1895 MAANDAG 25 JANUARI 1937 EERSTE BLAD P^, De Spaansclie burgeroorlog MADRID WEER HEVIG GEBOMBARDEERD De opmarsch naar Malaga gestremd Het Spaansche ministerie van Marine en Luchtvaart, heeft de volgende nota ge publiceerd: „De vertegenwoordiger van het ministerie van Marine te Almeria en de chef van de vlootbasis te Cartagena deelen ons mede: Bij het aanbreken van den dag van Zater dag werd aan den horizon een schip gezien, dat geïdentificeerd werd als het Duitsche pantserschip Admiral Graf Spee". Terzelf der tijd meldde de waarnemingspost op den Cabo de Gata, ten Oosten van Almeria, dat een vliegtuig passeerde, dat in de richting van het Duitsche schip vloog, dat zich acht mijl ten Zuid-oosten van Puenta Sabinal be vond. Korten tijd later zag men in den nevel drie watervliegtuigen der insurgenten, ver volgens een vierde toestel dat twee keer bommen wierp op het vliegveld van Roque- tas, een kustplaats, vlak bij Almeria. Nadat het bombardement was afgeloopen zag men, dat het betreffende vliegtuig vlak bij den Duitschen pantserkruiser neerstreek, aan boord werd geheschen en op het dek vast- OIKZWÖLSCHE Hoofdkantoor. Den Hoac, Loon van Mc.rd.rvoori 7t Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd JAPANS POLITIEKE CRISIS Dit werd gezien door den waarnemer Vi cente Martinez FigueTas, die werkzaam is bij Puenta Sabinal. De juistheid van deze inlichting werd gecontroleerd door den ver tegenwoordiger der marine te Almeria". ZSadrid onder de bommen Uit Madrid seint Havas, dat de stad van 11.45 tot 12.05 en van 12.25 tot 12.40 is blootgesteld geweest aan het hevigste artillerie-bombardement sedert het be gin der vijandelijkheden, Granaten uit de kanonnen van 15 en 21 cm. daalden neer in de straten in 't centrum en bij de Vailecasbrug. Bij deze brug zijn Vele huisjes ingestort, vijf personen gedood en negen gewond. Bijna alle buitenwijken werden getroffen, de straten bieden een 'desolaten indruk, overal liggen stukken puin der stukgeschoten huizen verspreid. Ook het telefoongebouw aan de Gran Via, heeft het weer zwaar te verduren gehad. De eetzaal en de perskamer zijn- vernield, vele telefoonlijnen gebroken, zoodat bijna geen verbindingen met het buitenland kon den worden verkregen. Het aantal gewon den in de omgeving van de Gran Via wordt op twintig geschat. De omsingeling der stad De United-Presscorrespondent le Avilla, Degandt, meldt, dat de regeeringstroepen er over zouden denken hun strijdkrachten aan het Guadarramafront te versterken met troepen uit de stad, om bij een verder optrekken van den nationalistischen linker vleugel ook van dezen kant af gedekt te zijn. Deze beweging zou tevens gericht zijn tegen het dreigend gevaar van een vol komen omsingeling der stad door Franco's troepen. Uit te Valencia binnengekomen berichten uit het Zuiden, zou voorts, volgens United Press, blijken, dat het den regeeringsstrijd- krachten is gelukt, den opmarsch der na tionalisten in de richting van Malaga, al thans voorloopig tot staan te brengen. Zij hebben Zaterdag bij Marbella aldus deze lezing een operatie ondernomen, waarbij fcij op den vijand strategisch belangrijke stellingen hebben weten te veroveren. De nationalisten melden, dat de vijand éen aanval ondernomen heeft op de Cerro 'de la Cruz in de prov, Granada. De attaque werd afgeslagen en kwam den regeerings troepen op een verlies van een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal te staan. De operaties, welke ten Zuiden van Al- hama (in de prov. Murcia) begonnen zijn, worden, volgens het communiqué, van Sala manca voortgezet en hebben den vijand reeds aanzienlijke verliezen gekost De Uni ted-Presscorrespondent te Sevilla spreekt van 115 dooden. Aan het front van Jaen werden verschillende linksche aanvallen af geslagen. Het communiqué van den verdedigings- raad van Bilbao meldt geen bijzondere ac tiviteit aan het Baskische front. Het proces tegen verschillende officieren en soldaten van de Guardia Civil voor de Volksrecht bank, is heden geëindigd. Vijf verdachten werden ter dood veroordeeld. De verdedi- gingsraad heeft een telegram ontvangen van den voorzitter van het republikeinsch congres te Dublin, waarbij hulp wordt aan geboden. Einde der Venezolaansche oliestaking Begeering greep In! De Venezolaansche regeering heeft in het Btakingsconflict bij de petroleummaatschap- pijen ingegrepen. Zij heeft gelast een einde aan de staking te maken en tevens de loo- Den verhoogd. Arbeiders, die fot nog toe zeven en negen bolivar (f2.90 en f3.70) per dag ontvangen, krijgen een bolivar (f 0.41) meer. Daaren boven ontvangen de arbeiders, die in huizen jder. maatschappijen wonen nog een extra- iverhooging van een bolivar Het conflict in de petroleumbedrijven heeft het land reeds 4 millioen bolivar Kf 1.650.000) gekost. Nog in ander opzicht heeft deze staking schade berokkend. De huitenlandsche deviezen zijn schaarsch ge worden, omdat eenige maatschappijen de overmaking van 100.000 dollar, als dage- Jijksch aandeel in de opbrengst der petro leum verkoopen aan het buitenland hebben gestaakt. Vreemde natuurverschijnselen hebben on der de inwoners van de stad Osorno in Chili een paniekstemming verwekt. De in de nabij heid gelegen Calbuco-vulkaan begon plotse ling te werken, waarbij weldra de geheele stad ln zware, geel-gekleurde wolken van zwaveldamp gehuld werd. De atmosfeer werd daarbij zoo verstikkend, dat het den menschen moeilijk viel adem te halen. Zij vluchtten in paniek de straat op, doch de angst werd nog grooter, toen kort daarop de krater eigenaardige 1' M-ralen uitstiet, die {veel geleken op bliksemschichten. Generaal Oegaki wordt kabinetsformateur Bij leger en vloot geen persona grata De particulier zegelbewaarder van den Japanschen keizer heeft Zondag prins S a ij o n j i geraadpleegd inzake de benoeming van een kabinetsforma teur. De besprekingen vonden te Okit- soe plaats, daar de prins wegens zijn jongste ziekte niet in staat was zich naar Tokio te begeven. Teruggekeerd begaf Yoessa zich onmiddellijk naar den keizer om rapport uit te brengen. De door Saijonji aanbevolen candidaat werd daarop door den keizer ontboden. Het bleek de oud-gouverneur van Korea, Oegaki, te zijn. Oegaki bracht het weekeinde door te Nagamka, dat ongeveer vijf uur van de Japansche hoofdstad verwijderd ligt. Onmiddellijk begaf Oegaki zich per auto naar Tokio waar hij laat in den avond arriveerde. Hij werd door den keizer ontvangen. Tot 2.10 in den mor gen vertoefde de kabinetsformateur in het paleis. Men verwacht, dat hij na een korte nachtrust onmiddellijk met zijn fonnatie-pogingen een begin zal maken. Het is een open vraag of hij daarin zal slagen. Algemeen is men van oor deel, dat de opdracht zeker geen ge makkelijke zal zijn, daar met Oegaki een kabinetsformateur werd aangewe zen, die allerminst populair schijnt te zijn in de kringen van het leger. Generaal Oegaki behoort tot den libe ralen vleugel en heeft meermalen uit zui- nigheidsoverwegingen de militaire begroo ting gedrukt. Hij was namelijk driemaal minister van oorlog. Ook als oud-gouver neur van Korea ziet hij terug op een goe den staat van dienst. De ontevredenheid der militaire groepen keert zich trouwens ook tot prins Saijonji, wien men eveneens zijn liberale tendenzen verwijt Het feit dat de nieuwe formateur werd aanbevolen door den ouden staats man, die in Februari van het vorige jaar op de lijst stond om wegens zijn politieke beginselen te worden vermoord, is evenmin een factor om Oegaki's taak te vergemak kelijken. De hooge legerofficieren hebben Oegaki reeds verweten, dat het hem aan de ge- wenschte kennis van de tegenwoordige situatie ontbreekt De militairen wenschen een kabinet, waarin geen enkele partijpoli ticus zitting heeft. De vloot legt wel is waar niet zulk een onverbiddelijke hou ding aan den dag, doch ook in maritieme kringen wenscht men een regeering, die in staat moet worden geacht het land, na af loop van de internationale vlootaccoorden van Washington en Londen, veilig door de komende „verdraglooze" periode te sturen. Ook de vloot is daarom van meening, dat de mogelijkheid van partijtwisten uit de nieuwe regeering dient te worden geban nen. Deze wenschen werden eens te meer ge accentueerd in de vergadering, die door militaire en maritieme leiders gezamenlijk werd belegd. Men drong aan op een minis ter-president zonder politiek verleden, die vastbesloten is de politieke hervormingen door te voeren. De eerste taak van het ka binet zou moeten zijn de politieke partijen te bewegen af te stappen van de tegenwoor verhoudingen. De hervormingen van bewindsmachine, opgesteld door het kabinet-Hirota, dienen door zijn opvolger te worden verwezenlijkt. Het parlement moet onder het aanstaande kabinet worde o ontbonden. De „Hotsji Sjimboen" levert inmiddels op de huidige crisis een wel merkwaardige commentaar. Het blad schrijft n.l. dat zij. die het meest van het aftreden van het kabinet hebben geprofiteerd debeide dochters van Hirota zijn. Toen Hirota nog gewoon minister was had hij n.l. de ge woonte om regelmatig met zijn dochters naar de bioscoop te gaan. Toen hij echter premier werd brak hij met deze gewoonte. Zijn dochters aldus het blad hebben hem na zijn aftreden onmiddellijk verzocht de oude traditie weer in eere te herstellen. BLUM SPREEKT TE LYON Economische en politieke belangen zijn niet te scheiden Regeling der ontwapening is noodzakelijk De Fransche minister-president Léon Blum heeft te Lyon aan een diner het woord gevoerd over de volksfrontpolitiek zijner regeering. Spreker zeide dat de op vatting, dat Frankrijk streefde naar een tweezijdig Ik geloof al dus zeide Blum een bewijs werkelijkheidszin te geven, wan neer ik verklaar, dat wij de veilig heid van Frank rijk niet willen losmaken van dé Europeesche vre de en dat wij dat niet willen omdat wij niet kunnen. Wij zijn er n.l. van overtuigd, dat geen enkele bijzondere over eenkomst van Frankrijk onze veiligheid zou waarborgen en deze overtuiging vindt haar uitdrukking in de dikwijls verkeerd begre pen formule van den ondeelbaren vrede. Wij zijn trouw aan de beginselen van den volkenbond; wij hebben vriendschapsban den aangeknoopt die wij volledig zullen handhaven. Wij willen verder werken aan de interpretatie van het communiqué, dat in Juli te Londen is opgesteld voor de re- ge'ing van alle Europeesche vraagstukken. Ik blijf een dergelijke regeling mogelijk achten, als alle landen in goeden wil daar aan medewerken, maar ik ben van mee ning, dat deze mogelijkheid zooals minis ter Eden het onlangs in het Lagerhuis gezegd heeft, op het oogenblik in hoofd zaak afhankelijk is van Duitschland. Ik zou in dat opzicht volkomen openhar tig willen zijn. Men ziet, hoe de Duitsche staat zijn geheele organisatievermogen, zijn geheele kracht en zijn nationalen wil richt op het ovenvinnen van ernstige economi sche moeilijkheden. Velen hebben dan ook spontaan gedacht aan een soort van ruil, waarbij Duitschland economische hulp zou ontvangen, terwijl het zou moeten deel nemen aan een vreedzame regeling van den Europeeschen toestand. Maar ik geloof, dat wij Duitschland niets moeten voorstellen, dat op marchandeeren gelijk. Wij hebben te veel gevoel voor onze nationale waardigheid en zijn te zeer beslo ten zoo noodig respect daarvoor af te dwin gen, dan dat wij zelf niet de waardigheid van andere volken zouc\en eerbiedigen. Wij voelen nog weinig voor de onjuiste en ge vaarlijke opvatting, dat het groeien der eco nomische moeilijkheden Duitschland vroeg of laat zou kunnen dwingen tot het vragen van hulp en het aanvaarden van voonvaar- den. Verder hoeden wij er ons wel voor, verdenking te werpen op de vredelievend heid, waarvan H i 11 e r bij plechtige gele genheden heeft getuigd. Overeenkomsten kunnen slechts tot stand komen in geest van vertrouwen en tusschen gelijke partijen. Maar daarbij is er een waarheid, waarvoor men de oogen niet gesloten moet houden. Hoe kunnen economische overeenkom sten gesloten worden onafhankelijk van politieke regelingen, nu de bewapenings wedloop een nog sneller tempo heeft dan voor den oorlog? Welk land zal een anderen staat cre- dieten willen verschaffen, grondstoffen willen geven of op koloniaal gebied te gemoet willen komen, indien het ook maar even zal moeten vreezen, dat de verleende hulp tegen dat land zelf ge bruikt zal kunnen worden? Er bestaat dus een onmiskenbaar ver band tusschen economische samenwer king eenerzijds en organisatie van den vrede en staking van een wapenings wedloop anderzijds. Roemeensche kroonprins ongesteld Toestand wordt als ernstig beschouwd Kroonprins Michaël van Roemenië, die te Florence vertoeft, bij zijn gescheiden moeder, is aldaar ongesteld geworden. Aan vankelijk meende men te doen te hebben met- een lichte influenza, doch al spoedig bemerkte men dat de prins een blinde darmontsteking had, terwijl men vreest dat de mogelijkheid van een longontsteking niet uitgesloten moet worden geacht. De doctoren beschouwden den toestand s zoo ernstig, dat zij den kroonprins van Italië den toegang tot de ziekenkamer ont zegden. Inmiddels is uit Boekarest dr. Mamou- lian, de lijfarts van koning Carol, gearri veerd. De koning heeft dr. Mamoulian. naar vernomen wordt, opdracht gegeven de Italiaansche geneesheeren te consulteeren aangaande do ziekte van zijn zoon. Deze consultaties zouden onmiddellijk na aan komst plaats hebben, waarna dr. Mamou lian telefonisch aan koning Carol rapport zou uitbrengen. De Roemeensche gezant te Rome, die zich vergezeld van den eersten gezantschapssecretaris naar Florence heeft begeven, zal de consultatie bijwonen. De overmaat van bewapening zal Europa dwingen, het vraagstuk der ontwapening opnieuw in overweging te nemen. Een ac- coord over de beperking en de progressieve vermindering der bewapening moet nood zakelijk deel uitmaken van een algemeens Europeesche regeling. Echter, de bewapeningsindustrie neemt een zóó belangrijke plaats in, dat het wel licht niet meer mogelijk zal zijn, een ont- wapenings-overeenkomst te sluiten zonder dat daarbij een internationale overeen komst aansluit, die voorziet in nieuwe werkgelegenheid voor de ondernemingen en de arbeiders. Zoo rijzen ook vragen van financieelen aard, over financieele samen werking. Blum verklaarde het eens te zijn met Eden, toen deze zeide, dat Europa niet door verdragen en vredelievende verklaringen genezen kan worden, doch dat er een krach tige wil tot samenwerking noodig is. In Frankrijk bestaat die eendrachtige wil. Als ook in Duitschland deze wil aan den dag treedt, aldus besloot Blum, zijn wij bereid met dat land samen te werken zon der bijgedachte. Uien-Ooelé zucA fvè NA HET ONTBIJT MEÏ TEN HOEVET ROQQEBROOD TEN HOEVE'S ROGGEBROOD IS KRACHTIG. UCHT VERTEERBAAR EN BEVORDERT DE SPIJSVERTERING VRAAGT UW BAKKER.' GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TEL. 533298 TEI.53949 Twee oud-burgemeesters van Londen bakkeleien Een Incident dat opzien baarde In de wethouderskamer van de histori sche Guildhall heeft zich een kort, maar heftig incident voorgedaan tusschen twee gewezen lord-mayors van Londen. Het incident heeft in de City groote ont- steltenis verwekt en zal vermoedelijk nog het onderzoek uitmaken van een officieel onderzoek. Er was een bijeenkomst geweest van de financieele commissie der City in de „vergulde zaal"; de commissieleden wa ren vertrokken, alleen de 78-jarige sir Alfred Bower, die in 1924-1925 lord-mayor was, bleef in't vertrek achter. Hij stond bij den schoorsteen, met den rug naar het haardvuur gekeerd. Do deur werd geopend en de lange, grijze figuur van sir Phene Neal, die in 1930-1931 lord-mayor was en 77 jaar is, trad binnen. Sir Alfred Bower liep naar hem toe en vóór sir Phene er op ver dacht was, voelde hij de vuist van sir Alfred, die hem een stoot in de ribben gaf. „Dat is voor Dinsdag", voegde de aan valler er aan toe. Een der wethouders, die zich ook in het vertrek bevond, kwam tusschenbeide. maar sir Alfred had reeds zijn mouw opgestroopt en stond daar in gevechtshouding. Het bleef echter bij een woordenduel op heftigen toon De wethouder sprak de beide bejaarde oud burgemeesters verzoenend toe en ten slotte gingen zij gedrieën dineeren De beide grijze bestuurders der wereldstad hebben elk hun lezing gegeven van het ge beurde; daaruit blijkt in elk geval, dat het diner nog niet tot volkomen verzoening heeft geleid. Bleek en nog verstroord over den ribbenstoot zeide sir Phene Neal: „Ik bleef kalm, toen ik de vuist voelde, maar als sir Alfred mij pijn had gedaan, zou ik dat stel lig niet op mij hebben laten zitten". „Ik geloof, dat sir Alfred een grief tegen ij had als gevolg van iets, dat Dinsdag tusschen ons is voorgevallen, maar dat naar mijn meening weinig te beteekenen had" Wat er op dien bewusten Dinsdag is ge beurd? Dat heeft sir Alfred Bower aan een verslaggever van de „Daily Express" ver teld. Hij hechtte er meer beteekenis aan. „Dinsdag was er een bijeenkomst van net bestuur der Londensche City", zeide sir Al fred. „De zitting was juist begonnen; de lord- mayor had zijn zetel ingenomen en de dis cussies geopend. Toen kwam sir Phene Nea. binnen. Hij liep mij voorbij, zwaaide met de panden van zijn jas heen en weer, als om mij te plagen. Toen greep hij onverhoeds mijn rechterarm en wrong hem naar achte ren. Het deed mij ontzettend veel pijn. Het is mogelijk, zoo ging sir Alfred voort, dat het een grap is geweest, maar dan was het in elk geval een heel pijnlijke. Toen ik thuiskwam, heb ik mijn arm eens bekeken. Wilt u hem even zien?"... Sir Alfred maakte hetzelfde gebaar als in de „vergulde zaal": hij stroopte zijn mouw op en toonde den arm, waarop zich eenige plokken vertoonder, met de gele, blauwe en bruine tinten, welke het gevolg zijn van een al te hardhandige aanraking. U moet niet den/ken, dat ik kleinzeerig ben, vervolgde de oud-lord-mayor. Ik ben athleet geweest en kan wel tegen een stootje. Maar ik vond, dat sir Pehne Neail ook iete moest hebben. Daarom gaf ik hem dien stoot. Kijk zoo..." en op hetzelfde moment had ook de verslaggever zijn ribbestoot beet. „En ik liet mijn arm zien om de reden te laten zien". Heeft men hier inderdaad slechts met een grap en de wraak er voor te doen? Dat zal het officieeie onderzoek moeten uitwijzen. Oppervlakkig gezien, krijgt de buitenstaan der den indruk, dat ook de bejaarde bestuur ders van een wereldstad hun kleine „bloed- veeten" niet kunnen vergeten. Een retourvlucht Croydon-Kaapstad Voor herstel van het Britsche prestige De Britsche vlieger-officier David Lle wellyn zal heden met zijn Percival Vega Gullvliegtuig voor een tocht naar de Kaap opstijgen. Hij hoopt Vrijdag weer in Enge land terug te zijn. Wanneer hem dit inder daad gelukt, heeft hij alle records op deze route gebroken. Eenmaal in Kaapstad aan gekomen, wil hij zich" slechts acht uur rust gunnen, om daarna weer den terugtocht naar Croydon te aanvaarden. „Met mijn vlucht", zoo zeide Llewellyn aan een correspondent van Reuter, „wil ik de Britsche luchtvaart in de oogen der ZuiiT- Afrikanen rehahiliteeren na on9 droevig figuur in de LondenJohannesburgrace". „Als ik slaag, dan is dit de eerste tocht met slechts twee tusschenlandingen, want mijn plan is, is, slechts te Caïro en Kissoemi benzine in te nemen. Woensdagmorgen zal ik, als alles vlot verloopt, in Kaapstad zijn en dan gaat het na acht uur ru§t weer terug naar Engeland". Nieuw landsverraadsproces te Moskou Radek en collega's voor den rechter Te Moskou is een nieuw terroristenproces aan den gang. De acte van beschuldiging vermeldt de volgende zes punten: lo. Op instructie van Trotski is in 1933 ïen „parallel-centrum" gesticht, bestaande uit Pjatakof, Radek, Sokolnikof, Serebrajkof. dat voor spionnage, terreur, ondermijning der militaire macht der Sovjet-Unie enz. moest zorgen. 2o. Sokolnikof en Radek hebben in verbin ding gestaan met de vertegenwoordigers van eenige huitenlandsche staten voor de organi satie van den gemeenschappelijken strijd te gen de Sovjet-Unie. 3o. Er is systematisch gespionneerd ten gunste van die staten. Er zijn tal van terreurdaden gepleegd waarbij ook menschenlevens waren te be treuren. 5o. Er zijn terreurdaden voorbereid tegen de leiders der communistische partij en deo- Sovjet-regeering. Onder punt 6 worden dan alle naman der verdachten vermeld. Alle verdachten, aldus de acte van be schuldiging, hebben bekend en zijn daar'oe gebracht door de bewijsriukken, die in de dossiers zijn opgenomen en de getuigenver klaringen. Pjatakof, Sokolnikof. Radek en Sebriajkof worden beschuldigd van landver raad, evenals de andere verdachten, die me- oeplichtigen worden genoemd. Opnieuw wordt bevel gegeven Trotski en zijn zoon te arresteeren zoodra zij <>p Sov jetgebied worden aangetroffen en hen voor het gerechtshof te geleiden. Nadat alle verdachten, op de vraag van den president, nogmaals hadden bekend schuldig te rijn. werd een aanvang gemaakt mfit hun verhoor. DE WATERVLOED IN DE VEREENIGDE STATEN Benzinebranden verergeren den toestand Roosevelt wil steunfonds stichten De toestand i:n de overstroomde gebieden der Vereenigde Staten wordt steeds moei lijker. Zij worden thans niet alleen bedreigd door de ontketende elementen, maar boven dien door voedselgebrek en een tekort aan drinkwater. In verscheiden districten is reeds typhus ontstaan, terwijl zich ook tal van gevallen van longontsteking voordoen. In één dorp hebben reeds twintig personen longontsteking gekregen; in tal van straten in Cincinnati staat het water vijf meter hoog. Vijftigduizend personen hebben de wijk genomen in kerken ziekenhuizen en echo len. De politie in deze stad heeft order ge kregen te schieten op plunderaars, die op heeterdaad betrapt worden. Een plunderen de neger is reeds doodgeschoten. In Cincinnati blijft het water stijgen, evenals in Louisville en Memphis. In Pitts burgh is het daarentegen reeds begonnen te dalen. In Franckfort in Kentucky zijn 19 gevangenen ontsnapt, toen do gevangenis onderliep. De bewakers openden het vuur en wisten hen allen weer m arrest te stel len. Eenigen hunner werden gewond. In Cincinnati woedt tevens een geweldige brand, die zich uitbreidt over een front van 5% K.M. lengte. In één straat, die vier hui7.enblokken lang is, is alles vernield. Tien tanks van de Standard Oil, elk met een inhoud van 50.000 gallons, zijn in de lucht gevlogen en de sohade, die deze maat schappij lijdt, wordit op een millioen dollar geschat. Ook in Portsmouth (Ohio) zijn branden ontstaan, doordat op het water drijvende benzine is geraakt Het peil van de Ohio heeft thans de record hoogte van 31 voet bereikt. Het hoogste peil. dat men tot dusver had geregistreerd, was 46 voet, namelijk in 1884. Overal in hei dal van de Ohio regent het thans en de imwoners hebben den raad gekregen, naar veiliger oorden te vertrekken. De gouverneur van Indiana heeft overal in het overstroomde gebied, dat thans bijna een vierde gedeelte van den geheehen staat beslaat, den staat van beleg afgekondigd. Troepen hebben in alle openbare gebouwen hum intrek genomen voor de hulpverlee ning. De stad Jeffersonville is ontruimd. In Aurora drijven 45.000 H.L. benzine op de oppervlakte van het water. Men heeft voorzorgsmaatregelen genomen ter voorko ming van in brand geraken van deze ben zine, aangezien dit een ware ramp zou zijn. President Roosevelt, die raamt, dat 270.000 personen dakloos zijn geworden heeft een proclamatie tot het volk gericht, waarin hij vraagt twee millioen dollar bijeen te brengen voor het hulpfonds voor de slacht offers. De regeertng zelf heeft eveneens twee millioen ter beschikking gesteld. Vandaag zijn een tiental personen omgekomen. De materieele schade neemt nog steeds toe. cfn iedzr fyuls iftN Mkcbertand. wordit d&te weeA de step tabak: puzzle g IEDERE GOEDE OPtOSSE# fa OWVANGT EEN PRIJS.'v WAARONDER f.50001' AAN GELDPRIJ2.EN I ECONOMIE EN FINANCIEN l fe De Clearing met Duitschlan^ Stand petr 22 Jannari 1. Stortingen ln Nederland 14.7S0.800 Waarvan bestemd voor: a. achterst, vorderingen 453.000 b. rentedienst Dawes- en Toungleenlng en Still- halte: Rentetransfer 439.000 c. vrUe rek. Reichsbank 669.300 d. nieuwe onder de Clea ring vall. vorderingen 13.299.500 2. Stortingen ln Duitsch land. nieuwe onder dei Clearing vall. vorderin gen (lnol. saldo 193« ad 34.988.000) 44.141.400 3. Ultbetal. lm Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van 't bedrag onder ld) 12.034.200 Laatst uitbetaald nummer •an storting 342.961 (v. 7. 337.786) 4. Speciale verrekening: Stortingen ln Nederland tegen afgegeven rels- cheauos (lncl. aaldo 1936 ad 665.700) <78.700 Ultbetal. in Nederland 67.000 Overgebracht naar al gemeene rekening JIJ. 116.100 Nog beschikbaar 600.600 De clearing met ItaliS De Amerikaansche autostaking Dinsdag weer fabrieken ln bedrijf De directie van de General Motors is, naar zij mededeelt, voornemens Dinsdag a.s. eeni ge fabrieken te heropenen. Er zou gedu rende twee dagen per week door 95.000 ar beiders gewerkt worden. Naar men weet, zijn als gevolg van de staking bij het con cern in het geheel 120.000 arbeiders werk loos. De Amerikaansche Minister van Arbeid, mevr. Perkins, deelde mede, dat haar departement zal trachten een bijeenkomst te bewerkstelligen tusschen de werkgevers en de arbeidersleider Lewis. Volgens haar zijn er eekenen, die er op wijzen, dat deze poging met succes bekroond zal worden. GOERING WORDT PEETVADER! De heer en mevrouw Franz Steinert uit Rheydt (D.) hebben kennisgegeven van de geboorte van hun veertiende kind, dat den naam Annette Brigitte zal dragen. Zoodra Goer ing dat vernam, heeft hü la ten mededeelen, dat hij als peetvader zal op treden en dat zijn petekind financieel ge steund zal worden. Het gezin Steinert kan daardoor bogen op drie hooge peetvaders: Hindenburg, Hitier en Goering. Toen het kroost van Steinert zich zoo sterk uitbreidde, verklaarde president Hindenburg zich namelijk bereid, als peetvader voor een meisje op te treden, dat enkele jaren geleden is geboren. Hitier volgde dat voorbeeld, toen er weer een dochter verscheen en thans is Goering peetvader nummer drie. De toestand in Palestina De leden van de Koninklijke Commissie van Onderzoek naar de toestanden ln Pales tina hebben hun werk beëindigd en zijn naar Port-Said teruggekeerd, alwaar zij zich voor de huisreis naar Engeland hebben In gescheept. tiing der oude rekeningen. De Pandbrievenkoersen L Stijging 3pel. stnklten blljtt ««al,! De Directie der Friesch-GroningschtSr potheekbank deelt mede, dat de koenH uitgifte der 3y2 pet. pandbrieven gang van heden is verhoogd tot 99*in De omwisselingskoersen voor aflosbitn stelde pandbrieven zijn verhoogd tot ti voor 3y2 pet. pandbrieven en 101 pctil 4 pet. pandbrieven. De omwisseling^ sen voor vrijwillige conversie blijven u loopig onveranderd en derhalve gAn haafd op 99 pet., voor 3y2 pet. pandta en 100% pet. voor 4 pet. ttr O Carton- en Papierfabriek f! v.h. W. A. Scholten oc (SS Winstsaldo f 93 (v. J. verlies f 26.185)^ Aan het Jaarverslag over het boekja eindigd 31 Augustus jL van de Carta Papierfabriek v.h. W. A. Scholten wore volgende ontleend: Hoewel er eenige verbetering In de II mogelijkheden viel te constateeren, f deze verbetering ons nog niet in staat, stroocartonfabriek gedurende het geT1 jaar op vole capaciteit te laten werkena» waren derhalve evenals verleden jaar noodzaakt een zekere beperking op dl ductie toe te passen. Ook bij de exploitatie onzer pap: briek ondervonden wij moeilijkheden,£1 ke gepaard gingen met een scherpe èr currentie op de diverse markten, waefc] wij meermalen gedwongen waren coter ten tegen niet loonende prijzen af tojr; ten. j) Dank zij bezuinigingen en techniscba2 beteringen mochten wij er in sla*%b; moeilijkheden gedeeltelijk te onderv%! wijzigingen kwam slechts ten deele a1- boekjaar ten goede. .De behaalde i draait slechts f 93 (v. J. verlies f 5 Met het onverdeeld gebleven winslt van het vorige boekjaar ad f 30.310 ii;L winstbeetemming ter beschikking f rcl Wij stellen voor het winstsaldo geh«°[ nieuwe rekening over te brengen en1®*' halve geen dividend uit te keeren. 0ks' dit boekjaar heeft geen afschrijving p'"1' gehad. D )rd DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSND» Je raadt het al: ze hebben ons voor inbrekers gehouden. Als we onze portie ge had hebben draait Bibbersnoets moeder het licht aan en nu zien ze, dat wij het maar zijn. Ale ik eindelijk, hikkend en stotterend, verteld heb, wat ons allemaal al overkomen is. staan de brave menschen versteld. Enfin, Bibbersnoet gaat naar bed en ik ga naar huis. Nu daar hooren ze me, gelukkig! 90. Vader doet open. „Waar hen ('plat lanc gebleven? En wat L- dat voor 'n mifaa om zoo laat thuis te komen?" schreeuwt G ITij wil niet eens naar me luisteren «levi krijg ik er van mijn eigen vader nogf S cunnetjes overheen! „Je moet maarjiriji onder vreemde oogen!" zegt hij; „ik ztlrc de stad een baas voor je zoekenI" S Wordt vertf

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2