KERK EN ZENDING Ch- HAAS' Azijn alleen Steêvast nummer één! VIRULY - GOUDA s WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 EERSTE BT AD PAG. 3 GEREF. KERK Tweetal: Te Nunspeet M. J. v. Dijken te Oostkapelle en W. Schouten te Westbroek. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Terneuzen H. Ligtenberg te Lisse en A. Verhagen te Middelburg. EVANG. LUTH. GEMEENTEN Beroepen: Te Rotterdam (vac. P. H. Borgers) H. Joh. Jaanus te Nijmegen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Makkum J. W. v. Swig- chum te West-Terschelling, te Oostrum (Fr.) J. Kramer cand. en hulppred. te Bollenslaan (Fr.). Aangenomen: Naar Kolderveen A. M. V. d. Vlugt, hulppr. te Veldhoven (N.B.). Bedankt: Voor Wezep, D. J. v. d. Graaf te Schoonhoven. afscheid, bevestiging, intrede ZeDiem Ds H. Mondt heeft Zondag, na 6-jarigen arbeid, afscheid genomen van de Ned. Herv. Kerk te Zelhem, wegens vertrek naar Apeldoorn. Na de predikatie over Efeze 6 24 werd tot den scheidenden leeraar het woord gericht door Ds G. Boersma te Silvolde, namens den ring, den heer J. R ij p- stra, burgemeester en president-kerkvoogd en Ds G. C. Goedhart te Hummelo als vriend. Staande werd Ds Bondt toegezongen Gezang 96. Velen maakten van de gelegen heid, die geboden werd, gebruik om persoon lijk van den predikant afscheid te nemen. Wassenaar Ds M. P. Feringa te Moerdijk, die het beoep naar de Geref. Kerk te Wassenaar nam, zal 7 Maart a.s. door den consulent Ds j. C. Houtzagers van Voorschoten aldaar be vestigd worden. Maastricht Ds P. Kuylman, jeugdpredikant te 's-Gra venhage, die het beroep aannam naar de Ned. Herv. Gemeente te Maastricht hoopt Zondag 25 April aldaar intrede te doen, vooraf bevestigd te zijn door Ds D. v. Peur- sem te Maastricht. Boven Hardinxveld-Wierden Ds K. v. d. Pol, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Boven-Hardinxveld, die het beroep aannam naar Wierden hoopt op 14 Maart afscheid te nemen van zijn tegenwoor dige gemeente en Zondag 21 Maart te Wierden intrede te doen na vooraf te zijn bevestigd door Ds J. Spelt van Rijssen. AFSCHEID Ds W. BOUWMAN In de geheel gevulde Hooigrachtkerk te Leiden heeft gisteravond Ds W. Bouwman, (wegens bekomen emeritaat afscheid genomen Van de Geref. Kerk aldaar. Behalve de plaatselijke woonden ook ver schillende predikanten uit den omtrek den dienst bij. Als tekst had de scheidende leeraar gekozen Jes. 40 8. Na de predikatie heeft Ds H. Thomas zijn vertrekkenden collega namens gemeente en kerkeraad toegespro ken, waarna Ds Bouwman toegezongen werd Halleluja, eeuwig dank en eere (gewijzigd). Namens de classis werd nog het woord ge voerd door Ds E. H. Broekstra van Rijnsburg, "Waarna Ds Bouwman een dankwoord sprak. Na afloop van den dienst was er gelegen heid Ds Bouwman de hand ten afscheid te drukken en het geschenk dat de gemeente hem aanbood te bezichtigen. Zeer velen maakten van de geboden gelegenheid gebruik. Dit geschenk werd ten slotte namens de gemeente door Ds Thomas met een geestig ■woord aangeboden. Ds D. P. KOOPMANS De classis Drachten der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehouden vergadering op zijn verzoek aan Ds D. P. Koopmans te Beetsterzwaag, na een diensttijd van meer dan 46 jaar eervol emeritaat verleend. Ds Koopmans, die zichmetterwoon te Meppel vestigen gaat, aanvaardde zijn ambt in 1890 te Langerak en diende de kerken van Ee, Sneek en Beefsferzwaag. Hij was voorheen i bekend figuur op de Gen. Synoden der Geref. Kerken en nam in Friesland een voor aanstaande plaats in. Ds B. J. C. RIJNDERS Ds B. J. C. Rijnder* te Hilversum, Zen- dingsdirector te Oegstgeest, mocht heden het Diacones se nhuis te Hilversum, waar hij vier maanden verpleegd werd, weer verlaten. Voorloopig zal Ds Rijnders zijn arbeid nog niet kunnen herva/tten, temeer waar hij nog niet over het gebruik van zijn beide beenen beschikken kan. Ds J. SEVENSTER Dj J. Sevenster, Ned. Herv. predikant te Hoogebeintum (Fr.) heeft bij het Prov. Kerk bestuur van Friesland eervol emeritaat aan gevraagd tegen Mei a.s. Ds. Sevenster werd 23 Sept. 1869 geboren en in 1894 candidaat in Drenthe, om 25 Nov. van dat jaar te Drachtster-Compagnie zijn ambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1909 naar Nieuweschans, welke standplaats hij in 1911 met Beitgum verwisselde. In 1913 werd hij predikant te Kollum en in 1925 te Donkerbroek. Sine. 19 Aug. 1928 dient hij zijn tegenwoordige gemeente. TENTOONSTELLING STATENVERTALING De afdeeling Arnhem van he Ned. Bijbel genootschap heeft h^i initiatief genomen tot samenstelling van een commissie, die zal trachten een tentoonstelling te organiseeren van 515 April a-s. om te komen tot een zoo getrouw mogelijk beeld van de geschie denis der Statenvertaling. Dit naar aanleiding van het feit, dat het in September 300 jaar geleden zal Ljn, dat het octrooi verleend werd voor de Statenvertaling van den Bijbel. Het comité, dat tot voorzitter heeft Ds Dr H. J. Hak, Ned. Herv. predikant te Arnhem en tot secretaris den heer R. Loos, leeraar aan het Christelijk Lyceum aldaar, wil ook trachten leerlingen te bereiken van alle Mid delbare scholen en U.L.O.-scholen. VRAAGBAAK voor De plechtige inzegening van het huwelijk Van den commandant van het Leger des Helis in Nederland. Bouwe Vlas en Maj. A. J. Wil lenden, Moeder van het Moederhuis aan de Oostmaaslaan te Rotterdam, zal op 18 Fe bruari a.s. d.or d«"- chef van den staf. com missioner Henry W. ..lapp worden geleid. De plechtigheid zal plaats hebben in de Congreszaal aan den Overtoom te Amster dam. De in het Engelsch uitgesproken predi katie zal worden vertaald. CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van barmhartigheidZieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. N. V. VERWARMINGS MY. SCHIEDAM KERKV ER WARMING Electrisch - automa tische koelkasten Vr.agt proipeetui bij dm SIEMENS Nederl. Siemens Mij. N V Den Haag n.v. machinefabriek J.&H.W.van der PLOEG APELDOORN PASTEURISEER- EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL, OOK VOOR GROOTKEUKENBEDPIJF ETC. ETC. Alle soorten zeep e n Reinigingsmiddelen Protestantsche Godsdienst onderwijzers Te Meppel werd de algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging van Pro testantsche Godsdienstonderwijzers in Ne derland. De voorzitter, de heer W. Falter van Amsterdam, memoreerde in zijn openings woord o.m. het overlijden van een zeer ge waardeerd lid, den heer P. K o o t e, in leven godsdienstonderwijzer te Rotterdam. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. J. D. van der Kaaden te Schie- broek, bleek dat de vereeniging thans zeven afdeelingen telt, n.l. Zuid-Holland, Noord- Holland, Utrecht, Gelderland-Overijssel, Drente, Groningen en Friesland. Het ledental steeg in 1936 van 120 tot 125. Niet minder dan 108 van hen zijn toegetreden tot het Weduwenfonds. De rekening van den penningmeester, den heer W. van Weelden te 's-Gravenhage, sloot met een batig sak o van f 4470.88 (vorig jaar f 4001.48). Deze vooruitgang is echter slechts schijnbaar, daar de uitgaven door bizondere omstandigheden ditmaal erg laag waren inkomsten zijn zelfs belangrijk gedaald. De bijdragen van kerkeraden loopen bijna elk jaar terug. In 1933 kwam er van kerkeraden nog f 717.88 in, in 1936 slechts f 382.88. De uitkeerimgen aan de weduwen werden voor 1937 bepaald op f 250 (verleden jaar f 300). Op voorstel van de afdeeling Zuid-Hollaind werd besloten, aan het hoofdbestuur op te dragen, zich in verbinding te stellen met andere in Nederland bestaande organisaties godsdienstonderwijzers, om te koryen tot het vormen van een federatief verband, zulks ter bevordering van positieverbetering van den godsdienstonderwijzer, tot regeling der propaganda en tot het houden van gemeen schappelijke conferenties, enz. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. B. Buitenhek te Twekkelerveld, als lid der commissie van toezicht de heer P. H. van D ij k te 's-Gravenhage. De heer H. Seis van Nijverdal hield een referaat over het onderwerp: „De Groepbe- weging", waarop een levendige bespreking volgde. Besloten werd de volgende jaarvergadering te houden te Zutfen. VEREEN. TOT BEVORDERING DER INWENDIGE ZENDING Het jaar 1937 is een jubeljaar voor Doetin- chem. Den 18en Augustus zal het 70 geleden zijn, dat de Vereeniging tot Bevordering der Inwendige Zending werd opgericht. Dit jubi leum zal worden gevierd met een Réunie, die in de week van Pinksteren van Dinsdag morgen 18 Mei tot Vrijdagmorgen 21 Mei op „Ruimzicht" te Doetinthem zal gehouden worden. Tot deze réunie zyn genoodigd behalve de bestuursleden der drie Chr. Phil. Inrichtingen, alle oud-kweekelingen van Doetinchem, de Doetinchem opgeleide predikanten, oud-kwee kelingen van de Lukasstichting enz., de tegen woordige kweekelingen, hulppredikers, studen ten, gymnasiasten en andere leerlingen. de doodehandsbelasting Het Adviesbureau inzake Doodehandsbelas- ting vanwege de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk deelt mede dat het bereid is evenals vorige jaren het aangiftebiljet van de Diaconie voor deze belasting over 1937 in te vullen. Diaconieën die van zijn hulp gebruik willen maken worden verzocht zich te willen wenden tot het bureau: Kr. Nieuwegracht 6 te Utrecht, met a. een volledig afschrift van de rekening der diaconie over 1936 en b. een op gave van de bezittingen der diaconie per 31 Dec. j.l., alsmede eeri opgave van de schulden der diaconie per 31 Dec j.L en het aangifte biljet. geref. theol. tijdschrift In de redactie -van hét Geref. Theol:..Tijd schrift, waarin reeds meer dan een jaar een vacature is ontstaan door het overlijden van Prof. Dr. T. Hoekstra, is thans een tweede vacature ontstaan doordat Ds. C. Lindeboom, Geref. predikant te Amsterdam, eveneens ontslag als lid der redactie genomen heeft. In hunne plaatsen zijn thans tot redacteuren benoemd de heeren Dr. G. 0. Berkouwepr, Geref .predikant te Amsterdam-C en Prof. Dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam. Als eindredacteur zal nu optre den Prof. Dr. j. Ridderbos, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. EVANGELISCHER BUND De jaarvergadering van den grooten Evangelische Bund in Duitschland, welke steeds een hoogtepunt is in het Duitsche Prot. leven, wordt dit jaar te Frankfort (M) gehouden. Deze vergadering zal staan het teeken van een gouden jubileum, daar juist een halve eeuw geleden ook in Frank fort de eerste jaarvergadering gehouden werd. GIFTEN EN LEGATEN Dr W. j. de Wilde, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, ontving voor zijn wijkkerk de Oranjekerk een legaat groot f 20.000. Wijlen Mej. T. Grummer te Heerlen heeft voor onderscheiden liefdadige doelein den gelegateerd een bedrag van f 12.000. De Duitsche kerkstrijd Samenwerking verkregen Superindentent, Dr. W. Zoellner, voorzit ter der Rijkskerkcommissie heeft dezer da gen een conferentie gehad met vertegen woordigers der Belijdenisbeweging met hij alle actueele vragen op het gebied van den Kerkstrijd heeft besproken. Aan beide zijden werd de wil tot samenwerking duide lijk, hetgeen voor geen gering deel het volg is van wat te Lübeck geschied is, waar de Duitsch-Christelijke bisschop, onlangs 7 predikanten afzette. Ter gelegenheid van zijn 77en verjaardag heeft het bestuur der Belijdenisbeweging een speciale deputatie gezonden naar Dr. Zoellner, om hem geluk te wenschen. Ook dit feit wijst op toenadering. ONDERWIJS EN OPVOEDING Het Nederl. geestelijke lied Een dezer dagen heeft in het departement van onderwas onder leiding van den minister een gecombineerde vergadering plaats gehad van hoofdambtenaren van het departement, de inspecteurs van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, de hoofdinspecteurs van het lager onderwys en den inspecteur van de onderwij zersopleiding. In deze vergadering werd aan Ds. H. Hasper de gelegenheid geboden een overzicht te geven van zyn arbeid aan het verzamelen en uitgeven van het Nederland- sche geestelijke lied, zyn nieuwe psalmberij ming en de uitgave van deze psalmen met de oorspronklijke melodieën. De cultureele betee- kenis van dezen arbeid voor het geheele Neder landsche volk werd door de vergadering alge meen erkend Beraadslaagd werd over de vraag, in hoè- verre van den kant van de regeering en van de onderwijsinspectie medewerking kan worden verleend, om dezen arbeid ook aan het onder wijs ten goede te laten komen. Voor maatrege len, liggende binnen de sfeer der overheidsbe moeiingen, zegde de minister zijn medewer king, voor zoover mogelijk, toe. ONDERWIJSBENOEMINGEN D e L i e r. Aan de Herv. School, tot onder wijzer de heer J. v. d. B e r g kw. m. a. aan de Ned. Herv. School te Maasland. Not ter bij Nij verdal. Aan de Chr. School tot onderwijzer de heer B. Hiemstra, tijd. onderwijzer te Anjum (Fr.). TECHNISCHE HOOGESCHOOL Prof. dr. A. m. A. A. Steger, buitengewoon hoogleeraar in de te hnologie der oliën en vetten aan de Technische Hoogeschool te Delft, zal 4 Juni aj3. gedurende 25 jaar aan die hoo geschool verbonden zijn. De heer J. W. Gonggrijp, benoemd tot lector in de afdeeling der Weg- en Waterbouw kunde, om onderwijs te geven in de aardrijks kunde, zal zyn lessen aanvangen met het hou den van een voordracht over: „Gebruik var den bodem in Nederlandsch Indië" op Don derdag 11 Februari a.s. te S uur n.m. in zaa' 120 van het Gebouw voor Weg- en Waterbouw kunde der Technische Hoogeschool, Oostplant soen 25. LANDBOUWHOOGESHOOL WAGENINGEN Voor het ingenieursexamen Koloniale Bosch bouw slaagden de heeren: G. C. van den Blink, Brielle (met lof); Th. F Burgers, Arnhem; J. den Duik, Scheveningen; K. Ebes, Rotterdam (met lof)F. A. D. Nie- stjjl-Jansen, Soerabava; J. F. Smit, Apeldoorn A. S. Tuinman, Wilp; P. C. van de Weerd, Arnhem. Voor het ingenieureexamen Nederlandsche boschbouw slaagden de heeren N. J. A. van Keulen, Venlo en A. Stoffels, Amsterdam. VER. VOOR CHRIST. MULO Het bestuur van de Vereeniging tot behar tiging van de belangen van Chr. scholen voor Mulo heeft in zijn jongste vergadering be noemd tot secretaris in de plaats van den heer A. v. d. Kooij te Apeldoorn, die als zoo danig is afgetreden, de heer J. Garissen te Groningen, Kraneweg 11. Tot lid van de regelingscommissie voor het Mulo-examen benoemde het bestuur den heer L. J. Allaart te Rotterdam. Prot. Chr. Kweekscholen Onder leiding van Ds. h. C. v. d. B r i n k, em.-predikant te Hilversum, kwam het be- stv r van den Bond van Prot. Chr. Kweek scholen te Utrecht In vergadering bijeen. De voorzitter installeerde met een enkel woord heer K. Brants, oud-hoofdinspecteur L. O. te Haarlem als bestuurslid en de heer J. Brinkman te Rotterdam als advisee- rend lid. Aan den heer C. Groen te Gorin- chem, die als adviseerend lid aftrad, zal een schriftelijke dankbetuiging gezonden worden. Aan de bibliotheek voor het Chr. onder wijs te 's-Gravenhage, zal een extra-bijdra ge voor het tekort wegens het drukken van een nieuwen catalogus, worden verstrekt. Breedvoerig werd gesproken over „program van actie", samen te stellen samenwerking met de Vereeniging van On derwijzend Personeel aan Prot. Chr. Kweek scholen. Als punten werden genoemd, 1 de 5-jarige kweekschool: 2. de juiste ver houding van de vrije kweekschool tot de Overheid; 3. distributie van Chr. Kweek scholen over het geheele land; 4. De invloed van de kweekschool op het geestelijk (reli gieus) leven harer leerlingen en in verband daarmede de toelating ot de kweekschool. Ook kwam ter sprake herstel van beloo ningen voor de practisohe opleiding. Bij de rondvraag werd gewezen op de omstandig heid, dat er wel ad vis - erende leden als tegen woord igers Jer Ver. van Onderwijzend Personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen zijn bij het Bondsbestuur, maar niet vertegen woordigers van d«L. Bond bij het bestuur der genoemde Vereeniging. 's-Middogs werd een gecombineerde ver gadering meit het bestuur van de Ver. var Onderwijzend Personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen gehouden, eveneens onder voorzitterschao van Ds. v. d. B Dr. G. Kalsbeek van Zetten, voorzitter van laatstgenoemde vereeryging, verklaarde dat het bestuur bereid is tot een gemeen schappelijke actie. Hij noemde eenige pun ten waarop nu reeds de aandacht der Re geering kan worden gevestigd: de 90 ge slaagden in vijf jaar: het 80-uren tal, door directeui en de 3 vaste leeraren te geven, als ongunstiger voor de scholen zonder dan die met B.-afd.; de norm voor de eischen ter toelating van leerlingen die door U.L.O.-or- ganisaties door wijziging der exaimen- eischen voor het A-diploma veranderd kan vorder)het feit, buiten ons staande, dat door afkapping der le klas de inkomsten van sommige scholen zóó zijn gedaald, dat geen sluitend budget kan worden verkregen; noodzakelijke beperking van het program voor het eindexamen, die door de Regeering zal moeten geschieden na advies der kweek school-organisaties: en de tegenstrijdigheid, dat op gemengde kweekscholen wel, doch op meisjes-kweekscholen niet, bij het eind examen vrijst ling voor wiskunde mag den verleend. Over een en ander zullen de gezamenlijke besturen of het bondsbestuur alleen voor zoover dit noo- dig is na advies der „Commissie van drie" ii samenwerking .net de beide andere organi saties van kweekscholen zich tot het Depar tement van Ondervijs, Kunsten en Weten schappen wenden. In den loop der bespre kingen kwam daar nog bij de billijkheid dat de uren voor de religieuse vakken goed zullen worden boven de 90 uren, wel ke de Prot. Chr. Kweekschool toch ook als de Rijkskweekscholen voo- de verplichte vakken noodig hebben. De bespreking der door het Bondsbestuur genoemde punten voor gemeenschappelijke behandeling kon slechts zeer kort zijn, breeder behandeling zal door het bestuur der vereeniging later Examens Academ. examens. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het cand. examen in de Rechten: Mej. W. J. Boon te Amster dam en de heeren J. C. Westra te Nij verdal, J. Winter te Delft en G. Rienks te Amster dam. KUNST P. HAAXMAN t Te Haarlem is, 82 jaar oud, overleden de schilder Pieter Haaxman. Hij behoorde in het laatst van de vorige eeuw tot de be langrijkste schilders van de Haagsche school en was leerling van Herman ten Kate, wiens werk weer stond onder invloed van David Bles en Bosboom. Zijn werk munt uit door minutieuse stofuitdrukking. Het Museum Boymans heeft indertijd een paneel van hem aangekocht, voorstellende bellenbla zende meisjes. Zijn miniatuurporti'etten waren destijds zeer gezocht. LICHAMELIJKE OEFENING ZWEMMEN Nieuw wereldrecord 200 meter rugslag dames Nida Senfl brengt het op 2 min. IL? sec. Tij die na de zwemwedstrijden, welke gister avond in het A.M.V.J.-zwembad te A m- sterdam door de A.D.Z. werden gehou den. slaagde Nida Senff (A.D.Z.) er in het wereldrecord 200 meter rugslag voor dames, dat ten name van de Amerikaansch- zwemster mevr. Eleanor HolmJarrett stond met een tijd van 2 min. 48.7 sec., met 4.1 sec. te verbeteren en te brengen op 2 min 44.6 sec. Ook Ida vam Feggelen (Het IJ) zworr dezen afstand binnen d"en ouden wereld recordtijd, nl. in 2 min. 46.2 sec., terwijl als derde Dini Kerkmeester (O.D.Z.) met een tijd van 2 min. 47.8 sec. beneden het oude record bleef. Op het nummer 200 meter schoolslag voor heeren is door H. Smitshuyzen een nieuw Nederlandsch record gevestigd. Hij zwom dezen afstand in den tijd van 2 min. 48 4 sec. Het oude record stond op naam van P. Kruithof (R.Z.C.) met oen tijd van 2 min. 49.4 sec. Dood langs den weg gevonden Gistermiddag is langs den weg te Beet- sterzwaag in bewusteloozen toestand een man gevonden, die vermoedelijk door de tram is aangereden. De man werd naar het Ziekenhuis over gebracht waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. De Burgemeester van Opsterland stelt een onderzoek in naar de oorzaak. MET GELD ER VAN DOOR Een accountant te H a ar 1 e m heeft bij de politie aangifte gedaan dat zijn vijftien jarige kantoorbediende gisteren om tien uur was weggegaan met kwitanties waarop hij een bedrag van f 490 moest innen. De jongen is echter niet teruggekeerd. Hjj heeft wa'arsc.hijnlijk het geld geïnd en is daarmee op stap gegaan. De politie spoort hem thans op. HET INITIATIEF VAN DR. COL1JN Een instemmend geluid uit België Toltarieven dienen verlaagd Onder auspiciën der Nederlandsche Kamer van Koophandel in België is een déjeuner aangoricht in hotel Me tropols te Brussel, waar o.m. aan wezig waren Z.Exc. Ph. van Isacker, Minister van Economische Zaken in Belgia; Z.Exc. mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin der Nederlanden en vele andere vooraan staande persoonlijkheden in België. Ais spreker was uitgenoodigd de heer J. de Keuster, directeur van de Belgische Vereeniging van In. en Uit- voer-Handelarcn. De heer J. B. Vink, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België zeide o.m., dat, willen wij van de vele handelsbelemmeringen verlost worden, de Ouchy-formule te ecniger tijd toepassing zal moeten vinden. Het tijdperk van herle ving, dat thans aangebroken is, leent er zirh bijzonder toe, elke poging tot afbreking der tolmuren te ondersteunen. De heer Keuster, hierna het woord ne mende zeide onder meer: Het bezoek, dat Zijne Majesteit de Koning van Zweden dezer dagen aan ons land brengt, geeft ons gelegenheid ons land te betrekke.i in de actie ondernomen door den heer Colijn, minister-president van Neder land, en den heer Hansson, minister-presi dent van Zweden, om de economische sa menwerking te herstellen tusschen de lan den, die het pact van Oslo onderteekenden. Deze actie moet geplaatst worden in het kader der algemeene beschouwingen betref fende verlaging der douanetarieven, be schouwingen, die tot uiting kwamen in het drievoudig muntaccoord van September 1.1. en in de verklaringen afgelegd in den Vol kenbond tijdens de bespreking van het ver slag van het Economisch comité. De verlaging der toltarieven is noodzake lijk, wil men een overdreven prijsstijging vermijden, die de wereldeconomie naar een ongezonde „boom" zou leiden. De poging in die richting, thans door eenige kleine Europeesche landen onderno men, is ten zeerste belangwekkend. Die po ging zou er toe moeten leiden, het verdrag van Ouchy te doen herleven. Dit verdrag beantwoordt aan de richtlijnen uitgestippeld door de Int. Kamer van Koophandel in een voorstel tot algemeene consolideering der toltarieven en een daaropvolgende geleide lijke afschaffing der nijverheidscontingenten en de herziening der landbouwcontingenten. Het is in die richting, dat de thans on dernomen actie gevoerd zou moeten wor den. Het te sluiten verdrag zou toeganke lijk moeten zijn voor alle landen, die er de verplichtingen van zouden aanvaarden. Een dergelijke toepassing van de meestbegun- stigingsclausule wordt thans algemeen aanvaard, zelfs door Engeland. De samen werking tusschen de Noordelijke staten zou haar kern moeten vinden in de Neder- landsch-Belgische economische toenadering. Die toenadering kan niet van den eenen dag op den anderen worden tot stand ge bracht Wij moeten ons niet door moeilijk heden laten afschrikken. Om te beignnen zou de Nederlandsch-Belgische handels balans moeten teruggebracht worden op het peil van pl.m. 3 milliard (peil van 1931) tegen 1.8 milliard thans. Een bestendig NederlandschBel gisch comité zou een nuttig instru ment zijn om de toenadering tot stand te brengen. Dit comité, bestaande uit afgevaardigden der regeeringen van Nederland, België en Luxemburg, zou onderverdeeld moeten zijn in afdeelin gen zooals toerisme, verkeer, tolkwes- ties, economie, statistieken. Spreker besloot zijn rede met de woorden: „Wij zijn van meening, dat het samenslaan der krachten en den wederzijdschen steun tot harmonische ontwikkeling van twee op elkaar aangewezen entiteiten, een groep zou vormen van 16 millioen inwoners en met een uitgestrekt koloniaal gebied, waarvan de toekomst veilig gesteld zou zijn". RIV1ERBERICHTEN HANSWEERT, 2 Februari GeDasseerd en bestemd naar: ROTTERDAM: Telegraaf 16. st; Minerva, de 'ruw; Catharina. Hubers; Jetta. de Bot; Hen- in, Bertha, de -Mandemalcer. ENSCHEDE: Vlos, Boer. DORDRECHT: Marita FeneuiL GOES: Actueel, Welma. HANSWEERT: E..ianuel van Dongen AMERSFOORT: Terneuzen 2, Siereveld. AMSTERDAM: Stad Amsterdam 7. st OOSTERHOUT: Wie zal 't Weten, Van WUn- DORDRECHT- Geranco, Honcoop. SCHIEDAM: Hermes, Mol. UTRECHT Anna ..ozina. Schot, en Janna, STAD HARINGVLIET: Wlllemlna, van Pelt VLAARDINGEN: 4 Gebroeders Llemberg KATWIJK: Dirkje, v. d. Plaa. BERGEN OP ZOOM: Marle, v. d. ViJvere. Verhey. ZUTFEN: Hoop WEMELDINGE: Spes Salutis, kli ZIERNKZEE: Marle 2. De Wös. DUITSCHLAND: Run Schelde 1. st; Noordster "-««-• Delft; Rink; Hobbema, Florle; Flevo voto. Feil; Gabrielle. Vergau- Meisan: Tolo. Lensen: Albert Vohl; In Deo Confi ick; Ex Va Jang. jaal; Jam Baden 71. Hei Hui Tdri Clmbria, Haantjei 5. Meissen; Nautilus Laboi Mathllde Roeck; Ros» 2. de Pottei Madeleine. Kriesela; Ang Olieslager; Roos. Kegels; Josephine. Keeel- Mathllde. Molewök; Cuba. Schneider; Pharfiïda e Maeyer; Betty, val. Steen: Hans. de Geus. RELGTE: Amstel 7. st: Stad Amsteram 4. st; Gebroeders, v d Kolk; Umbe-to, de Jong; Ver- ndering. Rlikera; Valkyrie. Waardenburg- Corn 'ieternella. Polak; Ambitie, de Jonge; Adriana Maria. Pols; Mon Desir. de Geus; Secunda Spes, kam .1. Rouke Eiken morgen nieuwe zft-g. m.s.7 Rival, Luctor. IJseldük; Pe Itekk er Benoit. Van Strler 5eml. Geffens: Oldenburg. Pnuwels; Energie! CuipersLugano. Verschelden; Tevree. d» Sou- er; Neeltje. Schaap; Locarno. Schuddlnck; An- ia Allda. Joele; Adrlen, Gasten: Dlgo. van Oord Julia. Janssens; Albertlna. Lessel; Maria, Lau- Badcn 58. Zimmerman; Fortschrltt. Kau- :oofdzoon 1. Rlo; Ruitenberg; Slelpnlr. de Dankbaarheid. Wagemake-s; Greta, Snel Onderneming, dc Waal; Mededinger, van WHngaarden; Adriana. den Herder; Rival Jans- Edison. Specht; Broedertrouw 10 de Jong Freya. Wouters: Mlrandu. Ve~straeten: Dlna. ne; Llnuuenda. Blok; Vorwarts. Leslt; Ellse tha. SellenslaghConrad Erna. Kissel: Theo, Immel: Venl, NeveJans; Klzu. v Cauteren; rcor. Bakkeren; Brabo 31. Bruys Bollgla. Rot ty; Redemptor. Braeckmat.s; Alldor. Cleerbout, Gute Gunst Engelen; Albert, MiCler Hoogste stand te Budapest 707.4. Leagste stand te Reykjavik 737.7. Stand vanmorgen halftwaalf 756.2. WEER VERWACHTING Meest krachtige tijdelijk wellicht afnemen de Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regen, weinig verande ring in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het hoogedruk-gebied in het N.O. ver dween vrijwel geheel. De kern van de hooge drukking ligt thans in het Z.O. over Roe menië. Een uitgebreid lagednik-gebied be dekt vrij-.vel de geheele Noord-Atlantiscne oceaan. Als gevolg van deze luchtdrukver- deeling dringen warme luchtmassa's stee-is verder in West-Europa door. De dooj drong in geheel Noord-Duitschland en een gedeelte van de randstaten door. In Danzig en Memel steeg de temperatuur sinds gistermorgen twaalf tot dertien graden. In Noord-Scan- dinavië. Finland en Lapland bleef de vorst zeer streng. Over het Zuidoosten van het waarnemingsgebied ligt nog een gebied van lichte vorst. De Alpenstations melden mooi helder weer met matige tot strenge vorst. Het Duitsche Middelgebergte ligt in de wol ken. Op de Br'tsche eilanden, in onze om geving en in West-Frankryk waaien kracti- tige Zuidwestelijke winden met plaatselijk regen. De temperatuur is hier aanzienlijk boven normaal. In onze omgeving is voorloopig weinig verandering van deze weerstoestand ia wachten. thermometerstand Stand vanmorgen halftwaalf 9.2 C. 4 FEBRUARI Zonsopgang 7.39 uur, zonsondergang 4.50 uur Maan op vm. 2.16 uur, onder vra. 10.26 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 4 FEBRUARI Van 's avonds 5.20 uur tot 's morgens 7.07 uur ROTTERDAM: st Bacchus; st. Partout 2; st Fermlne; st. St. John; Aigle, Terlinden; Anton Unckel, Voskule; Nalite, MetJer; Bastiaan Wil lem, Touw; Franziska, Boere; Spes, Stoter; Rok» ka, Elsweiler; Margaretha, v. Deelen; Harry, Derksen; Godlleb Daimler, Kraut; AMSTER DAM: st. Noordwtjk; Wijkdienst 30, v. Groezen; Wijkdienst 8. Reymers; DORDRECHT: st. Loire; Rlgi, Boer; Goeland, Koch; WAPENVELD: Vertrouwen. Sempel; URK: Elisabeth, Reimers; HEKELINGEN: Zuid Holland. Pieterse; LOl KOOTSTERSTOLLE: VolU Subito, Kolk; VEESSEN: Joblna, Versluis; ARNHEM: Vertrouwen, Theunissen; OOSTERDAM: Hol land. Pieterse. BELGIë: st Egalite; Michelet, Moresch; Edel weiss 30, Zamen; Rhenus 36, Trunk; Dorothea, Schelling; Trymar, de Koon; Julienne, Quite; Ampllo. v. d. Vijvere; Siana. Claessens; Confian- ce. Clauwaert; Elisabeth. Kuyk; Marietta, Gas ten; Victorine, Reyssevelt. DUITSCHLAND: st De Nederlander. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: stoomschepen: Katerveer, Cor nells Adrianus, Stach en Bochloh 5 Corn. Prins, Hagenan, Wiliem, Mldgart, Koopvi Modi, Franclslca Maria,' l'Avenler, Hekla. Fiat Voluntas 14; Aljo, v. Biesen; Munster 21. Rohl; Trio, Stolk; de Grutter 24. Debus; Spaarhorn, Klink; Rhenr 30, KesslerVeerkade, Phillp- Hai -rg I. 1 ner; St. Öertrud Bronne, Maray; Schwelnfurt, Oversteeg; Jan v. Gooyen, Hamerlink; Delden, de Boer; Artlieb, Hooymakers; Götterdamme- ring, v. Loosen; Anna Franciska, Breuber; Jon ker 2. Koppelaars; Tamina, Lerner; Entrcprix, v. Lochum; Rhenus 44, Weiss; Elsina, de Groot; Walsum 32, Rosh; Johan, Welgart; Atlantis, Kessler: Rigoletto, Klein; H. Stinnes 18, Vill- man; Jos. Schuurman 25, Sttllarius; Seam 14, Schneider; Gondel, Domsdorf; Cornelia, Snyder; AMSTERDAM: Zandexpres 2. v. Koote; Spes, Timmermans; Spes Vera, Verhagen: Torens, Suikerbuijk; DORDRECHT: st. Prima; st. Tur- got; st. Tilly; WEURT: st. Rancl; PANHEEL: st. GerjoVREESWIJK: st. Harmonie; DOR DRECHT: Leenders. v. Pelt; ZAANDAM: Nussia I. Gerhard; ZUTPHEN: Wgma, Huisman; DELFT: Risico. Brumschot; VLISS1NGEN: Broedertrouw. Hartman; MAASBRACHT: H. Stinnes 12, Smit; Gelderland 5, Oversteeg; Mi- nerava. Eimer; VLISSINGEN: Roemer Visser, Meeuwen: DEN HAAG: St. Maria, de Vries; DELFTSCHE SCHIE: Adjo. den Boer; ARN HEM: Viola. v. Dordt; ROSSUM: Ida. Kornet; KEKERDONK: Vitalis. Hulsman; ELST: De Hoon. Pieterse; ÏJMUIDEN: Anda, Brouwer; ALPHEN A/D. RIJN: Johanna. Cnrnellssen; MAASBRACHT: De vliegende Hollander, v. NHenhof; Gelderland 8. Joost; NIJMEGEN: Svd- lude. v. Zwethena; BOLNES: Nelly, v. Oosten. BELGIë: st Johan; st. Zuiderzee; Fortuna," Braun; Juliana Katharina, Frichus; Ougree 5, Pool; Anna Cornelia Vermeulen; Naptlia 1. Ba- betat; Naptha 3. Netzel; Neptun 2, Tunke; Mies, Leuting; Pauline. Sterlln; Hermann Helnrlch, v. Koeveringen; Undine, Ranzenberger; August, Ouweling; Avantl. Bott; Junior XI. v. Wlnssen; Rosalie, Verbraeken; Vanadls, Verschelden; Al fred, Segaert; Amandine, Michaels: Bromo, Net- Coppens; Jan, Ehmer; Marlngo 7^ ver du lm; Dankbaar- DUITSCHLAND: s. Paula: Max, Linken bach; Felicle, Schnorbusch; Masa, Bokslag; s. Ernst; Verlaine, Wetting; Oranje-Nassau. Snoey; Nieuwe Zorg. Hovestadt; Racqultter. v. d. Ede; Henrica Adriana, Valkenburg; 7 Gebroeders, Theussen; s. Harmonie; Frans Matheesens, t. d Velde; Germaine. de Souter; Maria. Rieken; Martha, van Damm; Theodela, de Clerck; Jo hanna, Rutjes; s. Harmonie 4; Wekdienst 19, Heitbrink: Wijkdienst 2. v. d. Kreke; Wijk- dienst 10, Sassen- s. Dina; Carolina. Splttaels; Theresla, wykmans; Jura, Wijkmans; Math. Stinnes 17. Volk; s. Morgenster; Bertha, van Deusen; Kortenaer, Groenhof: Wijkdienst 23. Purmer; Petronella. v. d. Steen; n. Veldwyk; Cecilia, v. d. Voorden: Wykdlenst 1. v d. Toom; Zuldwyk. StrUp: s. Mathllde; Athos, de Konink; Maria, Clauwaert; 2 Gebroeders, de Cock; Jeanne, v. d. Abeele; Noordster 4, d. Bosch; Mei 's middags 12 uur en bestemd DUITSCHLAND: Janna Cor: jndernemlng, v. Blessum; s. :lsl, de Vos; Lido, Hissons; Jos ter; 4 Gebroeders, de Souter; Bode: Zeldenrust, Trouwborst; Disponibel, Snippe; St. Petersbi Hendrika, Bakker; Vertrouwen. :at!oi Catlet ■vlo; Br Rooy. Bogaert; Maria, v. Perre, Sn« Dolfijn; Ludwlg, Mettlach. Alb 2, Bakker Nussia 2. Fabre; Ri: Fiat Voluntas 4; Hollandla. v c nla, Ba'-tels; Elisabeth. Nannli Buhr; c. Flat Voluntas 2; W. Jong; Jacoba Cornelia, Okkerse. ella. Schouten; 3ona Spes; In- ephlne. de Sou- s. Frankfurt, 5. K. Vaart 1; rg. v. Haaren; Wagenmakers; verpla 2, Hny- l. Stoop; rmrnl- »l: Gorecht, jogaertHenry. >nle Marie, van ia. Rrllnlera; s. prt. Bollé; Josa hrort, Illner; a. Bcemt: Slavo- ga; Egeria, de

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3