|lieuiup geihst(ümtrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken >OOR EENDRACHT STERK De raming bijna gehaald! abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het 8uilenland bij wekelijksche zending4.50 t Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling I Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Üïtrtimcntiepripen: Van tot 5 regels f 1.177* Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meerQ.45 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 No. 5987 ZATERDAG 16 JANUARI 1937 16e Jaargang ericht op één groot doei Gisteren hebben onze lezers kennis Innen nemen van het verslag van hel öitralen Convent dat Donderdag te treclit is gehouden. Men zou het een poniek verslag kunnen noemen, want J:t was niet vervaardigd door onze fractie, doch het is namens het Cen aal Comité aan de daarvoor in aan- erking komende bladen verstrekt. Onzerzijds bestaat tegen deze „orde- ™ng" geen enkel bezwaar. Het feit, it het hierdoor onmogelijk wordt noi de dag zelf een groot deel van d' jrgadering te verslaan, weegt bij ons èt; het komt in zoo'n geval zeker eer aan op de correctheid, dan op ac m jgentie van het verslag. Het hindert emand en niets, als hij er een dag op ^achten moet In de tweede plaats is het van belang tt de leiding der party, welke het lldt, de volle verantwoordelijkheid lor de publiciteit draagt en dat de waarop deze verzorgd word'-, et aan het subjectieve oordeel van h haastig werkend journalist wordl fergelaten. We haasten ons echter er aan toe te legen, dat het den slimsten kwaad- kreker had hij deze zeer druk be- [elite bijeenkomst kunnen bijwonen l niet gelukt zou zijn met eenige ïhyn van recht een tafereel op te han en van verdeeldheid, ontevredenheid E iets dergelijks in de anti-revolutio aire partijdoch evenmin zou hij re en hebben om te schrijven, dat de [annen-broeders als schapen en lam- tekens op één hoop gedreven zijn. f'Moch het één, noch het ander was et geval. Wil dit zeggen, dat geen der aanwe- ige boeren, middenstanders, arbeiders, hderwijzers, ambtenaren of welke ea- jgorie ook, eenige critiek in zijn hart belde opkomen of met zijn mond uit- prak in de vier-jarige regeerings- eriode, welke nu bijkans achter or.s igt? Geen sprake van, natuurlijk. Zoo ped als ons blad van tijd tot tijd al- Imeene en bijzondere bedenkingen btwikkelde, zóó goed was er in de oezem der anti-revolutionaire partij, aj- en het kwam op verschillende ver gaderingen tot uiting nu en dan e pen in- en soms zelfs ont-stemming 5 ver regeeringsmaatregelen, ook van 5.fevriende ministers. Doch niemand e wam er toe om deze, z.i. critiek vra- 3 fende gevallen voor te stellen als rucht van een laakbare regeerings- ?olitiek in algemeene zin. Eu altijd I'as men er zich in onze kringen van bewust, dat we hebben een gemengd kabinet en dat we leven in een abnor- l'iale tyd. Thans echter het mag zonder zelf- erheffing gezegd worden openbaart ich het gezegende resultaat van prin- ipieele politieke scholing. Nooit of te iimmer is onzerzijds de groote betee- ;enis van het financieele, economische n sociale beleid miskend; maar toch .5 ons altijd geleerd, dat het bij de ftembus gaat over geestelijke goede ren; over de levensvraag, of ook in het griublieke leven rekening zal worden ge- piouden met de geopenbaarde waarheid g *an Gods Woord, dan wel of eerst het 3-ielang of in het beste geval de rede -iet beslissende woord zal spreken. Deze principieele politieke opvoeding vierp Donderdag wel kostelijke vrucli- én af. Is het reeds in het algemeen een froot voorrecht, dat wij allen in ons l and in volle vrijheid kunnen beraad slagen over de gevolgde en te volgen l iegeeringspolitiekkomt daar 'oorts bijzooals we reeds geruimen ijd geleden duidelijk maakten, dat de mti-revolutionaire partij op beginselen iteunt, welke nooit verouderen en iteeds weer opnieuw uitbottenin de lerde plaats is het van zoo onzegbare leteekenis, dat over de groote lijnen in iet verkiezingsmanifest geen woord, jeen syllabe gezegd is, omdat gansch ie partij hieraan onvoorwaardelijk vasthoudt. Of, wil men het van andere zijde Jien, dan mag dit geconstateerd, dat 1 selfs in deze barre tijden de kracht van iet. beginsel heerschte over de macht ïan het belang. Het sterkste sprak dat Waarschijnlijk bij deverdedi gers van het eenige voorstel, dat een If wijking scheen in te houdende Voorstellers wierpen verre van zich de veronderstelling, dat zij de oude, be proefde paden der Christelyk-sociale Wetgeving zouden verlaten. Wij zouden kunnen volstaan met deze weerslag op de Utrechtsche ver gadering. Ter bevestiging en verster- King van bovenstaande mogen wjj er iets van dezelfde strekking aan toe voegen, doch nu met een persoonlijk element er in. Men leze nog eens na, wat Dr. Colijn te Utrecht zei over de beschaamde ver wachting van vele waarschijnlijk liberaal getinte kiezers, die in 1983 hun stem op lijst 33 uitbrachten. Een deel van hen heeft blijkbaar werkelijk gemeend en wellicht meent men het nog, dat men Dr. Colijn tot een natio nale figuur zou kunnen verheffen, doch dan tevens losmaken van he* anti-revolutionaire beginsel. Hoe men tot deze ongerijmdheid kan komen, is ons een raadsel; maar men heeft er mee gecolporteerd. Politieke tegenstanders hebben van deze mentaliteit van vele kiezers gretig gebruik gemaakt door elk symptoom, dat hiervoor maar eenigszins kon die nen, zóó uit te leggen en uit te buiten, alsof Dr. Colijn het anti-revolutionaire spoor ten aanzien van de economisch- financieele politiek had verlaten en op het liberale was overgegaan. Hetgeen bovendien een prachtig bewijs zou zijn van de stelling, dat men Christen kan zijn van belijdenis, maar liberaal of iets anders in de politiek. Op de laatste onjuiste conclusie gaan we thans in 't geheel niet in; het lijkt ons even nutteloos als overbodig. En wat de onbillijke beoordeeling van Dr. Colijn betreft, wijzen we er slechts op, dat Dr. Schaepman in zijn tijd even onredelijk en vaak zelfs door zijn eigen geestverwanten becritiseerd werd. Men zie daarvoor elders in dit nummer een paar citaten uit een kort geleden verschenen werkje van prof. dr. Gerard Brom. Colijn kan Schaepmans klacht woord voor woord bijkans over schrijven; wij mogen er gelukkig aan toevoegen, dat hij ook met den grooteu doctor kan zeggen: ,Ik zal mijn goed humeur er niet bij verliezen; „ik ben te zwaar van stuk om mij om een stootje meer of minder te bekomme ren; het spüt mij wel, dat de heeren er zoo weinig eer mee inleggen, maar ik kan mij daarom.toch niet boos ma ken". Echter, het persoonlijke is hier bij zaak maar van belang is dit, dat noch de leider, noch de anti-rev. party terwillf van zetelwinst een oogenblik de gedachte wil voeden, dat met welke nobele bedoelingen ook met het begin sel gemarchandeerd zou kunnen wor den. In de laatste jaren is wel overduide lijk gebleken, dat de geestelijke invloed van een party niet recht-evenredig is aan het getal harer vertegenwoordi gers in publieke colleges, maar aan haar principieele kracht en aan de vastheid harer beginselen. Stemmenwinst is mooimaar gehoorzamen aan Gods ge bod is meer, want het is alles. DANKBETUIGING H. M. DE KONINGIN 's-Gravenhage, 16 Januari 1937 Diep getroffen en erkentelijk voor de groote belangstelling en de treffen de wijzewaarop Mijn volk in alle zijn geledingen in alle deelen van het Rijk heeft blijk gegeven mede te leven met het groote geluk Mijner kinderen bij gelegenheid van hun huwelijkwensch Ik op deze wijzewaar af zonderlijke beantwoording niet mogelijk is, allen harte lijk dank te betuigen voor de Mij toegezonden geluk- wenschen. WILHELMINA verhoogde activiteit aan de beurs tenge volge van de opleving jn de bedrijven. Waar de curve zich vooral na September omboog naar omhoog, kan zonder bezwaar erkend worden, dat de depreciatie van de gulden een goede invloed heeft uitgeoefend tot stimuleering van de reeds ingetreden conjunctuurstijging. En met goede grond mag verwacht, dat met.name de dividend en omzetbelasting, benevens de registratie rechten. om geen andere te noemen, in 1937 tot betere resultaten zullen leiden dan tot heden het geval was. Daar komt dan als vanzelfsprekend bij een klim van de directe belastingen en al met al mogen we dus van opwaartsche wegen spreken, al dient men elk ongemotiveerd op timisme af te wijzen. Er zijn nog schaduwen genoeg, maar het oorbreken van de zon geeft reeds vreugde. OPWAARTSCHE WEGEN Met alle voorzichtigheid welke betamelijk is, wanneer conclusies uit conjunctuurver schijnselen getrokken worden, mag toch ge zegd, dat we in het economisch leven weer opwaartsche wegen bewandelen. De wel vaartscurve loopt, hoe zacht de glooiing ook is, weer omhoog. Daarvan getuigden de werkloosheidscijfens, speciaal over December; daarvan getuigt ook het overzicht der Rijksmiddelen over in vergelijking met 1935 en met de raming speciaal wat de „overige middelen", de indirecte belastingen betreft. Zeker, deze raming is nog niet oversohre- den; de totale opbrengst bleef nog een half millioen beneden de schatting; maar op een ag van 370 millioen zegt dat niets. Het groote feit is, dat een tekort van eenige millioenen niet verbaasd zou hebben, en dat het slechts een luttel bedrag werd. Ten opzichte van 1935 maakt het jaar 1936 een goed figuur; we gingen 41/£ millioen vooruit; al voegen we er dadelijk aan toe, dat men ook hier voorzichtig moet. zijn in het trekken van conclusies. Immers, de meest wisselvallige belasting, die der suc cessie, bracht ruim 3 millioen meer op en de dividend-belasting 3y2 millioen meer (speciaal tengevolge van winst, welke de Ko ninklijke in 1935 maakte)terwijl de opcen ten ook met 20 verhoogd zijn. Tegenover dezebuitenkansjes staan ver laging der invoerrechten met 3 millioen en van de accijnzen op gedistilleerd en bier. Deze daling staat ongetwijfeld in verband met de hooge accijnzen en de geweldige smokkelhandel, welke daarvan het gevolg is; •om dan ook algemeen een verlaging van deze verbruiksbelasting verwacht wordt. Dat de loodsgelden met 2 millioen daalden, verontrust niet, omdat deze opzettelijk ver laagd zijn ter bevordering van het scheep vaartverkeer; de stijging van de omzetbe lasting met 1V2 millioen is een goed teeken; alsook van die op het geslacht. Een goed figuur maken eveneens de rechten op het zegel en - de couponbelasting; ze wijzen op De reis van de Ministers Gelissen en Deckers OSLO, 15 Jan. De Noorsche Êond van In- dustrieelen heeft ter eere van de Ministers Gelissen en Deckers een diner aangeboden, waarbij ook de minister van buitenlandsche zaken Koht en die van handel, Madsen, aan zaten. De voorzitter van den bond, Munthe Kaas verklaarde, dat de bond zijn instem ming betuigt met het idee van minister president Colijn met betrekking tot een nau were economische samenwerking tusschen de Noordelijke landen, België en Neder land, doch dat de practische gevolgen daar van het onderwerp moeten uitmaken van diepgaande besprekingen. Minister Gelissen dankte voor de ontvangst. Mr Marchant weer Kamerlid? In de vergadering van de afd. Leeuwar den der R.K. Staatspartij, is o.a. oud-mi- nister Marchant, naar het Hbl. meldt, op de voorloopige candidatenlijst voor de Tweede Kamer geplaatst. De lijstsamen- werking is geregeld met de kieskringen Arnhem, Nijmegen, Overijsel, Drente, Gro ningen en Friesland. De Rijksweg Den Haag-Utrecht Over drie jaar voltooid De K.N.A.C. meldt dat vermoedelijk de aanleg van den Rijksweg Den Haag- Utrecht spoedig met kraaht zal worden voortgezet. De verharding op het wegvak VoorburgZoetermeer zal in het voorjaar voltooid kunnen worden. Tegen het eind van 1937 wordt de verdere voltooiing van den weg verwacht tot den provincialen weg beoosten langs de Gouwe. Alsdan zal via Gouda aansluiting bestaan op den tegen dien tijd geheel verbeterden provincialen weg GoudaHaastrechtOudewater en den reeds eerder voltooiden weg van Oude water over Montfoort en de Meern naar Utrecht Tevens zal dan het thans nog ontbre kende gedeelte van den weg no. 3 van do Gouwe tot den middelweg nabij Moor drecht zijn voltooid, hetgeen voor het ver keer tusschen Rotterdam en Utrecht van belang is. Het gereedkomen van *t wegdek van de Gouwe tot Bodegraven wordt in 1938 ver wacht De aanbesteding van het grondwerk na bij Utrecht zal volgen in het voorjaar 1937. Verwacht niag worden, dat over drie jaren, tegen het begin van 1940, de weg tot Utrecht berijdbaar zal zijn. Indien omstreeks dit tijdstip ook de rondweg beoosten Utrecht zal zijn vol tooid, zal langs dezen weg van weg no. 12 af aansluiting aan den bestaanden weg UtrechtDe Bilt en verder kunnen worden verkregen. De Rijksmiddelen in 1936 SLECHTS EEN DEFICIT VAN ZES TON Resultaat gunstiger dan sinds jaren het geval was Met vertrouwen de toekomst tegemoet De Rijksmiddelen hebben in de maand December de raming wederom over schreden en wel met een bedrag van 2,7 millioen. De ontvangsten bedroe gen 33,6 millioen tegen 31,3 millioen in de maand December 1935, terwijl ge raamd was 30,9 millioen. Dank zij de zeer gunstige opbrengsten van de laatste maanden is het eindresultaat voor de zgn. „overige middelen" over heel 1936 niet ongunstig. In totaal werd opgebracht 370.925.387,terwijl de raming be droeg 371.525.000,zoodat het nadee- lig verschil slechts 6 ton bedraagt. Te genover 1935 is een niet onbelangrijke verbetering te bespeuren: in dat jaar waren de ontvangsten 366.409.757, zoodat 1936 ca. 4K millioen meer op leverde. Bij de directe belastingen is het resul taat minder gunstig. Voor 1936 was op het kohier gebracht 102.383.819.De raming bedroeg 113.100.000.zoodat er een nadeelig verschil is van ruim 10 millioen. Verrassingen zijn het, waarvoor ook de Decembermaand van het verstreken jaar heeft gezorgd. Wel is waar zorgen de accijn zen ook thans voor eenige teleurstelling, doch over het geheel genomen mag men niet on tevreden zijn. De middelenstaat over Decem ber versterkt den indruk, dat thans definitief een gunstige wending is ingetreden en dat het in 1937 verder in de goede richting zal gaan. Doch daarover straks meer. De grootste meevaller leverden in de ver streken maand de successierechten die met 4 millioen de raming met 6 ton overtroffen 1,2 millioen uitspringen boven de op brengst van dezelfde maand in 1935. De op gewekte stemming ter beurze, die tot op Oude jaarsdag aanhield, leverde ruim 9 ton meer aan zegelrechten op dan vorig jaar, zoodat in totaal 2,1 millioen werd ontvangen (1,2 millioen). De invoerrechten handhaafden zich op het niveau van vorig jaar, doch overtrof fen de raming met 6 ton. Hetzelfde geldt, voor de omzetbelasting, die de schatkist 5,6 mil lioen opleverde. Hoogere ontvangsten wer den ook genoteerd voor de dividend- en tan tièmebelasting (v.j. 6 ton), het statistiekrecht 55000.de accijns op geslacht 36000) het gedistilleerd (3 ton), de belasting op gouden en zilveren werken, de couponbelas ting (2 ton), de registratierechten (ruim 1 ton) en de loodsgelden (ruim 20.000 Een tegenvaller, vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar vormde de zout-, wijn- en suiker accijns, waarbij vooral het laatste middel het erg bont maakte met een achterstand van 1,2 millioen, waarbij ech ter opvalt dat de raming werd gehaald. Ook de tabaksaccijns blijft een zwakke plek in de middelenstaat. De opbrengst was een ton lager dan vorig jaar en ten opzichte van de raming was er zelfs een deficit van 4 ton. Het is teekenend, dat, waar over de geheele linie een verbetering valt te bespeuren, de accijn zen vrijwel zonder uitzondering uit den toon vallen. Het zal dan ook in de toekomst wel moeten gaan in de richting van een verla ging dezer heffingen, zal er inderdaad op den duur ook hier van een gunstige wending sprake zijn. Het L- bekend, dat de Regeering bereid is maatregelen in deze richting te treffen. Te hopen valt slechts, dat zij niet te lang zal aarzelen, opdat ook voor de accijn zen zoo spoedig mogelijk een betere toe komst aanbreke. Buitengewoon interessant is ditmaal een bestudeerLng van de cijfers over het geheele jaar. Voor de zevende maal in deze crisisperiode werd de eindstreep ge passeerd en zijn we in de gelegenheid de balans over het afgeloopen jaar op te maken. En dan moet het tot groote blijdschap stem men, dat ditmaal voor het eerst sinds jaren het eindresultaat niet ongunstig is en dat er alleszins aanleiding is het nieuwe jaar met groot vertrouwen in te gaan. Nu ook Nederland betrokken is in de conjunctureele opleving, welke zich overal elders manifes teert, mag worden verwacht dat ook de ont vangsten van het Rijk hiervan den gunstigen weerslag zullen ondervinden. De ramingen, opgesteld in de laatste Millioenen-Nota, zul len natuurlijk als gevolg van de depreciatie moeten worden herzien, en daarom mag met groote belangstelling de nieuwe middelen staat worden algewacht Wat de zg. overige middelen betreft heb ben verscheidene posten de raming in 1936 met een flink - bedrag overschreden. Zoo de invoerrechten (twee millioen), het accijns op geslacht (1,3 millioen), de omzetbelasting (2,2 millioen), de zegelrechten (1,2 millioen). An dere middelen stelden echter teleur. Zoo o.m. de tabaksaccijns (1.18 millioen), de registra tierechten (4,2 millioen) en de successierech ten (2,7 millioen). Een zeer behoorlijk figuur tegen over de ontvangsten over 1935 sloeg de omzetbelasting, die 62,2 mill., op bracht (v.j. 60,9 millioen), de divi dend- en tantièmebelasting met 13.89 millioen (v.j. 10.4 millioen), de zegel rechten 19,8 millioen (v.j 16,1 millioen), de successierechten 38,0 millioen (v.j. 34,7 millioen) en de couponbelasting met 5,8 millioen (v.j. 5,1 millioen). Terug liepen de invoerrechten met een op brengst van 86,2 millioen (v.j. 89,2 mil lioen), de zoutaccijns 1,8 millioen (v. j. 2,05 miUioen), de wijnaccijns 1,95 mil lioen (v.j. 2,1 millioen), de gedistilleerd- accijns 27,7 millioen (v. j. 28,3 millioen), de bieraccijns 7,16 millioen (v. j. 8.1 millioen), en de registratierechten 9,7 mil lioen (v. j. 10,5 millioen). De suiker- en tabaksaccijns bleven vrijwel gelijk. De loods gelden leverden een dikke 6 ton (v.j. 2,6 millioen) doch naar men weet is dit aan een bijzondere omstandigheden te danken, a.l. de verlaging der loodsgelden in November 1935. Zooals men ziet: de meevallers vielen weg tegenover de tegenvallers zoodat er per saldo nog een klein deficit is van enkele tonnen. In den regel vallen echter later de definitieve cijfers nog wel mee, zoodat mocht dat het geval zijn, de einduitkomst niet anders dan verblijdend zal zijn. Wat de directe belastingen betreft, Minister Oud had voor 1936 gere kend op 74,5 millioen uit de inkomstenbe lasting. Zij bracht echter maar 65,5 millioen op. De grondbelasting kwam met 10,2 mil lioen een ton boven de raming, de vermo gensbelasting bleef met 16,7 millioen ca. 1,6 millioen er onder. De verdedigingsbe lasting overschreed de raming met 2H ton. De belasting van de doode hand had 2 millioen moeten opbrengen, doch leverde slechts 1,6 millioen (v.j. 1,8 millioen). Ook ditmaal besluiten we met het Verkeersfonds. De motorrijtuigenbelasting gaf in December 1.174.489.zoodat het totaal voor 1936 20,9 millioen bedraagt. Dat is een leelijke tegenvaller, want Minister Oud had op 22,5 millioen gerekend. Wielrijdend Nederland bracht het er beter af: de Minister van Fi nanciën kreeg een douceurtje van bijna V/$ ton, want de belasting bracht 7.632.455 op, terwijl geraamd was 7.500.000. En hiermede nemen wij, wat de Rijksmid delen betreft, afscheid van 1936. Wij spreken de wensch uit, dat 1937 de hoopvolle ver wachtingen niet zal beschamen, en dat het ook voor de Rijksmiddelen in het nieuwe jaar zal gaan: in opwaartsche richting! Jan Kiepura, de beroemde Poolsche zanger, treedt de laatste dagen in Brussel op. De talrijke bewonderaars(sters) van den zanger wisten hem bij het verlaten van het gebouw, waarin hij was opgetreden, te bewegen om een van zijn be kende liederen te zingen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD Een beschrijving van de inrichting vafl het Prinselijk jacht. De Prins en de Prinses zullen aanwe zig zijn bij de kroningsplechtigheid ia; Engeland. H. M. de Koningin is met vacantie naar het buitenland vertrokken. Ingediend is een wetsontwerp tot fi nancieel e tegemoetkoming aan Ned. Indië Van 21 April tot 10 Mei zal te Boskoop een groote bloemen en plantententoonstel- ling worden gehouden. Dp Rijksmiddelen hebben, voor wat de niet-directe belastingen aangaat, in De cember jl. 33.684.900 opgebracht. o£ 2.297.000 meer dan een jaar tevoren* De geheele opbrengst van deze groep be droeg in 1936 370.925.400, zijnde 4.515.600 meer dan over 1935. Financieel Weekoverzicht De Fransche Kamer heeft een wet aan genomen welke een einde moet makea aan het vertrek van Fransche vrijwillig gers naar Spanje. Het nationalistische offensief op Malaga maakt vorderingen; men is de stad thans tot op 25 K.M. genaderd. Over Goerings besprekingen te Rome is geen communiqué verstrekt. De Duitsche Rijksdag zal op 30 Jan, a.s. bijeenkomen. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstx. 343 TRirLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) In het baggerbedrijf Het collectief contract verlengd Naar wij vernemen, zal de collectieve ar beidsovereenkomst geldende tusschen de Ned. Aannemersbond en Patroonsbond \oor de Bouwbedrijven met eenige afzonderlijk staande werkgevers en de Transportarbei- dersorganisatfes met een jaar worden ver lengd tot 1 Janauari 1938. De loonen blijven ongewijzigd, te weten: molenbaas, zuigerbaas, kapitein, machinist f 24.75 per week; dekknecht, stoker f 2050; schipper op bakken boven 250 M3. f 20, an dere schippers .f 1S.50. In gevallen waar, zooals in Friesland ge bruikelijk is, de werklieden met hun rezin bij het werk wonen en de aannemer voor het voortdurend transport der woonschepen zorgt, zullen de loonen bedragen resp. f 22. '19 en f IS. I-Iet aantal werkuren blijft 55 per week met extra vrijaf om de 4 weken. Vastgelegd is voorts, dat een zieke arbei der op kosten van den werkgever naar zij a woonplaats zal worden vervoerd. M. de Zeeuw f Op 63-jarige leeftijd is te Utrecht over leden die heer M. de Zeeuw, in leven oud- hoofdbestuurder van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond. De overledtene is sedert jaren hoofdbestuurder van genoem den bon-d geweest Voor die tijd was hij bootwerker in de Rotterdamsche haven. Hij heeft de Geref. Kerk te Utrecht nog gediend als ouderling. In verband met zijn gezond heidstoestand moest de heer De Zeeuw zicli terugtrekken uit zijn functies. Hij werd toen door zijn organisatie gepensionneerd. Nu is voor hem het einde gekomen. Zijn nagedachtenis zal in c'jen kring van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders stellig in dankbare herinnering blijven, daar hij, hoe wel behoorende tot de stillen in den lande, zijn taak met volle overgave steeds heeft vervuld. De teraardebestelling zal plaats vinden dp Dinsdag 15 Januari op de begraaf- -'"-ts Covelswade te Utrecht x UIT OOST-1NDIE DE RAMP MET DE „VAN DER WIJCK" BATAVIA, 15 Januari (Aneta/A.N.P.)'* Het onderzoek door de duikers naar het wrak van de „Van der Wijrk" leverde^ zoo meldt de „Java-Bode", geen enkel ge geven op ter verklaring van de ranip* Voor de verdere behandeling van het on derzoek in deze zaak zal een voortzetting van het duikersondrrzoek na den west moesson niet meer noodig zijn. Dezer dagen gaan de stukken naar den Raad voor de Scheepvaart

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1