Geldkist met f6000 uit tramwagen gestolen J VRIJDAG ï5 JANUARI 1937 EERSTE BLAD PAC\ LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Buitenland MUSSOLINI EN GOERING CONFEREEREN Spaanscke kwestie vormt de hoofdschotel Het eerste onderhoud, dat Mussolini en Goering te Rome hebben gehad, heeft ruim een uur geduurd. Uit de weinige Italiaansohe persartikelen over dit, onderwerp blijkt, dat het onder houd ten doel heeft gehad de bestudeering van een Duitsch-Italiaansche gedragslijn voor het Spaansohe vraagstuk. Maurizio Maraviglia schrijft in de „Tri- buna", dat het verblijf van een leidend Duitsch staatsman te Rome nuttig kan worden geoordeeld voor de vergemakke lijking en de bespoediging der beraadsla gingen van den kant van Italië en Duitsch- land. Deze beide landen kunnen niet de oogen sluiten voor de gebeurtenissen in Spanje, juist omdat zij vurig verlangen, dat de be staande toestand op het Iberisch schier eiland en in de Middellandsche Zee niet veranderd wordt. Zij hebben er belang bij, dat in Spanje geen regeering ontstaat, die onder toezicht van de Sovjet-Republiek staat Hun houding is uitsluitend, maar ook be paald verdedigend, niet alleen wat betreft Spanje, maar ten aanzien van geheel Euro pa en van de Middellandsche Zee in het bijzonder. Het blad zag gaarne dat eens voor al erkend werd, dat de gelijkheid der Duitsche en ïtaliaansche standpunten in't Spaansche vraagstuk niet voortkomt uit een gemeen schappelijke levensbeschouwing, maar uit een gemeenschappelijke politiek, een meenschappelijke beschaving. De „Tribuna" verwondert zich er over, dat •dit gemeenschapsgevoel niet gedeeld wordt door alle andere Europeesche staten en in de eerste plaats door die w»elke de meeste reden hebben tot tevredenheid over den be- staanden Europeeschen toestand. Het onderhoud, dat Goering in den laten middag opnieuw met Mussolini gehad heeft, duurde 2y2 uur. Mussolini bood Goering later een eere- ''din or aan. Vernomen wordt, dat de besprekingen tus- echen Goering en Mussolini een uitsluitend politiek karakter hadden. In gezaghebbende kringen wordt Ver zekerd. dat het probleem der Italiaansch- Duitsohe wisselkoersen en economische kwesties in het algemeen niet werden aan geroerd. De gemeenschappelijke politiek ten op zichte van Spanje blijft dus toch het voor naamste, zoo niet eenige thema, der ge- idachtenwisseling. DE STAKING BIJ DE GENERAL MOTORS 59 pet. der arbeiders is werkwillig Gouverneur Murphy als bemiddelaar De gouverneur van den staat Michigan, Murphy, heeft gisteren besprekingen ge- .Voerd met.de leiders van de vakvereenigin: gen in de auto-industrie en met vertegen woordigers van de General Motors, om tot een oplossing van het stakingsconflict te komen. Tegelijkertijd zijn nog meer afdeelingen Van de nationale garde in Flint aangeko men. Het totale aantal soldaten, dat daar gereed wordt gehouden, bedraagt thans on geveer twee-duizend. De huidige toestand is als volgt: Vier-en-dertig van de in totaal negen-en- zestig fabrieken der General Motors zijn reeds gesloten. Van den kant van de General Motors Werd medegedeeld dat waarschijnlijk nog voor het einde van de volgende week al haar fabrieken zouden zijn stilgelegd. Tot dusver zijn geen staatsmiddelen tot Ondersteuning van de door de staking werkloos geworden arbeiders beschikbaar gesteld, daar de vakvereenigingen zelf over voldoende geldmiddelen beschikken. Stakers houden in totaal zes fabrieken in Flint, Detroit, Andersen (Indiana) en Tole do bezet. Lewis heeft den stakers volledigen steun toegezegd. De niet-stakende employé's van de Gene ral Motors in Detroit en Saginaw (Michi gan) hebben betoogingen tegen de staking gehouden. Op een vergadering werd door hen een resolutie aangenomen, waarin be sloten wordt, een beroep te doen op presi dent Roosevelt. Inmiddels heeft de burgemeester van Flint, aan gouverneur Murphy, met het oog op de omstandigheid, dat negen-en-vijftig procent van de arbeiders aldaar bereid zou gijn het werk te hervatten, verzocht, zijn vollen invloed aan te wenden, om te berei ken, dat dezen arbeiders daartoe de moge lijkheid gegeven wordt zonder dat het tol geweldmaatregelen of botsingen komt. pe nood der Deensche boeren De bond van Deensche landeigenaren heeft het staatsministerie een memoran dum doen toekomen, waarin gewezen wordt op den ernstigen toestand van do Deensche landeigenaren. Als oorzaak der crisis wordt de geringe oogst van het vorige jaar en de economi sche ontwikkeling van den laatsten tijd opgegeven. Meer dan de helft an de Deensche land eigenaren zouden den onstanen moeilijk heden niet het hoofd kunnen bieden. De Spaansche burgeroorlog Na 25 jaar rheumatische pijnen NATIONALISTEN BEZETTEN DE STAD ESTEPONA Aanval op Malaga-front duurt voort Gisteren hoorde men te Gibraltar dui delijk het onafgebroken bulderen van kanonnen uit de richting van Estepona waar naar men meent te weten tien duizend Marokkanen, vijfduizend Italia nen en vijfduizend Requetes en Pha- langisten aan het groote Malaga-offen- sief deelnemen. Men zag twee vliegtuigen op groote hoogte vliegend bommen neerwerpen hoven Estepona, dat tegelijkertijd door verscheidene bewapende treilers van de nationalisten werd gebombardeerd. Dit nieuwe nationalistische offensief heeft intusschen reeds tot aanzienlijke successen geleid. Nadat de troepen van generaal Queipo de Llano er in geslaagd waren, de steden Este pona, San Pedra en Marbella, drie belang rijke steunpunten van de rooden, te om singelen, is het hun gelukt Estepona in te nemen door een krachtigen aanval, waar aan ook het luchtwapen met tien bom bardementsvliegtuigen en 15 jagers deel- Van de op de rooden veroverde stellin gen uit worden de operaties thans onder persoonlijk commando van generaal Queipo de Llano met succes in de richting van Malaga voortgezet. De nationalistische cavalerie heeft uit Estepona reeds een krachtigen uitval daan tegen Marbella. De rooden zouden de laatste dagen zeer zware verliezen hebbeil geleden en hun weerstandsvermogen moet aanmerkelijk ver zwakt zijn. Voor de kust ten Oosten van Gibraltar ligt een aantal oorlogsschepen van de wit ten, o.a. de „Canarias" en de „Cervera", anwaar herhaaldelijk vliegtuigen opstijgen im de aanvallende troepen door het uit werpen van bommen op de vijandelijke li nies en door mitrailleurvuur te steunen. Om het Spaansche gond De Spaansche volksfront-ambassade te Londen heeft de Britsche regeering een nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de niet-inmengingscom- missie de kwestie van het door het roode Spanje in het buitenland gedeponeerde goud besproken heeft. In Spaansche kringen verklaart men, dat nota uiteenzet, dat de regeering te Va lencia niet kan toegeven, dat de commissie zich bezig houdt met dit probleem, dat buiten haar bevoegdheid zou liggen. HERRIOT OVER FRANKRIJKS HERVORMINGEN Naast bezitsrecht arbeidsrecht Bij het innemen van zijn voorzitterszetel heeft Herriot in de Fransclhe Kamer een redevoering uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf over de door de Kamer ten uitvoer gelegde aanzienlijke taak. De republiek is thans te sterk geworden, dan dat het wie het ook zij veroorloofd zou zijn haar aan te tasten. Binnen dit sterke kader wordt een nieuw statuut uitgewerkt. Tegenover het bezits recht wordt een arbeidsrecht gevestigd. Wanneer de procedures van arbitrage en verzoening haar intrede doen in onze zeden, kunnen wij hopen, dien socialen vrede te be reiken, dien het geweld niet in het leven kan roepen en die slechts in rechtvaardig heid gedacht kan worden. Voortgaande wees Herriot er op, dat een zoodanige politiek een onvoorwaarde lijke toewijding aan de wet eischt, een eer biediging van de wet door allen, trouw aan de gesloten overeenkomst en aan het gege ven woord. Tegenover den laster, die nog vaak jegens Frankrijk geuit wordt stelt Frankrijk de zuiverheid van zijn geweten. Frankrijk heeft de hand toegestoken en steekt nog steeds de hand toe aan zijn tegenstanders in den strijd. Het zou er toe hebben willen bijdra gen den volkeren een charta van definitie- vrede te geven zooals het indertijd de regels van het indiviueele recht geschon ken heeft. Het heeft zijn beste verwachtingen ge plaatst op den volkenbond, dien het, ondanks zekere teleurstellingen, wil blijven verdedi gen en vervolmaken. Het weet, dat de hervatting van den be- waoeningswedloop de volkeren meesleept op een gevaarlijke helling en ze blootstelt aan gevaren, die het door zijn verstand en zijn moed weigert als onontkoombaar te be schouwen. Het wil zijn welvaart op de ellende van geen enkel volk grondvesten. Het houdt zich te allen tijde gereed voor redelijke overeenkomsten en eerbiedigt de binnen- landsche privileges der andere naties, zoo als het zijn eigen privileges wil verdedigen. Frankrijk zal nooit ophouden te werken aan het uit den weg ruimen van de misver standen, die soms ernstiger zijn dan de ba langenbotsingen zelf. Zijn rede beëindigend stelde Herriot de diepe eenheid in het licht van het Fransche volk, evenals het feit, dat „zoodra het om het vaderland gaat, er slechts eén Frank rijk is". De vrijwilligerskwestle Na de openingsrede van Herriot kon digde Blum aan, dat de regeering een wetsontwerp bij het Bureau van de Kamer had ingediend, waarin aan de regeering machtiging wordt verleend, al le maatregelen te nemen, noodig voor het beletten van het vertrek van vrijwilli gers naar Spanje (langdurig applaus op alle banken, behalve de communisten.) Na een verklaring van Desbons, consta teerde de premier, dat deze niet vasthield aan een onmiddellijke behandeling van zijn wetsontwerp betreffende de vrijwilligers, waarna de zitting om kwart over vier ver daagd werd. de Britsche .regeering op stapel zal zetten, een waterverplaatsing van 22.000 ton zullen hebben en ingericht zullen worden elk voor 50 toestellen. Verbaasd over snelle beterschap „Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor het eerst lichte rheumatische pijn in arm en schouder. Langzamerhand werd alles er ger, totdat ik stekende pijnen kreeg in ar men en lendenen. Ongeveer 12 maanden ge leden kocht ik voor het eerst een flacon Kru- schen Salts en tegen den tijd, dat deze op was, werd ik aangenaam verrast door een lichte verbetering. Na de tweede flacon was alle pijn verdwenen en deze is sindsdien nimmer meer teruggekeerd". T. R. Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die. door Uw afvoerorga- nen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afvalstoffen, als het gevaar lijk urinezuur, dat maar al te vaak de oor zaak is van rheumatische pijnen, geregeld uit Uw lichaam verwijderen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten a f 0.40, 0.75 e-n 1.60 per fla con. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. (Adv.) Rechtzaken BRUTALE DIEFS TAL OP KLAARLICHTE DAG Drie verdachten voor de rechtbank Tegen vervoerde anderhalf jaar geëischt WANG TSJING WEI IN DE NANKING-REGEERING In Sian Foe liggen groote geld en wapenvoorraden Nanking blijft voorzichtig tegen de muiters optreden Wang Tsjing Wei, oud-rechter bij 't permaneinte hof van internationale justitie te 's Gravenhage, is benoemd tot lid van de nationale regeering. Bij zijn aankomst te Sjanghai verklaarde hij aan de pers, dat China de nationale crisis zal overwinnen. Het eerste der huidige vraagstukken is het nationaal welzijn en hiertoe moeten moreele en materieele her vormingen tot stand worden gebracht, het levenspeil der Chineesche bevolking moet verhoogd worden. Wang bracht hulde aan het werk van maarschalk Tsjang Kai Sjek tot consolidatie van de regeering. Tenslotte zeide Wang verheugd te zijn over de sympathie en de belangstelling, welke de mogendheden voor China aan den dag leggen. Nanking en het bezit van Sian Foe De reden, waarom de centrale Chinee sche regeering met zoo groote voorzich tigheid tegenover de muiters in de pro vincie Sjensi optreedt, is, naar eerst thans beken wordt, te zoeken in 't feit. dat zij reeds voor den opstand van Tsjang, Sjoe Liang tegen Tsjang Kai Sjek, met het oog op den strijd tegen de communisten, groote hoeveelheden oor logsmateriaal in de omgeving van Sian Foe, het centrum van de rebellie, had Zij wil thans op de militaire leiders in Noord-Oost-China een niet al te ster ken druk uitoefenen, daar zulks er toe zou kunnen leidèn, dat deze zich van de wapenvoorraden, die o.a. bestaan uit mitrailleurs, vlakgeschut en zware ar tillerie, meester maken en ze tegen de Nanking-regeering gebruiken. Naar voorts bekend wordt, zouden in de banken van Sian Foe zeventien millioen yen in zilver en zeven en twintig millioen yen in bankbiljetten gedeponeerd zijn, het geen voor Nanking eveneens 'n reden is, om voorzichtigheid te betrachten. Naar uit Hoe Tsjau gemeld wordt, is daar uit Sian Foe een hooge ambtenaar van de provincie Kansoe aangekomen, die mede deelde dat de troepen in het Noord-Oosten van Sjensi ijlings militaire voorbereidingen treffen. Deze ambtenaar verklaarde voorts, dat in Tsji Hsoei eveneens troepen gestation neerd waren onder commando van Lioe To Tsjoeng, die een voorname rol gespeeld heeft in de actie tegen maarschalk Tsjang Kai Sjek, terwijl zich verder nog troepen- afdeelingen bevinden in Weinan en andere streken ten Noorden van de Wei-rivier. Op zijn doorreis door Tsji Hsoei en Weinan had hij gezien, dat de muiters zeer omvangrijke fortificatiewerken uitvoerden, welke beston den uit zes verdedigingslinies met loopgra ven, prikkeldraadversperringen en mijnen. Communisten rukken op Sterke communistische strijdkrachten zijn uit centraal Kansoe opgebroken en rukken thans op naar Noord' Sjensi. In de stad Lang Tsjau, die het eerst be dreigd wordt, zou een paniek zijn uitge broken. Tegelijkertijd worden eveneens sterke con centraties van communistische troepen in Oost-Kansoe en Noord-Sjensi gesignaleerd. Het meest dreigend is de activiteit van de communisten in de omgeving van Pin Liang Ji Tsjoen en Hoei Yoean. Zij zouden voor nemens zijn, vandaar naar Sian Foe op te rukken. De toestand in deze stad is intus schen niet bijster duidelijk. In Chineesche kringen gelooft men, dat de muiters het vertrek van buitenlanders uit Sian Foe verhinderen, om de centrale regeering van een luchtaanval af te houden. In October van het vorig jaar is een geldkist met f 6050 aan klein z-iivergeld, die door de Incassobank verzonden werd naar de Beetwortelsuikerfabriek te Put- tershoek, voor de uitbetaling van loonen, uit een wagon van de R.T.M. te R o t- t e r d a m gestolen. Na een uitgebreid onderzoek door de politie werden drie verdachten aangehouden, onder wie een lijnwerker in dienst van de R.T.M., wier zaken door de Rotterclamsche rechtbank zijn behandeld. Slechts in één dier zaken, n.l. die van den 37-jarigen havenarbei der C. B., die de kist met geld per carrier had vervoerd, heeft het O. M. requisi toir genomen. Tegen dezen man is we gens heling anderhalf jaar ge vangenisstraf geëischt In 'de beide andere zaken is de verdere behandeling, wegens het niet-verschijnen van eenige getuigen, aangehouden tot 28 Januari. Den havenarbeider C. B. -was ten laste ge legd, dat hij op 1 October, tezamen met den 35-jarigen los-werkman J. J. E. van BI. en den 34-jarigen lijnwerker A. v. d. E., uit een wagon van de R.T.M., staande op het em placement van de R.T.M. aan de Rosestraat, een kist met zilvergeld, ten bedrage van f 6050, heeft weggenomen en subsidiair, dat hij die kist uit winstbejag heeft vervoerd en bewaard. Uit het politieonderzoek was namelijk ge bleken, dat deze B. in den middag van den len October een carrier had gehuurd en toen B. daarover door de politie aan den tanJ was gevoeld, had hij eerst ontkend, maar later toegegeven, dat hij op verzoek van zijn zwager BI. een kist, die gewikkeld was in een zak, gehaald had uit de schoen makerij van Tegelaar en deze naar zijn wo ning aan de Kamperfoeliestraat had ge bracht. Op den zolder was de kist, in tegen woordigheid van Bi. en v. d. E., geopend. Eerst toen had verdachte bemerkt, dat er zilvergeld in zat en had hij argwaan ge kregen. Hij had er dan ook, naar hij voor de rechtbank verklaarde, op gestaan, dat de kist dadelijk vit zijn huis zou worden ver wijderd. BI. en v. d. E. hebben toen in twee keeren den inhoud van de kist weggebracht. Verdachte weet niet waarheen. Een buurman van verdachte had aan de deur van zijn woning in de Kamperfoelie straat gestaan, toen verdachte met een car rier was komen aanrijden. BI. was al even eerder per fiets gearriveerd. Samen hebben dezen toen iets naar binnen gedragen. Iets zwaars toch? Daar heb ik niet zoo op gelet Bij de politie hebt u het anders ver klaard. De carrierverhuurster had omstreeks ha'f s aan verdachte B. een carrier verhuurd, die deze na drie kwartier weer terugge bracht heeft De conducteur A. Meinders had gezien, dat de deuren van den wagon gesloten wa Zij wilden graag belasting betalen Papoea's beklagen zich Bij het koloniaal departement te Londen een haast ongelooflijk voorval gerappor teerd uit het Papoea-gebied. De bewoners van een klein dorp zonden hun vertrouwens mannen naar de dichtstbijzijnde Britsche re- geeringspost om daa^ hun beklag te doen, dat hun dorp nooit belasting werd geheven, zoodat zij dus nooit in de gelegenheid waren. was het dan maar een paar varkens, bij de blanke mannen af te leveren. De dorpsbewoners voelden zich daardoor niet alleen in hun fier zelfbewustzijn ge krenkt, maar bovendien werden zij deswege door andere leden van hun stam gehoond en geminacht. Bij onderzoek is gebleken, dat de Britsche belastingambtenaren heelemaal niet verge ten waren om de bewoners van dit dorp op de lijst der belastingbetalers te plaatsen, maar dit was opzettelijk geschied vanwege de groote armoede die er onder deze lieden heerschte. Het is vanzelfsprekend, dat er met deze eigenaardige belastingmoeilijkheden van deze menschen in de toekomst rekening zal wor den gehouden. Smuts over het jodenvraagstuk Alle werkers welkom In de Unie In het parlement te Kaapstad heeft gene raal Smuts bij de bespreking van hel wetsontwerp op de immigratie gezegd, dat de tegenwoordige omstandigheden in de Unie van Zuid-Afrika een kleine wijziging in de oude politiek van de open deur noo dig maken. Het is aldus Smuts echter niet de bedoeling, dat het aantal immigranten be perkt wordt, of dat de groote lijnen der Zuid-Afrikaansche politiek veranderd wor den. De Unie is een begeerenswaardig gebied voor landen, die naar koloniën uitzien, het geen een reden te meer is om den toevloed vdn geschikte blanken niet te stuiten Er moet echter onderscheid gemaak wor den. Smuts zeide, dat hij sympathie ge voelt voor de Joden met hun deugden en gebreken. Hij hekelde het, dat de Joden door de nationalisten een pest en een vloek worden genoemd. Evenals de Schotten, winnen de Joden het dikwijls van hun con currenten door hun handelsgeest. De minderheden moeten beschermd wor den. Verdraagzaamheid en tolerantie moe ten toegepast worden. Wij zullen aldus vervolgde Smuts noch een Jood noch een ander uitsluiten. Alle goede werkers zijn welkom. De leider van de dominionpartij, S t a 1- I a r d, zeide, dat bij tegen het wetsontwerp zou stemmen. De bespreking van het ontwerp is ver daagd tot 18 Januari. De Duitsche „mannelijkheid" Eer en wapens Volgens een mededeeling in de nationaal- socialistische „Korrespondenz" heeft de rijksleider der nationaal-socialistische stu denten, de S.S. Gruppenführer Scheel, een commissie gevormd, die tot taak heeft het vraagstuk van de eer der Duitsche stu denten uit te werken, waarbij moet worden uitgegaan van de grondgedachte, dat volle dige voldoening alleen met de wapens ge geven kan worden, daar de studenten een afzonderlijke maatschappelijke klasse vor men, die haar eigen eer op een bijzonder mannelijke wijze moet handhaven. Kort Nieuws Volgens een te New Delhi gepubliceerde statistiek heeft Br.-Indië de grootste kin dersterfte van de geheele wereld. In 1934 stierven van elke 1000 kinderen, die ge boren werden, er 187, terwijl in de cen trale provincies bijna elk vierde kind na de geboorte overleed. Te Kiel is gisteren de eerste torpedo jager der Duitsche marine, de .JLeherechi Maass" in dienst gesteld. De n>gen andere torpedojagers, die binnenkort in dienst zul len worden gesteld, zullen eveneens na men van marin-e-officieren, die 4n den groo- ten oorlog zijp gevallen, dragen, toen de wagon gerangeerd werd. Toen da tram voor het station stond heeft getuige de deur geopend, omdat hij de documenten wilde inzien en den inhoud controleeren. Hij bemerkte toen, dat de kist niet aanwezig was en hij heeft daarover dadelijk naar de loods opgebeld. Vervolgens wordt een gedetineerde ge hoord, die tezamen met B. in het Huis van Bewaring is geweest en daar met B. een gesprek heeft gehad, waarin B. hem verteld heeft van den gelddiefstal en van de langs schroeven, die men uit het deksel had moe ten draaien, dat de kist zakken met 'zilver- had bevat, tezamen wel zeven ruggen. De kist was verbrand en B. had ook nog gezegd dal een spoorman verteld had hoe men bij de kist kon komen. Namen had B. niet ge noemd, maar hij had wel in het meervoud gesproken. Requisitoir Het O. M., waargenomen door Mr. F. M. Wilbrenninck, zeide in zijn requisitoir, dat al is de brutale diefstal op klaarlichten dag nog niet tot klaarheid gekomen en men nu nog slechts het voorspel beleeft van wat nog komen kan, bewezen is, dat deze verdachte debet is aan de verdwijning van de kist. Da vraag is alleen of hij aan den diefstal heeft medegewerkt, dan wel of hij zich alleen aan heling heeft schuldig gemaakt Niemand heeft hem op het terrein gezien, zoodat dief stal niet bewezen moet worden geacht. Met de heling staat het echter anders. Van hst verhaal, dat hij het geld niet in huis heeft willen houden, gelooft het O. M. niets. Ven een anderen gedetineerde heeft bet O. M. nog een brief ontvangen, blijkens weikever dachte B. gezegd zou hebben, dat wanneer die „dooie schoenmaker maar niet afknapt" er geen vuiltje aan de lucht zou zijn. Zij had den de buit bij hem in huis, maar hij was bang geworden op het zien van al het zil ver en daarom had men de boel weer moeten inpakken en moeten wegbrengen. Heling bewezen achtend, eischte 't O. M. een gevan genisstraf van anderhalf jaar. De verdediger, Mr. E. Haersma Buma, achtte het ten laste gelegde niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak, hieraan het verzoek tot onmiddellijke invrijbeidsstelling Van BL blijft ontkennen Vervolgens heeft terechtgestaan de 35-ja- rige los-werkman J. J. E. van BI., die oven eens den diefstal ontkende. Hij is wel om streeks half een op bet emplacement van de R.T.M. geweest, maar om een fiets ter leen te vragen van den lijnwerker v. d. E. Deze verdachte ontkent ook, dat hij bij den schoenmaker Tegelaar is geweest met het verzoek om daar ©ven een pak te mogm neerzetten en evenmin heeft hij met den vo- rigen -verdachte het pak weer weggehaald en naar de woning van B. gebracht Veri. weet niet hoe de menschen aan die praatjes komen. Tegenover de®e öntkènnirigen stonden de verklaringen van Tegelaar en van den buur man van B. Een andere gedetineerde heeft in Augus tus eetn gesprek met BI. gehad. Dat giag toen over het weghalen van een kist met geld, die in een wagon zou zijn opgeborgen. Aan getuige werd toen gevraagd of hij gem chauffeur wist om dat karwijeitje te helpen opknappen. Met BI. is getuige toen naar het terrein van de R.T.M. gegaan om alles op te nemen. Toen is ook v. d. E. er nog even bij geweest. Getuige is echter kor ten tijd later gedetineerd. Aangezien een aantal getuigen niet ver schenen is, verzoekt het O. M. aanhouding van de verdere behandeling, waarop de rechtbank de behandeling schorst tot 28 Januari Tenslotte staat de 34-jarige lijnwerker A. v. d. E. terecht, die medeplichtig zou zijn geweest aan den diefstal van de geldkist. Verdachte zegt geheel onschuldig te zijn. Hij is wel in het bezit geweest van een drie spansleutel, waarmee de wagon kon worden geopend, maar hij is den geheelen tijd aan de veelading werkzaam geweest. Het is waar. dat verdachte dien middag vrij gevraagd heeft, maar hij heeft dien middag besteed aan het betimmeren van een kolenhok in zijn nieuwe woning. In de woning van B. is hij niet geweest.. Er worden in zijn zaak nog eenige nieu we getuigen gehoord, o.a. een werkster, die een gesprek gehoord heeft, dat verdachte gehad heeft met den chauffeur Groeneweg, waarbij sprake was van diefstal van een geldkist uit een wagon van de R.T.M. Groe- neweg had zijn medewerking daarbij gewei gerd. De vrouw van verdachte B. verklaarde, dat verdachte wel degelijk op den avond van den eersten October in haar woning is ge weest. Op den zolder hebben verdachte en BI. een kist opengemaakt en tweemaal zijn zij met zwaar beladen tasschen weggegaan. Ook in deze zaak zijn eenige getuigen niet verschenen, waarom de rechtbank de verde re behandeling aanhoudt tot 28 Januari, GARANTIE-STANDGROl GARANTIE.STAND BRl GARANTIE.STAND R O C GARANTIE.STANDZWAI GARANTIE.STANDBLAl 3 Speciaal product voor Buitenwerk. HO| HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEl Levering uitsluitend aan den Handel dezen rijken heer zich tegen een huwf verzette en hij zeker onterfd zou wof^ indien zijn plannen uitlekten. Spoedig volgde een tweede bezoek^1 kreeg getuige ook een invitatie ten huize-i verdachte te komen. e Getuige verhaalde, hoe daar een gei» zinnig zwart bord was, voorzien van aÜPê woorden, als vader, moeder, zuster, bror „ja" en „neen". Verdachte ging met dij'0 heimzinnig instrument werken en de w> werden gedraaid. Ondertusschen werdeiP0 lerlei verhalen gedaan over den toekomsLC echtgenoot, d'ie noodzakelijk van zijn faier moest worden geïsoleerd en wiens ifë Rudi Heringa was. De huwelijkscandidaat was overspaij^ Hij zou in overspannen toestand geip zijn en moest genezen worden, waarvoor zelfsprekend geld noodig was en dat van getuige komen. Op een vraag van j> waarom de schatrijke huwelijkscandi?0 zelf geen verpleegkosten betaalde, werdf^' antwoord, dat het hem streng verbodent aan zijn geld te komen. Ergo betaalde ge^iz en zij deed dat ook bij de volgende bezoeoc die steeds veelvuldiger werden. Toen op c* wijze de liggende gelden in handen van tn dachte waren gekomen, volgden de sieren en toen ook deze te gelde waren gem^5 kwam allerlei soort huisraad aan de bj^ Het medium vroeg naar de president^ merkte de allerzonderlingste dingen, jcl Ook werd getuige medegedeeld, dat z£t een bepaalden dag en uur bezoek van aanstaanden man zou krijgen. Zij moestl het raam gaan zitten en op het gegevenj nalement letten. Inderdaad kwam de ci daat en wel in den persoon van.,., echtgenoot van verdachte, die bij zijn bezoek frisch van wal stak en getuige aanstonds ten huwelijk vroeg. De v< mededeelingen welke de vriendelijke bi ker deed, waren niet erg bemoedigend, tuige moest geld blijven geven en liefst meer dan een paar honderd gulden, o.a. reisgeld naar Brussel, waar de bezoekerk suiker conferentie moest bijwonen. Indien! tuige niet aan de verzoeken voldeed, zoi de gevolgen vreeselijk kunnen zijn en zoj zelfs dood kunnen neervallen. En maar sli bleef getuige betalen en betalen, tot zij?n meer hadlei br< Een dure genezing Op de vraag van den president of gefc111 nu al deze verbalen zoo maar zonder ir* geloofde, antwoordde getuige, dat zij ergP-a geloovig was. President: Is u dat nog? Getuige: Neen, ik ben er van gen«r£ President: 't Is alleen een beetje d?g DURE BIJGELOOVIGHEID Oude dame voor 7000 benadeeld Tien maanden tegen kaartlegster geëischt De 44-jarige juffrouw van D., huis vrouw van S., stond voor de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. H. Haga, terecht wegens oplichting, ten nadeele van een 67-jarige dame uit Bilthoven, vroeger in Den Haag woonachtig. Blijkens de verklaringen van deze laatste dame ontving zij voor het eerst in 1932 be zoek van verdachte in haar woning aan de Perziklaan, waar verdachte zich aandiende als mevrouw Basquin, die haar kwam vragen de kaart te mogen leggen. De kaarten wezen uit, dat een rijk man uit Indië getuige wenscht te huwen, doch het resultaat van dit bezoek was, dat zij honderd gulden armer werd. Teneinde contact te krijgen met den trouwlustige, was geld noodig, om een hel derziende als tusschenpersoon te engagee- ren. Vóór alles werd getuige ae striktste ge heimhouding opgelegd, omdat de familie van Verdachte, door den president onJ vraagd, ontkende de feiten. Zij had nooitf®1 van getuige ontvangen, wel sieraden, w? deels geruild waren. Volgens verdachte r 1 haar man connecties met getuige en zij d|n, de nog mede, dat zij door armoede gedw?c gen was de kaart te leggen. !le. Requisitoir L Het O. M., waargenomen door mr. Cd~e Tervaert, wees er op, dat verdachte nog geleden voor den Politierechter voor een^n der misdrijf terecht had gestaan en datt^j op schromelijke wijze misbruik had wqn te maken van de goedgeloovigheid vanL^ oude dame, wie zij langzamerhand alles hu ontnomen wat zij bezat. Verdachte is gevaarlijk mensch, tegen wien de maatscbL j, pij moet worden beschermd. Spr. eischte L ook tien maanden gevangen^ straf. jmj De verdediger, mr. A. F. de Jong, betcjj0c de, dat hier eigenlijk de echtgenoot |en verdachte de uitvoeringshandelingen L, verricht en deze dus terecht behoorde staan. Pleiter had ook juridische bezw|s tegen de dagvaarding en meende, dat Ln niet van oplichting kon worden gesprof^ Om deze reden vroeg hij vrijspraak. ^e( De rechtbank zal over 14 dagen uitspr^ a°e"-li. N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABR^ ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG TENNISBANEN VIJVER-ISOLEERINr stuivende voor Cementvloeren N.V.v.h. D. MATAK FUNTEIN HARLINGEN.TEL.22a

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2