TUINBOUW pRAATUURTJE RENOVATU DONDERDAG li JANUARI 1937 No. 369 Winterbespuiting van Vruchtboomen met carboleum Hoewel een aansporing tot. het bespuiten in den winter van de vruchtboomen met carbolineum voor vele fruittelers niet noo- dig is, aangezien zij de waarde van deze bespuiting reeds hebben leeren kennen, meent de Plantcnziektenkundige Dienst toch goed te doen. nogmaals de aandacht er op te vestigen,, opdat zij op nop ruimere schaal dan nu reeds het geval is. zal wor den uitgevoerd. De ervaring heeft geleerd, dat voor het Verkrijgen van een goede oogst van prima fruit niet alleen een goede bemesting en verzorging der vruchtboomen noodig is, maar dat ook een reeks maatregelen ter be strijding van insecten en ziekten moet wor den uitgevoerd. Deze maatregelen bestaan voor het aller grootste deel in bespuitiingen, die op kleine oppervlakten met rugpulverisateurs of vat- spuiten kunnen worden uitgevoerd, maar waarvoor voor de grootere boomgaarden in de laatste jaren reeds verscheidene honder den motorsproeimachines zijn aangeschaft. Deze laatste verdienen verre de voorkeur, daar zij het den boomgaarclbezitter mogelijk maken de verschillende bespuitingen op het juiste tijdstip in korten tijd uit te voeren. De eerste bespuiting in de boomgaarden 5s die met vruciitboomcarbolineum, meestal 7Y2 pet. in enkele gevallen (bij sterke bloed- luisaantasting en op verwaarloosde hoo rnen) iets sterker, nl. 10 pet, voor pruimen echter hoogstens 6 pet en voor perziken hoogstens 5 pet. Terwijl verschillende appelsoorten nog im Maart bespoten kunnen worden, dienf men peren en kersen voor eind Februari behan deld te hebben. Pruimen (ook krozen) be- spuite men liefst niet na midden Februari, perziken buiten moeten voor eind Januari, perziken onder glas uiterlijk begin Januari bespoten zijn. Met deze bespuiting worden in hoofdzaak Insecten bestreden, vooral de bladluizen (waarvan de op de takken overwinterende eieren gedood worden) en verder blad- vlooien. schildluizen, eendge rupsensoorten [(o.a. de eieren van de wintervlinder). Ook de wieren, korstmossen en algen (de groene aanslag) op stammen en takken worden door carbolineum gedood, waarmee niet alleen een overwinteringsplaats voor insecten wordt weggenomen, maar wat ook een zeer gunstigen invloed op de groei van den boom uitoefent. De met carbolineum be spoten vruchtboomen ontwikkelen zich dan ook in het voorjaar zeer krachtig en heb ben een groot donkergroen blad. dat vrij is ,van elke insectenbeschadiging. De carbo- ïineumbespuiting dient dus om de boomen gezond en krachtig groeiend te maken. Daarom kan zij voor alle boomgaarden worden aanbevolen. Zij kan in den loop van den winter, maar voordat de knoppen beginnen te zwellen, worden uitgevoerd en onder zoodanige weersomstandigheden, dat de sproeivloeistof spoedig opdroogt op het hout. De bespuiting moet met zorg worden uit gevoerd en al het hout, dus zoowel de stam men en de takken als de uiteinden van deze moeten goed bevochtigd worden, daar voor al op de een-jarige takken de eieren van bladluizen en andere insecten voorkomen. Ook voor bessenstruiken en frambozen is een carbodineumbespuiting zeer aan te be- iyelen. Aanwijzingen voor de bespuiting Vindt toen in Mededeeling no 73 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst, Sproeischema [voor fruitboomen, waarin ook alle verdere noodzakelijke bespuitingen zijn vermeld. Dit boekje is bij den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen verkrijgbaar 10 cent. Nadere inlichtingen worden gaarne door genoemden Dienst en de op verschillende plaatsen gestationneerde ambtenaren van deen Dienst, zoomede door de heeren Rijks- tuinbouwconsulenten gegeven. Meer Veevoeder van eigen bodem Beweiding en ensilage op doelmatige wijze Voor de bestuursleden en assistenten van de vereen iging voor bedrijfsvoorlichting, heeft te Rotterdam Dr. Ir. H. J. Frankena kcrtgeleden een voordracht gehouden over het onderwerp: Stikstofbemesting, weiden en ensilage. Pas in de laatste tijd, zoo merkte spreker op, zijn de problemen omtrent het beweiden de aandacht der belanghebbenden gaan vragen. De weide heeft als voedselbron groote bcteekenis en het is goed hiervan studie te maken. De reeds verkregen resultaten laten zien dat een doelmatige beweiding zeer sterk kan bijdragen tot een meer rationeel graslandgebruik. Eerst werd stilgestaan bij de mogelijkheid van vervroeging van de grasgroei in hel voorjaar en werd duidelijk aangetoond dal men niet behoeft te wachten op voldoende gras wanneer maar tijdig stikstofmest wordt aangewend. Vervolgens kwam de weide- techniek in den voorzomer aan de orde; hierbij werd vooral de nadruk gelegd op de maatregelen om een slordige beweiding te voorkomen, daar dit aanleiding geeft tot groote verliezen. Spr. noemde gevallen, waarbij slechts de helft van de productie aan de dieren ten goede kwam, terwijl bij zijn eigen proeven was gebleken, dat men door een doelmatige indeeling van de per- ceelen in den voorzomer op dezelfde opper vlakte 20 pCt. aan weidedagen kan winnen. Ook de hoeveelheid gras bij het inscharen bepaalt mede welk deel van de productie de dieren ten goede komt. Er werden gevallen genoemd waarbij door een doelmatiger keuze van het tijdstip van inscharen in verband met de hoeveelheid gras de ver liezen van 30 pCt. tot 10 pCt. waren terug gebracht De beweiding in de herfst eischt wel min- dei zorg, omdat het gras niet meer zoo snel groeit; toch meende spr. dat ook dan nog wel verbetering te krijgen was door ver zorging met stikstofmest ter behoud van frisch, groen, voedzaam gras. Ook op de samenstelling van de grasmat heeft de beweiding invloed. Een krachtige bemestingstoestand in de winter zal de voor jaarsgroei ten goede komen. Wat de wintervoedering betreft, moet ter beperking van het onkostencijfer aan krachtvoer in de eerste plaats gestreefd worden naar een betere kwaliteit ruw voer. Dit is mogelijk als maar vroeger gemaaid wordt. Hiertegen worden echter bezwaren geopperd; n.l. dat vroeg maaien te veei gaat ten koste van de hoeveelheid en het hooi-winnen niet mogelijk is als men zoo vroeg maait. Tegen het eerste bezwaar werd aangevoerd, dat de hoeveelheid zeer ge makkelijk was op te voeren als men maar tijdig stikstofmest gaf; het tweede bezwaar was ten deele te omzeilen door het hooi land eerst vóór te weiden. Men kan dan wel is waar later hooien maar verkrijgt toch nog een jong product, wanneer men dan tijdig oogst. En verder opent de toe passing van ensilage de mogelijkheid om jong, voedzaam gras voor den winter te bewaren. Bij de bespreking van het verschil tusschen Hollandsche en Finsche kuil wer den de onderzoekingen van het proefstation in Hoorn vermeld. Op grond van de voor handen gegevens kan becijferd worden, dat bij de thans geldende krachtvoerprijzcn het verschil tusschen de meerdere baten en de hoogere kosten bij de Finsche methoden ruim 50 gld bedragen in vergelijking met de Hollandsche methoden voor een silo van 40 M3. De toepassing zal thans me^r dan ooit van nut kunnen zijn. Een tweede fruitkoeihuis op de Zuid-Hollandsche eilanden Thans te Oud-Beijerland Onder de vele pogingen om voor Neder- landsche levensmiddelen een grootere en meer loonende afzet te krijgen, neemt het opslaan in koelruimten in de laatste jaren sterk toe. De verschillende levensmiddelen moeten echter op zeer verschillende wijze behandeld worden. Terwijl men vroeger al leen lette op een verschil in temperatuur, bleek het in de loop van de jaren, dat in de koelhuizen niet alleen de temperatuur, maar ook de luchtvochtigheid een groote rol speelt. De zeer groote waarde, die een speciale luchtvochtigheid bij het waren moet worden toegekend, treedt in het bijzonder op den voorgrond bij het be waren van fruit en groenten. De onderzoe kingen op dit gebied zijn nog van betrek kelijk recenten datum. Het is immers nog geen tien jaar geleden dat door Prof. Ir. A. M. Sprenger en Ir. R. Mulder onderzoekin gen op dit gebied werden aangevangen. De resultaten van deze onderzoekingen vin den de laatste jaren in de practijk veel toe passing. De oogst van een bepaalde fruitsoort vindt dikwijls plaats in een korte periode. De aanvoer kan dan aan de veilingen zoo groot zijn, dat de prijs aanmerkelijk in zakt. De Veilingbesturen beginnen in te zien, dat hierin verbetering kan worden gebracht, wanneer bij een Veiling een koel huis is, zoodat tijdig een hoeveelheid fruit of groente uit de markt kan worden ge nomen. De inzakking van de prijs vindt dan niet plaats en wanneer later van de betreffende soort minder wordt aangevoerd komen de gekoelde producten weer in den handel. In dezen zomer kwam een koei- huis tot stand bij de Coöp. Tuinbouwvei ling Barendreoht en Omstreken G.A. te Barendreoht. Voor eenige weken is bij een tweede vei ling op de Zuid-Hollandsche eilanden een fruitkoeihuis verrezen, n.l. G.A. te Oud- Beijerland. Het bestuur onder voorzitter scihap van den heer A. Schipper Kzm, en de Directeur de heer A. Schipper Kl.zn.. kwam verleden jaar tot de overtuiging dat een fruitkoeihuis bij de Veiling te Oud- Beijerland een eisch des tijds zou zijn. Het ontwerp van het bouwkundige gedeelte werd opgedragen aan den heer A. Dekker architect te Spijkenisse, terwijl het koel- technische plan ontworpen werd door Ir. H. H. W. van Eijk, Raadgevend Ingenieur te Deventer, die ook technisch adviseur voor het hiervoor genoemde koelhuis te Barendreoht. Ook de heer Ir. R. Mulder, Rijkstuinbouw consulent, verleende zijn medewerking bij het ontwerp, zoodat men zeker was, een koelhuis te krijgen, dat door verschillende deskundigen bekeken was. Het resultaat is, dat de Veiling thans een koelhuis be zit, waarin 100.000 kg. fruit kan worden opgeslagen. Naast de ruime koelruimten be zit het koelhuis een machinekamer en een tempereerkamer. In deze laatste ruimte wordt het fruit gebracht voordat het uit het koelhuis komt. Wanneer gekoeld fruit in een warmere atmosfeer komt, bestaai de mogelijkheid dat vocht op het fruit neer slaat. Teneinde dit te voorkomen, moet hei uit te brengen fruit langzaam op een hoo gere temperatuur worden gebracht. Dit ge schiedt in de tempereerkamer. De verbin ding tusschen de koelruimten en de tem pereerkamer bestaat uit luiken, waardoor een rol baan geplaatst kan worden. Het vochtgehalte in fruitkoelhuizen moet zeer hoog worden gehouden. Het is echter wenschelijk, naast een hoog vochtgehalte ook de mogelijkheid te hebben, de tempe ratuur in de verschillende ruimten op een verschillende hoogte in te stellen. Deze temperatuur moet immers ingesteld wor den niet alleen naar de soort, maar ook de variëteit. Bij deze verschillend in te stellen temperaturen, moet het vochtge halte ook geregeld kunnen worden. Bij de installatie te Oud-Beijerland geschiedt dit allés volkomen automatisch. Wanneer de temperatuur in één van de koelruimten stijgen, komt automatisch de koelin stallatie in werking. Door de toepassing van een vinding van den raadgevenden ingenieur, wordt vanuit de machinekamer bij iedere willekeurige temperatuur in de "koelruimte ook de relatieve luchtvochtig heid van de lucht geheel automatisch gere geld. De geheele installatie bezit derhalve een hoogè technische volmaaktheid. Ontvangen geschriften Zaadprijscouiant van Gebr. van Namen, te Dordrecht De eerste is er. En een van de besten. Een oude bekende, die steeds weer door de ge bruikers van zaden voor hun tuinm, 't zij de moes-, 't zij voor de bloemen tuin geraadpleegd zal worden. De firma Gebr. von Namen doet steeds haar uiterste best d£ gebruikers het beste van het ï>*sle te leveren en alles te doen om hen te gerieven. Het bedrijf is als „erkend sel eet iebed rijf aangesloten bij de B.K Z, (Bonds-Keurings- instituut voor Zaaizaden). Dat is dus het officieele cachet op de borgstelling, die de naam van Namen reeds was voor de door hen geleverde zaden. Als steeds bevat deze prijscourant een duidelijke en uitvoerige opgaaf van de werkzaamheden die maandelijks in de groententuin zijn te verrichten. Verder bij elke zaadsoort een duidelijke aanwijzing hoe gezaaid en verder gehandeld moei Worden. Ook de bloemenkalender, aangevende wanneer de bloemzaden gezaaid moeten wor den en hun bloeitijd, evenals een aanwijzing voor het kweeken der bloemen ontbreken weer niet. Evenmin de lijst die aangeeft hoe de bloemen gebruikt kunnen worden, voor randen, vakken, rotspartijen, bloem bakken enz, 353 Tjonge, tjonge wat waren dat mooie paar den, daar in de bruidsstoet op 7 Januari te Den Haag. Je zou er het bruidspaar bijna door ver geten. Maar toen de gouden koets in mijn ge zichtsveld kwam zag ik toch geen paarden meer Zoodat ik heusch met kan zeggen wat voor dieren het waren. Zwarte of bruine of Vossen, 'k Weet het op geen strikken na. Voor het echter zoo ver was, dat de ber- ïiners met de bruidsmeisjes er in en zwarte, vurige paarden er voor de stoet openden, had ik een paar uur gelegenheid om de paarden van onze huzaren te bewonderen. Vlak voor bet raam waar ik had postgevat stond een eskadron te wachten om straks na de plechtigheid in de kerk, vlak bij ons bureau in Den Haag, de wagens vooraf te gaan. Mooie dieren waren dat. Uitgezocht, dat kon men zien. 'n Lust voor een paarden liefhebber, waar ik me ook nog onder rang- Zooïets is toch nog mooier dan een auto. Zoo nu en dan raasde de motorpolitie voorbij. Zielig gezicht vind ik dat, vergele ken bij de martiale figuren die gevormd .worden door een politieagent en een politie- paard. Dat is wat je noemt Zoo'n politieagent met de politiemotor I* ter niets bij. Zoo nietig, vindt ge ook niet Zoo gewoon. Zoo laag bij de grond. Neen dan zoo'n fier te paard zittende po litie of marechaussee. Daar zit leven in. Dat ze voor bijzondere gelegenheden, hoog tij dagen, als wij in de vorige week beleef- 'den en van nabij meemaakten, paarden ge bruiken en geen auto's, zelfs niet van 100 en 200 paardekracht is een bewijs dat het paard de eeuwen door zijn roem heeft we ten te handhaven. Dat deze paarden met bij zondere zorg worden uitgezocht voor zulke bijzondere gelegenheden ook dat is begrijpe lijk. Daar hebt ge het beroemd geworden PAUKENPAARD VOOR DE ENGELSCHE KRONINGS PLECHTIGHEID Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis dat ze in Groningen gingen zoeken en daar waarschijnlijk ook gevonden hebben. Nie mand minder dan de graaf van Athlone is daarvoor naar ons land getogen en heeft in Groningen de provincie, die evenals Gelder land, bekend staat om zijn mooie paarden, gezocht naar een paard van een bijzonder uiterlijk. Bont met een fraaie afteekening. En natuurlijk in zijn geheel een paard, dat uitmunt door bouw en gang, zooals Gronin ger paarden daarin uitmunten. Zooals ge ziet heeft ons Gronings paard een goede reputatie in het buitenland ook in de hoogste kringen, 'k Vennoed dat alle paarden van Nederland van de hit van de schilleboer tot de Arabische paarden uit de stallen van onze Koningin er trotsch op zul len zijn, dat in Nederland is gezocht naar een collega van hen, die de pauken zal moe ten dragen in de kroningsstoet. Maar voor het zoover is zal dit paard, als het gekocht wordt (de foto is ter beoordeeling aan den Engelschen koning gezonden om van Z. M. goedkeuring van de koop te verkrijgen) nog heel wat moeten leeren. Want om vlak naast zijn schoft twee groote trommen te dragen, dat is al ongewoonte voor zoo'n beest en als daar ook nog op geslagen wordt zooals ik de vorige week in de bruidsstoet zag, waarbij hooren en zien je vergaat, zal dit Gronings paard, dat de spat er al in zet als de dienstbode op vele meters afstand op het stofblik slaat, niet zoo gauw aan zijn kop verdragen. Maar alles went. Men heeft handigheid ge noeg om een paard te dresseeren. Of de partijleiders er genoeg routine in hebben de kiezers te dresseeren is in ons land een open vraag, die vaak met neen en maar heel weinig met ja beantwoord zal kunnen worden. Zeker er zijn partijen, die ze tamelijk aan het touwtje hebben, enkele buitenbeentjes daargelaten. Nu DE KLEINE BOEREN MET EEN EIGEN LIJST BIJ DE KAMER VERKIEZINGEN zullen uitkomen wordt het wel eens tijd, om hen die zich bij die organisatie hebben aan» Weet ge dat de uitvoer van granen en meel uit Polen in het derde kwartaal 1936 ruim 25 pet meer bedroeg dan in hetzelfde kwartaal van 1935. dat dc Britsche regeering maatregelen heeft genomen omtrent de invoer van land en tuinbouwproducten uit Duitschlartd en Luxemburg, in verband met het in deze landen voorkomen vara de colo radokever. dat in Argentinië nu de graanprijzen weer gaandeweg de hoogte in gaan, de richt prijzen weer zijn afgeschaft en de graan markt aldaar dus weer haar bewegings vrijheid hernemen kan. dat thans weer groote aaiikoopen rundvee in Friesland worden gedaan door de vertegenwoordigers van het Palestijnsch Rundvecstamboek, Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Voerartikelen Onder de groote druk van d© vele booten met belangrijke partijen mais, welke vorige week binnenkwamen, konden de mais- prijzen zich niet geheel handhaven, of schoon de inzinking slechts zeer onbedui dend was. Gerst bleef zeer vast gestemd liep zelfs nog iets hooger in de vorige Met rogge is het een eigenaardige toe stand. De buitenlandsche rogge blijft zoo va6t, dat de regeering den denaturatie- toeslag tharas op nihil heeft gesteld en dus rogge thans evenals d© mais en de gerst enkel de monopoliereohten als bescherming heeft. Daardoor zal natuurlijk voor het oogenblik de denaturatie vervallen er in theorie de waarde van blanke en kleurde rogge gelijk. De rogge als voeder- graan ligt echter belangrijk hooger dan de mais en wordt daarom zeer weinig gekocht Verkoopers daarvan op de huidige hooge prijaen zijn er genoeg, maar koopers niet. Ten opzichte van haver heeft de regee ring ook weer de monopolieheffing laagd en thans op ƒ2.50 gebracht. Daar door is inlandsche haver weer iets goed- kooper geworden, maar het aanbod hier van is uitermate schaai sch. De koekenprijzen zijn ook in de afgeloo- pen week onveranderd gebleven. Inland sche cocos- en grondnotenkoek blijven nog schaars aangeboden; er is echter in deze koeken voldoende aanbod van buitenland sche soorten. Meststoffen Stikstofmeststoffen. Het eigen lijke stikstofseizoen is begonnen, dat wil zeggen, de periode, dat de vereenigingen voor haar leden-landbouwers de stikstof beginnen af te nemen. De afleveringen voor de maand Januari zijn druk aan den sang en reeds begint men ïlles in gereedheid te brengen voor de partijen, die in Februari, vooral die welke in de eerste helft van Februari, ter (bestemming moeten aangekomen zijn. De groote zorg in dezen tijd van de pro- duoenten, groothandel en expeditiebedrij ven is het gesloten water. Ben strenge vorst kan alles in de war brengen, wat zoo zorgvuldig voorbereid was, vooral waar een zoo belangrijk deel van de geheele stikstofverzendingen in Januari en Fe bruari valt, dus juist in de natuurlijke vorstperiode. Sinds het vrachtautovervoer zoo belangrijk is toegenomen, kan men hiermede de bezwaren voor een goed deel ondervangen, dooh nog altijd blijft de strenge vorst een ernstig bezwaar. Zoodra het seizoen aangevangen is, be ginnen ook de orders weer te loopen. Tot ons genoegen werd er de laatste dagen naast allerlei andere soorten ook aardig wat kalksalpeter gekocht. Thomasmeel. Het sdhijnt, 'dat thans eenige beweging komt in de markt van thomasmeefl. Terwijl toch de Januari- partijen in vele gevallen reeds verscheept BB" GEVESTIGD TE AMSTERDAM QP6EPICHT iflj He m B BELASTINGZAKEN - BOEKHOI^ Voor ALBLASSER WAARD 'erk is Uw aangewezen adres: F.cd< J. VAN HOVEN SLIEDRttin" TeL 271 D 15 (by de Tolst^ 3 Centrale Boekhouding voor alle bedaart RIETMATTEN U GOEDE KWALITEIT, LAGE Alle soorten RIET r b VRAAGT PRIJS Fa. H. DUBBELDAM Ha' TE LEF. 634 GORING] <f.h GLAS ge per klet va 64 ruiten 61.5 X 88 cm. A S-75 ern 36 ruiten 69.5 X 48.6 cm. 5.758 47 ruiten 69.6 X 38 cm. èt 5.75 du 94 ruiten 38 X 29.6 cm. a 5.75 120 ruiten 82.6 X 27 cm. 5.75 ltr< 21 ruiten 141X 73 cm. A 14.75 o i Dubbeldik glaa. Kisten gratie Niet v. d. BURGH's Glasharr TELEFOON 15 MAASLAND f =fcl zijn, komt men reeds bijkoopen, of ft men een gedeelte van de Februari-ppor reeds op. Dat klopt ook met de algeferl verwachting, dat er op tal van pl#re •nog gekocht moet worden. Er is dotfer slechte weer zeker een achterstand83 staan en deze moet thans in de dl01' maaraden ingehaald worden. De markt was in het algemeen u! ;De dalende tendenz schijnt tot stilstL.a 'zijra gekomen. Superfosfaat. In dit artikel I8 nu ook leven te komen. De aflever"'' •beginnen. "n Om van de Januari-prijzen te profil1?! moeten de orders uiterlijk 20 Januafec In het bezit van de fabrieken zijn, 'zorge er dus wel voor tijdig zijn af ij te doen. Daarna gaan immers de pr< in Nederland 5 oent per 100 kg. omhow itr Het in Groningen voorloopig aangekochte paard, 'dat dienen moei om in 'ds Engelsche kroningstoet op 12 Mei a.s. de pauken te dragen. Be foto werd opgezonden dan den Engelschen koning, die over definitieve aankoop zal beslissen. gesloten, of plan hadden dit te doen, te waarschuwen. Een der leiders vara de actie der „kleine boeren" heeft het eenige dagen geleden gezegd, dat zijn groep met een eigen lijst zal komen bij de e.v. Kamerverkiezin gen. Dat wordt natuurlijk niets. Dat geeft maar meer verdeeldheid, dat geeft verdere verbrokkeling, dat geeft nadeel voor deze kleine boeren. Eerst heette het: we doen niet aan practi- sche politiek, alleen aan sociaal-economi sche. later hoorde men al een soort waar schuwend voorteekera, en werd er op gezin speeld dat men wel eens in gewoon politiek vaarwater zou kunnen gaan spelevaren. Nu hoor je het: we doen mee in de strijd om een zetel. Dom is dat Gesteld, dat ze één zetel krij"- gen, wat nog maar heel, heel vaag vermoed kan worden, als men daarbij nog optimis tisch is, welnu laat ons zeggen, dat ze één zetel krijgen, dan beteekent die toch nog niets tusschen de 99 andere leden der Twee de Kamer. Deze 99 zullen zeggen, dop jullie je eigen boontjes maar. Ge zijt nu zelf in de Kamer, wij 'behoeven dus niet meer voor jul lie op te komen. Ja, zoo gaat het Het zal de kleine boeren geen voordeel doen. Ook niet als ze niets bereiken, waar veel kans op is. Wat zal dat voor een indruk maken! Laten ze in hun eigen politieke partij blijven. Daarin hebben ze veel meer te zeg gen. Daardoor bereiken ze veel meer. Daar mee krijgen ze beter huift De vorige verkiezingen waren er 8 min of meer groote partijera. Doch 54 lijsten werden ingediend. Veertig brachten het tot niets. Zes tot één lid vara de Tweede Kamer, dus ook tot niets. De 8 partijen, die het tot iets brachten kunnen iets bereiken. En door deze partij vertegenwoordigers is het mogelijk dat met de belangen van leden, die tot zoo'n partij behooren, gerekend wordt. Wat niet geschiedt als er voor dezulken één lid zit ting neemt Of als men vergeefs een storm loop op een zetel waagde. Laten die het zelf opknappen wordt er ge redeneerd. Dat is dan ook zeer begrijpelijk. Beter begrijpelijk dan hoe sommige dwaze berichten in de wereld komen. Zoo weet 't Neue Wiener Journal, een te Weenen verschijnend blad, te vertellen, dat BIJ ONZE KONINGIN DE HAMMEN AAN HET PLAFOND HANGEN Moet ge hooren wat zoo'n blad durft te schrijven: „Koningin Wilhelmina vertoeft tijdens de Kerstdagen altijd op Het Loo, dat genoemd wordt: het doornroosje op de heide, het is het toevluchtsoord van Hollands heerscheres bij haar volk. In de lage, van Rembrandts halfdonker vervulde vertrekken hangen rood-gouden glanzende sierpannen en prach tige hammen van de plafondhalken. Hier hebben de heerschers uit het Huis van Oranje reeds altijd als boeren geleefd. Koningin Wilhelmina noodigt slechts haar naaste verwanten met Kerstmis op Het Loo uit In een kleine kapel wordt een gods dienstoefening gehouden. Burgers uit het naburige stadje „Appeldorn" zingen daar bij wijdingsvolle, van vreugde vervulde Kerstmiskoren en wenscnen hun Landsvrou we met een ruiterlijken, hartelijken hand druk een vroolijk feest Terwijl in andere jaren de Koningin de feestdagen doorbrengt met inspectie der rijke stallen, vischvijvers en landerijen van Het Loo, was Kerstmis van dit jaar geheel gewijd aan den grooten dag van 7 Jan. Voor de laatste maal paste Prinses Juliana haar bruidsjapon en prins Benno droeg voor de eerste maal op zijn hand de groote plak ham, welke de Koningin altijd op de hand legt van haren vooraaam- sten gast". 'k Zie priii9 Bernhard al met een plak ham in zijn hand meehelpera de bruidsjapon die prinses Juliana past, tereoht schikken. Men moet al heel wat verbeeldingskracht hebben om zoo'n stuk klaar te makera voor de krant en dat nog wel in Weenen (niet bij de Papoea's). De Nederlandsche hammen schijnen alleen door het denken er aan den journalist zwaar op de maag te hebben gele gen, zoodat hij deze dwaze droom droomde en dwaas genoeg was deze dwaasheid neer te schrijven ook, die bij ongeluk naar de zet terij gezonden werd. Anders is het moeilijk te verklaren* Wel te verklaren is het, dat DE PLUIMVEEHOUDERS IN. EEN MOELIJKE POSITIE zich bevinden. Velen van hen ontvingen geen erkenning als fokker en werden daardoor op zeer ern stige wijze in de grootte van hun broedver- gunning beknot en wel met bijna 70 percent. Door de redactie in de Pluimveehouderij is daarover aan den minister geschreven en er op gewezen, dat deze moeilijke positie verlicht kan worden en wel op de volgende wijze: Deze categorie van beroepspluimveehou ders worde een even groote broedvergun- ning toegestaan als den kuikenbroeders, be- hoorende tot de A-categorie. Zij worde gelijkgesteld met de categorie „houder van een vermeerderingsbedrijf', waardoor zij hun oude afnemers van broed- eicren kunnen behouden. Hieraan werd toegevoegd, dat door deze beide maatregelen geen andere categorie op ernstige wijze benadeeld kan werden, Dat laatste is een geluk, want tegei dig gaat het meestal zóó, dat als een' gorie van bedrijven op de voorgrondt een andere categorie in een hoekje -nf geduwd. Zoo b.v. het Bri ZICHTEN MET DE ZELFBINI& DAT GOEDKOOPER MOET Tg' ZIJN ALS HANDARBEID itt- Ul< Hierover heeft Dr. G. Veenstra hÊ1' en ander medegedeeld naar aanleidic een door hem gedaan onderzoek. UiP-'1 mededeelingen blijkt, dat het kosten v.el zichten met de zelfbinder op een z€*n bedrijven, waarvan 15 tot 42 H.A. mê11 zelfbinder gezicht werden, in 1935 peP hebben bedragen voor afschrijving, re: onderhoud van f 5.28 tot f 12.80 (geen* f 7.79) en voor kanten zichten en b bediening en gebruik van paardenÉ paardenuur is zonder bediening op 2§ gesteld) ep eventueel tractor van f 51 8.85 (gemiddeld f 7.60). In totaal rieerden de kosten van het zichtf H.A. van f 13.48 tot f 21, terwijl het i delde f 15.39 bedraagt. De man-urei gerekend op 30 cent, vrouwen- en jofr- uren zijn gelijk gesteld aan 0.6 ma- De bedrijfsconsulent merkt daarbij o de totale kosten per H.A. gezicht I hij de 7 deelnemers op één uitzondert niet veel uiteen loopen, zoodat het' 11 den gemiddelde vrij betrouwbaar i^ het gemiddelde bedrag van f 15.39 vP ken wordt met de bedragen, die in|N ningen als accoordloon handarbeid voor zichten, binden en hokken, dan dat op de bedrijven waar jaarjjjks 1 veer 30 H.A. met den zelfbinder kan v 3 gezicht door gebruik hiervan een bal lijk voordeel wordt verkregen. Maar, merken we even op, de werp. heid wordt er door bevorderd. En df moest in dezen ingegrepen zijn. Dre beter geweest. Hoewel'k moet dfft bekennen, dat er arbeiders zijn, die ic naar hebben gemaakt, door geregeld^ in de oogsttijd te gaan staken. Ook hier blijkt weer dat staken een,el kan zijn, dat zijn hanteerder het wondt. ia Niet alle staken. n Zoo b.v. niet de staking, die ik proclameer, door te zeggen e Tot de volgende week. Ie praatjesma£

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8