KERK EN ZENDING Slecht-Hoorend MAANDAG n JANUARI 1937 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Giessen-Oudekerk en Peureum, cand. H. C. P. M. Wiebosch te Hil versum. Aangenomen: Naar Den Haag (als geestelijk verzorger van Bronovo), H. J. Dyckmeester te Arnhem. Bedankt: Voor Elim, H. J. F. Wessel- dajk te Schoonebeek. Voor Vaassen, J. van Kuiken te Uithuizermeeden. CHER. GEREF. KERK Bedankt: Voor Nieuw-Vermep, A. Du bois te Oud-Beijerland. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Wouterswoude Op Zondag 7 Febr. as. te half 3 hoopt cand. E. Schroten van Hasselt zijn in trede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Wouterswoude (Fr.), na bevestigd te zijn door Ds. H. Schroten van Suawoude. Arnhem Cand.. E. (J. B a a r t te Alkmaar, is gister morgen als hulpprediker in wijk G. bij de Ned. Herv. Kerk te Arnhem door Dr H. J. Hak tot zijn dienstwerk ingeleid. Dr Hak predikte daarbij over 2 Tim. 4:2a. Toege zongen werd Ps 121 4. Cand. Baart heeft des avonds, evenals des morgens in de Paasbergkerk, zich aan zijn werk verbonden met een predikatie over Markus 4 35 en 38a. AFSCHEID Ds F. CIIR. KR A F FT In een druk bezochte dienst heeft gisteren middag Ds F. Chr. Krafft die een beroep naar 1' Isle Montruchrer heeft aangenomen, afscheid genomen van de Waalsche Kerk te Haarlem. Onder de aanwezigen merkten wij op den Commissaris der Koningin in Noord-Holland Jhr Mr. dr. A. Röell, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-bur gemeester van Haarlem en Prof. Dr A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, benevens predikan ten van andere Waalsche gemeenten. Ds Krafft had als tekst gekozen 1 Cor. 3:21. Hij memoreerde hoe hij veler mede werking had gehad en zette uiteen dat de bloei van de Kerk voortspruit uit de liefde van het geloof. Na de predicatie werd in de consistorie afscheid genomen. Velen maakten daarvan gebruik. Het woord werd gevoerd namens de Waalsche gemeenten door ds Michelin M o r e a u die den predikant dankte voor de langdurige diensten aan de Haarlemsche ge meente bewezen en die memoreerde dat hij een bloeiende gemeente achterlaat. De heer J. Luzac die namens den Ker- keraad sprak dankte den predikant niet alleen voor hetgeen hij op geestelijk gebied, maar ook voor wat hij op materieel gebied heeft verricht. Hij herinnerde in dit verband onder meer aan hetgeen hij heeft gedaan voor de restauratie der Kerk die thans ter hand wordt genomen en waarvan ds Krafft de drijfveer was. Nadat ds Krafft de sprekers had bedankt ■was de plechtigheid geëindigd. Ds W. BOUWMAN In verband met het hem verleende eervol emeritaat is Ds W. Bouwman, predikant der Geref. Kerk van Leiden, voornemens op Woensdag 3 Febr. as. afscheid te nemen van zijn gemeente in een samenkomst des avonds te 8 uur in de Hooigrachtkerk. WIJLEN Ds. A. H. HILBERS In „De Wekker" schrijft Prof. van der Schuit: „Ik heb met Ds. Hovius aan zijn sterfbed gestaan van Maandag op Dinsdagnacht, toen hij om even hadf drie van ons is gaan schei den. Wat was ik blij, toen ik 's nachts om 12 uur het ziekenhuis betrad, mijn broeder Ho vius te vinden. Ik heb eerbied voor dezen ambtsbroeder, die den ganschen dag en den ganschen avond en in den nacht onafgebro ken aan het sterfbed heeft vertoefd. Wat was onze stervende broeder daar dankbaar voor en wat was hij blij, toen hij mij middernacht nog de hand kon drukken. Hoe duidelijk was nog zijn stem, al ging de benauwing hoog uit, toen hij mij zeide „al miin zonden ver geven. De Heer is zoo getrouw als sterk, Hij zal Zijn werk voor mij volenden. Die in den Zoon gelooft heeft het eeuwige leven". Ach, wij hadden zooveel noodig om onze ontroe ring meester te blijven aan dit sterfbed. Daar zat een moeder van een elftal kinderen ii stomme smart, maar, gesteund door haar Heere, aanvaardt zij den beker, dien zij moet drinken. Daar waren kinderen aan dat sterf bed, die, moe van het zwoegend peinzen, al leen tranen konden storten. En om vier uur in den nacht knielden moeder en kinderen met mij neder in de pastorie, God als een waterstroom aanloo pend en Hij heeft ons niet beschaamd' la ten staan". „GELOOF EN VRIJHEID" Het onhandelbaar formaat van het or? waarin Dr. F. J. Krop zijn volhardende ar beid voor de Russische Christenen en tegen de Russische regeermacht publiceert, is thans, bij den ingang van den 16en jaargang, ver wisseld voor een gewoon formaat als officieel orgaan van het Landelijke Werkcomité „Dr. O. Schabert". Dr. Krop heeft nu een zeer breede reeks medewerkers om zich heen ver zameld, van wie een eerste groen reeds haar belofte inloste. Hierdoor is de inhoud ook meer variabel geworden. De inhoud beweegt zich vrijwel geheel op het gebied der huip- verleening aan de Russiche vervolgden verdrukten. Wij vinden in dit Januari-nu mer bijdragen van Ds. C. C. G. Visser, Ds. W. J. J. Veld ere, Ds. S. v. d. Molen, H. Mos- tert, H Muys, C. A. Hodde, Dr. P. W. Have- laar en J. E. Lasterie. KERKORGELS In verband met de restauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te B.rummen (G.), zal ook het orgel (mecha nisch systeem), hetwelk geheel uit elkaar werd genomen, een grondige herstelling on dergaan. Het orgel heeft twee klavieren met 20 sprekende stemmen. De werkzaamheden zullen worden verricht door de fa. V a 1 c k x van Kouteren Co. te Rotterdam. In het mooie oude kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Zuilichem zal een nieuw kerkorgel worden geplaatst. Met de levering ervan werd belast de firma Valckx vanKouteren Co. te Rotterdam. Het orgel zal worden gebouwd volgens het pneumatische kegellade systeem, met 8 sprekende stemmen, geplaatst in zwelkast. Het orgelfront zal in' gotische lijnen in eiken hout worden uitgevoerd. JUBILEUM Ds J. DOUMA De bevestiging Gods de kracht der prediking In een stampvolle Oosterkerk heeft Ds J. buma, Geref. predikant te Arnhem, gister avond een gedachtenisrede uitgesproken ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubi'aris werd naar den kansel geleid door zijn beide collega's Ds H. L. Both en Ds. J. C. J. Ku i per en opende daarna den dienst met het laten zingen van Ps. 77 7. Na de Geloofsbelijdenis zong de gemeente Gezang 23 2. De voorganger las 2 Corinihe 1 vers 18—24 en ging voor in gebed. Spr. bediende het woord uit 2 Corinthe 1 ere 21: ..Maar die ons bevestigt m Christus, n die ons gezalfd heeft. i6 God"» Spr. herinnerde aan het feit van den dag. Veertig jaren in dienst van den Meester. Overweldigend zijn de gevoelens, aandoe ningen en indrukken. Er was verlangen naar dezen dag en er vas een tegen opzien. Spr. voelt het genus an haar die bij den komst naar Arnhem naar de Hemels.ad ging en met wie spr. 32 jaar in den echt verbonden was. Zoo is de vreugde gemengd. Het spreken •er zichzelf zal niet gaan dan in de hou ding van d!e>n apostel: En zij verheerlijkten God in mij. Na een uiteenzetting van "het gekozen Schriftwoord en het zingen van Ps. 89 1 herdacht Ds Douma de 40 jaren die voorbij gingen. Er loopt één lijn door het geheel bij alle verandering. De intreetekst handelde over: het Lam Gods. dat de zonde der wereld ogneemt on nu is er de roemtaal van de beve'stiging in Christus. Dat is één lijn. Wal beefde spr. als 23-jarig jongei'ing tot zijn ambt. Wie is tot deze dingen bekwaam? Toch was er in toenemende mate de ver heerlijking van de gemeente. De Kerk i3 een gave van den Heere en daarin lag kraohL Dat is geen kerkisme. Met heel zijn ziel smacht spr. naar het groote dat in Ne derland komc moge: de eenheid van alle Gereformeerden. Geen valsche synthese, maar als grondslag 3 waarheid Gods. Dat is waarachtige een heid. Hoe heerlijk is de Gereformeerde be lijdenis. Practisch preeken Spr. heeft afltijd getracht met «ij-n predi king tc staan midden in heit leven van zijn tijd, dat kon evenwel niet geschieden met opzijzeting van de oude waarheid. In de Schrift -vraagt het getal 40 tot terug zien. opzien en vooruitzien. "r was voor 40 jaar veel verdeeldheid en dreigde meermalen scheuring. God ver bindt evenwel zijn" zegen aan de gehoor zaamheid aan het Woord. Spr. groette in den geest alle gemeenten, raardoor hij den gang door de kerk maak te. In Arnhem gaf God Spr. een goede plaats. God heeft daarvan de eere. Hope loos ver bleven we benedèn het ideaal, maar God heeft geleid. Woorden van dank Spr. dankte voor alle liefde en medewer king die hij ontvangen mocht Dat was ge nade van den Heiland, die onuitsprekelijk goed is. Het is groot dat er nog geen af scheid behoeft te komen. De werklust is nog niet verminderd en de kracht is nog niet gebroken. Dat is een zegen. Moge de herfst van het leven rijpe vruchten geven. Gode zij de heerlijkheid tot in der eeuwigheid. Gezongen werd nog Psalm 146, en daar na ging de jubilaris voor in een roerend dankgebed. Toespraak Ds. Both Ds. H. L. Both vertolkte de gevoelens an dank van de Arnhemsche gemeente jegens Ds. Douma en verzocht hem toe te zingen Psalm 134 3. Na het uitspreken van den zegen werd door de gemeente spontaan de slotzang (Gezang 29) aangeheven. Zr G. JONKER t Te Ermelo-Veldwijk is op 75-jarigen leef tijd overleden zuster G. Jonker, die meer dan een halve eeuw aan het Diaconessenhuis te Haarlem verbonden was. HULDEBLIJK Dr, K. DIJK Men verzoekt ons opname van het volgen de: Daar het afscheid van Dr K- Dijk van Den Haag-West binnenkort zal plaats vinden, meent de voorloopige commissie te moeten overgaan tot het vaststellen van een datum waarop naamkaartjes en giften uiterlijk in1 haar bezit moeten zijn. Hoewel reeds verscheidene oud-catechisan ten uit alle deelen van ons land aan den oproep voldeden, worden toch nog heel wat „oude bekenden" gemist. Zij die nog niets van zich hebben laten hooren, worden verzocht zoo spoedig mo gelijk, in ieder geval vó ór 20 Januari as. het volgende te doen: Werp een kaartje waarop uw naam en het jaartal van uw belijdenis, zoo mogelijk met een gift, in de bus van een der onderstaanden of stort een bijdrage op postrekening No. 136966 t.n.v. Mej. F. Diepersloot, den Haa- met vermelding van bovenbedoeld jaar tal. Wien het onmogelijk is een bijdrage, hoe klein oefc, te geven, sture in elk geval een kaartje met naam. Op 29 Januari as. om 8.30 uur zal in één der lokalen van de Westduinkerk een beslis sing genomen worden betreffende het aan te bieden huldeblijk. Hiertoe worden bij deze alle gevers c geefsters uitgenoodigd. „GODLOOZE" EN TOCH. Het Zwitsersch Chr. Persbureau te Zu rich deelt mede, dat in 1936 in totaal in Rusland 2000 communisten uit de partij ge- srtooten werden, omdat zij de atheïstische grondslag der partij niet voldoende in acht en; het gebeurt n.l. vaak, dat Russen bij de geboorte van een kind, bij een huwelijk bij een begrafenis een geestelijke halen, zelfs al behooren zij officieel tot de godloozen. OM EEN HOOFDLETTER Ter herdenking van het feit dat op 31 De cember j.L het l'OO jaar geleden was dat de Russische dichter Poesjkin stierf waren door de Sovjet-Russische Staatsuitgeverij eenige boeken uitgegeven, samen met een oplage van 250.000 exemplaren. Deze werden echter dadelijk door de Gepeoe in beslag genomen en vernietigd, daar in deze boeken het woord God met een hoofdletter geschre ven stond, hetgeen ten strengste verboden is. De verantwoordelijke corrector van de druk kerij werd gearresteerd. De schade door de vernietiging der oplagen geleden bedraagt één millioen goudroebeL Goede berichten uit Weeneu Ds. R i e z e r, de predikant der Prot. Ge meente te Weenen-Favoriten, heeft aan Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze te Amster dam een brief geschreven over den toestand zijner gemeente. (Ds. van Hoogenhuyze heeft Ln den zomer van 1936 deze gemeente be zocht). Men weet, aldius de pastor-loei, dat de ge meente Weenen-Favoriten aan de grens van de grootstad ligt, een. arme arbeidersbevol king heeft, een Ideine kerk bezit, de Chris- tus-Kirche, met een 300 zitplaatsen, een groote toename van leden telt, zoodat de kerk veel en veel te klein wordt. Ook hebben wij medegedeeld dat men plannen had een twee de Godshuis met bijgebouwen te stichten en daarvoor het oog had op een bouwcomplex toebehcorende aan twee belangstellende Duit- schers. Nu kregen wij bericht dat dat bouw complex gekocht is Men had daarvoor 9000 schillingen verzameld (plm. 3000) giften uit Nederland en Zwitserland en van de arme gemeenteleden zelf. Nu heeft de synode van de Evange lische gemeente te Weenen de ontbre kende 13000 schillingen ter beschikking gesteld, zoodat het terrein is kunnen gekocht worden en nu het eigendom is van de gemeente Weenen-Fovoriten, een terrein groot 1250 vierkante me ter, met een groote poort afgesloten en met veel bouwmaterialen die gebruikt kunnen worden. Er is plaats voor een kerk, een gemeentehuis eneenschool. Alles kan natuurlijk niet ineens gebouwd worden. Met de kerk moet het eerst worden begonnen, het andere volgt in volgende ja ren, wanneer God daarvoor het geld geeft. Hoognoodig is een tweede kerk hetgeen men begrijpen kan als men zich. indenkt dat van 1924 tot 1936 de gemeente in ledental is ge- Minister Slotemaker de Bruïne. die bij de Gymnasium te Rotterdam een pleidooi middelbaar onderwijs. opening van het nieuwe Erasmiaansch hield tegen verdere nivelleering van het stegen van 5000 tot 13000. In het jaar 1936 zijn er 700 leden bijgekomen die uit de Room sche kerk zijn overgekomen. Maar nog andere plannen heeft men met die kerk. Sinds wij 19 September 1936 voor de Nederlanders in Weenen een feestgodsdienstoefening hebben gehouden ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana den eersten keer dat de Nederlanders in Weenen in een Gods dienstoefening zijn samengekomen is er tusschen de Nederlanders een geestelijke band ontstaan. Naar geregelde godsdienst oefeningen begint men te vragen. En nu is het plan om, als de kerk klaar is, daar, naast de godsdienstoefe ningen voor de gemeenteleden, ook Hollandsche diensten in het leven te roepen, een Nederlandsche gemeente in Weenen te stichten om straks mis schien een eigen predikant te beroepen, toekomstplannen, maar die men in af zie nb a ren tijd hoopt te verwezenlijken. Den volgenden zomer hopen ■wij ander maaleenige weken naarWee- nen te gaan om onder de Hollanders te preeken en onder hen eenig herder lijk werk te verrichten. En nu de tweede zaak die de gemeen^ met vreugde vervult. De gemeente Weenen-Favo riten heeft het eerste Evangelische Volkshuis geopend. Het was op 19 No vember 1936 dat dit heugelijke feit plaats had. In de Faoidelgasse 22 werd dien dag in tegenwoordigheid van kerkelijke en wereldlijke ambtsdragers dit volks huis, het eerste in heel Oostenrijk, in gebruik genomen. De groote zaal, die in tweeën gedeeld kan worden, heeft plaats voor 200 personen. Het volkshuis heeft een drievoudig doel: le worden daar zoolang er nog geen tweede kerk is godsdienstoefeningen gehouden, des Zondagsmorgens van half 9 tot half 10 voor kinderen en 10 tot 11 uur voor volwassenen; 2e worden daar op de werkdagen allerlei sa menkomsten gehouden, den evangelischen arbeid, de stadszending, de volkshoogeschool, de aannemingscatechisatiën, den jeugdarbeid betreffende; 3e wordt het volkshuis gebruikt als een tehuis voor werkloozen. Daarvoor is het van 8 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds geopend. In goed verwarmde lokalen kunnen zij daar met elkander spreken .koffiedrinken, lezen, schrijven ook met door henzelf mee gebracht materiaal arbeid verrichten. Ieder die in de pastorie een toegangskaart komt halen heeft vrijen toegang. Verschillende ge meenteleden beijveren zich om de bezoekers te onderrichten en bezig te houden. Een volksbiblioheek geeft hun gelegenheid zich te ontwikkelen m wetenschap, kunst, techniek enz. Men hoopt dat dit eerste volkshuis in Oostenrijk aanleiding mag zijn, dat meerdere dergelijke inrichtingen in de Oosbenrijksche Protestantsche gemeenten worden opgericht. Ziehier het goede bericht uit Weenen-Fa voriten. Met de gemeente zijn ook wij dank baar dat God zoo kennelijk Zijn zegen aac den arbeid die daar wordt verricht tot uit breiding van Zijn Koninkrijk geeft. Laten Gods kinderen in Nederland dezen arbeid steunen door hun gebed en hun gaven. Het doet de geloofsgenooten elders zoo goed als men ervaart door het gebed der kinderen Gods ook in andere landen gedragen te den. ONTVANGEN DRUKWERKEN Van J. P. v. d. T o 1 J r. te Nieuw-Beijer- lamd: Vreugd en vreeze. Tijdwoord bij de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Door Ds. A. Dubois, Chr. Geref pred. te Oud-Beijerland. 9e druk. ONDERWIJS EN OPVOEDING T er aarciebestelling Prof. Dr. A- van Veldhuizen Op hef Esserveld te Groningen Op het Esserveld te Groningen had Zater dagmiddag onder zeer groote belangstelling de teraardebestelling plaats van wijlen Prof. Dr. A. van Veldhuizen, hoogleeraar namens de Ned. Herv. Kerk aan de Universiteit te Groningen. Ten teeken van rouw waren de gordijnen van alle Universitaire gebouwen neergelaten. Om de geopende groeve merkten we groot aantal autoriteiten op. Ven hen noemen we Dr. J. P. Fockema Andreae, Commissaris der Koningin in Groningen, president-curator der Universi teit: Mt. H. J. Re in ink, secretaris Curatoren: Prof. Dr. G. F. Rochat, rector- magnificus en Prof. Dr. G. SnijderdeVo- gel, secretaris van den Senaat: Prof. Dr. W. J. Aalders te Groningen, die tevens het Ned. Bijbelgenootschap, het Ned. Zendelings- Genootschap en de Ned. Zendingsschool te Oegsbgeest vertegenwoordigde; Ds. H. H. Brucherus Cleveringa te Middel- stum, praeses en Ds. F. Tammens, Gro ningen; Prof. Dr. de V r ij e r, kerkelijk hoogleeraar te Utrecht; Ds. H. Vissei recteur van de Chr. Phil. Inrichtingen te Doetinchem; tal van hoogleeraren van de Rijksuniversiteit te Groningen; de heer W. H e i n s, vertegenwoordiger van de Ned. Chr. Studentenvereeniging: een deputatie de Theol. Faculteitsvereeniging te Gronin gen; van het Ned. Jongelingsverbond; van het Wessel Gansfort-fonds: van het Groning- sche Schoolmuseum; Ds. F. G. Peters en de heer K. Lanter mans, namens.de Ned. Chr. Radio-vereeniging (de overledene was lid van het Alg. bestuur, van het Dag. HET KERKELIJK JAAR 1936 De Gereformeerde Kerken in Te zeggen dat 'de Generale Synode van Amsterdam het leven der Geref. Ker ken in 1936 beheerscht heeft, ware niet geheel overeenkomstig de werkelijk heid. Stellig had zij groote belangstelling, omdat er onderwerpen ter tafel kwamen, die reeds lang tevoren hoofd en hart ver vuld hadden. Inzoover men dan van deze Synode „het verlossende woord" of oplossing der proble men venvacht had is men teleurgesteld uitr gekomen. Niet alleen in letterlijken zin door het venvijzen van sommige onderwer- pen naar de Synode van 1939 maar ook in figuurlijken zin heeft de Synode aan de toekomst geëndosseerd, wat voor het heden niet pasklaar te maken was. Hierin ligt geen verwijt. De allengs opge komen leergeschillen (of meeningsverschil- len) behoorden tot een complex van geeste lijke en aan den tijdgeest venvante ver schijnselen, waarvoor de Synode het appa raat der afdoende beslissing mist. Eener- zijds is dit een zegen te achten; ook de Geref Kerken zijn Protestantsche en geen Roomsche Kerken. Maar anderzijds is de loop van zaken niet bemoedigend; immers wanneer men in de hoogste kerkelijke ver gadering de hoogste instantie voor op Schrift en Belijdenis afgestemde besluiten of uitspraken ziet, moet zij een daaraan even redig gezag over de geesten hebben. En dat had de Synode vain Amsterdam niet. Zelfs zij is een kind van haar tijd geworden en de bewijzen daarvan waren tijdens de discussies voor het grijpen. De voornaamste concrete onderwer pen waren: promotierecht Theol. School en zesde hoogleeraar, beide naar 1939 overge bracht; de gezangenkwestie (handhaving der gezangen); eenheid van Geref. belijders (Geref. en Chr. Geref.); de benoeming van een hoogleeraar in de vacature-Prof. Hoek stra (waartoe Dr K. Dijk benoemd werd); de naamsverandering der Theol. in Theol. Hooge School; de Evangelisatie onder II stond in ons blad van 8 Januari. schippers in kerkelijke banen; de voorbe- reidfDg eener Oecumenische Geref. Synode- de aanvaarding der psalmberijming-Ds K. van Dijk voor de Indische Geref. Kerken; de herdenking der 300-jarige Statenverta ling, waarvoor een dankuur in Juli 1937; predikant-reserve-officier (principieel on- vereenigbaar verklaard); de Zendingshocg- leeraar nog niet benoemd, doch in verband hiermee de Synode provisorisch gesloten. Ten opzichte van een zeer ingrijpend bp land sprak de Synode zich in het algemeen uit. Het betrof de verhouding der Gere' Kerken tegenover de N. S. B. e n d e C D. IT Na drie dagen in comité-generaal te zijn vergaderd geweest, kon de Synode met behoud van een afzonderlijke verklaring van eenige leden zich vereenigen met een drietal conclusies; de kern hiervan was, dat „volgens haar oordeel geen plaats is voor leden der Geref. Kerken in organisa ties, die van (in het rapport der prae-advi- seerende commissie genoemde) onschrif tuurlijke ..dwalingen uitgaan". Dat „geen plaats" werd bedoeld pas dan aan te breken, als door hardnekkig ver werpen van de vermaningen des Kerke- raads moest worden voortgevaren tot cen suur, of and-ere gezegd „om dezulken van genoemde organisaties af te brengen met de macht, die hun (kerkeraden en andere kerkelijke vergaderingen) als opzieners yan de Kerk van Christus als haar Koning gegeven is." In de laatste zinsnede zit uiteraard do mogelijkheid van afsnijding door den ban, doch dit woord wordt niet genoemd, integendeel is er sprake van ,zoo lang mo gelijk geduld oefenen" en „elk geval worde op zichzelf bezien." Uit al de geciteerde omschrijvingen is duidelijk, dat de Syno dale uitspraak resultaat moet zijn geweest van toenadering van vrij ver uit elkander liggende opvattingen, hetgeen blijkbaar langdurige discussies in comité-generaal noodig gemaakt heeft. Geen wonder: de Synode willende „een woord van waar schuwing en bestiering van het leven" ge ven, dat „terecht van haar verwacht werd", deed iets meer: zij voegde nu aan de tucht oefening van plaatselijke kerken iets tóe, dat dusver nog niet was voorgekomen, n.l. dat een' lid der kerk niet tevens lid kan zijn van een behaalde organisatie. Daarmee was het uitgangspunt der tuchtoefe ning verlegd, en het kan deze verlegging geweest zijn, welke een deel der Synode leden tot „een verklaring" heeft gevoerd. Die verklaring is echter niet gepubliceerd; zij za] in de Acta opgenomen worden. In de za»»*». der leer- of meenings- verschillen had het Synodale menu zijn belangrijkste en zwaarste gang. Oók omdat ten deze geen concreet voorstel of hooger beroep uit de lagere vergaderingen ter tafel was, terwijl voorts de Synode stond voor een reeds uit zichzelf evoluee rend complex van opvattingen, dat ook na de meest omlijnde uitspraak der Synode zou blijven voortleven. Dit is, wat wij hier boven noemden, het ontoereikend Synodaal gezag iets wat ook in het karakter der na vele moeilijke discussies genomen beslissin gen ligt Was er aanvankelijk een voorstel, om al vast een deel der in geding zijnde onder werpen als „confessioneel reeds bepaald" terzijde te zetten (t.w. de twee naturen van Christus, de onsterfelijkheid der ziel, de algemeene en bijzondere genade), later is met 3521 stemmen een voorstel aangeno men, om zeven deputaten te benoemen, die voor de Gen. Synode van 1939 zullen "heb ben te toetsen aan Schrift en Belijdenis, de uiteenloopende meerlingen over: algemeene genade, genadeverbond, onsterfelijkheid dei- ziel, pluriformiteit der Kerk, vereeniging der beide naturen van Christus en zelf onderzoek. Aangenomen, dat de zeven deputaten over deze zes onderwerpen tot eenparige conclusies komen, laat dit Synodale besluit eenige onbevredigdheid achter; hoe toch is de realiteit te denken op het oogenblik (en daarna), dat de Synode die conclusies aan vaardt en een grooter of kleiner deel van de belijdende leden der Geref.' Kerken ze niet aanvaardt? Niet zonder beduchtheid zou men het tijdstip kunnen tegemoet zien, waarop do Synode zich waagt aan een uitspraak, welke gezet naast de autoriteit van Gods Woord, om een kerkelijke onfeilbaarheidsuitspraak zou roepen, welke de Geref. Kerken niet bezitten. Tenslotte heeft de Synode zich ook uit gesproken over de z.g. polemiek (be doeld is de toon daarvan), welke zich in het laatste jaar op niet altoos bewonderens waardige wijze had geopenbaard. Uiteraard kon dit niet anders geschieden dan in den vorm van een algemeene motie; deze is mei 50 van de 56 stammen aanvaard. Wij lezen er drie voorwaarden in, welke voortaan aan polemiek tusschen medebroeders te stellen zijn: broederlijke liefde, biddend onderzoek en grondige studie. Voorts wordt vermaand tie betrachten: bescheidenheid, teederheid, vocrzichtigheid en zelfbeheer- sching. Wij hopen van harte dat deze goe de raad ten volle aangenomen wordt, want en niet gering deel van de „onrust", in de Geref. Kerken merkbaar geworden, is op rekening te schrijven van vaak onzacht moedig gehanteerde woordkeus. In dit band herinneren wij ook aan de uitbreiding der kerkelijke pers met bladen als „Om Sions wil" en „Pro Ecclesia", de discussies over de Verbondsprediking, e.d. Behalve door die Synode en de daarom heen geziene deiningen heeft het afgesloten jaar voor de Geref. Kerken geen bijzondere gebeurtenissen geboekt Op 14 Februari vond te Amsterdam de 50-jarige herdenking van de Doleantie plaats, waarvan de opzet uiteraard minder breed was dan van de 100-jarige herden king der Afscheiding in 1934. Voorts is te herinneren aan do veel aandacht getrok ken hebbende discussie over den doop tusschen Prof. Kuyper en Ds. den Houting, 16 April te Utrecht gehouden ter vergade ring van Geref. predikanten. Als toetssteen van de afstanden, die er reeds toen tusschen kerkelijk saamlevenden ontstaan waren, had deze discussie óók be- leekenis. Derdens hebben we te wijzen op de openbare uitspraken der classis Groote- gast en van den kerkeraad van Zaandam inzake de Christelijke levenshouding t.a»v den modernen tijd en zijn gevaren. Dan nog is te herinneren aan de bijgelegde meenings- verschillen tusschen Prof. W a t e r i n k en Dr. H. Steen van An dijk. Tegen het jaareinde, 14 Dec., werd ee ging voorbereid, om te Londen een Geref Kerk te vormen. En eindelijk memoreeren wij de ingebruik neming van nieuwe kerkgebouwer te Nieuw-Lckkerland, Eefde, Amsterdam-C., Nieuw Loosdrecht, Deventer, Daarlerveen, West-IJsselmonde en Rozenburg. VeiligvoorGriepen Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert det mond van bacteriën en vermindert besmei! tingsgevaax in tijden van griep en verkoud- heden. - bestuur en het Moderamen van de N.CR.V.) Mr. H. Bout, archi-diaken van de Ned Herv. Kerk. te Groningen; Dt. Tromp di Ruyter, rector van het Willem Lodewijfc' Gymnasium te Groningen; verschillende Her vormde predikanten uit de provincie J. Louw, Baptisten-predikant. Aan de groeve Toen de kist in de groeve was neergelatej trad een zoon van den overledene, Ds. Gj van Veldhuizen te Hantum, naar voren, di- zeide dat zijn vader hem verzocht had br, het graf hartelijk te dan/ken. Die toon lij mij, aldus spr., want ik ben oneindig dank. baar hem, die we hebben ten grave gedrai gen. Hij was mijn vader, doopvader, leeraari 'hoogleeraar, heeft ons huwelijk b r/estigd kinderen gedoopt en mij in het ambt bevej- tigd. Daarom is spr. dankbaar, ook omdï zijn vader in zijn laatste dagen stervend do ceerde. Ik zie alleen maar Jezus, was zij: •laatste woord. Spr. wil daarom niet Magen, maar dankeij Hij -heeft geleden, zijn leven lang, maar sprail er pas van aan het einde. Veldhuizen bracht tenslotte dani aan allen die tegenwoordig waren, aan hai- die dit vreeselijke jaar heeft doorgemaakt verpleegsters, doktoren en hoogleeraret. allen die hem tot een geestelijken steuj geweest zijn. De dank gaait echter hooger, naar Bovecj naar Hem die kracht gaf om welgetroost V leven en te sterven. In Jezus Christus ontl slapen is hij, gestegen in Gods licht. Dr. J. C. Roose, Ned. Herv. predikan^ bad vervolgens het allervolmaaktste gebed waarmee de indrukwekkende plechti-gheij - ten einde was. Prof. Dr. H. M. VAN NES Naar wij vernemen is Prof. Dr. H. M. vq Nes, oud^kerkelijk hoogleeraar te Leide; bekend Zendingsleider in zijn ambtstijd q niet minder bekend als auteur, ernstig ziel De hooigleeraar is 75 jaar oud. i C. BAKKER t Te Amsterdam is In het Jullana-Ziekerihiq op 21-jarigen leeftijd overleden de heer C Bakker, theol. student aan de Vrije Unive- siteit, wonende te Den Helder. j DIES AMSTERDAM SC HE UNTVERSITEll Hedenmiddag is de in een openbare ves gadering in de aula der Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam de dies natalis öe Universiteit herdacht. De rector-magnificus, Prof. Dr. E. Li ,ueur, sprak een herdenkingsrede uil- welke hij den titel „Formatieve behandeliii bijdrage tot de synthese van bouw q functie" had gegeven. Na het uitspreken zij ner rede overhandigde Prof. Laqueur aq den heer E. Lopes Cardozo, med.-doci de universiteit vam Amsterdam, de ga den medaille, hem voor zijn antwoord op eq prijsvraag toegekend. ONDERWIJSBENOEMINGEN Houten (U.). Chr. School (Nieuw opgé richte school). Tot hoofd de heer C. Vla; blom, onderw. Herv. school te Edam. Ta - onderwijzeres: Mej. L. K a 1 m ij n, onderw. Bruchem. Tot kw. m. a.: Mej. T. Roelc sen te Houten. Tange-Alteveer: Herv. School. T hoofd: de heer A. Louwerse, hoofd d Chr. school te Surhuisterveen. CHR. ONDERWIJS AAN ACHTERLIJKE EN ZENUWZWAKKE KINDEREN Op 20 Maart 25 jaar oud De Vereeniging, die het geven van bovea genoemd onderwijs bevordert, hoopt Zate dag 20 Maart haar 25-jarig bestaan te he denken. Daartoe wordt te Utrecht een alge meene vergadering belegd. Men zal o.a. u? noodigen: den minister van Onderwijs, olie minister J. Terpstra, Burgemeester en Wei houders van Utrecht en Prof. Dr. J. Wate rink. De namiddagvergadering zal om 2 ui- geopend worden. Het plan van deze vergade ring wordt aldus ontworpen: openingswoo; van den voorzitter; herdenkingsrede van d; eereten secretaris; toespraak van den mini' ter van Onderwijs; toespraak van oud-mini' ter Terpstra: opwekkend woord van Prq Water ink; receptie. DE VERKEERDE WEG In het Corresp. blad der Ver. van Chr. 0: derwijezers enz. deelt Van Aalten mei' dat de Verg. van werkers aan scholen voi zwakzinnige kinderen, pogingen doet, van! regeering een wettelijke regeling te verkr? gen, om de gewone scholen te dwingen, minder-intellectueele kinderen af te stó2 aan het BL.O. Dat is jammer, merkt van op. „Want al zijn we er van overtuigd, c noch Regeering, noch VolksvertegenwoO digin-g hiervoor te vinden zullen zijn, dit ve zoek schaadt de reeds ver-kregen samenwfl king en belemmert de groei van het tefl plantje, dat tijdens het congres werd gezaa- „Wij beginnen te vreezen, dat hier en ói in ons Christelijk schoolwezen de gedacfc post vat, dat alleen de Overheid tot de jutó maatregelen kan dwingen. Dat is een infeci van den tijd, misschien crisis-uitwas. Lal! we toch hooghouden de gedachte van ot vrije school, gezegend door God gedurenl vele jaren". ACAD. EXAMENS Leiden. Doet. ChineescnJapanscn-c iq de heer H. Borton. 's-G ravenhage. Heilgymnastiek i massage. Schriftelijk examen geslaagd: heeren G. Dü-ksma, H. A. Enklaar Jr. D Haag, en mej. A. C. Wijker, Amsterdam.! totaal geëxamineerd: 99 candidaten, geslaaj 56, herexamen 14, afgewezen 29. zijn wielrijders, die bovenstaan,' kenteeken op hun flets voeren („Steunt Hen" wil dat „SH' cevens zeggen: „let even extn op>")

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8