STADSNIEUWS Ds W. Bouwman neemt afscheid van zijn Gemeente WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Prof. Georg Szell Georg Szell, die Donderdag, 4 Febr. a.s. het concert van het Residentie-orkest hier ter stede zal leiden, werd 7 Juni 1897 gebo ren en studeerde muziek in Weenen b.j Prof. Robert (klavier), theorie bij Prof. Mandyczewsky, Prohaska en in Leipzig bij Max Reger. Reeds in 190S trad Szell op als pianist en componist in Weenen, Dresden, München, Londen, enz. met enorm succes. Hierna volgt een periode waarin wij Szell werkzaam zien als dirigent aan verschil lende theaters nl. Strassbourg, Praag, Darm stadt en Düsseldorf, om daarna (1924) de benoeming van len dirigent van de Staats- opera te Berlijn te aanvaarden. Sedert Ji>27 is Szell „Opernchef" en dirigent der Phil harmonisch? conce ten van het DuUseho Theater in Praag Als gastdirigent behaalde Szell sensationeele successen in Hol'and Ingeland, Amerika Rusland, Oostenrijk ->n Italië Den eersten keer in Holland in 10S3 met het Residentie-Orkest, daarna (1936) met drie concerten, waarin hij het Concert gebouw-orkest leidde. Zoo juist is Szell te ruggekeerd van een tournée als gastdiri- gent in Engeland en Schotland, waar hij ovationeel geëerd is. De leidende pers m Engeland rangschikt Georg Szell onder de allereersterangs dirigenten. Ring Leiden en omstreken van Chr. Zangvereenigingen De veertiende jaarvergadering n het gebouw ..Nathanaël" werd de veer tiende jaarvergadering van bovengenoem- den ring gehouden. Aanwezig waren vijf tien afdeelingen, uitbrengende vier-en-twin- tig stemmen. Op gebruikelijke wijze werd de bijeen komst door den voorzitter, den heer G. Goedhart, geopend. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen welkom en kon hij mededeelen, dat deze maal een meer op gewekte en betere stemming heerschte dan een jaar geleden; dat niet alleen vijf nieu we vereenigingen tot het Ringverband toe traden, maar ook de Ringavond op 26 Jan. 1936. het concours in de Stadsgehoorzaal en de Ringavond voor de Radio in de Hoogl. Kerk goed slaagden. Spr. hoopte, dat deze geest mag blijven heerschen, ook al zijn er voor den Ring moeilijkheden in zicht. Hij hoopte ook, dat het as. concours op 17 en 18 Mei a.s. door grootere deelneming zal sla gen. Wij blijven vol goeden moed, zeide spr. Het uitgebrachte jaarverslag van den se cretaris, den heer C. B. v. d. Zeeuw. werd. evenals de notulen van de najaarsvergade ring, goedgekeurd De penningmeester, de heer G. Zitman, had een batig saldo in kas van 7.83V2- Aangedrongen werd door den penningmees ter op betaling der contributie, voorzoover nog niet voldaan over 1936 en, als het kon. ook over 1937, aangezien hij 'n tekort had. De heer Waasdorp, bibliothecaris, ver telde, dat hij het vorige jaar aan 17 ver eenigingen 74 muzieknummers (2183 part uitgeleend had Het blijkt dus, dat deze maatregel van den Ring, het verstrekken .van goiede muziek aan financieel zwakke afdeelingen, goed werkt en dat de cent per partijtje, welke door de vereenigingen wordt betaald, niet is „huur", maar een kleine tegemoetkoming in de kosten, veroorzaakt 'door slijtage en verlies. Het aftredende bestuur werd met nage noeg algemeene stemmen herkozen en nam deze benoeming ook weder aan. Het zang concours werd besproken en op spoedige inzending der formulieren aangedrongen De contributie over 1937 werd weder vast gesteld op 10 ct. per lid. Over het nu volgende punt: Verhouding tusschen Ringbestuur en Bond, werd druk gediscussieerd. Na langdurige besprekingen en voorlezing van de briefjvisseling van beide partijen werd door den voorzitter voorgesteld, al het mogelijke in het werk te stellen, om tot overeenstemming te komen, vóór de breuk onherstelbaar is en de Ring Leiden en Om streken ophoudt Bondsring te zijn. Na rondvraag, waarbij de secretaris aan drong op meer wederzij dsche waardeering en meerdere sportiviteit, werd de goed be zochte vergadering door den heer Zitman met dankgebed gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JANUARI Een nikkel bandje va-n een polshorloge handschoenen, portemonnaies, sleutels, twee damestasschen, drie ceintuurs, een lampen kap, een oranjewimpel, een rijwieltaschje, een pimpel van een cape, een halskettinkje twee kralen halskettingen en een broche, een plumeau, rijwielbelastingmerken, een armband, een gouden broche, een ijzeren ge- "wicht, een papierbak, een rozenkrans, een actetasch, inh. fruit, een wieldop van een auto, een zilveren armband, een band met elg, een smidshamer, een bankbiljet, twee armbandhorloges, 3 brillen met hoorn mon tuur, een bruine alpinomuts, een dames- Üioed, een blauwe regenjas, een nummer bord, een pad/rindersriem, een bruine jas, een schroevendraaier, een blauwe kinder jekker, een heerenhoed (grijs), een étui met penseelen, een wollen deken, een buiten- landsch bankbiljet, een vulpenhouder met boeken, een schaats, een padvindersriem, een maandkaart van de tram, een kwi tantie. Gevonden in de tram (stadslijn): een paar handschoenen, een étui met potlooden enz.. een zwarte muts, een heerenparapluie, een bruine actetasch, een zwarte boodschappen tasch, een étui, een roode muts, een porte- monnaie, een lap wit goed, een paar bagage- riemen. een zakmes. Gevonden in het Postkantoor: een porte- inonnaie, zilvergeld. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur nam behalve Donderdags en Vrijdags ten Politie- lmreele alhier. LEIDSCHE DAMVEREENIGING De reeds aangekondigde wedstrijden om 't jeugdkampioenschap 1937 zullen beginnen op 4 Februari a.s. Jeugdige dammers kun nen zich nog op Donderdag 4 Februari aan melden vóór 7 uur in het clublokaal „Zomer- lust". UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. Wis- en Natuurkunde, letter K., de heer D. R. Kreger, Den Haag. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 3 v Halem—Go Schnle nd - L reld i OVERLEDEN: M v d PeetAral, wede 78 J. -Pdc Jong. m. 71 J C Benschop, zn. 11 md W Ritmeester, m. 59 j. C J Rewük. zn, 6 ïnnd AM Golpa—v Lis. vr„ 61 J. ONDERTROUWD: A J Gooszen 28 j. en A Ch Chr Heringa 22 j. KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG lm de raadsvergadering van Maandag is heel wat afgedaan en zijn tal van belang rijke besluiten genomen, hoewel helaas omtrent de belangrijkste zaak van de agen da, de reorganisatie van de Stedelijke Werk inrichting. na de breedvoerige behandeling, tenslotte toch nog geen beslissing geval len is. Na de herdenking van het overleden raadslid, den heer J. M Vos, om wiens ver scheiden de geheele raad droefheid draagt, verwachtte men de gebruikelijke nieuw jaarsrede van den burgemeester, maar deze bleef dit jaar achterwege, omdat de voor zitter zijn taak in deze in den loop dei- jaren genoegzaam door de plaatselijke bla den heeft overgenomen gezien. Het bleef dus ditmaal alleen bij de gebrui kelijke gelukwenechen. In de middagvergadering waren het voor al drie voorstellen, die de aandacht trok ken. In de eerste plaats was er .het voorstel inzake het inrichten van een nieuw militair oefenterrein aan den Haagweg, diat noodza kelijk geworden is omdat liet Schuttersveld voor stadsuitbreiding is bestemd. Dit voor stel ontmoette slechts verzet op bijkomstige puiten en wel in 't bijzonder van de zijde van den heer Van Eek, die er bezwaar tegen had. dat door het departement van De fensie de voorwaarde werd gesteld, dat het terrein niet mocht worden gebruikt voor feesten en bijeenkomsten met een revolutio nair doel en dat er geen propaganda tegen de weermacht zou mogen worden gemaakt. Dit was natuurlijk voor iedereen erg lo gisch, behalve voor den heer van Eek en de zijnen. De heer van Eek scheen bovendien in de veronderstelling te verkeeren. dat om de andere dag allerlei bijeenkomsten op het terrein zouden kunnen worden toegela ten, terwijl dit toch slechts uitzondering kon blijven, daar het oefcnveld nu eenmaal voor het garnizoen bestemd is. De raads- meerderheid ging uit dein aard der zaak niet op het voorstel-van Erk in en menig een stelde zich de vraag .hoe dat nu toch zit met die bekeering van de s.d.a.p. naar nationale zijde' Het voorstel inzake de uitbreiding van de zweminrichting „De Zijl" was gesneden koek en ook tegen het inrichten van de Centrale werkplaats voor jeugdige werkloo- zen rezen geen ernstige bezwaren. 's Avonds kwamen de tongen los over het voorstel van de reorganisatie van de Stedelijke Werkinrichting, maar hoewel men daar langen tijd over heeft gepraat is ook dit voorstel miet op essentieele punten be streden. In 't algemeen was men van mee ning, dat hier een prachtige oplossing was gevonden en dat men, gezien de hui dige tijdsomstandigheden, niet beter mocht wenschen. Het debat was hoofdzakelijk ge wijd aan een onderdeel van de voorgestelde overeenkomst met het Leger des Heils, v.n.l. over de verplichting van de verpleegden in de werkinrichting om des Zondagsmor gens de wijdingsdienst, de huiselijke gods dienstoefening bij te wonen. Daartegen werd bezwaar geopperd door den heer van Eek, die een ieder vrij wilde laten om deze wijdingsdiensten al of niet te bezoeken en door den heer Wilmer, die de verpleegden van een bepaalde kerkelijke richting niet aan de verplichting wilde on derwerpen en zeker niet wanneer ze de godsdienstoefeningen van hun eigen kerk genootschap van zins waren bij te wonen. Voor den heer Wilmer was deze zaak van zoo groote en priincipieele beteekenis, dat hij er zijn stem voor of tegen .het geheele voorstel vanaf liet hangen, hoezeer hij voor de sociale en geestelijke arbeid van het Le ger des Heils respect had. Het spreekt vanzelff dat van de zijde der Chr.-Historischen en Antirev. het voorstel warme verdediging vond. Men had hier óo't tegen het verplicht bijwonen der godsdienst oefeningen geen bezwaar, hoewel de heer Beekenkamp een pogiing deed om de gravo,- mina van andere zijde weg te nemen door het indienen van een voorstel, waarin B. en W. uitgenoodigd werden er alsnog bij het L. d. H. op aan te dringen dat degenen van de verpleegden die privncipieele bezwa ren hadden tegen de godsdienstoefening (de principieele atheïsten) en degenen dia aannemelijk konden maken, dat ze de gods dienstoefening van hun eigan kerkgenoot schap zouden bijwonen, van de verplichting werden vrijgesteld. Dit voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen en in afwachting van de uitwerking daarvan, werd op voor stel van den .heer Wilmer, de beslissing op het voorstel van B. en W. verdaagd. Wij betreuren dat. Ons inziens wordt op deze wijze deze bijkomstigheid te veel op de spits gedreven. Voor de gemeente kan dit inder daad een bijkomstigheid zijn, hoewel het voor het L. d. H. een hoofdzaak is. Voor de gemeente zelfs ook kan het een bijkomstigheid zijn, die met dankbaarheid wordt aanvaard. Het betreft hier gedeclas- seerden, die het L. d. H. uit hun minder waardigheid naar hooger milieu wil hef fen. daarbij gedreven door het eenige mid del dat werkzaam zijn kan, de liefde van Christus. En als dan het Leger de wijdings diensten stelt op een uur dat zoodanig gekozen is, dat een ieder daarna nog de godsdienstoefeningen vain zijn eigen kerk genootschap kan bijwonen en als het dan nog toezegt het bezoeken van die gods dienstoefeningen te zullen aanmoedigen, dan kunnen wij ans niet voorstellen dat men van R. K. zijde ernstige bezwaren kan blij ven koesteren. Wil men dan liever een neu trale inrichting, een gemeentelijke instelling, waarin geen enkele geestelijke invloed werkzaam kan zijn en waarin dus het werk der reclasseering voor een groot deel van haar kracht is beroofd? Behalve over de kwestie van het verplicht bijwonen der godsdienstoefening zal ook nog nader gesproken worden over den tijdsduur van het contract Vijfen-twintig jaar achtte men in 't algemeen te lamg. En dan zal ook nog onderhandeld worden over de kwestie van de gehuwden, die volgens het voorstel niet in de Werkinrichting kun nen worden opgenomem. Als voor deze cate gorie een oplossing kan worden gevonden, waardoor zij in het reclasseeringswerk wordt opgenomen, dan zullen wij dat hartelijk toe juichen. Tenslotte de interpellatie van den heer Schüller, den ridder zonder vrees of blaam, over het z.i. onvoldoende stutwerk van de perceelen, die door de afbraak in het sanee- ringsplan BouwelouwensteegParadijssteeg vrij zijn komen te staan, een interpellatie, die zijn oorsprong vond in een sensationeel artikel in „Vooruit". De iiiterpellant kwam van een ietwat koude kermis thuis, door het gedocumenteerd en tegelijk zacht iro nisch antwoord van den voorzitter, die bovendien door een objectief deskundige werd gesteund- De Leidsche Distrïcts-Dambond Zaterdag jl. werd te Leiden door de L. D. D. B. met de aangesloten vereenigingen *n vergadering gehouden ter bespreking van de door L.D.V. rondgezonden circulaire Besloten werd de L.D.V. namens de aan wezige vereenigingen te berichten, dat geen hunner op de toegezonden circulaire wi' ingaan. Algemeen was men van meening, dat er nu, dank zij de N.D.B., voor Leiden en om streken een mooie competitie-wedstrijd is gekomen, die zeker in de toekomst èn voor de N.D.B. èn voor de te Leiden en omstre ken bestaande dam vereenigingen, vruchten zal afwerpen. Vandaar, dat geen der aan wezige vereenigingen op de voorstellen van de L.D.V. wilde ingaan. Na nog eenige interne zaken besproken te hebben, werd aan de orde gesteld het te spelen kampioenschap voor de Leidschp Districts-Dam'bond, evenals dat het vorige jaar werd gespeeld voor Den Haag, afd B, waaronder de te Leiden en omstreken bestaande vereenigingen toen ressorteerden Er zal in drie klassen gespeeld worden. De kampioenswedstrijden zullen aanvan gen na de thans nog aan de gang zijnde distrietswedstrijden, doch in elk geval niet voor half Maart a.s. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 29 Januari. K. Wielinga Ezn., ivoorheen J. G. v. d. Mark AnlA, Leiden, Haarlemmerstraat 256. Bijv. uitgeoef. bedr.: fabriek van houten speelgoederen onder den naam: „Kawee". Wed. P. Verdegaal Zonen, Voorhout, En- gelschelaan 49, bloembollenexport. Uittr. E Wed. M. C. Verdegaal-Prins, Voorhout, dd. 31 Dec. 1936. De zaak is omgezet in een ven nootschap onderfirma onder den naam: fir ma Wed. P. Verdegaal Zonen. (B.P.). Venn.: J. A. Verdegaal, H. C. Verdegaal en C. S. Verdegaal, Voorhout N.V. Radio-Centrale Noord wij k-Binnen. Noordwijk, v. Limiburg Stirumstraat 18a. Uittr. Comm.: A. J. C. Roeleveld, Vught. N. Comm.: J. P. Trom pert. Noordwijk en H. C- Hooghoudt, Hcerenveen. 30 Januari. L. Meeuwenoord, Noordwijk er- hout, Jansensteeg hoek Zeestraat, vracht rijder en autoverhuurder. Bijv. uitgeoef. bedr.: taxibedrijf. 2 Februari. H. Janse's Huisvlijtbazar. N.V. Leiden, Haarlemmerstraat 129, Mare 106. Bi] besluit van de alg. vergad. van aandeelhou ders, d.d. 23 Dec. 1936, zijn de zaken der N.V. overgegaan aan de Eerste Roterdamscho Markthoutkraam van H. Janse N.V. te Ro terdam. H. Janse's Huisvlijtbazar N.V. blijft als leege N.V. voortbestaan. N.V. „NoordwijKs Bouwbedrijf', in liqui datie. Noordwijk, Egbert de Grootstr. 32a Door het verloopen van den termijn waar voor bovengenoemde N.V. was aangegaan, is deze op den 17en April 1936 van rechtswege ontbonden. M. Bakker, Sassenheim, Hoofdstraat 14', timmerman. Procuratie verleend aan J. Bak ker, Sassenheim. Opheffing. 2 Februari. J. A. Buys, Katwijk aan Zee, Duinoord 19, stucadoorsbedrijf. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN UITVOERING VAN DE JOHANNES PASSON Nu de vermakelijkheidsbelasting toch ook van de uitvoering van de Johannes Passion tan J. S. Bach gevraagd zal worden, heeft het bestuur van de Chr. Gem. Zangver- eeniging „Hosanna" besloten om, niet zoo- PREDIKATIE OVER JES. 40 8 Toespraken van Ds. Thomas en Ds. Broekstra Gisteravond heeft Ds. W. Bouwman in de geheel gevulde Hooigrachtkerk afscheid genomen als dienstdoend pre dikant van de Geref. Kerk vau Leiden. Dit afscheid werd o. m. bijgewoond door Ds. E. H. Broekstra en Ds. H. A. Wiersinga namens de classis Leiden der Geref. Ker ken en voorts door de predikanten Ds. H. Thomas van Leiden, Ds. J. Verkuyl, be roepen predikant te Leiden, Ds. Jac. Erin- ga van Oegstgeest en Ds. J. J. Dijk van Lei derdorp. Bii de aanvang van den dienst werd ge zongen Ps. 118 7. Gelezen werd Jesaja 40 111, waarna Ds. Bouwman als zijn tekst koos het achtste vers van dit hoofd stuk: „Het gras verdort, de bloem valt af, maar het Woord onzes Gods bestaat in der eeuwigheid". Nadat nog gezongen was Ps. 103 6 en 3 ving Ds. Bouwman zijn predi katie aan. Spr. begon met te zeggen, dat zich op dit moment allerlei aandoeningen en berinne ringen zich in zijn gemoed verdringen. Spr. dacht dan in de eerste plaats aan zijn in trede in ditzelfde kerkgebouw en aan zijn intrede in zijn eerste gemeente Lutjegast, lim 41 jaar geleden. Als spr. aan zichzelf denkt en aan zijn werk in die 41 jaar, dan moet hij zich weg erhamen over zijn tekortkomingen en zonde. Maar als hij dan bedenkt dat God toch zulke nietige werktuigen in Zijn Koninkrijk wil gebruiken en dat hij zelf zulk een heer lijke en riiike boodschap, zoo lang heeft mo gen verkondgen, dan is het om weg te zin ken in dank, lof en aanbidding om zoo onuitsprekelijke genade. Komende tot zijn tekst wees spr. er op, dat God in Jesaja 40 zijn heraut oproept te profeteeren de boodschap Gods, een droeve boodschap, maar ook een rijke boodschap. Het is een bood schap van vergankelijkheid, van oordeel en van rijke troost Het vleesch is gras. een bloem des velde. Het vleesch is heerlijk als de bloem dee velds, het is een pronkstuk aan Gods vin ger, maar hoe schoon en machtig en heer lijk ook. het is torh vp.rennkeliik en broos en zwak. De woestijnwind, de sirocco, kan één dag verwoesten alles wat ep groeit en bloeit. Al het vleesch met alles wat er bii hoort wordt weggevaagd en te niet ge daan. Is er tegen die vernietiging dan geen enkel verweer? Zegt Jesaja niet: Troost, troost mijn volk, zal ulieder God zeggen? Ja, dat zegt Jesaja, maar dan moet eerst het oordeel komen over dat vleesch. Met de vloek is 't verderf over het vleesch geko men en heeft de Geest des Heercn zich er tegen gekeerd. Zoo lang de zonde en schuld en de vloek des Heeren niet erkend wor den, zoo lang men nog op eigengerechtig heid, op het eigen gevloekte vleesch ziet, blijft het verderf en stuift alles ten slotte weg. Maar als wij ons zelf zien staan als een doodschuldige, treedt op ons toe het Woord des Heeren, dat blijft in der eeuwig heid. Dat Woord is een blijde boodschap, die al heerlijker en al zajiger wordt, waar door uitgejubeld wordt de heerlijkheid des Heeren, Zijn genade, trouw en liefde. Van Christus gaat uit de rijkste boodschap tot alle ziel die onder schuld gebogen is en die heeft geleerd te schreien om zijn zonde, dat de schuld verzoend is, dat zii van de hand des Heeren dubbel ontvangen zal voor al hare zonden Spr. is dankbaar dat hij dit heerlijk Evan gelie zoo langen tijd heeft mogen verkondi gen. Hoe is het mogelijk dat God voor zulk een heerlijken arbeid zoo nietige dienst knechten gebruikt. Den Heiligen God komt alleen de dank en de aanbidding toe. Spr. is ook dankbaar voor de liefde die hij gedurende zijn ambtswerk in zijn ver schillende gemeenten heeft mogen onder vinden. De samenwerking onder de colle ga's was doorloopend prettig. Spr. mocht samenwerken zoo langen tijd met Ds Tho mas en Ds. Kouwenhoven, korter met Ds. de Bondt en Ds. Wiersinga. Kwalijk kan iemand van het gebrekkige van zijn arbeid meer overtuigd zijn dan spr. zelf. Als hij iemand onrecht heeft aangedaan vraagt hij vergeving, zooals hij ook vergeeft die hem onrecht deden. Laat men niet vergeten: alle vleesch is gras, ook alle luister waarmede de mensch Gods Woord wil omgeven, maar het Woord zelf blijft in der eeuwigheid en dat Woord heeft spr. ver kondigd, het volle Woord Gods. als een prediking van gerechtigheid en van oor deel, van verzoening en genade. Het Woord keert niet ledig weder, 's Men- schen lof is nietig en nietszeggend. Van blijvende beteekenis is hetgeen 't Woord Gods in de harten heeft uitgewerkt. Spr. dankte voor alles wat hij aan liefde en steun van de gemeente heeft ondervon- de, niet in het minst in den tijd toen zijn gade moest grafwaarts gedragen worden. Dank bracht spr. aan ziin collega's, ook de collega's in de classis, aan den kerke- raad. aan de commissie van beheer en allen die do kerk dienden en dienen, aan de catechisanten die hij zon gaarne nnderwiis gaf omdat zij van zoo groote hefpekpnis zijn voor de toekomst der kerk. Snr. bliift voor eerst in Leiden wonen en zal dus met de gemeente blijven vergaderen, maar als dienstdoend predikant legt hij de herders staf neer. Laat ons niet versagen De Vorst der duisternis openbaart zijn macht in de zen tijd. Alle vleesch is gras, maar het Woord onzes Gods blijft in der eeuwig heid. We weten, dat we achter al de ver gankelijkheid. eenmaal do Heerlijkheid des Heeren zullen aanschouwen. Toespraken Nadat gezongen was Ps. 111 5 werd de scheidende predikant toegesproken namens de gemeente en den kerkeraad door Ds. H. Thomas. Spr. wees er op dat het een wonder van genade is als wij in elkander Gods heerlijkheid zien. Arglistig is ons hart. vooral op dagen als deze, meer dan eenig ding. Wij zijn vandaag op z'n Zondagsch en wij zijn lief tegen elkaar. En het is veel gemak kelijker eerlijk tegen elkaar te zijn als men kwaad ls. Het gaat hier om den Heere. Het is heerlijk als wij den Heere in elkan der mogen zien. Het is heerlijk als we de zon m het water kunnen zien schijnen. De zon willen we zien in .uw arbeid. Gij zijt een zon geweest in de hand van den eenigen Herder. Wat is er een duisternis van zonde in ons werk, maar de Heere vervult ons met de blijdschap des geloofs, dat God al de zonde achter Zijn rug wil werpen. Spr. dankte mede namens Ds. Wiersinga voor de prettige samenwerking, voor de harte lijke onderlinge verhouding. Onze waj hebben, aldus spr., wel eens tecen elkaar aangereden, maar zonder ongelukken te ver oorzaken. Er is wel eens iets geweest dat heel in de verte op een conflict leek. n dat ligt voor de hand. Slakken hebben geen conflicten, mannen wel. Wii zullen u missen, aldus spr., maar God zal de zijnen niet herderloos laten. Aan u moce worden vervuld het Woord des Heeren. dat de lee raars zullen blinken als de sterren. De gemeente zong haar scheidenden leeraar toe: Halleluja, eeuwig dank en eere (gewijzigd). Namens dk» classis werd vervolgens het woord gevoerd door Ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg. Spr. kent Ds. Bouwman a! jaren. Reeds in Kampen als student ont moette hii hem en mocht hij zijn vriend schap ondervinden. Vriendelijkheid en b»- hulpvaamheid zijn kenmerkende karakter eigenschappen van Ds. Bouwman. Hartelijk waardeeren we zijn arbeid in het midden van de Kerk des Heeren. Ds. Bouwman was in de classis Leiden een hard werker. Zijn arbeid voor de zending vooral was veelomvattend. Spr. is dankbaar dat Ds, Bouwman in de classis blijft en dat hij zelfs het voortdurend seribaat van de classis op zich heeft genomen. Gods gunst zij verder met hem. I aat de gemeente veel persoon lijk gebed hebben voor haar scheidenden predikant. Nadat gezongen was Ps. 48 6 sprak Ds. Bouwman een dankwoord en ging voor in dankgebed. Aan het eindp van den dienst werd nog gezongen Ps. 102 15. Na afloop wa* er eelegenbpid Ds Rouw man de hand ten a'scheid te drukken en het geschenk dat de gemeente hem aan bood te bezichtieen. Zeer velen mankten van de geboden gelegenheid gebruik. Dit geschenk werd ten slotte namens de ge meente door Ds. Thomas met een geestig woord aangeboden. als gewoonlijk, dit oratorium uit te voeren in de Ned. Ilerv. Kerk, maar in het Nuts gebouw. Door de mindere kosten van podiumbouw enz. is het thans mogelijk de entree-prijs lager dan gewoonlijk te houden. Men heeft besloten in de z.g. stille eek hiervoor twee avonden te bestemmen. Op Woensdag 24 Maart zal de generale re petitie zijn, die ook tegen betaling voor het publick toegankelijk is, terwijl op Donder dag 25 Maart de uitvoering zal gehouden worden. Als solisten zullen waarschijnlijk mede- erken mevr. Helene Ludolph, sopraan; mevr. Cobie PlooyerDe Graaff, alt; de heer Marcus Plooyer, tenor; de heer Nico Huis man, bas. Een bezetting van het Rotter- damsch Philharmonisch Genootschap zal medewerken. Voorts aan het orgel waar schijnlijk Leo Mens en aan den vleugel P. an Poelgeest. Na de uitvoering wordt in studie geno men Die Schöpfung van Joseph Haydn, AANBESTEDING De uitslag van de gisteren door den ar chitect W. Brouwer gehouden aanbesteding voor het bou\ven van 2 heerenhuizen aan de Javastraat alhier is als volgt: Perceel 1. De bouw: W. v. d. Helm f 17.146.40; M. Hoek f 16.980; S. Tromp f 16.S95; W. Barreveld f 16.545; A. v. Dam f 1G.486; J. Vonk f 15.990; Gebr. Bons en Oudenes f 15.888; L. v. Beusekom t 14.685. Eén biljet ongeldig. Perceel 2. Glas-, schilder- en behangwerk: H. Hoogendoorn f 2073; L. Mennink, Was senaar, f 1945; W. van Diest f 1783; H. M. van Veelen f 1595. Eén biljet ongeldig. Waar geen plaatsnaam Is vermeld wonen de inschrijvers alhier. HAZERSWOUDE DAMES-ZANGKOOR OPGERICHT Maandagavond werd in het lokaal achter de Geref. Kerk een samenkomst gehouden van eenige jonge dames, met het doel het oprichten van een dames-zangkoor. Resul taat was dat besloten weiri tot oprichten an een Chr. Dames-Zangkoor, waarvoor aanv,ankelijk 16 leden zich opgaven. Een bestuur werd gekozen, dat aldus is samen gesteld: Mej. W. Kooiman, presidente, en ae dames G. Slootweg Gd., P Slootweg Wd., G. van Beek en J. Lindhout, bestuursleden. De repetities zullen iedere week Vrijdag avond op een nader te bepalen plaats wor den gehouden, en de contributie zal 10 cent per lid en per week bedragen. Alle dam?s van Prot.-Chr. huize, boven de 14 jaar zijn als lid welkom. A.-R. PROPAGANDA-CLUB Door de A.-R. Propaganda-club „Schrift en Historie" werd' een vergadering gehouden in het lokaal van de Chr. School op het dorp. De voorzitter, de heer C. Bogaards opende de samenkomst op gebruikelijke wijze. Aan de orde was het onderwerp „De voorgestelde Grondwetswijzigingen" behandeld door den heer Boehmer. Aller eerst werd een historisch overzicht .van wording en wijzigingen der Grondwet ge geven. De taak welke aan de Commissie den 7den Januari 1936 opgedragen werd, was: Oim te rapporteeren welke wijzigingen aangebracht dienden te worden. Het resul taat van dezen arbeid, ten opzichte van de vraag of er in betrekking tot de drukpers vrijheid scherpere regelen dienden gesteld te worden; of er voor Koningshuis en mer met het oog op de tijdsomstandigheden verminderingen moesten worden toegepast; of de tijd rijp was voor een derde Kamer, waarin de bedrijven vertegenwoordigd zou den zijn; wat gedaan kon worden tegen revolutionaire vertegenwoordigers: hoe de evenredige vertegenwoordiging beter in belang van land en volk zal kunnen wer ken; of de Rekenkamer op andere wijze moet functioneeren, en nog meerdere onder werpen passeeren de aandacht van spreker en gaven daarna ruime stof tot bespreking. De vergadering werd door den voorzitter sloten. De heer Boehmer ging voor in danlc- ONEERLIJKE POSTBODE De gewezen postbode L. van G„ alhier, Is wegens verduistering in dienstbetrekking en valschheid in geschrifte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, welk von nis door het Haagsche Gerechtshof bij ver stek werd bevestigd. De advocaat-generaal concludeerde heden tot bekrachtiging van het verstek-arrest Het hof heeft thans het verstek-arrest be krachtigd. KATWIJK LEDENVERGADERING CHR. HIST. KIESVEREENIGING In „Casa Cara" kwam gisteravond de C. H. Kiesvereeniging in ledenvergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer K. v. d. Zwan. Deze hield een korte propagandarede waarin hij wees op het belang van de a.s. te houden Kamerverkiezingen. Wat wij als C.H. wenschen is een krachtige Overheid, welke tegenover de revolutionaire elemen ten gezag inboezemt. Doch gelukkig voelt het volk zich in het algemeen nog als een éénheid. Dit is duidelijk gebleken bij de gehouden huwelijksfeesten van ons Konink lijk Bruidspaar. Dat er maar steeds man nen gevonden mogen worden, die het ge zag hoog houden, en die pal staan voor het Woord van God. De secretaris, de heer T. Haasnoot, las de notulen, welke werden vastgesteld. Hier na volgde een uitvoerige bespreking over het ontwerp verkiezingsmanifest. Enkele punten ervan werden nader onder de loupe genomen, o.a. versterking van het gezag, verbreiding vergaderingsrecht, verbreiding internationale rechtsorde (kwestie Spanje kwam hierbij ter sprake). De gemeente- protectie werd als een zeer funeste maat regel aangemerkt Verder werd gesproken over onbillijke regeling van tewerkstelling van werkloozen bij wegenaanleg, Voorts werd aangedrongen op een andere redactie van het artikel uit het manifest wat betreft achterstelling platteland bij de stad. Al deze amendementen zullen ter kennis worden gebracht van de Kieskringcentrale te Leiden. Als afgevaardigden naar de Kamercen trale werden benoemd de heeren A. Brou wer, B. v. d Bent en A. Haasnoot. Hierna vond bespreking plaats van de candidaten voor de 2e Kamer. Definitief zullen do namen vastgesteld worden, na de vergade ring, welke op 7 Febr. te Hillegersberg wordt gehouden. Bij de rondvraag werd besloten pronagandn-avond fp houden waar sprekers zullen optredrn Ds Joh Langnian en de heer Tilanus, terwijl binnenkort op een ledenvergadering het roode plan zal worden besproken. De heer L. v. d. Zwan eindigde hierna met dankzegging. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 3 FEBRUARI Progr 11.20 R >1.20 Motala 9.20 Deutschls.} 12.20 Brussel VI.; 14.20 G.R.D, 16.20 Keulen: 16.50 ParUs R; 17.20 Brussel Fr.; pi-m 17.55 Keuton; plm 19,05 of div.plm 20.05 Bei >lm 22.20 Berlpn; 23.2 m2ma 4: 8.— Brussel VI; 9.20 R Nor- 10.35 Droltwlch; 11,50 Konden R; 1.50 H; 14.25 London R; 15.20 Droltwlchj 15.35 Londen R; 1G.20 8.40 Droltwlch;2 2.45 zich. 2 DONDERDAG 4 FEBRUARI 'rogramma 3: 8.00 Keulen of div; 9.50 Par(J« 13.05 Brussel VI; 14.20 GRD; 14.50 Parüs K 15.20 Keulen; 15.35 Londen Reg: 17.20 Keulen 18.20 London Reg; 19.20 Berlün; 21.20 MotaU pl.m 21.40 Weenen of div.; 22.50 Boeda- of div.; 23.25 ParU* R. •gramma 4: 8.00 Bi >el VI; 9.29 R, Nor. I Drol wich; 18.20 Dl' Ich; 19.30 Sr»ortpraatje d.d. heer J. G. A. Janssen (journalist)20 Droitwlch Agenda Woensdag 3 Februari. Stadsgehoorzaal 8 uur Propaganda-uitvoering. Chr. Gym-, nsatiek- en Schermvereeniging „D.O.S.". Woensdag 3 Februari. „De Harmonie'' 8.15 uur. Algem. Ledenvergadering 3-October-- - eeniging. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstr. 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastr. 31, telef. 1313 en J. Doedens. Wilhelminap. 8, Oegst geest, Telef. 274. C. H. JONGERENGROEP Hedenavond houdt de Chr. Hist. Jonge* rengroep een vergadering in de Mieren- weideschool. Als spreker treedt op 1~"' raadslid, de heer L. v. d. Zwan. Aanvang 8 uur. JUBILEUI De heer J. P. Halsteijn is in Katwijk-Rijn, Katwijk-Zee, Rijnsburg en Valkenburg als hulpkeurmeester bij den Vleeschkeurings- dienst kring Katwijk een algemeen bekend en geaoht persoon. Dit voornamelijk om do buitengewone bereidwilligheid ten opzichto van zijn werk. Niets is de heer Hallsteijn te veel. De slagers in genoemde plaatsen den daar veel voorbeelden van kuiunen aanhalen. En niettegenstaande deze bereid willigheid is de heer H. ook een correct ambtenaar. Gisteren vierde de heer M. zijn 12V£-jarig j'ubileum. Door de Slagersvereeniging Kat wijk en Omstreken was hem een prachtige bloemenmand gezonden. Een deputatie uit het bestuur is den heer Halsteijn en diens echtgenoot© gaan feliciteeren. Dat hierbij de wensch werd uitgesproken, dat de heer H. nog vele jaren in gezondheid zijn dienst moge waarnemen, ligt vbor de hand. Nog veel meer goeds is do jubilaris toege- wenscht. Door den Burgemeester was de heer Hal steijn ten gemeentehuize ontboden en ook daar heeft de heer H. van den Burgemees ter persoonlijk en van anderen vele geluk- wenschen in ontvangst mogen nemen. Ook door verschillende particulieren is dc heer H. gecomplimenteerd. Het was voor de familie Halsteijn een mooie dag. KOUDEKERK DAMCLUB Maandagavond werd op de bovenzaal van Hotel de Bruin alhier een bordenwed strijd gespeeld tusschen Koudekerk D.C.B, en „Nooit gedacht" van Ter Aar. De uit slag was als volgt: KoudekerkTer Aar N. de Jong—T. van Eijk 0—2 C. SlingerlandJ. van Eijk 11 G. de WitH. Groen in 't Wout 02 L. Dorrepaal—C. H. Bezemer 02 C. W. HoogeveenW. Snaters© 0—2 J. van VelzenC. de Bruin 2—C J. van den BosW. Roest L. de BruinH. Hendrikse 02 A. de Jong—J. de Starre 0—2 M. den HollanderJ. Bezemer 0-^2 De wedstrijd eindigde dus met 416 in het voordeel va.n Nooit Gedacht I te Ter Aar. DE WERKLOOSHEID Het aantal ingeschrevenen bij het agent schap der Arbeidsbemiddeling alhier sedert de vorige opgave belangrijk gestegen en bedraagt thans 135. COLLECTE De inzameling langs de huizen ten bate van de Ned. Herv. Diaconie heeft ruim f 215 opgebracht. STUIVERSVEREENIGING De afdeeling der Stuiversvereeniging al hier heeft ten bate der zending in 193€ bijeen gebracht f 215.82. LISSE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam ten ge meentehuize in openbare zitting bijeen on der voorzitterschap van burgemeester Dr. S. van Wijnbergen. De heer L. Onderwater was wegens ziekte afwezig. Na het ambtsgebed en vaststelling der notulen met een kleine wijziging werd tot behandeling der agenda overgegaan. De wijziging der veldwachtersverordening welke wijziging van administratieven aard was, werd z.h.s. aangenomen. Bij het tweede punt: bedrijfsvoorschotten aan kleine zelfstandigen vroeg de heer Knetsch eenige inlichtingen, o. m. of het wel juist was om een voorschot te eevea van 10 pet. op het in 1936 geveilde bedrag. Hij achtte het juister om een bedrag per H.A. vast te stellen, omdat verschillende tuinders voorraden hebben opgeslagen en niet geveild. Weth. Warmerdam, voorzitter dezer com missie, zeide, dat dit in de commissie ook besproken was. Het ligt in de bedoeling der commissie om ook den beginnelingen een kans te geven, zoodat met het bezwaar van den heer Knetsch rekening kan worden go houden. Hij stelde voor om dit steunülan aan te nemen zooals het er ligt en de com missie vrijheid te geven om in dezen rnim te handelen. Na eenige verdere bespreking \verd almn becinfpn De liee^ Til'hnel stelde hii de ve^-deellng der stemdisfricten in dpze gemeente voor om de grenslijn in het distriet ..Engel" zoo te wijzigen, dat de bewoners van den Poel- polder kunnen stemmen in een dichterbij gelegen stembureau. Met een kleine aanmerking van den heel

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6