Dikke mist hangt over Madrid DONDERDAG 14 JANUARI 1937 EERSTE BI AD PAQ Levensverzekering Mij. „VI TALIS" NIJMEGEN Burg. van Scbaeck Matbousingel 2 HET GOEDE ADRES! De Spaansche burgeroorlog (A* v.) Buitenland SPANJE'S BLOEDIGE STORM EN DRANG De zeventiende Juli 1936 zal in Spanje met rood krijt, dus als een bijzondere dag aan- gesclireven blijven. Het was de dag, waarop eich het geweld van den militairen opstand ontketende tegen een republikeinsche regee ring, die naar het inzicht van Spaansche officieren en geestelijken in zeer vele din gen had gefaald, dpcfi wel nergens zoozeer, als in het handhaven van haar gezag en van de openbare veiligheid en orde. Kort vóór .dezen l?en Juli, toen er nog Cortesvergade- ringen konden plaats hebben, hield de recht- sche afgevaardigde Gil Robles over het heer- schende bewind zijn rekwisitoir. Hij las lange lijst af van de misdaden, welke vrij wel openlijk gedurende de laatste weken in het Iberische schiereiland waren ge pleegd. Het was een verbijsterende revue van kerk- en kloosterbranden, moorden op priesters, nonnen en politici, enz., die ook door zdjn felste politieke tegenstanders niet werd weersproken. Men gaf den spreker geen andere repliek dan een luid tumult, vermoedelijk omdat een poging tot weerleg ging nuttelooze inspanning zou hebben be- teekend. Bovendien, ook aan rechtsche zijde had men zich niet steeds van de wapenen der terreur weten te onthouden; het Spaan sche bloed kent donkerder driften dan dat van het koeler en bezadigder noorden. Zoo is dan. na den opzienbarcnden moord op den staatsman Calvo Sotelo, die nb. door politiemannen in uniform werd gepleegd, heel het land als het ware in lichterlaaie gegaan, overgegeven aan een verwoesting, die ook thans, na bijna een half jaar strij- dens, nog niet beteugeld is. Het begon met den opstand der militairen in Marokko, waar op overrompelende manier de voor naamste steden werden bezet, terwijl een detachement der muitende troepen vervol gens stoutmoedig naar het Europeesche Spanje overstak en in Algéciras voet aan wal zette. De radio-zender van het tegenover Gibraltar gelegen Ceuta verspreidde onge veer gelijktijdig het bericht, dat heel Ma rokko aan de rechtschen was toegevallen en noodigde onder dit motief de garnizoenen der Spaansche steden uit, zich bij de na tionalisten aan te sluiten. Dat geschiedde in Burgos, Valladolid, Sevilla, Cordova, Sarra- gossa, Cadix, Barcelona en Gyon. In San Sebastian, Pampluna, Segovia, later ook in Barcelona en andere steden werd de op stand in de kiem gesmoord. Maar het vuur bleef hoogop branden in overig Spanje, en toen generaal Franco van de Canarische eilanden zich naar het vasteland had bege ven, kwam er weldra eenheid in den strijd legen de regeering van het volksfront, die door den drang der omstandigheden gelei delijk van haar basis werd afgedrongen en overgeleverd aan de uiterste linksche ele menten, wier steanmental nog bij de verkie zingen in de Februarimaand zeer onbedui dend was gebleken. Haalden de communis ten niet slechts 3 pet. van het totale stem- mencijfer? De muiterij der plattelandsgarnizoenen Was er oorspronkelijk op berekend geweest, geleidelijk Madrid in te sluiten en de volks- frontregeering zoo te intimideeren, dat zij tenslotte zou capituleeren. Hoe geheel an ders is het echter geloopen! Na eenige schommelingen bleef de krachtsverhouding vrijwel stabiel. Da westelijke provincies, met hun rustige, zeer katholieke bevolkin- gen en de gebieden van oud Spanje, met hun eeigneurale tradities, bleken rechtsch te rijn en te blijven. De industriegebieden ech ter, zoowel in het noorden, in de omgeving van Bilbao als in het noord-oosten, rond Barcelona, met hun iets meer ontwikkeld proletariaat, hielden stand als kampioenen voor gelijkheid en volksontwikkeling in re- ivolutionnairen zin. Het conflict, dat Spanje verdeelt, deskundigen als Dr. J. Brouwer hebben er bij herhaling op gewezen, berust namelijk op de oude tegenstelling tusschen het strakke gezag, hetwelk op traditie en kerk steunt ©enerzijds, en het vrijheids beginsel, dat voor elk individu ruimte op- eischt en mogelijkheid voor economische ontwikkeling. Allerlei bijmengsels hebben dezen strijd naar buiten een ander aanzien gegeven, dan hij in wezen had. Een zeer on gunstige factor voor de openbare orde is ook geweest de noodzaak waarin de Madri- leensche regeering verkeerde, de massa's der ongeschoolde, licht op te zvveepen arbei ders van wapens te voorzien, daar zij zich anders niet tegen de geregelde troepen van Franco kon laten gelden. De heeren van Burgos immers konden, behalve contingen ten Carlisten en fascisten, ook de Mooren en het goed getrainde vreemdelingenlegioen in 'den strijd werpen, militaire eenheden, die tot Spanje's best geschoolde en bewapende troepen behooren. Het Spaansche conflict heeft zich verdicht lot een dreigende wolk door de omstandig heid. dat elders in Europa de belangstelling voor den gang van zaken op het Iberisch Schiereiland zich niet langer tot platonisch toezien wist te beperken. Het roode Frank rijk meende in de „milicias" aan gene zijde icier Pyreneeën reeds dadelijk bloedsbroeders te herkennen en zond overvloedig steun, in 'den vorm van voedsel- en wapentranspor ten, welke laatste nauwelijks gemaskeerd werden, terwijl de Spaansche bureaux in Parijs en elders op vrijmoedige manier er toe overgingen, vrijwilligers voor het Spaan sche volksfront te werven. In Italië en Duitschland lokte dit tegen-actie uit, even als in het genabuurde Portugal, alle drie landen, die niets zoozeer schuwen als com munisme en socialisme, die zij bijna als een herhaling der middpleeuwsche, alles ont wrichtende pest-epidemieën beschouwen. Natuurlijk verscheen ook 't communistische Rusland ten tooneele, hetwelk nimmer de Bitlating van Lenin had kunnen vergeten, tamelijk dat Spanje ertoe voorbestemd Het offensief tegen Malaga wordt meenens reidselen gemaakt voor een beslissend offen sief van de nationalistische strijdkrachten. Generaal Franco heeft hier de laatste dagen ongeveer tien duizend Marokkanen gecon centreerd. Uit Gibraltar wordt vernomen, dat in den afgeloopen nacht meer dan drie honderd stukken veldgeschut, naar men gelooft van buitenlandsch fabrikaat van Ceute naar Al géciras zijn overgebracht. Havas meldt uit Madrid, dat. de toestand rondom de hoofdstad Woensdag niet is ge wijzigd. Het kanon heeft den geheelen mor gen gezwegen, terwijl opnieuw een dikke mist over het front is komen te hangen. Tegen drie uur werd het kanongebulder weer hoorbaar uit de richting van het Casa de Campo. Amerikanen willen meevechten Een lid der Amerikaansche socialistische partij heeft tegenover den New-York- schen correspondent van Havas verklaard dat in den loop van de&e maand verscheide ne honderden vrijwilligers naar Spanje zul len vertrekken, teneinde dienst te nemen bij de internationale brigade van de roode re geering te Valencia Hij gaf geen nauwkeurige getallen, maar verklaarde, dat de socialistische partij er naar streeft het cijfer 500 te bereiken en financieelen steun zou verleenen aan de vrij willigers. De naar Spanje vertrekkende Amerikanen zullen dit doen als onafhankelijke burgers zullen niet meer kunnen rekenen op de bescherming van de Amerikaansche regee ring. Zij zullen worden ondergebracht in een trainingskamp in de Oostelijke provincies Spanje, alvorens naar het front te ver trekken. Britsche schepen aangehouden In Britsche regeeringskringen is bericht ontvangen, dat een bewapende kotter van de nationalisten gisteren namiddag in de nabijheid van Tarifa op het Engolsche schip .Bramhill" een schot heeft gelost. De „Bram hill" vertraagde daarop haar vaar*, en zond tegelijkertijd een radio-bericht uit, waarin om hulp gevraagd werd. Dit bericht werd door den Britschen kruiser „Sussex" opga- rangen. Op de plaats van het. incident aangeko men, verzocht de commandant, van den krui den kotter zich te verwijderen, hetgeen deze deed. De gezagvoerder van den kruiser onder zocht daarop de papieren van de „Bramhill" en toen hij deze in orde bevond, stond hij de Britsche boot toe haar reis voort te zetten. Intusschen wordt vernomen, dat ook het Britsche schip „Blackhill" door een schip van de nationalisten is aangehouden en la ter weer vrijgelaten. De „Aragon" aan Franco uitgeleverd Het onlangs door een Duitsch oorlogsschip in beslag genomen Spaansche s.s. „Aragon' is ter beschikking gesteld van de nationalis tische autoriteiten en bevindt zich thans te Cadix, om daar haar lading te lossen. Uit Gijon wordt voorts gemeld, dat in den ochtend van den 12en Januari de bemanning van het s.s. „Marta Junquera", welke dooi den Duitschen kruiser „Koenigaberg" op 3 Januari tijdens de reis van Bilbao naar San tander was gevangen genomen, aan de Spaansche autoriteiten van het kustplaat sje Lastres is uitgeleverd. De bemanning werd met drie sloepen van de „Koon-igsberg", welke op 200 meter uit de kust meerde, naar wal gebracht. Zij werd begeleid door eenige Duitsche officieren De Duitschers vertrokken, nadat zij don Hitler-groet hadden gebracht, terwijl de Spanjaarden met gebalde vuist den groet beantwoordden. De berichtgeving over Marokko Radio-Sevilla heeft in een uitzending in de Fransche taal alle vreemdelingen op hartelijke wijze uitgenoodigd een bezoek te komen brengen aan de Spaansche zone van Marakko en zich rekenschap te geven van de onjuistheid der geruchten over het ont schepen van Duitschers en vreemdelingen van welke nationaliteit verder ook. Voorts heeft de plaatsvervangende hoo- ge commissaris van Spaansch Marokko, kolonel Beigbeder, thans dezelfde uitnoodiging gericht tot den Britschen consul in Tetoean als reeds tot Frank rijk gericht is, waardoor ook de Britsche autoriteiten in staat zullen worden ge steld in Spaansch Marokko een onder zoek in te stellen naar de beweerde acti viteit der Duitschers. Binnenkort zal de Britsche torpedo jager „Vanoc" Gibraltar verlaten, om naar Melilla en Ceuta te gaan. Beide steden zullen worden bezocht en ver moedelijk zal dan een groep Britsche officieren per auto een reis door Marok ko maken. Zij zullen hiervoor een vrij geleide krijgen, zoodat zij op geen enke le wijze in hun bewegingen zullen wor den gehinderd. Franco verkoopt koper en zwavel Britsche mijnexploitanten protesteeren De Britsche regeering is thans bezig met het bestudeeren van de inlichtingen, die haar verstrekt zijn door twee Britsche mijnbouwmaatschappijen in Spanje, n.l. de Rio Tinto en de Tarsis zwavel- en koper- mijnbouwmaatschappij. Deze inlichtingen toonen aan, dat de op brengst der mijnen gerequireerd is door generaal Franco en verkocht is aan Duitschland. De maatschappijen vreezen, dat, wan neer zij de werkzaamheden staken, de mijnen onteigend zullen worden. Zij ont •angen een betaling van 42 peseta's per pond sterling, terwijl de z.g.n. „Black rate" voor peseta's bijna 100 pond is. De maatschappijen hebben de Britsche regeering niet gevraagd, eenigerlei actie te ondernemen, noch is het waarschijnlijk, dat Engeland den eersten tijd tot een actie zal overgaan. De geheele toestand wordt ech ter nauwkeurig in het oog gehouden. Directorium der fascistische partij vernieuwd Men heeft, naar uit Rome wordt ge meld, het directorium der fascistiche partij ernieuwd. Het zal voortaan, behalve uit den secretaris, Achille Starace, die in functie "blijft, bestaan uit Adelchi Secena, Vincenzo Zamgara en Dino Gardini. vice- secretarissen en Giovani Marinelli, admini stratief secretaris. Tot de zeven overige leden behooren Pietro de Francisci, rector-magnificus van universiteit van Rome, en Fernando Mezzasoma, vice-secretaris van de univer sitaire groep van Rome. Men moet in hun aanwezigheid den wensch zien, een nauw contact tusschen de partij en de wereld der wetenschap te handhaven. was, de tweede sovjet-republiek in Europa te worden. Voorloopig is het dat nog niet, doch wel het miniatuur-slagveld van den Europeeschen doctrinairen strijd. Men zegt, dat het aantal vreemde vrijwilligers bij menig verbitterd gevecht in de voorhoede dat der Spaansche bellingerenten overtreft. Zoo is de meeningsstrijd in Spanje tot een worsteling tusschen communisme en fascis me geworden, die slechts door de moeizame pogingen der internationale diplomatie hin de grenzen van het schiereiland op gesloten gehouden wordt Te Londen heeft de niet-inmengings-com- missie, onder presidium van lord Plymouth, het schouwspel te zien gegeven van een ge weldig ediplomatieke farce. Alle in deze commissie vertegenwoordigde staten doen aan deze tragi-comedie der niet-inmenging mede, bevreesd als zij zdjn, dat uit de Spaansche aangelegenheid opnieuw een Europeesche oorlog zou kunnen ontbranden. Moge het optreden der aldaar werkende diplomaten veel hebben van een huichelarij en verstoppertje spelen, voorloopig is er toch dit gunstige resultaat, dat men elkan der nog slechts met woorden en nota's, en niet rechtstreeks te lijf gaat. En bovendien zijn belangrijke objecten als de Balearen en de Spaanschn zone van Marokko voorshands uit het conflict afgezonderd en veilig ge steld, door de verklaringen van Italië, Duitschland en Frankrijk, dat zij geen aan slag zullen plegen op de integriteit der Spaansche gebieden. De onderlinge naijver kan voorloopig gerust zijnl Spionneerende Britsche officieren De „Daily Telegraph" bericht, dat de twee kapiteins van het Britsche leger zijn gearresteerd en voor den krijgsraad in het hoofdkwartier van het corps Royal Enge- neers zullen terecht staan. BeicTe officieren zijn ongeveer 35 jaar oud. Zij werden zes weken geleden gearres teerd in een trein te Londen, toen zij van een vacantiereis naar het vasteland terug keerden. Op het oogenhlik worden zij door twee officieren van gelijken rang bewaakt. Men vermoedt, dat zij afzonderlijk terecht zullen staan. Ongeveer veertig getuigen zullen worden gehoord. Moeilijkheden in de Belgische mijnen Er dreigt weer staking! Terwijl de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers over die invoe ring van de vijf-en-veertigurige werkweek in de Belgische mijnen gevoerd werden, is de toestand plotseling versaherpt na do vergadering van het nationale comité van socialistische mijnwerkers. Dit comité nam een motie aan, waarin ernstige bezwaren gemaakt worden tegen de ontworpen inbreuken op den werkdag van zeven en een half uur, en waarin er aan wordt herinnerd, dat de laatste termijn voor het tot stand komen van een overeenkomst bepaald is op 15 Januari, terwijl in geval van een mislukking der onderhandelingen de algemeene staking op 18 Januari zou worden afgekondigd. De Christelijke mijnwerkerscentrale daar entegen heeft de voorstellen der Belgische regeering aanvaard. In verband met den toestand is de vergadering van de nationale mijncommissie verdaagd. De Saar herdenkt terugkeer tot Duitschland Gisteren is in het heele Saargebied de tweede verjaardag herdacht van de terug keer tot Duitschland. Op een groote betooging te Voelklingen heeft gouwleider Buerckel het woord gevoerd. Na een uiteenzetting te hebben ge geven van hetgeen de Duitsche regeering heeft gedaan ter bestrijding van de werk loosheid in het Saargebied, wijdde hij eenige woorden aan het twistgeschrijf tusschen Frankrijk en Duitschland naar aanleiding van het Spaansche vraagstuk. Hij zeide dat volgens het woord van den „Fuehrer" na de oplossing van het Saarvraagstuk er j geen aanleiding voor een conflict tus- I schen Frankrijk en Duitschland bestond- „Hoe is echter het feit, dat de zender an Straatsburg thans nog in handen is der emigranten, in overeenstemming te brengen met een ernstig streven, naar den vrede?" Wij laten ons het geloof aan den vrede niet ontnemen, omdat het Fransche volk ons nog altijd sterker toeschijnt dan de wil van Moskou, dit volk en alle andere in het verderf te storten", aldus Buerckel. Goering ontmoet Mussolini Generaal G o e r i n g, minister-president van Pruisen, is te Rome met zijn ega aan gekomen. Mussolini, minister Ciano en echtge- noote, de Duitsche gezant en andere auto ritieiten ontvingen hem. De ontmoeting tussche duce was zeer hartelijk. Goer'ing is vergezeld van zijn Kabinetschef verscheidene andere functionarissen. Goering en zijn vrouw hebben hun intrek genomen in de .villa Madama; HET BLIJFT SPANNEN IN NOORD-CHINA Maarschalk Tsjang Sjoe Liang weer in de gratie Naar verluidt, overweegt de centrale Chineesche regeering, ten einde de gemoe deren van de muiters in de provincie Sjensi te kalmeeren, maarschalk Tsjang Sjoe Liang, die, zooals men weet, in December den opstand tegen Nanking organiseerde, doch zich later met Tsjang Kai Sjek weder verzoende, het legercocumando in Sianfoe terug te geven Deze mogelijkheid is niet uitgesloten, want de maarschalk is vergezeld van tien militaire leiders per vliegtuig naar Feng Hoea vertrokken, om een onderhoud te heb ben met Tsjang Kai Sjek, die hier in zijn geboorteplaats zijn vacantie doorbrengt Intusschen is het hoofdkwartier van den opstandigen generaal Yang Hsoe Tsjeng, in de provincie Sjensi, naar de Unipress meldt, door de regeeringstroepen ingesloten. De centrale regeering zet de onderhande lingen met den opstandigen generaal toch nog voort ten einde zoo mogelijk ook de geringste vijandelijkheden te vermijden. Tsjang Kai Sjek volgt de gebeurtenissen met de grootste aandacht Een communistische troepenafdeeling heeft intusschen San Yoean bereikt. De hoofdstrijdkrachten van de communisten bevinden zich echter nog steeds in de pro- incie Kansoe. In strijd met Öe verordeningen van de centrale regeering, die een reorganisatie van het bestuur in de provincies Sjensi en Kansoe bevolen heeft hebben opstandige troepenafdeelingen uit Noord-Oost-China ver scheiden bruggen van den Loeng Hai spoor weg vernield en zoo de verbindingen met Kw»ih Sien en Tsji Hsoei volkomen ver broken. Schacht gaat niet naar Parijs De geruchten in de buitcnlandsohe pers, dat dr Schacht voornemens zou zijn maar Parijs te gaan voor het leggen van den eersten steen van den „Duitschen toren" voor de tentoonstelling 1937 schijnen hun oorsprong te vinden in een uitnoodiging van den Duitschen commissaris voor de wereld tentoonstelling te Parijs. Di' Schacht heeft reeds een week geleden doen weten, dat zijn werk hem tot zijm spijt niet in de gelegenheid stelde aan deze uitnoodiging gevolg te geven. De aanstaande Duitsch-Fransche handels besprekingen zullen om te beginnen door de deskundigen worden gevoerd. ROOSEVELT EN DE WERELDVREDE Stappen voor algemeene ontwapening te wachten? In verband met de onlangs versprei de berichten, volgens welke president Roosevelt het initiatief zou nemen tot het organiseeren van een Europeesche vredesconferentie in denzelfden ge^st als de te Buenos Aires gehouden Pan- Amerikaansohe vredesconferentie wordt van vooraanstaand officieele zijde bevestigd, dat de president genegen is te gelegener tijd een geste ten gunste van den wereldvrede te stellen, welke dan waarschijnlijk hoofdzakelijk op de ontwapening betrokking zou hebben. Hieraan wordt evenwel toegevoegd, dat Roosevelt niet voornemens is, reeds nu een stap in deze richting te doen. De uitdrukkelijke voorwaarde voor zulk een stap, aldus wordt verklaard, is de doorvoe ring van het program betretfende de neutra- liteits-wetgeving in de huidige zittingsperio de van het congres en een ontspanning in den tegenwoordigen Europeeschen toestand. Roosevelt beperkt zich op het oogen- blik tot een bestudeering van allerlei voor stellen en volgt verder aandachtig de ont wikkeling van den politieken toestand. Met het oog hierop hebben verschillende offi cieele en officieuse instanties plannen uit gewerkt. die door Roosevelt worden onder zocht. Men geeft te kennen, dat het onderzoek van den president zich allereerst beweegt in de richting van een beperking der bewape ning, daar op dit gebied de Europeesche eu Amerikaansche belangen elkander raken. De bewapening wordt door hem althans ton deele beschouwd als de sleutel tot oplossing van vele andere vraagstukken, zooals de kwestie der veiligheid, de wederopleving van het economische leven, het vraagstuk van de oorlogsscihulden enz. Met het oog op de verschillende graden van bewapening in de Europeesche staten zou Roosevelt met de grootste voorzichtigheid te werk gaan, om geen enkel land ol staten- groep te kwetsen. Van particuliere zijde wil men den presi dent ook er toe bewegen, toenadering tot de Europeesche staten te zoeken door pogingen aan te wenden, het grondstoffenvraagstuk op te lossen, in de overtuiging, dat een eco nomische toenadering het e^rst de Destaande spanningen uit den weg kan nemen. Roosevelt heeft, naar verluidt, alle bij hem ingediende voorstellen bereidwillig ont vangen, zonder daarop echter commentaar te leveren of ze aan een commissie toe te zenden. De moord op Charles Mattson Kind zou verschrikkelijk gefolterd zijn. Het voor de opsporing vain den (de) moor- denaards) Van den kleinen Charles M a t, t,- son uitgetrokken bedrag beloopt reeds in totaal elf duidend dollar. De politie, die vandaag een bijna on-be gaanbaar gebied afzocht, vond een jasje, dat, naar mem gelooftt, van het vermoorde kind afkomstig is. De Canadeesche politie vermoedt, dat de moordenaars naar een woeste streek nabij het Flazerdal in Britsoh Columbia gevlucht zijn. De politie van Tacoma Volgt inmiddels het spoor van den strafgevangene Tim, die kort voor de ontvoering in een hotel te Ta- coma roet twee andere personen plannen zou hebben besproken .voor een „groote on derneming". De opgewonden bevolking van Tacoma rerdrong zich in dichte groepen voor het politiebureau, met het vaste voornemen, zich met geweld van den (de) dader(s) meester te maken, indien hij (zij) gevangen zou (den) worden genomen. Lynchen, zoo hoort men algemeen, zou nog een veel te kleine straf zijn, de daders moesten levend verbrand worden. Het medisch onderzoek van het lijkje heeft namelijk uitgewezen, dat het kind, al vorens te sterven, op beestachtige wijze ge folterd moiet zijn. BARNEVELD Melkproductentabriek „DE EENDRACHT' te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur; T. WIERSMA ;rt alle MELKPRODUCTEN, met goud oond uiterst concurreeread. <- SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. Zuid-Afrika en het Jodenvraagstuk In plaats van over te gaan tot defy over de motie van dr. Mal an betrefyo: de kwestie der Joodsche immigratie, fel het Huis van Afgevaardigden te Kaajl in tweede lezing het regeerings-weflx werp betreffende de vreemdelingen be«s1 ken, welke werd geleid door den min| van buitenlandsche zaken, Stettaford.pt Dit wetsontwerp acht principieel ieder, die niet Britsch is door gebo|t' vreemdeling en de autoriteiten moetend beslissing nemen over de geschiktheid^ hen, die immigreeren willen. oi Minister Stettaford verklaarde verderf stappen genomen moeten worden o: voorkomen, dat ongewenschte burgers andere landen die depr de verschija de dictatoren afgekeurd zijn het «h wicht en de samenstelling van de Zd Afrikaansche bevolking verstoren. L Spr. ontkende, dat het wetsontwerp a^< betrekking had op de Joden. Dr. Malan stelde voor, het wetsontwcXj te trekken en te verwijzen naar een.jfo, zen commissie., tezamen met de voorst? tot het stuiten der Joodsche immigratiec De Joodsch-Arabische kwestifc Die Arabieren zullen niet dulden, dat n* één Jood in Palestina wordt toegeli aldus luidde de verklaring, die Aoeni doel Hadi, een op den voorgrond tre Arabisch politicus tijdens zijn getui| voor de koninklijke commissie te J» lem heeft afgelegd. Toen de voorzitter der commissie de daohte naar voren bracht aan algem h onderhandelingen, antwoordde Aoeni doel Hadi daarop, dat de Arabierei r Palestina niet kunnen overleggen me r Joden. Zware kruit-explosie in Italië,' Vijftig menschen gewond j, In de munitiefabriek van Colle Ferroi zestig kilometer afstand van Rome gelet heeft zich een ontzettende explosie voor daan, waardoor de opslagplaats voor sell, katoen geheel vernield werd. Vijftig personen, voor het meerenE vrouwen, werden gejond. Uit Rome, wk heen degenen, die .iet zwaarst gewf worden, reeds vervoerd zijn, werd tersiu geneeskundige hulp gezonden. Roosevelts staatshervormingen! Het gisteren door president RoosevL ingediende plan tot hervorming van dec. stuursmaehine der Vereenigde Staten, it congreskringen met weinig geestdrift vangen. P In sommige kringen voorspelt men o£ lijk, dat de daartoe noodige wetten H zullen worden aangenomen. Twee Duitschers aangehoudeig Gisteravond kwam het de EnschedeeschP politie ter oore, dat twee Duitschers, beu den beruchte mdividuën de grens warefc gepasseerd. ft Een onderzoek wees uit, dat dat twer1 door de Duitsche politie werd gezocht!" verband met een brutalen overval met !n rooving te Rhedne (Duitsohland) geplef* Het tweetal was daar de woning van ri bejaarden geneesheer binnengedrongenjl had den dokter en zijn huishoudster fld handeld en vastgebonden, waarna zij fer huis doorzochten en al het aanwezige gle meenamen. n< Het bleek de politie, dat de beide mant-] M. en S. geheeten. voornemens waren $t den nachttrein naar Amsterdam te redjh De trein was echter reeds vertrekken, mfc op verzoek van de Enschedeesche polu werd de trein te Deventer door de polf aldaar doorzocht. De mannen werden in<i daad aangetroffen en aangehouden. Zij zullen vermoedelijk worden uitgeletf? EEN DER ZWAARST GETROFFEN STEDEN in Noord Spanje - Oviedo welke stad herhaaldelijk het doelwL vormt van de bomaanvallen der regeering svliegtuigen. Een opname in he. centrum der stad, waar groote verwoestinaSi zijn aangericht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2