Vervolgverhaal B m M m Wé m m m k A bi Zwerfvogel #1 i Ét SE II i p Iftf i i #§ll M m door Gré Ast 3) Haar man, klein, had een ietwat hooge rug en trok met z'n linkerbeen. Zijn haar grijsde al een beetje en hij had donker-bruine oogen, die altijd Jachten. Toen Lien kwam waren er twee jongetjes, Robbie en Jonny, mooie kinderen, 't Hadden prinsjes kunnen zijn. Ze waren steeds in 't wit en als Lien 's morgens met ze uitreed, Jonny in de witte wagen met Robbie er naast, dan was ze werkelijk een beetje trolsch. Zelf droeg ze een grijs-blauw katoenen jurk met een glanzend witte schort, en buiten ging daar een lange blauwe verpleegstersmiantel over, waarbij ze een grijze vilthoed droeg. Zoo wou mevrouw het, om het bijzondere, om de chique. Het stond deftig. Het viel op. De men- schen keken hen na. Bleven staan. Spraken er over. Haalden de schouders op. Zoo'n lef....;. Dat Marie, 't keukenmeisje, een tullen muts droeg op. haar blond-rossig haar, had ook al ge praat gegeven. Hier was 't Haagje niet Wat verbeeldde Mevrouw zich wel. Ze woonde nou onder heel eenvoudige menschen, daar moest ze rekening mee houden. En daar ze dat niet deed kreeg ieaereen een weerzin tegen haar, lachten ze om haar malle kunsten. Hoe kon zoo'n vrouw Zondags met de gemeente mee opgaan? Tegen Marie luchtten de menschen hun hart wel eens. ,,'t Is mijn Mevrouw", zei Marie, waar na ze zweeg. Toch had ze t lang niet prettig in haar dienst Mevrouw was gauw uit haar humeur; prikkel- haar en driftig. Marie bleef gewoonlijk kalm, dat vond ze het beste neg. Alleen als 't te bar werd, als Mevrouw haar iets verweet waar ze part noch deel aan had, dan sprak ze van zich af, deed ze wel es iets waar ze stiekum „lol" van had. Zoo gebeurde 't eens Mevrouw kreeg bezuiniging in 't hoofd dat Marie veel en veel te veel gebruikte. „Is nu de boter al weer op, kon dat niet wat minder?" „O, jawel Mevrouw" zei Marie en maakte voor de koffie-tafel gebakken aardappeltjes klaar zoo droog, dat ze gewoon niet te genieten waren. Marie werd gebeld. Moest binnen komen. De aardappelen meenemen en over bakken. „Met of zonder boter?" vroeg Marie met een ver holen lachje. Een paar vurige oogen van Mevrouw was het alleszeggend antwoord. Een andere keer ging 't over ile petroleum. Marie kwam te kort. Vroeg aan Mevrouw of ze bij mocht halen. „Bij halenis die bus nu weer 41 leegw Mevrouw zette een gezicht of ze erg geschrokken was. „Hoe is die olie zoo gauw weer op?" „Weet ik 't. 'k Heb er heusch niet van gedron ken", klonk 't wat brutaal van Marie. Dat achterdochtige ook altijd, dacht ze geërgerd. Mevrouw werd woest. „Zwijgen diep be- leedigd, 't hoofd recht en trotsch omhoog keerde ze Marie de rug toe. En diezelfde dag prikte Marie boven 't keuken tafeltje goed zichtbaar dat Mevrouw het dade lijk wel moest zien als ze er wat oplei liet vers: „Weest vriendelijk en Uw woord zij zacht..." Marie en Lien spraken elkaar zelden. Mevrouw hield hen streng gescheiden. De maaltijden ge bruikten zij ieder apart. Marie in de keuken. Lien met Robbie en Jonny boven op de speelkamer. Alleen *s morgens met 't bijbellezen kwamen allen bij elkaar in de eetkamer. Marie zat dan op een stoel bij de deur. Lien in 't hoekje bij 't buffet. Lien en Marie mochten bij 't binnenkomen alleen Mijnheer en Mevrouw groeten, de kinderen niet. Marie stoorde zich daar niet altijd aan. Als Rob bie zei: „MQrgen Marie", groette zij terug: „Mor gen Robbie". „Ik wil dat niet meer hebben, Marie", verbood Mevrouw. En wat deed Marie toen. De andere morgen kwam ze binnen met strak gesloten mond, ging zwijgend zitten. „Marie, waarom zeg jij geen goeie-morgen", kwam Mevrouw na 't bijbellezen in de keuken, spinnijdig met opgezet gezicht, de handen strak gebald van drift en ergernis. „Als U niet wil dat ik de kinderen goeie-morgen zeg, dan zeg ik U ook niets". „Ik kan in mijn huis verbieden wat ik wil» be" grijp je dat? Wanneer ik zeg dat ik die lange dreun van „Morgen meneer, morgen Mevrouw, morgen Robbie" niet hooren wil, dat je volstaan kunt met „Goeie morgen Mijnbeer en Mevrouw", dan doe jij wat ik zeg". „Als Robbie mij goeie-morgen zegt, dan kan ik niet zoo onvriendelijk zijn om niets terug te zeggen", bleef Marie tegenspreken. „Met de kinderen hoef jij je niet te bemoeien. Daar zorg ik voor". En van toen af zei Robbie geen „goeie-morgen, Marie" meer, als zij voor 't bijbellezen binnen kwam. Dat had Mevrouw bewerkt. Lien maakte ook wat mee waardoor ze zeer ge griefd was. Het was Sint-Nicolaasdag. 's Middags om vier uur kwam Mevrouw Robbie en Jonny van de speelkamer halen om mee naar beneden te gaan. Lien moest alleen boven blijven. Zij hoorde de lcinderen heen en weer loopen en lachen. Anderhalf uur zat zij zich te vervelen. Toen kwamen de kinderen terug, de armmeu vol speelgoed. „Kijk es", lieten ze Lien zien, „dit hebben we zelf mogen zoeken". Voor Lien kwam er niets. „Ik geef met Kerstfeest cadeaus voor allemaal'*! zei Mevrouw later. Lien dacht: had me dat eerder gezegd. Maar het meest hinderde haar dit, dat Mevrouw haar niet met de kinderen beneden had laten komen. Waarom mocht zij daar niet bij zijn. Dag en nacht moest zij met de kinderen optrekken, maar als er iets gezelligs, iets leuks was, daar hoorde zij niet bij. Haar plaats bleef in de kinderkamer. Het werd Kerstavond. Lien zat te wachten op de verrassing. Een keurig wit pakje, met rood lint omstrikt, waartusschen een takje hulst. Lien maakte het open: een scheurkalender, een wandtekst, een witte schort Lien ging er mee naar Marie. „O", zei die, „ifc heb drie kerstavonden hier mee gemaakt. Drie keer kreeg ik een snoezig pakje wit-rood, met telkens de zelfde inhoud: een scheurkalender, een wandtekst, een witte schort. En de kinderen worden overladen met dure cadeaux. Mijnheer en Mevrouw geven elkaar kostbare geschenken". Lien moest Zondags als ze met de kinderen wan delde ook de katoenen jurk dragen met de blauwe verpleegsters mantel. Dat vond ze vree- selijk. Ze vroeg aan Mevrouw of dat niet meer hoefde, of ze wat anders dragen mocht. Mevrouw zette een bedenkelijk gezicht, wilde eerst weten wat ze aantrekken wou. „M'n mantelpakje", zei Lien. Het was hetzelfde pakje waarin ze gevlucht was uit huis. Ze had het toen pas nieuw en het daarna weinig gedra gen. Mevrouw had het mantelpakje niet van haar gezien en dacht dat ze het kortgeleden had gekocht. Ze moest het laten zien. „Hm", monsterde Mevrouw, „een beetje minder, was ook goed geweest. Enfin, draag het maar". De eerste Zondagmorgen dat Lien er in was uit gegaan, begon het wat te x-egenen. Ze was met de kinderen op de terugweg, vijf minuten van huis. Om de hoek van de Laan zag ze Mevrouw aan komen, de cape los om de schouders, met bloote hoofd of ze zoo in de haast was weggeloopen. „Waarom ben je uitgegaan?" vroeg ze boos. Lien bleef van schrik staan. „Doorloopen", gebood Mevrouw» en keerde mee terug. „Dit is toch geen weer. Hoe haal je het in je hoofd?" „Ik ga toch iedere Zondagmorgen uit", antwoord de Lien. „En van morgen was 't droog". „Praatjes, uitvluchten", viel Mevrouw uit. „Het dreigde de heele morgen. Ik heb op weg naar de kerk nog tenig willen gaan om je te waarschu wen, maar ik dacht dat je zelf wel verstandig genoeg was. Maar je bent natuurlijk alleen uit gegaan om dat nieuwe mantelpakje". Mevrouws vader, Jonkheer Nomens van Wagen borgen was een aardige man. Hij kwam heel weinig en altijd even kort. Eten, een nacht sla pen, weg. Eén keer had Lien hem ontmoet. Hij kwam boven naar de kinderen zien. Eerst gaf hij haar de hand, en praatte vriendelijk tegen haar. Soms kwam hij onveiwachts. Zoo gebeurde 't eens, 't was een regendag, Robbie en Jonny waren met Lien op de speelkamer aangewezen, dat ze plots een claxon hoorde die aanhield tot voor 't huis. Robbie was 't eerste bij 't raam. De kruiser „Emile Bertin" op wegi naar de Noord* Afrikaanschc kust, om deel te nemen aan de Fransche vloot- manoeuvres, welke aldaar heb ben plaats gehad SCHAAKRUBRIEK Redacteur: W. J. H. CARON, Jacob Marisstraat 42, Amsterdam-West Men wordt verzocht correspon dentie over deze rubriek aan bovenstaand adres te richten. Probleem No. 527 (No. 7 van den wedstrijd) - Wit begint en geeft in twee zetten mat. Wit ((12): Kh5, Db7, Ta7, Tel, Ld4, Lh3, Pf5, pi.a5, c3, d2, f2, g7. Zwart (9): Ke6, De5, Lg8, Ph7, pi. c4, d3, d6, f3, fG. Gevraagd sleutelzet en varianten. Probleem No. 528 (No. 8 van den wedstrijd) jg a i m 11 jjj li u IS 0 i KI '-V Wit tbegint en geeft in twee zetten mat. Wit (10)Kdl, Tg5, Th4, La7, Lc2, Pc4, I, pi-b3, Pf6, pi.c3, c7, d6, h3 Zwart (9): Kd4, Ld8, Lg4, Pe Gevraagd alleen sleutelzet. Oplossing van probleem Na. 524 (No. 4 van den wedstrijd) Wit (11): Kd5, Dhl, Lgl, Le6, Pc7, Pfl, pi. c5, d2, f2, f5, h2. Zwart (11): Kh3, Dg7, Tf4, Th6, Lf8, Pa5, Pg2, pi.d3, d4, h4, h5. Mat in twee zetten. Sleutelzet: 1. Dg7—g8! Geen nevenoplossing is 1. Tf4Xfbt omdat Zwart door LXf5 schaak geeft en Wit nietrin staat ia mat te geven. De oplossing van No. 523 zal pas later gegeven worden. Het naizicn der ingekomen varianten, waarbij de gegeven punten sterk uiteenloopen, was een te omvangrijke taak, dan dat ik er geheel mee kon klaar komen. Maar wat in 't vat zit, verauurt niet Op ihet diagi'am van no. 526 is een zetfout ge slopen: TgS moet, gelijk ook het onderschrift aan geeft, zwart zijn. Nagenoeg een ieder heeft dit zoo ook opgevat. Mocht iemand zijn oplossing nog willen verande ren, dan ontvangt hij hiervoor den tijd tot 20 Jan. Goede oplossingen van No. 524 zijn ingezonden door: S. Bersma, F. I. v. Bloois, J. v. Bokkem, A. Borst lap, J. A. v. Donkelaar (1), A. de Gioot, J. Hof wegen, G. Holleanan, C. W. Kalkman, R. D. v. d. Kooy, W. J. Leeve, C. B. v. d. Meeberg, A. Poldc- vaart, A. J. de Ruyter, C. v. Santen, F. A. v. San ten, Ghir. Steenberg (1), Th. Visser, B. v. d. Zou- wen, allen Rotterdam, J. Blokland, J. A. Bogort, Gouda, C. Bode, Bolnes, W. J. de Bruijn, C. Ilagen, S. P. de Wit, Bodegraven, J. de Bruyne, Slootdorp (1), M. Opbreek (1), B. Poslma, Jac. Riedé, II. C. J. Spier (1), J. F. Stoffels, den Haag, Adr. Cap- pon, Cadzand (1), L. A. v. Duin, Doxhrecht, J. Eisenga, Lisse, P. Fase, Bai-endi'echt, G. G. den Hollander, D. Hoogstrate, E. J. Ouweneel, Harder wijk, A. Haas Jr., A. Roskam, M. Versluis, Schie dam, A. Huizer, A. v. Prooyen, Rhoon, H. IJzer man, A Meuzelaar (1") Papendreoht, C. W. Kie boom, Werkendam, H. Jansen, Langerak, Schaap, W. Kok, Spakenburg, J. Koomans, 's-Gra vendeel, P. Kuyper Fz., Hilversum, D. de Mos Naaldwijk, G. F. Muller, Almelo, J. H. J. Nieler Jr., Utrecht,, Th. F. Pieters, Zeist, J. Ruytenburg Axel, J. A. Scheepmaker, Noordw.hout, Mej. M v. d. Slikke, Breda, D. A. Tom (1) Vlaardingen C. v. Venetië, Leiden, A. Verduijn, Honselersdijk, D. Zemel, Leimui den. CORRESPONDENTIE J. v. H. Rotterdam. Accoord. G. W. P. Zuilen. U had inderdaad kunnen vol staan met één (onvex*schillig welken) zet van zwart). De rest was overbodig, daar ze geen nieu wen matzet oplevert. B. S. Ridderkerk. Die van'ant had U goed, maar de onjuiste nevenoplossing 1. Kf6: deed dit punt verloren gaan. Ik dank allen, die mij bij de jaarwisseling hun goede wenschen zonden, hartelijk. Wederkeerig wensch ik den lezers een gezegend jaar 1937. SPAANSCHE PARTIJ 1 e2e4 e7e5 2 Pgl—f3 Pb8c6 3 Lflb5 a7a6 4 Lb5a4 Pg8—f6 5 0—0 Lf8e7 6 Tfl—el Nu wit pion e4 dekt, dreigt pionwinst door LXc6 en PXe5. 6 b7b5 7 La4—1)3 d7d6 3 c2c3 De bekende voortzetting, die den looper het veld c2 opent en d2d4 voorbereidt 8 Pc6a5 9 Lb3c2 10 d2d4! Nu dreigt d4Xe5! enz. c7c5 10 11 Pbld2 0—0 12 Pd2—fl Dit paard moet naar e3, waar het uitstekende diensten doet. 13 v Lc8g4 Blijkens het vervolg kan wit nu tot een heftigen aanval komen onder opoffering van een pion. Het is niet uit te maken met behulp van het geringe materiaal, dat één partij slechts verschaffen kan, of dit pionoffer in alle opzichten correct is. Is dit laatste niet het geval, dan is 12 Lg4 wel een zeer krachtige zet, daar wit door 13 Pe3 een pion verliest 13 Pfl—e3 Aljechin zet door. 13 Lg4Xf3 14 DdlXf3 c5Xd4 15 Pe3—f5 d4Xc3 16 Df3Xc3 Tf8c8 Niet DXc3 wegens PXe7f en daarna bXc3 met stukwinst. 17 Dc3g3 Le7—f8 18 Lc2d3 Pa5c6 19 Lel—g5 Pf6e8 20 Tal—cl Dc7b7 21 a2a3 g7—g6 Onjuist, omdat de natuurlijke bewaker der ko- ningsetelling Lf8 van het bord verdwijnt waarna zwart een zwakke overhoudt. 22 Pf5h6f Lf6X'h6 23 Lg5Xh6 Pc6d4 24 Teldl b5b4 25 f2—f4! e5Xe4 26 Dg3Xf4 b4Xa3 27 b2Xa3 Tc8—c3 Dit verhindert wel hot dreigende 28 cö wegens TXd3 29 TXd3 Pe2f 30 TXe2 Dixit 31 DXd3 maar even later moet de toren terug naar c7. Beter was daarom 27 Pc6, gevolgd door Pc6e5. 28 Df4—f2 Pd4e6 Het paard kon beter naar c6 gaan. 29 a3a4 Ta8—c8 30 Tel—fl! Met do scherpe dreiging Ld3Xa6! De zwarte Dame mag dan niet nemen op a6 we gens DXf7t, Kh8, Df8t, PXI8, TXf8 mat. 30 Tc3c7 31 Tdlbl Db7c6 32 a4a5! Om Tb6 te laten volgen. 32 Ped—c5? Het groote bezwaar van dozen zet is, dat Ld3 naar c4 kan gaan en krachtig ingrijpen kan. Zwart had echter niet veel beters om pion a6 te bescher- 33 Lil3—c4 Dc6d7 Onjuist ware PXe4 34 LXf7f Kh8 35 Dd4f enz. 34 Df2a2! Pc5Xe4 35 TflXf7! Dd7Xf7 36 Lc4Xf7f Tc7Xf7 37 Da2eG Opgegeven. Dit was de beslissende partij, waardoor Aljechin No. 1 werd. DE RUILBEURS, BOVEN-HARDINXVELD Ten dienste van de lezers der Ver. Chr. Pers De aanvragen van Lever's zeep bons konden we allemaal afwerken. Niemand hoeft meer te wach ten voorloopig. Maar met Klokbons is het droevig, als er eens wat binnen komen worden ze met ge juich begroet. Heeft iemand er een flinke partij voor ons? En Hag zegels? We kunnen ook nog als uitzondering gebruiken: 2 Flora's honden plaat jes, 25 van Delft's Bezige Bijtjes, 60 Gouda thee lichten bons, 6 zwarte Kahrel Artis bons en 25 Niemeyer. Wie stuurt ze? Wil s.v.p. gratis ruilformulier zenden aan: Naam: Ad res: Woonplaats: Datum: De waarde der bons is als volgt: Bussink 8, Coe- lingh 3, D-E 6, v. Delft 10. Dobbelman 4, H-0 6, Droste 20, Hagzegels 8, Hille 8, Holl. Zw. Weeg- sch. 3, Paul Kaiser 6, Klaverblad 8, Klokzeep 10, Kwatta 3, Lever's zeep 20, van Nelle 4, Patria deel 1 10, deel 2 15, Pette 10, Pleines 3, Rademaker 3, Sickesz 3, Verkade oude albums 2, Boerdei'ij 4, Waar Wij wonen 10, Wascholine 2. Wie heeft voor ons Kwatta winkeliersbons? Boerderij-bons nemen we niet meer aan! VOORWAARDEN: 1 De Ruilbeurs bepaalt de waarde der bons en plaatjes. 2 Tot 500 pt. betaalt U 15 ct., tot 1000 pt. 20 et (aan postzegels). 3 Is het gevraagde niet in voorraad, dan leest U het antwoord in het Zondagsblad. 4 Vul dus goed in van welk blad der V.C.P. U lezer is. 5 Teveel gestuurde punten kunnen geboekt blij ven tot een volgende zending. 6 Van het puntenaantal dat U stuurt, wordt door de Ruilbeurs 5 afgetrokken. 7 Vraagt U van een album speciale nummers, dan betaalt U 2 pt. per plaatje meer. CORRESPONDENTIE: B. te Rotterdam. Na aftrek van de volledige serki, is er een tegoed van 285 pt. C. de P. te Hoek (Z.) 79 W.W.W. genoteerd. Jan P. te Oudega. Bocrdeiïj verz. 152 W.W.W. gen. Saldo 2000 pt We zien dus nog 2 maal 20 ct tegemoet. D. A. van der V. te Wildervank. Coelingh bons vragen we niet, evenmin plaatjes van K. en G. Na afti-ek van C. bons waren er 880 pt. over. B. albums zijn niet voor punten verkrijgbaar. J. B. te Tilburg. U bent ons 124 pt. schuldig. P. v. d. L. te Aalsmeer. Verzonden. H. B. te Arnhem. Hag 8 pt Mej. M. M. te de Li-er. Tot 1000 pt. 20 ct. Nu dus nog 2 maal 20 ct. (in postzegels van 5 of 6 ct s.v.p.) U krijgt 1800 kwatta J. v. d. B. te Zeist, Alleen Herfst 107 blijft gen. E. v. K. te Leiden. Zijn de postzegels er uit ge waaid? J. v. A. te Soesterlbeirg. Saldo 1039 pt. J. B. te den Haag. 33 W.W.W. gen. T. C. te Noordwijk-B. Alleen plaat B volgt nog. P. H. B. te Rotterdam-Z. Zoo is 't in orde. H. de B. te Veendam. Nu nog 147 Droste tegoed. Als we die plaatjes gebruiken kunnen, krijgt U een seintje. T. H. P. te Rotterdam-Z. Over 136 pt. ALBUMRUIL De heer B. J. Spit, Binnensingel 104 Vlaardingen, biedt te koop aan: Schatten der Aarde, Ertsen en Metalen, compleet voor 0.90. Pauli, de kleine Chinees, compleet 1.25. Het bruine monster, voor 0.40. DE RUILBEURS—HARDINXVELD. OPLOSSING van het Cirkelraadsel in ons vorig nummer: 1—6 on wed er; 2—7 Numcri; 38 omweg; 40 Rudi; 611 ruwaard; 712 Ivonne; 813 gloor; 914 Isar; 1116 dagdief: 1217 eender; 1318 ra-aio; 14—19 rust; 16—21 finesse; 17—22 rammel; 1823 oudje; 1924 tuig; 2126 effenen; 22—27 Latona; 23—28 erica; 2429 gaas; 26—1 negrito; 272 adelen; 283 animo; 294 ster. De zes woorden zijn: a. onorde; b. rigide; c. derrie; d. frotté; e. elegie; f. naaste. Geld, met zweet vergaard Wordt met smaad verkwist, Of met vrees bewaard, Of met smart gemist. Hendri1' de Vrios. 33

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14