gen- VRIJDAG 29 JANUARI Ï937 EERSTE BLAD PAG. a LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland .VANDERVELDE EXIT Het heeft in Belgische regeeringskringen er de laatste paar dagen om gespannen, of men het kabinet Van Zeeland al of niet zou kunnen bijeen houden. Hoe vreemd het moge schijnen, was het ook hier de Spaan sche kwestie, welke den knuppel in het hoenderhok wierp. Spanje is nu eenmaal voor zeer velen en in 't bijzonder voor de rooden van allerlei schakeering, het Schib- boleth, dat over hun politieke nuanceering uitsluitsel geeft In België, dat als overwegend katholiek land toch reeds van nature een beetje be vreemd tegen de socialistische mederegeer ders van den heer Paul van Zeeland aan kijkt, is een groeiende beweging gaande tegen het drijven der rooden in scherpe pro- Valenciaansche richting. Het wekte eerst verbazing en daarop onwil, dat van over heidswege zoo slap werd opgetreden tegen het smokkelen van wapens en ammunitie ten bate der Spaansche volksfrontregeering, en dat men hen, die schuldig stonden aan het werven van vrijwilligers voor de roode vrijscharen, zelfs geheel vrijuit liet gaan. Toen een der meest vooraanstaande leden van de Belgische Werklieden Partij tot de actieve deelnemers aan deze duistere prak tijken bleek te behooren, trad de verwach ting naar voren, dat er nu, eindelijk, eens iets van belang geschieden zou. Echter, tevergeefs! De aanklagers van de roode smokkelaars en ronselaars kwamen in arrest; de heeren zelf gingen ongerept heen. De maat moest echter wel overloopen toen in Spanje de moord plaats had op den jongen De Borchgrave,, een Belgisch edel man, die aan de Belgische Ambassade te Madrid verbonden was, en zich ten zeerste had beijverd, om het lot van in Spanje doolde Belgische onderdanen te verzachten. Drie schoten in den rug werden hiervoor zijn deel; sluipmoordenaars onder de roode vrijheidsvechters bleken, zooals het onder zoek heeft uitgewezen, daaraan schuldig te staan. Zeer verklaarbaar is, dat Brussel van Valencia voldoening eischte en tevens een behoorlijke schadevergoeding ten bate de familie van den verdwenene. De volks frontregeering heeft het niet noodig geacht deze satisfactie te verschaffen en kwam eerst tot behoorlijke medewerking bij het onderzoek naar de toedracht van zaken, toen zij hiertoe door herhaald Belgisch op treden werd geperst. Naar verluidt was 't voral deze zaak die een bron van oneenig- heid uitmaakt tusschen Vandervelde, den rooden minister van gezondheid, die tege lijk chef der Belgische socialisten is en den minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, die ofschoon ook zelf tot de „partij" behoorende, het goede inzicht heeft speci fiek Belgische belangen boven die van een bepaalde klasse de voorkeur te verleenen. Vandervelde zou ervoor hebben geijverd, het geschil met de Spaansche volksfront regeering maar weg te doezelen, terwijl Spaak het standpunt handhaafde, dat be hoorlijk satisfactie moest worden verleend. Het optreden, hetwelk de socialist Kamiel Huysmans zich inmiddels in Spanje heeft veroorloofd, heeft er zeker niet toe bijgedra gen, de kloof te overbruggen. Genoemde heer heeft de onbeschaamdheid gehad, ge heel tegen het inzicht der Belgische regee ring in te Valencia te verklaren, dat er een einde aan de non-interventie-politiek be hoorde te worden gemaakt, terwijl hij het tevens deed voorkomen alsof geheel België eendrachtig was in zijn sympathieën voor het Frente Popular. Het tegendeel is waar: voor alle Belgische katholieken heeft het roode Spanie het schrikbeeld van 't meest felle anti-clericalisme opgeroepen! Vandervelde is een ambitieus man, die gaarne al3 chef van de „partij" parade maakt, en ook al zijn invloed heeft aange wend, teneinde bij de vorige bestuurswisse ling een ministersportefeuille te bemachti gen. Dat hem „buitenlandsche zaken" is ontgaan, zal hem ook thans nog hebben dwars gezeten; hij had gaarne een plaats van meer beteekenis ingenomen dan hem tenslotte, toen het op buigen of barsten ging, door Van Zeeland aan .openbare ge zondheid" werd ingeruimd. Toch heeft hij het niet tot een scheuring in het kabinet durven laten komen; daarvoor is de anti- parlementaire actie in België reeds te in kracht toegenomen. Een nieuwe storm loop der oppositioneels partijen moest tot allen prijs worden voorkomen, vandaar.dat de socialisten, ondanks het uittreden van hun chef, regeeringspartij blijven. België heeft deze crisis dus snel overwonnen, doch houdt een andere, zwaardere in het uitzicht, welke het land te zijner tijd nog in zware beroering zal kunnen brengen. GARANTIE. STANDGROEN GARANTIE.STAND BRUIN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE -STANDBLAUW I Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ «n BESCHERMT HET 1 HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend een den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Uit3 De Spaansche burgeroorlog NOOD STIJGT TE MADRID Sterfte onder de bevolking neemt toe Vluchtelingen, die uit Madrid te Port- bou aankomen, deelen mede, dat het aantal sterfgevallen in de hoofdstad ten gevolge van vocht en koude snel toe neemt De roode machthebbers volgen do ontwikkeling van den toestand met be zorgdheid en doen al het mogelijke, om het uitbreken van epidemieën te voor komen. In iedere groote ondergrondsche schuilplaats sterven dagelijks drie vijf personen, voor het meerendeel vrouwen, kinderen en grijsaards. De vluchtelingen zijn van meening, dat juist het gevaar voor het uitbreken van epidemieën de roode verdedigingsjunta genoodzaakt heeft het decreet inzake verplichte ont ruiming van de hoofdstad uit te vaar digen. Duizenden huizen in vochtige, niet ver warmde kelders, wijl zij hun woningen we gens de voortdurende artillerie- en lucht bombardementen hebben moeten verlaten. De meeste dakloozen weigeren evenwel Madrid te verlaten, ondanks de hun door de roode machthebbers gegeven verzekering, dat zij zullen beletten, dat hun huizen gepiun- cerd worden. Degenen, die het bevel tot ontruiming op volgen, worden wegens gebrek aan gesloten auto's voor het meerendeel op open vracht auto's samengedrongen, zoodat ze aan regen sneeuw zijn blootgesteld. Als regel mo gen zij slechts een laken en een handvol kleedingstukken meenemen. De vluchtelingen, die de reis van Madrid naar Valencia gemaakt hadden, maakten melding van herhaalde bombardementen op dit traject. Tal van vrachtauto's en luxe wagens liggen in de slooten langs den weg, totaal stukgeschoten. Ook ziet men er velo cadavers van muildieren en ezels. De straten in Madrid zelf zijn totaal ver waarloosd. Losloopende honden snuffelen in het afval, dat overal ligt opgestapeld. Eata bezet Volgens mededeelingen van 53 Spaansche communisten, die uit Bata (Spaansch Gui nea) te Bordeaux zijn aangekomen, hebben rechtsche troepen zich bij verrassing van de stad Bata meester gemaakt. Het werk der niet-inmenglng vordert De Britsche regeering heeft aan de regee- ringen van Berlijn, Rome, Lissabon, Parijs Moskou medegedeeld, dat zij de antwoor den op haar voorstellen van 9 Januari ui zake het zenden van vrijwilligers naar Span je heeft ontvangen. De Britsche regeering verklaart voldaan te zijn over de overeenstemming, welke in dit punt is bereikt. Zij stelt verder vast, dat geen verzet is gerezen tegen het voorleggen van de correspondentie aan de sub-commis sie van de niet-inmengingscommissie, uen- einde den datum vast te stellen, waarop de maatregelen tot het beletten van het zenden van vrijwilligers van kracht zullen worden. De Britsche ambassadeurs te Rome en Berlijn hebben bovendien opdracht ontvan gen, mede te deelen, dat de regeering aan dacht heeft geschonken aan de voorstellen van Duitschland en Italië inzake het verwij deren van alle nieLSpanjaarden, die deelne men aan den burgeroorlog. De Britsche re geering is van oordeel, dat deze kwestie al leen door de niet-inmengings-commissie kan worden beoordeeld. 62 jaar doet mee aan volksdans. Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht. „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door m dame van 62 jaar, die nog aan volks dansen meedoet als een jong meisje, en vanneer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waar- ik leed en de rheumatische pijnen in mijn beide schouders, af te komen. Kruschen olbracht het kunststuk: mijn hoofdpijn ver- Iween, evenals mijn rheumatische pijnen". Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 nafuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot ge zonde werking. De „dagelijkscho dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoon maak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0.40, 0.75 en l.öO per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking do naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. (Adv.) ER KOMT VERADEMING IN AMERIKA HET WATER DAALT! Tot dusver zijn er 235 dooden Honderdduizenden bewoners van de dalen van Ohio en Mississippi hebben met vreugde kunnen constateeren, dat het water allengs daalt. Het was een verademing na dagen van panischen angst en verschrikke lijke dreiging. Vast staat, dat tot dusver 235 perso nen bij de overstroomingsramp om het leven zijn gekomen, doch ongetwijfeld zullen de lijken van nog tallooze an dere slachtoffers worden aangetroffen, zoodra het water tot normaal niveau zal zijn gedaald. Het gigantische evacuatie-plan, waarom trent melding werd gemaakt, is geheel uit- gevoerd. Alle steden en dorpen, die in een omtrek van tachtig kilometer links en rechts van de Mississippi zijn gelegen, zijn ontruimd. Het betrof hier een afstand van niet min der dan 2300 kilometer, van Cairo tot New- Orleans. De influenza en longontsteking breiden zich op tal van plaatsen verder uit en ne men allengs een epidemisch karakter aan. Het gevaar voor typhus en dysentery blijft eveneens nog steeds groot, aangezien vrijwel geen zuiver drinkwater te beko men is. Het is den ingenieurs gelukt, Cairo voor een algeheele verwoesting te behoeden. Niettemin zijn de dijken, welke enkele mij len ten Noorden van de stad zijn gelegen, doorgebroken, tengevolge waarvan twee dor pen volkomen zijn overstroomd. Vooral in Cinninnati en Pittsburg is het water aanzienlijk teruggeloopen, terwijl ook bij Louisville een lichte daling viel waar te nemen. In den staat Indiana is het water echter weer gestegen, zoodat andermaal tien dor- pen moesten worden ontruimd. In allerijl heeft zich een groot aantal hulpmanschap pen derwaarts begeven, teneinde het gevaar zooveel mogelijk te bestrijden. De burgemeester van Memphis heeft alle volmachten bekomen, teneinde de door hem noodzakelijk geachte maatregelen te treffen. Duizenden vluchtelingen uit allerlei streken hebben in de stad een toevlucht gezocht. Memphis vormt dan ook het hulp-centrum voor het overstroomde gebied van de Be- neden-Mississippi. Manschappen van het Roode Kruis heb ben rond de stad een tentenkamp ingericht waar 50.000 vluchtelingen kunnen worden opgenomen. DE BELGISCHE MINISTER-CRISIS Wauters volgt Vandervelde op Gistermiddag heeft de Belgische mi nister-president Paul van Zeeland aan koning Leopold verslag uitge bracht over den politieken toestand, met het oog op het aftreden van Van dervelde. De koning heeft het ontslag van Van dervelde aanvaard en de benoeming van Arthur Wauters, directeur van „Le Peuple", als diens opvolger goed gekeurd. Tijdens de kabinetszitting van gisteren heeft Van Zeeland een verklaring afgelegd over het aftreden van minister Vander velde. Hij zeide, dat er nooit een tegenstelling had bestaan tusschen Vandervelde en de regeering op belangrijke punten en dat alle door het kabinet genomen besluiten met algemeene stemmen aangenomen waren. Niettemin heeft minister Vandervelde, o;u in de lijn te blijven van de nationale een heid, bij zekere maatregelen, wam toe door de regeering werd besloten, zijn gevoelens geweld moeten aandoen. De gewetenscrisis, waarmede Vandervelde sinds verscheiden maanden te kampen had, kon niet zonder gevolg blijven voor de wijze waarop hij tegelijkertijd zijn eigen taak en de ontwikkeling van de regeeringsactie zag. De schakeeringen, die aan den dag traden tusschen zijn eigen opvattingen en de ge dragslijn, die spr. noodzakelijk achtte voor een nationale regeering, werden duidelijker. Onder deze omstandigheden herhaalde Vandervelde zijn verzoek tot ontslag, dat hij tevoren reeds had gedaan. Voortgaande bracht de premier hulde Vandervelde, waaraan hij toevoegde, dat Vandervelde van opvatting is, dat niets is gewijzigd in de diepgaande redenen, die de drie groote partijen verplichten, haar sa menwerking in het belang van het land voort te zetten. De Fransche defensie-debatten Gisteren is de Fransche Kamer bijeenge komen ter bespreking van de landsverde diging. De links-republikeinsche afgevaardigde Beauguitte vroeg wat Frankrijk stelde tegenover de strategische wegen, welke Duitschland aan zijn Westgrens bouwt Hij verlangde, dat in het grensgebied auto wegen worden aangelegd van minstens 12 meter breed. Oud-minister De Chappedelaine achtte het noodig, dat Frankrijk den ver loren tijd in de aanvulling van de oorlogs- voorraden inhaalt Tevens verlangde hij, dat het wegenstelsel verbeterd wordt ten einde de mobilisatie te vergemakkelijken. In het verder verloop van de debatten over de landsverdediging vroeg de links- democratische afgevaardigde C o q u i 1- laud waarom men in Frankrijk zes jaar noodig heeft om een kruiser te bouwen, terwijl men dit in Duitschland in drie of zelfs in twee jaar doet Spreker spoorde de regeering aan, deel te nemen aan den bewapeningswedloop. Vervolgens sprak de radicaal-socialist Potut over de mobilisatie en concentra tie van het leger. De grenzen moeten niet alleen worden verdedigd door een defensie systeem, doch ook moet de mogelijkheid bestaan van een bliksemsnel beantwoorden van een plotselingen aanval. Verder drong hij aan op een verbetering van de militaire opleiding en een verbete ring van het materieel. Quenette, onafhankelijk republikein, sprak de meening uit, dat de Maginot-linie niet voldoende is, omdat de vijand er in het Noorden omheen kan trekken. Daarom moet er een mobiele, sterke strijdmacht zijn, die tegenaanvallen kan doen. Er moe ten talrijke aanvalswagens komen. Naar aanleiding van een opmerking van één der afgevaardigden zette minister Cot dan uiteen, dat hij voorstander is van het in de practijk brengen van eenheid der luchtafweer in het land. Frédéric D u p o n t van de republikein- sche federatie verklaarde vervolgens, dat naar zijn meening de luchtmacht in Frank rijk niét sterk genoeg is. Daladier bestreed dit. D u p o n t verweet de Fransche lucht macht niet zoo actief te zijn als de Duit- sche en Italiaansche. Voorts verweet spr. den minister van luchtvaart gevolg te geven aan inblazin gen van het communistisch orgaan TTuma- té", hetgeen minister Cot weerlegde. De rad.-soc. afgevaardigde A re him- baud vroeg dan naar de voornemens der regeering ten aanzien van de Duitsche be wapeningen, waarbij hij vooral den nadruk legde op de kwestie van het troepenaantal, dat in Duitschland zoo veel grooter is. Duitsch bezoek aan Afrika De vroegere commandant van de Duitsche vloot, admiraal Foerster zal binnenkort een studiereis maken naar Zuid-Afrika, om de vestiging van Duitschers te bestudeeren. Hij zal o.a. een bedoek brengen aan 'de vraegere Duitsche kolonies van Oost- en Zuidwest-Afrika. Baldwin en het vredesvraagstuk 1 d w i n heeft den conservatieven canoidaat, Grant Ferris, voor de tusschen- tijdsohe verkiezing in St. Pancras een bood schap gezonden, waarin hij o.m. het vol gende zegt: „De op het oogenblik overheerschcnde kwestie is het behoud van den vrede. Voor het waarborgen van onze veiligheid is het 'an essentieel belang, dat wij een machtiger erdedigingss steem hebben, ofschoon wij allen gelooven, dat de tijd nabij is, waarop wij de anaere naties zullen kunnen over reden een overeenkomst aan te gaan be treffende gemeenschappelijke bewapenings vermindering. De nationale regoering heeft in den afge- loopen tijd niet zonder succes voor den vrede gewerkt. Terwijl anderen overijlde oplos singen kunnen bepleiten, zooals inmenging in den Spaanschen burgeroorlog, wenscht tie nationale regeering voor den tockomstigen vreae te werken. Het land immers is noch voor het fascis me, noch voor het communisme gemaakt en wenscht geenszins te worden betrokken in een conflict tusschen deze twee extremisti sche ideologieën. De Britsche troonopvolging Regeling der regentschapskwestie In Engeland is thans een wetsontwerp ge publiceerd inzake de troonopvolging. Het ontwerp bepaalt, dat een regentschap zal worden ingesteld ingeval een vorst den achttienjarigen leeftijd nog niet heeft be reikt, evenals wanneer de vorst door ziekte niet in staat is, zijn functie uit te oefenen, of in ieder geval, waarin de noodzaak be staat onder zekere andere omstanoigheden de koninklijke functies ten uitvoer te leg- Regent zal de persoon zijn, die in de orde der troonsopvolging eerste in rang is. De regent zal niet de bevoegdheid hebben, goedkeuring te hechten aan een wetsont werp, waarin de orde der troonsopvolging gewijzigd wordt, of besluiten genomen worden aangaande den protestantschen godsdienst Wanneer de vorst jonger is dan achttien jaar en niet gehuwd, zal zijn moeder regen tes zijn. Verder voorziet het wetsontwerp in het geval van voogdij over den persoon van den vorst en in het geval, dat de vorst zekere zijner koninklijke functies kan oele- geeren, waarbij bepaald is, dat de bevoegd heid om het parlement te ontbinden niet kan worden gedelegeerd, tenzij dit uitdruk kelijk door den vorst is De Japansch-Russische spanning neemt toe In officieele Japansche kringen heerscht een zekere ongerustheid ten aanzien van de provoceerende houding van de sovjet- regeering tegenover Japan. Zonder nog te spreken van het proces te- ;n de aanhangers van Trotzki, acht men het noodzakelijk, zijn volle aandacht te schenken aan het onderdrukken van de Japansche bewoners van Wladiwostok en het staken van het spoorwegverkeer tus schen Pogrpnitsnaja en Mansjoeli. Men heeft den indruk, dat de sovjet-autoriteiten alle Japanners uit het gebied van Wladi wostok willen verdrijven, terwijl de sovjet autoriteiten de Japansche schepen „Siberia Maru" en „Kontongan Maru" bij hun aan komst te Wladiwostok hebben vastgehou den. De Japansche autoriteiten vreezen, dat het Trans-Siberisch verkeer door de sovjets geheel zal worden geblokkeerd en zij spre- .-rcKS'S Lm rrïït w JNvv VAN tfoutef CHOCO (Adv.) De toestand in Noord-China Troepen trekken zich terny Naar verluidt, is in de overeenkomst, welke tusschen de centrale Chineesche re geering en de militaire leiders van de Noord-Westelijke provincies gesloten werd, bepaald, dat plannen zullen worden uitge werkt voor een politieke en militaire orga nisatie in deze gebieden. Het rechtstreeksch resultaat van de over eenkomst is, dat de militaire toebereidselen worden gestaakt Reeds zijn de voorposten van de troepen, die op de grens van Honan en Sjensi tegen over elkaar staan, begonnen zich terug te trekken. Ook is de telegrafische verbinding tusschen Tsjeng Tsjou en Sian Foe her steld. De werktijd in de Belgische mijnen De Belgische staatscourant publiceert de nieuwe werktijdregeling voor de Belgische mijnen, welke als volgt luidt: De wekelijksche duur van de ondergrond sche arbeid in de kolenmijnen wordt tot vijf en veertig uren beperkt Die beperking geldt voor het bij artikel 2 der wet van 14 Juni 1921 bepaald personeel. De aldus beperkte arbeidstijd wordt over de dagen der week verdeeld zoodanig, dat de duur van zeven uren en dertig minuten per dag. afdalen en weep naar boven komen inbegrepen, niet wordt overschreden. Een afwijking van deze bepalingen kan verleend worden bij Kon. besluit, gegeven na bespreking in den ministerraad en na voorafgaande raadpleging van een commis sie, belast met het volgen van de gang van den kolenvoorraad. De afwijking wordt voor ten hoogste drie maanden verleend, doch kan onder dezelfde voorwaarden vernieuwd worden. Amerika's sociale wetgeving Stappen ln de goede richting De Amerikaansche minister van arbeid, miss Perkins, heeft een nieuwe magna charta van den arbeid uitgewerkt, die even verregaande eischen bevat als die welke ver vat waren in de indertijd door het opjierste bondsgerechtshof in strijd met de grondwet verklaarde N.I.R.A.-wetgeving. De wetsvoorstellen van miss Perkins zul len binnenkort aan het congres worden voorgelegd. Zij omvatten de volgende punten: regeling van den kinderarbeid, vaststelling van mini- mumloonen. maximum-arbeidstijd en andere arbeidsvoorwaarden alsmede vaststelling van het recht tot het voeren van collectieve on derhandelingen over loonkwesties. Voorts eischt miss Perkins volmachten voor 't bij leggen van arbeidsconflicten. De minister van arbeid merkte nog op. dat de eischen. die zij aan het congres wil voor leggen, verder gaan dan die van de bekende Wagner Bill, DE JAPANSCHE REGEERINGSCRISIS Mislukte aanval op Oegaki Een aantel gewapende mannen is gis teren de woning binnengedrongen van den Japanschen kabinets-formateur Oegaki, met het kennelijk doel hem om het leven te brengen. De lijfwacht van den generaal wist echter de aanval lers terug te drijven. Door de politie werd daarop een aantel arrestaties verricht. Intusschen hoeft Oegaki den geheelen dag met vooraanstaande persoonlijkheden geconfereerd, zonder nochtans tot een oplos sing van de rcgeeringscrisis +e komen. Zoo als men weet stuiten al zijn pogingen af op den onwil der generaals om zich voor de portefeuille van oorlog beschikbaar te stellen, terwijl volgens de Japansche consti tutie dit ministeri ulleon door een m!litair mag worden beheerd. Naar het agentschap Domei meldt, blijven Oegaki tihans nog slechts twee wegen over. ofwel een troefkaart op tafel te leggen, ofwel zijn opdracht aan den keizer teruggeven. De politieke Dartiien hebben vergaderd ter. huize van den voorzitter van de kamer en besloten, dat president Tomita heden naar hei paleis zal gaan, om den keizer de sym pathie van de partijen in de huidige om standigheden te betuigen en naar de gezond heid van zijne majesteit te infonneeren, Oegaki geeft het op Naar wij vernemen, heeft Oegaki de kabinetsopdraoht aan den keizer teruggegeven en tevens ontslag geno men als generaal, daar zijn pogingen een regeerimg samen te stellen, mis lukt zijn door den onwil der hooge militairen. Hij verklaarde, dien toestand zeer ernstig te achten en met angst de toekomst van Japan tegemoet te zien. Het terreur-proces te Moskou Tegen alle beklaagden de doodstraf geëlscht In het te Moskou tegen R a d e k en zestien anderen gevoerde terreur-proces heeft de openbare aanklager W y s- hinski tegen allen de doodstraf ge- eischt. Bij het stellen van dezen eisch ver klaarde Wyshinski: „De wet eischt, in geval de schuld bewezen wordt, den dood door den kogel, welke straf alleen onder verzachtende omstandigheden ge wijzigd kan worden". Alle beklaagden hoorden den eisch onbewogen aan. In de voor de toehoor ders bestemde ruimte werden de woor den van den procureur-generaal met luid applaus onderstreept In het tweede gedeelte van zijn requisi toir, dat slechts eenmaal door een pauze een half uur onderbroken werd en om kwart over negen 's avonds eindigde, hield Wyshinski zich nog eenmaal met iederen beklaagde afzonderlijk bezig. Vooral Radek koos hij voor de felste aanvallen uit. „Het sovjet-gerecht", zoo zeide hij, „weet, hoe het verraders als u heeft te behande len. Gij dacht, dat ge uw eigen leven kondt redden, door uw* misdadige collega's aan te klagen. Deze aanklacht treft thans ech ter ook u." Volgens uit Moskou ontvangen berichten zou de vroegere militaire attaché aan de soviet-ambassade te Londen, generaal Put- in de gevangenis zonder voorafgaand vonnis zijn doodgeschoten. Breuk tusschen Rome en Moskou? De correspondent Van de Matin" te Rome meldt, dat in diplomatieke krin gen te Rome zekere geruchten de ronde doen volgens welke do Italiaansche regeering 'n ontwerp in studie zou heb ben de diplomatieke betrekkingen tus schen ItaLië en Sovjet-Rusland te ver breken. De slotbeslissing zou afhangen van zekere gebeurtenissen in Europa, met name van het conflict in Spanje. Er behoeft zeker niet op geweizen te worden, dat deze geruchten met het grootst mogelijke voorbehoud moeten be keken worden! Orkaan teistert Portugal De storm, die reeds eenige dagen aan de kust van Portugal woedt, heeft zich 's nachts ontwikkeld tot een orkaan zooals men daar sedert zestig jaar niet heeft gekend. De straten en pleinen in de lager gelegen wijken van Lissabon stonden een meter onder water, zoodat alle verkeer onmoge lijk was. De transatlantische luchtverbinding Er is nog gebrek aan vliegtuigen over den Atlantischen Oceaan zal worden uitgesteld bij gebrek aan voldoende vlieg tuigen. De Engelsche vliegtuigfabrikanten zijn nl. niet in staat tijdig de noodige toestellen af te leveren, daar zij den voorrang moeten geven aan de bestellingen van het ministe rie van luchtvaart Griep woedt in Engeland I In Groot-Brittannië Is het aantal sterfge vallen tengevolge van griep in 122 steden de vorige week eestegen tot 1103. In de aan deze week voorafgaande week wat dit aantal 1100, Gemengd Nieuws HUIS DREIGT IN TE STORTEN Bewoners hoorden verdacht gekraak Verkeer stopgezet De Weesperstraat tusschen Nieuwe Heerëngraoht en Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam is sedert gisteren middag voor het verkeer gesloten, omdat een der huizen op instorten stond. Het perceel no. 8 is dezer dagen gesloopt en ten gevolge daarvan is de blootgckomen bouwmuur van perceel no. 10 van de" fundeering gegleden. In den loop van den middag hoorden dd bewoners een verdacht gekraak. De deuren begonnen te klemmen en toen bemerkte men dat het geheele gebouw begon te wijken. De brandweer werd gewaarschuwd en deze liet dadelijk het huis door do bewoners outrui» men. Ook de bewoners van perceel No. 12 werd aangezegd, dat ze hun woning hadden te verlaten. Ingenieurs en opzichters van bouw- en woningtoezicht waren daarna ook spoedig ter plaatse. Zij achtten het gevaar groot, dat de bouwmuur zou bezwijken. Om het gevaar daarvoor zoo klein mogelijk te maken weid het verkeer in de straat stopgezet, waardoor voortdurend gedreun voorkomen werd. De brandweer toog dadelijk aan het wertf om den muur te stutten. In het licht van groote schijnwerpers werden klampen met steunbalken aangebracht tegen den verzak» ten muur. Het was een zeer gevaarlijk werk, zoodat men groote voorzichtigheid in acht moest' nemen. Het werk schoot daardoor slechts langzaam op. Om half negen gisteravond ;a de brandweer met stutten opgehouden omdat de toestand te gevaarlijk werd en zij er geen menschenleven aan mocht wagen. De brandweer is toen ingerukt. Het rijverkeer bleef ook daarna gestremd* Brand in een schuur De brandspuit In de sloot Woensdagavond ls brand uitgebroken to de schuur van den landbouwer V. te Schijndel. Het vuur greep zoo snefom zich heen, dat de schuur weldra tot den grond afbrandde. Landbouwwerktuigen, een groote voorraad hooi en honderd kippen gingen verloren. Toen de brandweer wilde inrukken, sloeg het paard met de brandspuit op hoL De voerman werd er af geslingerd en kwam in de sloot terecht. Het paard was weldra uit het gezicht verdwenen. Een aantal dorpelin* geen zetten het dier per fiets na en vonden ten slotte in het naburige Olland paard en spuit in de sloot. Met moeite slaagde men er in, het ditr op het droge te brengen, waarbij1 B;, uit Schijndel, zulk een trap kreeg, dat hij inwendige kneuzingen opliep. Het paard was eveneens ernstig gewond. De brand» spuit is later opgetakeld. LAND- EN TUINBOUW Restitutie op graanvoorraden Ten vervolge op de mededeeling van 28 December 1936 betreffende restitutie op voor raden tarwe, rogge, mais, gerst en haver bij verlaging van de monopolieprijsverschillen, waarbij alleen werd gesproken van daartoe aangewezen importeurs, deelt men ons v bevoegde zijde mede, dat zeer binnenkort regeling zal worden getroffen, waarbij ook aan daartoe aangewezen handelaren onder zekere voorwaarden restitutie kan worden verleend. Zij, die voor deze regeling in aanmerking meenen te kurunen komen, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Neder- landsche Akkerbouwcentrale, Bezuidenhout 15, te 's-Gravenhage, welke hun de verschil lende voorwaarden zal doen toekomen. 54» HEIDEN WYSIKAA# N.V. DORDREGHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN H A A G VIJVERISOLEERINGEN vooi GRONOVEaF JfaS) N.V.v.b.D. MATAK FONTEIN HARLINGEN.TEL.22a

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2