kdEOJj Het minste tandbederf IVOROL Gemeenteraad van Amsterdam AKKERTJES ALLEMAAL1 THUIS VRIJDAG 22 JANUARI 1937 DERDE BI.AD PAG. 9 Coördinatie van het vervoer "iË „WILDE" AUTOBUS- iIENSTEN VERDWIJNEN Eveneens de vermomde diensten van zgn. reis- i vereenigingen fat het Reglement Autovervoer ersonen inhoudi [n verband met de uitgifte van het aatsblad waarin het Kon. Besl. tot invoe- ig van een vergunningsstelsel voor het ploiteeren van motorrijtuigen tot vervoer n personen (reglement autovervoer per- Oen )is opgenomen, heelt de inspecteur- jaeraal van het verkeer, ir Th. M. B. in Marle, te 's-Gravenhage in een on- rhoud het volgende medegedeeld: Do Centrale Commissie voor Advies en |stand voor het Verkeersfonds heeft een ltsontwerp met bijbehoorenden algemee- n maatregel van bestuur aan den minis- van Waterstaat doen toekomen. Sebruik makende van de machtiging in- volge par. 47 van de wet tot verlaging n de openbare uitgaven wordt in afwach- ig van het totstandkomen van een wet de Iterie geregeld bij algemeenen maatregel n bestuur (het R.A.P.). Deze moet vol- ns dezelfde wet binnen twee jaar door een !t worden vervangen. Daar in het R.A.P. verschillende nieuwe latregelen worden genomen heeft deze ng van zaken het voordeel, dat de rege- lg eenigen tijd aan de practijk kan wor- n getoetst alvorens zij in den vorm eener >t wordt vastgelegd.' Het R.A.P. regelt het vervoer van personen et motorrijtuigen en maakt daarbij onder heid tusschen autobussen en personen- S)'s. et vervoer met autobussen is drieërlei: a autobusdiensten, b. eigen vervoer, dat is vervoer ten behoeve van een bedrijf of onder neming, c. toerwagenritten, d.l. het vervoer dat niet onder a of b. valt. Volgens het nieuwe reglement zal voor —le vervoer per autobus een vergun- ng of inschrijving noodig zijn, waarvan in bus een bewijs aanwezig moet zijn. Eigen vervoer bet eigen vervoer is het meest eenvoudige jderdeel. Daarvoor wordt een inschrijving eisoht waaraan geen bijzondere voor- zullei} worden verbonden. Het ver- moet evenwel zonder vergoeding ge- pieden. Dit vprvoer komt echter niet veel autobusdiensten zijn te beschouwen als T. voortzetting van de vergunningen op k ond van de wet op de openbare vervoer middelen. Volgens den overgangsmaatregel open de bestaande vergunningen door tot Lmet 31 December 1940. de toerwagenritten Is als beginsel omen, dat voor elke rit een vergun- moet worden verkregen. vervoer met personenauto's niet zoo volledig geregeld. Het eigen iyoar blijft hier geheel vrij. Wie echter r boeren wil tegen vergoeding heeft een fagunning noodig. llïaarbij worden onderscheiden taxi's en lurauto's. Vrijwel het eenige onderscheid ërtussohen is, dat taxi's standplaatsen ogen innemen en huurauto's niet. 1 Wat beide betreft is een hoofdpunt van de regeling dat de personenauto slechts in zijn geheel mag worden ver- )IL\ huurd en dat dus verboden wordt om di afzonderlijke personen tegen indivi- re duecl tarief te vervoeren. jjDe regeling heeft ten doel coördinatie. Een loorlijke verdeeling van de taak der ver tillende vervoermiddelen staat daarbij •rop en daaruit vloeit voort, dat de be- 'eeling van hetgeen geschieden moot, in hand komt. !CBt Verleenen van vergunningen voor auto- iensten dat totnutoe door Ged. Staten iedde wordt daarom overgebracht naar centraal orgaan, zijnde een commissie ten hoogste vijf leden, welke commissie ■*|j K. B. zal worden benoemd en welke te Gravenhage haar zetel zal hebben. Het irflroep blijft evenwel bij de Kroon. Deze vertoont veel overeenstemming et de bestaande. Ged. Staten zullen een blijven aanwijzen. "Vergunningen voor toerwagenritten wor- gegeven aoor de rijksinspecteurs van de A-erijeersinspectie, die kantoor zullen houden in de hoofdplaatsen van tien dis tricten, welke samenvallen met de provin ciën. met dien verstande dat Groningen en Drente één district vormen. Er is hier dus sprake van een ge decentraliseerde centralisatie. Door de mogelijkheid van beroep op den minis ter is een centrale band gewaarborgd. Een zeer belangrijke uitzondering op de centralisatie blijft do regeling van de locale vervoermiddelen. Zoowel voor autobusdien- diensten als voor toerwagenritten binnen oen gemeente zal het gemeentebestuur ver gunning verleenen. Dit bestuur zal even eens de vergunningen voor taxi's en huur auto's te vergeven krijgen. De behoefte aan deze vervoermiddelen kan, zoo al blijven zij in hun bedrijf niet binnen de gemeente grenzen, toch het best locaal worden beoor deeld. De regeling zal naar de meening van den heer Van Marle de z.g. „wilde" autobusdiensten doen ophouden. Dezs zullen moeten verdwijnen. Ook de ver momde diensten van z.g. reisvereeni- gingen zullen hetzelfde lot ondergaan. Natuurlijk kunnen de ondernemers vergunning vragen voor een dienst, dooh over hun kans op succes wilde de heer Vam Marle zich nog niet uit laten. Voor alle autobussen zal keuring vanwege de rijksverkeersinspectie noodig zijn. Er is echter een regeling met de tegenwoordige provinciale deskundigen in de maak, waar door dezen, behoudens mogelijke uitzonde- ragen, hun werk kunnen voortzetten. De beoordeeling van nieuwe autobussen ge schiedt echter reeds van 1 Januari af door de Rijksverkeersinspectie. Coördinatie van het vervoer Het toezicht op een behoorlijke uitoefening van autobusdiensten zal door de Rijksin specteurs geschieden. Het ligt voor de hand dat gestreefd zal worden naar een goeden samenhang tusschen verschillende middelen van vervoer en aangezien het spoorwegnet daarin voor de verbindingen door het ge- heele land een overwegende plaats inneemt moeten de dienstregelingen der autobus diensten worden beoordeeld in verband met de spoorwegdienstregeling. Bepaald is daar om dat dienstregelingen telkens slechts voor den duur van een spoonvegdienstregeling worden goedgekeurd. Tussohentijdsciie wij zigingen blijven echter mogelijk. Aan autobusdienslen wordt een exploita tie-plicht opgelegd, ofschoon deze thans niet wettelijk bestaat zal zij niet bezwarend voor de ondernemers zijn, daar zij beperkt blijft tot de gewone middelen van vervoer. Dit is echter een beginselbepaling. Tegen het verleenen van vergunning voor het vervoer in toerwagens per rit is oogen- schijnlijk practisch veel bezwaar. Het ligt echter in de bedoeling, aan de ondernemers die zich naar de bedoeling van het regle ment voegen, toe te staan, zelf bewijzen uit te schrijven, waarvan zij dan, zonder dat de rit behoeft te worden vertraagd afschrift aan de inspectie moeten toezenden. Verder kan de Rijksinspecteur voor geregeld voorkomen de ritten een kaart voor langeren duur af geven. Ritten uit het buitenland verkrijgen aan de douaneposten een bewijs. Er mogen daar voor dan hier te lande geen personen meer worden opgenomen. De regeling voor ritten naar het buitenland is niet aan bijzondere bepalingen onderworpen. Voor taxi's en huurauto's zijn nog geen algemeene regelen gesteld. Op den duur zal eohter het centraal gezag naar de meening van den heer Van Marle een zoodanige regeling dienen te doen gelden. Landbouwbedrijf westelijk Noord-Brabant Bij Kon. Besluit van 9 Januari 1937 is be paald dat de werkingssfeer van den be- drijfsraad voor het landbouwbedrijf in westelijk Noord-Brabant zich uitstrekt tot de volgende gemeenten: Ossendreoht, Woensdrecht, Wouw, Hal steren. Nieuw Vosmeer, Steenbergen. Din- teloord, Oud -en Nieuw-Gastel, Oudenbosch, Standdaarbuiten, Fijnaart, Willemstad, Klundert, Zevenbergen, I-Iooge en Lage Zwaluwe en Terheijden. en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Over de zitting van den gemeenteraad meldt ons de Amsterdamsche redacteur het volgende: De heer C. K i t s z, opvolger van den naar de S.D.A.P. overgestapten revolutionair socialist P. J. Schmidt, is wederom tot het raadslidmaatschap toegelaten. Na een af wezigheid van V/2 jaar is „Oome Nelis" zooals het nieuwste raadslid in de wande ling genoemd wordt in de raadszaal te ruggekeerd. Bij het begin van de zitting heeft de bur gemeester, Dr. W. de V1 ugt, toegezegd, dat B. en W. de nota van ae liberale fractie over wijziging in de voorwaarden van de prijsvraag voor den bouw van het nieuwe stadhuis, schriftelijk zullen beantwoorden. Conflict Centrale Markt Daarna ontstond een schermutseling tus schen dezelfde Vrijheidsbondsche fractie en den sociaal-democratisohen fractie-voorzit ter Matthijssen over het al of niet toestaan van een interpellatie van Mr. Jansma (v.b.) over het conflict op oe Centrale Markt. De heer Matthijssen (s.d.) scheen openbaarheid in deze te schuwen en wilde van een interpellatie niets weten, maar de raad was verstandiger en besloot den heer Jansma toe te staan, in een volgende ver gadering wèl te interpelleeren. „Bekeerde" communisten Bij een reeks onderwijsvoordrachten ten behoeve van het bijzonder onderwijs hoorde de Raad een praatje van den communist Beuzemaker aan, die getrouwelijk na- babbelde wat zijn partijgenoot Wijnkoop een poosje geleden in de Tweede Kamer had gezegd. De communisten, die vroeger steeds tegenstemden als het uitvoering van de L.O. wet voor het byzonder onderwijs be trof, beloofden bij monde van Beuzemaker in het vervolg vóór te zullen stemmen. Hun principieele standnunt tegenover den gods-- dienst is niet veranderd, zei hij. M.a.w. zij zijn op het voetspoor van Moskou nog pre cies dezelfde bestrijders en haters Van God en godsdienst, maar alleen uit „tactische overwegingen" zouden zij voorstemmen. Met het oog op de bestrijding van het fascismel Wat Beuzemaker beweerde was heelemaal niet nieuw, want Wijnkoop heeft een jaar geleden ongeveer op gelijke manier in den raad de nieuwerwetsche „verdraagzaam heid" van het communisme aangekondigd. Alleen was toen het „fasclsme"-argument door de lieden van Moskou nog niet uitge vonden. Duur Vreemdelingenverkeer Een breedvoerige discussie is gevoerd over de voordracht van B. en W. om het vreem delingenverkeer in de hoofdstad op de been te helpen. Het is dure hulp, deze allernieuw ste vorm van overheidsbemoeiing om toe risten binnen Amsterdam te lokken. De kosten zijn nl. ongeveer f 75.000, nl. f 10.000 voor een jaar „contributie" aan V. V.< f 50.000 voor een „gebouwtje" op het Mid-- den-Damterrein (een verkeerspaviljoen noemde men dat), f 13.000 voor het doen verdwijnen van den fraaien tuin ter plaatse, en f 3500 voor een verkeerskiosk op het Stationsplein. Van bewondering van dit plan hebben we niets bemerkt, er was wel veel critiek: op de hooge kosten, op de plaats waar men het peperdure paviljoen wil neerzetten, enz. Vooral Dr. de H ar t o g h, de „onafhanke lijke", wild liberale heer, voorzitter van het Initiatief-Comité „Amsterdam", de promo tor van St. Nicolaas enz., weerde zich èe-. ducht. Het heeft wethouder Boekman (s.d.-) dan ook veel moeite gekost om aan te too- nen, dat al dat geld moet worden uitgege ven vóór de eerste vreemdeling een taxi neemt op het Stationsplein of de tram, en vóór de eerste buitenlander afstapt in een der Amsterdamsche hotels. Ongerekend dan de buitenlandsche gasten, die de hoofdstad toch reeds plegen aan te doen, maar wier aantal onvoldoend is om Amsterdam „mee door de crisis heen te helpen". Want dat was het hoofdmotief van des wethouders verdediging. Teai slotte is een voorstel-de Hartogh om het verkeersgebouwtje en de kiosk niet te bouwen, verworpen met 33 tegen 5 stem men; tot het bouwen van het verkeerspa> viljoen op het Midden-Damterrein besloten m t 27 tegen 11 stemmen, en de voordracht in haar geheel daarna aanvaard. Dr. Vos (vA.) is in het strijdperk ge treden voor de venters door voor te stellen hun ruimer verkoop gelegenheid (meer dan één artikel) toe te Wethouder van Meurs (9.d.) heeft het voorstel bestreden door op te merken, dat de Ventveroriening, waartegen de voorstel ler zich eigenlijk richtte, goed werkt. Het aantal venters is niet meer 7000, zoo als vroeger, maar ongeveer 4000 waardoor er voor hen, die een ventvergunning heb- hen meer te verdienen is. Hun toestaan meer dan één artikel te verkoopen, zou het ka rakter der verordening aantasten, betoogde de wethouder. Het voorst el-Vos Is verworpen eh een voorstel-Boissevain over -wijziging in den erfpachtcanon eveneens. Last van Uw zenuwen? Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) Zweefvlieger P. Bosch ter aarde besteld Een droeve plechtigheid Gistermiddag is op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam de teraarde bestelling geschied van het stoffelijk over schot van de bij het vliegongeluk van j.l. Zaterdag om het leven gekomen zweefvlleg- jnstructeur P. B o s c h. Do aula was geheel met belangstellenden gevuld toen tegen twee uur de baar, welke met witte lelies en seringen was bedekt, Werd binnengedragen. Onder de aanwezigen, bevonden zich vele sport- en zweefvliegers. Toen de orgeltonen verklonken waren trad de gep. vice-admiraal L. J. Quant naar voren om een woord van afscheid te spreken namens het Nederlandsch Insti tuut voor Zweefvliegen, aan welke instel ling de heer P. Bosoh als instructeur ver bonden was. Spr. bracht in herinnering, dat, toen het instituut jonge instructeurs noodig had. de keus op Bosch was gevallen, omdat hij over de daartoe vereischte eigen schappen beschikte, n.L durf en vastbera denheid terwijl hij voorts in staat was om leiding te geven. Na den korten tijd, dat hij als instruc teur werkzaam was, kan gezegd worden, dat die keus juist is geweest. Ook was Bosch iemand, waarin anderen vertrouwen konden stellen. Tot het laatste oogenblik deed hij wat noodig was: het afzetten van het contact, om den omvang van de ramp te beperken. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de waardeering, welke men van hoog tot laag voor den overledene koes terde een troost moge zijn voor de nabe staanden. Hierna sprak Ir. Oyens als kameraad namens de zweefvliegers enkele gevoelvolle woorden. Tenslotte hield Ds. C. Bakker, mede sprekende als familielid een afscheidspre- dikatie. Spr. zeidei, dat waar de dood komt, de menschen machteloos zijn en hebben te wijken. Alleen Jezus Christus, die sterker is dan zonde en dood, kan uitkomst bren gen. Spr. gaf in dit verband ter overden king het bijbelwoord uit Lucas 1240 en ging hierna voor in gebed. Na het zingen van Psalm 25 werd de baar naar de groeve gedragen. Ambtenaar door smokkelauto aangereden Het slachtoffer levensgevaarlijk gewond Op den driesprong Wolshaag in den weg van Gemmenich naar Vaal-s wilde gister avond omstreeks zeven uur de rijksambte naar der invoerrechten en accijnsen L. een uit België komende personenauto visitee ren, toen uit dezelfde richting een andere auto met zeer groote snelheid kwam aan gestoven. Met onverminderde vaart suisde de wagen langs cV stilstaande personen auto en greep daarbij derf ambtenaar, die tegen den grond werd gesmakt. Zonder zelfs een oogenblik in te houden rende de wagen voort. L. was er ernstig aan toe. Spoedig was geestelijke en geneeskundige hulp ter plaatse. In levensgevaarlijken toestand is het. slachtoffer naar het hospitaal te Heerlen overgebracht De auto, welke het ongeluk veroorzaakte is later op den avond te Vaals onbeheerd aangetroffen. Zij bleedc 450 K.G. boter te bevatten, welke over de grens was gesmok keld. De wagen voerde een Limburgsch nummer. Van de chauffeur was geen spoor te be kennen. Het water in Zeeuwsch-Vlaanderen blijft nog steeds stijgen, als gevolg van den regen val der laatste dagen en den gestadigen aan voer uit het Belgische grensgebied. Ofschoon de afvoer door de zeesluizen vlotter gaat dan voorgaande jaren, daar reeds vele polderlei dingen verbreed en uitgediept zijn, zal het toch nog wel eenigen tijd duren voor het ge wone winterpeil weer bereikt is. De hevige Westenwind is bovendien ook niet bevorder lijk voor een vlugge loo'ing. Op de laaggele gen landerijen en weilanden zakt het water ook niet weg, daar de bodem geheel door drenkt is. Te Axel is het water weer op de weilanden nabij den watertoren gekomen. AUTOBOTSING Woensdagavond is een auto, bestuurd door den heer M. K. uit Westerhoven onder de gemeente St. Ant h on is geslipt en in volle vaart tegen een vrauchtauto gebotst De heer K. kreeg een ernstige hoofdwonde. De auto werd geheel vernield. De vrachtauto werd zwaar gehavend. De chauffeur bleef onge- ZATERDAG 23 JANUARI HILVERSUM I. 1875 M. VARA-Uilzending. 10.00 v.m. en 7.30 n.m. VPRO. 8.00 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor dracht en Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.30 „Melody Circle". 1.151.45 De Fliere fluiters, en zang. 2.00 „Rats, lice and history", causerie. 2.20 Vervolg concert. 2.50 „Uit Filmland". 3.15 Schaakpraatje. 3.30 R'damsch Philh. Orkest en solisten. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgel spel. 6.30 „De Wielewaal" en toespraak. 7.00 Betuwsche uitzending. 7.30 „Bijbel vertellingen", causerie. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Ramblers. 8.45 Groot-orkest, 9.15 Voordracht. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg concert. 11.00 Berichten. 11.05—12.00 Gram.pl. HILVERSUM EL 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Kro-Orkest en Gram.pl. 1.20 De KRO-Melodisten en zang. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gram.pl. 3.05 Kinderuur. 4.05 Gram.pl. 4.15 KRO- Orkest en Gram.pl. 5.30 Gram.pl. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflisen. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Overpeinzing en concert. 8.30 KRO- Orkest, de Cavelli's (accordeon), KRO- Melodisten en Gram.pl. 10.30 Berichten ANP. Gram.pl. 10.55 De KRO-Boys en zang 11.2512.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Strijkkwartet. 1.20 Orkest. 3.05 Trio. 3.35 BBC-orkest. 4.35 Declamatie. 4.55 So praan en viool. 6.50 Welsch intermezzo. 7.05 BBC-Orkest. 8.20 Variété-programma 10.10 BBC-orkest. 10.45 3de acte van „Les contes d'Hoffmann", opera. RADIO PARIS 1648 M.. 9.50 Orkestconcert. 1.35 Zang. 8.20 Zang. 9.05 Solisten, koor en orkest. KEULEN. 456 M.J 5.50 Orkest. 7.50 Orkest- vereen. 11.20 Orkest. 3.20 Kamerorkest, het Schrammel-ensemble en solisten. 5.25 Schubertkoor. 7.30 Vroolijk programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Kleinorkesrt. 2,23 Orkest. 4.20 Symphonieconcert, mjn.v. solist. 7.20 Salonorkest. 8.20 Omroeporkest en solis ten. Naar men zich herinneren zal, brandde eenige jaren geleden het oude kasteel van Born bij S i 11 a r d gedeeltelijk af. Het elooperawerk, dat thans ondernomen wordt in het afgebrande deel van het slot heeft tot een zeer merkwaardige ontdekking geleid. De sloopera ontdekten bij hun werk namelijk een waterput, die tot nu toe geheel onbekend was. Het deksel van den put droeg het jaar tal 1553, terwijl het kasteel eerst een goede honderd jaar later, n.l. in 1666 gebouwd werd. Het vermoeden lag voor de hand, dat reeds lang voor den bouw van dit slot ter plaatse een kasteel moet gestaan hebben. Dadelijk werd na deze ontdekking een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat dit vermoeden dan ook reeds bevestigde. Een onderaardsche kamer kwam voor den dag en nog verschillende overblijfselen van het vroe gere slot. 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonor kest. 2.50 Orkest v. h. Conservatorium te Luik. 6.35 Zang. 6.50 Pianorecital. 7.20 Zang. 8.20 Rossini A Naples", opera. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M.: 7.30 Ge- var. programma. 10.20 orkest. zondag 24 januari HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 5.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.20 Zondagmorgen toespraak. 9.35 Gram.pl. 10.15 Natuur historisch kwartiertje. 10.30 Residentie orkest. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Or gelconcert. 12.10 Gram.pl. 12.30 „Wat Indië de laatste 14 dagen beroerde". 12.50 Kovacs Lajos' orkest, en orgelspel. 1.45 Gram.pl. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Con certgebouworkest en soliste. 4.00 Gram.pl. 4.10 Mannenkoor „Euterpe". 5.00 „Ge sprekken met luisteraars". 5.30 Voor de kinderen. 6.20 Gram.pl. 6.45 VPRO-Dub- belkwartet. 7.00 Wijdingsdienst uit de Studio. 8.00 Berichten ANP. Mededeelin- gen. 8.15 Gram.pl. 9.45 Radiojournaal. 10.00 Omroeporkest en solist. 11.00 Be richten ANP. 11.4012.00 Orgelspel en zang. HILVERSUM H 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NC RV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.20 Doopsgez. Kerk dienst. Na afloop orgelspel. 12.15 KRO- orkest. (Om 1.00 boekbespreking). 2.00 Vragehhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie-or- kest en gram.pl. 4.15 Gram.pl. 4.25 Voor de zieken. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.), 5.50 Geref. Kerkdienst. Hierna gr.pl. 7.50 Ethnologische lezing. 8.10 Berichten ANP. 8.20 KRO-Melodisten. 8.50 Gram.pl. 9.00 KRO-orkest. 9.45 Gram.pl. 10.00 KRO- orkest. 10.30 Berichten ANP. Gram.pl, 10.40 Epiloog. DROITWICH 1500 RL 12.50 Orkest en solist. I.50 Tango-orkest. 2.40 BBC-orkest en soliste. 4.40 Orgelspel. 5.40 Strijkkwartet. 6.50 Orkest. 8.15 Kerkdienst. 10.20 Piano recital. 10.50 Epiloog. radio paris 1648 M. 11.20 Kamerorkest, 12.20 Orgel. 1.10 Vervolg orkestconcert. 3.20 en 4.05 Zang. 5.20 Visciano-orkest. 8.00 Zang. keulen 456 M. $.20 Havenconcert. 7.35 Ka merorkest. 10.40 Trio. 11.20 Sachsenor- kest. 12.35 Amusementsorkest. 1.20 Schrammelensemble. 3.20 Kleinorkest en solisten. 5.50 Viool en piano. 6.05 Kwintet. brussel 322 en 484 M. 322 M.: 10.25 Zang. II.35 Orkest. 12.20 Kleinorkest. 12.50 Or gelspel. 3.50 Orkest. 4.50 Symphoniecon cert. 7.20 Vioolrecital. 8.20 Koor „De Me- lomanen". 9.20 Fluitrecital. 9.35 Sympho- nie-orkest. 484 M.: 10.20 Orkest. 11.20 Zang. 11.50 Russisch orkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Orgelspel. 2.50 Cellorecital. 3.20 Sympho nieconcert. 5.20 Kleinorkest. 8.20 Orkest en koor. De koorts daalt onmiddellijk. De besmetting wordt gestuit. De ziekte-duur wordt ingekort, Steeds goede resultaten mets Volgens recept van Apotheker Dumont Overal verkrijgbaar. Par 12 stuks 52 cent (Adv.) DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN B1BBERSN0ET 87. Bom! Vlak achter Bibberenoet kom ik op den gangvloer tereoht. „Au!'1 roep ik, want ik voel het, dat kan ik je zeggen! Ver wezen blijven we eenige oogenblikken in 't pikdonker zitten. Dan wordt ergen3 een deur opengegooid en ik hoor Bibbersnoets vader roepen: „daar zitten zei Ik hoor zei" Maar zien kunnen we niels. 88. Op 't zelfde oogenblik word ilc ruw bij mijn staart gepakt en daar krijg ik me in het donker een pak slaag van heb ik jou daar. Ook Bibbersnoet krijgt menige veeg uit de pan. „Gemeene Inbrekers!" roept Bibbersnoets vader, „willen jullie óns, arme werkmuizen bestelen? Ik zal je leeren!" (Wordt vervolgd a Door HENDRIK J. BLACQUIèRE V I. HE 't Was ïn het begin van December, dat een sneltrein van 1 „Southern Pacific'' in Oostelijke richting voortvloog over prairies van den Staat Neveda. San Francisco, California, jnwaar de reis in den morgen begonnen was, lag reeds •kie honderd mijlen achter. Sacramento, de hoofdstad van "Wifornia, was op hert middaguur gepasseerd en in de na- fJddag was men het Sierra Nevada-gebergte genaderd en gl het donker van den December-avond was men het door gesneld en daarmede lag California, het prachtige California, ihter, want kort daarop gleed de trein voorbij Reno, eerste plaats in den Staat Nevada; en in het donker van Sn December-nacht volgde de sneltrein zijn spoor in Oos- lijke richting over de prairies en vlakten van dien staat. De reizigers, die geen slaapwagen hadden, maakten het :h zoo gemakkelijk mogelijk op de zitplaatsen en ieder, die kend is met reizen in Amerika, weet hoe weinig gemakke- ;e nachtrust men daar vindt. Nochtans velen, aan reizen iiiëwoon, sliepen even rustig en kalm, in elkaar gedoken op -un zitplaatsen, alsof zij het uitgestrekt op hun bed deden. Onder de vele reizigers, die zaten, hingen of lagen (men in een nachttrein alle mogelijke vormen, waarin bet chaam rust) was er een, die, welke houding hij ook koos, let het voorrecht genoot om te slapen of ook maar even in dommelen en daardoor de lange reis een weinig te bekor ten. Hij had zich nauwelijks neergelegd op de eene zijde of hij keerde zich om op de andere. Dan weer zat hij plotseling overeind en trachtte uit het raampje te zien, wat de duister nis hem belette. Hij zag op zijn horloge, 't was twee uur en hij wenschte, dat de verbazende snelheid waarmede de trein in dien donkeren Decembernacht voortvloog over prairies en vlakten, mocht verdubbeld, ja vertienvoudigd worden. Eindelijk, met zijn handen gevouwen achter zijn hoofd, rustte hij tegen de leuning der zitbank aan en keek strak in het boven hem hangende licht, totdat zijn oogen pijn deed en ze vochtig werden; toen sloot hij ze, en bleef voor langen tijd in diezelfde houding. Was het hem enidelijk gelukt om in te slapen en zag hij in zijn droomen mogelijk reeds verder dan het heden? Smaakte hij in den droom reeds het genot van een blijde thuiskomst en van een hartelijk welkom, na een lange af wezigheid? Neen, hij sliep niet, nochtans droomde hij, droomde wakend, maar niet van een blijde thuiskomst, van een har telijk welkom; maar van een vertrek, waarop jaren van een zaam en rusteloos rondzwerven waren gevolgd. Hij zag zichzelf nogmaals een jongeling, weinig meer dan een knaap, gedreven door een zucht naar avonturen en onder vinding, met verlangen uit zien naar den dag waarop een groote zeeboot hem zou voeren naar een ver vreemd land. Hij was een wees en er was geen moeder, die hem door haar liefde terughield en geen vader, die met een verstandig woord hem leidde, neen er was niets en niemand, dat hem bond. En op den dag van zijn vertrek, toen een laatste groet en een laatste handdruk werd gegeven, was er niets wat zijn hart pijn deed of het- afscheid zwaar maakte. Doch toen Lyda's hand voor de laatste maal in de zijne lag en hij haar in de oogen keek, toen kwam er een brok in zijn keel en plotseling had hij haar hand los gelaten en zich met snellen stap verwijderd. En toen hij om zag werd hem door velen nóg een laatst vaarwel nagewuifd, en toen hij nogmaals om zag was daar niemand meer dan Lyda, die bleef wuiven totdat ze elkaar niet meer zien konden. Wat was het, dat hij ineens gevoeld had? Wat had hij gezien in haar oog en gevoeld in haar hand, die zoo Stil, zoo vreemd stil in de zijne lag? Waarom was ze ook niet heen gegaan, maar alleen blijven wuiven totdat zij elkaar niet meer zien konden? Ze waren samen opgegroeid, hadden saam gespeeld, waren saam naar school gegaan en hij had haar altijd geplaagd, veel harder dan hij de andere meisjes plaagde, soms zoo erg, dat ze huilde! Ineens voelde hij spijt dat hij dat gedaan had. Nog nooit was het in hem opgekomen, dat er kwaad in was om een meisje te plagen, maar nu hij er in eens aan dacht, dat ze er soms om huilde, nu had hij er toch spijt van en wenschte, dat hij het niet gedaan had. Hij herinnerde zich, hoe hij haar eens met een forsche greep bij de pols had gepakt en hoe zij ook smeekte, hij had haar vastgehouden, totdat ze ineens begon te schreien. Toen liet hij haar los. En toen hij haar losliet, zag hij. dat er bloed aan zijn vingers was en hij liep hard weg. bang, dat zij den onderwijzer zou laten zien, hoe hij haar geknepen had en dan zou hij zeker zware straf krijgen. Maar Lyda had n'cts gezegd en toen de onderwijzer vroeg waarom ze zoo huilde, had ze verteld, dat ze gevallen was. Hij had er altijd om gelachen, maar nu! Ineens bracht de in droomen weggezon ken man zijn rechterhand te voorschijn van achter zijn hoofd, keek er even naar en legde haar toen weer terug; was er nog bloed aan? Toen was het ineens of de trein hobbelend op en neef ging, gelijk een groote zeeboot hobbelt op de baren van den Oceaan, en hij zag dienzelfden jongeman rondloopen op het' dek van een schip en staande op de voorplecht met klim mend verlangen uit zien naar het land zijner hope. Hij zag de sterrenbeelden van den noordelijken sterrenhemel ver dwijnen aan den horizon ver achter hem, en avond aan avond zag hij daar ver voor hem de vier schitterende ster ren, het Zuider Kruis, hooger en hooger rijzen boven de zee; en recht boven hem zag hij den Orion, den trotschen Orion, schitterend in helderder glans en pracht dan hij hem ooit gezien had! Maar daar ver, ver achter waar de Noorsche Beeren wegzonken in het donker water van den Oceaan, daar was Lyda! Eindelijk zag hij de lang verwachte kust opduiken uit de Oceaan en trad hij op vreemden grond en zag vreemde vol-, ken en hoorde vreemde talen. En hij mengde zich onder die volken en leerde hun spraak en zijn zucht naar avonturen en ondervinding werd vervuld, rondgaande in dat vreemde land. En toch zoo menigen keer. als hij. gezeten op een vurig ros, rondreed in den helderen maneschijn, of in den donkeren nacht, wanneer het zoo donker was. dat hij zelf niets zag. en het dier den vrijen teugel gaf, zich verlatende op zijn trouw, dwaalden zijn gedachten vaak terug naar het Vader land. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9