&ZWOLSCHE ra 1895 Is Malaga reeds in rechtsche handen? MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 EERSTE BEAD PAG. a Hoofdkantoor. Oen Haac, .•on von M eerder voort 74 Actieve Ver legenwoordigeri Gevraagd Nationale troepen zouden reeds in de straten zijn Madrid ondergaat nieuw offensief Buitenland HET HUWELIJK VAN EX-KONING EDWARD Zal in April as. plaats hebben Pen bruiloft op Enzesfeld Naar een speciale verslaggever van de „Daily Express" uit Weenen meldt, zal volgens betrouwbare mededeelin- gen de hertog van Windsor eind April in den echt worden verbonden met mevrouw Simpson. Vermoedelijk zal er slechts een burgerlijk huwelijk worden voltrokken, in allen eenvoud, op kasteel Enzesfeld of te Weenen. De hertog moet daarvoor zijn broeders, de hertogen van Kent en Gloucester, reeds hebben uitgenoodigd. Op 24 April zou mevr. Simpson te Enzesfeld arriveeren. Als bruiloftsgasten worden verder nog genoemd: baron en barones Rothschild .(wier gast op Enzesfeld de hertog is), ver der de heer en mevrouw Rogers (waar mevr. Simpson te Cannes heeft gelogeerd) pn Lady Mendl, de Amerikaansche vrouw yan den persattaché aan de Britsche am bassade te Parijs. In verband met het feit, dat in sommige bladen de 27ste April is genoemd als ver moedelijke datum van het huwelijk van 'den hertog van Windsor, wordt er, zoo meldt Havas uit Weenen, in goedingelichte Engelsche kringen op gewezen, dat van dien dag slechts vaststaat, dat dan de echt scheiding van mevr. Simpson rechtsgeldig yvordt Men gelooft dat de schikkingen over dag en plaats van het huwelijk van den hertog eerst definitief zullen worden getrof fen als prinses Mary, op Enzesfeld zal zijn aangekomen. Het schijnt dat de hernieuwde aanval, door de nationalistische troepen op de ha venstad Malaga ondernomen, thans resulita ten -zal gaan opleveren. Van negen zijden door de nationalistische colonnes van generaal Queipo de Llano be dreigd, wacht Malaga in spanning zijn lot a( Het grootste gevaar schijnt, voorloopig al thans, van de kust te kumtu, waar de recht sche soldaten onder deikking van de voort durende scheepskanonnen der nationalisti sche vloot in ongewoon snel tempo oprukken. Vele gevangenen en groote hoeveelheden waardevol oorlogsmateriaal moeten de na tionalistische kustcolonne in handen geval len zijn. Tot aan de branding van de Mid- dellandsche Zee reikte het hechte verdedi gingsstelsel. dat de roode soldaten van Ma laga om hun stad hadden aangelegd. Sterke loopgraven, nog versterkt met onontwar baar schijnende prikkeldraadhagen, moesten den witten vijand tot staan brengen. Doch het offensief, dat de nationalisten Zaterdag over de gansdie breedte van het inzetten, was onweerstaanbaar; de stellin gen der regeeringsaanhangers werden „on der den voet peloopen", het defensiestelsel kraakte bedenkelijk onder den stormloop an de Llano's mannen. Aan den strijd om Fuengirola, hetwelk een der sleutelposities van Malaga moet vormen, namen vooral de gemotoriseerde troepen deel, hoewel ook de vloot het hare bijdroeg in de behaalde overwinning. Zware verlie zen zijn aan weerskanten geleden. Berichten omtrent de verovering van "or- remolinos zijn daarom «van beteekenis, om dat hieruit blijkt., dait de witten zich in dat geval reeds acht er de verdedigingslinies bevinden, waarmede de regeeringssoldaten den schok van een offensief tegen Malaga meenden te kunnen opvangen. Volgens som mige nationalisten zou de val van Malaga onmiddellijk aanstaande zijn. Zij zijn tot deze overtuiging gekomen ne- e op grond van de medcdeelingen, die van het nationalistische front ten Noordoosten van Malaga zijn binnengekomen. Ook hier rukken Queipo de Llano's colonnes, wanneer men de berichten uit rechtsche bron mag ge- looven, met groote snelheid naar het beoog de doel op. Hier gaat het o.a. tegen Velez De lijken op <3e kust yan Vendée Slachtoffers van hef Spaansche volksfront Zondagochtend is aan de kust van de Vendée (Fr.), nabij La Trancjhe-sur-Mer, weder een lijk aangespoeld, het zeven de. Ook in dit geval waren armen en beenen gebonden. Nader wordt gemeld, dat een Van de lijken, welke drie dagen geleden zijn aangespoeld, gekleed was in een trui, waarop „La Rigane Cadix" stond. In een van de zakken zaten drie bankbiljetten yan 100 peseta en een van 500 peseta. Op de lijken 2aJ een lijkschouwing worden verricht om te onderzoeken of de slachtoffers levend in zee werden ge worpen. Ofschoon men omtrent He herkomst Van Heze lijken nog geen volkomen zekerheid beeft, is toch wel gebleken, dait men hier met Spanjaarden te doen heeft. Twee hypothesen, zoo schrijft een corres pondent van het „Nieuws v. d. Dag", doen zich voor. Het is bekend, dart op de kust van Asturië de fascisten en wie daarvoor doorgingen, tenslotte niet meer met kogels afgemaakt werden, doch van de rotsen in fcee werden geworpen. De groote afstand maakt het echter twijfelachtig of men hier met slachtoffers van dit soort executies ite doen heeft Grooter is de mogelijkheid, .'dat zich een drama heeft afgespeeld op een der vele Spaansche schepen, die de laat ste maanden voor de Vendéekust gekruist hebben en .vaak in St. Nazaire binnenge- loopen zijn, Een drama op zee? Op een daarvan, de „Alona Nendi" is te St Nazaire, naar de „Paris Soir" verneemt, een hoogloopende twist over eenige pakjes tabak ontstaan tusschen de matrozen en een tiental gewapende mannen der roode militie, die aan boord waren. Tij dens het verblijf van het scihip in de haven waren de wapens in bewa ring bij de Fransche douane, zoodait de matrozen door hun aantal in de meer derheid waren. Het is mogelijk, dat de miliciens na het uitvaren van de „Alona Nendi" een afschuwelijke wraakoefening hebben gehouden en de vertrekdatum van het schip, 15 October, stemt ongeveer overeen met de schattin gen der doktoren. De tijd zal tusschen de twee Veronder stellingen beslissen. Wanneer de executies in Asturië deze lugubere vondsten veroorzaken, is het te verwachten, dat nog meer slacht offers langs de Fransche kust zullen aan spoelen. Zoo niet, dan moet hier aan een fccheepsdrama gedacht worden, doch onder de wanorde en beroering van den Spaan- 6chen krijg zal de ware toedracht wel im mer verborgen blijven. Communisten-heibel in New-York In New-York" hebben- Stalin-aanhangers fecn massameeting gehouden, die door 15.000 aanhangers van den Russischen dictator ■werd bijgewoond eai waarin Earl Browder het woord voerde, de leider der Amerikaan sche communisten en tegemcandidaat van Roosevelt tijdens de verkiezing voor het presidentschap. Na afloop raakten de deelnemers buiten slaags met Trotskistische tegenbetoogens, die pamfletten verspreidden en Stalin hoonden. Honderden politieagenten waren poodig om de prde te herstellen. De Spaansche burgeroorlog Malaga, het Oude Malaga, waarvan de stra tegische beteekonis voor de limiksche verde diging ten Oosten van Malaga van groote beteekenis is. I-s Velez Malaga eenmaal in handen van de wirtten, dan beteekent lit, dat de communicaties der rooden met de rest van het regeeringsgebied naar het Noor den toe vrijwel verbroken zijn. Ongeveer twaalf kilometer staan de nationalisten nog Laatstgenoemde plaats. Legerberlcht van Queipo de Llano In zijn dagelijksch legert*richt deelde generaal Queipo de Llano mede, dat de geheele provincie Malaga spoedig in het b»- zit der nationalisten zal zijn. Van de ver schillende colonnes, die naar de stad Mala ga oprukken, hebben er reeds twee de eerste huizen be&ert. Heden zou in de stad de ver binding met de andere colonnes tot stand worden gebracht De generaal deelde nog mede, dat de op marsch langzaam vordert niet omdat de vijand (buitengewoon tegenstand biedt, doch omdat alle bruggen vernield zijn. De nationalisten maakten een enorme hoe» veelheid oorlogstuig buit Het offensief tegen Madrid De groote aanval op Madrid, die zoo lang moest worden uitgesteld wegens het slechte weer, is gisteren met groote kracht ingezet. Er wordt gestreden ten westen van de hoofd stad, ten zuiden daarvan tusschen de we gen naar Toledo en Valencia en in het dal van Jamara. De strijd, die bij het aanbreken van den dag begon, duurde nog voort toen de schemering viel. De rechtsche troepen hebben zeer belangrijke punten bezet Het doel der reclitschen zou o.a. zijn de verbindingen tusschen Madrid en Valencia af te snijden. Geheel zeker is dit echter niet en verrassingen zijn dan ook niet uitgeslo ten. De tactiek der witten brengt mede, aldus de Havas-reporter te Aivdla, dat het voor de Madrilenen buitengewoon lastig moet zijn een overzicht te krijgen van de bewegingen der nationalistische troepen, die eensklaps eulk een groote activiteit aan den dag leg gen. Er werd aangevallen ten Zuiden van Madrid, doch ook aan 't Westelijk centrale fronrt tusschen Las Rozas en Aravaca en eveneens bij Vilaverde. De roode troepen hadden versterkingen uit Malrid gekregen en boden krachtig weerstand. Met tegenaanvallen, gesteund door veldgeschut, mitrailleurs en tanks poogden zij den aanval tot staan te brengen. Het gelukte echter niet en onder zware verliezen moesten zij telkens weer terugwij ken. Zonder ophouden bestookten ook de artilleristen van Franco de stellingen van den vijand. TERREUR BLIJFT WOEDEN IN MOSKOU Stalin houdt een „uitverkoop"! De „zuiveringsactie" in de commu nistische partij, die met het proces te gen Zinowjef begon en sindsdien voort durend .verscherpt werd, wordt naar Reuter meldt onverbiddelijk yoort- gecet. Niet slechts bekende Sovjetleiders al3 Boecharin, Rykof, Rakofski en een dozijn in het buitenland minder bekende per soonlijkheden, wier namen tijdens het jongste Trotskistenproces genoemd wer den. zullen zich voor het hooggerechts hof hebben te verantwoorden, doch naar schatting staat dit lot nog ruim honderd anderen gevangenen te wachten. Onder hen bevinden zich Trotski's zoom Sergei en Zack, een neef van Zinowjef* Het streven van Stalin is er op gericht alle aanhangers van Trotski, Zinowjef en Boecharin uit den weg te ruimen. Duizenden resoluties, die dit streven steunen, komen te Moskou binnen. Alle eischen, dat de strijd tegen de Trotskisten meedoogenloos gevoerd zal worden. Het Warschausche persagentschap Ale verneemt uit Moskou, dat de sabotage In de industrie op onrustbarende wijze toeneemt. Na de ramp in de fabriek Meromer te Kief is thans volgens de inlichtingen van ge noemd bureau ook in de staatsfabriek no. Hl te Nikolajowo, in det Zuidelijk deel der Oekraïne, een ernstig ongeluk gebeurd. Als gevolg van een ketelontploffing is een deel der fabriek verwoest, waarbij 9 arbeider» om het leven kwamen. Vier ingenieurs zou den door de Gepeoe gearresteerd zijn. Litwinof niet in ongenade Litwinof, de Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, heeft, naar Reu ter meldt, Genève op 28 Januari verlaten en is reecis op 31 Januari te Moskou aangeko men. Sindsdien is hij voortdurend in de hoofdstad der Sovjet-Unie gebleven. Dit bericht heeft ten doel, de geruchten tegen te spreken, volgens welke Litwinof bevel zou hebben gekregen naar Moskou te komen. Vrienden van den volkscommissaris verklaren, dat hij, afgezien nog van het feit dat hij de laatste jaren in de binnenlandsche politiek geen rol meer heeft gespeeld, steeds een tegenstander van Trotski was. Hij word1, juist als een verbitterde vijand van TroUki beschouwd \Vat voorts de geruchten betreft over dfi verscherping van hert conflict tusschen Sta lin en maarschalk Worosjilof, den volkscom missaris van Oorlog, verklaarde volgens een Stefanibericht uit Parijs een intieme vriend van Dimitri Navachin, den onlangs in het Bois de Boulogne vermoorden Rus, dat Na vachin op de hoogte was van een gedetail leerd tegen Stalin gericht complot der mili tairen. Doel van dit complot zou geween zijn, de communistische partij te ontbindeD en maarschalk Worosjilof, generaal Blfl dier (den opperbevelhebber der Russische strijd krachten in het Verre Oosten) en andeie vooraanstaande officieren met het gezag te belasten. TrotsKy's zoon loopt gevaar Trotsky's vrouw heeft in Mexico een be roep gedaan op „het geweten der geheele wereld", om het leven van haar zoon Sergei to redden, die te Krasnojarsk in de Sovjet- Unie d^or de Gepeoe gearresteerd is. onder beschuldiging naar een massavergiftiging van arbeiders gestreefd te hebben. „Mijn zoon is het slachtoffer van een valsche beschuldiging", verklaarde zij. Of dit in de Sovjet-Unie iets ongewoons is, daarover heeft zij blijkbaar niet verder na gedacht. Als het om het leven van haar kind gaat laat een moeder blijkbaar gaarne alle „revolutionnaire" theorieën varen! Amerika verwerft Zuidpool-bezit Byrd over nieuwe expeditie De Amerikaansche admiraal Bvrd heeft het voornemen aan de Zuidpool 2.500.000 K.M.2 poolgebied voor de Vereenigde Staten in bezit te nemen. De vermaarde Poolvaar- der heeft namelijk onthuld, dat hij opnieuw naar Klein-Amerika zaJ vertrekken en ver volgens de nog niet geëxploreerde streken zal binnendringen, teneinde er de Stars and Stripes te planten. Hij zal bij dezen ontdek kingstocht van vliegtuigen en vrachtauto's gebruik maken. De vliegtuigen zullen spe ciaal gebezigd worden voor het in kaart brengen der nog onbekende gebieden. Voorts zullen omvangrijke geologische on derzoekingen en meteorologische waarne mingen verricht worden. Eden en Beck in Monte Carlo De Britsche minister van Buitenlandsch Zaken, Eden. is met zijn echtgenoote te Monte Carlo aangekomen. Hij heeft zijn In trek genomen In hetzelfde hotel, waar ook de Pnolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, met zijn vrouw en dochter logeert, Onderhandelingen over Sandringham Koning George wil het aankoopen Het prachtige landgoed Sandringham, alwaar koning George V zijn laatste levens dagen heeft gesleten, maakt geen deel uit an het Britsche staatsdomein, doch be hoorde tot de privé-bezittingen van het Engelsche koningshuis. Wijlen George V vermaakte het aan Edward VIII, die echter persoonlijk de voorkeur gaf aan het Fort Belvedère. Thans worden onderhandelingen gevoerd tusschen koning George VI en den .hertog van Windsor, over de verkoop van dit bezit, waarvoor, naar verluidt, een mil- lioen pond zou zijn geboden, doch Edward de helft meer gevraagd heeft! LET OP DEN ORANJE-BAND! VITTORIO MUSSOLINI'S HUWELIJK De duce begeleidt de brttid Rome is vol belangstelling In de kerk van San Guiseppe te Rome is Zaterdag op luisterrijke wijze het huwelijk voltrokken tusschen Vittorio Mussolini, 's duce oudste zoon en signorina Orsola B u v o l i. De belangstelling der Romeinsche bevol king voor dit huwelijk was overweldigend- Reeds bij het krieken van den dag stelden de eerste belangstellenden zich langs de route, die de bruidsstoet zou volgen op, ten einde van een goede plaats verzekerd te zijn. Tal van scholen hadden de kinderen vrijaf gegeven. Het geheele verkeer in de om geving der Via Torlonia, waar de kerk van San Giuseppe gelegen is, was als gevolg van de geweldige menschenmenigte uren lang volkomen verlamd. Ruim een uur voor de aanvang der plech tigheid rukken duizenden zwarthemden en bal li la's aan. Zij vormen een eerewacht langs de geheele weg en een cordon rond de kerk, waar zoostraks voor de tweede maal een van Mussolini's kinderen in echt verbonden zal worden. Dan eindelijk rijdt voor de Ingang der kerk de eerste auto voor, waarin Mussolini, zijn aanstaande schoondochter en de twee jongste kinderen van het echtpaar Musso lini gezeten zijn, die als bruidsjonker en bruidsmeisje fungeeren. Gestoken in de eenvoudige uniform van korporaal der militie, stapt de duce uit Galant helpt hij bij het uitstappen de bruid. Een daverend gejuich stijgt op uit de menigte, als de Duce en het stralende, blozende jonge meisje in haar prachtig witsatijnen bruidscostuum de treden naar het Godshuis bestijgen. Twee in blauw fluweel gestoken pages, Romano en Anna Maria Mussolini, de beide jongste kinderen van den Duce, houden haar zeven meter lamge sleep. Tusschen de eerewacht van militiemanschappen en van Mussolini's lijfgarde treedt de stoet onder een eerepoort van gekruiste sabels de kerk binnen. In de tweede auto hebben Vittorio Musso lini en de moeder van de bruid plaats go- nomen. Vittorio draagt de uniform van luitenant bij het Leeuwenkop-escadrille der Italiaansche luchtmacht dat in de oorlog in Oost-Afrika zijn sporen verdiend heeft. Uit de derde auto stappen Mussolini's vrouw en Vito Mussolini, een neef van Vittorio, die volgende week in het huwelijk treedt- Dan volgen Mussolini's schoonzoon, de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano en gravin Edda Ciano, waarna nog een stoet auto's voorrijdt, waarin verdere familieleden en intieme vrienden gezeten zijn. De plechtigheid in de San Giuseppekerk duurde een half uur, waarna de stoet naar de St Pieterskerk reed. Ten slotte volgde een grootsch banket, waaraan talrijke hoog- waardigheidsbekleeders deelnamen. ïn de loop van de middag heeft het jonge paar zich op de huwelijksreis begeven. Onder de groote menigte geschenken, die de bruid heeft ontvangen bevindt zich ook een ring van den dichter d'Annunzio, in Italiaansche kleuren rood-groen-wit Elihu Root f Bekend Amerikaansch staatsman De bekende Amerikaansche staatsman Elihu Root is op 92-jarigen leeftijd te New-York overleden. Elihu Root studeerde aanvankelijk in de rechten en nam vervolgens een belang rijke plaats in in het staatkundige leven der Vereenigde Staten. In het kabinet McKinley was hij van 1899 tot 1904 minister van Oorlog en van 1905 tot 1909 onder Theo- dorus Roosevelt minister van Buitenland sche Zaken. Tot 1915 is hij senator voor den staat New-York geweest. In 1917 stond hij aan het hoofd van 'de delegatie van president Wilson, die bij Ke renski moest aandringen op het voortzetten van den strijd tegen Duitschland. Op internationaal juridisch gebied waren zijn verdiensten buitengewoon groot, waar voor hij reeds in 1912 met den Nobel-vredes- prijs werd beloond. Hij was lid van het hof voor de vastelling der grens van Alaska, lid van de arbitrage commissie voor de visscherij in den Noor delijken Atlantischen Oceaan, lid van het Permanente Hof van Arbitrage te Den Haag, lid der commissie, die het rapport opstelde voor de oprichting van het Per manente Hof van Internationale Justitie te Den Haag en arbiter in tal van internatio nale geschillen. Vele instellingen en regeeringen hebben hem onderscheiden. Britsche treiler vergaan Zeventien man worden vermist De Britsche treiler „Amethyst", die sedert het noodweer, dat vorige week boven de Noordzee woedde, vermist wordt, wordt tlhans als verloren beschouwd. Het schip had 17 koppen aan boord. Gemeld wordt, da- het zoeken naar het vaartuig, dat in hel Noordelijk deel van de Noordzee moet zijn vergaan, is gestaakt Roosevelts hervormingsplannen Frontvorming tegen hem Drie vooraanstaande senatoren der repu- blikeinsche partij, nl Charles Monary van Oregon, Borah van Idaho en Arthur Van- denberg van Michigan zijn begonnen met het ontwerpen van een strategisch plan voor den strijd tegen Roosevelts voorstellen ten aanzien van het Hooggerechtshof. Men verwacht, dat ook een invloedrijk deel der democratische partij, onder leiding van den senator Glass van Virginië, zich bij strijd tegen den president zal aansluiten. GEMENGD NIEUWS Bedriegers per telefoon Een oude truc. die nog steeds opgaat De Secretaris van den Armenraad te A m- sterdam schrijft: Een etadgenoote wordt opgebeld. „U spreekt met kapitein West uit Bloemen- daal- Mag ik bij u aanbevelen een aller dringendst geval van armoede, waar ik op het oogenblik zelf niet volledig helpen kan en waarvoor ik nu een beroep zou willen doen op u". De „kapitein" doet nu een hartroerend verhaal: de in-nood-verkeerende is een veel te fatsoenlijk man om zelf oin hulp te vragen, piaar „kapitein West" kan den behoeftige ten volle aanbevelen. Er ls dringende haast bij de hulp, anders gaat een leven reddeloos verloren. Over een uur tje zal zijn protégé bij de stadgenoote de benoodigde tien gulden in ontvangst komen De dame, wier hulp op deze wijze is in geroepen, is wel wat verbaasd, zij kent „kapitein West" niet en kreeg ook geen antwoord meer door de telefoon, toen zij iets naders vroeg. De man, die het geld kwam halen, leek echter sympathiek. Achteraf is zij toch gaan twijfelen; zij vraagt den Armenraad en dan komt uit, dat de „kapitein" en zijn protégé óf dezelfde man óf twee bondgenooten zijn en dat zij haar geld heeft gegeven aan een sluwen weldadigheids-exploitant Het is wonderlijk hoe dikwijls deze oude truc opgaat Wie opbelt geeft zich een voor naam cachet door zich te tooien met een adellijke titel of met de naam van een be kend stadgenoot of roept, door een leger- rang aan te duiden, de suggestie op, dat men te doen heeft met het Leger des Heils. Dikwijls ls er al gewaarschuwd tegen deze bedriegerij-per-telefoon, maar altijd op nieuw vindt het kunstje nog toepassing. Vandaar, dat ik opnieuw nog eens met na druk moge waarschuwen: ga nooit op zulke telefonische verzoeken van ombekenden in en geef nooit aan onbekenden zonder den Armenraad even to hebben geraadpleegd. Begrafenis Jan Bijl Vrijdag ls de oud-schipper van de Helder- eche reddingboot, Jan Bijl. begraven. Een zestigtal leden van de vereen. „Moed, Vol harding, Zelfopoffering", droegen Jan Bijl naar de begraafplaats te Huisduinen. De stoet trok door de stad en hield voor het monument van het Nederlandsche Redding wezen eenige oogenblikken stil. Op de begraafplaats werden bloemen op de baar gelegd- Er waren kransen van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, vqn het Heldersche Reddingfonds en van de Vereen. „Moed, Volharding, Zelf opoffering". Voorts van tal van vrienden en familieleden. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den secretaris van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij, den heer J. J. de Booij en door den schipper van de redding boot „Dorus Rijkers", Koenraad Bot. Onder wielen van een wagen Voerman zwaar gewond Te W e h 1 is de 22-jarige Zweers, toen hij van zijn wagen sprong, gevallen. Hij kwam onder een van de wielen terecht en bleef zwaar gewond liggen. Het ongeluk werd eerst bemerkt toen paard en wagen zonder voerman thuis kwamen. Een half uur later vond men den ongelukkige op den weg liggen. Hij is een nabijzijnde woning binnengebracht. Zijn toestand is zoo ernstig, dat hij niet mag worden vervoerd. Het slachtoffer heeft een hersenschudding en bovendien is de linkerborstkas inge drukt, waarbij drie ribben in de longen zijn gedrongen ^ROGGEBROOD ROTTERDAM, TEL. 53949 - DEN HAAG, TEL. 333298 (Adv.) De moord te Meppel Officier van Justitie in hooger beroep Men zal zich herinneren, dat de rechtbank' te Assen j.l. Vrijdag Eike V. uit Mep- p e 1 wegens moord op mevrouw Stern to Meppel veroordeelde tot drie jaar gevange nisstraf en ter beschikkingstelling van de regeering, nadat de officier van justitie acht jaar gevangenisstraf had geëischt. We vernemen, dat de officier van justitie thans hooger beroep heeft aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank. UIT OOST-INDIE Indië's Exportsaldo in 1936 BATAVIA, 5 Februari. De uitvoer van da Buitengewesten bedroeg over de maand December 1936 756.800.000 kilogram met een; waarde van f 44.500.000. De uitvoer bedroeg in de maand Decem ber 1935 651.200.000 kilogram met een waarde van f 25.400.000. Volgens de voorloopige cijfers beliep de uitvoerwaarde, zonder goud en zilver, doch! inclusief de opbrengst van het rubberuitvoer recht in 1936 ongeveer f 586.000.000 tegen f 475.000.000 over 1935, waarmede het export saldo van 202 tot 304 millioen gulden ia gestegen. (Aneta/A. N. P.) De Java-Suikeroogst 1938 Verhooging van de vastgestelde productie? BATAVIA, 6 Februari. (Aneta). Het „Nieuws van den Dag van NecL-Indië" meldt het volgende: In suikerkringen rekent men er op dat de vastgestelde productie voor oogst 1938 het bepaalde van 1.200.000 ton met 80.000 tot 100.000 ton zal overtreffen. Reeds worden maatregelen getroffen waardoor sommige fabrieken die in 1938 niet zouden malen, onmiddellijk weer in bedrijf kunnen worden gebracht Typhoon te Tawangmangoe SEMARANG, 6 Febr. Gistermiddag heeft een typhoon, welke 30 minuten aanhield, groote schade aangericht in het bergoord Tawangmangoe en omgeving. Zeven groote en vijf kleine inlandsche woningen werden vernield, bovendien werd groote schade aangericht aan de woningen van de inlandsche zendingsonderwijzers en aan de inheemsche vervolgschool. Een buitenverblijf van den Soesoehoenan en een kampeerhuis van de Java-motor- club werden licht beschadigd. In totaal zijn negen personen gewond. Dertig tot veertig menschen zijn door den typhoon dakloos geworden. Een plaatselijk noodcomité za melt gelden in tot leniging van de misère* De baan van de typhoon was twee kilometer lang, terwijl deze een zuil vormde van honderd meter hoog. In een straat werd over een kilometer lengte schade aange richt De tentoonstelling te Nagoya BATAVIA, 6 Febr. Naar de tentoonstel ling te Nagoya zullen ook drie Javaanscho nijverheids-ambtenaren worden uitgezon den, die in nationale dracht daar inlichtin gen zullen verstrekken. De bedoeling is mede dat zij door hun aanwezigheid in nationaal costuum het Indisch karakter van de inzending zullen verhoogen. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 101. Ik neem dan ook een aanloop en wil hem de inhoud van de verfpot in z'n gezicht kwakken. Op dat oogenblik bukt hij echter, en juffrouw Parelvacht, die hem niet los wil laten, moet mee bukken. Het gevolg is, dat niet Krentesnoeper. maar juffrouw Parelvacht de verf in haar gezicht krijgt! 102. Ik schrik me 'n aap, dat vat je. Ik zet er dus de sokken In. In de verte staat Juffrouw Parelvacht me alle mogelijke lee- lijke woorden na te brullen, terwijl ze drei gend haar vuist opsteekt Het ergste is echter, dat de veldwachter juist op de bocht van de weg aankomt. i i '(Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2