cvocfc anfrjiiAouwm mam MOSTERD BILTHOVEN-PLANTWIJCK HANDWERKEN ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON V. DAM-BOOD K«G JET a Verwennen WEKELIJKSCHE BIJLAGE De geschiedenis van een hulpeloozen man Een oude Zweedsche historie (Slot) Den volgenden winter kwam moeder een paar dagen voor Kenstmis bij mij. Dat was mij zeer welkom, want van het huishouden met die dienstmeiden had ik ruim mijn be komst Een beetje eten voor me koken, dat konden die domme ganzen niet. Maar bui ten omhangen en halve dagen gicihelen, dat konden ze. En waar mijn gerookte hammen bleven, dat wisten ze waarschijnlijk beter Idan ik. Ik kreeg ze niet eens te ruik on, Ofschoon ik ze betalen moest. „Johanne wou niet bij je komen, om geen aanleiding te geven tot praatje©!" zei moe der. „Maar ze is nu thuis, bij je zuster en bij de beesten. Je kunt me vrij gelooven, ze zorgt voor alles. Ze laat je vriendelijk groe ten en ik denk, dat liet met jullie tooh ernst moet worden". ,Dat is toch een verschrikkelijk mensch, dat een armen kerel niet met rust wil later." zei ik. Maar moeder praatte door, alsof ik piets gez( _?d had en vertelde, hoe knap en handig Jolianne in alles was. En toen ze weg zou gaan, zei ze: „Hoor eens je zou je toch wel voor een paar dagen vrij kun nen maken om met mij naar huis te gaan? Zie je, je zou dan wat met 'haar kunnen samen zijn en aan haar kunnen wennen, en je zou zeker van haar gaan houden. Of hen je soms bang voor meisjes?" Ze plaagde me zoolang, tot ik eindelijk meeging. Johanne was zachtzinnig als pop. lammetje. Ze bediende mijv zorgde voor mij en kookte voor mij, zoodat ik, die in mijn schoolmeestershuis bijna verhongerd was, haast mijn maag bedierf. Nu, ik had er geen herwaar tegen, mij het eten, dat ze had klaargemaakt goed te laten smaken, en nu en dan een woordje met haar te praten. Maar zin in haar hebben, of met haar te willen trouwen, nee, daar was geen sprake van. Onder geen voorwaarde! Toen ik weer weg zou gaan, zei ze heel -.kalm: „Wel ik hoor van je moeder, dat je jover een vrouw denkt Je kunt je denken, hoe 't mij te moede werd! Het was alsof ik een lepel vol peper ïn mijn mond gestopt kreeg. Ik begon te ©totteren: „Maar dat is volvolkomen heusch, volkomenn Zij klapte dicht als een zakmes. „Ben je misschien bang, dat je een blauwtje zult krijgen, domme vent? Dat hoef je niet te doen, ik heb nooit aan iemand anders ge dacht, dan aan jou. En al ben ik niet rijk, ik heb er toch verstand van, met hetgeen jij verdient goed uit te komen. Dat is de hoofdzaak". „Wel, nu is het tusschen jullie in orde, meende moeder. Nu heb je er over gespro ken en je zou het niet over je hart kunnen krijgen, het meisje voor dien gek te houden". Ik was zoo boos, dat ik wol had kunnen huilen. Maar wat zou ik doen?, Utrecht De Beste Ik ging weer naar mijn school terug. De nieuwe meid was nog tienmaal zoo ërg, als de vorige. Moeder liet mij door mijn zusje sohrij ven, dat Johanne zoo vriendelijk en aard'ig was. Ze was zoo ijverig aan het iweven, ze naaide en breide aan haar uitzet. Nu, zie je, toen beigon ik zooiets als mee lijden te krijgen met het meisje. De voorjaarsvacantie brak aan en ik ging Weer naar hui©. En zij kwam natuurlijk ook. Op een Zondag, toen wij zaten koffie te drinken, kwam de burgemeester bij ons binnen. Hij zei: ,,'t Schijnt jou nog al goed hier te bevallen, Johanne. Je denkt zeker, een mensch is nooit te oud om een school meester te hebben!" Ik werd zoo rood als een pioen, maar moeder zei, dat hij gelijk had, en dat er immers trouwplannen waren. Als gewoon lijk hield ik mijn mond; mijn leven lang ben ik wat moeilijk met mijn woorden ge weest. En Johanne liet het maar zoo, als was er geen vuiltje aan de lucht en toen ze opstond om weg te gaan, toen had ik een zoen van haar -te pakken voor ik het wist. „Het schijnt dat de menschen verlegen Worden, als ze in Lund studeeren" merkte 'de burgemeester lachend op, toen hij zag MOEDERS MOLENAAR'© KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! SOESTDIJKERSTRAATWEG 3739 RUSTHUIS Mooie ligging. Alle comfort. Prijzen naar gelang der kamers vanaf 125.p. mnd. TELEFOON 2161 BILTHOVEN P. C. BALK Diploma Ned. Bond v. Ziekenverple- gingen Ned. Vereen, v. Psych. en Neur. hoe de kleur mij uitsloeg. ,Je zou zeggen, dat Anders nog nooit een meisje gekust heeft!" Je kunt je voorstellen hoe ik er bij stond. Ik kon toch niet zeggen, dat dit werkelijk de eerste keer was! Die kus had mij werke lijk in de war gebracht. Toen de burgemees ter weg was, zei moeder: „Ja mijn jongen, je weet wel, dat ik het voor je 'bestwil doe; een betere vrouw zou je onmogelijk kunnen krijgen. En nu begrijp je wel, dat je zoo gauw mogelijk naar den dominé moet gaan, want morgen weet anders het heele dorp het! Daar zorgt de burgemeester wel voor..." Natuurlijk ging ik naar den dominé, en zoo kwamen wij onder de geboden. Op de bruiloft zat de nieuwe huisonderwijzer van den dominé naast me. Wat wist die man een massa af van geschiedenis. Ik vergat er den tijd door en toen moeder mij een poos later aan de mouw trok, keek ze bar zuinig omdat ik er zelfs "niet aan gedacht had, wat aandacht aan de bruid te besteden. Maar Johanne zei tegen me: „Jij bent een arme jongen, je hebt een verstandig mensch noo- dig. om voor je te zorgen. Lees jij maar in je oude paperassen, ik zal intusschen voor je spullen zorgen Ik moet eerlijk" zeggen, we wenden wel aan elkaar. Zij zorgde voor alles al© de beste wij hadden nooit geldgebrek, Zij lette er ook op, dat ik mijn lessen niet vergat dat ik altijd een schoonen zakdoek bij me had. En we kregen drie kinderen, die ze den halven dag kuste en verwende en die niet van haar af waren te slaan. Maar ik heb Johanne nooit begrepen, vóór ze stierf. Op een goeden avond kwam ik thuis, twee dagen voor haar heengaan en daar zat de oudste dochter van den dominé bij haar. Ze waren vriendinnen, die twee. De deur van de kamer, waar Johanne lag, stond open; ze hadden mij niet hooren binnen komen Toen ik mijn naam hoorde noemen, sloop ik voorzichtig naar die .half open deur. ,.Je trouwde immers, omdat je zooveel van hem hield!" zei de vriendin. „Ja, maar ik dacht alleen maar aan me zelf, toen ik zijn vrouw wou worden. Ons huwelijk begon niet op de ware manier nooit heeft hij begrepen, hoeveel ik van hem gehouden heb. Hij zat maar tot diep in den nacht te lezen En ik heb het hem nooit durven zeggen, hoe lief ik hem wel had Daarmee was het gesprek uit en ik sloop weg. Wij hebben er niet meer samen ov gesproken. Ik wist niet, hoe ik haar alles moest zeggen, wat ik dacht en voelde^ voor zij stierf Is er wel iets hulpeloozer in de wereld dan een man alleen?" De oude dorpsmeester klopte zijn pijp uit, stak hem in den achterzak van zijn pandjesjas, en ging heen. Er gebeuren vreemde dingen in *t leven van de menschen in van die kleine, afge legen Zweedsche dorpen, waar geen ver keer is. Het is soms zonderling, zooals de huwelijken er tot stand komen; dat is een oude historie! Schoorsieenlooper gehaakt van Jo-Jo Benoodigd: 3 str. Jo-Jo k 50 gr. bruin kL 12; 2 str. idem, geel kl. 16; 1 str. idem, beige kl. 14 van de N. V. Artsilk, Breda. Ver der 1 haaknaald Imra no 1; 1 stopnaald zonder punt Men zet 36 steken op met geel. Hierop haakt men met geel 4 toeren van 120 ruitjes. Voor 1 ruitje haakt men 1 stokje, 2 los ser^ 1 stokje. Vervolgens haakt men 4 toeren 40 ruitjes geel, 40 ruitjes bruip, 40 ruitjes geel, hier na 4 toeren 20 ruitjes geel, 80 ruitjes bruin, 20 ruitjes geel, nu 4 toeren 120 ruitjes bruin 4 toeren 40 ruitjes beige, 40 ruitjes bruin, 40 ruitjes beige, 2 toeren 120 ruitjes beige 10 toer 120 ruitjes bruin, 4 toeren 36 ruitjes geel, 48 ruitjes bruin, 36 ruitjes geel. Het verdient aanbeveling om de onder rand met afgepaste draden door te rijgen, dan heeft men in eens de franje. Nu rijgt men met een dubbele draad van onder naar boven en terug met bruin. In de eerste 16 ruitjes geel de draden 60 c.M. lang, 4 ruitjes van boven af met geel, 2 ruitjes van boven af met bruin. 2 ruitjes van boven af met beige draden 130 cM. lang. Nu 12 ruit jes van de gede rand met bruin, de draden 50 c.M. lang. Vervolgens weer naar boven af 4 ruitjes met geel, 2 ruitje© met bruin, 2 ruitjes met beige 'en de draden 130 cM. lang. De gele rand van onder met draden (bruin) van 40 cM. leng te. Dit is nu het midden. Men stopt nu in omgekeerde volgorde terug. In de beige en gele strepen stopt men met bruin heen en terug, Daarna knoopt men de franje van 8 draden te zamen. Geen grooter schrikbeeld voor »en gezin dan een werkelijk verwend kind, dat het heele huishouden regeert, zoo schrijft mevrouw S. A. Schouten-Steenbergen in „Het Kind". We hebben allen wel eens een specimen van deze kleine tyrannetjes ontmoet en van de meesten onzer heibben de handen dan gejeukt om uiting te geven aan de ergernis, die zoo'n nietig despootje bij ons opwekto. En toch is allereerst het arme tyrannetje zelf evenals trouwens veelal z'n volwas sen soortgenooten in de maatschappij! in vele opzichten de dupe van zijn eigen op treden. Die driftbuien, dat jengelig dwingen doet het kind niet voor zijn plezier en wan neer 't al als resultaat zijn wensoh vervuld ziet, dnn is in heel veel gevallen het genoegen, dat verwacht werd, reeds vergald en zeker niet evenredig aan alle moeite, die tot het verkrijgen ervan moest worden aan gewend. De schuld ligt hier vanzelfsprekend bij de opvoeders, die het kind de steun van tucht onthouden. Op de ouders rust de plicht het kind te leiden, het door hun leiding te bren gen tot zelfibeheersching en zelftucht. Daar voor zijn echter in de eerste plaats deze eigenschappen noodig voor den opvoeder zelf. Zooals de geheele opvoeding steunt op zelfopvoeding en op het voorbeeld, dat de opvoeder niet alleen in woord, maar in derdaad! geeft, zoo is ook hier het eigen voorbeeld een machtig wapen tegen de zoo gevreesde verwennerij, die in de meeste ge vallen z'n oorzaak vindt in slapte en ge makzucht van den opvoeder. Is het niet ver leidelijk ons zelf nu en dan te venvenncn door de gemakkelijkste weg te kiezen? Het is inderdaad op het eerste gezicht voor den ander dikwijls gemakkelijker het kind zijn zin te geven, dan de eigen wil tegenover die van het kleine dwingeland je te zetten, tot dat de grenzen overschreden, de gevolgen van de gemakzucht niet te overzien zijn en er van de zijde der ouders een wil, stand vastigheid en overzicht gevergd worden, waarover maar weinig menschen beschik ken. Van de aanvang af, d.w.z. van de wieg af, hoede men zich voor verwennerij! „Niet verwennen", dat is dan ook het rooi van vele jonge ouders, die het ernstig meenen met hun peuter. Angstvallig speu ren zo naar elke mogelijkheid, waarmee ze misschien de jonggeborene zouden kunnen verwennen. Nauwgezet lezen ze paedagogi- sche werken; het kindje wordt alleen in een kamer gezet en er wordt zoo min mogelijk naar gekeken. Rustig laten, vooral niet uit de wieg ha len!! En... van het heerlijkste bezit, het mooiste wonder, dat ooit voor twee menschen is weggelegd, wordt maar matig genoten. Hier geldt ook weer „de gulden midden weg" als het beste pad om te bewandelen. Gelukkig hebben de meeste moeders wel zoo veel vrouwelijke intuïtie, gepaard aan echte moederliefde, dat ze die gulden weg wel tijdig inslaan, vooral als bet niet bij de eer ste baby blijft en broertje of zusje door hun verschijnen alleen reeds hulp bij de opvoe ding geven. Een feit is het echter, dat door de onkunde of is het misschien te veel aan kennis?! die leid-t tot die angst voor verwennen, bijna nooit van het eerste kind zoo rustig wordt genoten als van de volgende. En juist dat eerste kindje kan zoo iets innig moois, zoo'n verrassend wonder zijn in zijn nog niet ge kende heerlijkheid! "Vaders, die die intuïtie missen en meer langs logisohe gedachtengang zich laten lei den bij de opvoeding, vervallen daardoor over het algemeen gemakkelijker in het andere uiterste van starre strengheid, star vasthouden aan principes, die niet altijd en tegenover elk kind stand houden kunnen. In een waarlijk harmonisch gezin, cn hier komen we tot de kern der kwestie, waar liefde tusschen de ouders de grond toon vormt, ontmoeten de ouders elkaar ook in de liefde voor het kind. Hier is bij uitstek het terrein voor de meest volkomen samen werking. In de opvoeding van het kind zul len zij elkaar eerst geheel kunnen aanvul len en elkaar kunnen temperen. Samen zullen ze zoo in hun liefde ongetwijfeld de gulden middenweg vinden, tot heil van de kinderen en vreugde voor henzelf. RUNDERROLLETJES MET KOOL: Koop zooveel magere runderlapjes als men noo dig heeft. Klop en zout zev leg op ieder lapje een stukje spek, doe er wat peper op en beleg ze met rauwe groene kool. Rol ze op, bindt ze dicht, paneer ze en bak ze een kwartiertje in vet of boter en laat ze verder twee uur stoven. In plaats van met kool kan men ze ook opvullen met schijven uien. DRIE-IN-DE PA-N: 50 gram aardappelmeel, 50 gr. zelfrijzend bakmeel, 1 dL melk, 60 gram krenten en suiltanen, iets zout, een dooier^ 30 gram boter. Vermeng het zelfrijzend bakmeel met het aardappelmeel. Voeg hierbij de dooier, het zout en de melk. Roer dit tot een gladde massa, roer er ook de gewasschen krenten en rozijnen door. Smelt een stukje boter in een koekepan en bak hierin kleine ronde koekjes aan heide kanten bruin. RIJSTEVLA MET PEERTJES: 1 pond mooie roodgestoofde peertjes, driekwart liter melk, 60 gram rijst, 15 gram aardappel meel, 1 eierdooier, 50 gr. suiker, citroen schilletje. Doe de gestoofde peertjes onder ln een kom. Bind het kooknat met wat aardappel meel tot een dikke gebonden saus. Kook van melk, rijst en citroenschil een dunne rijstebrij. Klop le dooier goed los, voeg eraan 't aardappelmeel toe en verdun ze met wat melk. Los de suiker op in de rijst, verwijder het citroenschilletje en bind de rijst op de juiste dikte met het aardappelmeel. Maak de vla af op smaak en giet ze ov^r de peertjes en giet over de rijst als een dun doorschijnend laagje het gebonden perennat. Prima kwaliteit VISCH dat heeft JANSEN Keizerstraat 26 Telefoon 56175 GESTOOFDE PREI: 2 flinke bossen prei, 2 afgestr. eetl. boter, wat zout en pepert 2 eetL azijn, 1 afgestr. eetl. aardappel meel. Maak de prei schoon, snijd ze in stukken van ongeveer 5 cm en kook ze gaar met een bodempje water en wat zout, ongeveer een half uur. Voeg er dan de boter en de azijn bij en bind de vloeistof rondom de prei met wat aardappelmeel. Roer er naar smaak een ietsje peper door. CARAMELVLA: 1 liter melk, anderhalf ons suiker, half ons aardappelmeel, 1 thee lepel vanillesuiker. Zet de suiker droog op het vuur. Begin er voorzichtig in te roeren zoodra 't bruin be gint te worden doch zorg er voor dat de sui ker niet vastplakt aan de kanten van de pan. Roer tot de massa geheel bruin is en over de oppervlakte begint te schuimen. Zet dan vlug le pan van het vuur, laat ze even staan en giet er de heete gekookte melk in Meng het aardappelmeel tot een dun papje met een beetje koude melk of water. Breng de caramelvla weer aan de kook, de harde stukjes caramel lossen dan weer op. Bind de vla met het aardapelmeeJ ,laat even door koken en roer tijdens het afkoelen nu en dan in de vla ter voorkoming van een vlies. Nr. 767: leuke japon, te vervaardigen van wollen stof. De garneering bestaat uit een vestje met een strik van wit piqué. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 c.M. breedte Het patroon is te verkrijgen in maat 46; bovenwijdte: 107 cM.; taillewijdte 90 cM.; heupwijdte 120 cM. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs 30 cent per stuk. Nr. 748: mooie japon vain bedrukt materi aal voor de oudere dame. De garneering be staat uit een geplisseerde jabot van effen materiaal. Benoodigd 5 meter van 90 cM. Het patroon is te verkrijgen in maat 48; bo venwijdte 112 cM.; taillewijdte 96 cM.; heup wijdte 128 cM. Door het al of niet aanknip pen van naden kan men het patroon pas send maken voor het eigen figuur. Prijs 30 cent per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de Af- deeling Knippatronen van de Uitgevers maatschappij: „De Mijlpaal" Singel 91, Am sterdam, centrum. Toezending zal geschie den na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoo* dige vertraging ln de verzending. Gelieve verder de bestelbrieven voldoende te fran- keeren, daar deze anders niet door ons ge* accepteerd worden. Bovenstaande patronen rijn ook naar maat te verkrijgen. Prijs is dan 70 ets. pes stuk. Verder leveren we nfet alleen patronen j van de hier gepubliceerde modellen^ doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten ls voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat rijn: mantel: 85 ets.; japon: 70 ets.; lingerie en kinderkleeding: 45 ets; blouse: 40 ets. en rok 35 ets. per stuk. CADEAUi Knippatroon naar maat of GRATIS i Passen, Rijgen, Knippen door 1ste klas Coupeuse ALLEEN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10452 GROTE SORTERING: DAMES- EN HERENSTOFFEN, PELTERIJEN, enz. Handige maniertjes De ervaring leert, dat petroleum-aether een uitstekend middel is om, bij het uit maken van vlekken, benzine of tetra te ver vangen. Het neemt direct de vlekken weg en droogt op zonder een kring of onaange name lucht achter te laten. De meest voor komende vlekken in onze kleeding worden veroorzaakt door de dranken, die we het meest gebruiken: koffie, thee en chocolade. Het is toevallig, dat bij het uitmaken van deze vlekken rekening moet worden gehou den met hetzelfde feit, nl., dat ze een com binatie vormen van: een kleurstof van plantaardige oorsprong, melk en suiker. Zwarte etui's van fijn, glimmend leer, die vaal of vlekkerig zijn geworden, maakt men eerst stofschoon. Vervolgen© wrijft men ze in met een lapje, waarop wat zwarte schoen smeer en poetst na met een fluweelen of flanellen lap. Kaalgewordcn plekjes kleurt men bij met wat verdunde spiritu&lak Voor al verdunnen,, daar het leer anders hard wordt. Het best is tafelzilver af te wasschen in een bak van papier maohé. Men loopt dan de minste kans om er krassen ip te krijgen. Men moet er om denken slechts een paar stukjes tegelijk te wasschen en niet alles tegelijk in den bak te leggen, daar het zil ver anders krast. Is er veel zilver tegelijk te wasschen dan verdient het aanbeveling het even in warm water na te spoelen. Het dro gen geschiedt zoo stevig mogelijk met lin nen doeken. Wrijft men bet zilver na het drogen telkens even met een zeem of een flanellen doek dan voorkomt men het vaak poetsen. Braadpannen en koekepannen worden met warm water en Brusselsch zand van binnen en buiten schoongeboend. Het gebruik van sodawater is af te keuren; daar de pannen dan gaan „haken". Het vuil weghangen van koekepannen, zooals eertijds steeds geschied de, is niet aan te raden. Men heeft dan kans. dat de verschillende gerechten, die men er in klaar maakt, naar elkaar gaan smaken. Na het afdrogen laat men ze liefst op een hoekje van de kachel verder drogen^ oqi eventueel roesten te voorkomen. Voor het ge bruik wrijft men de pannen uit met zout eu een stukje grauw papier. Is fluweel ruw geworden dan kan men dit in vele gevallen verhelpen door het goed boven de wasem van kokend water te hou den en, terwijl de damp in het fluweel trekt, dit voortdurend met de vleug mee te schuic- Nat geworden fluweelen hoeden mogen nimmer afgeveegd worden; maar moeten zoo drogen, dat ze in hun model blijven. Zwart fluweel, dat leeüjk is geworden, knapt weer op, wanneer men het afwrijft met een in petroleum gedrenkt wollen of flanellen lapje; daarna borstelen en laten luchten. UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE N.V. Kanis Gunnink, Importeurs, Kampen STOOMWASSCHERIJ Th.BÖMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52543 ROTTERDAM NIET DUURDER, WEL BETER! ZOETE MOST (ALCOHOLVRIJ) HEERLIJK VERFRISSCHEND VERSTERKEND Vink's Conservenfabrieken N.V. (Afd. Mosterij) Hlen-Dodewaard (Bet.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12