lliftturr gtiitödjt Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Ons Nieuwe Feuilleton 2li)onnementsprij£(: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 225 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6002 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 3 FEBRUAR11937 Van I tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22'/i fhgezonden Mededeelingen f van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer (L45 Voor bet bevragen aan '1 bureau V wordt berekend f 0.10 17e Jaargang ONVASTE LIJN?, We hebben ons voorzichtig gedragen ten aanzien van de mislukte ordeningspogingen bij steen en brood. Wel hebben we opge merkt. dat men de ordening toch moeilijk als herstelmiddel voor in nood verzonken bedrijven kan bezigen. En dit is sindsdien .van vele zijden toegegeven. Voorts hebben we gevraagd een nadere opheldering der Regeering, vooral waar twee mannen van gezag scherpe critiek op het regeeringsbesluit oefenden. Ten aanzien van de bakkers heeft de Minister gisteren zijn houding toegelicht De kern van de mededeelingen van den Minister is deze. dat hij een beperking van de vestigingsvrijheid noodzakelijk acht en daarom in afwachting van de komende wet voor Rotterdam en Amsterdam pro visorische maatregelen nam op grond van de Landbouwcrisiswet: maar dat hij hot vaststellen van minimumprijzen onlogisch achtte en verbindendverklaring van beidsovereenkomsten voorbarig, omdat ook te dien aanzien een wettelijke regeling op komst is. Wij gelooven, dat Minister Gelissen sterke argumenten heeft aangevoerd voor zijn hou ding. Maar nu komt de r.k. Gelderlan der vertellen, dat volgens mededeelingen van het bestuur de'Minister aanvankelijk verlangd heeft de vestigingseischen te laten vervallen, doch de minimumprijzen niet Het bestuur volgde het advies van den Mi nister en hoort nu: van minimumprijzen kan geen sprake zijn, wel van vestigings beperking. Dat is een wonderlijke kronkel in de gang van zaken en zou op een onvaste lijn ii houding van den Minister wijzen. Daarom rijst de vraag: hoe zit dat? Weer is genomen de juistheid van deze mededeeling opheldering noodig. EEN VEELZEGGEND „DAAROM" In de gezwollen taal, welke onze natio- naal-socialisten ook al van hun groote broers in Duitschland afgekeken hebben, maakt het „Nationale Dagblad" gewag van een bijeenkomst van de z.g. Nationale Jeugdstorm, waarvan de secretaris dor N.S.B. heel toevallig leider is. Het was, blijkens de opgedirkte woorden praal een zeer bizondere bijeenkomst Onge twijfeld; en er zijn ook zeer bizondere din gen gezegd; b.v. dit: „De N.J.S. legt vooral waarde op de innerlijke ontwikkeling en opvoeding tot pave karakters en gemeen schapsmenschen in de beste zin van het woord. Daarom wil ook de N.J.S. volmaakt onafhankelijk staan van kerkelijke groepen of politieke partijen." Heel deze passage is vet gedrukt Wij voe len er veel voor om het woordje daarom extra-vet en met kapitalen te zetten. De N.J.S. wil opvoeden tot gave karakters en daarom moot zij volmaakt onafhankelijk staan van kerkelijke groepen! Wie wel eens in Duitsche gezinnen heeft verkeerd welke nog in Duitschland we nen, wel te verstaan die heeft ook de klacht der ouders gehoord: „Zelfs de jon gens van negen en tien jaar weigeren mee naar de kerk te gaan en komen thuis, wan neer zij willen, want... zij zijn op last van den Führer bij de Iiitlerjugend". Dót beteekent „onafhankelijk staan van de kerkelijke groepen". Maar die toestand be geert ons volk niet En ons Christenvolk zeker niet VACCINATIE EN VACCINE- DWANG De roode pers begrijpt er niets van, dat wij van ons „verzet tegen de inenting een .leerstuk maken". Dit is natuurlijk onjuist gezegd. Tegen vaccinatie hebben wij niet het minste be zwaar; mits maar drie dingen vaststaan: ten eerste, dat het toegepaste middel on gevaarlijk en zedelijk geoorloofd is; ten tweede, dat het inderdaad bewezen heeft voorbehoedende kracht te bezitten; ten derde, dat de overheid, behalve in tijden van epidemie, niet het recht heeft met de lichamen der onderdanen te expe rimenteeren. Hoe staat het daar nu mee? Aan de ongevaarlijkheid van het middel bestaat zeer groote twijfel in de laatste ja ren; zoo sterk zelfs, dat de medische mede werker van de roode pers adviseert, om wanneer de kinderen ouder zijn dan twee jaar niet meer tot vaccinatie tenzij een epidemie dreigt over te gaan. Wat het tweede betreft tornt men ook aan de reputatie van Jenner en zijn serum, al geven wij toe dat deze critiek meer op anti-vivisectische overwegingen berust. I)e voorstanders der inenting mogen echter niet uit het oog verliezen, dat mogelijk aan de vaccinatie wordt toegeschreven, wat gevolg is van de veelverbeterde hygiëne op allerlei gebied. Voor de volksgezondheid is de laat ste jaren ontzaglijk veel gedaan Echter, ons bezwaar gaat veel minder te gen de vaccinatie zelf dan tegen de dwang daartoe, direct of indirect. En waarlijk, wij verbazen er ons over, dat de roode pers dit niet voelt Zij toch oefen de juist de laatste dagen gerechte critiek op het feit, dat militaire autoriteiten soldaten dwongen om een bepaald medicijn in te ne men en dat de miliciens wegens insubordi natie gestraft werden wanneer zij weiger den. Het lijkt ons tamelijk inconsekwent om hier de „lijfsdwang" te veroordeelen en deze in massa te verdedigen, wanneer heel het volk er bij betrokken is. De roode pers kan nu wel spreken van „roekelooze ouders" die heel de maatschap pij in gevaar brengen en zeggen, dat zulke schadelijke eigenzinnigheid en betweterij dient bestreden te worden ter bescherming van de samenleving; maar eilieve, is dat niet dezelfde redeneering als welke hr.t nationaal-socialisme in Duitschland volgt tegenover alles wat de leiders mishaagt cn welke taktiek het hier ook gaarne zou wil len volgen? Neen, het was zoo vreemd nog niet, dat wij spraken van „fascistische dwang". Men kan deze ook ondanks zichzelf willen toe passen, omdat het aan juist inzicht man gelt. Vervanging volwassen arbeiders door jeugdige personen Binnenkort zal bij de Algemeene Landsdrukkerij gepubliceerd worden het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid inzake het vraagstuk van de vervanging van volwassen arbeiders door jeugdige personen, welk rapport op 22 November j.L aan den Minister van Sociale Zaken werd uitgebracht. Bij dit rapport zijn als bijlagen gevoegd een ontwerp arbeidersgetals-ver.houdingswet, met toelichting, een nota inzake de Belgi sche wet op de gezinsvergoedingen en een uittreksel uit een rapport der arbeidsin spectie waarin de resultaten van een in Juli 1936 gehouden enquête over dit vraag stuk zijn weergegeven. Restauratie Koninklijke bank in kerk te Baarn Hoe deze nu wordt Zooals roods gemeld, heeft de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Baarn aan H.M. de Koningin aangeboden, de Koninklijke bank in de kerk, welke reeds uit het jaar 1674 dateert, te doen restaureeren welk aanbod door Hare Majesteit dankbaar werd aanvaard. Naar wij thans vernemen, zal het uiterlijk van de bank geheel gewijzigd worden. De bestaande zitplaatsen zullen worden uitge broken en dan zal door doortrekking van een andere bank in de ontstane ruimte ge legenheid zijn zes of zeven fauteuils te plaatsen. De Koninklijke zitplaatsen zullen omge- hi worden door een gebeeldhouwde om- timmering en ook de houten luifel zal van fraai snijwerk worden voorzien. Het Nassausohe en het Engelsche wapen, dat stadhouder Willem III boven deze bank liet plaatsen, za! ook na de restauratie be houden blijven. Het werk zal omstreeks midden Maart ge reed komen. HET ALBERTKANAAL Inhoud Belgisch Memorandum Officieuze mededeeling aan de Belgische Pers Omtrent het Belgische memorandum, dat in verband met het Albertkanaal bij het internationaal gerechtshof in Den Haag werd ingediend, lezen we in de Belgische pers de volgende officieuse mededeeling: „De Belgische regeering heeft het inter nationaal gerechtshof in Den Haag een me morandum laten geworden, met haar ant woord op de beweringen van de Nederland- sche regeering, die, zooals men weet, België voor het Hof heeft gedaagd, in verband met den aanleg van het Albert-kanaal De Nederlandsche regeering beweert, dat thans reeds de watertoevoer tot dit kanaal in strijd is met het verdrag van 12 Maart 1863, en dat een tweede inbreuk op dit ver drag zal worden gepleegd, namelijk wat de sectors Hasselt—Kwaadmechelen en Pulle— Antwerpen betreft, wanneer het kanaal in gebruik zal worden gesteld. In het Belgisch memorandum, het welk van louter technischen aard is, wordt echter betoogd dat het verdrag van 1863 alles wettigt wat België deed, en dat in het bijzonder geen water uit Maastricht moet worden afgevoerd om het Albert-kanaal te spijzen. Het water van de huidige vaarten moet toch er gens worden afgevoerd; zoo niet in het Alberkanaal, dan in andere water- loopen of beeken. En wat den voornaamsten watertoevoer naar het Albert-kanaal betreft, is het onbe twistbaar, dat België het recht heeft ,te Luik het water af te voeren, dat noodig is, mits inachtneming van de ééne voorwaarde dat er geen nadeel voor dc scheepvaart uit voortvloeit Tenslotte wordt in het Belgisch memo randum gewezen op het Juliana-kanaal, waarvan het Nederlandsche memorandum geen gewag maakt, maar dat volgens de Belgische hesis, in tegenstelling met het Albert-kanaal, wel in strijd met het ver drag van 1863 wordt genoemd. Indische Begrooting De Tweede Kamer hééft besloten om na de-Grondwetsherziening te behande- j len de Surinaamsche begrooting en de L Indische begrooting, waarbij tevens aan de orde zal komen het wetsontwerp aan gaand? de herberekening der Indische pensioenen. De ramp met de „Jonge Jacobus" Een ooggetuige Uit Lissabon wordt gemeld, dat daar gisteren is binnengelooppn de stoomtrawler Trevo, waarvan de kapitein mededeelde, dat hii op 27 Januari j.l. he<t Nederlandsche stoomschip „Jonge Jacobus" nahij de Bur lingseilanden met man en muis heeft zien vergaan Naar de kapitein verder verklaarde heeft tijdens het zinken van het schip de sirene den geheelen tijd geloeid, opdat hulp nog zou opdagen. De zware storm heeft ec' ter alle reddingspogingen verijdeld. In Zeil am See. waar H.M. de Koningin sinds eenige dagen Haar intrek heeft genomen, werden ski-wedstrijden achter motoren georganiseerd, waarbij o.m. bovenstaand groepje aan den wedstrijd deelnam. ERKENNING VAN NEDER LANDS NEUTRALITEIT Nadere inlichtingen worden ingewonnen bij de Duitsche Regeering De passage in de rede van den Duit- schen rijkskanselier van 30 Januari, welke op Nederland betrekking had, heeft de vraag doen rijzen, of de Duit sche regeering aan de Nederlandsche te voren rechtstreeks een mededeeling zou hebben gedaan inzake Duitschlands bereidheid tot erkenning te allen tijde van Nederlands neutraliteit Een derge lijke mededeeling werd echter, naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, door de Nederlandsche regeering niet ontvangen, zoodat zou moeten worden aangenomen dat de uitlatingen van den rijkskanselier betrekking hadden op vroegere openbare uitlatingen zijner zijds. Teneinde dienaangaande alsnog afdoende zekerheid te verkrijgen, is den tijdelijken zaakgelastigde te Berlijn op gedragen omtrent de strekking van de woorden van den rijkskanselier nadere inlichtingen in te winnen. De „Köln. Zeitung" schrijft over Hitiers Rijksdagrede met betrekking tot België tu Nederland o.m. het volgende: „Het is te hopen, dat de Regeeringen bij het lezen van Hitler's rede zullen letten op de preciseeringen, welke zij heeft gebracht. Zulk een preciseering was b.v. gelegen i') dat deel van de rede, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche regeering Nederland en België verzekerd heeft, dat zij bereid ie, deze staten altijd als onschendbare en neu trale gebieden te erkennen en te waarbor gen. Afgezien van de vraag of het voor West-Europa beoogde vredesstelsel tot stand komt, biedt de Führer hier dus den twee staten aan, een verklaring af te leg gen over de neutraliteit van hun grond gebied, en dat grondgebied te waarborgen." Vervolgens -herinnert het blad er aan, dat Hitier reeds in zijn rede van 7 Maart 1936 België en Nederland po sitieve voorstellen in gelijken zin ge daan heeft, en vervolgt dan: Het nieuwe aanbod betreft eveneens de ongereptheid en onschendbaarheid van België en Nederland, dooh is niet gebonden aan het totstandkomen van een westelijk niet-aanvalsverdrag en evenmin aan garanties van de zijde van Engeland en Italië Naar het D.N.B. meldt, is men ook in B-rlijnsche politieke kringen van oordeel, dat Hitiers aanbod verder gaat dan dat van 7 Maart 1936, toen naar men zich henn- neren zal Duitschland zich o.m. bereid verklaarde met Frankrijk en België te on derhandelen over een niet-aanvalsverdrag voor den duur van 25 jaar, waarbij Enge land en Italië werden uitgenoodigd al6 garanten deel te nemen, terwijl ook aan Nederland de toetreding eveneens werd toegestaan. IJzeren staven op het hoofd Arbeider te Woerden gedood Bij het lossen van een vrachtauto met ijzer op de scheepswerf van de firma Oude hoorn te Woerden is een doodelijk onge val gebeurd. Toen drie arbeiders met een bo3 ijzeren staven op hun schouders de werf opliepen kwam de 45-jarige J. Uiten- bogaerd te vallen en kreeg de zware vraent op zijn hoofd. De ongelukkige werd met een gespleten schedel in hopelooze toestand naar het Algemeen Ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Doorgaan van jamboree verzekerd Overeenstemming met de regeering Postzegels spoedig verkrijgbaar In tegenspraak met een gerucht, als zou de Wereldjamboree te Vogelen zang op het oogenblik nog steeds op losse schroeven staan, heeft de voor zitter van het pers- en propaganda- comité. de heer C. R. T. baron Krayen- hoff, medegedeeld, dat thans absoluut vast staat, dat de Jamboree in Augus tus a.s. hier te lande zal worden ge houden. Er is thans tusschen alle betrokken instanties, ook met de Nederlandsche Regeering, volkomen overeenstemming bereikL Ten bewijze hiervan deelde de heer Krayenhoff aam het Hand^tlsblad verder mede, dat de uitgifte van de Jamboree-post zegels, die door den minister ten gevolge van het bekende conflict was ingetrokken wel zal geschieden. Begin Maart zullen deze postzegels verkrijgbaar worden gesteld. Er heerscht thans in het Jamboree-comité en in alle padvindersorganisatie, diie bij de Wereldjamboree betrokken zijm, de ernstige en algemeene wil deze internationale pad vindersdemonstratie te doen slagen. De radioluisterwedstrijd Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden verzoekt ons er nogmaals de aan dacht op te willen vestigen, dat een prijzen lijst van den radioluisterwedstrijd bij het secretariaat van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Prinsessegracht 28 's-Gravcnhage, verkrijgbaar is tegen beta ling van 0.10. HET ISOLEMENT VAN MARKEN Nog een tocht over het ijs? Voor het eiland Marken is het er na den dooi niet beter op geworden. Maan dagochtend heeft een groep Markers voor de laatste maal de tocht over het ijs naar Monnikendam gemaakt en de post benevens een kleine voorraad levensmiddelen naar het eiland over gebracht. De reis kostte toen reeds bovenmensche- lijke inspanning sn \va« zeer gevaarlijk. Het .ijs is practisch niet meer begaanbaar en de verbinding met het vasteland is thans weer geheel verbroken. Op het eiland doet gebrek aan diverse levensmiddelen zich reeds gevoelen. Ver schillende artikelen, waaraan absoluut be hoefte bestaat liggen te Monnikendam ge reed om overgebracht te worden. Ondanks het feit ,dat de tocht met levens gevaar gepaard traat zou de particuliere vrachtschipper de Groot, die ook in de voor gaande ijstochten een belangrijk aandeel had, in samenwerking met den heer J. Bouwmeester te Monnikendam, toch van daag nog trachten over het ijs het eiland te bereiken. In geen geval zal men echter dc reis in de haven van Monnikendam kunnen aan vangen. De levensmiddelen zullen daarom in den Noordhoek van het Monnikendam mergat nabij Kat wonde op de slede geladen worden. De bevolking van Marken hoopt dat een stevige wind spoedig een einde aan haar isolement zal maken door voortstuwing van de onbetrouwbare ijslaag naar de Friesche kust Het isolement van Ameland Hoewel de dooi is ingevallen zijn de Amelanders toch alweer drie dagen zonder post gebleven en het zal vermoedelijk nog wel even duren voor de postboot weer zon der vertraging den dienst kan onderhouden. De reserve postboot „Ameland" is gister middag te Nes op Ameland vlot gekomen en met post en passagiers, op weg naar den vasten wal gegaan. Later werd evenwel ge meld, dat tengevolge van het ijs, de reserve postboot den wal nog niet kon hereiken. De scheepjes van Hofker en Teerling, welke de vorige week tengevolge van het ijs op de Wadden werden ingpsloten. zitten nog steeds vast. Wanneer de dooi kalm doorzet is er voor deze scheepjes geen ge vaar té duchten. Het ziet er evenwel ge vaarlijk uit wanneer het ijs door storm achtig weer zou gaan breken. De postboot .Waddenzee", welke sinds Woensdag 27 Januari in het ijs te Hol- werd zat opgesloten is gistermiddag los gekomen en vlot aan de pier te Hol werd geland. Na de post en drie passagiers aan boord te hebben genomen is de boot om een uur van Holwerd vertrokken. Er was geen ijs rond den stijger en er stond een flinke hoeveelheid water. De „Waddenzee", welke in normale omstandig heden den overtocht in eon uur maakt, was echter gisteravond nog niet op Ameland aangekomen, zoodat het schip waarschijn lijk weer in het ijs zit en den nacht op het Wad zou moeten blijven. Ten zuiden van het eiland zit zeer veel ijs. Schiermonnikoog niet te bereiken De rijksveerpont „Brakzand" varende van Oostmahorn naar Schiermonnik oog welke gister, na enkele dagen geoti dienst te hebben gedaan in verband met de enorme ijsmassa's, van Oostmahorn was vertrokken, heeft Schiermonnikoog niet. kunnen bereiken, de „Brakzand" heeft zich tusschen 't ijs geen weg kunnen banen en keerde onverrichterzake te Oostmahorn terug. DIAMANTEN HUWELIJK Op Donderdag 11 Febr. a.s. zal het echt paar Simon Kaper en Maart je Krook te Wormerveer den dag herdenken, waar op het vóór 60 jaar in het huwelijk trad. Tegen geringe kosten leunt U onze vollei schriftelijke opleiding volgen tot ETALEUR, ETALEUSE Gratis plaatsingsbureau. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A^.i.O. Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft de behande-i ling van het voorstel tot Grondwetsher-* ziening voortgezet. Het Belgische memorandum inzake het Albertkanaal. Het rapport van de Hooge Raad van Arbeid inzake de vervanging van volwas-* sen arbeiders door jeugdige personen is op komst. De Regeering laat inlichtingen inwin-, nen over Hitiers verklaring inzake Neder lands neutraliteit. Verschenen is de Memorie van Ant-. woord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot regeling der Zieken verzorging. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Vergadering van het bestuur van de Bond van Prot. Chr. Kweekscholen. De weekstaat van de Nederlandsche Bank vertoont nieuwe toename van de goudvoorraad. Koning Gustaaf van Zweden is gisteren te Brussel aangekomen, voor een bezoek aan den Belgischen koning. De Fransche ministers Cot en Dala- dier hebben in de Kamer verklaringen af-r gelegd over de defensiepolitiek der Fransche regeering. In de samenstelling der Duitsche Rijks- regeering heeft Hitier eenige verandering aangebracht. De nationale garde heeft te Flint (Mich.) een aanvang gemaakt met de ontruiming van een der door stakers be zette automobielfabrieken. EEN GRATIS BOEKJF over bet Pelmanisrae. de Individueele training van Uw PERSOONLIJK HEID. Vraag dit boekje Na 20 Pelman Instituu* Damrak 68 - Amsterdam (Adv.) DUB 8 v/Kodak films mf. 3.5 lens 125. 8 2.7 lens ƒ187.50 Direct 8 v/Agfa 2.7 lens ƒ172.50 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam (Adv.) Brand bij Heek te Rotterdam Door nog onbekende oorzaak is vannacht omstreeks twee uur brand uitgebroken in het pand van Heck's Lunchroom aan den Coolsingel te Rotterdam. De gérant van de zaak. de heer N. J. Follmer. die hoven de lunchroom woont, werd omstreeks genoemden tijd gewekt door een scherpe brandlucht. Toen hij be neden eens poolshoogte ging nemen, bleek de lunchroom vol rook te staan. Het bleek, dat in den kelder onder de lunchroom brand was uitgebroken. Het pand dat met den gevel aan- den Coolsingel ligt. wordt aan één zijde begrensd door een smallen gang, die met een bocht op de Kruiskade uitkomt. Dit was een geluk, aangezien de brandweer thans van twee kanten tegelijk het vuur kon insluiten. Het vuur had zich snel uitgebreid en sloeg over naai de gelijkvloers gelegen kleedkamers van het personeel. De brandweer, die zeer krachtig met vijf stralen het vuur bestreed, slaagde er in de lunchroom geheel vrij van brand te houden. Zii kreepr wel eenige waterschade. Vandaag beginnen we met een groot nieuw feuilleton: .jNooit Volmaakt" een verhaal uit 't Hollandsche Boerenleven, door C. Vermeer. Oudergewoonte maken we onze lezers hierop even attent. Belangstelling voor dit verhaal te vragen zal wel niet noodig zijn: reeds in 't eerste hoofdstuk weet de schrijver de juiste toon te treffen en zeker aller aandacht te boeien. Deze geschiedenis heeft ons zeer ontroerd en ze zal 't ook onze lezers doen. In dit verhaal léven de menschen: met hun werklust en idealen, met hun onbuigzame boerentrots. We leven mee in het conflict tusschen man en vrouw. Hoe moeilijk is het in t harde leven de groote levenswet in toepassing te brengen: God wil. dat we vergeven, die onze schuldenaren zijn. Zulk een greep uit 't volle leven kan voor menig leven tot groote zegen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1