STADSNIEUWS Een nieuwe sprong voorwaarts NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Het saneeringsplan Bouwelouwensteeg-Paradijssteeg Vragen van den heer Schiiller De heer Schüller heeft den Raad verzocht hem in de gelegenheid te stellen tot B. en .W. de volgende vragen te richten: 1 Hehhen B. en W. hennis genomen van het artikel voorkomende in het avondblad d.d. 19 Januari j.l. van het Dagblad ..Voor uit'. inzake de wijze van stutten der per- ceelen. staande en gelegen aan de Oude Vest en v. d. Werfstraat; 2. indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord. hebben B. en W. dan een onder zoek doen instellen naar de juistheid van het gestelde in genoemd artikel: 3. indien een onderzoek heeft plaats ge had, is er dan komen vast te staan, dat het gestelde in voornoemd artikel juist is be vonden, hezij in zijn geheel, hetzij in onder- deelen. Zoo ja, wel'ke maatregelen denken B. en W. te nemen of zijn er reeds geno men. om in deze verbetering te brengen: 4. Willen B. en W. het bestek, alsmede de staat van aanwijzing, houdende de voor waarden, waaronder het. sloopen der voor malige woningen, staande en gelegen aan de Paradijssteeg en Bouwelouwesteeg voor de raadsleden in de Leeskamer ter inzage leggen, alsmede eventueele uitgebrachte rapporten, opdat de raadsleden hiervan ken nis kunnen nemen; 5. ten wiens laste komen de genomen or nog te nemen maatregelen, welke de ge- .wschte verbeteringen zullen brengen? De heer SchüHer heeft ook nog een twee- 'de interpellatie ingediend, welke als volgt luidt: 1. Is het juist, dat de architect van den woningbouw van het saneeringsplan Bou- we louwen steegParadij ssteeg voorgeste 1 d heeft bij de uitvoering van deze woning bouw twee volslagen opzichters en één as sistent-opzichter te werk te stellen, daar de aard van deze woningbouw dit vereischte: 2. is het juist, dat door den waarn. direc teur van de dienst van Bouw- en Woning toezicht geadviseerd is. het door den archi tect voorgestelde aantal opzichters te werk te stellen; 3. is het Juist, dat de directeur van Ge meentewerken, onder wiens leiding inmid dels de dienst van Bouw- en Woningtoezicht is gebracht, van dit voorstel en advies is afgeweken en besloten resp. Uw College ge adviseerd heeft, dat twee opzichters, waar van één als eerste en één als tweede op zichter te werk gesteld zouden worden, waarbij hun salaris resp. f 25.en f 40.— per maand lager is gesteld, dan door den architect was voorgesteld, en in zijn ex ploitatierekening was uitgetrokken, welke exploitatierekening door den Raad is goed gekeurd: 4. indien de vragen 1 tot en met 3. hetzij in haar. gèheel, hetzij gedeeltelijk, bevesti gend beantwoord moeten worden, zijn B. en W. dan van meening, dat het in het belang van een goede uitvoering dezer bouw was, van het advies van den architect en van den waarn. directeur van Bouw- en Woningtoe zicht af te wijken, zoo ja, willen B. en W. den Raad dan mededeelen op welke gron den deze meening steunt: 5. willen B. en W. de correspondentie en 'de adviezen, over deze aangelegenheid ge voerd en uitgebracht, voor de raadsleden in de Leeskamer ter inzage leggen? Studievereeniging van sociale werkers Causerie over Oud-Leyden. Aan de hand van lichtbeelden naar oude prenten, teekeningen en kaarten, verzameld door den heer A. Eskens, hield mej. L. Es- kens een causerie over Oud-Leydctn. Na allereerst een beschrijving te hebben gegeven van Leidon omstreeks 1600, waar bij spreekster o.a. memoreerde Leidens wel vaart uit die dagen, in verband met de be drijvigheid, die de Hoogeschool bracht, als mede de lakenfabricage en handel, de druk bezochte weekmarkten als centrum van Rijnland, Leiden als tweede stad na Am sterdam van Holland met bijna 100.000 inwoners, ving de wandeling aan met een rondgang langs Leidens poorten, molens en kerken, waarna meer in het bijzonder een kijkje genomen werd in de oude binnenstad. Bij het 'bezichtigen van al die oude stads beelden in vergelijking met het hedendaag- sche stadsbeeld, springt wel sterk in het oog de groote wijzigingen die hebben plaats gevonden; we missen het drukke stads beeld, de groote winkelpanden, de woon wijken, kortom we zien, dat het stadsbeeld zich heeft gewijzigd en aangepast aan den modernen tijd. Het mag als juist gezien worden be schouwd, dat de nog jonge vereeniging van ambtenaren werkzaam op &ociaal gebied, niet enkel studie maakt van de sociale noo- den en haar bestrijding, maar tevens oog beeft voor onderwerpen die zoo nauw ver band houden met de maatschappelijke wel vaart De voorzitter, de heer M. I. Smit, dankte namens de aanwezigen onder wie wij den lieer Oostveen, waarn. dir. van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken opmerkte mej. Eskens voor ihaar prettige voordracht. CHR. MILITAIR TEHUIS Filmavond Donderdagavond jl. werd er in het Chr. Mil. Tehuis aan den Morschweg een film avond gegeven, welke door een groot aan tal militiren zoowel van de Infanterie als van de Veld, werd bijgewoond. Nadat d'e heer Questroo, een der bestuursleden van het Tehuis, op de gebruikelijke wijze had geopend, heette hij de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Het deed den spr. genoe gen er op te kunnen wijzen, dat dit maal deze avond niet was georganiseerd door 't Bestuur, doch dat het initiatief was uit gc-gaan van een groep bezoekers van het Tehuis Alvorens de verdere leiding van dezen avond over te geven aan den heer D. West wekte spr. alle waanwezigen nog niaals op 't Mil Tehuis zoo trouw mogelijk te bezoeken. Hierna werd den heer Stocke gelegenheid gegeven zijn films te draaien. Als eerste gaf deze „Abrahams offer" an „de vervolging der Israëlieten in Egypte". Ook draaide hij nog eenige komische films. He hoeren A. Verlindt en B Jung zorgdt-n Voor afwisseling respect, door declamatie en muziek. Te oneovero kwart voor elf werd de avond door den heer Questroo gesloten o:e nop in 1 bijzonder dank bracht aan d>en heer Stocke vor zijn belanglooze mede werking. In het geheel was het een zeer gedaagde avond. Ds W. BOUWMAN Bij zijn afscheid van de Geref. Kerk te Leiden Op Woensdag 3 Februari as. neemt Ds W. Bouwman afscheid van de Geref. Kerk van Leiden om van een welverdiende rust te gaan genieten. Nog niet lamjg geleden, op 8 Dec. 1-935, herdacht Ds. Bouwman zijn 40-jarig jubi leum als predikant en bij die gelegenheid gaven wij een uitvoerige beschrijving van zijn arbeid in en voor de Kerken die bij gediend heeft en op allerlei met zijn ambts werk niauw verbonden terrein. Wij willen thans niet in herhalingen treden, maar wij mogen, nu de dag van 'het afscheid nadert, nog wel eens aan die opsomming herinneren om daaruit de conclusie te trekken, dat de tijd van rust die Ds Bouwman thans tege moet gaat, inderdaad welverdiend mag ge il eeten worden. Het zijn vooral de gemeenten van Hallum (Fr.) en Leiden die van zijn arbeid hebben geprofiteerd. De kerk van Hallum diende hij ongeveer 15 jaar en in Leiden verrichtte hij zijn ambtswerk meer dan twintig jaar. De gemeente van Hallum en de kerken in de buurt daarvan houden een levendige herinnering aan de groote werklust en activiteit van dezen predikant en in heel Friesland herinnert men zich hem als iemand, die, gesierd met groote gaven van hoofd en hart, in de voorste gelederen stond in den strijd voor Kerk en School en die in zijn Frieschen tijd opmerkelijk veel en goed wenk tot stand- heeft gebracht. In 't bijzonder dienen wij echter een oogen- blik stil te staan bij Ds Bouwmans Leidsche jaren. Deze liggen het meest versch in de herinnering en hier heeft hij zijn grootste kracht kunnen ontplooien. Ook hier zullen wij echter geen opsomming geven van zijn verschillende functies. Hij bleef trouw aan zijn arbeid voor de Chr. school, zooals o.a. uitkwam in zijn veeljarig voorzitterschap van het district Leiden van Geref. Schoolverband, uit zijn functie als gedelegeerde voor de exa mens vanwege den Schoolraad en uit zijn functie als examinator vanwege Geref. Schoolverband voor de zgn. Na-akte. Hij bleef trouw aan zijn arbeid voor de Kerke lijke pers, in Friesland begonnen, en de Leidsche Kerkbode heeft daarvan vele jaren geprofiteerd. Hij kreeg er een nieuwe inte resse bij toen de radio haar groote vlucht begon te nemen en werd een der initiatief nemers voor de uitzending van kerkdiensten, welke zaak hij iin zijn functie van voorzitter van generale deputaten voor deze uitzendin gen, nog steeds met lust en liefde behartigt. Maar boven dit alles en voor dit alles be steedde Ds Bouwman toch zijn krachten aan den ambtelijken arbeid in de gemeente. Ds Bouwman was nooit een brilliant kanselre denaar, maar wel droegen altijd zijn predi katiën het stempel van een scherp verstand, dat tot de kem der dingen doordrong en dat zijn preeken klaar en logisch maakte, zoodat een ieder hem op den voet kon volgen en een duidelijke herinnering aan de hoofd zaak van het gesprokene behield. Zijn pree ken waren Schriftverklaring, uitstallen van de schatten van Gods Woord. Zij waren steeds dienstbaar aan de opbouw der gemeen te in het allerheiligst geloof. Scherpe en logische ontleding van de din gen, het machtig zijn van de kunst zuivere en duidelijke lijnen te trekken, is trouwens de kenmerkende eigenschap van Ds. Bouw man. Daarom kon hij catechetisch onderwijs geven op een wijze, zooals dat slechts aan weinigen geschonken is. Vooral in dit onder wijs heeft de Geref. Kerk voor haar opbouw zeer veel aan hem te danken. Diezelfde ken merkende eigenschap van een helder en dui delijk inzicht in de dingen, welk inzicht hij ook even klaar naar voren wist te brengen en te beredeneeren, maakte dat Ds. Bouw man een man van gezag was in den kerke- raad en in de meerdere vergaderingen der kerk, in classis en particuliere synode, als rapporteur over velerhande zaken. In die vergaderingen werd steeds naar hem ge luisterd en was zijn meening meermalen doorslaggevend. In kerkrechtelijke zaken was hij voor velen een vraagbaak en op de juistheid van zijn advies in die zaken kon men altijd staat maken. Zoo legt Ds. Bouwman dan thans, op 69- jarigen leeftijd, den herdersstaf neer. Zijn werk draagt de sporen van mensche- lijke zwakheid en mensahelijke tekortkomin gen. Hij zal zelf de eerste zijn om dit te erkennen, zooals hij dat bij zijn jubileum ook in ootmoedigheid gedaan heeft. Maar dit neemt niet weg dat God hem voor velen tot grooten zegen heeft willen stellen. Ontelbare malen heeft hij den weg der verzoening door Jezus Christus gepredikt van den kansel, in de huisgezinnen, bij vreugde en leed. Ook dat is bij zijn jubileum naar voren gebracht en toen is er tevens op gewezen, dat God van deze voor ons ontelbare malen nauwkeu rig register heeft gehouden, register ook van de wijze waarop de gemeente op de predi king van 's Heer en dienstknecht heeft gerea geerd. Ds Bouwman laat in de Geref. Kerk van Leiden een spoor na, dat niet spoedig zal worden uitgewischt. Men kan bijna niet aannemen dat de tijd die thans voor ds Bouwman gaat aanbreken reeds een tijd van volkomen rust zal betee- kenen. Hij is nog krachtig en gezond, zijn interesse voor allerlei zaken is nog levendig. Wij twijfelen er niet aan of op velerlei gebied zal nog van zijn arbeid kunnen worden ge profiteerd. De scheidende leeraar blijft, althans voor- loopig, in Leiden wonen. Zijn afscheidspred'ikatie zal Ds. Bouwman houden in de Hooigrachtkerk Woensdag 3 Februari, des avonds te 8 uur. Na afloop van den dienst wordt gelegenheid gegeven aan allien die dat wenschen hem persoonlijk de hand ten afscheid te drukken. Vereeniging tot bevordering der bouwkunst De Jaarvergadering met de traditioneele lezing van den heer De Quack De Vereeniging tot bevordering van de Bouwkunst alhier hield gisteravond haar jaarvergadering in dc bo\onzaal van café- rest. „In den Vergulden Turk". Voor den aanvang van de vergadering bestond er gelegenheid tot het bezichtigen van een col lectie plaatwerk van oude louwstijlen, welk plaatwerk beschikbaar was gesteld door den lieer Sweids. De vergadering stond onder leiding van den Vooi-zitter, den heer C. Ponsen die een kort welkomstwoord sprak, waarin hij zich speciaal richtte tot den eere-voorzitter, den .heer Jan de Quack, die oudergewoonte op deze jaarvergadering een causerie zou hou den. Na lezing en goedkeuring der notulen, die waren opgesteld door den tweeden secre taris, den heer C. Sweris, kreeg de lieer de Quack dadelijk het woord. In het begin van zijn lezing, die de titel droeg van „Bouwkun dige causerieën", wijdde spr. ontroerende woorden aan de nagedachtenis van do in het afgeloopen jaar overleden leden van Bouwkunst, den heer Verhoog, die zoovele jaren voorzitter der Vereeniging is geweest en den heer Fred. A. Wemre, die meer dan veertig jaar, d.w.z. van de oprichting af het secretariaat bekleedde. Den heer Verhoog noemde spr. een man van oerdegelijke be ginselen man van bescheidenheid eens deels, maar als het moest tevens man van gezag. Van den heer Wempc zeide spr., dat het hem moeilijk viel diens levendige figuur weg te denken. De hoor Wempc ging voor in plichtsbetrachting. Hij was eerlijk en rechtuit. I-Iij was de personificatie van het menschelijk leven: zondeval, oprichting, loutering, zegen. Bouwkunst zal hem nieï spoedig vergeten. Deze woorden werden door de aanwezigen staande aangehoord. Spr. trad daarna in een aantal herinne ringen uit zijn eigen bouwkundige loop baan. Vijf-en-vijftig jaar geleden kwam spr in Leiden bij den heer De Boer, hoofdop zichter van de Academische gebouwen. Hij .ontwierp een kweekkas in den Hortus en 'dit werkje gaf hem moed zich te melden als opzichter bij den bouw van het Boer- haave-laboratorium in den tuin van het toenmalig groot-Ziekenhuis en deze opzet gelukte. Het Boerhaave-laboratorium en toenmaals alle Rijksgebouwen beheerd door Binnenlandsche Zaken, alias Victor de Stuers, ademden eenzelfden geest als die van het Rijksmuseum dat in dien tijd ge bouwd werd. Het was een HpHandsche re naissance, gelardeerd met middcleeuwsche motieven. Een soort melange, die men noem de transition. De uitdrukking der functies van alle bouwdeelen was voortreffelijk en de details waren alle modellen voor een Ambachtsschool of Academie. De Stuers en Cuvpers waren boezemvrienden en wat meer zegt: oer-kundige, geniale menschen. Wie onder hen wilde, maakte een hoogeschool mede op het gebied van ambacht, vorm en stijl. Het heele tijdsgewricht werkte remi- nescent, werkte naar schablone. Na zijn Leidschen tijd kwam spr. bij Cuvpers en zijn werk aan het Rijksmuseum, aan het Centraal-Station en aan kerken; 't was hem een feest, eiken dag. 't Mooie was. dat men alles meemaakte: letterschrift, calligrafie, ornamentiek, beeldhouwwerk, smeedkunst, gebrandschilderd glas, heraldiek, perspec tief; diit alles nog buiten de technische bouwkunde zelf. Na Cuypers kwam spr. terecht bij de aan nemersfirma Staal en Haalmeijer te Amster dam. Men ontwierp daar in de Lodewijk- stijlen. XIV, XV en XVI. Het gold den bouw van Hydepark tusschen Driebergen en Doorn. Spr. maakte den geheelen bouw mede en vertelde daarvan tal van interessante bijzonderheden. Daarna kwam spr. als chef de bureau op een architecten-kantoor te. Hengelo om vervolgens terecht te komen als chef-teekenaar bij Eduard Cuypers, neef van Dr. P. H. J. Cuypers, bij wien hij twee jaar in dienst bleef. Ed. Cuypers was een geboren artist. Spr.'s hoofdwerk voor hem te Amsterdam was de gynaecologische kliniek van Dr. Mendes de Leon aan de Sarphatie- straat.. een prachtwerk in Vlaamsche re naissance. In 1890 ging spr. naar Utrecht om werkzaam te worden bij den bouw het bacteriologischianorganisch-chemisch la boratorium aan bet Sterrenbosch te Utrecht, welke betrekking hem een vaste betrek king garandeerde in 's lands dienst. Drie jaar werkte hij aan het laboratorium om vervolgens een muurvaste aanstelling te krijgen aan de gebouwen voor Onderwijs enz. I-lij kreeg opdracht na opdracht op 't gebied van meubel-, textiel, wanddecoratie, heraldiek enz. enz. en had tot aan zijn pen sioneering toe een geheel eigen pracht- terrein van gespecialisecrden dienst. Hij mocht er ook een bijbaan bij aannemen en werd architect van den Geneesk. dienst voor krankzinnigen in den Haag en Loos duinen, in welke kwaliteit hij het groote vrouwenpaviljoen op Oud-Rozenburg bouw de, een werk toenmaals van 1% ton. Zijn Rijksbetrekking gaf hem in handen vele academische gebouwen door heel het land, zoodat zijn arbeid wel buitengewoon veel zijdig is geweest. Spr. wees er tenslotte op dat hij ook de tegenwoordige bouwkunst uitstekend kan apprecieeren. Een oudere generatie moet zich niet coQte que coüte aan zijn tijd vasthouden Wat in haar tijd zoo mooi was, dat we het nu nog met eerbied aanschouwen heeft waarde, maar gaat al gauw tot de monumenten beliooren, wijl we zoo snel leven. Spr. besloot met zijn beste wenschen voor „Bouwkunst". De Voorzitter dankte den heer de Quack recht hartelijk voor zijn interessante lezing en sprak den wensch uit, dat ook de tegen woordige bouwers nog eens een tijd mogen beleven, waarin zij, minder gebonden door allerlei haast- en dwangfactoren, zich beter in hun ambacht uit kunnen leven. Na de pauze werd een huishoudelijke agenda afgedaan. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Wempe en door het aftreden van den heer F. J. Libot werden gekozen de heeren J. Arnol- dus en J. van Iter&on. In de eerstvolgende bestuursvergadering zullen de functies onderling worden ver deeld. Bij de bespreking van de teruggang van het ledental werd er nog de aandacht op gevestigd, dat de vereeniging tot be vordering der Bouwkunst niet uitsluitend de belangstelling verdient van technici. De aard der lezingen en werkzaamheden is zoo, dat een ieder die zich voor de bouw kunst en wat daarmee verhand houdt in teresseert in de V°rccniginp op zijn plaats is en van het lidmaatschap ongetwijfeld veel vruchten kan plukken. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Bevorderd tot arta: Mej. L. li K'rchmann, Wassenaar. DE LEIDSCHE IJSBAAN GEOPEND De Leidsche IJsbaan is vanmorgen geopend, d.w.z. vandaag nog uitsluitend voor de leden van de Leidsche IJsclub. De toestand van het ijs is redelijk, hoe wel aan de achterzijde zich nog een wind-vak bevindt Bij doorgaand vrie zend weer zullen morgen waarschijnlijk ook wel dagkaarten worden afgegeven. De werkloosheid De dagstaat van 28 Jan. 1937 van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: 3 ibaggerlieden, 29 be hangers, 30 betonvlechters, 77 betonwerkers. 2 fundeeringvverkers, 2 glazenmakers, 11 glazen wassohers, 18 granietwerkers, 101 grondwerkers. 1 heier. 159 metselaars. 126 opperlieden, 254 schilders, 8 sloopers, 12 straatmakers, 15 hulp-straatmakers, 91 stu- cadoors, witters, 320 timmerlieden, 10 uit voerders, 33 voegers, 14 ongesch. bouwarbei ders, totaal 1317. Fabrieksarbeiders: 21 bleekers, 14 lompen sorteerders, 8 vellenblooters. 128 steenfabr.- arbeiders, 4 zeepfa'brieikarbeiders, 67 onge schoolde arbeiders, totaal 242 Kantoorpersoneel: 81 kantoorbed., 38 rei zigers, colp., 42 winkelbedienden, 1 etaleur, 12 incasseerders, 7 musici, 9 onderwijzers, 12 overheidspers., 7 verplegers, totaal 209. Hotel-, café-pers.: 8 huispersoneel, 54 kell- ners. 9 koks, totaal 71. Houtbewerkers: G beddenmakers, 73 hout bewerkers, 7 kistenmakers, 9 kuipers, 3 lijs tenmakers, 2 mandenmakers, 21 meubel stoffeerders. 31 meubelmakers, 3 politoer- ders, 35 ongesch. arbeiders, totaal 190. Kleermakers: 97 kleermakers, 7 kappers. 16 schoenmakers e.a., totaal 120. Land- en tuinarbeiders: 42 bloemisten, 28 landarbeiders, 35 tuinlieden, 12 warmoe- ziers, 10 ongesch. landarbeiders, tot. 127. Metaalbewerkers: 11 bankwerkers, 29 blik- bewerkers, 47 burgersmeden, 60 electriciens. 14 gasfitters, 5 gasmctermakers, 3 instru mentmakers, 9 isoleerders, 3 kernmakers, 25 kettingsmeden, 12 klinkers, 2 kopersla gers, 3 lab.bedicnden, 5 lasschers, 72 lood gieters, 18 maohinisten, 7 metaalboordcrs, 8 metaaldraaiers, 4 metaalslijpers, 2 metaal zagers, 24 monteurs, 3 pianostemmers. 1 polijster, 5 ponsers, 17 rijwielherstellers, 2 rijtuigschilders, 7 scheepstimmerlieden, 22 stokers, 18 tegenhouders, 21 verw.monteurs. 9 voorslaanders, 6 voorverwarmers, 1 vul- caniseur. 9 vuurwerkers, 5 wagenmakers, 50 ijzer werkers, 4 zandspuiters, 4 zandvorm ers, 40 ongesch. arbeiders, totaal 692. Sigarenmakers: 8 sigarenmakers, 1 siga- rensorteerder. 2 sigarenstrippe.rs. tot 11. Technici, opzichters: 7 bedrijfsleiders, 3 ingenieurs, technikers, 15 teekenaars, opz.. 12 werkmeesters, totaal 43 Textielarbeiders: 6 hekelaars, 24 katoen drukkers, 11 kluwers e.a., 11 luikers, plaatsnijders, 2 schrobbelaars, 55 spinners, 2 spoelers, 2 staaldraaddraaiers. 2 sterkers, 15 strijkers, 122 wevers, 37 wolbewerkers, 67 ongesch. textielarbeiders, totaal 375. Transportarbeiders: 5 emballeurs, 151 chauffeurs, 24 exp.knechten. 16 koetsiers, 48 loopknechten, 98 schippers, 6-4 magazijn knechten, 16 spoor- en tram person., 4 wa kers, 59 transportarbeiders, 532 losse arbei ders. totaal 1017. Typografen: 30 boekbinders, 15 boekdruk kers, 2 fotografen, 3 hulpvakarbeiders, 21 letterzetters, 3 steendrukkers, totaal 74 Voedingsmiddelenarbeiders: 89 bakkers. 5 ovenisten, 60 slagers, 21 suikerwerkers, 11 wijnkoopersknechts, 1 zoutzieder, 4 zuivel- bereiders. 51 ongesch. arb. (fabr.), tot. 24? Vrouwen: 4 kapsters, 21 naaisters, 3 strijk sters, 1 maaster, 24 winkeljuffrouwen, 4 serveerster. 3 huffejuffouwen, 2 linnenjuf- fouwen, 1 boekhoudster, 30 kantoorbedien den. 4 verpleegsters, 1 bedrijfsleidster, 4 on derwijzeressen. 13 ass. en huish., 47 dienst boden (d. en *d. en n.), 4 kinderjuffrouwen. 1 tweede meisje, 76 werksters, 68 fabrieks arbeidsters, totaal 311. Algemeen totaal 5039, 31 Jan. 1936: 4950. 1 Febr. 1935 '4573. Benevens 3S ged. werïïloo- zen, 192 vorstwerkloozen en 1 steenhouwer. Vereen, van taxï- en luxe auto- mobielverhuurinrichtingen voor Rijnland Bovengenoemde vereeniging hield hier ter stede een vergadering, die speciaal voor on dernemers van taxi en automobiel-verhuur- inrichtingen in de buitengemeenten was uit geschreven. De heer J. van Rheenen uit Noordwijker- hout nam zitting in het bestuur der vereen., terwijl de heer A Burggraaf uit Katwijk zidh bereid verklaarde om deel uit te maken van de commissie uit de vereeniging, die de onder presidium van den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland met de hoofdbesturen van de drie arbeiders bonden de gemeenschappelijke wenschen van werkgevers en werknemers zal bespre ken. Laatstbedoelde vergadering zal spoedig worden gehouden. Men hoopt in staat te zijn vóór het einde van de volgende week de adressen, betreffende de aan de vereisch te bedrijfsvergunning te verbinden voor schriften, in te dienen bij de Gemeentebe sturen in het district van voornoemde Kamer. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: W E Brltt.Un ongeh, vr. 68 J. A M J Heymans—Gunneweg wede 92 J. L J Menken zn. 33 j. ONDERTROUWD: W Relfenga gesch. 49 j. en D Zandvoort 49 J. W C v Evert 28 j. en G Keuli 'eenen of di Progiamma 4. 10.35 London Reg; 12.05 Parüs R Keg: 16.20 Droitwleh; 1S.20 Dl Dioltwich; 20.40 Gram. muziek Droitwleh. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN JONGELINGSVER. „PREDIKER 12 la" Herdenking 10-Jarig bestaan Woensdagavond herdacht do Geref. Jong. Vereen. „Prediker 12 la", in de kerk aan de De Ruyterstraat haar 10-jarig bestaan. Na de opening met Psalmgezang en ge bed, las de voorzitter, de heer P. H. van Heyningen, een Schriftgedeelte, waarna hij zijn openingswoord uitsprak, waarin hij ge waagde van de zegeningen die de vereeni ging in de afgeloopen periode heeft mogen ontvangen. Hij wees er daarbij op van welk een groote waarde het J.V.-werk is, dat in de jonge jaren voorbereidt om onze roeping te vervullen op alle terreinen des levens. Dit werk moeten we niet uitstellen tot later, reeds in onze jeugd kunnen we sterven, waarbij spr. herinnerde aan het plotseling overlijden, door een noodlottig ongeval, van den heer Van Egmond. Uit de jaarreportage bleek, dat de vereeni- gingstoestand goed is te noemen, hoewel dc finantiën ernstig de gevolgen ondervinden van de werkloosheid van meerdere leden. Om aan de talrijke aanwezigen een indruk te geven van het J.V.-werk, werd een tweetal inleidingen geleverd, n.l. Schrift studie-onderwerp „Jozef", ingeleid door den heer Kersbergen en een Maatschappelijk on derwerp „De bet eekenis van de Ghristelijke Religie voor het maatschappelijk leven", in geleid door den heer v. Vliet, welke inlei dingen van goede studie getuigden. Een interessant punt van het programma was het optreden van enkele oud-leden, op richters der vereeniging. Zoo sprak de heer Van Wijk over de geschiedenis van de op richting; de heer S. van Leeuwen vertelde op onderhoudende wijze over het werven van begunstigers; de heer v. Heiningen be sprak een moeilijke periode uit de afgeloo pen vereenigingsjaren; de heer Oudhof sprak over de vruchten van het J.V.-werk. terwijl de heer Van Noort de leden bepaalde bij de toekomst De jeugdouderling, de heer J. W. Hoor- neniborg, sprak namens den kerkeraad op zijn geestige wijze de vereeniging hartelijk toe. Dit alles werd afgewisseld met voordrach ten en een improvisatie-wedstrijd. De uitstekend geslaagde herdenkingsver gadering werd gesloten met een opwekkend woord van ds. G. Mulder, die, na het ge meenschappelijk zingen, voorging in dank gebed. Do J.V. „Prediker 12 la" heeft op waar dige wijze haar tien-jarig bestaan herdacht. Naar ■wij vernemen zal de Oranjeschool aan de Zaalbergstraat op 1 April a.s. vijf- en-twintig jaar bestaan. Het bestuur bereidt de herdenking van dit feit voor. Het is de bedoeling met de her denking te beginnen op Dinsdag 16 Maart. Deze dag is bestemd voor een bescheiden feestviering met de huidige leerlingen. Op Woensdag 17 Maart zal er een bijeen komst gehouden worden voor genoodigden en belangstellenden. Als spreker hoopt dan op te treden dr. C. Douma, Ggref. predikant van Den Haag-Oost. Tenslotte zal op Donderdag 18 Maart een samenkomst gehouden worden met de oud- leerlingen. DE ALPHENSCHE IJSBAAN Naar het bestuur van de Alphensche IJs- baan ons hedenmorgen mededeelde, zal bij goed vriezend weer de baan morgen ge opend worden. Hedepmorgen had het ijs een dikte bereikt van 6 cAI. Doch dit is nog niet dik genoeg. Indien de baan opengesteld is voor het publiek zullen van het ijsclubgebouw en de Moda-bussen de vlaggen wapperen. HAZERSWOUDE UITVOERING HARMONIE Woensdagavond heeft de Chr. Muziekver- eeniging „De Harmonie van Hazerswoude" in het gymnastieklokaal der Chr. School op het dorp een muziekuitvoering gegeven. Het ruime lokaal was bijna geheel bezet, toen de eere-voorzitter, burgemeester Warnaar, de vergadering, nadat gezongen was Ps. 146 1, opende met gebed en daarop een ope ningsrede sprak. Spreker wees op hetgeen de Harmonie tijdens de verloving van de Prinses en het Vorstelijk huwelijk voor de gemeente is gedaan, en hoe deze vereen, steeds bereid werd gevonden tot medewer king. Laten wij, aldus de eere-voorzitter. onzen dank nu ook door daden toonen, door haar krachtig te steunen. Daarop werd aangevangen met het afwer ken van het programma, bestaande uit ne gen nummers, welke over het algemeen ge nomen keurig werden uitgevoerd. In het bij- RADIO DISTRIBUTIE RTJDAG 29 JANUARI Progiamma 3: 8 Keulen of div. 10. ?nder of div., 11.20 Keulen of div; el VI; 14.20 Diversen; 14.55 ParUi 19.20 Berlijn; 21.20 Drolt\ 22.50 Berlijn. 23.20 1 .10 Deutschl 12.20 Brus- s R; 17.20 vlch; 21.40 10 Diversen; 2.50 London rsen; 18.45 ■R.D., 22.50 a12.05 Lon don Reg; 12.20 Brussel VI; 13.35 Keulen; 14.35 ussel VI; 15.20 Keulen: 16 20 Brussel Krj 23 Parüs R; 19 05 Weenen of div.; 21.10 Lon, don Reg.; .'1.55 Berlijn Programma 4: 8.00 Brussel VI.; 9.20 Diversen 10.35 London Reg; 11.20 Droitwleh; 13.20 Lon don Reg; 15.20 Droitwleh: 18.20 Diversen; 19.05 Droitwic'h; 22.45 London Reg. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei; apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Jan. a.s. waargenomen dooi; de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedcns. Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. zonder zouden we willen noemen no. 3 „Fantasie" van P. J. Schweinberg. De directeur van het nog jonge corps, do •heer J. G. Wakka. van Leiden, heeft inder daad succes gehad met deze uitvoering en gebleken is, dat de dirigeerstok aan goedo handen is toevertrouwd. Voor en na de pauze trad op de heer Spaanderman, declamator, uit Leiden. Ver schillende aardige stuitjes werden meester lijk voorgedragen en zijn dorpsohets: „Wel kom Burgemeester" was een waar succes. Daarna bracht de Harmonie nog eenigq nummers ten gchoore, waarna de eere-voor zitter een kort danlkwoord sprak tot allo medewerkers aan dezen avond, de vorde ringen, die de muziekvereen. in een kort tijdsbestek had gemaakt roemde, en daar mede de heer Wakka feliciteerde, waarop na het zingen van „Een vaste Burg is onze God" de goed geslaagde uitvoering met' dankgebed door hem werd gesloten. Tijdens de uitvoering werd den directeur namens dc Vereeniging door den burge meester Warnaar een prachtige bloemen mand aangeboden, die dankbaar werd aan vaard. KATWIJK AAN DE RIJN TUINBOUWOVERZICHT Met de verschillende koolsoorten was en is het nog steeds niets gedaan. De laatste week is er zelfs een verslechtering waar la nemen. De groote masa gaat weg tegen ceu minimumprijs, een enkel partijtje wat extra is brengt 16—20 c. per 100 kg meer op. Het is de laatste jaren met deze producten nog nimmer zoo slecht geweest. De noteering was voor gele kool 1.20—1.50. van Rooie kool 1.401.80 per 100 kg. Andijvie heeft rog de volle belangstellii-g doch dit product raakt uitverkocht. De prijs was steeds van' 75—90 c. per kist van 6 kg. Prei bracht van: 1-201.60 jier 100 bos; een zeer matig prijsje, Knolselderie, die een week geleden in prijs naar boven ging, daalde weer ongeveer tot' het vorig niveau van 2.40—3.90 per 100 stuks. Met kroten gaat het den laatsten tijd ai bijzonder slecht Goede kwaliteit kan niet meer opbrengen dan 0.80—1.30 per 100 kg. In uien kwam, dank zij den matigen aanvoer, weinig wijziging. De noteering was van 1.602.10 per 100 kg. naar gelang van kwaliteit. Waspeen kan alleen in do beste kwaliteit een redelijk prijsje opbren gen, van 2—2.80 per 100 kg. Wat echter iets afwijkt brengt hoogstens 1.101.40 oer 100 kg op. Groene kool gaat ook al niet, Eenige dagen terug was hiervoor een betera vraag. Het was blijkbaar van k >rter duur want thans kan niet hooger genoteerd wor den dan 1.S0—2.70 per 100 stuks. De aan voer is nog vrij groot. Van de meeste pro-, clucten grooter dan steeds te vuren. Een beetje winterweer zou waarscVin'ijk geen kwaad doen, doch goed doen aan den han del en de prijzen. KATWIJK AAN ZEE NED. CHR. VROUWENBOND Deze vergadering werd in „Casa Cara" g&* houden. Wegens ziekte van de presidente, mevr. TomSpaanderman, werd het samen zijn geopend door de vice-presidente, mevr. Domisse. Deze liet zingen Gezang 3, las den 105den Psalm vers 1—IS en ging voor in gebed. Daarna declameerde zij een ern stig gedicht De secretaresse, mevr. Bergmanv. Ton geren, bra dit haar verslag uit, waarin zij o.a. dank bracht aan de ziekenbezoekster mevr. Kooiker, en aan het dameszang koortje, dat op avonden als deze steeds zijn' medewerking verleent. De penningmeesteresse, mevr. Haasnoot, deelde mede, dat zij in kas heeft een batig saldo van f 13,91. Mededeelingen werden gedaan over den te houden gebedsavond op 12 Febr. a.s. in „Casa Cara" en over een uitstapje naar Vlaardingen op IS Maart as. In de pauze werd op koffie en gebak ge- tracteerd. Na de pauze zong het dames koortje eenige liederen. Mevr. Eerdbeek! deed een verhaal van een schipbreuk, die Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de voor minstens één jaar, waarbij zal worden betaald per kwartaal me^ 0p Der week VERLOVINGS-HUWELIJKS-PREMIE voor AANBRENGER en NIEUWE ABONNé. Aanbrenger; Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné: Naam Woonplaats Adres Nieuwe Abonné; Naam Woonplaats Adres Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Doorhalen wat niet verlangd wordt. Datum Breestraat 123, Leidtfi 1H I llll«BWfl»a^MB—U

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6