ver» Links: Een doorkijkje in een der zalen van het 'paleis Kneuterdijk in Den Haag, waar de geschenken staan opgesteld van Prinses Juliana en Prins Bemhard, welke van heden af te bezichtigen zijn. S Het nieuwe Raadhuis van Boxtel, dat aanvankelijk nog verschollen lag achter het oude Raadhuis, is door het afbreken van dit laatste, geheel vrij komen te staan, waardoor Boxtel een groote verandering onderging. 396 Nadat de vorst'als spelbreekster was opgetreden, kon gisteren door het omslaan van het weer, wederom wor- den voortgegaan met het storten vani het beton voor het nieuwe Beursgebouw aam den Coolsingel te, Rotterdam De locomotief „King George VI", de eerste locomotief, wélke naar den nieuwen Engelschen koning werd ge noemd, is gisteren gereed gekomen. De machine zal dienst doen op een der lijnen van de Great Western Railway 'ANNEER ZULLEN DE HERVERKIEZINGEN ZIJN? '<£j e Junimaand lijkt waarschijnlijk parlementaire molen heeft nog el te doen riste. Velen sohijnen te worden gekweld door de aag: wanneer zullen in 1937 de verkiezin- n voor de Tweede Kamer worden gehou- u, Hante vraag is inderdaad niet zonder beteeke- s, maar dit staat toch wel vast, dat niet de prille jeugd van 1937, gelijk wel eens schreven en gezegd is, de groote politieke tn ldslag door Kamerontbinding zal worden ^Tijdrekenkundig zou dit vrijwel onmoge- ïamt zÜn- Men ga maar eens na. itoa Op 26 Januari a.s. keert de Tweede Kamer -es fuS van reces. Werkt zij met gebruike- ken spoed en op normale wijze, dan zul- vm)a zeker drie vergaderweken gemoeid zijn n K(et de Grondwetsherziening en de Indische jgrooting. •eio ^00r Grondwetsrevisie mogen wel ander- ireh'Jlve twee vergaderweken worden gere- jam jnd. .De Indische begrooting nam verleden 2n lar zeven vergaderdagen in beslag; dat is is ook bijna twee weken. 11 *We zijn dan reeds dicht bij Maart ai 12Van de belangrijkste ontwerpen, die hog illen moeten worden afgedaan, noemen we a- herberekening der Indisohe pen- Senen (waarbij een principieel debat te r wachten is), de reorganisatie van het joorwegbedrijf, de nietigverklaring van udclausules, de concentratie der bijz. holen en ook de wijziging der Diensplicht- ït. Zelfs bij snel werken zal het welon- [sj 'Veer April geworden zijn eer een en ander waarbij zich nog allerlei ander werk zal den iegen tot een goed einde is gebracht 3P.7<Wanneer dan tusschen half en eind April '|'^t Kon. besluit tot Kamerontbinding wordt 4j;igekondigd, mag rekening houdend met 9,7ii Eerste Kamer en met de periode van 40 J-^Jlgen, welke tusschen antbindingsbesluit en 4 ojrkiezing gelegen mag zijn worden aan- "Vijnomen, dat de dag der verkiezing niet ver Juni zal afliggen, en misschien wel in l2"fj eerste helft dier maand gekozen zal wor- aiqn. 2.6i Ook om andere redenen lijkt ons deze tijd is jaars niet onwaarschijnlijk. De Eerste Kamer zal n.l. eveneens haar ak op wetgevend gebied ongeveer moeten tbben beëindigd. Daartoe behooren de ge- Le*'ele Rijksbegrooting, de Indische begroo- u M-ng. de Grondwetsherziening en de serie in belangrijke wetsontwerpen, welke overi- tWins haar door de Tweede Kamer zullen orden toegezonden. ,Nu mag men er rekening mee houden, dat ize Senaat zoo noodig snel zaken r- 'p doen. m m 10n grond van haar verleden nemen we 'tn, dat de Rijksbegrooting die in !yin periode in beslag nam gelegen tusschen 3 831 Februari en 26 Maart omstreekB half 4.10 Maart, in ieder geval voor het eind van Maart in veilige haven zal zijn en dat de Indische begrooting reeds in April ver leden jaar werd ze in Mei in twee dagen behandeld het Staatsblad zal hebben be reikt. Dan resten nog Grondwetsherziening, etc. Het komt ons niet onwaarschijnlijk voor, dat dit alles voor het eind van April alle parlementaire stadia zal hebben doorloopen. Het zal allicht half Mei worden. Tenzij met een abnormaal geforceerde af doening dezer wetsontwerpen genoegen zou worden genomen. Dat willen we echter niet veronderstellen. Hoe dit intusschen zij, ook van deze zijde bezien, komen we tot de tweede helft van April als vroegste periode, waarin een onthindingsbesluit raison heeft en een niet al te vreemde parlementaire situatie in het leven zal roepen, ook al zal de oude Kamer pas ontbonden worden op den dag, vooraf gaande aan dien, waarop de nieuwe Kamer bijeenkomt De oude Kamer zal na het onthindings besluit hoogstens eenvoudige loopende za ken kunnen blijven afdoen. Het belangrijke parlementaire werk zal in de periode van demissie behooren te rusten, buitengewone gebeurtenissen natuurlijk voorbehouden. Het waarschijnlijkst is dus, dat de ver kiezingen in Juni zullen zijn. Deze speculatieve beschouwingen moeten er evenwel niet toe leiden, dat onze staat kundige organisatie een afwachtende hou ding moet aannemen. Integendeel. Hot ap paraat moet zeer tijdig in actie worden voor gebracht Te lang wachten brengt gevaren mee en levert schade op, die onmogelijk meer kunnen worden ingehaald. Want dat het er spannen zal, daarvan kan men verzekerd zijn. Paraat dus. Zoodra het sein gegeven wordt, moet alles over de geheele linie in actie kunnen zijn. Ondememersraad van Ned.-Indië Maaltijd t«r eere van Indische delegaties De Ondememersraad van Ned.-Indië heeft gisteravond in hotel De Witte Brug te Scheveningen een maaltijd gegeven ter eere van de Indische delegaties hier te land9 aanwezig in verband met de vorstelijke hu welijksfeesten. Behalve deze delegaties behoorden tot de genoodigden vele prominente figuren uit de Indische Cultuur- en Handelswereld. Tijdens deze maaltijd heeft oud- Minister Weiter het woord gevoerd en er op ge wezen hoe diep de liefde is geworteld in de volken, die de Nederlandsche staalgemeen schap uitmaken. Spr. stelde een dronk In op den groei en den bloei der zelfbesturen in Indië en op het persoonlijk welzijn van Z.H. P. A. A. Mang- koenagoro en de vertegenwoordigers der an dere Indische vorsten. MEER EIEREN NAAR DUITSCHLAND Het geldcontingent beschikbaar voor de uitvoer van eieren naar Duitschland is voor de maand Januari 50 pet hooger dan yoor December gewteest is* GROOTE OPDRACHT VOOR FOKKER Bouw van 16 Luchtkruisers Levering binnen zeer korten tijd Naar wij vernemen, heeft het Depar tement van Defensie besloten, aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" te Amsterdam een opdracht te verstrekken voor den bouw van 16 lucht kruisers van het type T. 5. Bedoeld type werd na een zeer grondige studie door de Fokkerfabriek in nauw overleg met de daartoe ingestelde oommissie van des kundigen van de Iuchtvaartafdeoling te Soesterberg ontwikkeld. Hoewel uiteraard uit overwegingen van landsbelang omtrent de te bouwen vliegtuigen geen details kunnen worden medegedeeld, staat vast, dat bedoeld vliegtuigtype zich kenmerkt door een zeer hooge snelheid, bijziendere zware be wapening en zeer grooten actieradius. Wij vernemen, dat de vliegtuigen ieder zullen worden voorzien van twee Bristol Pegasus 20 motoren, elk ontwikkelende 925 PK. Het vliegtuig is een middendekker en wordt natuurlijk voorzien van een intrek baar landingsgestel. Deze order, die tot de belangrijkste mili taire opdrachten moet worden gerekend, die sedert jaren door de Nederlandsche vlieg tuigindustrie kon worden verkregen, is het gevolg van een vruchtbare samenwerking tusschen de autoriteiten der luchtvaartaf- deeling en de Nederlandsche vliegtuigenfa briek en het is zeker als een nationaal be lang te beschouwen, dat bedoelde belang rijke opdracht hier te lande kon worden geplaatst. Naar we verder vernemen zijn de voorbe- ■eidingen van constructieven aard in ver and met deze opdracht reeds ver gevor derd en zal dan ook eerlang met den daad werkelijken bouw kunnen begonnen worden. Dank zij de grondige voorbereiding, die aan het geven van de opdracht voorafging, zal het mogelijk zijn deze vliegtuigen binnen zeer korten tijd voor hun bestemming op te leveren. Aan de successen, die de Nederlandsche vliegtuigenfabriek in de laatste maanden mocht bo°ken met het te Parijs geëxposeer de gevechtsvliegtuig type G. 1 en het jacht vliegtuig type D 21, is dus thans een nieuwe belangrijke opdracht toegevoegd die voor de Nederlandsche industrie in de naaste toe komst goede perspectieven belooft te openen Officieele Berichten Een schetsfoto van den nieuwen Fokker T 5, van boven gezien, van welks type het departement van Defensie zestien Stuks vliegtuigen besteld heeft De Raadslidmaatschapkwestie te Monster Kroon vernietigt besluit van Ged. Staten De Kroon heeft vernietigd hiet besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland van 5 Augustus 1936, waarbij de heer D. J. Onderwater, te Monster, ambtshalve vervallen was verklaard van zijn lid maatschap van den Raad dier gemeente, en waartegen de heer O. bij de Kroon in beroep was gekomen. In herinnering wordt gebracht, dat de heer Onderwater lid van den gemeenteraad zijnde, in den loop van 1936 leveringen van betonijzer had gedaan aan W. de Zoete, aan nemer te Monster, krachtens een tusschen hen beiden aangegane overeenkomst, ten be hoeve van een door de Zoete van de gemeen te aangenomen werk, namelijk het maken van een rijwielpad door de duinen en waar door het genoemde Raadslid in strijd met art. 26 der gemeentewet zou hebben gehan deld. De Kroon heeft daarbij overwogen dat blij kens de memorie van toelichting op de wij zigingswet van 31 Januari 1931 het verlies van het Raadslidmaatschap in art 26 (thans 28) der gemeentewet op het handelen in strijd met het voorschrift van art. 24 (thans 26) gesteld, facultatief is gemaakt, teneinde met de bijzondere omstandigheden van ieder géval rekening te kunnen houden, terwijl volgens deze toelichting verlies van het raadslidmaatschap slechts zal behoeven te volgen, als een stellige daad is gepleegd waarbij het raadslid het gewicht van zijn lidmaatschap in de schaal heeft geworpen, om een levering te doen toevallen aan een leverancier of aan een onderneming bij wiens of bij welker zaken hij is geïnteres seerd, doch dat zioh in het onderwerpelijke geval zulks niet heeft voorgedaan, aange zien de appellant eerst na de toewijzing van het bewuste werk ingeschreven heeft voor de leening en materialen, noodig voor het werk en de aannemer hem, als laagsten in schrijver, de levering heeft gegund. Onder deze omstandigheden bestond er naar het oordeel der Kroon geen genoegzame aanlei ding om van de bij art 28 2e lid der ge meentewet gegeven bevoegdheid gebruik te maken. ROFFELRIJMEN EEN MAN EEN MAN J e hebt van die mannen die druk zijn, altijd, En nooit in hun huis zijn te vinden, Behalve wanneer ze, met spoed tot hun spijt, Hun maaltijden moeten verslinden. In élke vereeniging, buurt-comité En kakelclub zijn ze gezeten. Maar dat ze getrouwd zijn, dat telt niet meer mee, Ze schijnen hun kroost zelfs In tegenstelling met andere jaren, valt dit jaar in den handel van koelhuisdruiven in het Westland een vlot verloop waar te ne men. Nog slechts zelden heeft de handel van dit product op ziulk een geregelde wijze plaats gevonden, als dit jaar. Dit wordt veroorzaakt door het feit, dat tijdens de laatste druivenoogst een vrij be koorlijke export bestond, waardoor slechts weinig tuinders druiven hebben bewaard en de voorraad in de koelhuizen lang zoo groot niet was als het vorig jaar bijv. Toen waren enorme hoeveelheden opgesla gen, en waren de druvien des winters bijna even goedkoop als des zomers. Thans kan de exporthandel regelend op treden, hetgeen de prijzen ten goede komt. Hoewel in de laatste dagen vrijwei geen export naar Duitschland plaats vindt, vermoedelijk wegens gebrek aan deviezen, zijn de prijzen thans toch nog gunstiger .dap het .vorig jaar om dezen tijd. Je hebt van die mannen die thuis zijn, altijd, Zoodra maar hun dagtaak gedaan is. Ze spelen voor naaister voor werkster en meid, Die slechts met zichzelve Ze stoken de kachel, ze smoren hun pijp, En slapen, wanneer ze niet eten. Zoo stoven ze zich voor 't oumannenhuis rijp. Dat schijnen ze glad te vergeten. Er zijn van die mannen, hun vrouwen niet waard. Slechts warm voor uithuizige zaken. Er zijn van die mannen wier manlijke aard Steeds verder van dreef dreigt te raken. Een man moet een mèn zijn, een vent van stavast, Op ieder terrein van het leven, Die, waar het hem voegt en wanneer het hem past, Zich graag èn aan alles wil geven. (Nadruk verboden) LEO LE In tijden van spanning Uitbreiding Regceringsbevoegdheid BATAVIA. 13 Januari. (Aneta ANP). Bij den volksraad is ingediend een ontwerp-or- donnantie, waarbij de regeering de bevoegd heid verkrijgt in dringende omstandigheden met name in tijden van buitengewone in ternationale spanning een bijzonder over heidstoezicht te doen uitoefenen op het rei zen en het verblijf van hier te lande aan wezige personen, ter bescherming van da uitwendige veiligheid van Ned.-Indië. i9PONDERDAG 14 JANUARI 1937 IS, TWEEDE RI AD PAG. s

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5