STADSNIEUWS ESCOMPTO WOENSDAG 13 JANUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG^c KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND Eerste zitting in 1937 Onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland gister middag haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. Na de Nieuwjaarsrede van den voorzitter, waarvan we gisteren reeds een overzicht gaven, sprak de heer J. v. d. Steen namens» allen een woord van dank en erkentelijk heid. Van erkentelijkheid voor al hetgeen de voorzitter in he't afgeloopen jaar voor het district der Kamer heeft gedaan. Van dankbaarheid wegens de prettige wijze, waarop de voorzitter steeds de vergaderin gen leidt en steeds voor de leden klaar staat Persoonlijk meende spr., dat de tijdsom standigheden toch meer licht geven dan het begin van het afgeloopen jaar. Dankbaar was spr. gestemd voor de Oranjehulde door den voorzitter bij den aanvang van zijn rede betuigd. Wederkeerig wenschte hij ook den voor- eitter een gelukkig jaar toe en hij besloot met een woord van dank tot de overige leden van het bureau der Kamer en niet het minst tot <len secretaris, Dr. Knibbe, die het geheele jaar weer de bereidwillig heid zelve was voor allen. Na goedkeuring van de notulen der vo rige vergadering werd gepauzeerd. Ónder de ingekomen stukken was be richt van het Ministerie van Handel. Nij verheid en Scheepvaart, dat de begrooting en de lijst van subsidies voor 1937 was goedgekeurd. Van hetzelfde Ministerie was bericht in gekomen, dat afgezien was van een centra lisatie van den import en export naar Duitschland, inzonderheid van spek. In ver band hiermede was van de Ned. Vereen, van spek-exporteurs een dankbetuiging in gekomen aan de Kamer voor de door deze gevoerde actie om te voorkomen dat de Ned. handel bij dezen export zou worden uitgeschakeld. Bet overwegvraagstuk Van de gemeente Leiden was bericht in gekomen, zulks naar aanleiding van een destijds op verzoek van den heer De Gooyer door de Kamer gestelde vraag inzake het plan-Guljé voor het overwegvraagstuk aan den Rijnsburgerweg te Leiden, dat in het stadium, waarin de plannen verkeeren, nog geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. De voorzitter deelt naar aanleiding hiervan mede, dat hij zelf zijn licht is gaan opsteken bij de destijds hiervoor benoemde commissie, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van gemeen te, provincie en Rijk, alsmede van tram- en spoorwegen. Wat de overwegkwestie zelf betreft, deelt 6pr. mede, dat aanvankelijk een plan was ontworpen tot verhooging van de spoor baan met het maken van tunnels aan den Rijnsburgerweg en den -Morechweg. Dit plan zou vijf millioen gulden moeten kos ten, wat later evenwel door verlaging van 'den prijs der materialen teruggebracht werd tot 3Vfe millioen gulden. Het plan van Ir. Guljé en een plan, Ha 'dien geest door een ingenieur der provincie ontworpen, kon geen instemming vinden. Daarna werd door gemeentewerken van Leiden een plan ontworpen, waardoor een noodoplossing zou worden verkregen. Dit plan behelsde het maken van een tunnel van het Schuttersveld naar de kli niek van Prof. v. d. Hoeve, welke tunnel een breedte en hoogte zou hebben van 18 x 2.25 M. De kosten hiervan bedroegen 1Y> millioen gulden. Teruggebracht tot een breedte van 12 M. zou dit tunnelplan 1 mil lioen gulden kosten. Ook dit plan kon maar weinig instem ming vinden, wijl bij de aanvaarding daar van toch steeds nog de overwegvraagstuk ken Morschweg en Vink bleven bestaan. Daarom kwam men weer terug tot het eerste plan, dat verre aanbeveling bo ven de andere zou verdienen. De com missie tracht nu, overtuigd dat dit de beste oplossing is, druk op de desbetref fende autoriteiten uit te oefenen om te besluiten tot verhooging van de spoor baan van af den Morschweg. De voorzitter voegde hieaan nog toe, dat hij gaarne den overweg van de Vink hierbij betrekken wilde, want ook deze verkeersweg is dan van een groot ongemak verlost. Benoemingen Na enkele mededeelingen kwamen de ver kiezingen aan de orde. De voorz. en de ondervooreitters de hee ren D. ten Cate Brouwer (alg. voorzitter), N. Parlevliet Jr. (voorzitter Groot-bedrijf) en H. Simonis (voorzitter Kleinbedrijf), wer den allen met op één na algemeene stem men herkozen. Voorts werden gekozen: a. tot lid der Commissie vor het Handels register de heeren C. G. J. Alkemade Sr., B. J. Dijkdrent, J. B. de Koning, D. Raaphorst Sr., J. H. Schoondergang en J. v. d. Steen. b. Tot lid der Commissie van Vervoer, Post- en Telegrafie: de heeren C. G. J; Alke made Sr., P. A. de Gooyer, Dr. L. G. Krantz. J. F. X. Sanders, J. v d Steen, P A. We ra ink Jr. en H. van Zonneveld. c. Tot lid der Commissie betreffende het nitverkoopen en opruimen in het Winkel bedrijf: de heeren H. M. Simonis. M. v. d Hoek Jr., J. B. de Koning, dr. L. P. Krantz en J. v. d. Steen. d Tot lid der Commissie voor hef. Verslag: 'de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parle vliet Jr., H. M. Simonis, J. F. X. Sanders en dr. P G Knibbe. e. Tot lid der Commissie van Financiën: 'de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr H. M. Simonis en dr. P. G. Knibbe. Tenslotte werden gekozen tot plaatsver vangende voorzitters, resp. van het Groot- en Kleinbedrijf, de heeren ir. F. H. E. Guljé en J. van der Steen. Hierna kwam ter tafel een voorstel van het Bureau der Kamer om het lidmaatschap van het Centraal Instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen (C.I.N.A.L.) te beëindigen zulks voornamelijk on grond van de hooge kosten, welke daaraan ver bonden ziin. Dr. van Dorp liet hiertegen een waarschu wende stem hooren. waarnn de voorz. be- tooede. dat er onder de zustert-'amprs yan Koonhendel n'"t de minst" he'enrrsieiltne bestaat voor d't instituut. De nicest" expor- teerende firma's zijn trouwens zelf vertegen woordtgd in de C.I.N.A.L. of k -men hun belangen via de eigen vakorganisatie (Ver bond van Werkgevers) behartigen. Het voorstel van het bureau der Kamer werd hierna z.h.s. goedgekeurd. Tot lid van de Commissie van Bijstand, bedoeld in art. 8 van de statuten van de Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand werd bij acclamatie benoemd de heer H. M. Simonis. Bij de rondvraag vestigde Dr. van Dorp de aandacht der Kamer op de nieuwe wet op de handelsvertegenwoordigers en agen ten, daar de Regeering z. i. hier ingrijpt in de contractvrijheid der exporteurs. De voorzitter zegde onderzoek ten deze toe Het plan-Deterding De heer De Gooyer verzoekt de Kamer haar adhaesie te willen betuigen met het plan-Deterding. Andere leden stemden met dit voorstel in, terwijl de heer Sanders ten aanzien van deze kwestie maande tot voorzichtigheid Het leek spr. niet onmogelijk, dat aan deze kwestie een politiek tintje zou kleven en wijl de Kamer ten deze geen stelling dient te kiezen, zou hij het voorstel niet willen aanbevelen. De heer Parlevliet wijst er op, dat de voorzitter reeds in zijn Nieuwjaarsrede zijn voldoening over dit plan heeft geuit. Dr. Krantz wilde er geen politiek in zoe ken, temeer niet wijl de Regeering zelf het plan zonder reserve heeft toegejuicht De voorzitter voegt hieraan nog toe, dat men in het district Rijnland dit initiatief ten zeerste toejuicht en men het beschouwt als een verlossende daad. De heer v. Zonneveld zeide dit grootsche plan nog niet te kunnen overzien. Om hier nu reeds een beslissing van ja of neen uit te lokken acht spr. geheel misplaatst en hij zou gaarne zien, dat de Kamer haar oordeel even zou opschorten. Ook de heer Bergers sprak in dezen geest. De heer De Gooyer achtte het hierna, ge hoord de verschillende gevoelens over zijn voorstel, beter het voorstel in te trekken. Aldus werd ten slotte besloten. De heer P. A. Wernink Jr. verzocht de aandacht van den voorzitter voor den ge- brekkigen overweg aan den Morschweg Wijl te voorzien is, dat de oplossing van het groote plan nog wel jaren op zich zal laten wachten, acht hij een tijdelijke voor ziening zeker gewenscht De heer Parmcntier, lid van de verkeers oommissie Ie Leiden, deelde naar aanlei ding hiervan mede, dat een verbetering van dezen overweg binnenkort te verwachten is. De heer Alkemade verzocht nadere ver duidelijking van de zinsnede uit de Nieuw jaarsrede, dat bij een depreciatie van 20 pet. het te importeeren artikel normaliter met 25 pet. zal stijgen. De voorzitter verduidelijkte dit aldus: Kostte een bepaald product, b.v. een kistje zuidvruchten, in Noord-Amerika indertijd 100 Amerikaansche centen, dan moest men daarvoor f 1.47 aan Nederlandsch geld uit trekken. Bij een depreciatie van 20 pet. ontvangt men voor deze f 1.47 slechts 80 Amerikaansche centen. Wil men het kistje kistje zuidvruchten koopen, dan moet men echter 100 Amerikaansche centen betalen of Y4. meer, is 25 pet. Daarna ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. Unum corpus sumus in Ghristo Ds. Thomas over de Algemeene Kerk Er is er maar een die in ons Neder- landsche Volk de onverbrekelijke een heid te voorschijn kan roepen, zoodat de twisten worden gestaakt en de land- genooten elkaar de hand geven. Dat is Oranje. Wat Oranje is voor het Ne- derlandsche volk, dat is het zij met eerbied gezegd Christus voor Zijn kerk. Christus roept in de Week der ge beden het organism© van Zijn kerk op om zich in zijn eenheid te vertoonen. En duizenden die institutair kerkelijk ver deeld zijn, maken zich op om aan de zen oproep te gehoorzamen. Aldus sprak gisteravond Ds. H. Thomas in de tweede samenkomst van de Week der gebeden, waarvoor het onderwerp was: Christus en de Kerk. Het zijn hier, aldus spr., (en daar neem ik geen letter van te rug) kerkelijke samenkomsten. De kerk is niet het kerkgebouw met eentoren en een haan of een zwaan op dien toren, het is niet het instituut met zijn ambtsdragers. Spr. ontkent niet het gebod voor en de nood zakelijkheid van dat instituut, maar dat is toch niet het wezen der kerk. Het wezen der kerk is: het wonen van Christus in d^ harten der zondaren is het ware geloofs leven het is de heilige vergadering der Christ-geloovigen van het begin der wereld af. Dit is een broodnoodige wetenschap met name in onzen tijd. De rede van Ds. Thomas hield voorts m, zooals het programma voor de Week der gebeden dat aangeeft: dankzegging, dat God ons wil gebraiken voor de uitvoering van Zijn wil en werk op aarde, dat twee duizend jaar lang de Kerk het Woord des levens heeft mogen bewaren en verkondi gen, voor de groote wolk van getuigen, door welke wij omringd zijn en voor alle mannen en vrouwen in wie we de gestalte van Christus mochten herkennen. Ze hield voorts in schuldbelijdenis voor alles wat onwaarachtig is in ons gewone en in ons godsdienstig leven, onze medeplichtigheid aan het kwade en onze gemeenschap met het booze, onze nalatigheid in het herken nen van het werk van den Heligen Geest overal, waar Hij zich verwaardigde woning te maken en het verstaan en liefhebben van degenen van wie wij verschillen, voor ons tekort in het betoonen van Christelijke liefde en gemeenschapszin in een verdeelde, verbitterde e-n wanhopige wereld. Het gebed was een smeeken om moed. wijsheid en een juiste blik op dezen tijd. om meer aan het licht treden van de een heid van de gemeente van Christus, om een dienen van God door de kerk met blijdschap des harten opdat zij openbare de Waar heid, die de menschen kan vrij maken, om een opkomen ten allen tijde voor de zaak van de armen en verdrukten. Vanavond is het onderwierp: Chris tus en de volkeren. Het kerkgebouw was gisteravond niet vol. En dat moet het toch zijn. Het moet eigenlijk veel te klein zijn. Men behoeft voor de onge makken van het jaargetijde niet bang te z.ijn. Het is heerlijk warm in het kerk gebouw en er heerscht zoo'n vriende lijke, gezegende en genezende sfeer. Wij mogen een ieder het woord van Ds. Tho mas, waarmee wij aanvingen nog eens op het hart .drukken. Maatschappij voor Toonkunst Leiden Jaarlijksche algemeene ledenvergadering Onder presidium van den voorzitter, den heer Dr. C. de Jong, hield gisteravond in het Toon'kunstgebouw, Nieuwe -Rijn 19, de Maatschappij voor Toonkunst haar jaarlijk sche algemeene ledenvergadering. Aan het verslag over het 102e Maatschappelijgk jaar van 1 September 193531 Augustus 1936 ontleenen wij het volgende: Op 31 Augustus 1936 was het bestuur samengesteld als volgt: Dr. C. de Jong, voorzitter: Dr. H. W. Borgerhoff Mulder, vice-voorzitter; G. W. Groen, secretaris; M. H. A. Juta, penningmeester: mevr. C. Smits —De Wit. bibliothecaresse; A. J. Koster Hzn.; Mr. P. J. Teebaal, pl.v. secretaris; Bern. Buurman, pl.v. penningmeester; 1 vacature. Het bestuur vergaderde IS maal, welke vergaderingen voornamelijk hebben gestaan in het toeken van propaganda, belangrijke besluiten, reorganisatie van het bestuur, van de concerten, enz. Belangrijke mutaties hadden plaats in het bestuur tengevolge van het op verzoek uit treden van den voorzitter, den heer A. D. Vijgh. van den vice-voorzitter, den heer Mr. G. H. E. Nord Thomson, van de heeren G. R. D. Crommelin en H. P. H. Würtz, zoo mede van de bibliothecaresse, mej. H. W. van de Sande Bakhuyzen, wegens periodieke aftreding, waaromtrent wij 28 Maart en 18 Jan. 1936 uitvoerige bijzonderheden mede deelden. Het leeraarspersoneel onderging slechts deze wijziging, dat aan mevr. Maart je Of fers, op haar daarttoe gedaan verzoek, mev ingang van 1 Sept. 1936 eervol ontslag werd verleend als leeraresse Solozang en tot hoofdleeraresse in het Vioolspel werd be noemd mevr. Ollif Folge Fonden. De wekelijksche piano-muziekavonden tot oefening in het primavista-spel, onder leiding van den heer Hans Franco Mendes, hebben ook in het afgeloopen maatschap pelijk jaar veel succes gehad, zoomede de twee voordrachtsoefeningen der leerlingen, verblijdende resultaten opleverende. Ook de muziekcursus in het Volkshuis gaf reden tot groote tevredenheid.* Plet bestuur brengt gaarne een woord van dank aan den directeur, den heer Richard Boer. adjunct-directrice mej. C. M. C. van Gulik en dames en heeren leeraressen en leeraren voor de uitnemende wijze, waarop zij zich wederom in het afgeloopen maat schappelijk jaar van hun taak hebben ge kweten. Het ledental der Maatschappij, zoomede het aantal leerlingen bleef stationnair. Aan de leden konden drie concerten wor den aangeboden, waarmede veel succes werd behaald. Opnieuw bleek het nut van de muziek bibliotheek zeer groot te zijn, het aantal leden breidde zich uit. Boekschenkingen (ongeveer 100 werken werden ontvangen van mevrouw H. F. h. Würtz, mevr. E. 's Jacob, mej. H. Strie- ning, mej. Ardesch van Hamel, de heeren Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Hans Franco Mendes en de familie Driessen, waar door de boekerij aanzienlijk werd verrijkt, gelegenheid verschaffend steeds meer goe de muziek onder ieders hereik te brengen Door het bestuur werd aan de schenk sters en schenkers groote dank gebracht. Ook niet-leden van de „Maatschappij voor Toonkunst" kunnen van deze muziek bibliotheek gebruik maken. De gehouden z.g. „reizende tentoon stelling" met betrekking tot het werk van Nederlandsche componisten, welke gehou den werd van 7—12 December 1935 in de Muziekschool, werd door vele muziek-ge- interesseerden bezocht. Het jaarverslag werd door de vergadering goedgekeurd en definitief vastgesteld. De verschillende rekeningen, gecontroleerd door een daartoe benoemde commissie, wer den eveneens besproken; de rekening en verantwoording werd mede goedgekeurd. Aan den penningmeester werd voor het gevoerd beheer décharge verleend en hem dank gebracht voor zijn arbeid en voor zijn krachtige bezuiniging. De voorzitter sprak voorts een woord yan dank uit aan de commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording, aan den secretaris, zoomede aan den voorzitter van de bibliotheek-commissie voor den ver richten arbeid. In de vacatures, ontstaan door het be danken van de heeren Dr. H. W. Borgerhoff Mulder, vice-voorzitter, G. W. Groen, secre taris, H. P. H. Würtz, werd voorzien door de benoeming tot commissaris resp. van don heer Dr. C. Braat, mej. Mr. J. H. Heringa, den heer C. de Kemp. De heer M. H. A. Juta, penningmeester, periodiek aftredend en als penningmeester direct herkiesbaar, werd als zoodanig her kozen. Tot de scheidende commissarissen, Dr. h V/. Borgerhoff Mulder, vice-voorzitter, en G. W. Groen, secretaris, werden bij monde van den voorzitter vriendelijke woorden van dank en erkentelijkheid gericht voor alles, wat door hen gedurende zoo tal van jaren voor de Maatschappij en de school is ge daan. Na nog eenige mededeelingen van inter nen aard sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank tot de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Aan de twee scheidende commissarissen, t.w. dr H. W. Borgerhoff Mulder en den heer G. W. Groen willen wij een apart woord van hulde wijden voor hun veel jarige en uiterst verdienstelijke werkzaam heid als zoodanig waarmede zij het Len- sche muziekleven in belangrijke mate tot. steun geweest zijn. Dr Borgerhoff Mulder heeft van 28 April 1914 af slechts met een kleine onderbreking de functie van commissaris waargenomen o.a. ook als bibliothecaris en den laatsten tijd als vice-voorzitter van dit college. De heer Groen trad sinds 8 Mei 1923 op als commissaris en nam van 9 September 1924 af het secretariaat waar. De accurate wijze, waarop hij dit gedaan heeft, ver dient wel "een woord van buitengewoon grooten lof! Steeds was de heer Groen b« reid om de belangen van Toonkunst te dienen; geen moeite was hem voor dit doei te veel. Slechts „insiders" kunnen beseffen, wat dit zeggen will Speciaal willen wij memoreeren de zoo verdienstelijke samenstelling van het ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Toonkunst in 1934 van zijn hand versche nen Herdenkingsboek, waarin hij de ge schiedenis van de Maatschappij kundig en smakelijk beschreven heeft. Anderhalf jaar nam de vervaardiging van dit geschrift hem in beslag. Mogen do nieuwe functionarissen zich spiegelen aan de trouwe en ernstige behar tiging der Toonkunst-belangen die hun voorgangers eigen was. EDERl. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ N^V. Opgericht 1857 Bankzaken Effectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM. Keizersgracht 573-575 «-GRAVENHAGE: Lange Vijverberg 13 Van het Stadhuis School voor Buitengewoon Lager Onderwijl Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat gelegen heid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de school voor Buitengewoon L. O. tot en met 27 Ja nuari e.k. op eiken werkdag des vcorm. van 8.30 tot 9 uur en op Maandag, Dinsdag, Don- dardag en Vrijdag bovendien des namiddags van 1.30 tot 2 uur, bij het hoofd der Scnool in het schoolgebouw aan de Caeciliastr. 65a; dat voor kinderen, die thans een openbare lagere school bezoeken, de inschrijving op genoemde tijden ook kan p'aa's hebben bij het hoofd der school, waar hot kind thans geplaatst is. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 13 Januari 1937. Buurtvereeniging „Hoogewoerd Vooruit" Als slot van de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Ju liana en Z.K.H. Prins Bernhard, zal een algemeene vergadering voor de buurtbewo ners gehouden worden op Dinsdag 26 Jan. a.s., waaraan een gezellig cachet zal wor den gegeven, hetgeen mogelijk is geworden door de belanglooze medewerking van di verse Hoogewoerd-bevvoners. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: "W C v Alphen—Holverda A LandcsbergenStikkelorum z H J Broera Leugering d OVERLEDEN: E GijsmanHogendoorn wede 75 j.— A Sollie—Fortunati vr., 77 j. J Schre- gel. wedr 90 J. GEHUWD: J J de Koningh en J Bennink SCHOORSTEENBRAND De brandweer heeft gistermiddag een schoorsteenbrand gebluscht ten huize van J. M., Korevaarstraat 10, UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN ZWIJNTJESJAGERS IN ACTIE Het gilde der z.g. zwijntjesjagers is de laatste dagen weer druk aan het werk. Door v. d. O., wonende in de Toussaipt- straat, werd aangifte gedaan dat zijn rij wiel, dat eenigen tijd bij het IJsclubgebouw had gestaan, bij zijn terugkomst was ver dwenen. Eveneens deed aangifte van rijwieldief stal de heer O., wonende in de Prins Hen drikstraat, Dit rijwiel werd voor de Alphen sche Bank vandaan gehaald. DE GOUWSLUISCHE BRUG BESCHADIGD Het ronde bruggedek van de Noordelijke brug aan Gouwsluis is door een uitstekend onderdeel van een auto, bestuurd door H. uit Winterswijk, zwaar beschadigd. H. reed door, doch werd in het dorp opgevangen, waar proces-verbaal werd opgemaakt. KERKDIENST Evangelisatie Hooftstraat. Donderdag 7.15 uur, de heer Dekker. KATWIJK AAN ZEE ROND HET JUBILEUM DER NIEUWE KERK DER NED. HERV GEMEENTE Het was voor de Herv. Gemeente gis teren een blijde dag, daar het feit werd herdacht, dat voor 50 jaren de eerste steen werd gelegd van het monumen tale kerkgebouw aan de Voorstraat. Daar dit een gebeurtenis is, waarbij de Herv. Gemeente in haar geheel is betrokken, werd gisteravond in dit gebouw een her denkingsure gehouden, waarin de drie plaat selijke predikanten, Ds. R. P. A. Rutgers, Ds. P. Pras en Ds. Fr. J. Broeijer, voor gingen. Het groote kerkgebouw was goed gevuld. Ds. Pras sprak het eerst. Aan hand van Psalm 126 de eerste 3 verzen werd door spr. een blik in het verleden ge slagen, waarbij de onderscheidene gebeur tenissen, die betrekking hadden op het ont staan en den bouw van de kerk nader wer den toegelicht. In 1884 werd door de toen malige kerkvoogden een prijsvraag 'uitge schreven, waarin gevraagd werd een ont werp voor een Protestantsche kerk te Kat wijk aan Zee, plaats biedende aan 1500 per sonen. Er kwamen 53 antwoorden in en 17 December 1884 werd besloten om aan het ontwerp van den heer Hendrik Johannes Jesse, geboren te Zaltbommel, de voorkeur te geven. De toenmalige kerkvoogden waren de heeren L. v. d. Plas, D. v. Duyvenbode, A. L. Mels en D. D. Ouwehand. Als predi kant dienden toen de gemeente Ds. Vlieger en Ds. Maasdijk. Den heer Jesse werd me degedeeld. dat zijn ontwerp bekroond was, maar toen kwamen pas de bezwaren los De architect was even 24 jaar oud en had nog nooit zelfstandig een bouwwerk uitge voerd. President-kerkvoogd was de heer L. v. d. Plas, oud-zeekapitein, evenals de secre taris-penningmeester, de heer Van Duyven bode. Het technisch lid was de heer Mels. opzichter van Rijnland. De reddende engel in deze moeilijke situatie was echter Prof Gugel, tevens jurylid. Deze sprong bij. De heer Jesse was als technisch student werk zaam op het teekenkantoor van genoemden professor. Zoo werd dan eindelijk onder veel zuchten van den president-kerkvoogd de bouw aan den ^leer Jesse opgedragen Doch later bleek dat dit „slechts" kleine moeilijkheden waren die overwonnen moes ten worden. Bij het maken van de bestek- teekening is aan de plattegrond niets gewij zigd. Er waren geen pilaren in de kerk ge projecteerd. De afstand der muren bedraagt 18 M., het kruisspant 25 M. Heel wat bere keningen moesten gemaakt worden om de druk van de kap te berekenen, maar dat gelukte wonderwel. Alleen het constructief gevoel moest hier beslissen. Volgens de prij9 raag mocht de kerk f 75.000 kosten, doch de begrooting gaf aan f 96.362. Bij de aan besteding was de laagste inschrijver Trint- hamer met f 78.788. Vermeld zij, dat voor deze plannen wer den gemaakt, ook nog* een plan aanhangig was om de Oude Kerk 1/3 te vergrooten, doch dit moest (omdat dan vele personen hun plaatsen moesten afstaan, wat veel heete hoofden maakte)) van de 'baan wor den geschoven Tijdens den bouw kwam echter de groot ste moeilijkheid. Dp aannemer was in Oc tober 1885 failliet, de kerk was toen net onder dak, maar er lagen toen nog geen leien op het dak, zoodat de regen er niet veel goed aan deed. Er werd vergaderd om het gebouw toch af te maken. Particuliere giften kwamen weinig binnen, omdat de borg R. Katholiek was. Dit was een on overkomelijk bezwaar voor de kerkvoogden. Ook crediteuren vergaderden om 't gebouw af te maken, maar ten slotte is het gebouw in eigen beheer voltooid door de heeren R. Ouwehand, H. van Schie en nog enkele Kat wijkschc bouwpatroons. De eerste hebben ook den toren geheel beganegronds klaar gemaakt en hierna op het vierkant ge plaatst Het orgel werd gekocht uit een R. K. kerk te Nijmegen voor f 2000, het op stellen er van kostte f 1500. Daar echter het geraamde bedrag lang niet voldoende was om de kerk af te bouwen, werd een beroep gedaan op de geheele Kat wijksche gemeente. Een gift van Baron vaD Wassenaar van Katwijk kwam binnen groot f 10.000 en later nog een van f 1000, terwijl ook het uurwerk door hem werd geschon ken. Baron van Pallandt schonk f 5000, ter wijl verder vele kleine giften inkwamen 14 Mei 1885 haü de eerste steenlegging plaats door Baronesse van Wassenaar van Catwijck. 900 kinderen van de Zondagsschool zongen hierbij eenige feestelijke liederen. Ds. Maasdijk en Ds. Voorhoeve voerden het woord. 12 Januari 1887 had do inwijding plaats. Er waren meer dan 1800 menschen aanwezig. De predikanten Ds. Voorhoeve, Ds. Maasdijk en Ds. Oorthuis, welke laatste 3 October 1886 alhier.zijn intrede deed, spraken over 1 Kon. 8 15, 1 Kon. 18 30 en 1 Kon. 8 66. Van de werklieden, die aan dit gebouw hebben gewerkt, zijn er nog 15 in leven. Als organisten werden benoemd de heeren Bloot en v. d. Marei, welke laat ste nu 45 jaar lang het orgel heeft be speeld. Verder was de heer Kres nog eenigp tijd organist. De kostprijs van deze kerk bedroeg f 160.675.69y2. 'bijna twee maal het bedrag van de raming. Met een ernstige opwekking om de groote gave te gedenken, die God ons in dit ge bouw heeft geschonken, eindigde Ds. Pras zijn rede. Er werd nog gezongen Ps. 126 1, waar na Ds. Rutgers den kansel beklom. Deze sprak naar aanleiding van Ps. 126 4 over een „gebed in het heden". Na een uiteen zetting te hebben gegeven van de gekozen tekstverzen, merkte spr. op, dat gezien de groote bloei in het verleden, toch ook nu in het heden veel om verandering vraagt. Momenteel is de kerk weer te klein. Bij den aanvang van mijn bediening, aldus, spr., telde de gemeente 8000 zielen en was de kerk zoowel bij den ochtenddienst al» wel bij den avonddienst stampvol. Er waren toen echter maar twee voorgangers. Spoe dig werd echter tot het beroepen van een derden predikant overgegaan. De kerk ruimte is evenwel niet grooter geworden. Spr. memoreerde de weer ingebruikname van de Oude Kerk, waarbij wijlen Ds. G. Bolkestein zich zeer verdienstelijk heeft ge maakt. Een droevig verschijnsel is echter, dat de uitwendige groei der gemeente geen gelijke tred houdt met de uitbreiding van de kerkelijke gemeente. 3 predikanten voor een gemeente van 12.000 zielen is te winig. Er is daarom dringende behoefte aan een vierden predikant Hierdoor zal ook het catechetisch onderwijs beter tot zijn recht komen. Moge spoedig door gebed en meer offervaardigheid der gemeente de kerkeraad in de gelegenheid gesteld worden een vierde predikant te beroepen. Tot slot sprak Ds. Broeijer over „een blik in de toekomst". Als tekstverzen koos Z.Eerw. Ps. 126 5 en 6. Wil het goed zijn. aldus spr., dan moeten wij allen zaaiers zijn, maar alleen het zaaien met tranen zal vruchten afwerpen. Na deze herdenkingsure werd nog een gezellig samenzijn gehouden in de Oranje zaal van het Jeugdhuis, die voor deze ge legenheid feestelijk was versierd. Hierbij voerden het woord de pred. Ds. Broeijer. Ds. Rutgers, Ds. van Elden, de heer C. ..Kmt namens de notabelen, de heer L. Kruijt als kerkvoogd, de heer P. Siderius, die namens mevr. EerdbeekClaassen een acte van 1461 aan de kerkvoogdij ter hand stelde, de bur gemeester, die hartelijke gelukwenschen overbracht namens het gemeentebestuur, de heer P. van Rijn. Het slotwoord werd gesproken door den president-kerkvoogd, den heer C. Zwitser, die liet zingen de Avondzang, waarna Ds. Rutgers sloot met dankgebed. KOUDEKERK GEREF. MANNENVEREENIGING Dinsdag 19 Jan. as., des avonds te half acht, hoopt de Geref. Mannenvereeniging „Schrift en Belijdenis" te vergaderen in het lokaal achter de Geref. Kerk alhier. De heer C. Hoogeveen zal een inleiding geven over Art. 12 der Geloofsbelijdenis. LEIDSCHENDAM STAGNATIE BIJ EEN HUWELIJKSVOLTREKKING In het raadhuis had Zaterdagmorgen de vol trekking van een huwelijk plaats, dat niet ge heel zonder stagnatie verliep. Toen n.l. de bruid en bruidegom met hun gevolg weer in de wachtende auto's hadden plaats genomen, denkende dat aan alle forma liteiten was voldaan, werd er plotiseling in 't raadhuis hevig op de ramen geklopt. Den chauffeur werd verzocht nog even te wachten Wat was er aan de hand? De waarne mende ambtenaar van den Burgerlijken Stand had vergeten de moeder van de bruid te laten teekenen Nadat ook aan deze forma liteit was voldaan, kon de bruidsstoet zijn weg vervolgen. AANGEHOUDEN In de afgeloopen week is een zakere J. W. W. uit Arnhem, die later in het bezit bleek te zijn van een rijwiel, dat Zondag 3 Januari ontvreemd was van het erf van Dh. N. aan den Stompwijksehenweg, door de politie te Gouda aangehouden. Door den Rijksveldwach ter Tol is W te Gouda verhoord en heeft be kend den diefstal geplergd te hebben. Daarna werd hij op vrije voeten gesteld. KEURING DIENSTPLICHTIGEN De keuringsraad voor dienstplichtigen uit de gemeente Stompwijk houdt zitting Maan dag 1 Februari des morgens om 9 uur op de Hekkelaan 4 te Den Haag. GEBR. TEIXEIRA DE MATTHtx 446 Heerengracht, Amsterdam rr»B OPGERICHT 1852 ^jed BANKIERS uur, ALLE BEURSZAKEN - Safe-lnrich^, ADMINISTRATIE VAN VERMOGD""* Tel.: 33789 35937 ^89 |JJC Intercommunaal: R 0311 Telegramadr.: TEXATOS RADIO DISTRIBUTIE lui WOENSDAG 13 JANUARI Programma 3: 8.00 Keulen; 9.50 Deutsoi 10.2U Diversen; 11.20 R. Danmark; 12.20 BREI sel VI: 14.20 Diversen: 14.50 Parijs R; W. Keulen: 18.00 ParUsR; 18-20 Keulen; 18.55 V T nen; 22.50 Berlijn; 23.20 Parijs R. S. L Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Gram.t GED; 10.35 Droitwioh; 18.20 Diversen; ifAl Droltwlch; 21.40 Diversen: 22.20 Droltwlch;j)e London Reg; 23.20 Droitwlch fori DONDERDAG 14 JANUARI in V Programma 3: 8 00 Keulen of div.: 11.05 DU z wlch; 12.05 ParUs R; 13.05 Brussel VI; 14.20a,„t, versen; 14.50 Parijs R; 15.35 Keulen: 19.06 versen; 19.30 Keulen: 21.20 London Reg; 2 Berlijn; 23.20 Parijs R. A.S Programma 4: 8 00 Brussel VI; 9.20 Dlven 10.35 London Reg; 15.35 Droltwlch; 18.20 DL,m sen; 19Droitwlch 19.30 Sportpraatje d.d.h. fnl A Janssen (Journalist); 20.00 Droitwlch In Agenda =Vk 0< De avond-, nacht- en Zondagsdienst Apotheken wordt van Maandag 11 totLj met Zondag 17 Jan. a.s. waargenomen do apotheek: C. B. Duyster, H. Rijn 18,2 523 en J. Doedens. Willïelminapark 8, Oefi, geest, telef. 274. uuo pni' len Raad \jcie directeur-gfnki oor te st#ch ptrf HUURVER LAGING nd- WONINGEN ST. WILLTBRORDUS B. en W. van Veur stellen den hen te machtigen om aan den directeur-g raai van de Volkegezondheid om de huren van de woningen van de Rspi Woningbouwvereeniging „St. Willibrorfhn te verlagen, twee winkelwoningen met f eisj per week en 59 woningen met f 0,30 per wf10^ De toeneming van het exploitatie-tekortf0' door deze verlaging per jaar f 942,40 be?rdl gen. ver tot DE VEREENIGING VAN "ba STOMPWIJK EN VEUR Naar aanleiding van de opmerkingen Lr de commissie ad hoe belast met het onderfn]j van de begrooting 1937 deelen B. en W,L.g Veur het volgende mede: Tegen den voorgestelden post van f»B( voor verweer in verband met de vereeni^ van Veur en Stompwijk bestaat bij B. et^01 geen bezwaar. Alvorens over de vereenttj.] van -de gemeenten Stompwyk-Veur een binj sing is gevallen, kunnen wij geen vrjjLf vinden tot aanstelling van ambtenaren I te gaan. n bbi LISSE SCHOOLGELD REGELING Nieuwe normen. De wet van 22 Febr. 1936 tot veria© van de openbare uitgaven van het om V wijs, heeft verandering gebracht in de f di 62 tot en met 67 der lager-onderwijfie 1920. Deze wetswijziging maakt het nooffd dat nieuwe verordeningen op de heffinaT invordering door den Raad worden S* gesteld voor het lager en uitgebreid iés' onderwijs in deze gemeente. De den Raad aangeboden heffingsvtK dening is gebaseerd zoowel op de muj, staf van de vermengde hoofdsom als opr aanslag in de personeele belasting i)/-- den eersten grondslag (huurwaarde). Alhoewel zulks niet verplichtend i^_. rekening gehouden met het bepaalde 1 arl. 65 der lageronderwijswet, n.l. omj verminderd schoolgeld te heffen van s geldplichtigen waarvan meer dan één ling uit hetzelfde gezin gelijktijdig school van dezelfde soort bezoekt. Betreffende de uitkomsten van nieuwe schoolgeldregeling kan worden-, wacht, dat de opbrengst belangrijk hatj zal zijn, dan die van de thans bestas verordening, omdat meerdere school^, plichtigen zullen worden aangeslagen], vanwege het feit, dat de heffingsver®' ning is gebaseerd op twee mogelijkhej j In verband met de wettelijke beps s omtrent het maximumschoolgeld dientar schoolgeld in de laagste klasse van helde voor het gewoon lager onderwijs te woDe verhoogd van 2.60 tot 3.— per jaaies voor het uitgebreid lager onderwijs h ƒ3.96 op 6 per jaar. Het maximumschoolgeld gaat niet bdci het gemiddeld bedrag per leerling uit. )e Naar het voorgestelde tarief zal de tofld opbrengst van het schoolgeld niet doi zijn dan een tegemoetkomig in de kotis welke wegens het lager- en uitgebreid onderwijs geacht kunnen worden ten 1 1 der gemeente te blijven. de PREDIKBEURTEN Woensdagavond Chr. Geref. Kerk 7.30u Ds. A. Zwiep, van IJmuiden. Rede vooL Zending. J,a Donderdagavond. Oud-Geref. Gem. 7L Leesdienst. O. VREEBURG OVERLEDEN In den hoogen ouderdom van 89 jasr. alhier overleden de heer G. Vreeburg, e« kerkmeester der Agatha-parochie. De 3e Vreeburg werd om zijn groote verdienstet. kerk en gemeenschap begiftigd met bi Gouden Kruis „Pro Ecclesia et Pontifio NOORDWUK f Ir' BOUWEN "j Naar wij vernemen hebben B. en W. ni den heer J. Hoogeveen. alhier, vergun^ verleend voor het bouwen van een woont met schuur aan den Zwarteweg. Gedurende de zes cerotvolgpnde wik zijn met de distributie van onvermenij margarine aan ondersteunden belast dei keliers G. A. Janson, v. Limb. Stirumstr.ji W. J. Vink, Zeestr. 30a en P. Kranenbij Hoofdstr. 63 en met de distributie vanji hakt de winkeliers M. Hoek, Binnenweg, S. .T. Zandvoort .Voorstr. 63 3en P. J. vann Berg, Bronckhorststraat 3. j JTJRTT.RTTMFIT.M CFR. NAT. VAKVERBOND On Vriidng 15 Januari as., des nvdiF van 5 tot 7 en des avonds van V fof 10 7.al voor den Chr. Besturenbond, alhier!1 het Vereenigingsgebouw, Hoofdstraat 11.. Jubileumfilm van het Chr. Nat. Vakverbrr, iworden vertoond. Door den burgemeestfj beneiids hiervoor toestemming verleend,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6