JUeuurr gnhsctfe (üonrant I Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken .-PEREZ PERZISCHE TA PUT El' rTTJ abonnementsprijs: Pei Kwartaal in Leiden en m plaatsen waai een agenischap gevestigd is 235 Franco oei oost 2.35 portokosten Pei week 0.18 Vooi hei Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Ültitttrtenticpripen: Van I tot 5 regels1.17 Va Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden MededeeJingen van 1-5 regels 230 EJke regel meer045 Voor bet bevragen aan 'l bureau V wordt berekend 0.10 No. 5986 VRIJDAG 15 JANUARI 1937 16e Jaargang RAS, BLOED EN BODEM. Het kan voor iemand, die op naamver- svantschap met bijv. Pieter Teyler van der Hulst kan wijzen van groot belang zijn weten of hij tot de familie van dezen voor eenige eeuwen gestorven millionnair behoort, wanneer de richard een onverdeel boedel achterliet en zijn erfgenamen daarmee overeenkomstig de wet, geen ge noegen willen nemen. Maar het laat hem waarschijnlijk koud of er in dit geslacht zooals in casu het geval schijnt te zijn tftemet ook een joodsche tak voorkomt Niet alzoo echter „Das Nationale (of moet 3t Nazionale zijn?) Tageblatt", dat in Utrecht bestuurd, in Den Haag geredigeerd i in Leiden gedrukt wordt. Tot heden had de N.S.B. alles uit „Mein Kampf" overgenomen, behalve het rasbegin- iel en het antisemitisme. Blijkbaar worden deze twee elementen thans ook met over luiging geslikt Immers heet het in het aangeduide dag blad, dat „zoo mogelijk elkeen, die zich Dietscher kan en mag noemen, meer of ninder van zijn voorgeslacht moet weten a verhalen". En „hoofdzaak bij de familie lavorsching moet blijven het bevorderen de band met hetgeen was, met de geest van het ras en met het karakter van de bodem en om daardoor aan te moedigeD bet beginsel van het zuivere ras op de vrijo lietsche bodem". Nu, dat lijkt toch al aandoenlijk veel op kalde bloed-, ras- en bodemtheorie van het posjDuitsch Nationaal Socialisme. Maar wij we ten ook, dat deze rassentheorie, deze le- octaensbeschouwing op ,.bloed en bodem" steu nend het Christendom negeert en de Chris- ^telijke religie verwerpt. De verbondenheid V jaan de grond der Vaderen is alles en daar- r |om kocht de N.S.B. in Lunteren reeds een o^atuk van de historische bodem als symbool. Terloops moge de algemeene leider Bbèusch niet om reclame te maken! in las een overigens zeldzaam grof artikel mee- TCIjdeelen, „dat zijn gevoel (let op dat woord!) 'hem gezegd heeft" de feestvlag „op Eerste ,ne;en Tweede Kerstdag en op Zondag te moe- va,ten Inhalen", dat godsdienstig sentiment verheft de rassen- en bodem-theorie niet tot heilsleer. Deze blijft ondanks vrome c't< praat onchristelijk; want de Bijbel wordt ilijkgeschakeld met menschelijke leerin- Onze Ministers in Noorwegen Te Oslo gearriveerd Prof. Dr. Ir. H C J H Gelissen en Mr. Dr L N Deckers, de Nederlandsóhe Ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, resp. Landbouw en Vis- I scherij, zijn gister te Oslo aangekomen voor een officieel bezoek aan de Noor- sche regeering. Emigratie naar Zuid-Afrika Wie kans op slagen hebben De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging brengt ter kennis van be langhebbenden, dat hoewel tot nu toe alle in den laatsten tijd vertrok ken timmerlieden geplaatst zijn, momenteel toch de arbeidsmarkt in Johannesburg verzadigd schijnt In de andere centra is dit althans tot op heden niet het geval De werkgelegenheid voor metselaars, tegel- j Betters, en in mindere mate ook stucadoors, Joodgieters, machinale houtbewerkers en bij uitzondering ook schilders is over het alge- jam een goed te noemen. Electriciens ondervinden in Johannesburg ^moeite de vereischte licentie, of zelfs maar $seen tijdelijke licentie te verkrijgen. Hebben glzij deze, dan is er wel werk. p Metaalbewerkers hebben weinig kans. p, Alleen prima bankwerkers, draaiers en ■pelectrische lasschers zouden het er op mo eken wagen te vertrekken. Slechts zeer bekwame automonteurs met ten minste 5 jaar practijk hebben kans. Pe Tegen vertrek van modelmakers behoeft HReen bezwaar te bestaan, rui Bekwame, georganiseerde machinezetters, tlwie ook Engelsche copy kunnen leveren, zou den wel kans oo spoedige plaatsing hebben. 251 Voor kleermakers zijn er beperkte kansen. Een goede dames- zoowel als heerenkap per. die goed Engelsoh kent, heeft wel kans. ^Geen kans Geen kans van slagen hebben: onderwij- irs, kantoorbedienden, handelsreizigers, in iet algemeen zij, die een intellectueel be- >ep uitoefenen. Wat betreft hooger personeel hebben eigen lijk alleen bekwame bouwkundigen met "liddelbare of universitaire opleiding kans "n als teekenaar op een architectenbureau plaatst te worden. Voor andere M.T.S.-ers in ingenieurs is de onmiddellijke kans van «agen beperkt, door de concurrentie van »uid-Afrikaansche gegradueerden. Vandaar dat de vereeniging zoo zeer den ia druk legt op de noodzaak van het behalen van Zuid-Afrikaansche (universitaire) di- ïploma's. lil» Nadere inlichtingen over de studie aan Zuid-Afrikaansche universiteiten zijn op aanvraag verkrijgbaar. Een hijzonder goede kans van slagen heb ben gediplomeerde (diploma Witte Kruis A) .verpleegsters, die Engelsch kennen spe- I liciaal verpleegsters-termen. Voor hierboven niet genoemde beroepen iVrage men inlichtingen aan het bureau der .vereen., Keizersgracht 141, Amsterdam-C. GEMEENTELIJKE EN PROVINCIALE ADMINISTRATIE Wetsontwerp tot vereen voudiging ingediend Enkele dnbia en leemten ondervangen Wijziging van de kieswet Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de gemeente- provinciale en kieswet en intrekking ge- meente-borgtochtenwet. Het strekt in de eerste plaats tot vereen voudiging van de gemeentelijke administra tie Daarnaast behelst het ontwerp, merle het ocg op het nauwe verband tusschen ver schillende bepalingen van de provinciale wet fin dp gemeentewet, eenige voorstellen met betrekking tot de Provinciale admini stratie. Van de gelegenheid is voorts gebruik ge maakt om enkele dubia en leemten, welke in de praktijk tot moeilijkheden aanleiding hebben gegeven, te ondervangen. Het ontvangersambt In veel kleine gemeenten zijn de aan het ontvangersambt verbonden werkzaamheden van zoo geringen omvang, dat het slechts als nevenfunctie kan worden' vervuld. Vervulling van zoodanig ambt in twee of meer gemeenten door denzelfden persoon kan dezen een volledige dagtaak en vol doende bezoldiging verschaffen. Voorgesteld wordt aan de Kroon bevoegd heid te geven gemeenten aan te wijzen, die denzelfden persoon tot ontvanger hebben te benoemen. Bestaat tusschen de besturen dezer gemeenten geen overeenstemming omtrent benoeming, schorsing en ontslag, dan moet beslissing door Gedep. Staten ge- wenscht worden geacht. Met betrekking tot den ontvanger is het aantal inwoners van de gemeeenten geza menlijk, waar het ontvangersambt door denzelfden persoon bekleed kan worden van 10.000 op 15.000 gebracht. De kennisgeving en de aanneming van benoeming van gemeenteraadsleden zijn thans eenigszins omslachtig geregeld. Voorgesteld wordt nu, dat de toezending van het bericht van benoeming geschiedt bij aangeteekenden brief of als daaraan de voorkeur wordt gegeven tegen gedagtee- kend ontvangbewijs. Dit bericht van benoe ming vormt den geloofsbrief. De benoemde deelt aan den voorzitter van den raad me de of hij zijn benoeming aanneemt, met bijvoeging van den geloofsbrief. Desge- wenscht kunnen deze mededeeling en de opgaaf van bijgevoegde stukken (geloofs brief en bijlagen van den geloofsbrief) in één formulier worden samengevat. Inzen ding van den geloofsbrief zonder uitdruk kelijke mededeeling van aanneming der be noeming kan overigens zonder bezwaar te vens worden aangemerkt als de aanneming der benoeming te omvatten. Ingeval de benoemde reeds eetder zitting had is overlegging van een geboorte-extract overbodig, aangezien dan 't bereikt hebben van den vereischten leeftijd vaststaat. Aan den burgemeester kan worden opge dragen de verklaring van ingezetenschap bij den geloofsbrief te voegen. Bij periodie ke aftreding kan dan met één collectievp verklaring worden volstaan. Bepaald wordt dat een raadsvergadering, welke door het vereischte getal leden wordt aangevraagd, binnen veertien dagen moet worden gehouden. De stemming in den gemeenteraad Het nemen van besluiten is in een ge meente bij herhaling onmogelijk gemaakt doordat vóór de stemming een aantal leden zich verwijderden. Voorgesteld wordt, dat de stemming In zoodanig geval geldig is. ongeacht het aan tal leden, dat er aan heeft delegenomen. Het zelfde geldt voor een vergadering, waarin over een voorstel; ten aanzien waarvan in een vroegere vergadering een stemming nitig was, opnieuw wordt gestemd. Het gemeenteverslag Voorgesteld wordt de verplichting tot het uitbrengen van een vijfjaarlijksch of jaar- lijksch verslag over den toestand der ge meente te doen vervallen. Het nut van dit verslag kan over het algemeen niet go- acht worden ep te wegen tegen de daaraan verbonden arbeid en kosten. Provinciale administratie Voorgesteld wordt de termijn van 30 da gen, waarvan sprake is in art 231 van de Gemeentewet (automatische goedkeuring van raadsbesluitèn door Ged. St) te ver vangen door een termijn van 2 maanden. Tevens wordt voorgesteld bevoegdheid te geven dezen termijn met ten hoogste één maand te verlengen, en aan niet-inachtne ming van den tot ten hoogste drie maan den verlengden termijn het gevolg van goed keuring ex lege te verbinden, en betref fende verdaging van de beslissing omtrent de gemeente-begrooting, motiveering van 't verdagings-besluit verplicht voor te schrij- Wiiriging van de kieswet Elr bestaat niet langer reden aan hen, die overigens aan de vereischten voor Kies bevoegdheid voor Tweede Kamer, Staten en raad voldoen, nog bovendien den niet van willekeur vrij te pleiten eisch te stellen van inwoning gedurende achttien maanden in het rijk of een jaar in d eprovincie of de ge meente. Worden als ingezetenen van rijk, prov en gemeenten aangemerkt zij, die op 1 Januari werkelijke woonplaats hebben cn- derscheidelijk in Rijk, provincie en de Ge- meeent®, zooals in het ontwerp wordt ▼oor- gesteld, dan wordt een belangrijke vereen voudiging verkregen in het opmaken van de kiezerslijst. Voorgesteld wordt voorts, de aanwijzing Het voorstel van Dr H. Colijn Gunstige reactie ook in België Het plan van minister Colijn, die kort geleden een economische samenwerking bepleitte tusschen de noordelijke landen, Nederland, België en Zwitserland, had tot dusverre slechts weinig weerklank gewekt in België aangezien dit land niet officieeJ op de hoogte was gesteld. Uit goede kring .wordt thans echter bekend, dat officieeie Belgische kringen van meening zijn, dat dit initiatief ver dient gesteund en levendig aangemoe digd te worden. België heeft Inderdaad een uiterst groot belang bij een verlaging van de tanefmuren. Het heeft zeer actief deelgenomen aan de conferentie van Oslo, die zonder te slagen trachtte de economische belangen der op deze con ferentie aanwezige landen nader tol elkander te brengen. De Belgische bladen bespreken het voorstel van minister Colijn thans ook zeer gunstig. Spanje koopt 3,6 millioen eieren. Naar Duitschland gaan er ook veel Stimuleerende invloed op de prijs alhier Door de samenwerkende eiercoöpera- ties zijn gisteren ruim 3% millioen eieren naar Spanje verkocht tegen een prijs die 20 cent hooger was dan gis teren te Londen gemaakt kon worden. Reeds eerder ging in ruil voor de aan koop van sinaasappelen een half mil lioen eieren naar Spanje. Waar ook hot invoercontingent in Duïtsch land met 50 pet. is verhoogd, zoo we reeds hebben gemeld, en door uitvoering van het plan-Delerding ook ongeveer 3,5 millioen eieren naar Duitschland gevoerd worden, zal deze eier-export een stimuleerende in vloed op. de marktprijs hier te lande heb ben. Maar de markt te Barneveld was nog gedrukt in verband met de inzinking van de Engelsche eiermarkt als gevolg van groote aanvoer op de Londensche markt uit Denemarken Het gehakt in blik Dr regeeringspersd-Lenst meldt ons: „Naar aanleiding van de berichten om trent het vrerzoek tot surséance van beta ling door de Ned. Vleeschindustrie te IJmui- den, die destijds bij wijze van proef een hoeveelheid gehakt in blik voor het depar tement van Sociale Zaken heeft aange maakt, wordt ons medegedeeld, dat de fa bricage van bedoeld gehakt in blik reeds sedert Juli van het vorig jaar is stopgezet, nadat gebleken was dat ten gevolge van n constructiefout in een der bij de bepri ddng gebruikte autoclaven, een gedeelte van het geproduceerde gehakt bij de sterilisatie was oververhit. De toen in omloop zijnde blikken rijn alle door den fabrikant teruggenomen. Er behoort op te worden gewezen, dat ;t v a r k e n 6 genakt in blik. dat thans ten behoeve van zerklooaen en armlastigen eds sedert eenige maanden in distributie •ordt gebracht, van geheel andere samen stelling is en afkomstig van een 20 vleesch- conservenfabrieken in den lande, die na gehouden inschrijving bij de fabricage daar in zijn ingeschakeld. Aan de productie daarvan is door de Ned. Vleeschindustrie te Ilmuiden niet deel genomen. Het door laatstgenoemde gepro duceerde gehakt in blik is sedert Juli 193" uit de distributie genomen. Nog kan worden medegedeeld, dat tus schen het departement van Sociale Zaken en de Ned. Vleeschindustrie géén andere erhouding bestaat dan die van kooper en verkooper'. Stroo naar Duitschland Voor de grensgebieden vrije invoer. Nu in Duitschland gebrek aan stroo is ontstaan hebben de Duitschers uit de grens streken vrijheid verkregen om een hoeveel heid stroo zonder invoerrecht in hun land in te voeren. Ze mochten tot dusver in het geheel 10 mark besteden voor deze stroo-aankoop en dit bedrag is hen toegestaan mee te nemen de grens over. De aankoopen zijn dus in het klein en gaan buiten de clearing om Van deze toestemming der Duitsche autoriteiten wordt door de Duitsche grens bewoners een druk gebruik gemaakt. Men ziet dan ook in bepaalde grensstre ken veel wagenvrachten stroo ons land uit gaan. Stroo kost ca. f 3.50 per 100 Kg., zoo dat voor het bedrag dat toegestaan was een paar wagens stroo van nationaliteit ver wisselen. Het bedrag van 10 Mark, dat was toege staan, is echter thans verminderd tot 3 Mark. waardoor de stroohandel langs de grens wel spoedig een einde zal nemen. PATRIMONIUM Naar wij in 't pas verschenen var> „Patrimonium" lezen is de Verbonds vergadering voorloopig vastgesteld op 31 Maart a.s. WERELDCONGRES DOCUMENTATIE Benoemd zUn tot eedelepreerden van de Ned. Resreerin* bö het ..Congres mondial de la do cumentation unlverselle". dat van 16 tot 21 Aug. 1937 te Partjs zal worden gehouden, prof. dr H. R. Kruyt te Utrecht en mr J. Altngh Prins te Den Haag. BENASSTEUN WORDT GELIQUIDEERD Verstrekte credieten over 1936 worden kwijtgescholden H.A.L. profiteert er het eerst van Het gaat in de scheepvaart weer wat beter. Reeds vóór de depreciatie was dat in zekere mate het geval. Doch vooral na de wijziging in onze monetaire politiek is het getij ge keerd, zoodat verecheidene maatschappijen weei een goede toekomst tegengaan. Vooral de Hol land-Amerikalijn staat de laatste da gen in de aandacht, waar deze maatschappij de eerste is van de Nederlandsche scheen- vaartondernemingen welke er toe overgaat een beroep op de kapitaalsmarkt te ioen. Het gelukt deze maatschappij, die in de crisis jaren een ongekend saneeringsproces heeft ondergaan, dat ongetwijfeld bij velen trieste herinneringen wakker roept, er langzamer hand weer boven op te komen. Dat het onze scheepvaartondememmgen thans heel wat meer voor den wind gaat dan een paar jaar gelpden kan men ook af leiden uit de vermindering van de Benas- steun, welke onlangs door de Regeering voor 1937 is vastgesteld op 4y2 millioen, terwijl aanvankelijk 8 millioen was uitgetrokken. En naar het zich laat aanzien zal zelfs het bedrag van 4y2 millioen slechts ten deele behoeven te worden aangesproken Wanneer men bedenkt, dat in het afgeloopen 'aar door de Nederlandsche reederijen nog een bedrag van een kleine 7 millioen is op genomen, springt de verbetering van de scheepvaartpositie des te meer in het oog. Het doel van de Regeeringssteun is steeds geweest het in stand houden van een bedrijf, dat zooveel mogelijk op eigen beenen kan staan en zichzelf bedruipt. Men zal moeten toegeven dat deze politiek goede resultaten heeft afgeworpen. In geleidelijk tempo kan de Regeering zich nu de positie van de scheepvaart voortdurend blijft verbeteren - meer en meer terugtrekken, en zal men ook de taak van de Benas (Maatschappij tot Be hartiging van Lcheepvaartbelangen), die de Staat vertegenwoordigt op dit gebied, in het licht van de veranderde omstandigheden kunnen bezien. In dit verband krijgt de kwijtschelding van de Benassteun aan de H.A.L over 1936' ten bedrage van ruim 1 millioen wij hebben hiervan gister reeds melding ge maakt bijzonder relief. Het Rijk schijnt nl. het voornemen te hebben deze kwijtschel ding1 over de geheele linie toe te passen, zoo dat alle reederijen. die in 1936 een beroep op de Benas hebben gedaan, hiervan zullen profiteeren. Misschien bemerkt deze of gene hier een tegenstrijdigheid, waar indertijd bij de op richting van de Benas nadrukkelijk is voor opgesteld. dat het niet de bedoeling zou zijn op deze wijze de mijen in de gelegenheid te stellen een dividend aan aandeelhouders uit te keeren. Immers stelt de H.A.L de aandeelhouders over het afgeloopen jaar reeds een bescheiden dividend in het voor uitzicht. Van tegenstrijdigheid is hier echter seen sprake, omdat intusschen de omstan digheden geheel gewijzigd zijn. Steeds is de opzet van de Benas geweest om de exploi tatie der reederijen mogelijk te maken Juist nu /.ouden de rentelooze voorschotten van de Benas gevoeld worden als een ern stige handicap waar er weer kans bestaat nieuwe middelen op te nemen op de kapi- taa'markt. Er moet voor de Regeering zeer veel aangelegen zijn. wanneer de Mijen zich zelf weer kunnen financieren, en daarom heeft zij het blijkbaar wenschelijk geacht door de Benassteun over 1936 een streep te halen. Een geste die gewaardeerd zal wor den. En hopenlijk in niet onaanzienlijke mate er toe zal mede werken de positie van de Nederlandsche scheepvaartondernemingeu zoo spoedig mogelijk weer hecht en sterk ta maken. i De Luchtlijn op Indië De Indische P T. T. heeft aan de Regee ring voorgesteld goed te keuren, dat het luchtposttarief Indië-Nederland zal worden verlaagd tot 20 cent per 10 gram. Het plan is daarnaast rle landmail te handhaven zoo meldt Aneta doch wellicht tegen een iets hooger tarief dan het huidige. Ook ligt het in de bedoeling het tarief voor passagiers op de Indische lijn te verlagen. Deze tariefs verlaging zal ingaan, wanneer het nieuwe Douglas-type in gebruik zal worden geno men. Zij is bovendien noodzakelijk, omdat de concurrontie van Engelsche zijde toe neemt van de stemdistricten voor alle verkiezin gen door den raad te doen geschieden De wet treedt in werking met ingang van een door de Kroon t® bepalen dag. AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS All* modern* comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamera ind. ontbijt f 4.— en f 430 met badkamer vanaf f 5 Hrdeadugschc priji Telef. 46400 RESTAURANT DE NIEUWE 3 STAATSLEENING Inschrijving staat op Maandag 25 Januari open Reeds f 55 millioen geplaatst bij Rijksfondsen De inschrijving op de nieuwe 3 Staatsleening, welke wij deze week reeds hebben aangekondigd, zal open staan op Maandag 25 Januari 1937. Het is een 3 Ned. Indische Con- versieleening, gegarandeerd dooi Ne derland, groot nom. 150.000 000. waarvan reeds een bedrag van ƒ55.838.200.— bij openbare instellingen is geplaatst. De koers van uitgifte bedraagt 963/4 De schuldbewijzen luiden aan toonder, en zijn resp. groot ƒ1000, ƒ500 en ƒ100. De leering Is aflosbaar a pari, bij uitloting, in ten hoogste 30 |aren, te beginnen 1 Februari 1938 tot een bedrag van tenminste ƒ5.000.000 's laars. De lee ning is vrijgesteld van couponbelas ting. De inschrijving geschiedt met recht van voorkeur voor honders van niet uitgelote per 16 Februari 1937 aflosbaar gestelde schuldbewijzen der Ned. Ind. leening 1930 en 1931. De betaling der toegewezen schuldbewij zen moet geschieden op Dinsdag 16 Februari 1937. De emissie wordt in Nederland ver zorgd door de Ne-d. Handel-Mij. de Ned. Ind Handelsbank, de Ned. Ind. Escompto-Mij. d*> Ameterdam'schp Bank, het bankierskan toor van Lissa en Kann, Banque de Pari9 et dee Pays Bas, de Twentsche Bank, Hel dring en Pierson, Hope Co, Incassobank N.V., Lipman Rosenthal Co, Pierson Co, de Rott Bankvereeniging, Vermeer Co, alsmede bij den agent van het Ministe rie van Financiën te Amsterdam, en in Ned. Tndië door de Javasche Bank, de Ned. Handelsbank, de Ned. Ind. Handelsbank en de Ned. Ind. Esoompto N.V. Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders Vakgroepsvergaderlng Zeelieden Gister heeft de Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders in de zaal van Hotel „Astoria" te Den Haag zijn jaarlijk- sche vakgroepsvergadering van zeelieden ge houden. De voorzitter, de heer J. van der Steen, opende de vergadering, las Ps. 4, ging voor in gebed en bracht in zijn openingswoord in herinnering de rampen, die de visschersvloot in het afgeloopen jaar getroffen hebben. Hij wees er vervolgens op, dat zoowel voor de koopvaardij als voor de visscherij de vooruit zichten zich wat gunstiger laten aanzien. Inzake de koopvaardij werd opgemerkt, dat de landelijke vergaderingen, die in het afgeloopen jaar zijn gehouden met de koop- vaardijvaarders ter bespreking hunner vak belangen alsmede van de propaganda aan hun doel hebben beantwoord. In dit jaar zullen D.V. weer een tweetal dergelijke vergaderin gen gehouden worden en wel te Amsterdam en Rotterdam. Verschillende vraagstukken betreffende de stoom-trawlvisscherij en haringvisscherij werden besproken; in 't bijzonder werd uit voerig stilgestaan bij de vraag, wat er gedaan kan worden ter bevordering der Zondagsrust en Zondagsheiliging bij de Kanaalvisscherij. Op de vergadering waren aanwezig afge vaardigden der afdeelineen Amsterdam. Kat wijk. Maassluis. Noordwijk. Rotterdam, Sche- veningen, VTaardingen en IJmuiden. „Godsdienst privaatzaak" Dat is ook de leuze der N.S.B. Wij lezen in de Opmarsch, het propa gandablad der R.K. Staatspartij: „In godsdienstig opzicht verklaarde hij 'n trouw Katholiek te wezen, doch op politiek gebied wenschte hij vrij te blijven." Aldus een spreker op een onlangs ge houden politieke bijeenkomst, waar tevens aan onze Bisschoppen werd verweten, dat zij te zeer de politiek met de „religie ver warren". De naam van den spreker doet niet ter zake. Dat hij geen enkele bevoegdheid bezit om over deze vraagstukken te spre ken, behoeven wij niet te zeggen. Slechts wijzen wij er op, dat de houding van den man typisch liberaal is en socia listisch. Voor bberalen en socialisten was de godsdienst altijd privaatzaak; onder hen waren er altijd, die beweerden, dat zij in de Kerk wel zouden doen wat meneer pastoor vroeg, maar dat zij het buiten zelf wel zouden wten. Geen verschrikkelijker dwaling heeft de Kerk geteisterd dan deze scheiding van natuur en bovennatuur. Geen vreeselijker ontwijding van het politieke leven dan het aldus los te maken van een beginselvaste grondslag. De bovenaar gehaalde woorden van een nationaal-socialistischen spreker bewijzen, hoe de man verward eeraakt is in een ge- dachtenspinsel, ever gevaarlijk als het oude liberale en socialistische, waartegen hy meent principieel te strijden. CHR. MIDDENSTANDSBOND Het bureau wordt naar den Haag verplaatst Naar de Chr. Middenstander meldt, heeft het Bondsbestuur besloten met ingang van 1 Februari a.s. het Centraal Bureau te verplaatsen naar den Haag. Het zal, zoo schrijft de redactie, ons in de Residentie meer dan in Utrecht mogelijk zijn op de bres te staan voor onze Christelijke VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen GISTER IS TE UTRECHT HET CENTRALEN CONVENT DER A. R. PARTIJ GEHOUDEN. Ingediend is een wetsontwerp tot ver eenvoudiging van de gemeentelijke en provinciale administratie. De inschrijving op de nieuwe 3 pet, Staatsleening is open op 25 Jan. a.s. Groote uitvoer van eieren naar Spanje. De Benas zal de in 1936 verleende steun aan alle reederijen geheel kwijt schelden. De troepen van generaal Queipo di Llano hebben de zuidelijke havenstad Estepona veroverd en zetten hun aanval op Malaga voort. Bij de opening der Fransche Kamer heeft Herriot een rede gehouden over de sociale hervormingen Goering en Mussolini hebben te Rome uitvoerig over de Spaansche kwestie van gedachten gewisseld. De ordeningspogingen in de Baksteen industrie. Te Amsterdam heeft een felle brand gewoed. De Wieringermeer (XVI). Voor de Rotterdamsche Rechtbank is de diefstal behandeld van f 6000 uit een wagon van de R.T.M. s-GRAVENHAGE, NOORDEINDE VOORJAARSOPRUIMING E 140C I Autorijden is je d&t; het treintje heeft ztJn tUd gehad Zorgt dat steeds meer auto's rijden; handelt naar den geest der ttJden De schatkist zal er wèl bü varen RIJDT FISK en gU zult geld L POTEN 31 RESTAURANT - TAVERNE 0 TEAROOM 's MORGENS UW KOPJE KOFFIE 's MIDDAGS UW THé SELECT UW APéRITIF ZééR VERZORGD LUNCH EN DINER SOIGNé! DES PLATS RECOMMANDéS tAAxt 1 Middenstand, wijl aldaar het contact met de Regeeringsinstanties veelvuldiger en onmid- delijker kan zijn. Van belang is ook dat in den Haag zetelen onze zusterorganisaties, de Christelijke Boeren- en Tuindershond en de Christelijke Werk vers vereen-ging en tevens de beide andere Middenstandsbonden. Het Haagsche adres zal zoo spoedig moge lijk worden bekend gemaakt. WAT MEN VERGEETI Iemand in de VondeNtraat te Amster dam, liet een costuum stoomen, maar ver gal naar hij aan de politie mededeelde, f 400 uit een vestzak te halen. Het costuum bleek gereinigd te zijn en het geld verdwenen. Vrouw in brand geraakt Aan de qevolqen overleden Te Zwanenburg is e*».n vreeselijk on geval gebeurd, tengevolge waarvan een vrouw het leven verloren heeft. Door welke oorzaak is nog niet nauwkeu rig komen vast te staan, doch vermoedelijk bij het aanmaken van een kachel, is do echtgennote van den heer De Raadt, terwijl zij alleen in de kamer was in brand ge raakt. Hoewel hei eehpelo gezin thui« was, hpeft niemand een'g hnlneeroen g° 'irrt. en toen de heer De Rarrit na eenieen in de kamer kwam, trof liii daar zijn iw in bewuste Ion/ei mesu.«.i ->nn ferw-' het bovenlichaam met bran aru'on was rner- dokt Onm'ddetlijk werd dr M Sepers ge roepen De-e oord-"pldp overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, waarna de vrouw naar het Ju:iana-7iekenhuis te Am sterdam werd overgebracht waar zii enkele uren later is gestorven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1