Mislukte overval op postauto ECONOMIE EN FINANCIEN WOENSDAG io FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 BESTELLER DOOR TWEE MANNEN AANGEVALLEN Opsporingswerk uiterst moeilijk Waarschijnlijk heeft men met een valsch nummer te doen Gisteravond, kwart voor 6 stond voor een postagentschap in de Jan Pietersz, Coenstraat te s-Gravenhage een postauto stil. Toen de besteller v, d. P. zich naast de auto bevond werd hij plot seling aangevallen door twee mannen, die hem een bijtend vocht in de oogen, gooiden en hem te lij! gingen met een stok, waarmee de onverlaten hem op het hoofd en de linkerhand sloegen. De besteller bleek voor geen kleintje ver vaard te zijn en verweerde zich hevig tegen zijn aanvallers, die klaarblijkelijk de bedoeling hadden een der postzak ken, die zich in de auto bevonden, te bemachtigen. De aanvallers hadden geen succes. Het gelukte niet den besteller te overmannen, noch aan een postzak te raken. De besteller maakte bovendien veel tu mult en riep uit alle macht om hulp. Den beiden daders werd het toen te gevaarlijk Zij sprongen in een auto, die vlak in de nabijheid stond en reden ijlings weg, zoo idat zij wisten te ontkomen. De auto, waarin zij vluchtten, was ver moedelijk een blauwe Chevrolet 1936 en ge nummerd H 5554 of H 5557 Als signalement van de daders wordt op gegeven een man van ongeveer 1.80 Meter, gekleed in lichte regenjas met griizen lioed. Hij was glad geschoren en van middel baren leeftijd. De tweede r rander was ongeveer 1.70 Meter lang ei was op de zelfde wijze gekleed. Wie inlichtingen omtrent de daders Kan Keven, wende zich tot den commissaris van politie der afdeeling B te 's-Gravenhage, Alexapderplein 17. Een tweede besteller Nader vernemen we nog, dat de tweede besteller die bij de auto hoorde, van der M tiidens de overval zich in het post age ntr schap bevond. Toen hij weer naar buiten kwam, had de overval reeds plaats gewon den en waren de bandieten aan de haai gegaan, ziende dat zij toch geen succe» zou den hebben. Bovendien bleek nog, dat de postzak waarop zij het gfemunt hadden, uit sluitend drukwerk bevatte. De politie heeft nog per motor een ach tervolging ingesteld. De roovers hadden ech ter reeds een te groote voorsprong. 's-GRAVENHAGE, 10 Febr. Waar bevindt zich de blauwe Chevrolet H 5554 Het is deze vraag, die de recherche van het heele land op het oogeriblik onafgebroken in spanning houdt en haar vandaag met argusoogen het verkeer doet gadeslaan. De blauwe wagen, van het type 1936, met drie vijven en een vier op het nummer bord. Althansvolgens ooggetuigen die na de brutale aanslag de politie hebben overstroomd met inlichtingen. Eerst pertinent.dan wat minder zekeren weldra vermengd met zooveel tegenstrijdigheden, dat slechts een zeer kleine kern van gegevens overblijft, waaraan men eenig houvast meent te hebben. M-ent te hebben...., want ook het nummer H 5557 wordt genoemd en het is best mogelijk, dat het een Ford is inplaats van een product der General Motors. De telefoon als vangnet? Men voelt het onmiddellijk dat onder deze omstandigheden de taak der Kriminalpolizei buitengewoon lastig is en het meer geluk dan ■wijsheid moet worden genoemd, wanneer in derdaad het geheimzinnig voertuig wordt achterhaald. Commissaris Paré vanhet Haagsche hoofdbureau, die met de leiding van het opsporingswerk is belast, wordt in deze uren volkomen beheerscht door zijn telefoontoestel, waarmee hij een net van in structies en informaties uitspreidt, dat ver moedelijk bij onze grenzen niet plotseling ophoudt. Zoodra we hem vanochtend de vraag stellen, of hij al iets naders weet te vertellen luidt het antwoord: Niets, niets,, absoluut niets. We weten zelfs nog niet eens, op wiens naam dat auto nummer staat.... Dat geeft te denken. Dat doet de ge dachten uitgaan naar een nummerver- valsching.Dus nog een hoogere op stapeling der moeilijkheden. Doch daar voor wordt niet teruggedeinsd, mag niet worden teruggedeinsd. Integen deel. Met verbeten energie loeren de politieoogen rond om de geringste kansen uit te buiten en de bandieten zoo spoedig mogelijk in de kraag te grijpen. Bij besteller Van der Plas Terwijl het rechercheursj.erk rusteloos (Voortgang vindt, vernemen we, dat de oe- stel'ler van der Plas de ruim 30-jarige postbeambte, die de klappen kreeg, piaar ze tevens geducht uitdeelde het goed maak4. Van de schrik is hij al lang bekomen en de verwondingen zijn beperkt gebleven t.o-1 een der handen. Op het hoofd heeft hij verder nog een finke buil van een hard voorwerp, waarmee men hem te lijf is gegaan. Doch daarmee is dan ook alles gezegd, ©n hij mag dus van geluk spreken. Een verhaal voor de krant? Nee, daar be gint hij nu op dit oogenblik niet aan. Eerst moet bet onderzoek zijn afigeloopen en al kunnen we ons niet aanstonds met zijn op- attingen vereen'igen, we begrijpen haar toch ook weer wel en trachten dus elders ons licht op te steken. Dat lukt en we construee- ren er den volgenden gang van zaken uit. Twee „heeren" wachten Het is Dinsdagavond, zoo om en bij zes uur. wanneer in het schijnsel der lantaarn twee „heeren" doelloos op cn neer wandelen in de buurt van de drogisterij „De Zwaluw", hoek J. P. Coenstraat-Pieter Bothstraat. Het is niet de eerste keer dat ze zich daar ba anden, want ook de vorige avond hebben ze er zich eendgen tijd opgehouden. Toen was niemand, die bijzondere aandacht aan hen schonk en ook deze avond valt het twee tal niet direct op. Zoo kunnen zij om half zes hun auto on gemerkt een plaatsje geven in de Piete- Bothstraat, terwijl de motor zenuwachtig blijft doordraaien... Het is hun bekend, dat die drogisterij een agentschap van de P.T.T. is gevestigd, waar regelmatig geld ?,n geldswaarden worden afgedragen. En zij weten ook precies het tijdstip waarop oe postauto verschijnt om voor het transport naar de Prinsestraat zorg te dragen. Op dat moment wachten zij thans, teneinde bliksemsnel hun snoode plan ten uitvoer te brengen. De overrompeling Nog even.en dan.ja, het is 'm. De groote groene wagen, met aan weers zijden de blinkend gouden letters „Posterijen" komt voorgereden. Een der beambten spoedt zich naar het agentschap: de andere, chauffeur van der Plas betrekt de wacht bij >'e geopende deuren aan den achterkant van de wagen.... Reeds komt zijn collega weer terug, wan neer van der Plas achter zich een stem hoort. Hij wil zich omdraaien, doch in een onder deel van een seconde wordt hem een bijtend vocht in het gelaat gesmeten, terwijl een lichte duizeling hem overvalt van een slag op het hoofd. Maar van der Plas, een jongen van Jan de Witt, houdt zich staande, knarst de tanden od elkaar en slaat als een wilde om zich heen. De bandiet geeft een tweede slag, die van der Plas nog juist weet te ontspringen, zoodat hij maar even aan een hand wordt geraakt. Nu komt de tweede bandiet te hulp en stormt eveneens op van der Plas af. Ook met deze weet de chauffeur wel raad, en in een oogwenk rollen de twee „heeren over het plaveisel. Wanneer de bandieten dan gewaar worden dat zij op deze manier niet zullen klaren (de andere beambte is in middels ook te hulp gesneld) rennen zij de Pieter Bothstraat in, springen in de gereed staande wagen, geven vol gas en in razend tempo verdwijnt het vehikel in de richting van het Bezuidenhout. Wie zal zeggen, waarheen? AUTO OP DRIE WIEL RIJDERS INGEREDEN Een doode, een zwaar gewonde In den afgcloopen nacht om 1 uur is nabij het buitengoed „Hemelrijk" onder St. Michielsgestel een auto op een drietal wielrijders ingereden, waardoor een persoon gedood werd en een ander zware verwondingen opliep. Op genoemd tijdstip reden drie jongeman nen per rijwiel van St. Michielsgestel naar hun woning in 's Hertogen bos ch. Ter hoogte van het buitengoed .Hemelrijk" na derde uit tegenovergestelde richting een personen-auto. De chauffeur reeds links van den weg, terwijl slechts één lamp brandde. Hij reed recht op het groepje in. De gevolgen waren ontzettend- Een der jongemannen, Van der Berselaar, werd op sJag gedood, terwijl M. van der Groenendaal ernstig gewond werd. De derde wielrijder een broer van Van der Groenendaal liep slechts enkele schrammen op. Hij be gaf zich onmiddellijk naar de nabij gelegen woning van den landbouwer Visschers, die op zijn beurt geestelijke- en geneeskundige hulp inriep en de politie van het gebeurde in kennis stelde. Toen eén dokter op de plaats van het on geluk arriveerde, was Van Berselaar reeds overleden. M. van der Groenendaal bleek zwaar gewond te zijn. Hij had o.m. een hersenschudding opgeloopen. Het stoffelijk overschot van Van Berse laar werd naar het lijkenhuisje te St. Mi chielsgestel overgebracht. De zwaar gewonde werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Zijn toestand is redelijk. De burgemeester van St- Michielsgestel heeft onmiddellijk na het ongeluk de aan houding van den chauffeur van de perso nen-auto, die na het'ongeluk was doorge reden, verzocht. De politie van 's-Hertogenbosch vond vrij spoedig in een garage aldaar een auto, die sporen van een aam-ij ding vertoonde. De chauffeur was echter met een andere auto vertrokken. Toen hij terug kwam, werd hij aan een streng verhoor onderworpen. De man zekere H. uit den Bosch beken de. de aanrijding te hebben veroorzaakt. Hij werd hierna in arrest gesteld. Jacht op smokkelauto TILBURG, 9 Februari. Op den Rielschen weg zagen twee ambtenaren van den ambu- lantendiienst, ter hoogte van café „De Finan ciën". over den Ouden Steenweg een auto naderen. Aan de stopsommatie werd niet voldaan en vol gas reden de inzittenden door. Onmiddellijk werd door de mobile gar de een achtervolging ingesteld, waarbij ook verschillende schoten werden afgevuurd, met dit resultaat, dat de inzittenden al rijdende hun vrachtje overboord wierp. Maar met d t al raakten zij de mobiele garde niet kwijt. De race zou voor de smokkelaars eerder ei.i- digen dan zij gedacht hadden, wat in de Ra ad hui setraat werd door den ambtenaar- bestuurder door een handige manoeuvre de smokkelauto klem gereden. De ambtenaren sprongen op de smokkelauto af en arresteer den twee vooraanstaande Tilhurgsche leden van het edele smokkelaarsgilde, waarna de ze in het hoofdbureau van politie werden ingesloten. Nog zij vermeld, dat dit reeds de vierde wagen is, die de ambtenaren in anderhalva maand in handen kregen, OPLEIDING TOT HUISHOUDELIJKE BEROEPEN Opening van het internaat te Haarlem De minister van Sociale Zaken heeft gaarne steun verleend „Het werk dat hier wordt verricht mag wel de schoonste vorm van hulpverlee ning aan werklooze vrouwen heeten. Aan den eenen kant worden de meisjes geholpen, alleen door het feit, dat ze gedurende eenige tijd geregelde arbeid verrichten, zij doen hier bovendien kun digheden op, waarvan zij in hun later leven, onder welke omstandigheden ook, altijd profijt zullen kunnen trekken. Aan den anderen kant werken wij mee om de huisvrouwen van geschoold perso neel te voorzien." Aldus de heer W. J. Hemmes, voorzit ter van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Chris tendom, gistermiddag bij de officieele ope ning van het internaat voor opleiding tot huishoudelijke beroepen, dat gevestigd is aan den Zijl weg 279 te Haarlem. Spr. releveerde, dat de deelneemsters aan den eersten cursus huisvesting hadden ge- onden in de Jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart, ook dat de eerste cursus een succes gebleken is, niettegenstaande de on gunstige omstandighden wat de huisves ting voor de leerlingen betreft. Hij deelde mede, dat de Minister van Sociale Zaken verhinderd was de plechtigheid bij te wo- Hartelijk verwelkomde hij mevrouw Slingenberg. Dank bracht hij aan het bestuur van de Chr. nijverheidsschool voor de verleende medewerking. Ten slotte stond spr. stil bij de groote beteeken is van een goede hulp in de huishouding in een gezin. er een invloed ten goede of ten kwade kan uitgaan van de dienstbode. In dat opzicht rust, zoo zei spr., op de directrice van dit internaat en haar assis tenten wel een zware taak. Naast het bijbrengen van speciale vak kennis is het toch ook de bedoeling van de Centrale, dat aan de geestelijk-zedelijke vorming van de leerlingen groote aandacht wordt geschonken. Als door het geven van deze cursussen aan werklood jonge vrou wen. ook in dit opzicht iets niag worden bereikt, zal het der Centrale nooit berouwen dezen arbeid te hebben aangevat. Moge deze gescheiden door allen die er bij betrok ken zijn, door leeraressen en leerlingen, bei den in het besef, dat onze hulp is van den Heer die hemel en aarde gemaakt heeft en met de bede in het hart: „Leer mij naar Uw wil te handlen". Dan kan ook dit werk. dat ons door droevige tijdsomstandigheden is opgelegd, voor menigeen nog tot een rij ken zegen worden. Openingsrede door mr. Meyer de Vries Nadat daarna de aanwezigen hadden ge zongen Psalm 86 vers 6 was het woord aan mr. Meyer de Vr,iea, die in opdracht van den Minister van Sociale Zaken het internaat zou openen. Spr. zeide, dat het den Minister leed deed, dat hij verhinderd was persoonlijk het in ternaat te openen. Hij merkte op, dat het werk van de opleiding tot hulp in de huis houding een van groot nut is. Velen zullen hier een goeden ondergrond ontvangen om later een plaats in de maatschappij te krij gen. Er is nog een doorloopend tekort aan goed huishoudpersoneel. Velen uit het bui tenland werken hier nog, terwijl aan den anderen kant vele jonge vrouwen als werk- loozen staan ingeschreven. Door werkloozen wordt wel eens arbeid verricht, die een ge zocht karakter draagt. Hier wordt een op leiding ontvangen tot een arbeid van natu re voor de vrouw geschikt Dit is in een tijd van werkloosheid een zegenrijke arbeid. Het werk dat de Centrale heeft aan gepakt verdient dan ook zoo zei spr. verder aller waardeering en medewer king. De Minister van Sociale Zaken heeft dan ook gaarne dit werk willen steunen. Spr. verklaarde ten slotte het internaat voor geopend met den wensch ■dat de resultaten van de opleiding in evenredigheid zullen zijn met alle moeite die men zich ter zake van dit werk' reeds heeft getroost en nog getroosten zal- Andere toespraken Nadat daarna de deelneemsters aan den cursus een lied hadden gezongen, hield, bij verhindering van den Burgemeester, die buitenslands is, de wethouder van Onder wijs dei' gemeente Haarlem, de heer Boes een toespraak. Spr. zeide dat het gemeente bestuur van Haarlem in hooge mate ver heugd is dat de cursus voor opleiding tot huishoudelijke beroepen te Haarlem wordt gegeven en dat het internaat in de gemeente is geevstigd- Het gemeentebestuur heef groote waardeerimg voor den arbeid der Centrale. Met den wensch dat de cursus een groot succes moge zijn besloot spr. Mevrouw C. A. W. Kammeraat— Bekker, voorzitster van de Commissie Vrouwen-Crisis-Zorg bracht dank aan allen, die het mogelijk hadden gemaakt dat bin nen korten tijd dit internaat in gebruik kon worden genomen, inzonderheid aan mej. Beumer. inspectrice voor het Vrouwelijk Nijverheidsonderwijs. Ook werd dank ge bracht voor den steun van de dames Waar denburg en Hoorweg ontvangen. Het is de bedoeling dat do meisjes drie maanden den cursus zullen volgen en daar na drie maanden onder toezicht van een mevrouw zulel narheiden, waarna zij een getuigschrift zullen kunnen verkrijgen. Spr. besloot, met den wensch te uiten dat de meisjes zich zullen gedragen als Christen- meije.s en dat ze len geest van liefde en aamhoorigheid die zij hier vinden in de ge zinnen zullen voortdragen- Zoo moge God den arbeid zegenen. Mej. E. Boeke, de directrice van het in ternaat. zeide dankbaar te zijn dat er nu een eigen internaat is. Daarmede was de plechtigheid geëindigd. Ten slotte werd het internaat bezicht'cd. Onder de aanwe icen waren vertegenwoor digers van» het nijverheidsonderwijs be stuursleden en directrice va nde Prot Chr. Nijverehidsschool en vele anderen, van wie nog worde vermeld de heer J. Vader, di recteur van den gem. dienst der werkloos heidsbestrijding. Wielrijder gedood Door vrachtauto gegrepen Gistermiddag omstreeks vier uur is nabij Oudewater de 50-jarige wielrijder van den Boogaard uit Willeskop door een vracht auto gegrepen. De aanrijding was zeer hevig. Van den Boogaard werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje van de St. Jacobstichting te Oudewater ver voerd. Overtreding wet op de uitverkoopen De rechtbank te Almelo veroordeelde den eigenaar van een groot aaniesconfele- magazijn te Enschedé tot vijf gulden boe te of vijf dagen hechtenis wegens overtreding van de wet op de uitverkoopen. Verdachte had kort vóór de geoorloofde opruiming in Juli 1936 kaarten laten zenden aan zijn dames-cliëntéle, waarin hij aankondigde, dat de dames op z.g. voorkeurdagen, vóór der- eigenlijken aanvang der opruiming, rustig konden koopen tegen opruimingsprijzen. De eisch was eveneens vijf gulden of vijf Op de politie ingereden Smokkelaar tot een jaar veroordeeld De Almelosche bouwvakarbeider v. d. M., die bekend staat als smokkelaar, heeft vorige week voor de rechtbank terecht gestaan we gens poging tot doodslag. Hij had, toen hij met een auto, waarin gesmokkelde sterke drank was geborgen, voor politieagenten moest stoppen, vol gas gegeven en was op de agenten ingereden, die bijna overreden wer den. Later is v. d. M. gepakt. Hij werd con form den eisch tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld met intrekking var het rijbewijs voor den tijd van een jaar en verbeurdverklaring van de smokkelwaar. Enveloppenfabriek in vlammen Groote schade te Venlo Omstreeks zeven uur werd gisteravond brand ontdekt in de enveloppenfabriek „Hol land", gelegen aan de Heibeek te Venlo. Men waarschuwde onmiddellijk de politie, die op haar beurt de brandweer alarmeer de. Deze rukte uit met groot materiaal Zij slaagde er in de vuurhaard, die zich ongeveer in het midden van de fabriek be vond, te bereiken, nog voor dat de vlam men naar huiten konden slaan. Na onge veer een half uur blusschen was het gevaar voor uitbreiding geweken. De machines vooral hadden ernstig van het vuur te lij den. Het gedeelte van de fabriek, waar de brand woedde l» uitgebrand. Een "groote voorraad papier liep belangrijke water schade op De oorzaak van den brand 13 onbekend De schade wordt door verzekering gedekt Hoogste stand te Toulouse 763.8. Laagste 6tand te Skudesnaes 739.5. Stand vanmorgen halftwaalf 751.0. WEER VERWACHTING Matige tot Noordwestelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of hagelbuien, temperatuur om het vries punt des nachts, overdag weinig verande ring in temperatuur. ALGEMEEN WEER0VERZICH7 De depressie die giste* op de Noordzee lag, trekt langzaam naar de Noorsche zee. Een secundaire trok over de Golf van Bis- caye en trekt in een zuidelijke baan naar Bretagne naar Zuid- of centraal-Europa. Achter de beide depressies vormt zich een afsluiting met arctische winden. In het geheele Westen en in centraal-Europa is de atmosfeertemperatuur zeer laag ge worden en op vijfduizend meter hoogte ito onder minus dertig graden C. gedaald. Ook in de Alpen is het zeer koud geworden (Jungfrau minus negentien graden met sneeuwstorm). In Zuid-Zweden nam de vorst af; in Lap land daalde de tempertuur tot minus zes en dertig graden; op de Oostkust van Groen land komt minus zeven en dertig graden oor. Alleen langs de kust van de Golf van Biscaye is het nog warm. Ver op de oceaan liggen nieuwe depressies. In West- en cen traal-Europa voel veel neerslag; in Enge land en ons land in de vorm van gure buien met hagel. Het is te voorzien dat de wind zal ruimen en dat het gure en buiige weer nog eenige tijd zal aanhouden. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 6.2 C. 11 FEBRUARI Zonsopgang 7.26 uur, zonsondergang 5.03 uur Maan op vm. 7.03 uur, onder nam. 5.44 uur Nieuwe Maan 7.54 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 FEBRUARI Van 's avonds 5.33 uur tot 's morgens 6.54 uur ZWERVER VERDRONKEN Gisterochtend heeft een voorbijganger in de Keutelbeek aan den Kummikerweg t:» Beek (Limb.) het lijk ontdekt van den 34-jarigen zwerver Z., afkomstig uit Waal wijk. Het lijk is door den rijksveldwachter Maas geborgen, nadat Dr. Lenaerts de lijk schouw had verricht. De man zou tengevolge van dronkenschap in het beekje zijn geraakt, ONDERSCHEIDINGEN AAN REDDERS De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotter dam heeft haar groote zilveren medaille met loffelijk getuigschrift verleend aan: Johann Fr. Rass, schipper, Harm Fischer, motordrijver, Heinrich Bogena, matroos. Kiii- mins Pauls, matroos, August Rass, matroos, Gerhard Rass. matroos, allen behoorende tot de bemanning van de motorreddingboo'. „Bremen" te N orderney, die op 1 Decem ber 1936 bij zwaar stormweer en hooge vier opvarenden van het Nederlandsche schersvaartuig „Trujoco", uit IJmuidenh." h. gered, nadat dit schip op Norderney was gestrand en wrak geslagen. Weekstaat Nederl. Bank Ditmaal weinig mutaties De voornaamste cijfers van de verkorte balans van de Nederlandsche Bank N.V. luidien als volgt: 8 Februari 1 Februari binnenl. wissels f 21.653.150 f 21.497.035 papier op 't buitenl. - 2.295.000 - 2.295.000 beleeningen -174.260,649 - 177.400.6l9 munt, goud -124.107.350 -124.107.340 muntmater. goud -745.470.175 - 745.470.175 munt, zilver 18.533.421 - 19.300.893 muntmater. zilver tot munt en -mater. -888.110.947 - 888.878. J)8 bankbtlj. in omloop -780.468.635 - 808.810.480 bakassignat. in oml. - 67.171 - 129>12 rek. cour. saldo's - 323.064.793 - 304.949.455 Aan deze weekstaat behoeven we weinig of niets toe te voegen. De mutadies zijn dit maal niet van groot belang. Het Egalisatie fonds heeft zijn transacties in aanzienlijke mate kunnen beperken. Op de particuliere geldmarkt werd deze week geen schatkist- papier geplaatst. De beleeningen namen af met slechts f 3,2 millioen, hetgeen geheel in verband staat met de likwidatie van den ultimo, op de waarschijnlijkheid waarvan we reeds vorige week de aandacht vestig den. De geldmarkt blijft ruim. De reke ning courantsaldi zijn weer een kleine f 20 millioen toegenomen. De clearing met Stand per 6 Februari Duitschland L. Stortingen ln Nede Waarvan bestemd voor: a. achterst. vorderingen 453.000 453.00i b. rentedlenst Dawea- en Youngleening en Stlll- halte; RentetraJisfer 1.066.901 881.700 c. vrije rek. Relchsbank 974.600 739.800 d. nieuwe onder de Clea ring vall. vorderingen 23.069.800 18.170.400 Storttngej In Duitsch land. nieuwe onder de Clearing vall. vorderin gen (Incl. saldo 1936 ad f 34.988.000). 25.564.300 20.244.9C 53.179.100 48.264.200 Irag onder ld) 22.550.100 17.210.700 cheques (Incl. saldo 1936 ad ƒ365.700) Uitbetal. in Nederland beschikbaar De Rotterdamsche dollarleening Ruim 4 millioen ter omwisseling aangeboden In November 1936 heeft de Gemeen teraad van Rotterdam besloten om houders van obligaties der 6 dollar leening 1924 in de gelegenheid te stel len hun stukken om te wisselen ln 4 guldens-obligaties. B. en W- dee- len den Raad thans mede dat in totaal voor S 4.040.560 aan obligaties der -lee ning 1924 is ingeleverd, waar tegen over door het college onder bijbe taling van de zijde der houders van 'n bedrag van 3450 4 guldensobli gaties zijn verstrekt tot een nominaal bedrag van ƒ8.488.500. Men kan zeg gen, dat hiermede practisch alle hou ders van dollarobligaties van het aan bod hebben gebruik gemaakt. B. en W. stellen den Raad voor het restant der leening (ca $152.500) aflosbaar te stel len. 3% pet. conversieleening Rotterdam Groot ƒ22 millioen ter conversie van iV2 leeningen Van een bankiersoomsortorium, onder lei ding van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging hebben B. en W. van Rotterdam een aanbieding bereikt, waardoor de mogelijk heid wordt geopend, om tot conversie in een Sy2% leeniitig over te gaan van de drie 4y2% leeningen van 1925, 1926 I, en 1926 11, resp. groot per resto f 7.390.000, f 6.090.000 en f 8.200.000. Zij stellen dien Gemeenteraad dan ook voor over te gaan tot uitgifte een 3y2% conversieleening groot f 22 miil. Voorts zullen onderhandsche 3y2% leeningen worden aangegaan tot een bedrag van f 3,8 miliioen ter consolidatie van vlot tende schuld. De Gemeenteraad zal morgen over deze voorstellen een beslissing nemen. Groothandelsprijzen in Januari Stijging houdt aan Het algemeen indexcijfer van de groothandelsprijzen stelid'e zich voor Januari 1937, blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, op 73.0, hetgeen tegenover Dec. neerkomt op 'n stijging van 2.8 aangezien het toen 71.0 bedroeg. Voor plantaardige en dierlijke voedings middelen steeg het indexcijfer van Dec. 1936 op Januari jl. resp. met 2.7 en 3.2%. Voor hout was de stijging 7,8%, textiel- waren 3,9%, huiden 3,5%, metaalwaren 10%, voor papier 3,3%, grondstoffen van gefabr. levensmiddelen 5,5% en voor afgewerkte producten 1.8%. Alphensche Bank in 1936 Nettowinst gestegen van ƒ44.085 tot ƒ50.858 Onveranderd dividend van 8 Het boekjaar 1936 Is vcor de Alphen sche Bank te Alphen a. d. Rijn blij kens het heden verschenen jaarverslag - bevredigend verloopen. De zaken namen iio omvang toe, hetgeen tot uit drukking kwam in een verhoogde be drijfswinst De netto-winst steeg van ƒ44.085 in 1935 tot ƒ50.858 in 1936. Voor de zuivelboeren was het jaar nog teleurstellend. De depreciatie heeft de prij zen van de zuivelproducten weinig of niet gestimuleerd, terwijl daarentegen de be drijfslasten vermeerderden door belangrijk verhoogde voederprijzen. Voorgesteld wedt van de nettowinst f 2607 toe te voegen aan hét Ondersteunirgsfonds voor het personeel, f 5000 bij de extra-reserve, die daardo>r stijgt tot f 50.000 (naast de gewone reser. e ad f 150.000), f 5000 bij het Fonds voor bij zondere belangen en f 5000 hij de reserve tegien debiteuren. Het overblijvende bedrag laat een uitkeerirrg toe van 8%, evenals vo rig jaar. dVlERBERlCHTEN HANS-WEERT, 8 FEBRUARI Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: Cornelia, v. d. Putten. AMSTERDAM: Gruno, Meijer; Pax, Boode; Adriana, de Looy GORINCHEM: Vihila, Verdoorn VENLO: Henja, Kerkhof; Bona Spes, Spek-» mflder UTRECHT: Attentio, Crinwis; Eerste Zore, BATTENOORD: Jacoba, van Weelden NUMANSDORP: Maria Antonla, v d Vliet DORDRECHT: Anjo, Mookhoek DUITSCHLAND: Pelikaan, van Maaren; Rhei 1, van Noolen; Res Nova, Hoogendoorn 3, Wetzel; Flora 2. Polderdijk, Maria, - - - Indiana 2; a, Rjjn en Schelde 3; s. Stad Amsterdam Anna, Minus; Cito, Verduin; Hispania. ns; Cornelia, Vendeville; Rika, Post; Avon Giljam; Johanna, Koreman; Geertrulda Maria, Kejjzer; Altena, Coret; Onderneming-, IBezen; De Hoop. Booy; Stad Goes, Vende De Tijd zal 't leeren, v. Wijngaarden; Anna, de Kruik; Marie, v d Vijvere; Adagio, Fleck; Jannetje. Dekker; Brlenz. Russi; Rival de Graaf; Antilope, Westers; Adriana Cornelia d Vliet; 4 Gebroeders, Slager; Minerva, de luw; Schwelgern, Muller; Johan, Mager; An jo, Polman; Pieternella, Verburg; Johanna, ens; Wittèbrug, Schuller; Rhenus 84, Adler Ellze, Wyckmans; Poseidon 1. Bultink; Justine d Maersche; Welvaren, Kach; Spica, Zuide- i; Visscher 1, Fleerackers; Jacobus, v Al« en; Sovilo, v d Vijvere; Wiljo, Avontuur; irmann Jr. Berckhof; Telegraaf 19. Nortler; irie, de Beer; Ambitie 2. de Jonge; Jean Ma- Hamelaars; Jacoba, Pecher; Felicie, do Vos; Pauline. Bracke; Willy, Kegels; Maria, de Putter; Rhenus 40, Dupp; Pax, de Vos; dne, Hubinger; Rupel Vrestraten; Maria Bosch; Baden 60, Gutjahr; Ex voto, Schout Entreprise, v Dorsten; Alpina 1, Klee; Mathilde, Liedtke; Po3eIdon, Didier; Triton, Both; Phenix 7, Hoek; Asterie, Verbergh; Rival Strating ROTTERDAM: st. Irmgardst. De Nederland der; st, Etna; st. Hela; st. Brage; st Herta; st. Fiat_14; st. Luna; st Georg Reitz D, A. P. G. 8, Weber; ld. 11, Woltenberger; Peru- via, Busker; Peteli, Vissers; Lehnkerlng 8, Nee; Wilhelmina, Lieftroer; St Maria, Romelnders; Kosmos, Elbert; La Fontaine, Former; Vigila, Vissers; Boompjes, Janssen; Montan 2, Schmitt; H. Koln Neussen 5, Raab. AMSTERDAM: Quo Vadis, Kamphulzen; MAASBRRACHT: st Verandering; Recklinghau sen, Morter; GROOTE LINDT: Hoop op wel vaart, v. 't Hof; WAPENINGEN: De t\jd leert alles, Furman; VLT3SINGEN: Excelsior, Land stra; ARNHEM: Energie 5, v. Bon; HILVER SUM: Machiensteen 2, Hamenk; HEINENOORD; Merwestroom, Blokland; DELFT: Pinamg. v. Dort; VLAARDINGEN: Kepala Gloerich; ZWOLLE: Janen, Majoor; HELMOND: Allcor, Tolens; SCHIEDAM: Nelly, Schot; GELDER- MALSEN: Procion, Hoerning; VLAARDINGEN: Dwaal ik wacht u, v. Dam. BELGIë: Franclsca, Damstra; Helena, Larooy; Rijn Schelde 15, Verberght; Lippe, Suikens; Cony, Kerpel; Animo, Steenbergen; Primula, v, Zeuthem; Cyrille, BoeU; Edocama, Joos. DUITSCHLAND: st Siegfried. Gepasseerd na 's middags 12 bestemd ROTTERDAM: st Kenia; st. K. Vaart 9 en 14; st Adda; st. Nord; st. Herdi 2; st Tloba; Hugo Stinnes 20. Briehl; Tribo, Hoefnagel; Gu- tenfels, Tuchs; Option, Wijngaard; Raab Kar- cher 69. Wurts; Jan Steen, Kiefer; Corto, v. Ken- len; Stad Bergen, Cornells; Munster 23, Kosters; iod. 30, Weber; Raab Karcher 37, Ertel; Ellse Stachelhuis, Wasch; Vlissingen, Lesage; Baden 8, Schmidt; Spera in Deo, Stalil. AMSTERDAMst. Hollandia; Wijkdienst 28, Eines; id. 11, de Gier; Amsterdam 1, Teislussen; Zandexpress 2, v. Koote; st. Beverwijk; DOR DRECHT: st Lavousier; WEURT: st/ Egidius; VREESWIJK: st. K. Vaart 12; st. Johanna; st. Gelria; PANHEEL: st. Ideaal; st. Voorwaarts; ST. MAARTENS VLOTBRUG: Antonla, v. Has selt; GRONINGEN: Mario, Borie; APELDOORN Rival, _FernhoutWORMERVEER: Zuid Hol- VLISSINGEN: Tromp, Timmer; WORMËR- VEER: Hermine, Heinen; BRIELLE; Elisabeth v. Gameren; NIJMEGEN: Constantine, Joosten; DEN HAAG: Sietstetiena, Tromp; VELSEN: Nibelungen. Spijkerman; RHENEN: Nosta, den Boer; TERNEUZEN: Frans, Swartjes; HEL MOND: Emanuel, Leininga; RENKUMLona, Reitsma; UTRECHT: Dirkje Gerdina, Verwoert; BELGIë: st. Jacobus; st. Express; st Goliath; st. Hefrast Spica; st. Leonara 2; st. Rijn Schelde; Carlois, Schmidt; Waja Waja, v. Abeele; Pajemal, de tCleene; Besiam, v. StrU- donck; Rosalie. Oom; Coverna, Dore; Theresia, v. d. Bosch; Roget, v. Cauteren; Walsum 29. Kruidhof; Beon 2. v. Bogoert; Toekomst, v. Bogoert; Leonie Marie, v. Bogoert: Naval, Rora- bout; S. H V. 73, Bliek; Jullen, Mees; Libertle, Michlels; Julman. v. Vijven; Dorothea, Hllde- brand; Adolflne, Mohlmann; Machomannla, v. d. brand; Adolfine. Mohlmann; Markommanla, v d de Jager; Scheldeboord, Winssen; Zwerver Cor net; Onfario, v. Straten; Angele, Achelijn;' Cele- stine. Regenmortel; Patriot, Wijckmans. be- DUITSCHLAND: st. Pasteur; st. Seine; Presi dent Crozier, v. Cauteren; Ajax, Klink; Arizo na, v. d. Vlies; San! 5, Polie; st. Teuna 4; Loui- senhof. Haak; Worms, Schnitzer; st. Eawll; Damco 3. Jansen; Ewald 7, Buschhüter; Wijk dienst 99 Rnliboi-mn - /-IIT7?l 1A Floi En Avant Bast un I, Dubbeldam; Catalonia, Schoolmeester; Jt. Franziska Maria; Nautilus 12, Notenboom; Munsterland, Weirich; Ansgar, Haas; Wiladcor. Norbart; at Perseus; Berma, Bot; st. 3 Ge broeders; st. Energie; Albert, Muller; Ireno, Kermes Elvire, Dees; r' - - Bosch; Jeanne, Bal; 2 Gebroeders, v. Geldei Gepasseerd na des middags 12 uur en bestemd DUITSCHLAND: Rhelnunion I. v. Noolen; st. Industrie 2; st. Kalsruhe; Maria, Schreuders; Zeldenrust, Trouwborst; st. Maja; Irene, Ver guit; Deo Juvaate, Willaert; Cordula, Schhvens- Antal, Claus; Anna, Decker; De tijd zal 't lee- ren, Pols; Rival, Cornet; Arnice, v. Capellevecn; st. Sophie; Guillaume, v. Balen; Francois Bou cher, Maxeiner; st. Baden XI; Sani 10, NcUen- hoffCrescendo 2, Bouman; Marguerite v d Meersche; D. A. P. G. I. Bleler; Victor v' Schef- fel, Klee; Mannheim 153. Reinert; Lahneck. de Haas; Ahead, v. Oost; st, Olse; Fluvlale 32. Schott; Bach, Gartner; Irene, Schram; Succes! den O.den; Pelikaan, v. Maaren; st. Rheln; Vlo- desta, Umscheid; Gelderland 16, Kahl; WUma, Huisman; Rhea, Botlie; Stella, Ammerman- st! Wiljo; Victoir, Verschelden; Mora, Reman- Gus- taaf, Moens; Henrica Adriana, Valkenburg; st. Harmonie 4; Drie Gebroeders, Wolthuis; Willi-" am, Olieslager; Cem 3, Joele,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3