VRIJDAG 29 JANUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 9 Onze Sigarenindustrie VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD Burgemeester L. G. Brinkman Viert heden zUn zilveren ambtsjubileum Vandaag herdenkt de heer L. C. Brinkman het feit, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd tot Burgemees ter der gemeent Oud>-Vossemeer. Met ingang van 5 December 1917 werd hij in ge lijke betrekking benoemd in de gemeente Den Bommel, waar hij als Burgemees ter en Secretaris diende tot 15 Jüni 1928, met ingang van wel ken datum hij op trad als Burge meester der ge meenten Heken dorp, Pape- kop en Lange Ruige Weide, terwijl hij van laatstgenoemde gemeente tevens secretaris is. De heer Brinkman heeft in de gemeenten, welke hij heeft gediend een werkzaam aan deel gehad in de tot stanrikoming van een drinkwaterleiding en is thans secretaris der Stichting Drinkwaterleiding „De Elf Gemeen ten". Tot de opheffing van het Kantonge recht Woerden fungeerde hij eenigen tijd als plaatsvervangend Kantonrechter. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de jubilaris bij zijn benoeming in 1912 op vijf en twintig jarigen leeftijd in de bladen werd vermeld als de „jongste" burgemeester van het land. De heer Brinkman i8 de A3- beginselen toegedaan. Steunregeling Fabrieksturf De regeling van de steun verleening aan fabrieksturf, ondergaat, naar wij van bevoegde zijde vernemen, voor de campagne 1937 weinig principieele ver anderingen. De totale reductie is vast gesteld op hoogstens 30.000 dagwerken, zoodat de veirveners, die in de basisjaren 1929, 1930 en 1931 reeds produceerden, thans recht hebben op een toewijzing van 100 pet. van hun gemiddelde pro ductie over die jaren. Evenals tot dusver wordt de toewijzing aan nieuwe verveners vastgesteld door het dagelijksah bestuur der Ned. Turfcentrale. Blijft van de totaal toegestane hoeveelheid na toewijzing van deze 100 pet. aan outie verveners en een billijke toewijzing aan nieu we verveners nog een restant over, dan zal dit in verhouding van hun productie ver deeld worden onder alle verveners, die nog meer hebben aangevraagd dan hun volgens de eerste verdeeling is toegewezen. De toeslag voor de fabrieksturf van 1937 vastgesteld op f 19.80 per dagwerk van 45 kubieke meter bij aflevering via het ver koopkantoor te Assen. Dit verkoopkantoor zal voor de fabrieks turf van 1937, wanneer de opbrengst dat mogelijk maakt, tot een bedrag van f 46.80 per dagwerk geheel aan de verveners mogen uitkeeren. Zal de opbrengst meer bedragen, dan mag in dit surplus een derde nog aan de ver veners worden uitbetaald, terwijl twee der den in het landbouwcrisisfonds moeten wor den teruggestort. De arbeidsloonen voor fabrieksturf zullen In de campagne 1937 ongewijzigd gehand haafd blijven, zooals zij ook de laatste ja ren reeds geweest zijn. Confectiefabriek „Twente" Naar oplossing van het conflict? De rijksbemiddelaar in het derde district, Prof. Dr. A. C. Josephus Jitta, heeft gister middag ten gemeentehuize te Apeldoorn vergaderd met de partijen, betrokken bij het dreigend conflict aan de confectiefabriek „Twente" te Enschedé. Aan het einde der bespreking heeft de Rijksbemiddelaar voorgesteld de tarieven van het strijken met iy2 pet. te vonhoogen. De partijen zijn vertrokken met de toezeg ging aan den Rijksbemiddelaar, op korten termijn een beslissing te zullen nemen. UIT OOST-IN DIE HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA Hoe de Minangkabau de berichtgeving organiseerde Knalbommen en moskeetrommen verspreidden de blijde mare Ter Westkust van Sumatra werd zoo schreef men aan de „Javabode" een typische berichtgeving georganiseerd om bet moment der huwelijkssluiting van Prinses Juliana op 7 Januari j.l. onmiddel lijk over de geheele Westkust bekend te maken. Dit geschiedde door de „bedoegs", de be kende moskee-trommen. Zoodra het bericht der kerkelijke huwelijkssluiting door de radio werd gebracht, werden in het centrum der stad een paar knalbommen afgeschoten, de fabrieken en booten floten, en daarna werden overal de bedoegs geslagen. De eene kampong neemt dit van de andere over, en zco plant het geluid zich onmiddellijk verder voort; alle moskee's en soerau's (kleine bedehui zen) brengen het dieper het land in. Op afgelegen en buiten het gehoor van een moskee gelegen plekken en bergpassen werden hulptrommen opgesteld, die de hiaten ophieven. Aldus viel, onmiddellijk na de beken-J- wording, een golf van geluid over de gansche Minangkabau, waarna de Minang- kabausche penghoeloes den resident de voor het Vorstelijk Paar bestemde geschenken aanboden. Dit ging geheel van de bevolking zelve uit. Het was een mooie gedachte, de bericht geving te orgaaiiseeren op een wijze, welke zéó sterk tot de verbeelding van het volk in Minangkabau sprak. PANG AKOEB r£A^~**STEERD Leider van de Semarkilang-bende Eerste expeditie kostte 2 mille en had geen resultaat! Uit Koetaradja wordt gemeld, dat da luitenant der infanterie Bakker, met een marechaussee-patrouille er ln ge slaagd is den leider van de „Samarki- lang-bende" Pang Akoeb te arresteeren. Volgens het „N. v. d. D. v. N. I." bestond de bende uit vijf man, Atjehers en Gajo's. Z'j bewogen zich in de streek tusschcn Samarkilang, Lokop, boven Lho Soekon, in het Indische. Er waren ook geruchten, dat zij in Tamiang zouden komen. Het laatste levensteeken van deze onverzoenlijken de,teerde yan 1935, toen lij hebben geram- past in Samarkilang. Zij rampasten de noc dzakelijke levensbehoeften voor het ver blijf in het onherbergzame binnenland: rijst en zout, zwart en wit goed. Ook namin zij uit de misdjid een Koran mee en kolonel Bongers, de toenmalige gewestelijke militairen commandant, concludeerde daar uit dat zij ongetwijfeld een vaste schuil plaats hadden. De streek van hun verblijf ligt tusschen Lokop en Samarkilang, het is een onmete lijk gebied, waarin zich verheft het wi'de Van Daalengebergte, de bergen Semboeang, 6p Boer Ni Tedot en de Inten-Inten-groep. Er is, na het rampassen door deze unverzettelijken, onmiddellijk een ver hoogde patrouille-actie ingezet, die systematisch het onmetelijke Samar kilang-gebied afzocht Zij kostte twee mille, doch leverde niets op. De derde divisie van Takengon zocht Samarki lang af; niettemin werd er niets ge vonden. Een volgende actie had beter resultaat' Twee dagen voor Kerstmis ontving de luitenant T. H. Bakker, telefonisch orde.- van zijn divisiecommandant, kapitein F. A M. Harterink, om Pang Akoeb op te sporen san de hand van spionnenberichten. Deze meldden dat Pang Akoeb zich diep in hst binnenland op een ladang bevond. Luitenant Bakker trok er denzelfden dag met drie brigades op uit, met een vage plaatsaan duiding en de terreinkennis van zichzelf en zijn mannen als leidraad. Op de wijze der marechaussee trokken de drie brigades tien dagen lang in de aangegeven richting, zorgvuldig het terrein doorzoekend, alles mijdend, dat den bendeleider tot waarschu wing zou kunnen dienen. Den tweeden J:uiuari gaven de speurzoekers van den troep door, dat men een ladang naderde. Da brigades werden zoodanig opgesteld, dat ontsnapping uitgesloten zou zijn. Daarna werd sluipend de kring gesloten. Op de ladang bevond zich een kleine hut, ln de hut Pang Akoeb, onbewust van de dreiging die met doodelijke zekerheid naderde. Tot het moment van den overval bleef Pang Akoeb onkundig van de nabijheid zijner doodsvijanden. Toen hij opschrok, was hij omringd door klewangsl De bendeleider was geheel alleen zonder wapens. Omtrent de ver blijfplaats der 4 andere Atjehers en Gajo's zijner bende is niets bekend. Pang Akoeb is meegevoerd naar Pajabakong en vervolgens overgegeven aan 't B. B. Hij is gevankelijk overgebracht naar Koeta-Tadja en daar definitief als Pang Akoeb, leider van de Samarkilang- bende herkend. Voor de visschers van Brondong Inzameling bracht ruim t 2000 op BATAVIA, 27 Januari Aneta/A.N.P.) De inzameling voor de yisschers van Bron- dong, die bij de ramp van het g.s. „Van der Wijck" op zulk een prachtige wijze hulp verleenden bij het redden der schip breukelingen, heeft in totaal f 2112.60 op geleverd, waarbij zijn inbegrepen, de f 900 afkomstig van het Dorus Rijkersfonds. Dit bedrag zal o.a. geheel worden besteed aan de algeheele vernieuwing van visschers- vaartuigen. Aan de opbrengst van de inzameling welke is gehouden op de vloot van de K.P.M., in totaal circa f 1000, zal een aparte bestemming worden gegeven. (In dit verband wordt o.a. gedacht aan den bouw van een kleine vuurtoren in de na bijheid van Brondong, waar de prauwen aan land plachten te komen). GEMENGD NIEUWS Het vliegongeluk te Senlis Gisterenmiddag is te Stadskanaal onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. R. Somer, bestuurder van het, nabij Senlis in Noord-Frankrijk, verongelukte vliegtuig PH-MAG. De baar was gedekt met de Nederlandsche driekleur en vele kransen. De stoet werd voorafgegaan door vier vlio- gers, tw. de heeren Schmidt-Crans, Asjes, Sluyter en Postma. Aan de geopende groeve is gesproken door de heeren J. N. Montauban van S w ij n d r e c h t, namens den raad van beheer en commissarissen van toezicht der Nat. Lujhtvaartschool, luit. Asjes, namens collega's. Van Weerden Poelm.an, namens de jachtvliegtuigenafdeeling Soes- terberg, den heer Carste ndijk, secretaris Noord-Brabantsohe Aeroclub en eere-voorzit- ter der Eindhovensche zweefvliegclub, tevens afgevaardigde van het gemeentebestuur van Eindhoven, den heer Reynders. namens de directie van het vliegterrein Ypenburg en namens de Nederlandsche Sportvliegers en den heer Bergmeyer, burgemeester der gemeente Onstwedde. De sprekers schetsten den heer Somer als een kundig en betrouwbaar vlieger, die met alleen als vliegtuigbestuurder maar ook als mensch hoog stond aangeschreven. Men sprak de hoop uit, dat de familie van den heer Somer troost moge vinden in oet medeleven van de Nederlandsche vliegwereld. Ds. Miermeyer uit Garmerwolde dankte namens de familie. De diefstal van de postauto Verdachten op vrije voeten De Eindhovensche politie heeft de twee mannen, die gearresteerd waren in verband met den Maandagavond gepleegden post autodiefstal gisteravond oD vrije voeten ge steld. De politie vond geen termen aanwezig om hen nog langer ln arrest te houden. DOOR DE GLADHEID GEVALLEN De 65-jarige vrachtrijder H. Kuvntjes uit Nieuw aal (nabjj Zaltbommel) b terwijl hij naast een wagen met hooi liep, door de Onze Schoenindustrie GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES gladheid van den weg gevallen. De man kwam zoodanig op het hoofd terecht, dat hij korten tijd na het ongeluk is overleden. Directeur gearresteerd Uitlevering gevraagd Op verzoek van de Nederlandsche Justitie is dezer dagen te Brussel gearresteerd de ex-directeur van de Hollandsrhe Es- compto Bank. de heer A. T., welke .Ani- meer-Bank" vroeger gevestigd was aan de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam. Nadat de politie daar geruimen tijd ge» leden een inval had gedaan was deze direo» teur. die samen met zijn broer J. T. de zaak dreef, naar Engeland gevlucht. Op ver.oek van de Nederlandsche Justitie was hij daar aangehouden doch de uitlevering werd ge weigerd. Thans is weer de uitlevering aan de Belgische regeering gevraagd. Ook ie broer van T. heeft zich geruimen tijd ia arrest bevonden. HET ONGEVAL TE KROPSWOLDE De 21-jarige landbouwersknecht A. J. vaö der V te Trips Compagnie, die in November van het vorige jaar het echtpaar Reinders te Kropswolde op een avond aanreed ten gevolge waarvan beiden zijn overleden, is gister door de Groningsche Reclithnnk over eenkomstig den eisch. veroordeeld tol f 2000 boete, subs, twee maanden hechtenis bene vens intrekking van de bevoegdheid 'motor- njtuigen te besturen voor den tijd van eea jaar. SCHUIT GEZONKEN Gistermiddag te half drio is een plat. boomde schuit, gevuld met zand. welke deel uitmaakte van een transport bestemd voor de spoorwegwerken In Amsteidam Oost hij de Magere brug in den Amstel ge/onken. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor De zandbak steekt thans alleen met de voorpunt boven water uit. De scheep, vaart wordt niet ernstig belemmerd. A Rotterdams nieuwe hoofdbureau van politie is in zooverre gereed, dat op het gedeelte, waarvan de bouw het verst gevorderd is, reeds een aanvang werd gmaakt met het aanbrengen van het afdak boven lift- en trappenhuis. Instructeur Asjes van de N.L.S. strooit bloemen op het graf van den heer J. Tissot, een der slachtoffers van de vliegramp bij Senlis, die op de Algemeene Begraafplaats te Den Haag ten grave werd gedragen. Teneinde de bevolking bekend te maken met het luchtafweergeschut, werd in Stockholm op een der groote pleinen voor het belangstellende publiek een uiteenzetting gegeven over de inrichting en werking van het moderne geschut. De vliegboot Cassiopeiavan de Imperial Airivays bij het vertrek van Southampton naar Z.-Afrika. Voor de eerste maal vliegt men rechtstreeks naar Alexandrië. De Amsterdammers, die uit hoofde van hun beroep veel op straat moeten vertoeven, maken een dankbaar gebruik van den vuurpot, welke op den Dam is geplaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5