F0RMAMINT1 Sl)e Regeering en de ordening Het conflict op de Centrale Markt te Amsterdam 1 IQINSDAG 19 JAUNARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Men schorte zijn scherp oordeel op ]en zakelijk ingezonden stuk S njVolgens een door ons niet te controleeren irslag zou Prof. Mr. Gerbrandy te Utrecht jzegd hebben: J „dat de afkeer van ordening zóó ver i' gaat dat de regeering liever rechtsmis- I Tf bruik wenscht", was dus zeer scherpe critiek en wij irven niet te zeggen, dat zij rechtvaardig, »ch dat zij onjuist of onbillijk was. Echter irhcugt het ons wel, dat wij ons gister zeer iorzichtig hebben uitgelaten over de beslis- agen van de Regeering inzake de ordening de bakkerijen, zoowel van steen als van oorl en dat wij niet de critiek durfden on- jrschrijven, dat de Regeering steenen voor Febriood gaf. 0p Onze opmerking. Het i s mogelijk, dat de tegenwoordige tijdsomstandigheden de doorvoering van een goed beginsel ongewenscht maken; het is zelfs denkbaar dat men in abnor male tijden dubbele voorzichtigheid be tracht; e,aTkrijgt nl. relief in een ingezonden stuk 't de heer A. E. D u y n s t e e te Maastricht aT de Limb. Koerier plaatste. GrraTPc blijkt/aar deskundige schrijver heeft t ook over 't (z.i.) misbruik, dat in de R.K. irs soms van Quadragesimo Anno gemaakt jrdt en over de z.i. onrechtvaardige be- fiuldiging van „het liberaal economisch jlsel". Deze passages kunnen wij echter achter- »ge laten. Meer interesseert ons het zakp- ke gedeelte. Daaruit lichten wij het vol- nde: Ondeugdelijkheid van de tijdelijke praT overeenkomst De voorgestelde voorloopige overeen- komst, die de werkelijke toestand in de steenindustrie geheel en al miskent, gaat luit van een gelijk verdoelen van de pro ductie over allen, ongeacht verschillen in j kwaliteit of vraag van de zijde der'afne mers naar de verschillende soorten. Deze regeling is dus onvolledig, onbil lijk en onrechtvaardig en benadeelt rechtstreeks de levensvatbare en gezonde bedrijven en is geheel ten voordeele van het tot verdwijnen gedoemde gedeelte van het productieapparaat. Door de be perking in de vrije beschikking over voorraden en aflevering zou nog ver der ingegrepen worden in het beheer van de eigendom zonder dat de werkelijk dwingende eischen voor het algemeen welzijn aanwezig zijn, waardoor alleen zulk een ingrijpen gerechtvaardigd zou „-kunnen worden Zij is voorts in strijd met gezonde eco- opvattingen en gericht tegen het algemeen belang, die vragen dat de Flfl goederen geproduceerd en afgeleverd worden op de beste wijze en tegen de laagst mogelijke prijzen. Zulks kan van zelfsprekend alleen geschieden door de "jest geoutilleerde en moderne bedrijven in die gunstig ten opzichte van hun na tuurlijk afzetgebied gelegen zijn en nooit door de achterlijke en verouderde of slecht gelegene, die men door de voor loopige overeenkomst in het leven hoopt te houden. 937. Zelfs indien er een wet zou zijn, waar door nieuwe vestigingen en uitbreidingen in de steenindustrie beperkt zouden kun nen worden, zou de totstandkoming van een kunstmatige werkelijk saneerende overeenkomst toch uitgesloten geacht loeten worden. Het levensvatbare deel jder industrie weet immers, dat het door zijn beter product of gunstige ligging de tegenwoordige moeilijkheden te boven zal ;komen, indien het maar met rust gelaten wordt. Het zal derhalve nooit bereid zijn de jroote en langdurige finantieele verplich- ingen aan te gaan tot uitkoop van een rroot overtollig gedeelte der Waalsteen- I industrie, dat immers toch spoedig van- celf verdwijnen zal, omdat de afnemers iet aldaar geproduceerde product niet ïeer willen gebruiken. Als gevelsteen is immers de gewone Waalsteen verdrongen door de Groning se, Limburgsche, Utrechtsche en een deel der Brabantsche steen, ge laakt van de zich aldaar bevindende be- klei- of leemsoorten, terwijl als bin- ïenmuursteen hij het veld heeft moeten ruimen voor de veel goedkooper dan de Waalsteenfabrieken werkende kalkzand- steenfabrieken. 0,1 Wat de straatklinkers betreft, zijn er fabrieken van zeer goede soorten en ook «.van zeer slechte kwaliteiten. Alleen de C/W fabrikanten van de allerbeste soorten kunnen met hun product voldoen aan de eischen door Rijkswaterstaat en over heidslichamen gesteld; de overige wor den dus vanzelf door de afnemers uitge schakeld. de brief van den Minister (van 5 1.1.) verdedigd te hebben, zegt de in- Men had zich afzijdig moeten honden Als de promotors van deze ordening hadden willen luisteren naar de advie zen, die hen van vele zijden bereikt heb ben dan waren hun en ons veel onaan genaamheden bespaard. De tegenstanders hebben wel degelijk reden hen aan te klagen, omdat doorgegaan is in de ver keerde richting, hoewel zelfs aanvanke lijk uitgegaan werd van de juiste gedach te, dat „alleen een snelle uitschakeling en vernietiging der overcapaciteit tot een gezonde toestand kon leiden" en men 't zelfs als een fout had aangemerkt, dat „,De oneconomische bedrijven op een lijn gesteld worden met de in het algemeen economisch rendabele bedrijven". Men heeft niet geschroomd 't te wagen de vitale bedrijven te benadeelen en wel licht op te offeren aan een oorspronke lijk door hen zelf verkeerd geacht systeem. Men is dermate bevangen ge weest door de mede door henzelf aange heven leuze tot ordening, dat men zelfs verzuimd heeft te onderzoeken, of het ge kozen object en de verhoudingen in de industrie wel een ordening vereischten en de omstandigheden niet juist zoodanig waren, dat men zich juist in deze in dustrie afzijdig diende te houden van kunstmatige middelen, temeer waar alle vorige pogingen sinds 1929 op een groot fiasco waren uitgeloopen. Ten slotte betoogt de heer Duynstee. dat het streven naar ordening op menig terrein tot mislukking heeft geleid en daar bij wijst hij ook op de evenredige vracht verdeeling. De evenredige vrachtverdeeling voor de binnenscheepvaart, door minister Verschuur ontworpen is. zooals alge meen erkend wordt, een groot fiasco ge worden, op de eerste plaats tot nadeel van de schippers zelf en heeft door de te hoog gestelde vrachten het auto-verkeer ten zeerste ten nadeel van de binnen scheepvaart bevorderd. Wij citeeren dit voorbeeld, omdat kleine binnenschippers ons meermalen hun nood klaagden over de zeer onevenredige vracht verdeeling. waardoor zij en vaak ook de be vrachters, benadeeld werden; maar wij schreven er niet over, omdat het ondoenlijk was van de argumenten en voorbeelden een goed geheel te maken. Ten overvloede wijzen we er voorts op, dat wij van het ingezonden stuk van den heer Duynstee waarop nadrukkelijk onze aandacht gevestigd werd alleen melding maken, omdat er uit blijkt, hoe moeilijk het is een rechtvaardig oordeel over deze geschiedenis te vellen. Gewijzigde verhoudingen Het weekblad Patrimonium schrijft: „Hoezeer in vijf en twintig jaren de ver houdingen op het terrein der vakbeweging zijn gewijzigd, moge blijken uit de vol gende cijfers: Aantal georganiseer den r.-k. en prot.-chr. overige richtingen 1910 1914 1919 1920 1922 40.400 59.800 159.800 238.300 244.700 169.500 345.400 343.650 331.600 34.3 41.7 43.2 144.700 206.200 354.800 445 200 395.300 324.000 483.500 452.150 420.300 1936 321.500 44.2 406.650 55.8 Welk een verschil met 19101 Maar nog zijn wij niet, waar wij moeten wezen. In Nederland kunnen de organisaties, die willen leven en handelen uit de christelijke beginselen, méér leden tellen dan de andere Maar er zijn nog vele christelijke arbei ders, bedienden en ambtenaren niet geor ganiseerd. De werkmeesters niet te vergeten Zelfs zijn er nog niet weinigen in orga nisaties, waarin zij niet thuis hooren. Vooral geldt dit laatste van ambtenaren en bedienden. En het opzichthoudend per soneel." Twintig jaar bezoldigd bestuurder In het orgaan van de Ned. Chr. Bond van personeel in publieke dienst herdenkt de redacteur het feit, dat de heer P. L. v. d. Voorde op 15 Jan. 1.1. gedurende 20 jaax als bezoldigd bestuurder werkzaam was. Voorts lezen we in dit ariikel: „Op het zoo rijk gezegende werk van onzen bondspenningmeester mogen wij met dank aan God terugzien. Thans wordt volstaan met de vermelding van het feit zonder meer en wel om twee redenen. Ten eerste omdat onze collega zelf er geen bijzondere aandacht aan besteed v/il zien. Ten tweede omdat het tijdstip nu weldra is aangebroken, waarop hij met recht op pensioen ons zal gaan verlaten. Op het dit jaar te houden congres zal het officieele afscheid kunnen plaats hebben." sflp het stations-emplacement van Terborg heerscht de taaiste dagen groote drukte a»>or het inladen van de wagons, waarm ede boter en eieren, ingekocht volgens het hn-D eter ding, naar Duitschland worden uitgevoerd. GEBOORTE- EN STERFTECIJFERS Geboorte overtreft in Nederland de sterfte Belangrijke verschuivingen deden zich voor In de be vol k ings-statist iek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek komen in teressante gegevens voor, waaraan de vol gende beschouwing is ontleend. Als gevolg van de snelle bevolkings-toe- name heeft gedurende de laatste honderd jaar in Nederland de geboorte de sterfte voortdurend belangrijk oyertroffen. Wel dient men daarbij echter te bedenken, dat zich bij de sterfte zoowel als bij de geboor te belangrijke verschuivingen hebben voor gedaan, hetgeen uit onderstaande cijfers wel duidelijk blijkt, waarvan de eerste kolom aangeeft het aantal levend aangegevenen en de tweede kolom dé sterfte per duizend in woners: Jaren 1840- 49 33.5 26.6 1875 36.4 25.6 1900 31.5 17.9 1910 28.6 13.6 1915 26.3 12.5 1920 28.6 12.3 1925 24.2 9.8 1930 23.1 9.1 1935 20.2 8.7 De daling der sterfte-cijfers houdt ten nauwste verband met de verlen ging van de gemiddelde levensduur, die zeer belangrijk is. Frappant is bij voorbeeld, dat in de periode van 1870 tot 1879 de gemiddelde levensduur voor mannen 38.4 jaar was, en in de periode van 19211930 reeds was toe genomen tot 61.9 jaar. Voor vrouwen waren de leeftijden over dezelfde perioden 40.7 en 63.5 jaar. Daar aan de verlenging van den gemid delden levensduur echter grenzen zijn ge steld, is een stijging van de sterfte te voor spellen ook omdat als gevolg van de ver moedelijke daling van het geboortecijfer de hoogere leeftijdsklassen relatief sterker bezet zullen geraken. Nu hangt de daling van het geboorte cijfer per 1000 inwonere gedeeltelijk samen meit de stijging van de gemiddelde levens duur, waardoor een relatieve toeneming van het aantal oudere personen ontstond. Bij een onderzoek naar de vruchtbaarheid kan men daarom het beste de geboorte cijfers berekenen per 1000 vrouwen tot en met 49 jaar, aldus de hoogere leeftijdsklas sen buiten beschouwing latende. Uit de tabel hieronder blijkt dan, dat het aantal wettige geboorten sedert 1879 onaf gebroken gedaald is. 1850—59: 297; 1860-69: 298: 1870—79 306; 1880-89 298, 1890—99 283; 1900-09 261; 1910-20: 216; 1921—30: 185; 1931—35: 155. De te verwachten stijging van de sterfte en de voortdurende achteruitgang van het aantal geboorten zullen ten gevolge hebben dat de jaarlijksche natuurlijke bevolkings aanwas in de toekomst belangrijk kleiner wordt daD in de afgeloopen decenniën. Zelfs hebben velen zich de vraag gesteld of op den duur geen afneming van de bevolking moet worden verwacht. KLEINE BOEREN EN TUINDERS Werkverschaffing op eigen bedrijf Proeforganisatie in Uithoorn Zooals bekend, is door den Minister van Sociale Zaken op 4 Januari j.l. een rond schrijven gericht tot de dertien inspecties voor de werkverschaffing, waarin de Minis ter mededeelt een proef te willen nemen met de plaatsing van de kleine boeren en tuinders in werkverschaffing op eigen be drijf. Daar de gemeente Uithoorn, vooral in het dorp de Kwakel vele kleine in nood ver- keerende tuinders telt, werd zij als proef- gemoente aangewezen. Op Zaterdag 9 Januari j.l. had omtrent de organisatie van deze proef een bespre king plaats tusschen het gemeentebestuur en den bedrijfsconsulent voor den land bouw in de provincie Noord-Holland, den heer C. Brakman, waarna terstond door den bedrijfsconsulent en diens assistent tezamen met den wethouder voor land- en tuinbouw- aangelegenheden en den gemeente-opzichter op plus-minus 60 bedrijven werd nagegaan, welk duidelijk en controleerbaar werk in werkverschaffing kon worden uitgevoerd. Er werd zooveel spoed betracht, dat binnen een week niet alleen de geheele organisatie tot stand kwam, doch zelfs werd via den rijksinspecteur voor de werkverschaffing te Noordwijk, met wlen de burgemeester van Uithoorn op Vrijdag 15 Jan. j.L een laatste bespre king hield, de toestemming van den minister van Sociale Zaken verkregen om reeds op Maandag 18 Januari met de proef een aanvang te maken. Hierdoor is derhalve, dank zij de vlotte medewerking van het Departement van Sociale Zaken, de rijksinspectie en den be drijfsconsulent, Uithoorn de eerste gemeen te in Nederland, alwaar de proef wordt toe gepast, zeer tot tevredenheid van de in nood verkeerende tuinders en boeren. De noodtoestand in de pluimveehouderij Telegram aan den minister Het landelijk comité van actie tegen den nadeeligen invloed der graanrechten op de pluimveehouderij heeft zich met een telegram tot den minister van Landbouw en Visscherij gewend, waarin bij herhaling er op aange drongen wordt, aan de pluimveehouders een volledige vergoeding te geven voor de door hen te betalen graanrechten. In het telegram wordt er op gewezen dat de graanprijzen sinds Januari 1936 met 33 pet. en sedert Augustus met 19 pet. gestegen zijn. Indien de toestand, zooals hij nu is, aldus gaat het comité van actie in het telegram verder, slechts een paar maanden bestendigd zou blijven, zullen wederom vele pluimvee houders hun bedrijf er aan moeten geven. Gedurende de dagen, dat H.K.H. Prinses Juliana Haar kamer te Krynica niet mocht verlaten, heeft Z.K.H. Prins Bern hard een enkelen skitocht gemaakt in de omgeving van het wintersportoord. De meening van het gemeentebestuur De wethouder voor het Marktwezen te Amsterdam, de heer F. v. Meurs, heeft ons gistermiddag ten Stadhui ze het een en ander medegedeeld over het standpunt van' B. en W. t.a.v. de ko mende gebeurtenissen op de Centrale Markt, waar de groothandelaren in aardappelen, groenten en fruit hebben aangekondigd Donderdag e.k. hun za ken gesloten te houden uit protest tegen het niet voldoen aan hun wen- schen door het Gemeentebestuur. Volgens het Gemeentebestuur zou men hier te doen hebben met een neiging bij de groothandelaren om zich niet te schikken naar de gewijzigde omstaandigheden door het ingebruiknemen van de Centrale Markt, Er is een streven zei de wethouder, om even als vroeger op de Marnixstraat, alles dicht op elkaar te drijven opdat er zekere marktsfeer ontstaat, waar van men meer zaken dn^n verwacht; volgens den wethouder evenwel ten onrechte. In de laatste maanden, van Juli af, zijn de wenschen der groothandelaren aangegroeid tot 21, waarvan als voor naamste te noemen zijn: minder huur, het samen huren van een pakhuis en geen jaarcontracten meer, maar drie- maandelijksche contracten met één maand opzegging. Daarbij komen eischen, waarvan de inwil liging de markt meer „naar voren" of „naar één kant" zou halen. De wethouder noemde o.a. het onderling verbinden der pieren dour bruggen, het bestraten van het grasveld, de „droge" en de „varende" tuinders naar do havens van de voorzijde. Vooral door deze laatste groep eischen tast men zei de wethouder, de structuur van de markt aan en dat kunnen B. en W. niet toelaten, want dan zou twee-derde van de markt on benut blijven Dat gaat niet. zei wethouder van Meurs, want de Centrale Markt heeft 7V2 millioen gekost En belanghebbenden zijn, volgens den wethouder, in de plannen voor de markt gekend. Nu moeten zij ook tot een behoorlijke exploitatie van de markt medewerken. We moeten door de eerste moeilijke jaren heen, en bovendien zijn de wenschen der elkander vaak bestrijdende groepen zeer uiteenlóopend. De wethouder gaf eenige cijfers over de handel op de markt 1933, aanvoer 40.7 Kg. voor 3.7 1934 38.1 w 3.4 1935 54.8 n 4.6 1936 61.6 4.8 Handel in fruit (alles in millioenen): 1933, aanvoer 33.1 Kg. voor 6.3 1934 34.3 w 5.8 1935 39.5 6.3 1936 37 m 6.7 Handel in aardappelen (alles in mil lioenen): 1933, aanvoer 53.4 Kg. voor 1.9 1934 56.8 3.4 1935 67.5 3.2 1936 64.3 2.4 Dit laatste cijfer is, volgens den wethou der, hieruit te verklaren, dat vele werkloozen minder warm eten gebruiken en daardoor minder aardappelen koopen. Overigens ziet de wethouder in de gegeven cijfers het bewijs, dat de handel in groenten, fruit en aardappelen sedert de opening van de Centrale Markt 1 October 1934) is voor uitgegaan. Wat de markt kost De exploitatie van de markt (met inbegrip van de kosten voor politie, contrële, sohoon- houden enz.), kost per jaar 667.750, waar tegenover aan inkomsten staan 394.000 (w.o. aan pakhuishuren 114.000, plaatsgel den 94.000. kade- en liggeld 13.000, en treegelden 47.000), zoodat de exploitatie een verlies oplevert van 273.750 per jaar. De huren varieeren van 1500.— tot 800.per jaar. Deze huren waren vroeger hooger en liepen tot 2500.—. Waartoe B. en W. bereid zijn B. en W. zijn bereid de huren van de op de pieren en in de Centrale Markthal leeg staande pakhuizen te verlagen. Zij willen verder in de hal open plaatsen en tuinders plaatsen beschikbaarstellen om zoo de leven digheid in den handel daar te bevorderen. Ook zullen B. en W. nagaan of de klein handelsveiling zou kunnen worden afge-, schaft; of de wanbetaling op de markt met hun medewerking kan worden bestreden. Voorts vestigde wethouder van Meurs er de aandacht op, dat de grossiers in menig opzicht reeds door E. en W. worden gehol pen. Er is scherpe controle tegen diefstal; wie bedrog pleegt in maat, gewicht en getal wordt van de markt verwijderd: er worden maatregelen genomen tegen oneerlijke con currentie Er is nog een grief van de grossiers. Zij willen nl. verbod van aanvoer van aardap pelen buiten de markt om. Uit Zeeland maakf men, zei de wethouder, gebruik van de nieuwe brug over het Hollandsch Diep om de aardappelen op de snelste manier naar Amsterdam te brengen zonder de Cen trale Markt aan te doen. Of dit kan worden belet, is nog bij B. en W. in onderzoek. Wat B. en W. niet willen besloot de wethouder, is: een algemecne huurverlaging van 30 pCt.; evenmin afschaf fing der entreegelden (van de 47.000 beta len de grossiers 10. de winkeliers en venters 37 mille); ook wenschen zij het samen huren van pakhuizen niet toe te staan en de jaar contracten wil het College behouden. B. en W. willen zooveel mogelijk de be langen der grossiers en winkeliers op de Centrale Markt blijven bevorderen, maar de markt behoort aan de Gemeente en niet aan de groothandelaren. Hedenmorgen heeft de Federatie van groot handelaren in aardappelen, groenten en fruit ons haar standpunt uiteengezet, waar van wij morgen een overzicht zullen geven. N.S.B. en N. H. Hoofdbestuur van Nat. Herstel wijst leidersbeginsel af Op sommige plaatsen vloeien N.S.B. en Nat. Herstel schijnbaar ineen, mede ten gevolge van het optreden van vertegen woordigers van laatstgenoemde groep. Maar oe grenslijnen blijven, gelijk blijkt uit de „Oproep van het Hoofdbestuur v. h. Ver bind voor Nationaal Herstel", dat alle nationaal voelende Nederlandsche vrouwen en mannen wilde vereenigen, de N.S.B. als een onnederlandsche onderneming afwees: „Bij overeenstemming van sommige nationale doeleinden is het V. v. N. H. van de N.S.B. gescheiden door liet onover komelijk beletsel van het Leidersbeginsel hetwelk voor het Verbond als strijdig met de Nederlandsch historische traditie en de nationale plicht jegens het Oranje huis beteekent: a. knotting van de staatsrechtelijke hoogheid van het Hcofd van de Staat, schending van zijn constitutioneele rech ten en bevoegdheden en uitschakeling van zijn actieve deelneming in de uitoefening van het Staatsgezag; b. volledige uitschakeling van de volks invloed op de behandeling van 's Lands zaken; en c. volledige opheffing van de gezonde vrijheid van gedachte- en meeningsuiting, ingrijpen van de Overheid in het gezins- en gemoedsleven; gelijkschakeling van alle denken, spreken en doen naar het schema van het staatsgezag. ROFFELRIJMEN SUCCES GEWENSCHT, Stel je voor dit lief tafreéltje: Wiegje, baby, blij gezin Denk je daar een losgelaten Wilde kraamverpleegster in. Alles ademt vreugd en vrede: Ma, papa, de jonge spruit: Het gezin eet zin genoegen Aan de muisjes met beschuit En temidden van die vrede Waart een wilde zuster rond Als een woeste, wreede dreiging Op een dierbaar plekje grond1 Is er grooter tegenstelling Denkbaar op dit stil terrein Waar de teederheid en kalmte Heer en meester moeten zijn? 't Is geen wonder dat de tamme Kraamverzorgsters in ons land Vechten voor de volksgezondheid In 't gegeven kraamverband. Gaarne help ik het haar hopen Dat ze. slagen binnenkort En de wilde kraamverpleegster Meer en meer exceptie wordt. (Nadruk verboden) LEO LI BIJ ALIE APOTH. DROG. a FM.— P. FlACObij De Vestigingswet Voor het Kleinbedrijf De Vestigingswet voor Kleinbedrijf is nog voor de Kerstdagen door de Tweede Kamer aangenomen. De Chr. Middenstanden is er blij mee en schrijft: Wat verwacht werd, is geschied, de Minister heeft in de hoofdpunten zijn standpunt gehandhaafd. Zoo is elke poging om het „behoefte* element" in de wet op te nemen, mislukt* O.i. terecht. Inschakeling van een; individueel vergunningsstelsel moest, om dat practisch en economisch het onmoge lijk zou blijken hieraan uitvoering tg geven en de deur voor allerlei onrecht vaardigheden en willekeur zou worden: opengezet worden gemeden. Hoe zou de overschrijding van de behoefte worden.' bepaald en welke maatstaf zou moeten worden aangelegd? En ook is de Kamer van Koophandel het instituut gebleven dat tenslotte over de vergunning tot vestiging zal hebben te beslissen. Trouwens, welk ander lichaam is zoo geëigend deze taak te vervullen als juist de K. v. K., die ook op ander gebied met het bedrijfsleven in zulk een nauw contact komt. Toch is de wet nog op menigerlei gebie3 iets gewijzigd, waardoor ze aan beteeke- nis voor het bedrijfsleven heeft gewonnen. De amendementen, die aangenomen zijn vooral die welke werden voorgesteld door den heer Stempel, zijn even zoovele ver beteringen geweest. BURGEMEESTER K. TER IiAAN Aan K. ter Laan is met ingang van S Febr. 1937 eervol ontslag verleend als bur gemeester van Zaandam, met dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten door hem als burgemeester bewezen, met benoeming tevens tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende ii\ aansluiting op het d.d. 19 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „Dempo", zal Woensdag 20 Januari a.s. om 6.16 uur te Roosendaal, 7.12 uur te Rotter dam D.P. en 7.38 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. Z. H. Mangkoe Negoro VII bracht gisteren iri gezelschap van zijn gemalin at dochter een bezoek aan het gebouw der Ned. Handel Mij. in Amsterdam De aan- komst der hooge gasten

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5