MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 DERDE BLAD PAG 10 Kunst en Wetenschap Twee nieuwe letterkundige tijdschriften In één week twee nieuwe- tijdschriften, 'één dat zich tooit met den middeleeuw- seinen -naam „Eickeriijc", een uitgave van Bosch en Keuning te Baarn, en één dat zich noemt: De litteraire Revue, uitgave van de Firma v. d. Velde Jr. te Vlissi-ngen, een zg.n. neutraal tijdschrift. Het eerstgenoemde tracht zijn naam te verledigen door te beweren dat de eeuwen oude Spiegel drir Salichheit vatu Eickeriijc" als kunstwerk de belichaming is van het jnenechelijke. Ongetwijfeld, zoo- heet het, vhecrsehl er in onze huidige Christelijke lettor kunde een tekort aan eenvoud en ineuschelijkheid. Teveel wordt zij beheerschi tloor intellect en systeem. 'Die ra am sinterpre ta t i e als leuze wil ons jiiei erg duidelijk worden: „Eickeriijc' d.w.z. elkeen," iedereen. Willen ze dus een rijdschrift voor Jan en alleman b.v.? Waar om 't dan niet genoomd: Voor Ieder een? Dat micklen-eeuwsche drama is de belichaming van het munschelijke. Wij wil len terug naar den eenvoud; daarom, die naam. Maar wat een vreemde keuze, die tiets zegt. Is om maar iets te noefnen: y,Beatrijs" minder de belichaming van het voht-inenschelijke? Of „Reinaert"? Of „Es- inoreit?'' Ofenz., enz. Och. als 't kindje maar een naam heeft, y.ulien dc heeren gedacht hebben. En als 't maar een ..blijvertje" wezen mag, zuchten de uitgevers. 't Vreemdste van het geval is dat Roel IIouwink er ook aan medewerkt, schrijvend over „Geloof en Iiunst". Maar wil Eickeriijc dan niet wat an ders dian „Opwaartsche Wegen?" Is dat •niet te intellectueel en te systeem-aohtig lloe dan die redacteur uitgienoodigd om tot ln-t menschelijke te retou me ei-en via ^Eickeriijc?" Kan dat niet in opwaartsolie, slechts in 11 e erwaartsch e- rich lÜAg? •Spot terzijde is er nu heusdh ook nog pklats voor een nieuw Chr. literair maand schrift? „Opwaartsche Wegen", „De Werk plaats". „Het Korenland", min of meer ook ..De Vriend dos Huizes" en „De Libel", moet daar nu ook nog zoo iets als: „leder- oen", of de vriend van oud en jerg bij? 't Spreekt vanzelf dat de voornaamste medewerkersde oude bekenden zijn uit de bestaande tijdschriften, als daar zijn. Jan H. Eekhout, Sjoerd Laiker, Hendr.a Kuyper—Van Oordt, Willem de Mérode, Jo K alm ij n-Sp i Orenburg. Waar moetien onze jamge menschen zich nil aan houden? Hieraan: dat Holland nog altijd een polderland is, en de eeuwen door yerkaveld. „De litteraire Revue" is een algemeen maandblad voor didht- en prozakunst. Daar geldt het in principieel opzicht: Elok wat wils, als het maai- aesthetisch door de beugel kan, zoodat Jan H. Eek- Jiout de redacteur is met Jac. van Hattum, Bert Nuver, Mees Vailientijn, Dirk Verèl. Reinold Kuipere schrijft in Eickeriijc, ook jn dit -neutraal maamdschrift, dat alleen „revue" wil zijn van vers- en prozakunst; geen critieken, essays of polemieken plaatst. 't Lijkt een beetje op „Helicon" (leeft dat oos.'i dat uitsluitend een revue van poëzie bedoelt te wezen. Jan II. «ie Groot is ook hier aanwezig met een vers, dat Pool&che herinneringen bewaart, David de Jong Jr. geeft een ro man-fragment, Gerard den Brabander en Jac. v. Hattum verzen. Een heel heterogeen gezelschap, als we zelfs Simon Vestdijk hier ontdekken. Zal dit een „blijvertje" zijn? Uit welke grondzaak werd dit tijdschrift geboren? Eén troost: als er van 't kind bij de geboorte geklaagd wordt dat het geen „blijvertje-' wezen zal, liegt de diagnose nooit aan gezien niets hier blijvend is.... Maar: we hebben ondertussohen „De Gids „De Nieuwe Gids", „De Stem", „Groot-Nederland", „Nederland", aMesamen literaire revue's, elke maand weer. Toen was er ook nog opeens brood- rood ig: De litteraire Revue. En dan klagen de lui over crisis van dit, en van dat hier is nu eens niets t© „cri- piden", hoogstens te critiseeren. Alleen maar: wie zal dat betalen, zoete lieve Ger- rilje? Kr is prijsstijging, allerwegen; zou 't dus oen tee ken van opleving zijn, dat men het weer wagen durft?W. Alg. Nederl. Verbond Optreden van Dr. A. H. Colijn Het Kon ink]. Nederl. Aardr. Genootschap e i hot Algemeen Nederlandsch Verbond heb- ben het initiatief genomen tot het organi smen van een bijeenkomst, waar Dr. A. 1-1. Cel ij 11, de zoon van den minister presi dent. na zijn terugkeer uit het buitenland in Apri', een lezing met lichtbeelden zal hou den over zijn expeditie naar Nieuw-Guinea. Koninklijke Bibliotheek De verzameling F. G. Waller aangekocht De bekende verzameling Nodeilandsche en Vlunmschp populair'' bookpn,.bijeenge bracht door wijlen den heer F. G. Waller, waai an kort geleden een catalogus ver scheen. bewerkt door mei. Emma Dronckers en verschenen bij Martinus Nijhoff, is aan gekocht door de Koninklijke Bibliotheek. Museum Boymans te Rotterdam Tentoonstelling S. Moulijn Naar wij vernemen, heeft bij de opening van de Jubileum-tentoonstelling van S. Moulijn de voorzitter van het huldigings-comité, de schil der D. Xijland, mededeeling gedaan, dat aan het Museum Bovmans en aan het Dordreehtsch Museum een schilderij van den kunstenaar zal worden aangeboden. De keuze is in overleg met de respectieve lijke Directeuren geschied en bestaat uit Een Hollandsch weidelandschap en een Gezicht té Fontaineblau. Burgemeester Mr. P. Droogleever Fortuyn dankte voor het geschenk aan Boymans. Beeldende Kunst De dames Nelly en Tiny ten Have De bekende uitgever W. ten Have, Kalver- straat 154 te Amsterdam is behalve door zijn beek- en plaatwerken gerenommeerd door calligrafische producten. Twee zijner doch ters, de dames Nelly en Tiny ten Have, hebben zich door haar sierkunst op dit gebied naam verworven. Nelly ten Have is reeds van 1918 af bezig met haar kunst, waarv zij opleiding gencot aan de Rijksacademie' voor Beeldende Kunsten en de Kunst Dag- teekenambachlsschool (thans Instituut voor Nijverheidsonderwijs) te Amsterdam, ma al waar voor zij zich toch in hoofdzaak zelf het pad moest banen. Tiny ten Have, de jongere, heeft bovendien een meer moderne opleiding genoten, o.m. te Offenbach in Duitschlan-d. Nelly ten Have is eigenlijk begonnen met wandteksten, een geliefkoosde versiering van huiskamers, vergader- en ziekenzalen enz. Het was haar doel de meermalen sma'Kelooze wandfeksten te vervangen door smaakvolle, artistieke wandversieringen, die de bedoeling beter doen uitkomen. Het Gothische letter type trok haar aan, zij bewonderde het bij bezoeken aan musea in binnen- en buiten land, en zij heeft het Gothische schrift, waar van de oorsprong in de Middeleeuwen ligt, gepopulariseerd en in zekere zin gemoderni seerd. Tiny ten Have, de jongere, die sedert drie jaren in het vak is, is op dit gebied voortgegaan. Behalve de teekenstift hanteert zij de nieuwere calligrafische pennen, w mede schoone resultaten zijn bereikt. En beide dames vullen elkander voortreffelijk aan. Bij de herboren wandtekst zijn in de loop der jaren andere werkstukken gekomen. Naarmate het rijke en warme Gothische schrift de toch reeds ontvankelijke harten van het Christelijk publiek had veroverd, werden de toepassingen ook voor andere doeleinden gezocht. In de collectie, die wij oogenschouw namen, zagen wij geschenken bij huwelijk, doop, belijdenis of rouw: oor kon-den bij allerlei gelegenheden, o.a. bij het huwelijk van het Prinselijk paar; boekban den, et - lageversieringen, wandschilderingen enz. Ook het meer eenvoudige, maar toch evengoed artistieke genre van Kerstmis- Zondagsschoolkaarten, boekleggers en De Ned. cultuur in Z.-Afrika Ten einde de ontwakende belangstelling voor de Nederlandsche cultuur in Zuid- Afrika te bevorderen heeft de Afdeeling Boekversnreiding van hot Algemeen Neder landsch Verbond vorig jaar een voorberei ding getroffen om in Zuid-Afrika prijzen uit te loven tot aanmoediging van de verdere bcstudeering van de Nederlandsche cultuur. De gezant der Nederlanden, die zich met dit plan geheel kon vereenigen, stelde zich in verbinding met de Nederlandsche consuls" te Bloemfontein en Kaapstad en het Depar tement van Onderwijs in de Kaap en stelde de uitvoering verder in handen \an den directeur van het Nederlandsch Cultuurhis torisch Instituut te Pretoria, Prof. Dr. M. Bokhorst, die tevens vertegenwoordiger van de Afd. Boekverspreiding aldaar is. Tengevolge van de brand vorig -jaar in het biblotheekgebouw van de Universiteit werden ook een groot aafital boekwerken welke voor prijzen bestemd waren eh die door de Afd. Boekverspreiding voor dat doel derwaarts gezonden waren, beschadigd. Prof. Bokhorst, die tengevolge van die brand de handen vol had met de ordening van de gehavende boekerij, besloot daarom te be ginnen om boekprijzen voor de Oranje-Vrij staat te bestemmen. Daar hadden zich een zestal middelbare scholen aangemeld. Aan acht leerlingen werd een ekwerk uitge reikt. Voor het loopende academische jaar heeft Prof. Bokhorst een aantal prijzen uit geloofd voor studenten in de Nederlandsche taal of Nederlandsche geschiedenis en men zal de Transvaalsche Middelbare scholen eveneens in het schema betrekken. De namen der prijswinners(sters) zijn: Van de Hoërskool te Heilbron: Sara Moeke (18 jaar) en Christina van Rensburg (17 jaar) onderscheidenlijk voor historisch en literair werk; van de Hoërskool te Dewets- rlnrp: Eticnno Thernn (18 jaar) en Carolina Olivier (IS jaar), beide voor literair werk; van de Meisieskool Oranje te Bloemfontein: Mattie Osborne (16) en Anna Meyer (17), beide voor literair werk en van de Hoër skool te Edenburg: Anna Greyling (19) cn Samuel Cloeke (17), onderscheidenlijk voor historisch en. literair werk. Het spreekt vanzelf, dat de uitgereikte boeken alle zoo goed als nieuw zijn. Dc Lei der van de Afd. Boekverspreiding, Fred. Oudschans Dcntz. verzoekt degenen, die nathie voor dit werk hebben, zoo moge lijk het streven te steunen, door toezending aan zijn adres Laan 34 te 's-Gravenhage an voor het doelgeschikte hoeken, of mede deeling van beschikbaarstelling door dege nen die te 's-Gravenhage wonen, opdat de boeken kunnen worden afgehaald. De meteoor van 31 Januari Van de meteoor, welke Zondagavond 31 Januari j.l. omstreeks 2035 uur de aandacht trok. voornamelijk in het Zuid Oostelijk ge deelte van ons land, ontving het Kon. Ned. Meteorologisch Ins'it.uut ongeveer 40 berich ten uit 32 plaatsen. Uit deze mededeelingen blijkt, dat wij hier zeker met een groot e meieoor te maken heb- gen gehad, getuige het sterke licht, dat hij tenslotte verspreidde (waarnemers in Lochem en St. Oedenrode bij voorbeeld ma ken melding van sterke verlichting van de omgeving met zelfs schaduwvorming en helderheid waarhij men lezen kon), ter ■wijl de baan hoogstwaarschijnlijk over Hil versum en E'st (Betuwe) zal hebben geloo- pen en in de omgeving van Nijmegen het dichtst bij de aarde moet zijn geweest. Gezien do ongunstige onhandigheden •n zwaarbewolkte hemel aonder sterren as het voor de meeste waarnemers niet mogelijk de richtingen, waaruit de meteoor m en waarin hij verdween, voldoende vkeurig vast te stellen. Ook liepen de tijdstippen, waarop het verschijnsel gemeld werd, vrij sterk uiteen. Dit zijn dan ook de redenen, waarom er niets te zeggen valt de hoogte en de ligging van de meteoor baan. J. ROTTENBERG, miss. predikant. NEDERLANDS GOUDEN EEUW EN DE JODEN. Ned. Verg. voor Zen ding onder Israël genaamd „Elim", te Rotterdam, Tulpstraat 14. Een uitnemend geschrift, om zich te oriën- teeren op een gebied, dat volgens den schrij ver vrijwel verwaarloosd is: de oorsprong der Zending onder de Joden in ons land. Ds. Rottenberg laat vooraf gaan de voorgeschie denis de- Jodenzending in haar geheel. Het boekje is ook historisch zeer verzorgd. En wie het koopt, stijft de kas van Elim. BOEREN MET GELD. door K, LANTERMANS. Gebr. Zomer Keunings Uitgeversmaatschappij te Wageningen. De titel van dezen roman zou ook wel kunnen heeten: „De vloek van het geld". Het verhaal verplaatst ons in gedachten de Betuwe. De rijke boeren schijnen daar slechts één levensdoel te hebben, n.l., dat door het huwelijk hunner kinderen het fa milievermogen aanzienlijk vermeerdei t. Boer Gielsen beveelt eenvoudig zijn oudste dochter Koosje te huwen met den jongen boer Peters. Of er wederzijdsche liefde tus- schen deze jonge mensehen gevonden wordt, is een zaak van ondergeschikt belang. De tweede dochter Bartje, die oprechte liefde gevoelde voor een degelijk jong mensch, een ambtenaar ter secretarie, meet voor haar vader zich verloven met Jaap Huisman. Zwijgend volgt Bartje het bevel van haar vader op, hoewel met innerlijken afkeer in haar hart. Bij het schaatsenrijden blijkt wel, hoe weinig Jaap voor Bartje voelt. Als beiden door het ijs zakken, is Jaap alleen op eigen lijfsbehoud "bedacht. Wan neer Bartje na veel moeite zich zelf weet te redden, laat Jaap haar nog in de steek, uit vrees voor kou te vatten. Bartje breekt haar beide beenen, haar linkerheup raakt uit het gewricht en haar gezicht is voor goed scheef getrokken. Bartje verbreekt haar verloving, en ijskoud zegt Jaap dan, dat, indien haar vader toestemt in een verloving met haar jongste zuster Janna, het voor hem gelijk blijft, 't Was hem immers niet om Bartje, doch om haar geld te doen. Van dat oogenblik af leidt Bartje hoogst eenzelvig leven. Na vaders dood stelt de erfenis haar in staat, om niet alleen zelf onbekommerd te leven, doch ook anderen, die in nood verkeeren. ruimschoots te helpen. Het verdriet heeft haar wel bitter gemaakt, maar niet liefdeloos tegenover anderer leed. Met een onverzettelijken wil treedt ze ii familie op, om te voorkomen, dat het anderen zoo zal vergaan, als haar. Wanneer b.v. haar nichtje Truitje gedwon gen wordt zich te verloven met Paul, terwijl ze een eejivoudigen jongen bemint, dreigt Bartje door een huwelijk met haar huis knecht de familie te onterven, als deze dit plan van een opgedrongen huwelijk niet laat Na het sterven van Bartje blijkt uit haar testament, dat zij haar familie heeft ge. seerd met uitzondering van Truitje's vader, die ter elfder ure nog voor de argumenten van Bartje heeft gezwicht en toegestemd in het huwelijk van Truitje met den man van haar keus. Deze roman geeft een scherp beeld van menschen, wier leven beheerscht wordt door de geldzucht en daaraan zelfs opofferen het geluk van hun kinderen. En de auteur weet zóó te schrijven, dat men waarlijk in alles gaat meeleven met wat verteld wordt. Een andere vraag is, of de figuur Bartje ten volle kan beantwoor den aan de werkelijkheid. Bartje, niet be mind, maar wel gevreesd door de familie, die haar wil tot wet weet te stellen, lijkt ons hier en daar wat onwerkelijk. Voor den boetenden stijl en de uitnemende strekking van dezen roman hebben we echter groote waardeering. DE LIBERALE STAAT EN DE REGEERINGSVOORSTELLEN (1936) TOT GRONDWETSHER ZIENING. dóór Mr. C. W, DE VRIES. Uitg. Nijgh en .wafi,- Ditmar N.V., Rotterdam. Nauwelijks was door de regeering een commissie tot grondwetsherziening in het teven geroepen, of veler pennen kwamen in beweging. Onder de geschriften, die in de regeeringsbesluiten hun directe aanleiding vonden tot verschijnen, neemt dat van Mr C. W. de Vries een vooraanstaande plaats in. Nog slechts kort na hei verschijnen van het rap port, samengesteld door een commissie uit de Liberale Partij, van welke Commissie Prof. de Vries secretaris was, en welk rapport handelde over de event, wijzigingen in onze constitutie, zien we dus nu de denkbeelden van Prof. de Vries neergelegd in een uitvoe riger studie. Het is thans niet het oogenblik, om in den breede de verschillende hoofdstukken te gaan bespreken. In enkele artikelen in ons blad zijn reeds de positieve gedachten, voor zoover in anti-revolutionairen kring inzake de vragen in kwestie levend, tot uiting ge bracht. Maar we willen niet nalaten, ook hier nog eens te wijzen op een merkwaardig symptoom in de geschriften van Mr de Vries, een symptoom, dat naar wij hopen, niet tot zijn werk beperkt zal blijven, maar bij andere liberalen ingang vinden. We bedoelen de ge vallen, waarin de schrijver zich op „het Evangelie" beroept, om de vrijheidsgedachte te fundeeren. Daarbij laten we thans rusten, of dit Evangelie in overeenstemming is met bepaalde leerstukken van het liberalisme, doch constateeren met groote vreugde, dat de tijd blijkbaar ver achter ons ligt, waarin een vooraanstaand liberaal tot Minister Kuyper kon zeggen, dat deze „ons mooie staats recht" niet met bijbelteksten mocht „beder ven". Het verblijdt ons, dat bij deze grond wetsherziening deze mutatie in de geesten openbaar wordt. In die richting moet het verder. We verheugen ons, voorloopig echter nog met beving. Niet nalaten willen we, er op te wijzen, dat door Prof. de Vries de laatste literatuur, vooral uit Frankrijk, benevens de jongste gegevens op politiek gebied, zijn verwerkt. HET GEHEIM VAN HET SNEEUjV- LAND. door J. A. VISSCHER. Druk kerij Edecea te Hoorn. Dit boek, dat als No. 18 van de bekende Edecea-editie verscheen, bevat een hoogst spannend verhaal. Ronald Bevan, een Engelsch arts, gaf er zijn flinke dokterspraktijk aan, om een avontuurlijk leven te gaan leiden. Na eerst drie jaar op een stoomschip als scheepsdokter gereisd te hebben, was hij vertrokken naar het verre Westen van Noord-Amerika, waar de nederzettingen op dagreizen van elkaar verwijderd lagen. Hier ontving hij bezoek van Sergeant Obrien met nog twee man van de bereden politie. Deze mannen vertelden Bevant, dat zij op zoek waren naar een lord, die hier ergeru in den omtrek moest wonen en erfge- laam was geworden van een groot vermogen jan zijn overleden tweelingbroeder in Enge land. Mocht de erfgenaam onvindbaar of overleden zijn, dan verviel de erfenis aan Alfred Woodlow, hoofd van de factory,i bij Hudson Bay Company. Bevan, die met Obrien ernstig onderzoek instelt naar den erfgenaam, komt daarbij in aanraking met Ds. Rawlinson en diens zuster Eddy. Bevan, die vrij onverschillig tegen-oVer den godsdienst stond, wordt onder Gods ;gen een geloovig Christen, waartoe de om- mg met Rawlinson mag meewerken. Het blijkt, dat Dolle Dan, die als een half waanzinnige de streek voortdurend onveilig maakt, de erfgenaam is. Bij deze opsporing worden een paar man nen, die van het geheim afwisten, als meene oplichters ontmaskerd. Het teeder verzorgen van Dolle Dan, door Eddy dient tot genezing van dezen man. Dan weigert de erf-enis te aanvaarden, omdat hij die liever in handen ziet van Woodlow, die van dit gelxi een kerk en een ziekenhuis bouwt, terwijl Bevan als Geneesheer-Direc teur optreedt. 't. Is een spannend boek, dat men achter elkaar uitleest. Edecea biedt ook in dit goed- koope boek weer uitnemende volkslectuur. DE KERK IN ACTIE door JACK C. WINSLOW. Geautor. vertaling door J. M. C. van Gheel Gildemeester. Nijgh v. Ditmar N.V., Rotterdam. Hoewel in dit boekje vele en opmerkelijke voorbeelden worden opgesomd van den zegen, door de Groepbeweging in Londen wijde omgeving, ondervonden, schijnt de schrijver blijkens den titel en het eerste deelte van zijn geschrift toch minder beweging te willen propageeren dan wel dc Kerk te willen wijzen op wat bij terecht haar voornaamste taak noemt: Evangelisee- ren. Dit is dan ook de sterke kant van he boekje, gelijk het de zwakke plek in welke Kerk dan ook is, wanneer zij die taak ver onachtzaamt. De zwakke plek in het boekje echter is, dat het een exposé geeft van toestand der Kerk, dat althans op ons land toegepast (en het is toch niet in het Neder landsch vertaald zonder doel) kant noch wal raakt. Dat is de oude kwaal der Groep beweging, waarop wij al eens me.er gewezen hebben: zij ziet niets van het kerkelijk lev dat er wel is, constateert de dóód in den"pot en werpt zich dan op als de reddende macht voor dezen tijd. Wij willen alle ruimte laten, ook "in het oordeel over de Groepbéwegin; voor de bekende woorden: „Verderf het niet, er zit een zegen in", maar dan neme de be weging een bescheiden plaats in: mede arbeidster te zijn ih de bemoeiingen Gods in en door Zijn Verbond met een in zonden 1 loren menschheid, die ni e t gered is met veranderd leven tengevolge van een besluit tot overgave, maar dank zij Gods zoekende liefde met de vergeving der zonden door het -bloed des Kruises tot herstel in de eeuwige gemeenschap met den rechtvaardigen barmhartigen God. DE BIJBELSCHE GESCHIEDENIS, AAN KINDEREN VERHAALD. Met woord vooraf van Ds J. H. DONNER, en inleidend woord van Ds D. DRIESSEN, Chr. Geref. Pred. te Rotterdam (Zuid) 12e druk. J. P. van den Tol Jzn. te Nieuvj-Beyerland. Voor velen, die thans grijze haren hebben is dit boek een oude en goede bekende. Het dateert uit den tijd van Ds J. H. Donner, die als predikant van de Chr. Geref. Kerk te Leiden en later als Kamerlid en Zendings- director bij het Chr. publiek in ons vaderladn in hooge achting stond. Het is meer dan 50 jaar geleden, dat de eerste druk verscheen. Dat thans een 12e druk het licht ziet, L wel een bewijs, dat deze kinderbijbel nog niet vergeten is. Inderdaad heeft dit boek de groote ver dienste, dat de gebeurtenissen, in de Heilige Schrift geboekt, worden meegedeeld in een voudige, kinderlijke taal, welke zich nauw aansluit aan de eigen woorden der Schrift. Wij herinneren ons niet, of in den eersten druk de korte vermaningen voorkomen, wejke wij thans in dezen 12en druk achter elke les- aantreffen. Wel trof'het ons, dat deze korte verm an in gen niet in dezelfde kinderlijke taal gestéld zijn, waardoor de Bijbels die vertellingen gekenmerkt zijn. Zoo lazen we op pag. 248 de opwekking tot de kinderen, om den Heere te vragen, tot de tarwe te mogen behooren en niet tot het onkruid. En op pag. 245 wordt een vergelij king gemaakt tusschen de dragers van doode lichaam van den jongeling te Naïn de zonden, die ons naar het verderf voeren. Op zichzelve genomen, worden hier waar heden uitgesproken, welke we van harte toe stemmen. Doch het is de vraag, of die beeld spraak wel tot het kinderhart spreekt. Ook betwijfelen we, of die vermaning op pag. 245 rechtstreeks verband houdt met wat de Schrift ons meedeelt van de opwekking van den jongeling te Naïn. Behoudens deze opmerkingen blijven we toch gaarne dit boek aanbevelen, omdat het niet den Bijbel wil vervangen, maar integen deel de Schrift zeer dicht bij het land wil brengen. De talrijke illustraties maken het lezen aantrekkelijk, hoewel een tijdperk van meer dan 50 jaar het wel gewettigd zou hebben, dat de illustraties eenige wijziging hadden ondergaan. „DREI JAHRE KAMP FÜR DEUT- SCHES RECHT". Uitg. Deutscher Rechts-Verlag, Berlin. In dit geschrift zijn systematisch gegroe peerd de kernen uit de Duitsche rechtstijd- schriften der laatste drie jaren. Het geheel is in enkele hoofdstukken ondergebracht, allereerst handelend over het wezen van het nation aal-socialistische recht dan over de vorming van het recht, en tenslotte volgen een paar uitwerkingen. Het geheel gaat uit van den eisch om het Romeinsche recht, dat een materialistische wereldorde dient, door een Duitsch „Gemeinrecht" te vervangen. Het bezwaar tegen het Romeinsche recht is blijkbaar niet, dat het dient, want dat moet het Duitsche ook doen maar dat het materialistisch van strekking is. Hoe echter anders te oordeel-en, over den regel, dat het Duitsche recht opkomt uit het ras? Dat hier bij niet eens tot een behoorlijke staatsge- da-chte kan worden opgeklommen, al wordt anderzijds het staatsorganisme al te zeer belast, uiteraard bestaat hier juist een causaal verband wordt door de Duitsche juristen onder een menigte van zwaarwich tige, weinigzeggende phrasen gecamoufleerd, afgezien nog van het feit, dat deze nieuwe rechtsopvatting door de afschaffing van den regel „geen straf zonder voorafgaande straf bepaling" tot de hoogste rechtsonzekerheid voert. DAGBOEK, door Ds A. K. STRAATSMA; Uitgevers maatschappij „Holland" te Amsterdam. Er schuilt in dit dagboek een bijzondere kracht, welke de lezers sterk aangrijpt en dringt tot ernstig zelfonderzoek. Ds Straatsma staat midden in het leven in onzen tijd. Daarbij beschikt hij over een frisschen stijl en groote zeggingskracht. En toch is met dit alles het boek nog niet ten volle getypeei-d. Dan moet nog iets meer gezegd worden. De auteur brqngt ons da gelijks onder den diepen indruk van het concrete der Schrift voor het leven van iederen dag. Hij doet u den Bijbel zien als het eeuwige Woord, dat boven den tijd uitgaat en daarom juist van zoo groote waarde blijft voor het heden. Een enkele maal konden we ons echter niet .-ereenigen met de toepassing, welke Ds Straatsma geeft van een bepaald Schrift woord. Zoo wordt b.v. naar aanleiding van het wonder te Kana opgemerkt, dat in menig huwelijk, dat met vreugde en in liefde begon, later de wijn der vreugde geheel opraakt. Wat de auteur hier opmerkt, is o.i. op zich zelve schoon en waar, maar houdt geen ver band met en vloeit niet voort uit het gekozen Schriftwoord. En verder wordt over Zefanja 317 tot tweemaal een meditatie gegeven over den gedeeltelijken tekst: „God zal zwijgen" en eerst in de derde meditatie over den volledigen tekst: „Hij zal zwijgen in Zijn liefde". Het wil ons voorkomen, dat een me ditatie over een onvolledigen tekst exegetisch niet te rechtvaardigen is. Behoudens deze opmerkingen hebben we groote waardeering voor dit mooie dagboek, dat spreekt tot het hart en opwekt tot een MENSCHEN RONDOM JEZUS, door Dr. J. H. Bavinck, Kampen J. H. Kok. Dit bock bevat een vijftiental schetsen over menschen, die tijdens Jezus' omwandeling op aarde gedurende korteren of langeren lijd met den Heiland in aanraking kwamen. Dr. Bavinck toekent ons het beeld van de Samaritaanscbe vrouw, van Martha, do zus ter van Lazarus,- van Zacheüs, den oversta der tollenaren enz. Bij deze schetsen laat de auteur zich uit sluitend leiden door de gegevens welke de Schrift biedt. Maar diep psychologisch in zicht blijft noodzakelijk, om in die gegevens bepaalde trekken te onderkennen van het in den Bijbel geteekende- levensbeeld. Wie Dr. Bavinck kent uit zijn werken, weet wel, hoe diepgaande psychologische studie hem hij uitnemendheid in staat stelt om ons de menschen rondom Jezus ten voe ten uit te teekenen. En wie bovenstaand werk leest, komt bij vernieuwing sterk on der den indruk van liet hooge belang der psychologie voor de theologische wetenschap F.venwel, hiermede alleen is de waarde van dit boek niet volkomen juist geschat. Want vóór alles blijft Dr. Bavinck Dienaar des Woords, die ons den rijkdom van het Woord Gods wil doen kennen. Niet de men schen hoe fij.n ook gekarakteriseerd, maar Christus is het middelpunt der Godsopen baring. Daarom concentreert Dr. Bavinck telkens de aandacht op Jezus, Die als de groote Kenner der harten al die menschen in het evangelie verschillend aangrijpt over eenkomstig den nood van hun hart. Gaarne bevelen we dit naar inhoud en stijl zoo uitnemend verzorgde hoek ter le zing aan. De diepste problemen worden zóó. eenvoudig behandeld, dat niemand dit boek vruchteloos behoeft te lezen. Wat ons bijzonder trof onder het lezen, is wel dit, dat Dr. Bavinck zijn lezers wakker schudt, om toch niet enkel pluizers over en beschouwers v a n hot Woord te zijn, maar vermaant om daders des Woords te zijn Zoo wordt deze psychologische studie tegelijk een stichtelijk' werk in den goeden en vollen zin van het woord. GEMENGD NIEUWS Als het carnaval is.... Vechtpartijen in Den Bosch Zaterdagavond heeft in de Windmolen- bergstraat te Den Bosch de 23-jarige H. van L. bij een twist zijn 21-jarige vrouw,. J. van Gt? met een mes eenige steken toege bracht in liet gelaat. De vader van de vrouw, die op hot hulpgeroep, kwam too- snollco, wist erger te voorkomen. Zondagmiddag omstreeks drie uur is in de Beurdschestraat een vechtpartij ontstaan tusschen twee mannen, zekere H. en K. Op een gegeven oogenblik haalde H. een revol ver voor den dag en richtte het wapen op zijn tegenstander, doch door een defect ging het niet af. Eenige. politieagenten, die zich in de nabijheid bevonden, snelden toe en arresteerden den revolverheld. Geen voorrang verleend Motorrijder en passagiere gewond Gistermiddag omstreeks één uur is de 26- jarige N. Frank uit Amsterdam op het kruispunt Oud-BussumenvegLandstr. te Buss u m met zijn motorfiets in botsing gekomen met een auto, die hij geen voor rang had verleend. De heer F. en de duo- rijdster sloegen tegen den grond. Zij werden bewusteloos opgenomen en naar de Gerar- dus Majella-stichting vervoerd, waar bij beiden ernstige inwendige kneuzingen wer den geconstateerd. Bovendien is waarschijn lijk het linkerbeen van den heer F. gebro ken. De auto, een taxi, werd bestuurd door den 35-jarigen V. uit Bussum, die eenige verwon dingen van lichten aard opliep. Ook hij is naar het. genoemd ziekenhuis vervoerd, dat hij evenwel in den loop van de avond kon verlaten. Men hoopte de beide andere ge wonden lieden te kunnen hooren. Ernstige aanrijding te Amersfoort Wielrijder zwaar gewond Op de Utreehtseheweg, ter hoogte van de Leenaart Nicasiusstraat te Amersfoort, is Zaterdagavond laat de 34-jarige wielrijder F. L. aangereden door een auto, welke werd bestuurd door een zekeren H. B.. eveneens uit Amersfoort. Vermoed wordt, dat hét slachtoffer de auto, waarvan slechts één koplamp brand- i, voor een motor heeft aangezien. L. werd met een schedelbasisfrartuur en een gekneusde nekwervel naar het St. Eli- sabeths-ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is van dien aard, dat hij nog niet door de politie kon worden verhoord. De chauffeur, die na de aanrijding was doorgereden, werd te De Bilt aangehouden. Hij verklaarde van het ongeval niets te hebben bemerkt. DOODELIJKE AANRIJDING De 26-jarige H. W. Schollen, uit Goor, die Zondagavond, toen hij met zijn fiets op den Hcngevelderweg nabij Goor reed, door een auto, bestuurd door den heer J. A. uit Haaksbergen werd aangereden, is vannacht a het R.K. Ziekenhuis te Hengelo aan zijn ei-wondingen overleden. WADDINXVEEN: Rival. Ltpg AMSTERDAM: Vertrouwen, van Denderen, VENL.O: Maeoma, v d Linden ST. ANN ALA ND: Zeelandia, Seherpenlflsc. WERKENDAM: Onderneming:, de Waal VLLARD1NGEN: Nieuwundijk, Padmos AMSTERDAM: Hernjes. Mol DELFT: Zeelands Lu\ster, v d Klooster ZWOLLE: Johanna 2. Veldkamp MIDDELBURG: Jeannette. Vermeulen DUITSCHLAND: El: mine 2. van Kessel: San 10. Nyenhof; President Croaier, van Caut Sanl 5. Polie: Twin, v d Bosch: Rigi, Boei -ngo. Callcbout; Irene. Schram: Juda, Ma« 1 Wlnoi Marcel. Huenghe; Elei •se. Buttlnk: Gei de Roeck: Beadi Pauwels; Padua. Boodts; Ces Gcrmalne 2. de Souter; Veron enaine 3. van Wouw.-; Natrix. Dahlen: Karei. Grutter; Emm helm 200. Gilles. Baden 57. Ebllng Bauer: Simonne. Wiltens; Maxla. Jean. Bal; Aventure. van Strildonck; Digo, va Oord: Alpha, de Jager; Thean. Re.raier. BELG1E: Stad Amsterdam 1. st; Amstel 5. Telegraaf i. st; Rhenannia 28. Frank; Phlloi na. Gast...: Susanne, Seeldraaöers: Adolphlfi Reyniers; Rhelnhart 144. Zi: Eva; Meckel; Dakota. Landa Steen; Veronika. Boezc: Antonia. Lesage; Roa l!a, Lobbezoo, Lima. 'Hartmans; Dreisam, S Franz Mathlld, Grutter; Comptoir 4. Kucsbi Qua Vadis. Schmalz; Roger, van Dort; Mathlt 24. Persch: Lahn, Hublnger; Rhenus 91. Kooi Louis, Lockef eer; Adrians Johanna, Versluis;. G meisa, de Roeck: Christina Jol R(1n Schelde 10, st; Bram 2, Kempeneers; Mar mis Willem, de Korte; Suzan, Kreeft; boom; Carolina. Bouters; Connulata, van Steen Ier. de Hoog; Florlmn. Westerlinclc; Ja mi F1 tu rn, Kt Rosa hoven; Adjo. Jiskoot; Janna. Meyei Fuchs; Elodie, Lockefeer; ranslto. ter. Koppelaars; Alpha, Zondag; Julier, Gysseli Nieuwe zorg, Baay; Spes salutis, Joller; Jacob Bordewijk; Dorothea. Sol. LOBITH. 6 Februari 1937. Gepasseerd voor des middags 12 uur stemd voor: ROTTERDAM: stoomschepen: L'ogl; na; De Rijn; Fredenk; Bellatrix; Fiat 4; K Vaart II; Arie III; Franz; Petrus Canislus. Stoen: Montigna, Bouwens; Donatello, Willet sen; Italia. Kempers; Betsy, Hulsman; H. K Neussen 10, Bergman; Nomados, Hoenderop Corma. v. HasselLekkerkerk. Vermeulei BT Curwvjk; Lenchen, Lammer; Karl Wilhelm Ier; Matheus Josef, Fink; W. v. Driel 61. horst; Montan 22. Knippert; Neeltje, Br S. H. V. 77, Smaal; Donau, de Jong; St. J 2, Bosman; Maria, Verhulst; Anna Maria, Welle Rhenania 11, Gaterman; Jantina, Kruithof; AM STERDAM: Adriaan, Doodewaard; Edelweiss Brusman; DORDRECHT: st. Obernat; st. Al pha; st. France; Grimsel,_Reijniers; st. Harmo STRIJEN: Bernardina, Lukassen; NIJMEGEN Catharlna, Thelms; UTRECHT: Onderr Veldman; SLUISKIL: St. Jozef, Poppelier; VÜ REN: Francisca, Tromp; ZWOLLE: st. Meeuw Johan Anna, v. Dreumel; Anna, Kunst; SLUIS KIL: Hildegrlm, Milder; MAASBRACHT: W. t Driel 49. Mout; DELFT: Flora, Passman; TIL BURG; Wilenka, Akker; BELGIë; st. Duo; st. Wilhelm; st.Moane; Odln Gerhardt; Sahara, de Rock; Jannetje, Avontuur. Glljam; Exvoto, Schouten; Vissertje Fleerahus; Jacobus, v. Alphen; Sovlllo, v. d VtfveRolf. Maders; Junior 12. de Buicker; Rus cana. Bussers; Charles, de Hertogh; Jes Bill. Joosten; Tanagra, Klein; Rljnschelde 2. Ca pelle; Mars, Schneider; Marguerite, v. d. Sande Elalie, Simon; Jupiter. Asmuth; Chielda, Vis Rhei Gepasseerd na des middags 12 uur en bestem ROTTERDAM: stoomschepen: Majo; Sanct Maria; Actief; Paula; Garula; Mier; Fiat Vol 15; Graf v. Haseler, Adler; Jakob Catharlns Schneider Hanlël 100. Waldorf; Rhenus 27, Eblln Albatros. Beekmans; Admiraal. Muhme; W. 1 A. G. 116, Boelen; Agnes, Hirschmann; Bi heide, Brink; Brekelen Kamp. Drevers; Er Brandts; Puccini, v. d. Berg; Medjo. v. Era....T sloot; Meteor. Kurger; St. Antonius, Beij-ens; Jo han Marlus, Baggermans; Bertha Fischers, Grot nendijk; Apollo, Brunla; Chür, Fuchs; Hisps Mai Ji; Jutui Rhenania 14, Strach; Klasina. Jonker Paul; st. Moselle; st. Victoria; VREESWIJK Jacobus, v. Driel; VLIEREEDE: Otto, Schö ning; FORT DE KLOP: Henrica Adriana, Val HEEL: st. Willem BELGIë: st. Zeemeeuw; st. Bona Spes; H. Stin nes 16, Gent; Rheinunion III, Stobbelaar; Ma thilde, QuenelMargaretha. v. Dijk; Entreprlse v. Drosten; Anna. Link; Willy, Kegels; Felice de Vos; Maria. Putten; Pauline. Brc Biessen; Johanna. Koreman; Rijnschelde 7,_Ver haegenNooitgedacht, Rglaert; Poolster Broms; Emmarg. Meuse. EMMERIK, 6 Februari 1937. DUITSCHLAND: st. Helfra; Cornelia, d jlercq; Taxandrie, v. Hulst; Frans, de Souter Rijn Schelde 12, v. Dam urg, Urmetzer; Maria Li .uenle; Alphlna, 3, Verse Rijn en Schelde; Eben Haezer, v. StriJ donk; Gustav, Krapp; Maria, Camerman; Alra WelschHochfeld, Glüssner; st. Katei tharlna, v. Kaan; Guilmar, Jansen; de Rijn Sandhövel; Delphine, Pruijn; lia. Cornet; Hoop op Wi Blol Coi -. d. Hof; Mei nd; st. Meurthe; James Rijn en Schelde vohi mHÊJKM 20, de BoeckAntonie II, Giesen; st. Japico Constantin 6. Dehe; st. T/an; Patriotisme, Bul tink; Harpen 21, Schwenger; Lastdrager, peren; st. Agatha; Nomade. Kielen; Per Boer; st. Karlsruhe 8; Gottlieb Daunler, Krauth Rival, v. Vijven; st. Willem; Mannheim 182, Os- tertag; Labos. Landa; Goeland, Koch; Ascan Lansdorfer: st. Vergennes; Hiawatha, v. D( dewaard; Cuba, Schneider; Edelweiss 5, Melse st. Lavoisier; Rheinfahrt 93, Hallinger; La Br Kornelde Gruyter 26. Demming; st. Modi Gelria. Buisman; st. Mol X; Constan, v. Waes- velde; Transport 51, Sell; Ivy 4, Verberght, 's middags 12 RIVIERBERICHTEN HANSWEERT, 6 FEBRUARI Gepasseerd en bestemd voor 4 uur: ROTTERDAM: Telegraaf 3, st; Valkyrie. Waardenburg: Nouvelle Entreprlse. Boumann; KcheepmakershavHageman; Wipl, Jiskoot; en 3 Gebroeders, Visser. DORDRECHT: Veva. Tanker; A.D.M. 7, de Klerk; Damco 8, Kr.-uze. DUITSCHLAND: st. Vitesse; Res Nova, Ste gers;. Hoop, v. Dort; Verwisseling, Schut; Tran porteur, Rodenburg; st. Pro et Contra; Made leine, Behiels; Brabo, Delahaye; Chamrock, Min nebo; Toyn, Eeraerts; Piligona, v. Bulck; Ver andering, v. d. Ben; st. En Avant 12; Neptu 72, Weinand; Bastiana Adriana, Visser; Maria Lensen; st. K. Vaart 14; Jacob Cats, Nederveen Metsu, Donselaar; Alberich, Smal; Vertrouwen Serupelst. Hela; W. T. A. G. 70, Kloster; ld 68, Heijen; ld. 60, Randwijk; Matterhorn, Mors. Furka, v. Noolen; Bernina, Burin; Dankbaarhei v. Dongen; st. K. Vaart 17; Nelly, v. Wijnen Ougree 1, Maas; st. Fiat 14; Kanaalvaart Groeneweg; Eendracht, Touwen; Robert, Musslg Franciska, Hoenderop; Dwaal ik wacht Damst. Herdi IIEmma, Janssenst. Verande ring; Commerce. Maes; Irma, Welking; Die Donne, de Backer; Elisabeth, v. Ee; st. Kara Harold, Beekman; Bellona, Fucher; Hans, d Geus; st. Partout; Presto. Stevens: Immaculat Feil; st. Ralcata; Johan. Vermeeren: Sindoro, 1 d. Zande; st, Irmingard; Rubens, Ross; Goethi Donk; Munster 11, Bingerheimer; st. Annard Isung. Bakker; Shakespaere, v. Schollld Antonia. Broekmeulen; Elsa Essberger, Runt' st. Frans; Mon d'or. Bal; Slca, Willems; Rupi III, Seels; Emma, v. d. Broek; Bephi, Willems St. Joseph. Boodts; Joha Adriana, Schot; Rhe nus 88. Uhonlg; st. Chrales; Cyrant, Boodts Jan José, de Meijer; Visa. Reusens; Pierre 1 Avenberghe; St. Antoine, Boodts: st. Dusseldorf s'. K. Vaart 9; Munster 19, Preekt: St. Jacobus Meldt; W. T. A. G. 109, Schlump; Uuliaris, Ove rink: Robert Muller 6. Hinrichsen; Wijkdienst 3 Beem: st. MideardGraja. v. Winsen; Gisa, Wel bedacht: W. T. A. G. 113, Duis; Gebr. Stumm Albrechts; Thea. Plasman; st. Baffon,; Van Lerius, v. Loock; Java, v. Schijndel; Wilhelmfm Overbosch: st. Vitesse 2; Jeanne, v. Ecke Geanto, Huijgens; Klasina, Wakkee; St tonius, Janssen; Vriendschap. Vroom; Johanna Zimmerman; st. Adriana; Pax. Beekman; Lud wig, Kumpf: Hansa, Engel; st. Wolga; Onder neming, v. Veen; Mercur, Markgraf; st. Harmo n e 2 en 6; St. Antonius, Mayer; De tijd leer alles. FurtmanAlberdina, Reamers; Theman, v d. Hout; Joseph, Cloosterman; Carna, Cloota Anthemal, v. Dongen; st. d'Almerbert; Dark Rademaker; Marcel. Herbrngge; Senegal, Ur metzer; Rheinfahrt 85, Schwenk;- st. Garonne Prudentia, Muller; Calleonia. Kettlner; Ellsabetl ^31 Binnenvaart 9, v. Werkhoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10