TUcréme een weldaad voor Uv/ huid MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 DERDE BLAD PAG. 0 SANEERING IN DE BAKSTEENINDUSTRIE Odium der mislukking afgewenteld op de Regeering Het besluit van Minister Gelissen De vereeniging tot behartiging van dc be langen der Baksteenindustrie heeft een communiqué gepubliceerd, gericht tegen dat, hetwelk de Baksteenraad voor enkele weken in het lioht gaf. In dit communiqué wordt er op gewezen, dat hoon en verwijten de Regeering in verschillende organen rijke lijk ten deel vallen, nu Minister Gelissen bindendverklaring van het project van den Baksteenband van de hand heeft gewezen. Echter geheel ten onrechte, zoo zegt het communiqué: „De regeering verdient juist van ieder niet verpolitiekt vaderlander waardee ring voor haar, op de bepalingen der wet gegrond besluit en met name ook den dank van alle oprechte voorstan ders van ordening, omdat de wet op de ondernemersovereenkomsten bij deze eerste poging wordt toegepast, overeen komstig de verplichtingen, die de regee ring, bij monde van mr. M. P. L. Steen- berghe, als minister, ondubbelzin nig op zich had genomen. Afgescheiden immers van de door minis ter Gelissen, in zijn brief van 5 Januari zeer -terecht opgegeven en op zichzelf reeds vol a' doende reden voor afwijzing, n.l. dat zekerheid omtrent de totstandkoming van een werkelijk saneerende overeenkomst niet aanwezig is moest verwerping ook ge schieden, omdat het ingediende plan wijders in geen enkel opzicht voldeed aan de be palingen der wet, die voor bindendverkla ring vragen: a. dat de overeenkomst overwegende be- teekenis voor de economische verhoudingen in den betreffenden bedrijfstak heeft of heb ben kan; b. het algemeen belang de bindendverkla ring „vereischt". „Dat deze wettelijke eischen een onover- komenlijke belemmering zouden zijn. zelfs voor den meest ordeningslievenden minister, is onzerzijds, zoo vervolgt het communiqué, herhaaldelijk bewezen. Het zou, nu 42 pet. der productiecapaciteit zich tegen het voor stel uitsprak, een onmogelijkheid zijn op een ook maar eenigermate bevredigende wijze, te voldoen aan den eisoh, gesteld artikel 9 der wet, dat den minister verplicht de gronden mede te deelen, waarop iedere bindendverklaring rust. In het communiqué wordt verder betoogd 'dat „een natuurlijke saneering" geen nieuwe loonsverlaging met zich zou hebben ge bracht, terwijl ook het ontbreken van een vestigingswet zooals mr. Steemberghe het wil doen voorkomen geenszins het onover komelijk bezwaar voor de totstandkoming eener werkelijk saneerende regeling is ge- Het communiqué besluit met de volgende rake opmerking aan hèt adres der saneer ders: „De waarheid is eenvoudig deze, dat rij er nooit in hebben mogen slagen iets werkelijk goeds te voorschijn te brengen en daarom thans trachten het odium j der mislukking op de regee'ringaf te I wentelen!" ons zelf nog het best kunnen helpen Ordening in ons bedrijf langs organisa torische weg, zonder regeeringshulp, is en blijft de juiste oplossing. Eindelijk werd nog even gesproken over de Vestigingswet welke, naar men meent, voor Amsterdam en Rotterdam is aangenomen, naar die toch (als men de wedloop naar de andere plaatsen wil voorkomen) voor het heele land van toe passing moet worden gebracht, In Zoodra de nieuwe Vestigingswet door de Eerste Kamer is aanvaard, heeft de Minister, aan de .hand van de Wet, het recht om zes maanden voor het inwer king treden der wet, in bepaalde ge meenten ook een spertijd in te voeren. De vergadering droeg het Hoofdbestuur op om spoedig maatregelen te treffen, opdat deze Wet zoo spoedig mogc- 1 ij k voor ons bedrijf in werking kun treden. „Bakkerij -ordening iangg organisatorische weg w€L. Wij hebben, tenzij het ons ontgaan is, in e Chr. Bakkerspatroon niet vael gevonden over de mislukte ordenings pogingen in het broodibakkersbedrijf. Dit viel ons eenigszins tegen. Heeft men mis schien, evenals wij, nog al moeite om ten definitief oordeel te vellen, omdat dc materie ingewikkelder is dan menigeen vermoedt? Natuurlijk is men er wel mee bezig. Dat blijkt uit het laatste nummer, waarin een inzender o.m. het volgende schrijft: „Er moet was gebeuren, om daardoor ons bedrijf voor algeheele ondergang <e behoeden." Nu dringt de vraag: hoe? Na al hetgeen daarover is geschreven en gesproken, blijkt mij dat ik vóór- en tegenstanders zal ontmoeten. Edoch, daar is het ook juist om begonnen. Door uitwisseling van gedachten verkrijgt men tenslotte een vaste lijn. De saneering (al heeft ze ongetwijfeld goed preventief werk verricht) is mislukt. De sanctie van de regeering op de ondernemersover en- komsten voor A'dam en R'dam zijn .mis lukt. Nu is de vraag: moeten wij op de ingeslagen weg voortgaan en nog anden middelen beproeven om van regeerings- wege een stimulans te krijgen? Ik zeg neen. Dat is absoluut weggegooid geld. En voor onze Hoofdbestuurders een bui tengewoon groote arbeid, en tot dusver zeer teleurstellend, 't Wil mij voorkomen dat we in de gegeven omstandigheden BETREURENSWAARDIGE SCHEIDING Conflict tusschen C.M.V. en V.C.M.P. Sedert de muiterij op de „Zeven Provin ciën" zijn de Marinebonden aan banden gelegd en de goeden werden met de kwa den gestraft. De Chr. Marine-organisatie moest geheel gewijzigd worden; burgerlijke bestuurders mochten niet meer voor de belangen der mariniers opkomen en de nieuwe vereeni ging kwam onder militair gezag te staan. Om toch de geèstelijke belangen van het Marine-personeel te kunnen behartigen, werd de C.M.V. (de Chr. Marine Vereeni ging) opgericht, die het Chr. Marine blad uitgeeft. Na veel overleg met den Minister, kwam de samenwerking tot stand tusschen de C.M.V. en de V.C.M.P. (Vereeniging .Chr. Marine-Personeel De eerste kwam voor de geestelijke ver zorging der scheepsbevolking op, de laatste voor de stoffelijke belangen, waarbij de lei ders verantwoordelijk zijn aan het militair gezag. Gevolg van deze samenwerking was o.m. dat de V.C.M.P. de laatste pagina van het Chr. Marineblad met „zakelijke" mededeelingen en Vereenigingsnieuws vul- Tot aan het eind van 1936 ging dat goed. doch thans is er een zeer betreurenswaar dige scheuring gekomen. Volgens de redac tie van het orgaan en het bestuur va" A" C.M.V. is deze scheuring een gevolg vai feit, dat in het Chr. Marineblad critiek is uitgeoefend op de Amusement savon- d e n, zooals deze dooi' het hoofdbestuur van de V.C.M.P. in Den Helder zijn georgani seerd. Tegen deze avonden is van verschil lende zijden (Onze Banier, De Neder- landsche Krijgsman, Kerkbode van de Gereformeerde Kerk van Den Helder, e.a) een waarschuwende vinger .opgeheven. Ons afwijzend standpunt ten aanzien van opzet en organisatie dezer avonden is nog niet-gewijzigd. Vandaar dat Bar- hertje woest hangen. "Want dat in de weermacht behoefte bestond aan een nieuw Christelijk blad, dat de VCMP nu uitgeeft, is een stelling, welke wel nie mand voor zijn rekening zal nemen Waarbij men wel bedenke, dat de V.C. M.P. in het Christelijk Marineblad juist zooveel ruimte had als zij zelf wilde be nutten, zooals ook vanzelf spreekt, aan gezien zijzelf den kostprijs harer publi caties betaalde. Uit'dat laatste ziet men wat de directe ge volgen zijn. De V.C.M.P. geeft zelf een blad uit en de C.M.V. zit voor te hooge kosten. Zij derft minstens 600,— aan inkomen en de actie voor het geestelijk welzijn moet er wel onder lijden Het Chr. Marineblad zal voortaan dan ook om de drie weken ver schijnen. Wij kunnen ons van één zijde inge licht en de amusementsavonden niet ken nende eigenlijk geen partij stellen; hoe wel wat Onze Banier van de Chr. On derofficieren er tegen aanvoerde o.i. moei lijk te weerleggen is maar hoe het zij: deze scheuring had voorkomen moeten worden. Vooral op dit moeilijke terrein was een heid van optreden vóór alles noodzakelijk. En dan scheuring omeen amuse mentsavond. Wij hebben ons als Christenen daar diep voor te schamen. Is in deze kwestie de ernst betracht, waarop gerekend mocht worden? HET PALEIS SOESTDIJK Hoe de indeeling thans wordt Vorstelijk paar zal niet vóór April zijn intrek nemen Naar wij vernemen zullen in het hoofd gebouw van het paleis Soestdijk op de eer- te etage een zestal vertrekken voor het Prinselijk Paar worden ingericht, waarin zij tijdens de verbouwing van het Anna Puulowna-gedeelte verblijf zullen houden. Deze kamers, te weten twee zitkamers, twee slaapkamers, een badkamer en een eetkamer, benevens de hal zullen van cen trale verwarming worden voorzien. Voor heen konden, slechts een zitkamer, een laapkamer en de hall door middel van roosters, waardoor heete lucht werd toege voerd, verwarmd worden. Het hak- en sloopwerk voor dezen aanleg is reeds in vollen gang en opgedragen aan de firma an Breukelen en Heuffels te Soest, De ianleg van de centrale verwarming, ver nieuwing van warm- en koudwaterleidingen nbegrepen, is gegund aan de N.V. Maat schappij tot Aanleg van Centrale Verwar ming, Electrische en Sanitaire Installaties v/h Slotboom en Zoon te 's-Gravenhagc; elke hiervoor had ingeschreven voor 15000.—. Deze aanleg moet uiterlijk 8 Maart gereed zijn, zoodat, in verband met de verdere in richting der vertrekken, als schoonmaken, opnieuw leggen der kleeden enz., waarmede ongeveer drie weken zullen verstrijken, de komst van het Vorstelijk Paar niet vóór April te verwachten isv Na deze verbouwing zal met de groot,e verbouwing van de toekomstige woning, het Anna Paulowna-gedeelte, een aanvang wor den gemaakt, waarvoor de aanbesteding in de laatste week van Februari zal plaats hebben- Zooals bekend, is deze verbouwing een onderdeel van het nationaal huldeblijk. De indceling der vertrekken na de verbouwing is in overleg met H. M. de Koningin en het Vorstelijk Paar als volgt vastgesteld. De indeeling der vertrekken De tegenwoordige bibliotheek welke gele gen is aan de achterzijde van het paleis er uitziet op het schitterende park met vijver, een schepping van den destijds zeei roemden Haarlemschen kunstarchitect J. D. Zochner, zal als werkkamer voor den Prins worden ingericht. Onmiddellijk daaraan grenzend komt de werkkamer van de Prin ses. De bibliotheek zal naar een der ver trekken aan de voorzijde worden overge bracht. De zit- en eetkamer van het Vorste lijk Paar zullen ook op het prachtige park uitzien, evenals een tweetal zitkamers voor dc hofdames. In het sous-terrain, waar de keukenprinses Dirkje van Ree uit Katwijk den scepter zal zwaaien, zullen de keuken en de linnen- en glaskamer, alsmede de wijnkelder worden ondergebracht. Deze ver trekken bevinden zich thans nog in den rechtervleugel. Behalve de bibliotheek zal slechts nog het slaapvertrek van het Prinselijk Paar op^ den straatweg AmersfoortAmsterdam uit zien. Het slaapvertrek, alsmede twee badj kamers en twee slaapvertrekken voor; hofhouding komen op de eerste verdieping. Al deze vertrekken zullen van centrale ver warming worden voorzien. Bij het zwembassin, achter in het park zullen twaalf kleedkamertjes worden ge bouwd. Behalve de beide hofdames, die in hot paleis hun intrek zullen nemen, zal het personeel, dat slechts uit tien personen zal bestaan, uitwonend zijn. Twee lakeien en twee chauffeurs hebben zich reeds met hun gezinnen in de gemeente Soest gevestigd, in verband met de mededeeling van H. M. de Koningin, dat zij dicht in de nabijheid van het paleis moeten wonen. Ook de particuliere secretaris vai Prins, jhr. ir. W. G. Roëll zal zich na zijn huwelijk in deze gemeente vestigen. Als diens toekomstige woning wordt ge noemd de buitenplaats „Braamhage" te Soestdijk. Evenwel konden wij hiervan geen bevestiging krijgen. De vliegtocht van Ir. de Kok Ir. de Kok, directeur-generaal van Koninklijke, is op zijn vliegtocht naar Ned. Indië gisternamiddag in Boeshir geland. De beleedigende prent in „Het Volk" Advocaat-generaal teekent cassatie aan Naar wij vernemen heeft de advocaat- generaal bij het gerechtshof te A m s t e d a m, mr J. Versteeg, cassatie aangetee- kond tegen het vrijsprekend arrest door Hof gewezen in de strafzaak tegen d( heer J. Ankersmit, hoofdredacteur van het dagblad „Het Volk", die terecht heeft ge staan wegens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat, in casu Hitier. RUBRIEK Een belangrijk onderdeel van het aan te leg gen A'dam~~ Rijnkanaal vormt de bouw van' de sluis bij Wijk bij Duurstede, waarvoor reeds een enorme hoe veelheid werk werd verzei. Een doorkijkje in de thans nog droog- liggende sluis. Autobotsing op spoorwegovergang Trein moest wachten Op den spoorwegovergang te Soest- duinen heeft Zaterdagnacht een botsing tusschen twee luxe auto's plaats gevonden, zonder echter persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Dit ongeluk was hieraan te wijten, dat een der auto's, een taxi Utrecht, verzuimde de andere auto voorrang te verleencn om den overweg te passeeren. met het gevolg, dat beide tegelijkertijd op de spoorbaan aankwamen en een botsing onvermijdelijk was. Beide auto's werden zwaar beschadigd. .Een en ander had tot gevolg, dat. de trein, welke te kwart voor één passeert, op het station Soestduinen moest worden opge houden, tot de verniëldé wagens van de lijn waren verwijderd, wat ongeveer twintig minuten vertraging tengevolge had. Jacht op een ladelichter U - V .V V* -Te Schiedam gegrepen De Schiedamsche politie is er Zaterdag middag na een achtervolging in geslaagd een reeds lang gezochten ladelichter te ar resteeren, n.l. den 37-jarigen koopman C.G.II. Een automobilist had een dienstdoenden agent van politie meegedeeld, dat zijn hulp verd ingeroepen orn een dief aan te hou den, die in de richting van den Singel ver dwenen was. Bij achtervolging bleek ach ter de school in de Cartesiusstraat een volksoploop te zijn, waaruit de man, die als de schuldige werd aangewezen, zich snel verwijderde en het op een loopen zette. In de Laurens Costerstraat wist de agent hem te overmeesteren door hem zijn rijwiel voor de boenen te werpen en hem te arres teeren. Bij verhoor bleek, dat met de aan houding van H. een goede vangst was ge daan, daar hij in het Alg. Politieblad gesig naleerd stond als gezocht door tien justitie- en politieautoriteiten voor feiten van lade lichting en gelddiefstallen, waarbij de bo dragen varieerden van 10 tot 750 gulden Het was de vijfde maal, dat H. te Schiedam zijn kans schoon gezien had om de toon banklade van een winkelier wat lichter te maken, maar thans met een minder gun- stigen afloop. Tevens wordt de aangehou dene verdacht van eenige kerkdiefstallen, waarnaar een nader onderzoek zal worden ingesteld. De man is in het politiebureau opgesloten. Takel tegen het hoofd Zaterdag heeft de 33-jarige H. F. wonende te Gieten, bij het lossen van balen aard appehneel uit het zeeschip „De Mudo" in de Oosterhaven te Groningen, de haak van een. takel tegen het achterhoofd gekrc gen. De man viel bewusteloos neer en kreeg een bloeduitstorting in de schedel. Het, slachtoffer is naar 't Diaconessenziekcnhuis vervoerd. Oneerlijke practijken van een reiziger Firma voor 1100,— benadeeld De Lekkerkerksche politie heeft een rei ziger aangehouden, die bij een koek# en banketfabriek te Lekkerkerk in dienst was. De man heeft in anderhalf jaar tijd zijn firma voor een bedrag van 1100,- weten te benadeelen, door valsche kwitan ties uit te schrijven en de echte als onbe taald aan zijn patroon terug te geven. De kruik gaat zoolang te water tot zij breekt, dat gold ook hier. Dezer dagen kwa men de vervalschingen aan het licht. Verdacht van diefstal, valschheid ir schrifte en verduistering in dienstbetrek king is de man ter beschikking van de Jus titie gesteld en naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam overgebracht. Paard en wagen aangereden Voerman zwaar gewond Zaterdag is de 56-jarige gróêntenhande laar J. v. R. uit Eist, die over den rijk: weg ArnhemNijmegen met zijn kar e paard huiswaarts keerde, onder E I d e aangereden door een hem achterop rijden- 'e bus van de G.T.M. De man werd va •agentje geslingerd en moest met ernstige hersenschudding in levensgevaar lijken toestand naar het gemeentezieken huis te Arnhem worden overgebracht Het paard werd licht gewond. De wagen totaal vernield. De autobus bekwam eens averij. Veerdienst Enkhuizen-Stavoren hervat De veerdienst Enkhuizen-Stavorèn, welke eenige dagen was gestremd, zal vanaf he den weder normaal geschieden. Neeltje Paters erfenis Er zal een proefproces gevoerd worden De erfgenamen van de Broeker millionaire „Neeltje Parter" hebben te Amsterdam hun eerste jaarvergadering gehouden. Het voornaamste agendapunt werd ge vormd door het bestuursvoorstel om een proefproces aanhangig te maken od kosten van de vereeniging, waartoe het batig saldo van het eerste jaar (332,22) haar in staat stelt. Het bestuur wilde een gerechtelijk on derzoek instellen met een familie-tak of bepaald lid. wiens afstamming volledig ver kregen is. De vereeniging wordt, aldus het voorstel, door dat lid schriftelijk gemachtigd om het proces te voeren. Alle voordeden en nadeelen daaruit voortvloeiende komen ten nutte of ten laste van het algemeen belang. Op deze wijze hoopt men zekerheid tp krijgen of de eventueel nog niet uitgekeerde nalaitenschap alsnog kan worden uitgekeerd, indien de afstamming bewezen wordt. Met succes meent men zoo te kunnen nagaan in DINSDAG 9 FEBRUARI HILVERSUM 1875 M. AVRO-Uitzending. 11.0011.30 v.m. en 6.307.00 RVU. 8 00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Jetty Cantors Ensemble. 11.00 Lezing „Wij en onze zieken". 11.30 Ensemble J. Cantor. 12.30 Orgelspel. 1-00 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Het Omroep orkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianorecital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Psychologi sche causerie 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Vocaal con cert. 10.00 Gram.pl. 10.30 Schaakles. 11.00 Berichten ANP. 11.40—12.00 Gram.pl. HILVERSUM H 301 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.39 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest en Gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.05 Gram.pl. 4.10 Orgelcon cert en Gram.pl. 5.20 Gram.pl. 5.45 Feii- citatiebezoek. 6.00 De KRO-Melodisten en solist. 6.40 Esperantie-cursus. 7.00 Berich ten. 7.15 Economische causerie. 8.00 Be richten ANP. 8.10 Vastenavondprogramma mmv. KRO-orkesten en solisten. 10.30 Be richten ANP. 10.40 Lilly Mathé en haar orkest. 11.2012.00 Gram.pL DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.10 Het BBC-orkest. 1.10 Orkest en solist. 4.40 Zigeuner-orkest. 5.35 Orkest. 6.45 BBC-orkest. 7.50 „A nation of shoppers", discussie. 8.35 Revueprogramma. 10.00 Or gelconcert. 11.35 Band. RADIO PARIS 1648. 11.20 Symphoniecon- cert. 1.35 Zang. 1.50 Vervolg concert. 6.05 Zang. 7.05 Zang. 9.05 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 7.50 Amusements-orkest. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroeporkest. 3.20 Omroeporkest. 5.20 Kamerorkest. 7.30—12.20 Carnavals programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 1.30 Salonorkest. 5.20 Omroep orkest. 8.20 Symphonieorkest en soliste. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein- orkest. 5.30 Orgelspel. 6.35 Reportage. 8.20 Kleinorkest. 9.35 Kleinorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Car- narvaLsprogramma. 10.2011.20 Gevari eerd programma. welke handen het niet aan de rechthebben den uitgedeelde millioenen bedrag w 1 i* gekomen. Het voorstel is met algemeene stemmen, aanvaard. Rozententoonstelling te Boskoop De vereeniging „Nos Jungunt Rosae" heeft het "plan om te Boskoop een 5-daagsche rozententoqnstellng te houden en wel in de latftetb helft va» Juli 1937. Dezer dagen werd doop liet bestuur van „Nos Jungunt Rosae'* met eenige Boskoopsche tuinbouworganisa ties een bijeenkomst gehouden, waarbij werd besloten de zaak onmiddellijk ter hand te nemen Reeds werd een commissie be noemd, die zich met de stichting van eeu IVaarborgfonds zal belasten. Het is zeer waarschijnlijk, dat deze rozen-» tentoonstelling, waagvoor reeds eerder plan nen bestonden, thans zal doorgaan. EFFECTENFIRMA VOOR ƒ14.000 BENADEELD Tegen bediende een jaar geëischt de justitie. hoe\ d voor een bedrag van ongeveer 14.000. tting bekende de jongeman volledig, lefs hadden geen klacht Ingediend bij s en korten tijd later trai *n concurreerende effecten geheel op de hoogte. Zij jeger in dieast echter een voo ude klanten niet Hij ging v De benadeelde fir »rd. zich niet aan c ende ten slotte eer :rklaarde. kon koi snhnndel erd ingeslote r hij het laats elijk onder pleitte clei Vermaal. uit -^^"'THollandscwe Boerenleven (L ^C^VERMEERL (5 De beide mannen knikken. „Een bunder", zegt Van Gaan deren „en best land", durft hij er resoluut bij te voegen als Jan langs hen heen weer over het land kijkt. Even kijkt deze hem met felle oogjes aan, zoodat hij weer in zijn schulp kruipt, dan haalt hij de schouders op, mom pelt iets in zichzelf, een verwensching, en keert zich ten slotte zonder groeten om, strompelt moeilijk naar de weg terug. De beide arbeiders blijven den voortsjokkenden oude na kijken. En pas als hij weer over de weg voortsukkelt, vinden zij woorden voor hun verbazing. f „Wat spu dat moeten beteekenen?" vraagt Kobus de Zeeuw. Zijn makker haalt de schouders op. „Weet ik het: misschien wil hij 't land wel koopen", meent hij. De Zeeuw kijkt peinzend voor zich. „De boer moet er slecht voor zitten, heb ik gehoord," vertelt hij. Van Gaande ren knikt: hij heeft het ook gehoord. Maar als hij in de handen van gierige Jan valt, als hi) in de macht komt van die wodceraar, dan loopt het verkeerd met hem uit." De Zeeuw neemt bij de laatste woorden de rijf die gevallen is, weer op en begint te werken. In de verte ziet hij Bruining met de hooiwagen terugkomen om een nieuw voer te halen. „De boer is te verstandig om zich in de macht van die vrek over te geven", meent Van Gaanderen die ook is gaan werken. „En dan, als je verkoopt, wat hindert het dan aan wie je verkoopt? Je zorgt maar dat je er niet te weinig voor krijgt. En Jan Dijkman zal het het meest waard zijn, omdat het land rondom al van hem is." Jacobus de Zeeuw neemt een pluk hooi op de rijf en keert hem langzaam om. „Maar dit is geen gewone verkooping, de boer kan het land niet missen, hij moet het dus dadelijk weer inhuren." „Ik heb het niet begrepen op zulk soort lui als gierige Jan," vervolgt hij na een poosje zwijgend voortwerken. „Het is als onkruid, en onkruid mot vertrapt worden." „Onkruid vergaat niet," antwoordt de ander; maar filoso fisch voegt hij er bij, terwijl hij even van zijn werk ophoudt, „kan een mensch, al is hij nog zoo slecht, wel onkruid wezen?" Kobus haalt de schouders op, maar hij zwijgt: hij herinnert zich plotseling wat hij elke Zondag in de kerk hoort. Mot dan zoo'n Van Gaanderen, zoo'n kroeglooper, je dat nog leeren, beschuldigt hij zichzelf. „Je hebt misschien wel gelijk," antwoordt hij, „maar dat je op moet passen voor een man als gierige Jan Dijkman, staat voor mij vast. Ik heb liever niet met hem te doen dan wel. Moest je z'n stem maar eens hooren, en heb je zijn oogen gezien? Zoo valsch en gluiperig als wat. Van Gaanderen spreekt rijn makker niet tegen. Het is beter niet met Dijkman te doen te hebben, dat weet ieder. Maar zijn geld is tenslotte niet minder dan dat van een ander. Hij zegt echter niets. De wagen van Bruining is al dichter bij gekomen, en met den boer kun je alleen opschieten als hij niet merkt dat je luiert. Zwijgend en vlijtig werken de beide arbeiders voort. De hooiwagen boldert over de weg. Piet Bruining en zijn broer Gijs zitten op de bok. Ze schokken op de kar, die met veerlooze wielen op en neer hotst, en schudden tegen elkan der aan. De weg is slecht, met diepe wagensporen, nu mul en vol kuilen, waarin de wielen telkens neerstooten. Van de andere kant komt langzaam en waggelend een vol geladen wagen aan: het hooi hangt in lange slierten van de zijkanten neer. Het paard trekt stapvoets de kar tusschen de beide rijen lage wilgen door, die aan weerskanten van de weg staan. Hier en daar blijft een dot hooi in hun takken hangen. Tegen de gewoonte in rijdt de wagen voorbij een inrijdam waar de weg breeder is en waar gemakkelijker gepasseerd kan worden. Op de bok, voorovergebogen, de ellebogen op de knieën, zit een dikke boer met rood hoofd, dat lijdzaam op het schokken van de wagen meewiegelt. Lusteloos liggen de leidsels in zijn handen. ,,'t Is Van den Berg", zegt Gijs, en kijkt zijn broer aan. Deze zit naast hem met donkere, kwaaie oogen in zijn beenige, gebruinde kop. Zijn kaken klemmen zwaar op el kaar; er zijn harde dikten» onder zijn ooren. Hij antwoordt niets, maar zijn handen omklemmen stijver de leidsels, en het paard wordt onrustig, het beweegt de ooren en snuift. De wagens komen steeds dichter bij elkaar, maar geen van beiden denkt aan uitwijken. De ander is lucht voor hen. Pas als ze bijna voor elkander staan haalt elk iets uit. Niet veel. Een groot gedeelte van het overhangende hooi schuift over Bruinings paard en wagen, zoodat de twee die op de bok zitten, moeten bukken. Dan stooten de achterassen tegen elkander, en met een schok staan de wagens stil. De boeren hebben elkander in het voorbijgaan niet aange keken. Nu springt Piet echter van de wagen en loopt achter om naar Van den Berg. Die zit daar met zijn dikke lichaam en nog rooder geworden hoofd op zijn bok onder het over hangende hooi. „Kun je niet uitkijken, driftkop!" roept hij tegen Bruining. „houd die kuren maar voor je eigen soort!" Piet is kwaad. Het bloed is uit zijn hoofd weggetrokken: zijn mond vertrekt in een woeste grijns. En dan begint hij den ander uit te schelden. Hij vloekt en balt zijn vuist naar den dikken boer, die rustig op zijn plaats blijft zitten. Gijs, die ook van de kar gesprongen is, loopt naar het paard, en laat het een paar stappen terug doen. Dan rijdt hij voorzichtig de wagen langs de andere. Zijn broer staat nog te schelden en te vloeken. De woor den komen hard en in dolle drift uit zijn mond geslagen. Hij weet niet meer wat hij zegt, maar de woorden zijn lang, maan den lang opgekropt, en springen nu vanzelf vrij. Van den Berg grijnslacht. Als hij bemerkt dat zijn wagen weer vrij is. klapt hij met de leidsels op de rug van het paard en smekt met de tong langs het verhemelte. De ander staat nog te schelden en zijn vuisten te ballen, als hij nog slechts de weg-waggelende hooiwagen ziet. ,,'t Is tuig", zit Piet nog te foeteren als hij weer op zijn kar zit. „Zij willen je niet zien. maar als ze de kans krijgen zullen ze niet nalaten om je een hak te zetten." „Ja." zegt Gijs. Hij heeft Van den Berg toch nog nooit zoo gezien. De man deed wel altijd of ze niet bestonden^ maar hun opzettelijk iets in de weg leggen deed hij nooit. (Wordt vervolgd) A

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9