Jlieumr gntecift (üuurant GURE STORM OVER LAND EN WATER bs© Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken f-.PEREZ abonnementsprijs: Pee kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Pei week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghiaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 atibertrntieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer0-45 'oor liet bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 NO. 5998 VRIJDAG 29 JANUARI 1937 17e Jaargang HM. de Koningin te Igls Een aardige attentie Nadat reeds Dinsdagavond ter eere van H. M. Koningin Wilhelmina hoog in de bergen ten noorden van Innsbrück zich een vlammende W in het nachte lijk duister had afgeteekend, heeft gister opnieuw bij het invallen der duisternis de aandacht getrokken het oplaaien van een driekleurig vlammenlint in rood wit en blauw, in de nabijheid van het op een hoogte van 2.250 meter gelegen topstation van den noordelijken kabel- spoorweg aan de Hafelekar. Fransch-Nederlandsch handelsaccoord Contingenten voor eerste kwartaal 1937 verlengd Ter afsluiting van de sedert tien da gen te Parijs gevoerde onderhandelingen is gisteren te Parijs het Fransch-Neder- landsche handelsaccoord onderteekend. In dit accoord worden voor het eerste kwartaal van 1937 de aan Nederland toe gestane contingenten hernieuwd. Drinkwatervoorziening van Overijssel Van onhoudbaren toestand geen sprake. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist hebben de ministers van Sociale Zaken, Binnenlandsche Zaken en Justitie medegedeeld, dat inderdaad de Burgemees ters van Hasselt, Dalfsen en Heino, als mede van andere gemeenten In Overijssel op aandrang van het openbaar Ministerie, processen-verbaal laten opmaken wegens niet-naleving van de bouwverordeningen, voor zoover het betreft de bepalingen t.a.v. de aansluiting aan de waterleiding. Het is evenwel onjuist, dat zulks op groote schaal geschiedt. Tegen de overtreders wordt met omzichtigheid opgetreden. Het is bekend dat in de provincie Over ijssel, vooral in gemeenten op de hooge zandgronden, vele inwoners in het bezit zijn van bronwaterinstallaties. Het daarme de gewonnen, op het oog zuiver schijnend grondwater blijkt echter in sommige geval len bij onderzoek toch verontreinigd te zijn. Dat vele ingezetenen der bedoelde ge meenten financieel niet bij machte zouden zijn zich bij de waterleiding aan te sluiten, zonder zich in schulden te steken, kan niet .worden toegegeven. Dit is slechts bij een zeer klein gedeelte der inwoners het geval. (In de enkele gevallen, waarin de draag kracht de aansluiting niet toelaat, wordt daarmede uiteraard rekening gehouden. Volgens de Ministers is er geen sprake van, dat vele gemeenten in een onhoud baren toestand ten opzichte van de drinkwaterkweslie verkeeren. De regoe- ring acht dan ook geen termen voor lusschcnkomst aanwezig: ernstige moeilijkheden Bemanning van de „Jonge Jacobus" gered Scheepvaart in het Noorden des lands bijna gestremd Ijsvermaak thans a gevangen V POLITIEKE FANTASIE Het is een bekend feit, dat menschcn, die huiten een partij staan, veel beter weten wat er binnen dat partijverband omgaat, dan de leden van die groep. Zoo weet b.v. het Nationale Dagblad (telegram-1 Verschillende Schpnpn in adres „Waarheid"!) beter dan iemand I SC ePen 'n anders hoe het er binnenskamers bij de andere partijen uitziet en derhalve schrijft de redactie natuurlijk naar waarheidl „Er waart onrust door de gelederen der politieke partijen en die hunner volgelin gen. Vooral de geloovige katholieken godvruchtige gereformeerden slaan met stijgende weerzin de geesteshouding hunner staatkundige leiding gade". Het valt op, dat deze scribent van „god vruchtige gereformeerden" spreekt. Hij schijnt dus te meenen dat de „gereformeer den" in politiek verband samenleven wat geenszins het geval is. De naam „gerefor meerd" slaat op de belijdenis of op kerk; niet op de politieke partij. De bedoeling van den onkundigen schrij ver zal allicht zijn, dat met name de anti revolutionairen „met stijgende weerzin de geesteshouding van hun staatkundige lei ding gadeslaan vol verontwaardiging over de knieval van de partijleiding voor de liberaal-marxistische godlooze staat". Deze „stoere" mannen „laten hun anker bij de N.S.B. of bij de staatkundig gereformeerde partij vallen", waaruit af te leiden zou zijn, dat laatstgenoemde groep dichter bij N.S.B. staat dan de anti-revolutionaire partij. Dit moge in sommige praktische ge vallen juist zijn; als het op het principe aankomt hebben we beter gedachten van de staatkundig gereformeerden. Immers, al had de kennelijk ondeskun dige schrijver in het Nat. Dagblad ge- .lijk, dat er „onrust rondwaart" enz. dan zou hij zich nog vergissen in zijn veronder stelling, dat „geloovige katholieken" „godvruchtige gereformeerden" onderdak zouden zoeken bij de N.S.B. waar het lei dersbeginsel, de suggestie en de mensch- vergoding het gemis aan een waarachtig geestelijk beginsel, dat rust op Gods Woord, moeten vervangen. „Stoere gereformeerden" loopen niet in de fuik eener valsche, Hege Jiaansche mystiek. We beleven de laatste dagen een tamelijk barre winter, die zoo lang zamerhand herinneringen gaat wek ken aan de strenge vorstperiode van 1929. Weliswaar is de temperatuur nog niet zoo laag gedaald als in dat bekende jaar. maar wel heeft de laatste dagen een ijzige vrieswind over onze lage landen gewaaid, die door de kieren van ramen en deuren drong en zelfs door de dikste klee- ren heendrong. En niet alleen over het land heeft het gestormd: ook op zee is het de laatste dagen wel heel erg geweest. De stormen maakten het verblijf op zee voor de kleine schepen wel zeer gevaarlijk, en ook enkele grootere schepen zijn in ernstige moeilijkheden geraakt. Voor een er van is dat, gelijk wij gisteren reeds meldden, noodlottig geworden: de „Jonge Jacobus" is voor de Portugeesche kust vergaan. Gelukkig is de beman ning niet om het leven gekomen, zooals aanvankelijk met vrij groote zekerheid gemeld kon worden. Al leen is helaas een lid der bemanning bij de redding overboord geslagen en verdronken. Voorts zijn er nog enkele andere berichten gekomen van schepen, die het te kwaad gekregen hadden, maar tot nu toe heeft dat geen ern stige gevolgen gehad, behalve dan dat op de Theems een Groningsch motorschip verongelukt is. De be manning kon echter gered worden. Schiermonnikoog, Ameland en Marken zijn thans zoo goed als af gesloten van het vasteland. De stoomvaart kan zich geen weg meer banen door het ijs. In het heele Noorden des lands kan nog slechts hier en daar gevaren worden met groote schepen, terwijl het verkeer in de binnenwateren geheel is lam gelegd. De enkele booten, die giste ren in het ijs waren vastgeraakt, zijn uit hun benarde positie verlost. Voor de schaatsenrijders begint bet steeds hoopvoller te worden. Door de voortdurende sterke wind was het ijs op de meeste plaatsen, ondanks flinke vorst, nog vrij onbe trouwbaar. Nu vanmorgen echter de wind is gaan liggen, zal het niet lang meer duren of ook de verschil lende open p'ekken zullen dichtvrie zen en dan kan Hollland gaan ge nieten. In Friesland en Groningen waren gisteren de meeste banen al open, in de zuidelijker streken waren het hoofdzakelijk nog ondergespoten tennisbanen, die hun poorten konden openen. Vandaag zijn er al bevoor rechte ijsclubs, die hun banen kunnen vrijgeven, maar velen zullen toch nog één of twee dagen moeten wach ten. Mits het doorvriest natuurlijkl Vannacht heeft het behoorlijk ge vroren, maar niet overmatig. In Rotterdam was de hoogste tem peratuur gistermiddag om twee uur 4 graden C. De laagste tempera tuur werd in de afgeloopen nacht om twaalf uur geregistreerd. Het kwik stond toen 7 graden beneden het vriespunt. In die buurt is het vrij constant gebleven: vanmorgen om 8 uur was de temperatuur 6.8 graden C. Het ijs kan dus weer be hoorlijk aan dikte gewonnen hebben. Wegen in Twenthe's Noordoosthoek Geheel onbegaanbaar Door den straffen oostenwind, welke de in de laatste dagen gevallen sneeuw opzweept, zijn verschillende wegen in noord-oost-Twenthe geheel onbegaan baar en onbereikbaar gemaakt De verbinding tusschen Oldenzaal en Ootmarsum, Weerseloo en Tub- be rgen is geheel verbroken. Het auto verkeer is hier onmogelijk. Tientallen auto's en tractors zijn in de sneeuw, welke op sommige wegen over groote afstanden, meer dan één meter hoog ligt, vastgeraakt. De autobusdienst Ootmar sum. Tubbergen. Almelo. Oldenzaal, Weer- seloo is stopgezet De verbinding kon gis- termiddas met enkele bussen met groote moeite en urenlange vertraging worden onderhouden, 's Avonds bleek echter elke directe verbinding onmogelijk. De weg Oot- marsum-Denekamp is nog tamelijk goed be reikbaar, hoewel daar gistermiddag een vijftal auto's vastzat. De meeste belemme ring ondervindt men in de hooge eschgron- den. vanwaar de sneeuw in de lager gelegen straatwegen vastwaait. Groote groepen werkloozcn zijn bezig de verbinding zoo spoedig mogelijk te herstellen. Trawlers kunnen niet visschen Volgens radiografische berichten van schillende trawlers op de Noordzee is het hevig stormweer. Vooral gistermorgen had den de schepen het zwaar te verantwoorden. 's Middags was de zee iets kalmer, maar toch nog te stormachtig om te visschen. De schepen hebben dan ook de netten aan boord gehouden en wachten op beter weer. De veerdienst EnkhuizenStavoren In vervolg op de berichten van gisteren vernemen wij nog nader, dat niet de „W. F. van der Wijck" was uitgevaren om hulp te bieden aan de „R. van Hasselt", welke in het ijs was vastgeraakt, doch de „G Bosman". De beide veerbooten van den veerdienst Enkhuizen—Stavoren zijn *s middags uit het ijs bevrijd en in de haven te Enkhuizen binnengeloopen. De passagiers konden zich met den eerstvolgenden trein naar hun woonplaats begeven. Schiermonnikoog geïsoleerd Schiermonnikoog was gister geïso leerd van het vasteland, aangezien de postboot te Oostmahorn aan den grond raakte tengevolge van den lagen water stand. Ook de motorreddingboot „Insullnde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij zit in de haven van Oostmahorn vast Gistermorgen om acht uur verlieten de stoombooten „Sirena" en ,Jhr. van Geusau" van de N.V. Eerste Urker Stoomboot Maat schappij de haven van Urk met bestemming Enkhuizen. 's Middags om vier uur is de „Jhr. van Geusau" na een zeer moeilijke reis. te Enk huizen aangekomen. De „Sirena" evenwel had 's avonds om zes uur nog steeds plaats van bestemming niet bereikt Gewoonlijk wordt deze tocht volbracht in tijd van anderhalf uur. De dienst op Kampen ondervond weinig vertraging en had op normale wijze plaats. Ook Marken geïsoleerd Het buiten IJ is thans geheel bedekt met een dikke ijslaag .waardoor het scheepvaart verkeer door de Oranje-Sluizen vrijwel stil gelegd is Er komt geen schip meer binnen, alleen voor stoomschepen met zeer krach tige machines is de vaart nog mogelijk. Voor zeil- en motorvaartuigen is dit echter uitgesloten. Tengevolge van den zwaren ijsgang is het niet meer mogelijk het eiland Mar ken per vaartuig te bereiken. De N.Z.H.T.M. heeft haar bootdienst naar het eiland gestaakt waardoor het ge heel geïsoleerd is. Het is nog niet moge lijk het vasteland van het eiland af loopend over het ijs te bereiken. Scheepvaart in het Noorden gestremd Ondanks den scherpen Oostenwind, die vooral gisteren nog in kracht toenam, wordt er in de provincie Groningen reeds druk gebruik gemaakt van de gelegenheid, om van de ijssport te profiteeren. Op slooten en ondergeloopen land wordt reeds druk ge schaatst en ook de ijsbanen zijn geopend. Door den sneeuwval der laatste dagen is het ijs echter niet mooi. Allerwegen worden thans hardrijderijen georganiseerd. Het Schildmeer wordt reeds bereden. De scheepvaart is zoo goed als geheel stopgezet. Winschoterdiep, Boterdiep, Dam- sterdiep en Reitdiep liggen reeds geheel dicht Gisteren hebben een paar zeemotor schepen getracht het ijs in het Eemskanaal te breken, maar de schepen vorderen slechts zeer langzaam. De Vereeniging tot IJsbestrijding houdt vaart langs het Hoendiep naar Harlin- gen tot nu toe open met ijsbrekers, die dag en nacht in de weer zijn. Ook in Friesland ondervindt de scheep vaart reeds overal groote overlast. De ge wone bootdiensten op Sneek en Bolsward kwamen Woensdagavond te L e m me r met groote vertraging binnen. In de Sloter- meren bevond zich reeds veel grondijs. Ook de vaart over het Tjeukemeer bracht veel moeilijkheden. De nachtboot van Lemmer op Amsterdam kwam met ruim een uur vertraging binnen. Bij Pampus en tusschen Urk en Lemmer had men veel drijfijs ont moet. waardoor de boot een paar maal achteruit moest. Door den aflandschen wind is de Lemster-haven nog ijsvrij. De Jonge Jacobusgezonken Uit Lissabon werd gisteravond ge meld: De „Jonge Jacobns", het Neder- landsche stoomschip, dat vnoi de Por tugeesche kast in nood verkeerde, is gezonken. De bemanning ls gered door het Nederlandsche stoomschip „Achil les" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Bij de redding sloeg een lid der be- mtAining van de „Achilles" dooi een overkomende zee overboord. De man kon niet worden gered en is verdron ken. Alle andere opvarenden zijn dns gelukkig in veiligheid gebracht. Het m.s. „Avontuur" behouden te Schellingwoude binnengebracht De sleepboot „Geesje", welke gistermid dag was uitgevaren om een motorschip, dat fn het ijs nabij Marken bekneld zat, hulp Ae gaan bieden, is er in geslaagd het schip, dat de „Avontuur" bleek te zijn, behouden te Schellingwoude binnen te brengen. Engelsch schip omhoog gevaren Het Engelsche stoomschip „Bengloe" gisteravond nabij Saeftinge omhoog ge varen, Vermoedelijk zou het schip bij hoog water vlot komen. Er waren sleepbooten in de nabijheid. Groningsch m.s. „Wilja" aan de grond geloopen Het te Groningen thnlsbehooren- de motorschip „Wilja", eigenaar W. Slobben, is gisteren op de Theems na een aanvaring aan de grond geraakt De „Wilja" stootte op de ankerketting van het Duitsche stoomschip „Consnl Cords" en liep toen op den wal, waar het schip lek raakte. De kapitein is toen met vronw en kind en de alt vier kop pen bestaande bemanning bij Dinghy aan land gegaan. Daarna is de „Wilja" met de veerboot „Edith" van de dienst Gravesend-Tilbnry in botsing gekomen en ten slotte liep het schip op een mod- derbank vast. De „Edith" is naar Gra- vesend doorgevaren. Omtrent het ongeluk, dat het Nederland sche motorschip „Wilja" op de Theems 'trof vernemen wij nader, dat van een fei telijke botsing tusschen de „Wilja" en de .veerboot „Edith" niet kan worden gespro ken. De Wilja" luisterde niet meer naar Ihaar roer en was reeds zinkende, toen zij dicht tegen de geheel met reizigers bezette veerboot drong. De „Wilja" schuurde nog langs het remmingswerk van de veerhaven voordat zij in de modder bleef steken. De echtgenoote van den kapitein en hun baby van acht maanden zijn ondergebracht in de woning van den veerman te Gra- vesend. Zij hebben geen ernstige nadeelen van het gebeurde ondervonden Grieksch stoomschip aan den grond Het Grieksche stoomschip „Phaeton" gebouwd in 1913, groot bruto 4168 en netto 2570 registerton, toebehoorende aan de reederij N. G. Livanos te Pi raeus, varende met bestemming van Necochea naar Antwerpen, verkeerde gisteravond in nood en vroeg dringenu sleepbootassistentie. De "positie van het schip was 51 graden 32 minuten Noor derbreedte en 2 graden 27 minuten Oos terlengte, d. i. ongeveer nabij het licht schip Noord-Hinder. De sleepbooten „Noordzee" en „Go liath" uit Vlissingen zijn naar het schip vertrokken. De zee was zeer onstuimig en er stond een zeer krachtige Oosten wind. Het schip schijnt aan den grond gezeten te hebben, doch naderhand op eigen kracht vlot gekomen te zijn. Blijkbaar heeft het geen lekkage beko men, weshalve het naderhand geen sleep boothulp meer verlangde. Het schip stoom de later naar zijn bestemming Antwerpen. De sleepbooten „Noordzee" en „Goliath" zijn naar Vlissingen teruggekeerd. HOTEL POLEN - Sffi! 1STERDAM C l-KALVERSTRAAT fel. 33346 AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alt» moderns comfort Echt Holl. huls*li|kh*ld Kamers inel. ontbijt f 4.— en f 4-50 met badkamer vanaf f 5 RESTAURANT Braziliaansch schip in nood Een telegram uit Lissabon meldde gis teravond, dat het Braziliaansche stoom schip „Santos", dat van Santos onderweg is naar Botterdam, om hulp heeft geseind. Het schip deelde mede, dat het stuurloos afdreef en in wanhopige positie verkeerde. Behalve de bemanning bevinden zich hon derd passagiers aan boord. Zich zelf redden kan men niet, want in den woedenden or kaan zijn alle scheepsbooten weggeslagen. Hardrijderijen in Friesland In het hooge Noorden zijn de wedstrijden in het hardrijden reeds begonnen. Merk waardig was, dat op vele plaatsen de rijde- rijen moesten worden uitgesteld: de wind was te fel en de kou blijkbaar te doordrin gend. Van de volgende hardrijderijen voor mannen bereikten ons de uitslagen: Oldeboorn: 1. J Sonneveld, Nes; 2. A. Wy- benga, Zwaagwesteinde; 3. P. Eisinga, Grouw. Hempens: 1. E. Tichelaar, Hempens; A. Wielinga, Leeuwarden; 3. W. Kooistra, Dokkum. Hardegarijp: 1. P Neuteboom, Grootegast; 2. W. Veenstra, Quatrebras; 3. A. Visser, Leeuwarden. Nijega Sm.: 1. P. Laverman, Oudkerk; 2. K. v d Heide, Boelenslaan; 3. J. de Boer, Boornbergum. Lippenhuizen: 1. Y. Velde, Terwispel; 2. J. Oosterbaan, Gorredijk; 3. A. de Vries, Beets. Tjallebert: 1. G Meyerhof, Tijnje; 2. D. Hylkema, Bonnermond; 3. J. Stroop, Olde- lamer. Terwispel: 1. A de Vries, Oudehorne; 2. W. Lageveen, Beets; 3. T de Bos, Terwispel. Lezing van Dr. A. H. Colijn Naar wij vernemen, zal Dr. A. H. Colijn, die onlangs uit Nieuw-Guinea is terugge keerd na daar belangrijk onderzoekings werk te hebben verricht, eind April voor de eerste maal een lezing houden voor het Nieuw-Guinea Comité. CONSUL OVERLEDEN In den leeftijd van 72 jaar is te W a r- schau overleden de Nederlandsche consul, de heer P. C. G. Peereboom, tengevolge van een hartaandoening. De heer Peereboom is sedert 1903 consul van Nederland te War schau geweest. Boterknoeiers in hooger beroep O.M. eischt zware stralfen De grossier J. M. en zijn beide zoons A. L. M. en P. M. uit Leiden, stonden in hooger beroep voor de Haagsche Rechtbank terecht van een vonnis van den Kantonrechter te Leiden, waarbij zij wegens overtreding an de Landbouwcrisiswet tot geldboeten waren veroordeeld. De ambtenaar van het O. M. bij genoemd Kantongerecht, die tegen elk hun ner zwaardere straffen had geëischt, had :e gen dit vonnis geappelleerd. Als getuigen in deze zaak werden gehoord de ambtenaren der Crisiszui-velcen'rale J. Nijsse en J. C. de Jong. Volgens deze getui gen waren verdachten „sportief" want toen zij eenmaal geknipt waren, legden zij hun niet de minste moeilijkheden in den weg Integendeel, zij verleenden alle medewerking om de strafbare feiten te kunnen vaststellen Ook tegenover de rechtbank, gepre.-ideerd door Mr. Haga, gaven de verdachten de fei ten toe. Requisitoir Mr. Rouffaer, die liet O. M. waarnam bracht hulde aan het doortastend optreden van beide ambtenaren, die geen moeite had den gespaard om deze ernstige fraude op het j spoor te komen. Aan den hoofdverdachte zijn drie feiten n.l. het fabriceeren, het voorhanden hebber, en het afleveren van margarine in strijd met de bepalingen ten laste gelegd. De Of ficier meende dat hieraan een einde moest worden gemaakt door ernstige straffen ba eischen en vroeg ten aanzien van J M. 6 weken principale hechtenis, f 1000 boete, subs. 3 maanden hectenis en nog eens f 500 subs. 1 maand hech'enis. Tegen P eischte hij een geldboete van f 1000 subs. 3 maanden hechtenis en tegen A. I.. M. een v'dboete van f 500 subs. 1 maand hechtenis. De rechtbank zal 11 Fa.hr uitspraak doen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen De Tweede Kamer heeft de behande* ling van het voorstel tot Grondwetsher-* ziening verder behandeld. Minister de Wilde heeft het woord gevoerd. Nieuwe steunregeling inzake de fa* brieksturf. Overzicht over de werkloosheid ein* de 1936. Nadere mededeelingen over het plant inzake een nieuwe wereldsuikerconfe* ren tie. Tengevolge van de aanhoudende vorst: is het scheepvaartverkeer in het Noorden des lands voor het grootste deel gestremd Ameland. Schiermonnikoog en Marken zijn geïsoleerd. De opvarenden van de „Jonge Jacobus", die voor de Portugeesche kust is vergaan* zijn op één na gered. 1 Op de Theems is een Groningsch mot' torschip verongelukt. De opvarenden zijn; gered. 1 Verschillende schepen hebben op zeg met moeilijkheden te kampen gehad. In de Weesperstraat te Amsterdam dreigt een huis in te storten. Het verkeer door de betreffende straat is stopgezet. m De rechtbank te Rotterdam heeft dc behandeling van d: zaak van de gestolen; geldkist voortgezet In de Fransche Kamer zijn de debattefl over het defensie-vraagstuk voortgezet Op den Japanschen kabinetsformateur Oegaki is een mislukte aanslag gepleegd, de politieke crisis duurt voort De socialist Wauters volgt Vanderveldei op in het kabinet-Van Zeeland. Het water gaat thans eenigszins dalerf in het Amerikaansche overstroomingsge* bied. PERZISCHE TAPIJTEN I s-GRAVENHAGE. NOORDEINDE HOG I VOORJAARS OPRUIMING Wanneer men roofbouw plegen blüft op 't au to mobiel verkeei Komt dit straks, gaat men niet overstak, op een greep uit de schatkist neer. Dwang en kunstmatigheid z(J hielriem nimmer stand Trota willen w(J onszelven zjjn RIJDT FISK Het Roode Kruis een zegen Tegen alle waarheid in wordt soms nog beweerd, dat het Roode Kruis oorlog bevor dert. Daarom schrijft „Zonnestraal" voor de zooveelste keer: Het „Roode Kruis" is: Nimmer oorzaak tot oorlog; Verwekt geen oorlog; Organiseert geen oorlog! Het helpt en verpleegt overal ter wereld de slachtoffers van het oor logsgeweld en de oorlogsgru wel, die de z.g.n. beschaafde volkeren tot eigen schade en schande nog steeds blijven hanteeren. En deze waarheid wordt niet te niet ge daan door het verbijsterende bericht, dat de Duitsche FÜhrer, Adolf Hitler, aan Musso lini de hoogste eere-onderscheiding heeft toegekend van het Duitsche „Roode Kruis": Voor moed, beleid en trouw Minister Slingenberg stelt het bedrijf van de N V Walerteidinn ICf Zeeuwsch-Vlaanderen te Sint janssteen in werkino r, Maatschappij Vlaanderen van drinkwater wordt voordien Oost-Zeeuwxh

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1