TWEEDE BLAD PAG. 5 Door Van der Taks Bergingsbedrijf wordt de zeelichte r Thames V", welke op 22 Nov. j.L, na een aanvaring op de Schelde nabij Hansweert is gezonken, met behulp van de groote bokken dezer maatschappij geborgen. %IJDAG 15 JANUARI 1937 -■ Voor rekening van de Lufthansa werd door de vliegtuig-af deeling van Blohm und Voss te Hamburg boven staand vliegtuig vervaardigd, dat bestemd is om dienst te doen in het Noord-Atlantisch vliegverkeer. Oude uniforment onlangs te zien op een feestelijke bijeenkomst van een der Fransche regimenten. Een troostelooze aanblik bieden de Spaansche steden, welke de voort durende bombardementen van de beide strijdende partijen moeten door staan De Indische delegaties, die ter gelegenheid van het huwelijk van de Prinses in ons land vertoeven, brachten gister een bezoek aan Rotterdam. De ontvangst der hooge gasten in het stadhuis. Het Prinselijk echtpaar in Krynica. Met instemming van den regeerings- persdienst plaatsen wij deze foto, omdat H. K. Hoogheden kennelijk voor deze opname hebben geposeerd. Onze Sigarenindustrie 'RAAGT NU IAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GaO leis bijzonders Kwaliielf voor alles I vio jee nalT OOST-INDIE Jgf ramp van de an der Wijck" >eir ,oes,£md van den 4den officier ...JATAVIA' 14 Iain- <Ansta A.N.P.). Het 'U%t. Nieuwsblad" verneemt, dat de toe- rjend van den heer Stada, den vierden of- ier van de ..Van der Wijck", die de wacht toen het schip ten onder gin?, zeer ern- is. De heer Stada had bij de ramp een gebroken. Df- chirurgen durven ampu- van het bepn nin( aan. heer Verspi.iu 'p derde officier van Van der Wijck lie juist voor het mo it van de ramp wacht aan den heer Ida had overgegeven is physiek dermate ;chokt, dat hij gedurende langen tijd niet jrkr^er zal varen. Hij kreeg een betrekking d de wal hij de Kon. Paketvaart Mij. DE ONDERNEMERSOVEREENKOMST BAKKERIJBEDRIJF De houding der regeering waarde heeft en zelfs wellicht een nega- iiit r 1 tieve (teekenen van afkeuring). door de bakkers besproken De belofte dat de arbeidswet en waren wet streng zullen worden toegepast, deed GrOOte ontstemming de vraag rijzen of de regeering dus erken de dat zij tot dusverre daarmede schrome lijk nalatig is geweest Sterk kwam naar voren dat men geen vertrouwen stelt in een bewind, dat met woorden steeds weer liefde voor den mid denstand brengt, maar met landbouw crisis-maatregelen, accijnzen en andere lasten de uitoefening van het bakkerij bedrijf vrijwel onmogelijk maakt. Onbegrijpelijk noemde men het hand haven van de wet tegen prijs opdrijving ten aanzien van brood, nu immers on langs door het stabillseeren en verminde ren van de „bonificatie" de prijzen van bloem en meel feitelijk zijn losgelaten en in een week tijds met 7 zijn gestegen. De vergadering besloot zich wat ook gebeure het volledige recht van critiek op wat geschied is, voor te behouden. Men stelt zich voor die critiek publiekelijk en ook in politiek opzicht uit te oefenen. Voorts werd besloten om het samen gaan van het geheele bedrijf zoo sterk mogelijk te continueeren en om via de organisaties de pogingen om betere bedrijfstoestanden te bereiken, met alle middelen zoo noodig ook tot dusverre niet gebruikte, voort te zetten. Daarbij zal niet worden afgewezen een op re- ëele basis geschoeid overleg met die regeeringspersonen die bewezen hebben de bakkerij een goed hart toe te dra gen. Men schrijft ons van bakkerszijde: In het jaarbeursgebouw te Utrecht kwamen gister een 500-tal bakkers vertegenwoordigers uit geheel Neder land bijeen, teneinde zich te beraden over de jongste beslissingen der re geering. De voorzitter der Nederlandsche Bakkerijstichting, Prof. Gerbrandy, gaf een uiteenzetting over den lijdens weg, die de regeering het in zoo diepe nood verkeerende bedrijf heeft doen afleggen. Hij besprak daarna het ka rakter der afgekomen beslissing en woog de door de regeering thans in uitzicht gestelde maatregelen op hun waarde. Spreker legde er den nadruk op dat naar zijn meening minister Gelissen ten volle overtuigd is geworden van den nood in het bedrijf, en dat hij in derdaad naar beste kunnen hulp wil verleenen. Aan de Nederlandsche bakkerij werd daarna gelegenheid gegeven van haar ge voelens te doen blijken. Een groot aantal sprekers maakte daarvan gebruik waar bij de zeer verbitterde vergadering her haaldelijk van groote instemming blijk gaf. Het sterkst kwam wel tot uiting het al- gemeene gevoelen dat hier onrecht wordt gedaan. Men memoreerde de herhaalde toezeggingen, door de overheid gedaan en later weer ingetrokken, men hekelde de houding van een regeering, die een wet maakt en haar door niet bewijsbare doch door de aanwezigen als .ambtelijk" gestempelde invloeden daarna niet toe past, zelfs niet op ontwerpen, welke in overeenstemming met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart werden opgesteld. Men vroeg zich af of de door de stichting gevolgde tactiek om den strikt legalen weg te bewandelen wel juist is geweest en of niet met de vuist op tafel meer bereikt ware. Een der sprekers citeerde uit „saevis tranquillis In undis" hoe Dr. Colijn daar in de ordening, welke uit het bedrijf zelf opkomt als de beste voorstelt, terwijl nu het kabinet de bakkerij komt verblijden met een volkomen van bovenaf opgelegde regeling die naar de meening van de ver- gadering slechts een zeer problematieke De Bakkerspatroons van de stad 's-Her- togenbosch en omgeving hebben eon adres gezonden aan de minister van han del en van landbouw waarin zij hun bij zondere spijt betuigen over afwijzing van de ondernemers-overeenkomsten voor het bakkersbedrijf van Rotterdam en Amster- dam. Zij verzoeken de ministers den prijs van het brood met twee cent ie mogen ver hoogen in verband met de voortdurend ge stegen meelprijzen. Voorts dringen zij er bij de Ministers met bijzonderen nadruk op aan om naast de vestigingswet nog minstens alle andere maatregelen, genoemd in de ondernemers- overeenkomsten voor Rotterdam en Anuter dam, met den meesten spoed te willen toe passen als zij niet kunnen besluiten tot wettelijk vaststellen van een minimum broodprijs, daar de andere maatregelen tn de ondernemersovereenkomsten genoom-I. vooral betreffende het slijterssysteem, con tante betaling en regeling van de concur rentie verhoudingen, een bijzondere steun rullen verleenen aan de ordening in het bakkerijhedrijL Wij leveren franco door geheel Nederland 'n Hall Baconvarken gerookt, zonder kop en pooten, weg. circa 25 K.G. a 70 cent per K.G. ORDENINGSPOGINGEN IN DE BAKSTEENINDUSTRIE Voorwaarden van den Minister nvervulbaar Mr- Steenberghe treedt af Is voorzitter De Ordeningspogingen in de Nederland sche Baksteenindustrie zijn mislukt. De Mi nister van Handel heeft medegedeeld, dat de Baksteenraad wel is waar aap vele van zijn bezwaren was tegemoetgekomen doch dat in de gewijzigde ondernemersovereenkomsten nog onvoldoende rekening is gehouden met de voorwaarden der Regeering, dat de steen fabrikanten zullen komen met voorstellen die meer rekening houden met de noodzake lijkheid om het blijvend overtollige gedeelte van het productie-apparaat definitief uit te schakelen. De Ned. Baksteenbond heeft hierop geant woord, dat de Baksteenraad van oordeel is. dat een dergelijke voorwaarde, waarbij de individueele fabrikant de verplichting moet aanvaarden zich aan een blijvende saneering te onderwerpen en de financieele gevolgen daarvam te dragen, onaanvaardbaar is. Erkend wordt, dat inderdaad een deel van het productie-apparaat blijvend overtollig is en mitsdien voor een volledige saneering der steenindustrie definitief zou moeten worden uitgeschakeld, vastgesteld wordt ech ter dat om - tot een ondernemersovereen komst te geraken, die dit doel zou bereiken, op de eerste plaats een voorwaarde zou moe ten worden vervuld, niet door de steenfabri kanten zelf doch doorde R^geering. De regeering toch zal door het in het leven roepen eener Vestigingswet moeten voorkomen, dat bepaalde per sonen, die geenerlei offer hebben ge bracht voor het blijvend uitschakelen van een deel van het productie-appa raat, de voordeelen van die uitschake ling zullen gaan genieten, als de steen prijzen opnieuw loonend zijn geworden door de uitschakeling van het over tollige gedeelte der capaciteit. In redelijkheid - zoo zegt de Ned Bak steenbond kan men niet verlangen dat zij. die th*sns millioenen guldens op teiel leggen, ROFFELR1JMEN WEER WAT ANDERS We leven, wat betreft de spelling, Wel in een vrijgevochten land: Een nieuwe onderwijs-minister, Een nieuwe spelling in de krant! We schreven eerst De Vries-Te Winkel, Zoover het mogelijk kon zijn. Toen kregen we als tegenhanger De actie richting-Kollewijn. Minister Terpstra hakte praktisch De buigings-n ten deele af, Wat onze jonge taalstudenten Veel vreugde en verlichting gaf. Marchant ging nog een stapje verder En stelde zijn systeem verplicht. Zoo wordt de jeugd een viertal jaren In déze spelling onderricht. Lectuur, die voor de jeund bestemd is, Staat in de spelling van Marchant, Precies zooals een massa boeken En bladen m ons goede land. Dan komt Minister Slotemaker En hij verkondigt de idee: lk kan de buigings-n niet missen Bij 't kenlijk manlijk z.n.w.! De jeugd en hare onderwijzers V er schrikken, en men klaagt en schreit: Eilieve! wat is kenlijk manlijk Dat weet ik niet, zegt de Minister; 'k Heb overal m'n menschen voorI Ik assumeer mij een commissie, Die hakt die knoop wel even door! Jong-Holland zucht. De onderwijzers Gaan verder in de trant-Marchant. Maar plotsklaps valt weer een oekase Van „Onderwijs" op 't leer end land: Bij kweek- en hoofdacte-examens Stel ik De V.-Te W. verplichtI Hoe moet dat met de jongelieden Die naar Marchant zijn afgericht Is 't niet om tureluursch te worden En dat, terwijl het Kabinet Zich achter de Marchantsche spelling Schouder aan schouder had gezet! (Nadruk verboden) LEO LENS er toe medewerken dat straks de met zoo groote offers te niet gedane overcapaciteit misschien in nog bedenkelijker mate terug keert. De Baksteenbond constateert dat hierme de de weg om deze industrie tot herstel te brengen wordt afgesneden. Mr. Steenberghe bedankt als Voorzitter Naar wij vernemen heeft Mr. M. P. L. Geeft de mode Steenberghe het Voorzitterschap van den Nederlandschen Baksteenbond neergelegd. Mr. Steenberghe had zich destijds op ver« zoek van de georganiseerde baksteenindus trie bereid verklaard mede leiding te geven aan een der eerste serieus opgezette po gingen om in een belangrijk gedeelte van het Nederlandsche bedrijfsleven de or te- ningsgedachte tot verwezenlijking te bren gen. Nu de Regeering dezer dagen gewei gerd heeft de voor het tot stand komen de zer ordening noodzakelijke en krachtens de Wet op het Algemeen Verbindend en Onver- bindendverklaren van Ondernemersovereen komsten mogelijke medewerking te verlee nen acht Mr. Steenberghe zijn taak in do baksteenindustrie geëindigd. Officieele Berichten TOEZICHT NOTARISSEN EN CAND.-NOTARISSEN Aan jhr mr J. Lunslngh Wlchers te Delft I vol ontslag verleend uit «ön betrekking va REGENTEN GEVANGENISSEN In het college van regenten over de gevan genissen te Haarlem ztln benoemd- tot voor zitter: mr F. A. Davidson en tot lid mr Th. A. Wesstra en C. Thomése te Haarlem DIRECTIE VAN DEN ARBEID Benoemd ls tot secretaris ter directie van den Arbeid, de heer H. G. W. Munnlk te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5