Jlirnwr ^ciJtscljc (iTiuiraiil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Betere verdeeling van beschikbare arb ïid Sociaal-Politiek van het C.N.V. Program abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6004 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 5 FEBRUAR11937 latrtttrtentiepripm: Van I tot 5 regels 1.17 Va i Elke regel meer 0.22'h gezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 EJke regel meer0-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 17e Jaargang GEEN OVERSPANNEN VERWACHTINGEN Opmerkelijk is de verruimde belangstel ling, die in deze dagen aan de beteekenis ,van ons koningschap wordt geschonken. Het vragen van meerdere aandacht voor dit probleem werd zonder twijfel bevorderd door do nationale herleving, die in ons vaderland waar te nemen viel en die nog versterkt werd door het huwelijk onzer Prinses. Daarnaast mag niet worden veronacht zaamd de factor van de geheel eenige posi tie, die Nederland onder de volkeren in neemt, een verschijnsel, dat niet is los te maken van de historische band tusschen .vorstenhuis en volk. Belangwekkende beschouwingen zijn dan ook de laatste maanden aan de waarde ons koningschap gewijd, en onder deze vraagt in het bijzonder de aandacht de rede, door Prof. Romme gehouden voor de ver- eeniging van R.K. studenten. Al is de tegenstelling met de beschouwin gen, destijds door Prof. Struycken geleverd, stellig niet zoo groot als de redactie van de roode pers wil doen gelooven, van een vor- sterking van het accent ten gunste van liet koningschap mag bij de rede van Prof. Romme zonder twijfel worden gesproken. Het betoog van Prof. Romme sluit zich inderdaad dicht aan en wij verblijden ons daarover bij het A.R. standpunt om trent ons koningschap. Dit doet genoemde redactie het 'den uitspreken, „dat andere katholieken democratischer zullen denken; democrati scher en... voorzichtiger". „Want zou het ooit zoover komen" al dus de redactie „dat een Nederlandsch koning „naar eigen inzicht" (het woord van Prof. Romme) 'ministeries samenstelde en het regeeringsbeleid beïnvloedde, dan zouden ten onzent niet het katholieke volks deel en niet de katholieke opvattingen daar- .van profijt hebben". Wij plaatsen hierbij tweeërlei aanteeke- ning. In de eerste plaats, dat wij voor deze staatsrechtelijke beschouwingen, die ande ren trachten te beïnvloeden met het oog op politiek gewin, weinig bewondering koesteren, nog daargelaten hun kinderlijk karakter. En in de tweede plaats merken wij op, dat het koningschap in sociaal-democrati- schen kring nog altijd wordt gedacht als uitvloeisel van de volkswil, gelijk het soci aal-democratische blad duidelijk doet uit komen. Het kan zijn nut '-ebben hierop te wijzen in een tijd, waarin sommigen op dit stuk van de sociaal-democratie overspannen ver wachtingen koesteren NIET SYSTEMATISCH Met de huurbijslag voor steuntrekkers is het eenigszins wonderlijk geloopen. Na de eerste vermindering werd 't bedrag van de toeslag in verband met de inmid dels ingetreden monetaire omstandighedeu voor de steuntrekkers van dat oogenblik gefixeerd op een vaste toelage. Dat de bijslag werd losgemaakt van de huur, had onze instemming, omdat de huur toeslag een belemmering vormde voor een algemeene verlaging der huren. Men kreeg thans echter het bezwaar, dat de steuntrekkers van toen den gefixeer- den toeslag ontvingen, maar de nieuwe steuntrekkers buiten deze regeling vielen. Aan dit bezwaar is de Minister van Sociale Zaken ten deele tegemoet gekomen, door voor de zeven grootste gemeenten des lands een regeling te maken, krachtens welke nieuwe steuntrekkers eveneens een gefixeerde, zij het dan ook een lagere toe slag ontvingen, maar daarmee waren de o.verige gemeenten niet geholpen. Bij de schriftelijke behandeling der be grooting van Sociale Zaken is op deze on evenredigheid de aandacht gevestigd, waar op de Minister antwoordde, dat het zijn be doeling niet was een dergelijke regeling te treffen alleen voor de zeven grootste ge meenten, doch dat hij bereid was de moge lijkheid te overwegen ten aanzien van elke gemeente, wier bestuur het vroeg. Deze laatste beperking klinkt nogal zon derling. Honderden gemeenten kenden het insti tuut van de huurtoeslag, en toen de Minis ter deze bijslag introk, eischte de conse- kwentie, wijl de mogelijkheid van een over gangsbijslag door den Minister werd aan- d, dat deze uit eigen beweging voor alle gemeenten, die in het bezit van een huurtoeslag waren, naging of daar voortaan van een overgangsbijslag kon sprake zijn. Wilde de Minister dit om welke reden dan ook niet, dan had men toch in elk geval mogen venvachten, dat de Minister zich per circulaire tot de gemeentebesturen had ge richt om onder hun aandacht te brengen, dat hij bereid was op aanvrage deze aan gelegenheid voor elke gemeente onder net oog te zien. Op deze wijze was de zaak systematisch behandeld, hetgeen thans niet het geval is geweest. Maar ook nu. is herstel nog mogelijk. GEZINSHOOFD MOET HET EERST WERK HEBBEN Bepalingen tegen het vervangen van volwassen mannen door jeugdig of vrouwelijk personeel Nog 45.000 vrouwen hier werkzaam Bjj de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp houdende tij delijke bepalingen strekkende tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid. Hierdoor zal een ongelimiteerde vervanging van volwassen arbeiders hetzij door jeug dige personen dan wel door vrouwelijk personeel kunnen worden tegengegaan. In tijdien van crisis trachten verschillende werkgevers te bezuinigen door het vervan- van volwassen mannen door jeugdig of vrouwelijk personeel. Door hiertegen eenige remmende bepalingen uit te vaardigen kan een eenigszins betere verdeeling van den beschikbaren arbeid worden verkregen. De Toedichting op het wetsontwerp vestigt nadrukkelijk de aandacht op, dat door deze maatregelen goen vermindering van werkloosheid wordt bereikt. Wel kaïn wor den verkregen, dat de werkloosheid van da plaatsen, waar zij het meest schrijnt, ver schoven wordt naar plaatsen, waar zij min der ernstig wordt gevoeld. Arbeid van vrouwen en meisjes Op 14 November 1936 stonden ingeschre ven 384.875 werklooze mannen en 17.880 vrouwen. Naar ramiing staan naast die werklooze, meerendeels Nederlandsche vrou wen, thans ruiim 45.000 in ons land werk zame buitenlandsche vrouwen. Deze cijfers hebben de vraag doen rijzen of niet die werk loosheid onder de mannelijke arbeidskrach ten eenigszins kaïru worden verminderd door op bepaalde terreinen de bestaande werk gelegenheid voor vrouwen een weinig in te perken. Hoewel aa i het vraagstuk ver schillende moeilijkheden vastzitten, acht de Minister langer weifelen niet gewettigd. Werkloosheid is een raimp voor ieder, die >r door getroffen wordt, maar voor het ge- ;in9hoofd werkt zij veel meer funest dan /oor iemand, die niet met de zorg voor het levensonderhoud van anderen belast is. Op den man nu rust, naar dien natuurlijken gang van zaken, de plicht om ook voor de vrouw en kinderen het levensonderhoud te verdienen. Indien dan ook zonder overwe gende bezwaren de werkgelegenheid voor de vrouw ©enigszins beperkt kan worden en aldus hier en daar haar plaats op het ter rein van dien arbeid door een man kan wor- dlen ingenomen, dan acht de minister dit in de tegenwoordige omstandigheidien, met abnormale werkloosheid, gerechtvaardigd. Volgens het ontwerp aldus de Toelich ting zal het werkterrein der vrouw, voor zoover dit zich, wat den fabrieksarbeid be treft, na 1 Januari 1935 heeft uitgebreid, tot de toen in acht genomen grenzen kunnen worden teruggebracht. Daartoe zal bij alge- meenen maatregel van bestuur het percen tage kunnen worden vastgesteld, dat vrou- en meisjes mogen uitmaken van het personeel, dat in een fabriek of werkplaats met bepaalden arbeid belast is, dan wel het verrichten van bepaalden fabrieksarbeid door vrouwen of meisjes verboden of alleen onder zekere voorwaarden toegelaten kun- ;n worden. Ingrijpen van overheidswege zal met be hoedzaamheid moeten geschieden. Stellig ers valt tegenover de voordeelen, die, naar het oordeel van den minister aan de ontworpen regeling verbonden zijn, op be zwaren te wijzen. Daarom zal alle ruimte ge laten worden voor de noodige uitzonderin gen. Initusschen wordt ook in deze materie wel overdreven. Als een der gewichtigste be zwaren wordt terecht aangevoerd de pracaire toestand van de industrie welke er toe noopt om zooveel mogelijk af te zien van maatregelen, die als gevolg met zich kunnen brengen een stijging van de productiekosten. Toch behoeft deze bedenking niet zonder kri tiek aanvaard te worden en houde men in het oog, dat de eene fabrikant veel meer ar beid door vrouwen en meisjes laat verrichten dan de andere, en dat menigmaal ook ver schil op dit punt te constateeren is tusschen verschillende gedeelten van ons land De werkingssfeer van de wet Naar het voorloopig inzicht van den mi nister kunnen de te heffen voorzieningen .ten aanzien van de vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten op de vol gende soorten van arbeid betrekking hebben: Arbeid in aardewerkfabrieken en tegelper- sérijen, bestaande in aardbereiding,in tegek persen en in het gieten, vernis strijken of vernis spuiten van sanitair aardewerk. Ar beid in glasfabrieken in de mengkamer, aan of bij glasovens, of bestaande in het slijpen van glas. Arbeid in drukkerijen, bestaande in het uit de hand of machinaal letterzetten. Arbeid in kisten- en timmerfabrieken. Arbeid in borstelfabrieken, met uitzondering van in- pakarbeid. Arbeid in leerfabrieken, met uit zondering van inpakarbeid. Arbeid in schoen en pantoffelfabrieken, met uitzondering van het stikken, plakken en verder bewerken van de schacht en van inpakarbeid. Arbeid in capsulefabrieken, bestaande in het bedie nen van walsen. Arbeid in fabrieken van bouten, moeren, klinknagels en draadnagels. Het kloppen en stoppen van zakken. Arbeid in sigarenfabrieken en tabakskerverijen, be staande in het aanvochten en mengen van tabak, het met de hand vervaardigen van sigaren en het sorteeren van sigaren. Het uitbeenen van vleesch. Arbeid in veenderijen, bestaande in het verplaatsen van beladen kruiwagens. Arbeid in steenfabrieken. Ar beid, bestaande in het vulcamiseeren van rij wielbanden. De voornaamste artikelen Wij laten hier de voornaamste artikelen van het wetsontwerp volgen: Artikel 2. Met betrekking tot bepaald^, soorten van arbeid, welke vóór 1 Januari 1934 in fabrieken of werkplaatsen in het al gemeen door mannelijke arbeiders plachten te worden verricht, kan, tot herstel van dien toestand, bij algemeenen maatregel van be stuur hetzij worden vastgesteld, welk per centage van de arbeiders, die zoodanigen ar beid in een fabriek of werkplaats verrichten, ten hoogste uit vrouwen of meisjes mag be staan, hetzij worden bepaald, dat zoodanige arbeid door een vrouw of een meisje in een fabriek of werkplaats niet mag worden ver richt onder de bij of krachtens dien algemee nen maatregel gestelde voorwaarden. Artikel 3. Indien in een fabriek of werk plaats of in een groep van fabrieken of werk plaatsen het aantal mannen van 25 jaar of ouder in verhouding tot het aantal der ove rige arbeiders kleiner is dan in het algemeen in soortgelijke fabrieken of werkplaatsen, waar hetzelfde dan wel een ander bedrijf wordt uitgeoefend, het geval is, kan bij alge meenen maatregel van bestuur worden .vast gesteld, welk percentage van de arbeiders, in die fabriek of werkplaats of in een tot die groep behoorende fabriek of werkplaats werkzaam, ten minste uit mannen van dien leeftijd moet Werkingsduur der wet 3 jaren De Toelichting vestigt er de aandacht op, dat art 3 de mogelijkheid schept tot ingrij pen van overheidswege. Niet wordt bepaald dat onder alle omstandigheden zal moeten worden ingegrepen. Afwijking van het in de wet bepaalde moet mogelijk blijven. Art 5 voert daartoe ihtet systeem van vergunningen in. Volgens art 17 zal de weit een wer kingsduur van drie jaren hebben. De minister hoopt, dat de tijdsomstandig heden dam voldoende verbeterd zultlien zijn om deze crisismaatregelen weer te kunnen missen. VAANDELS-VLAGGEN C. Ml. V. DIEMEN DORDRECHT Medaille* - Inclines - Beker* - Kramen Tegen Lintbebouwing Herzien wetsontwerp ingediend Irigediend is thans het reeds eenigen tijd geleden aangekondigde wetsont werp ter vaststelling van bepalingen tot het in het verkeersbelang tegengaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het rijk of op het rijkswegen plan voorkomende. Ook dit wetsontwerp is met toelichting ontleend aan voorstellen van de staatscom missie Voor de waterstaatswetgeving. Met de than6 voorgestelde regeling wordt tegemoet gekomen .aan de bezwaren tegen het vorige ontwerp (dat in 1932 werd inge diend) zooals die in het bijzonder in de Eerste Kamer hebben gegolden, met name tegen de bepalingen omtrent de uitwegen, de vergoeding bij schade en de rechtspraak. Vertrek der Indische gasten Ook de delegatie vam den Sultan van Jogjakarta heeft thans de residentie ver laten. Via Brussel. Parijs, Lausanne. Milaan en Nice heeft zij de reis naar Marseille aanvaard om vandaar op 19 Febr. met de „Dempo" naar Nederlandsch-Indië scheep te gaan. HET PLAN-DETERDING Misschien ook aankoop van aardappelen En 130 warmbloedpaarden Volgens mededeeling van Dr. D. M. D ij t aan een der redacteuren van de Tel., is het hem ter beschikking gestelde bedrag van ongeveer tien millioen gulden nog niet ten volle besteed. Zoo zullen dan nog verschil lende transacties gedaan kunnen worden. Voor de Nederlandsche paardenfokkerij -handel zal het van belang zijn nu te ver nemen, dat waarschijnlijk binnenkort door den uitvoerder van het plan-Deterding een honderd-en- dertigtal warmbloed. Het ligt tevens in het voornemen van dr. Dijt, een kwantum consumptie-aardappelen uit de markt te nemen, echter alléén dan, wanneer hem zal blijken, dat er een sur plus aan aardappelen zal zijn. Indien een schaarschte aan dit levensmiddel het ge volg van den eventueelen aankoop zou zijn. dan wordt daartoe niet overgegaan. Er wordt op het oogenblik verder nagegaan, welke tuinbouwproducten voor uitvoer naar Duitschland nog in aanmerking zouden kunnen komen. Regelmatig gaan thans 'iedere week pl.m. 4000 varkens de grens over. Alle aange kochte kaas de hoeveelheid van twee millioen K.G. is thans naar Duitschland geëxporteerd. Ten slotte kunnen wij mededeelen, dat deze week nog zes zeven millioen eieren .verzonden zullen worden. Opoe Van der Mey overleden Gister is na een ziekte vam enkele dagen „opoe" van der Mey, de oudste inwoonster van Wijk aan Zee, overleden. Zij be reikte den leeftijd van 103 jaar. Het oudje was een populaire figuur in deze gemeente. TEKST VAN DE GEWIJZIGDE ARTIKELEN Nieuw Hoofdstuk: „Werkloos heidsbestrijding en Werk- loozenzorg" Verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden In de laatste buitengewone algemeene vergadering van het Chr. Nationaal Vak verbond, werd het sociaal-politieke pro gram herzien en opnieuw vastgesteld. In ons blad van, j.l. Zaterdag hebben we de voornaamste wijzigingen reeds ge veerd. Thans ontvangen wij het volledig sociaal politieke program, zooals het in be doelde vergadering werd vastgesteld. Wij laten het hier artikelsgewijze volgen: Wijziging van de Wet op het Arbeids contract, inzonderheid verplichtend stellen van de naleving der artikelen 1638c en d. Wettelijke regeling, waardoor de moge lijkheid geopend wordt van de bindendver klaring der collectieve arbeidsovereenkomst Wettelijke maatregelen, die de ontwikke ling der bedrijfsorganisatie kunnen bevor deren; o.a. door aan de bedrijfsraden welke daarvoor rijp zijn, verordende bevoegdhe den te geven, zoowel ten opzichte vi sociale als economische aangelegenheden Herziening der Arbeidsgeschil lenwet. o.m. worde overgegaan tot instelling van arbitrage-commissies, ter beslechting van geschillen tusschen werkgevers en werkne mers met verplichting, dat behoudens dringende redenen niet tot staking of uitsluiting mag worden overgegaan voordat een geschil bij zulk een commissie is aan hangig gemaakt en door deze een uitspraak Wettelijke Arbeidersbescherming Algemeene doorvoering van de bepalin gen der Arbeidswet-1919. Beperking van allen arbeid in ploegen tot het strikt noodzakelijke. Wijziging der Arbeidswet, waardoor alle verplegingsinrichtingen onder deze wet vallen. Totstandkoming eener Landbouw-arbeids- d~tafcfls E/n (J^istcrnXMats HOTEL POLEN - Ros Beiaard met de vier Heemskinderen was aanwezig op het Vrijthof te Maastricht op de Rijksvoor jaarskeuring voor hengsten, welke aldaar gisteren werd gehouden. Het paard staat gereed om de avontuurlijke reis te gaan beginnen. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf voor najaar en winter BILLIJKE PRIJZEN. fvet, met verbod van loonarbeid voor kin- lieren beneden 14 jaar. Invoering der gewijzigde Veiligheidswet; voering der gewijzigde Stuwadoorswet en an de wet-Molengraaf regelende de rechts- lositie van kapitein en mindere schepelin- in. Wettelijke regeling van vacantie voor t^en, die in loondienst zijn, in het bijzonder voor jeugdige personen. Beperking van den loonarbeid der ge huwde vrouw tot het strikt noodzakelijke. Overheid als werkgeefster Handhaving, als regel, van het publiek rechtelijk karakter der dienstverhouding tusschen de overheid en het in haar dienst zijnde personeel Slechts in bijzondere ge vallen worde daarvan afgeweken, in overleg met de erkende personeelsorganisaties. |De inhoud van het arbeidscontract worde in overleg met de erkende pensoneelsorgani- saties vastgesteld. Toepassing van een reefel overleg tusschen de overheid en de erkende personeelsorga nisaties terzake van de bezoldiging en do regeling van de rechtspositie der ambte naren. De Pensioenwet dient te worden herzien, waardoor o.m het recht van aanvraag op vebvroegd ouderdomspensioen wordt her steld en het percentage van het pensioen pei- dienstjaar van 1% weer op 2% wordt gebracht. Regeling van de vertegenwoordiging van het personeel in het beheer der publieke drijven. Eij aanbesteding van werken door de over heid worde in de besteksbepalingen de ver plichting opgenomen dat bij de uitvoering dezer werken, de bij collectieve arbeidsovei" eenkomst in het betreffende bedrijf vastge steld arbeidsvoorwaarden moeten worden nagekomen. Economische maatregelen Het voeren eener actieve welvaartspoU- tiek door bevordering van de ontwikkeling der economische hulpbronnen in eigen land en in de koloniën, o.m. door uitvoe ring van verschillende plannen, terzake, van ontginning, kanalisatie, aanleggen van wegen, enz. Daar waar het particulier initiatief te kort schiet, of de algemeene volksbelangen door de vrije bedrijfsuitoefening worden ge schaad, worde overgegaan tot exploitatie door de overheid. Het werk van den Volkenbond op econo misch gebied worde krachtig gesteund, op dat mede door internationale overeenkom sten de slagboomen, die het handelsverkeer belemmeren, worden weggenomen. Bij de voortschrijdende nationale en in ternationale concentratie der bedrijven worde door de overheid op trusts en kartels alsmede op de banken controle uitgeoefend. Regeling van het verkeers- en vervoers vraagstuk. Werkloosheidsbestrijding en werkloozenzorg Maatregelen tot krachtige bestrijding van de werkloosheid alsmede van de moreele gevolgen der werkloosheid in het bijzonder voor de jeugd. Ongewijzigde hoofdstukken Ongewijzigd bleven de hoofdstukken over Zondagsrust OnrierivijS. Sociale Verzekering Volkshuisvesting, Alcoholisme en Belastin gen. Een goede, zelfstandige werkkring na volgen ven onze prima, schriftelijke c«j MAKELAAR-TAXATEUR Gratis hulp bij vestiging. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de Grondwetsherziening voortgezet; besprekingen o.m. over de openbare lichamen voor beroep en bedrij ven en over de aanstelling van staats secretarissen. Minister Sandler is gisteren uit Den Haag vertrokken; de besprekingen in Den Haag zijn van zeer algemeene aard geweest. De landen, die deel zullen nemen aan de internationale conferentie betreffende het suiker-vraagstuk. Thans is het bij het schriftelijke debat over de Rijksbegrooting aangekondigde wetsontwerp tot betere verdeeling van beschikbare arbeid ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van bepalingen tot het in het be lang van het verkeer tegengaan van lint bebouwing langs wegen. Het sociaal-politiek program van het Chr. Nat. Vakverbond De vraag naar extra-scheepsruimte in de Amsterdamsche haven. De Spaansche nationalisten hebben een hevigen aanval ontketend op de zui delijke havenstad Malaga. In het conflict bij de General Motors is nog steeds geen overeenstemming be reikt. Na zijn bezoek aan Italië hoopt 'de Turksche minister Roestoe Aras zich naar Zuid-Slavië te begeven. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf f 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RDTTERKADE KJ, TeL 41303, 41503 t schijntje automoblelver- er een chaos durft noemen r zich op Zijn juiste ktjk toch zeker niet b~ die Machiavelli dan belasten en beslui: voelt een volksgroep zich «utrecht al zal zü niet gaan muil Straks gaan wellicht de oogen Basal tinetegels ln alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM De oneenigheid in het U.S.O. Een verklaring van het bestuur Naar aanleiding van het bericht over de actie van de Ver. van Orkestleden van het Utr. Sted. Orchest tegen de leiding van den dirigent Henri van Goudoever heeft het bestuur van het orkest, in een persconferen tie mededeelingen gedaan, waaruit blijkt, dat bij het bestuur reeds een reorganisatie in het voornemen lag, maar dat het 't op treden van de orkestleden tijdens het sei zoen ten zeerste laakt en als ontactisch kwalificeert. Het bestuur wil de zaak in tern oplossen. B. en W. waren er zelfs ge heel van op de hoogte; een bewijs temeer, dat de bezwaren die de orkestleden heb ben tegen de leiding van Van Goudoeveh op gelost zouden worden. Om zijn afkeuring over het optreden van de orkestleden te doen kennen heeft het be stuur de verbintenis met allen collectief per 1 Febr. opgezegd, iets dat trouwens, om prac- tische redenen elk jaar gebeurt, doch nu de speciale strekking had de orkestleden te wijzen op den ernst van het feit, die zij bui ten 't bestuur om contact met buitenlanders gezocht hebben om zoo hun klachten over de muzikale leiding kenbaar te maken. Prof. Ir. W. H. L. Janssen van Raay f 's GRAVENHAGE, 5 Febr. Op 75-jarige leeftijd is hier ter stede overleden Prof. Ir. W. H. L. Janssen van Raav, oud-hoog- lepraar aan de Technische Hoogcschool te Delft. HAARLEM, 5 Febr. De hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat heeft aan besteed het maken van een overbrugging ten behoeve van de kruising van de rijksweg i. 4 gedeelte Amsterdam—Sassenheim met Je hoofdvaart en de daarlangs gelegen hoofdwegen in de Haarlemmprmeerpolder, met bijkomende werken. Hoogste inschrijver O. J. Bosker te Wieringbn voor f 179.000; laagste G. Wolfs te Eibergen voor f 145.700.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1