mm Rumoerige Japansche Parlementszitting PHILIPS nïïn i fa KNOOP I93« VRIJDAG 22 JANUARI 1937 EERSTE BLAD PAfTR N V. ALQ INTERN. TRUSTEE- EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOOP" Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Directie: H. N.' J. K UTJ ER, lid. Ned. Inst, van Acc. O. HEIJKOOP, jla O. v. Acc. Kantoren te DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irrlsstr. üüb. tel. 338299 BlUhiimsteratr. 13b, ALKMAAR: AÏW'KVA. Oude Gracht 198: .TT t<>i lijqt Grootestraat 34a, Ml* ZZ b tel. 3957 ZWOLLE UTRECHT Nahuyspleln 15; v. Swln.ienstr. 134, Buitenland DE REGEERDERS VAN DUITSCHLAND Het verschil tusschen de vóór- en na-oorlogsperiode De greep op de jeugd (Van onzen Duitschen correspondent) Wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst! Deze oude waarheid heeft een nieuwe ge daante aangenomen in het" Derde Rijk. Wie met open oogen door het tegenwoordige Duitschland reist, die zal overal en op elk levensterrein kunnen vaststellen, da^ voor ons begrip opvallend jonge menschen lei dende posities bekleeden. Het feit. dat de Führer en Rijkskanselier 20 April a.s. zijn 4Ssten geboortedag hoopt te vieren, is op zichzelf, niets bijzonders voor een staats hoofd. want de voormalige Keizer Wilhelm II moest zijn vroeg gestorven vader, keizer Friedrich reeds op aanmerkelijk vroegeren leeftijd opvolgen. Maar tijdens het monar chistisch bewind was het in alle Duitscho landen toch vrijwel ondenkbaar, dat een minister jonger dan vijftig, zestig jaar zou zijn' In het Derde Rijk is dat alles heel anders geworden. Hermann Goring vierde een week geleden zijn 44sten geboortedag en dr. Lip- peTt, die nu eindelijk tot Eersten Burgemees. ter der Rijkshoofdstad is benoemd, zal bn- gin Juli pas 41 worden. Dr. Joseph Goebbel» en haast alle overige leden van het langdu rig kabinet der Rijksregeerlng zijn midden veertig en komt men van Pruisen, dat on danks den eenheidsstaat toch nog altijd voor de andere landen toonaangevend schijnt te zijn, naar Beieren of Saksen, dan zal men dezelfde typische gewaarwording krijgen- het tegenwoordige Duitschland wordt gere geerd door mannen van rond veertig jaar! Heeft men dit eenmaal vastgesteld, dan kijkt men al wat minder verbaasd, wanneer men ervaart, dat de opvoeding der jeugd te genwoordig aan nog veel jongere menschen is toevertrouwd. Alleen doet het den neu tralen buitenstaander wat zonderling aan, wanneer juist mannen als Alfred Rosenberg en Baldur von Schirach werden uitverkoren om de geestelijke en opvoedkundige leiding bij de opvoeding der jeugd voor hun reke ning te nemen. Van beiden weet men nl. al om, dat zij zich van het geloof der vaderen hebben losgemaakt, om de voorkeur te ge ven aan een religie, die een door en door germaanschen geest ademt! Men vereert het heldendom, propageert den mannelijken moed en den ridderlijken geest en weet de belangstelling en de geestdrift der jeugd te wekken en te winnen voor een toekomst, die geheel en al in den dienst zal staan van Führer en vaderland. „Ons geloof is van deze wereld!" zoo kon men. Rudolf Hess, den plaatsvervanger varn den Führer 14 Juli 1936 op een gouwdag te Breslau tot duizenden jongens en meisje» hooren zeggen. Het is een strijd om de vrij heid en de macht en het prestige en de toe komst van Duitschland en voor dezen strijd heeft men een sterke, weerbare jeugd noodïg, die zich niet laat beïnvloeden door een leer van ootmoed en naastenliefde, door de leer van Hem, Die gezegd heeft tot Zijn jongeren: „Mijn rijk is niet van deze we reld!" De nieuwste stap in deze richting is de Invoering van Adolf Hitler-scholen, waar op initiatief van dr. Robert Ley bekend ge worden door zijn: „Kraft durch Freude"- organisatieen Baldur von Schirach en met goedkeuring van Adolf Hitler, jongens van 13 jaar een zes klassen omvattende oplei ding zullen genieten, waarvan de kosten door den Staat worden gedragen. Bij ge bleken geschiktheid begeven deze jonge mannen zich dan voor hun verdere oplei ding tot staatsman naar één der burchten, zooals er thans reeds een klein aantal in verschillende deelen van 't Rijk in gebruik -zijn genomen. Wij herinneren aan de Ordensburcht „Vogelzang", die in het Rijn- "land gelegen is, aan de „Marienburcht" in Silezië, en wijzen er op, dat in verschillen de deelen van het Rijk dergelijke burchten in aanbouw zijn. Hier bereikt het program der nationaal-socialistische opvoeding één van zijn hoogtepunten. Stand en relatie en rijkdom oefenen hier geen invloed uit. De intelligentie en het karakter is voor iederen jongen doorslaggevend. Een „vesting van den geest" noemt men zulk een burcht, een „bastille voor de toekomst", want hier wordt de vorming van den nieuwen Duit schen mensoh voltooid, wiens antwoord on- voorwaardelijk ja! moet luiden, wanneer "de Führer hem roept Van deze Hitler-Jugend verwacht men do toekomstige leiders van het door Hitier ge stichte Derde Rijk. „De gansche jeugd moet voor den Führer werken!" zoo hoorden wij Baldur von Schirach 16 October 1935 te Brunswijk reeds zeggen en met deze jeugd bedoelde hij de jongens van 10 tot 18 jaar. Wat hij toen nog wenschte, is thans werke lijkheid geworden. „Voor ons zoo sprak Baldur von Schirach toon te Brunswijk zou het de schoonste dag van ons leven zijn als de Führer ons bevel gaf, de gezamen lijke Duitsche jeugd voor zijn staat op te voeden". Deze wensch is thans vervuld. Inmiddels zijn er drie kardinalen entwee katholieke bisschoppen naar Rome gereisd, om met den Paus overleg te plegen inzake de opvoeding der jeugd. Ook in Evangeli sche kringen heerscht groote ongerustheid over de opvoeding van de duizenden jon gens en meisjes, die al icer en meer wor den overgehaald tot dingen, die voor jonge inenscben ongetwijfeld zeer aantrekkelijk MINISTER HIROTA EN BABA MET HOONGELACH ONTVANGEN Dreigt een Regeeringscrisis? Zenuwachtige stemming in militaire kringen In het Japansche Hais van Afge vaardigden is het gister tot heltige tooneelen gekomen. Tijdens redevoe ringen, die werden uitgesproken door de Ministers Baba en Hirota waren de interrupties niet van de lucht. Vooral de Minister van Finan ciën Baba werd aangevallen, toen hij een uiteenzetting gaf van de begroo ting voor 1937-'38. Met gejoel en gelach werden zijn mededeelingen ontvangen. De minister-president Hirota stond daarna op om te antwoorden op een interpellatie. Wegens de voortdurende interrupties was het evenwel onmoge lijk hem te verstaan. Tenslotte verliet de minister-prest- dent woedend de sprekerstribune. Op verzoek van minister-president Hfrota is de zitting van het Lagerhuis bij keizerlijke beschikking voor den tijd van twee dagen geschorst, in de hoop, dat do partijen daarna van haar vijandige houding zullen afzien. Het Japansche Parlement veroordeelt vrij wel algemeen de buitenlandsche en de be- grootingspolitiek der Regeering. Tijdens de openingszitting van het Parlement gaf eerst Baba een uiteenzetting van ae begrootings- poliliek. De begrooting voor 1937/38 i6 in even wicht. Inkomsten en uitgaven bedragen 3.038.500.000 yen. Dit is 733 millioen meer aan inkomsten en 727 millioen meer aan uitgaven in vergelijking met de thans loo- pendc begrooting. De meerdere inkomsten worden voor 417.500.000 yen gevonden in de l«rrvorming van de belastingen, voor 4J.700.000 in de hervorming van de douane rechten, voor 39.300.000 in verhooging van de prijzen van het tabaks-monopolie der re geering en het invoeren van éen alcohol monopolie. Tot dekking van het tekort aat na deze verhooging van de inkomsten nog bestaat zal de regeering een leening uitge ven, groot 802.400.000 yen. De minister verklaarde verder, dat de be grooting voor het komend jaar aanzienlijk hooger is dan de loopende begrooting en hij verwacht, dat dit nog eenige jaren zal auren, -doch het uitgeven van leeningen zal gehou den worden binnen de limiet van 1937/38. De minister verwacht, dat het uitgeven van leeningen gaandeweg zal verminderen. •Hij herinnert er aan, dat de 5 pet leening van 2.100 millioen is geconverteerd tot 3,5 pet. en dit percentage zal gehandhaafd blij ven. Te gelegener tijd zullen de nog bestaan de 5 pet. en 4.5 pet leeningen ten bedrage van 2.900 millioen yen eveneens worden ge converteerd tot 3.5 pet De regeering zal alle maatregelen nemen tot het voorkomen van een kapitaalvluoht van de yen. In de con trole op de buitenlandsche wissels zal de grootste zorg in acht worden ge nomen teneinde den buitenlandschen handel en de industrie niet te hin deren. Tenslotte verklaarde de minister, dat men voorzichtig moet zijn om de gezonde ont wikkeling van het nationale economische leven niet te hinderen door speculaties of andere zelfzuchtige daden. De rede van Hirota Vervolgens heeft Hirota, de Minister-Pre sident uiteengezet, dat het begrootingsont- werp allereerst voorziet in de nationale ver dediging. Het léger, aldus Hirota, moet onmiddellijk worden versterkt om het hoofd te bieden aan de behoeften der nationale verdediging op het Aziatische vasteland, terwijl de marine, welke niet meer gebonden is aan de beperkende clausules van het Verdrag van Washington en dat van Londen (die sedert 31 December hun kracht verloren hebben) een voldoende bewapening moet hebben om de pacifistische politiek van Japan, welke bestaat in het vermijden van iedere drei ging en agressie te doen eerbiedigen. Hierna somde Hirota de andere punten op van het begrootingsontwerp, waarna hij uiteenzette, dat het program een minimum Helden wasgoed en niet duur ZOWEL PER K.G. ALS PER STUK Bovendien zeei voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG Adv. zijn, maar die met de christelijke opvoe ding, zooals wij die kennen en voor juist houden, weinig of niets meer uitstaande hebben. In het Derde Rijk is de Kerk zoowel de katholieke als de evangelische tot een bijkomstigheid geworden en men weet het hart der jeugd te winnen door een dienst voor volk en vaderland, die stellig voor jonge menschen heel wat aantrekkelijker i9 dan de catechisatie. Want de jeugd heeft immers nog geen begrip van het geenerzijds en luistert maar al te graag naar hen, die den nadruk leggen op de beteekenis der aardsche dingen. Maar ziet men hierbij niet de practische beteekenis der Kerk in het staatkundig leven over 't hoofd en onderschat men niet de invloed van 't katholieke en 't evangelische geloof in de geschiedenis van het Duitsche volk? Was het niet de Duit sche reformator Martin Luther, die het ook bij ons zoo graag gezongen lied dichtte: „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid, en zal geen duimbreed wijken!" program is, dat met alle middelen moet worden bereikt. Japan zal in het Verre Oosten een stabiliseerende mogendheid zijn met name door de versterking van zijn on verbrekelijke banden mot Mandsjoekwo en «ie vestiging van betrokkingen van goede nabuurschap met China. Tenslotte zeide Hirota groot belang te hechten aan de re geling der Japartsch-Russische betrekkingen. Hoogloopende debatten Hierna werden de debatten geopend. Ha- mada, lid der Sei Yoe Kai Partij, zeide: „Gecurende dertig jaar parlementarisme hebben wü nooit een rogeerin" gezien, zoo weinig populair als de regecring-Hirota". Hamada deed een feilen aanval op de po litiek van het leger en zeide, dat Hirota een strooman is, achter wien zich zekere mili tairen verschuilen. Terabetsji, de minister van oorlog, verklaarde, dat hij de woorden van Hamada als beleediging opvatte, waar op Hamada op de tribune sprong en uitriep: „Ik zal onmiddellijk harakiri plegen als uit het stenografisch ver slag blijkt, dat ik ben tekortgeschoten in eerbied voor het leger". Teraoetsji antwoordde: „Ik zal het verslag raad- Een lid der Minseitopartij beschuldigde vervolgens minister Arita er van een even geheimzinnige als kleingeestige politiek ge voerd te hebben. De buitenlandsche politiek van Japan heeft slechts tot mislukkingen geleid, niet alleen tegenover China en Sov jet-Rusland, maar ook tegenover Duitsch land. Toen Hirota en Baba wilden ant woorden, weigerden de afgevaardig den te luisteren: zij hoonden de mi nisters. Toen Arita het Dnitsch- Japansch verdrag aanxoerde, werd er geroepen: „Leugenaar, hou je mond, er uit". Nog in de loop van gisteravond heeft Hirota een onderhoud van 3 uren met den keizer gehad. Toen hij te midder nacht het Paleis verliet, zeide hij dat de Regeering zal trachten voor Maan dag a.s. tot overeenstemming te komen met de partijen. Het is waarschijnlijk, dat de keizer alleen na mislukking van deze pogingen zal over gaan tot ontbinding van het parlement. In militaire kringen, die op een onmiddellijke ontbinding gehoopt hadaen, is een zenuw achtige stemming merkbaar. De minister van Oorlog, Teraoetsji, heeft de volgende verklaring bekend gemaakt: „Ik ben zeer bewogen door de wending, die de debatten in het parlement hebben geno men. Mijn besluit staat reeds onherroepelijk vast, maar ik kan daaraan nog geen be kendheid geven". Men verwacht, dat het bij de debatten over de begrooting opnieuw tot rumoerige tooneelen zal komen en dat de spanning tusschen de parlementsleden en de militai ren nog zal toenemen. Landdag wordt ontbonden Het telegraafagentschap Domei meldt, dat het kabinet in zijn zitting besloten heeft den landdag te ontbinden. De bladen hebben dit belangrijke nieuws in extra-edities bekend ge maakt In politieke kringen te Tokio acht men dit besluit van groote draagwijdte. Men gelooft, dat de regeering intusschen stappen zal nemen om de herhaling van een botsing tusschen de partijen en de militairen in den nieuwen landdag te voorkomen. Politieke kringen zijn algemeen van opvatting, dat de ontbinding van den landdag een overwinning is van het standpunt der militairen. Kon armen niet boven haar hoofd heffen Nu al ruim een jaar vrij van pijn. Deze dame was nagenoeg hulpeloos door martelende rheumatische pijnen in haar rug, armen en beenen: „De pijn in mijn armen en beenen was werkelijk ondragelijk, vooral in mijn armen; ik kon niet boven mijn hoofd reiken. Na twee maanden beklopt ik Kruschen Salts te gaan probeeren en heb ik nu gedurende meer dan één jaar niet het minste symptoom van rheumatische pijnen gehad." Mevr. H. E. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen, lover, nieren en ingewanden op geheel na tuurlijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen, als urine zuur e.d., welke maar al te vaak de oorzaak zijn van rheumatische pijnen, snel en af doende worden weggevoerd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten a 0.40 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) De Volkenbondsraad weer bijeen Gistermiddag is te Genève de zitting van den Volkenbondsraad geopend onder voor zitterschap van den Chinees Wellington K oo. In een geheime vergadering, die anderhal* uur duurde, heeft de raad uitsluitend de vraag behandeld, in welken vorm het door Chili opgeworpen vraagstuk van de positie der vluchtelingen in de ambassades en lega ties te Madrid op.de agenda dient te worden Hieromtrent ontspon zich tusschen de ge delegeerden van Chili en Spanje een Lang durig e<n levendig debat. Op voorstel van Delbos en Beek heeft de raad besloten, dit punt op de agenda van de raadszitting te plaatsen, onder het hoofd „Bestudeering van het rapport van de geP-ondheidscoinmis- sie en daarmede verband houdende kwas- ties", waarna de vergadering werd verdaagd. De mijnwerkersstaking in België De toestand in het gebied van de Belgi sche mijnwerkersstaking is over het alge meen weinig gewijzigd. In het centrum zijn 30 pet. der ondergrondsche en 80 pet. der bovengrondsche arbeiders aan het werk. Terwijl in het bekken van Charleroi een uit breiding van het aantal stakers valt waar te nemen, staken in Limburg ongeveer 1200 man. In het Luiksche is het aantal stakers verminderd. In het algemeen heeft men het vertrouwen, dat de arbeid in het begin van de volgende week overal hervat zal worden. Edens rede Hitier zal persoonlijk antwoorden Van welingelichte zijde wordt uit Berlijn vernomen dat de Führer voor nemens is persoonlijk te antwoorden op de rede, welke de Brilsohe minis ter van Buitenlandsohe Zaken, Eden in het Lagerhuis heeft gehouden. Schacht vandaag 60 jaar De president van de Rijksbank Dr. Schacht viert heden zijn zestigsten ver jaardag. Hitier heeft besloten, ter eere van dit feit drie fondsen te stichten, tot een bedrag van twee millioen mark, welke bestemd zijn voor het aanmoedigen van sport, voor het stichten van vacantiehuizen en voor een beurs, voor verblijf in het bui tenland. Ossietzky's Nobelprijs Moeilijkheden non niet opgelost! Naar verluidt hebben de Duitsche auto riteiten geen bezwaren geopperd tegen het ontvangen door Ossietzky van het geld van den Nobelprijs, maar wenschcn zij, dat hij de som in Marken ontvangt Er is echter geen sprake van, dat hij een pas zou ontvangen, om zich persoonlijk naar Oslo te begeven, hetgeen hem zijn ziekte reeds zou beletten. Hij moet binnen een bepaald gebied blij ven en mag zonder politieverlof niet in Duitschland reizen. Ossietzky bevindt zich nog steeds in een ziekenhuis te Berlijn. Mijnramp eischt vier dooden Tengevolge van een mijngasontploffing in de Engelsche steenkolenmijn Markham, Colliery Ducknanton, nabij Chesterfield, zijn naar men vreest vier mijnwerkers gedood en vefsoheidene andere gewond. Reddingmanschappen zijn reeds in de mijn afgedaald. Zij zijn er in geslaagd vier gewonden aan de oppervlakte te brengen. VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160, TeleL 37033 Zwaanshals 374 DEN HAAG: Colambasstraat 2, hoek Snezkade. HAARLEM: Schoterweg 1 Telefoon 16S59 HILVERSUM: Veerstraal 50 Telefoon 6819 Adv. De Britsche bewapening Een nieuw soort bommenwerper De „Daily Telegraph" deelt mede, dat In Engeland proeven worden genomen meteen nieuw type lichte bommenwerper. Het toestel is een verdere ontwikkeliug van de Fairey „Battle", een-motorigen middelsoort bommenwerper. De nieuwe ma chine is een laagdekker monoplaan, uitge rust met een Rolls Royce „Merlin"-motor van 100 P.K. Het toestel is korter dan de „Battle" en kan een geringeren bommenlast vervoeren Het toestel moet zeer snel zijn en kan ook duikvluchten uitvoeren. Het schijnt, dat sommige buitenlandsche luchtvloten niet beschikken over bommen werpers, die in staat zijn duikvluchten xe maken. Zoo is o.a. bekend, dat sommige Amerikaansche bommenwerpers geen duik vlucht kunnen maken, sneller dan hun maxi mumsnelheid in horizontale richting. Het zal de taak van dezen nieuwen bom menwerper zijn den eventueelen vijand bij overrompeling te naderen en aan te vallen. Een nieuwe geschutiabriek De „Daily Telegraph" deelt mede, dat dft nieuwe geschutfabriek van de regeering te Nottingham in werking is getreden. De fa briek staat bekend onder den naam „Royal Ordnance Factory, Nottingham". Hier zal 't nieuwe zware geschut worden vervaardigd. De voormannen, die eenige maanden naar arsenalen van Woolwich waren gezonden, om opgeleid te worden, zijn thans naar Not tingham teruggekeerd. Wanneer de fabriek op volle kracht zal werken, zullen hier 3000 4000 man werk vinden. De sovjetgrondwet aangenomen Het sovjet-congres heeft den volledigen tekst der nieuwe grondwet met algemeene stemmen goedgekeurd. Het congres bracht Stalin, den partijleiders en de regeering ovaties. De Spaansche burgeroorlog FELLE STRIJD ROND MARBELLA De vrijwilligerskwestie Gisterochtend werd nabij Gibraltar op nieuw een hevig kanonvuur gehoord, het geen erop duidt, dat een felle strijd wordt gevoerd nabij Marbella. Te Algeciras wederen wederom verster kingen uit Marokko aan land gezet Het transportschip is zonder escorte van Ma rokko overgestoken. Geen oorlogsschepen van de roode regeering zijn sedert het of fensief bij Marbella en Estepona in de Straat van Gibraltar meer gezien. De zender van Sevilla heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen nieuwe vorderin gen hebben gemaakt bij Malaga. Zij heb ben den regeeringstroepen groote verliezen aan menschcnlevens en oorlogsmateriaal toegebracht. Gisterochtend deelde het groote hoofd kwartier der nationalisten mede, dat ge vangen genomen soldaten van het roode leger verklaard hebben, dat het plan om een aanval op den Cerre de los Angeles te ondernemen plotseling bij de roode leger leiding was opgekomen. De aanvallers maakten deel uit van verschillende corpsen en werden gesteund door tanks en artil lerie. Zooals bekend, zijn de aanvallers reeds teruggedreven. Zij werden achter volgd door de rechtsche troepen, die drie K.M. zijn opgerukt. Hulp i Duitsche kruisers? De persafdeeling der Baskische regeering deelt mede. dat Duitsche kruisers hulp heb ben verleend bij het leggen van mijnen voor de haven van Bilbao. Het grootste deel dezer mijnen, is vernield door vliegtuigen of vaartuigen' der roode regeering. De Fransche oorlogsvrijwilligers De Fransche senaat heeft met 283 stem men voor, dat wil zeggen met algemeene stemmen, het wetsontwerp betreffende de kwestie der vrijwilligers voor Spanje aan genomen. De Fransche regeering heeft aan den bur gemeester van Perpignan opdracht gegeven, om het communistische recruteerlngs- bureau voor vrijwilligers voor de regeering van Valencia te sluiten. De Belgische politie heeft twee wapen handelaars, eon Franschman en een Belg, in hechtenis genomen. Zij hebben bekend, vooral machinegeweren en patronen aan het Spaansche volksfront verkocht te heb ben, waarop zij een winst van verscheidene honderdduizenden franken hadden ge maakt. TERRORISTISCHE DADEN IN LISSABON Bomaanslag op ministerie van oorlog In Lissabon worden sinds enkele da gen terroristische aanslagen gepleegd, die het in het bizonder op de regee- ringsgebouwen voorzien schijnen te heb ben. Zoo is in het ministerie van oorlog een bom tot ontploffing gebracht, waar bij vijf ambtenaren licht werden ge wond. De materieele schade moet ove rigens aanzienlijk zijn. Bovendien brak een begin van brand uit, welke evenwel spoedig kon wor den gebluscht Uit het voorloopig onderzoek, dat terstond werd ingesteld, is gebleken, dat zich, kort voordat de exploisie plaats had, eenige ver dachte individuen in de gangen van het ministerie hadden opgehouden. Een beambte verklaarde, dat deze personen iets op den grond hadden gelegd en daarop ijlings het gebouw verlaten hadden. Kort daarop had de explosie plaats. In verband met deze gebeurtenissen heeft de politie dertien personen in arrest gesteld. De minister van binnenlandsche zaken Mario Pais S o u b a, heeft naar aanleiding van het gebeurde de volgende verklaring afgelegd: „Wat zich in Lissabon heeft af gespeeld, is ongetwijfeld het werk van bui tenlanders, geholpen door slechte Portu- geezen. Het betreft hier een reactie op de huidige internationale wanorde. Deze gebeurtenissen bewijzen, hoezeer de Portugeesche regeering gelijk had, toen zij beweerde, dat de strijd, die thans in Spanje geleverd wordt, het le ven van het Portugeesche volk in werkelijk gevaar brengt. Het gevaar komt van huiten. De aanzien lijke schade, die door de bommen is veroor zaakt, bewijst dat deze terroristische hel- sche machines niet in Portugal vervaardigd zijn. Dit gevaar van buiten moet moedig be streden worden." Voorts is nog van regeeringszijde mede gedeeld, dat uit de talrijke telefoongesprek ken, die met de autoriteiten in de provin cie gevoerd zijn, gebleken is, dat alles in het land rustig is. De overstroomingen in de V. S. Duizenden dakloos Tengevolge van het breken van een dijk is het dorpje Hazleton in de V. S. geheel overstroomd. De vijfhonderd inwoners zijn er in geslaagd de omringende hoogten te bereiken. Men schat het aantal dakloozen tengevolge van de overstroomingen thans op 20.000 op de oevers van de Ohio en 2500 op de oevers van de Missouri, 3000 in West-Virginia, 8000 in Indiana, 1000 in Tennessee en 2000 in I rkansas. Tot nu toe zijn 13 menschen om het leven gekomen. De regen blijft aanhouden in Ohio en Ankansas en het Roode Kruis heeft drin gend hulp verzocht. De tengevolge van het hooge water veroor zaakte materieele schade in de staten Ohio, Indiana en Kentucky wordt reeds op meer dan vijf millioen dollar geschat Het water 6taat aldaar momenteel reeds hooger dan bij de overstroomingen van het voorjaar. De Ohio-rivier stijgt nog 6teeds met een snelheid van ongeveer zes centimeter per uur ^In de omgeving van Cincinnati waren 1500 gezinnen gedwongen, zich in veiligheid te brengen. Vierhonderd door het Water ingesloten personen in den staat Missouri konden met behulp van motorbooten worden gered. Hat water was daar bereids zoo hoog gestegen, dat de bewoners op de daken waren gevlucht GARANTIE.STANDGR0 GARANTIE-STANDBRl GARANTIE.STAND R O GARANTIE-STANDZWa GARANT IE-STANDBLAI Speciaal product «oor Buitenwerk. HO HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERM1, HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANOf Levering uitsluitend aan den Hand»|r yn De dammen in het overstroamini zijn grootcndeels doorgebroken. In de staten Arkansas, Tennessee enS" souri zijn ongeveer 3000 personen w V( vlucht. Men vreest, dat het water van den të' loop van de Mississippi tengevolge vat, hevigen regenval der laatste dagen evetp] buiten zijn oevers zal treden. In Cairo (Mississippi) verwachtc spoedig een watenstand van ongevetLo meter, hetgeen slechts een halven méflU] ger is dan bij de groote overstroom» catastrophe van 1927. De stad Aurora (Indiana) staat voo:, derde gedeelte onder water. Vele hi moesten worden ontruimd. Ook in dejt 1 naar binnen gelegen gebieden van Pittsi» v verkeeren tal van huizen in gevaar. Sp De Duitsche herbewapening w Versterkingen ln het dal der Nahe? eu irb Men verneemt, dat de .Duitsche mil autoriteiten voornemens zijn, zeer bt. 1 rijke versterkingen aan te leggen in ht^e der Nahe bij Landethul. De bewoners^ een aantal plaatsen hebben order gektL hun grond te verlaten: in Noord-Dufc land zal hun grond ter vergoeding ge^e worden. pn Officieele kringen te> Berlijn beve&de nooh ontkennen deze mededeelingen. LAND- EN TUINBOUE Tentoonstelling Avicultura Si >g< Toekenning eere-prijzen !D jet Op de Tentoonstelling van de Kon.* Ver. .Avicultura", welke in de Diere* te 's-Gravenhage wordt gehouden, zijnll teravond de volgende eere-prijzen If kend: 1 Groote zilveren medaille van H.i Koningin voor de fraaiste collectie f ders van Nederlandsche rassen gewei door W. F. S. van Etteger te Rijswijk.^ Groote zilveren medaille van Prinses Juliana voor de fraaiste postduiven gewonnen door C. P. J. Ba" Gouda. RI' Verguld zilveren medaille voor het ste aantal punten der geheele tentootf®* ling geschonken door den Minister^ Landbouw, gewonnen door E. Osten^ te Baarn. 101 Fosforzuur en kalk Een voor boeren en tainders en belangrijk tijdschrift lk Het Thomasslakkenmeelbureau te Blo^n daal heeft ten gerieve van de gebruikenjr slakkenmeel een gratis tijdschrift uitgejfr dat wel bedoeld is als reclame voor deze t stof, doch daarnaast van groote waard»! zijn voor de Nederlandsche boer en tusö Deze toch, het blijkt uit wat in het e e, nummer van dit tijdschrift in het voor? 0 wordt opgemerkt, gebruikt meer dan 65Sj het in Nederland aangewende fosforat® de vorm van slakkenmeel. Maar van nog meer beteekenis is het i kenmeel. Ook voor de kalkvoorziening v: bodem speelt tiet een zéér beduidende |J Ieder, die eenigszins op de hoogte is, een groot deel van onze cultuurgrond lijd:® kalkgebrek. j Wanneer nu tegelijk met een andere noL plantenvoedingsstof, in dit geval foefoi: zonder eenige extra kosten een beduii hoeveelheid kalk aangevoerd wordt, is diill groote beteekenis. Pi Het blijkt dat met de in ons land gebr hoeveelheid slakkenmeel driemaal zooveS aan de boicn gegeven wordt, dan doof" eigenlijke kalkmeststoffen te zamen. Dat is nog nooit goed tot de massa g«-'a kers doorgedrongen vermoeden we. Li In het interessante artikel: „Het k&>u bruik in Nederland", vindt men belai% cijfers en duidelijke grafieken als uitkop van een onderzoek over de laatste 8 jare:»: dit kalkgebruik. 1 De land- en tuinbouwer zal hier veeliv hebben bij de beoordeeling van een zoo rijke zaak als de kalkbehoefte van de bode Het tijdschrift wordt geregeld gratis p 3 den aan allen, die het aanvragen. Alle Ij die rechtstreeks of zijdelings belang b' bij de bemesting van de grond raden wf j het aan te vragen bij het Thomasslakkera bureau te Bloemendaal, Hartenlustlaan 1. hm HELPEN Wt IIKAA9 Wielrijders! jv ,vje~Jeru" op ZWEEFZADEf BAARLOSCHE IJ ZE? EN METAAL GIETER*' IEL 5 BAARLO (L 1 TEL., De hi| uitstek gei.utillppnle tfirtf vuur n.assa gieiwerk in Uzmb Aluminium en Gieutuk stuk gpwh-ht van Ka Speciaal adres voor GIETV VOOR BAGGERMOLENS

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2