rodlQi: mj/, ALLE HEN/. D E V E O PUROL WOENSDAG 13 JANUARI 1937 OCTROOI NEDERL BANK De taak van de in te stellen Staatscommissie Allereerst onderzoek van het particuliere bankwezen In do Memorie van Antwoord op het Voorloopig Versla# der Eerste Ka mer nopens het wetsontwerp tot verlen ging en wijziging van het aan de Neder- landsche Bank verleende octrooi, wordt o.m. opgemerkt, dat in het midden kan worden gelaten of de thans voorgestelde herziening van het octrooi in verband met de voorgenomen instelling eencr Staatscommissie moet worden be schouwd ais de voorlooper van een uit gebreidere herziening. De minister is vooralsnog niet van meening, dat aan een dgl. herziening behoefte bestaat. Het schijnt intusschen, nu, naar hij ver trouwt, binnen korten tijd, deze Staatscom missie haar arbeid zal kunnen aanvangen, weinig doelmatig over deze vraag opnieuw in een breede gedachtenwisseling te treden. Overigens moge ter voorkoming van mis verstand er aan worden herinnerd, dat het onderzoek, c.at aan de staatscommissie zal worden opgedragen, allereerst het zgn. bankwezen zal betreffen, al zal haar tevens de gelegenheid worden geboden, indien zulks haar gewenscht mocht voorkomen, ook het statuut der Nederlandsche Bank daarbij te betrekken. Bij de samenstelling der com missie zal de minister er naar streven, dat de meening der onderscheidene richtingen met betrekking tot 't bankwezen daarin tot uitdrukking zal#kunnen worden gebracht. Dat men uit de bereidheid van den Mi nister om do instelling te bevorderen der meergemelde staatscommissie, de conclusie zou trekken, dat er aan de Nederlandsche Bank toch blijkbaar iets hapert, acht hij uitgesloten. Hetgeen door hem met betrek king tot de instelling dier commissie is ge zegd, houdt niets in, dat een dgl. conclusie zou kunnen rechtvaardigen. Het Huwelijk van de Kroonprinses Negen duizend gelukwenschtelogrammen Door den Nederlandsóhen telegraafdienst zijn ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard rond 9000 felicitatietelegrammen aan het Konink lijk huis afgeleverd. Hierbij waren verschei dene zeer lange telegrammen. Het langste bevatte niet minder dan 3000 woorden. Van het totale aantal waren ongeveer 2000 telegrammen uit Indië afkomstig en 7000 uit Nederland. Van deze laatsten waren onge veer 5000 stuks op het bijzondere daarvoor ontworpen formulier aangeboden. De overige waren aeels gewone telegrammen, deels •werden deze aangeboden op een der be staande 5 soorten v.an geluktelegrammen. [Voor het Prinselijk jacht Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen is met het Algemeen Co mité tot aanbieding van een nationaal hu welijksgeschenk overeengekomen, dat het aanoeel der vereeniging in voornoemd ge schenk zal bestaan in de keukeninrichting van het Prinselijk jacht, welke geheel door haar zal worden verzorgd. N.S.B. en huwelijksgeschenk Verbeterde berichtgeving Naar aanleiding van hetgeen wij citeerden uit de roode pers wijst men ons op de vol gende mededeeling in hert nummer van yo 1 k en Vaderland van 8 Januari Li, welke als volgt luidt: In de mededeeling betreffende hef Prin ses Julianafonds in ons nummer van 1 dezer stond abusievelijk, dat degenen die zich met de aan de gelden gegeven be stemming niet konden vereenigen tot 1 Januari hun bijdrage konden terug vra gen. Aangeeien deze mededeeling op 1 Januari verscheen, was dit natuurlijk niet mogelijk. Voor „1 Januari" leze men „16 Januari". .Waarvan akte. [Twee Ministers op reis Naar Scandinavië De ministers Gelissen en Deckers,- verge zeld van de heeren Lamping, directeur van de handelsaccoorden en Peters, secretaris van den minister van Landbouw en Vis- scherij, zijn gisteravond om 6.51 uur uit Den Haag vertrokken, om via Hamburg naar Scandinavië te reizen. Naar men weet geschiedt deze reis ter be vordering van het handelsverkeer tussohen Nederland en de Scandinavische staten. Kazerneering van dienst plichtigen by de L.VA In verband met het voortdurend grooter wordende contingent dienstplichtigen bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg en de uitbreiding van het aantal hulpmecano's, die na het beëindigen van hun diensttijd aan de luchtvaartafdeeling verbonden blij ven, is er bij do opkomst van de nieuwe lichting in Februari as. geen voldoende ruimte meer om deze in de kazerne van het vliegkamp te huisvesten. Teneinde hierin te voorzien zijn de barak ken van hot kamp der luchtooelartillerie uit Utreaht, gelegen aan den Kampweg te Soesterberg, overgegeven aan de luchtvaart afdeeling. In deze barakken zal nu de nieu we lichting dienstplichtigen worden gehuis vest Deze barakkon worden door de lucht doel artillerie in de laatste jaren sleohts 's zomers een enkele maal gebruikt, zoodat coze dus zonder bezwaar aan de luchtvaart afdeeling ter beschikking konden worden gesteld. Voorts vernemen wij nog, dat het in de bedoeling ligt om ook een gedeelte van de tweede compagnie der luchtvaarttroepen, onder commando van den kapitein-vlieger P. M. Koenon, naar het voormalig kamp van de luchtdoolartillerie over te brengen. GEMENGD NIEUWS Auto rijdt twee voetgangsters aan Een van haar doedelijlc gewond Op den Bezuidenhoutschenwog te VGravenhage ter hoogte van het Emmapark zijn gistermiddag omstreeks 5 uur twee voetgangsters door een per sonenauto aangereoen en tegen den grond gesmakt, met het gevolg dat een van haar, de 25-jarige mej. M. v. d. L. aan de bekomen verwondingen is over leden. De andere, de 39-jarige W. M. D„ bleef ongedeerd. De dames, belden woonachtig te 's-Gra- venhage, stonden op een vluchtheuvel in het mioden van den weg en wilden gearmd over steken. Zij hebben daartoe niet voldoende aandacht aan het verkeer geschonken en bemerkten daardoor niet dat uit de richting van de stad een personenauto, bestuurd door den 45-jarigen II. M. B. uit Amsterdam, na derde. Door krachtig remmen trachtte de bestuurder een aanrijding te voorkomen, doch de dames hadden zich zoo plotseling op den rijweg begeven dat dit niet meer moRe- lijk was. Beiden werden tegen den grond gegooid, waarbij fciej. v. d. L. een schedel basisfractuur kreeg, waaraan zij vrijwel on middellijk overleed. De andere dame kwam met den schrik vrij. Het stoffelijk overschot van Mej. v. d. L. is naar het R.K. Ziekenhuis aan het West einde overgebracht Daar verschillende personen, die het_ on geluk hebben zien gebeuren en ook Mej. D. verklaarden, dat de besftiurder van oen wa gen geen schuld trof, kon deze, nadat zijn auto op deugdelijke remmen en stuurinrich ting was beproefd, zijn reis vervolgen. Gespan op onbewaakten overweg aangereden Twee paarden gedood Gistermiddag om drie uur is de trein, wel ke om 14.34 uit Groningen naar Roodeschool vertrekt, op een onbewaakten landoverweg tusschen Sauwerd en Winsum in bot sing gekomen met een gespan. De wagen met. twee paarden, welke werd bestuurd door den landbouwer J. Bakker uit Sauwerd zou juist de spoorbaan overgaan, toen de trein naderde. Beide paarden werden een eind meegesleurd en op slag gedood. De wagen werd slechts even geraakt De voer man, die op het laatste oogenblik den trein zag aankomen, sprong van den wagen en bleef ongedeerd. De trein had een kwartier vertraging. LOODDIEFSTALLEN Van de R.K. kerken en R.K. scholen te Hoensbroek, werden de laatste nachten ruim 2000 kg. lood gestolen. In het Lauradorp werden van leegstaande mijnwerkerswoningen honderden kg. lood ontvreemd. STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop; Wester-Apotheek Rotterdam. Telef. ^460: marstraat 318, Den Haag. Telef. 337056 Twee slagersknechts gearresteerd Honderden guldens verduisterd Twee jeugdige slagersknechts K en v. L. van den slager L. te Gouda heb ben kans gezien om gedurende gerui- men tijd vleesch te verkoopen, waarna de opbrengst niet in de geldlade, maar in de zakken der slagersknechts terecht kwam. Hoewel in deze slagerij geen kasregister aanwezig is, moest toch op den duur uitko men dat er niet in de kas kwam wat er moest komen. Toen dit bleek, kreeg de sla ger argwaan tegen zijn personeel. Hij liet hun gangen nagaan en toen bleek >n hunner veel grootere vertui-vn te maken, dan dat zijn inkomen in-iiei. Controle bij do ii:ig der klanten leid do er toe, dat beiden op heeterdaad betrapt werden, waarna arrestatie door de politie volgde. Het door belde slagersknechts verduister de bedrag loopt in honderden guldens. Door de tram aangereden Doodelijk ongeval bij Heiligerlee Gisteravond omstreeks zes uur ls de 50- jarige groentenhandelaar Holman uit Sloch- teren in de nabijheid van Heiligerlee door een locomotief van de tramwegmaat schappij „Oostelijk Groningen" gegrepen. Het slachtoffer stapte uit een stilstaande auto. toen het ongeluk plaats greep. Ver moedelijk heeft hij den wagen, welke vlak langs de rails stond, verlaten, uit vrees, dat deze door de tram zou worden aangere De man was op slag dood. De marechaussee uit Winschoten onder zoekt de juiste toedracht van het ongeluk. De N.V. Ned. Vleesch-industrle te IJmui- den, de fabriek, die volgens een nieuw pro cédé gehakt ging inblikken voor de distri butie onder de werkloozen een onder nemen, dat al bitter weinig succes bracht maar wel het tegendeel heeft 3urséance van betaling aangevraagd. Gisteren heeft de Haarlemsche rechtbank de gevraagde surséance voorloopig \erleend. Tot voorloopig bewindvoerder werd be noemd mr. P. Tideman te Haarlem. De directie hoopt, dat zij alsnog aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen vóór de crediteurenvergadering. CENTRALE WERKPLAATS TE TILBURG Bij de openbare aanbesteding van bestek no. 1698 S.S. betreffende het maken van een gebouw voor wielendraaierij en wielenbran- derij met eenige bijkomende werken op het terrein van de centrale werkplaats te T i 1 burg waren ingekomen 52 biljetten. De raming bedroeg 98.200. Laagste inschrij ver was de N.V. „Het Spoorwegbouwbedrijf" te Utrecht voor 98.299. Hoogste inschrijver was J. H. van Rooij te Helmond voor 122.000. 36 JAAR TROUWE DIENST Van het 7e regiment infanterie werd gis ter te Harderwij k de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant-onderofficier J. C. Bos, maga zijnbeheerder le klasse van het Mobilisatie centrum van het 7e regiment infanterie. De plechtigheid werd gevolgd door een défilé der troepen. BOERDERIJ IN BRAND GESTOKEN Dader bekent De boerenknecht J. N„ die verdacht werd in September 1935 de kapitale boerderij van den heer Visser te Oudemirdum. waar hij toen kneoht was, in brand te heb ben gestoken, met het gevolg, dat deze met den geheelen inventaris en het hooi tot aan den grond afbrandde, en die tevens ver dacht werd wijlen den heer Bajema te Warns ernstig te hebben mishandeld door hem met een ijzeren 6taaf op het hoofd te slaan, alsmede de inbraak bij den veehou der Falkena te Hemelum te hebben ge pleegd, heeft al deze feiten bekend c dezer dagen in verzekerde bewaring ge steld. WIELRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD De 31-jarige wielrijder A. M. uit B 1 e r 1 c k is op den rijksweg te Best door een perso- Nachts is het slachtoffer in het ziekenhuis Nachts is he tslachtoffer in het ziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen over leden. Regen verjaagt de vorst Weg Illusies! Wat een tegenvaller is dat nul Juist nu het ijs wat sterker begon te worden, heeft do vorst de vlucht genomen en is de regen, die we ver weg waanden, weer verschenen. Alle gedachten van ijs vermaak zijn als bij tooverslag verdwenen. Wie denkt er nu aan schaatsen, als hij een paraplu noodig heeft om over straat te gaam? Toch zijn er gistermiddag te J o u r e in Friesland, nog wedstrijden in het hard rijden op de korte baan gehouden. De uit slagen daarvan waren: 1. P. Eizinga te Grouw; 2. B. v d Veen, Warrega, kampioen van Nederland van het vorig seizoen; 3. C Meyerhof te Tijnje. Het ijs was uitstekend en er was veel publiek. TROUW VAN EEN HOND Een inwoner van Haarlemmermeer verkocht Tweeden Kerstdag zijn hond, een Hollandschen herder, aan rijn te Alkmaar woonachtigen zwager. Nadat het dier, dat per auto vervoerd was, drie dagen bij rijn nieuwen eigenaar was, zag het kans zich van rijn ketting los te rukken en er van door te gaan. Na een ty>cht van ongeveer tien dagen is het beest in uitgeputten toestand bij zijn ouden baas teruggekomen. Een zware verkoudheid D geneest men spoedig door tnwrijving en inademing van Dam po. Pot 50. Doo» 50 ct- Bij Apoch. en Drogisten. ampo daar lucht Ja van opl (Adv.) Inbraken te Kamerik li] burgemeester en dokter (Van onzen correspondent) Dezer dagen is te Kamerik in gebro ken bij den burgemeester en bij dokter Elzas. De daders hebben zich toegang ver schaft door het openschuiven van een raam Bij Je burgemeesterswoning hebben zij daartoe eerst met een boor gewerkt om het raam los te krijgen. Bij den burgemeester hebben de onge noode gasten alles overhoop gehaald. De buit was echter zeer gering: een geldsbe drag van 12.50 wordt vermist. Bii den dokter hadden zij meer succes: daar werd 100 buit gemaakt Voorts deden de inbrekers zich hier tegoed aan sigaren, waarvan zij er ook een aantal meenamen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het eenige wat echter gevonden werd. was een boor. die klaarblijkelijk dooi de inbrekers verloren was. DAME DOOR AUTO AANGEREDEN Gisteravond is een onbekend gebleven da me die, komende van het rijwielpad uit de richting van Laren, onverwacht den don keren rijksweg bij de Gooische Boer te Bussum, wilde oversteken, door een auto bestuurd door den heer N. uit Amsterdam die uit dezelfde richting kwam. aangereden Zij is met een hersenschudding naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. WIELRIJDER AANGEREDEN EN ZWAAR GEWOND Gistermiddag is op den Emmasingel te uroningea de 43-jarige keurmeester W. K. te Groningen, die daar fietste, toen hij van richting veranderde, door een auto aangereden en over den grond geslingerd Hij kreeg een schedelbasisfrctuur en is in bed enkelijken toestand naar het Diacones aenhuis overgebracht. TWEE NEDERLANDERS IN RUSLAND GEARRESTEERD Aan de veelvuldige inhechtenisnemingen van den laatsten tijd in Sovjet-Rusland, wel ke in het bijzonder tegen buitenlanders ge richt zijn, sohijnt nog geen einde gekomen te zijn. Volgens het D.N.B. zijn de laatste dagen twee Nederlanders gearresteerd, die als specialisten in het land werkzaam waren. RUGGEGRAAT GEBROKEN De 24-jarige steenfabrieksarbeider Van Dijk te Wil les kop kreeg tijdens het lossen van grond op de steenfabriek een zwaar met grond geladen kipkar op den rug. Met een gebroken ruggegraat is hij opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar de Rijksklinieken te Utrecht over gebracht. INBRAAK BIJ MELKSUJTER Door het openbreken van een raampje heeft men zich toegang verschaft tot een woning van een melkslijter in de Jan Evert, senstraat te Amsterdam. Een ijzeren geldkistje, inhoudende plm. 70, ƒ17 aan gasmunten, een spaarbankboekje, alsmede een gouden armbandhorloge, werden ge stolen. Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht - geneest VAN VLIEGER TOT RADJA? Papoea's en persoonlijkheid Voor de karteering aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea is een basis voor watervlieg tuigen aangelegd bij de Aikarivier, niet ver van kaap Steenloom. De bewoners zijn nog niet zoo heel veel m-1 de Westersche be schaving in aanraking geweest; tot voor kort kwamen er nog menscheneters voor. Het is te begrijpen, dat de Papoea's veel belangstelling toonden in het werk, dat de Nederlandsche Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij, die de basis aanlegde, daar verrichtte; de belangstell'ng nam nog toe toen het vliegtuig er zij i geregeld werk begon. Spoedig bleek echter, dat er iets was, dat in nog hooger mate de interesse der bevolking opwekte en wel de gestalte van een der leden van de K.N.I.L.M.-expe- dftie. Het moet erkend worden, dat deze gestalte noch wat de lengte, noch wat do breedte, noch wat de vulling aangaat, te kort kwam. De Papoea's waren van het grootste ontzag vervuld. Zij trachtten eerst de bedienden uit te hooren, hoe hun heer er in geslaagd was een dergelijk resultaat te bereiken. De bedienden konden het ook niet verklaren en verwezen hen om in lichtingen naar den toewan zelf. Na eenige dagen overwonnen de moedigsten hun schroom en klampten onzen vlieger aan Deze niet wetende in hoeverre de oude gewoonten van dit volk overwonnen waren, en vreezende, dat de belangstelling min of meer van gastronomischen aard was, gaf het diplomatieke antwoord, dat hij zijn fraai gewicht toeschreef aan het feit, dat zoowel hijzelf als zijn ouders en groot ouders nimmer menschenvleeech hadden willen eten. Vermoedelijk heeft hij de bedoelin gen van zijn bewonderaars echter te ongunstig beoordeeld. Eenigen tijd later toch kwamen zij terug en boden hem heit radjaschap over hun stam aan. Een dergelijk veTeerend aanbod kan niet zoo maar worden afgewezen. De toekomstige heerscher vroeg dus waar zijn koninkrijk zou zijn gelegen en wees vragend naar het gebied aan den overkant der rivier. Groote ont steltenis op de gezichten der afgezan ten; neen, daar moest hij vooral geen radja worden, daar woonde een zeer onvriendelijk volk. Langzamerhand werd de situatie duide lijk. De Papoea's, die zoo hevig rijn leider- «ahap begeerden, behoorden tot een stad die vroeger de geheele streek aan zich onderworpen had en wier hand zwaar op de andere stammen drukte. Tenslotte kre een de overheersohten er genoeg van; zij beraamden een nachtelijken overval en wisten het meerendeel van hun onder drukkers om te brengen. De overlevenden vormden nog slechts een kleine groep, dl met weemoed aan vroegere groote tijden 'enisrdaoht. Eindelijk meenden rij een weg te zien om de dagen van weleer te doen herleven. Onder de aanvoering van een zoo sterk en machtig man, die bovendien de eave der vtxrels bezat, moest het hun mo- velijk zijn. al hun vijanden te verslaan de oude glorie en derzelve materieele voor- dooien te herwinnen. Helaas is hun hoop niet in vervulling DONDERDAG 14 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Ultzen 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Zoi 10.30 Omroeporkest. 11.15 Gram.pl. Omroeporkest. 12.30 Kovacs Lajos' en Gram.pl. 2.00 Voor de vrouw.. Orgelconcert. 3.00 Naaicursus. 3.45 1^* 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. Pianorecital. 4.50 Voor de kinderen. Aeolian-orkest. 7.00 Voor de kinoj c e les f V HILVERSUM II 301 RL 8.00—9.50 jjoi 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.31 RV. 8.00—9.15 en 10.00 gram.pl. 11 Morgendienst. 10.45 Gram.pl. 11.30- Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en 2.00 Handwerkles. 3.00 Gram.pl. S 3.45 Voor de vrouw. 4.00 Bijbellezingen Cursus handenarbeid v. d. jeugd*er Bas-bariton en piano. 6.45 Enkrf. kwartier. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. overzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Beriole ANP. 8.15 Muziekcorps 1ste half-rejptii zaren te Amersfoort. 9.00 Huzaren-tdei 9.05 „Een diaconaal dorp in de hoofdje causerie. 9.35 Vervolg concert. (Om berichten ANP). 10.30—11.30 Gip' Hierna Schriftlezing. W) DROITW1CH 1500 RL 11.25 Gram.pl. l°° BBC-orkest en zang. 1.05 BBC-zsiwu' 1.35 Sextet en sopraan. 2.35 BBC-o)00 3.35 Orkest. 7.0G BBC-Schotsch-ü 9.40 BBC-orifest. 10.20 Korte kerk<Lei 10.40 Sopraan en piano. RADIO PARIS 1648 RL 1.35 Zang. 9.05 foei tet en zang. 10.05 Omroeporkest. |yfi KEULEN 456 RL 5.50 Orkest. 7.50 0. 1 12 35 Kleinorkest. 3.35 Sopraan, viij.d( piano. 5.20 Orkest. 6.20 Schrammeki ble. 7.30 Orkest en koor. BRUSSEL 322 en 484 RL 322 M.: 12 .10 Ly orkest. 1.30 Salonorkest. 5.20 Salonf en pianosoli. 8.20 Omroeporkest. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 orkest. 8.20 Zang. 8.50 Nat. Orkes Parijs. k DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 7.3^ kest. 8.05 Omroeporkest. 9.50 Fluiti 1 en viola. -e d( de nieuwste LANotp ROTTER O/TE gaga an. Boven de vorstelijke hooghefeii koos onze vlieger de nuttige taak jm aan de luohtkarteering van Nieuw-tj^ mede te werken. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNr 79. „Zoo, dagdieven, lanterfanters, rijn jullie daar?" piept mevrouw Goudmuis woe dend. „Welja, ik zou hier midden in den nacht aankomen! En waar heb je m'n stoffer gelaten? Ik zal jou nog eens op m'n huis laten passen! Marsch. ik wil je hier niet meer zien; je bent op staanden voet ontsla gen. En nou gauw weg! Gauw!" En meteen grijpt ze achter zich naar den paraplubak en komt ons met de paraplu achterna. 80. Nu, wij er vandoor, dat vat Je.i' niets anders op, dan naar huis te gaaie gaan we, schoorvoetend naar BLhbe^ huis. Want je moet weten, dat we 's v. als er geen koren in het veld staat,? keurig net huisje achter de boerderij P Een bel is er niet. Op ons rammeier* niemand open. Bibbersnoet schopt ts, deur, maar ook dat helpt niet. Wat S (Wordt vet WW e e VERHAAL^ UIT HET C IDSCUE yiSSCHERSlEVER DOOCG.van"TEULIHGEN >53 Wanneer de Ouwe als een zatte mallemok op z'n bed ligt, heb ik het commando over te nemen, en de „crew*' heeft jte gehoorzamen. Insubordinatie, muiterijI Ik Iaat Je opsluiten. Hou je nou koest. Straks hebben we je noodig. Hier, fclikl Kereltjedreigde Volk, en nam de kinine. Netjes hoor! En stoor me nou niet Ik wil ook graag leen tuk doen. Wie heeft de wacht? Jochem, Klaas en Piet De drie matrozen zochten de Horïzoö af. Gort met melk! Is me dat een schade. Wn bulletjes zijn 'doornat. Alles naar de maan. Tegen zeewater is geen draad bestand. Weg besomming, weg gage. Zou je niet liever wachten met jeremiaden, tot je de Straatsteenen onder je kluifhoutjes heb'?^ adviseerde Jochem gemelijk. Wat drommel, dat klagen ging op den duur op je zenuwen werken. En altijd dat eigenbelang. Het hing je de keel uit Zeker, het was vervelend. Maar ze hadden allemaal een strop op deze pechreis. En het eind was er niet van te zien. Dien dag dreven ze gelaten en weerloos. Hun noodsein hing zonder nut te wapperen. Want geen «chip daagde op. Dertien menschen zagen een nacht onder sterren om zich heen sluipen. Een omklemming, een dreiging. Langzaam, sinister en onontkoombaar als de zuiging van een inktvisch. Het donker van den nacht gleed over in het grijs van een nieuwen dag. De zon hield zich schuil. Toch was het zicht helder. Maar het was de 'helderheid van wit gekalkte muren. Nuchter doch kil, nuttig doch vreugdeloos. Zwijgend stonden de mannen van de wacht op het dek. Hun oliegoed glansde niet, hun ongeschoren gelaat was bleek. Hun sombere oogen dwaalden van den gebroken steven naar den einder. Plots een schreeuw: Rook! Rook! Een schip! Waar? Dwars vóór! Ja! Een schip! Gered! Klaas danste uitgelaten, Hou je koest! Waarom? Die stoomer kan een anderen koers Inslaan'. Zou het? Nee, dat kan niet. Hij mot het Kanaal door. Mot-ie dan persé hierlangs? Het zeetje hier is breeder dan de Ringvaart. Wü ons persé laten apegapen?. Klaas bootste Jochems stem na. Wel verdraaid! zei Piet, en krabde zich achter z'n oor. Mankeeren jullie iets? Weet je niks anders te doen dan te kiften? Ik ga den Ouwe roepen. En ik de lui voor den mast, voegde Jochem eraan toe. Ik wil ze nou ook wel eens wat gunnen. Meende hij het? De stuurman was reeds bezig zijn laarzen aan te trekken, toen Piet beneden verscheen. Wat, hoorde ik roepen? Stuur, schipper, een boot In zicht! Goddank! Dan kom Ik eruit. Zou je dat wel doen, Ouwe? '-Wat dan? Nee, daar mot Ik bij wezen. Allright! In het vrondel riep Jochem: Waarde reisgenooten. Ik ben ook nu weer reddingaanbrenger. Hé! Zou je niet wakker worden en naar me luisteren?! Ze wérden wakker. Wat heb je rot.,»... Meewis bedwong zich. De vitter had hem immers Ook goede morgen! spotte Jochem. Neem me niet kwalijk. Ik pitte schandalig lekker. Wat zei je? Dat je morgenavond niet zoo'n groote bek tegen me op zal zetten, misschien. Nu kwamen de anderen los. Vertel op! Wat weet je? Goed nieuws?! 't Zou kunnen, dat de stoomer, die ik net zag, op ons afkoerst Een schip?! Een vrachtboot?! Kan je 'm al goed zien?! Zou hij hierheen stoomen?! Dan hebben:, noodsein gezien. Gode zij dank! Naar boven, jtf Wat een kabaal. Vinden jullie heit hier niet t naam! Niet te werken, alleen wat spelevaren. Haast jtj, zaam, hoor. We hebben niet anders gezien, dan eenk geitje rook. Bewaar je drukte dus een poosje. Ik g wacht opknappen. Tabee! 3 Jochem verdween. Kan je bij die kerel? Hij beduvelt z'n eigen* zou het bijna gelooven. De volledige bemanning van den 130 stond op he Ze wachtte geduldig, vreesachtig, nerveus; géén was verschillig. Allen waren gevangen door de hoop: stra, eind te zullen zien van deze ongeluksreis. De wind was weer uitgeloopen, had den hemelkoepe siger gemaakt Toch vond de zon geen opening om vertoonen. Het bleef alles grijs. Veelvuldiger spatten weer brekers op de gehavende Het werd ten hoogste tijd den logger te bergen. N vroeg zich af, hoe de redding plaats vinden. Er kw< schip en daarmee de verlossing. Dat was genoeg. Om beurten tuurden de mannen door den kijker. I Ze stelden vast: Een vrachtboot Indien de lui ginder nu maar het sein zagen, wasj orde. Het zou niet de eerste maal zijn, dat de verwachtij schipbreukelingen op teleurstelling uitliep. Er ware verhalen in omloop van dergelijke misrekeningen. (Wordt vervo

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8