WesfM's bepleit Vrijer ruilverkeer WECOTEX PE REGENJAS N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie Interlock artikelen Over Uwe iposterd klagen? Dom! Voortaan HAAS'mosterdvragen! MAANDAG TI JANUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Eén van de Zweedsche democratische opvattingen, aldus gaat Mr. Hansson ver der, is, dat de verdediging niet langer is een partij vraag. Een uitgebreid verdedi- gingsprogram is in de vorige zomer wet geworden De uitnoodiging van den Nederlandschen minister-president Dr. Colijp oen nadere (hechtere; samenwerking tusschen de demo cratische staten was niet tot doove ooren gericht. Wij wenschen goede verhouduigen met alle andere volken, ongeacht hoe zij geregeerd worden, maar ik geloof, dat alle Zweden elk voorstel tot versterking en ver- tietering van economische verbindingen tus schen Zweden, de overige Scandinavische landen, Holland, België en Zwitserland (om alleen de kleine staten te noemen) bi zonder welkom zouden heeten. In deze tijd, nu sterke krachten probee- ren om de wereld in twee tegenstrijdige groepen te verdeelen, is iedere daad lot versterking der kleine staten, die niet in aanmerking wenschen te komen om bij één dezer partijen gevoegd te worden, een groote bijdrage tot de wereldvrede, welke door Groot-Brittanje zoo ernstig nagestreefd wordt. De Oslo-conventie beteekent een staD in de richting om de handelsbelemmeringen I uit de weg te ruimen. Wanneer nu België. Holland en Zwitserland zich vereenigen met de Scandinavische landen in de zaak der devaluatie, zou het niet onmogelijk zijü om goede vooruitgang te maken. Echter lig gen ons onze Scandinavische broederlanden wel het naast aan het hart. Tijdens de wereldoorlog organiseerden wij onze verbindingen op zulk een wijze, dat Zweden, Noorwegen en Denemarken (Fin land stond nog onder Rusland) op weg wa ren om een aaneengesloten economisch ge heel te worden. Als Zweden gelooven wij echter niet aan „zelfgenoegzaamheid". Wij Zweden wenschen het handelsverkeer zoo vrij als maar mogelijk is; wij zien wel in. dat wanneer wij willen verkoopen wij ook moeten koopen, en omgekeerd kunnen wij niet koopen zonder te verkoopen. De omstandigheden kunnen echter zoo zijn, dat wij gedwongen worden ons eco nomisch bestaan zoo te organiseeren, dat de Scandinavische landen meer onaf hankelijk worden van de buitenlandsche toevoerbronnen. Eerste behoefte en zorg voor alle en ieder van ons in de Scandinavische volks familie moet zijn de integriteit, de wel stand en de onafhankelijkheid van ieder lid in het bizonder. Dat beteekent echter niet, dat wij gebon den zijn door een pact of militaire alliantie, maar wel, dat wij noordelijke compagnons (die niets liever wenschen dan om in vrede te leven en handel te drijven met de we reld) vereenigd zijn met zoo sterke kultu- reele en historische banden, zoodat wij niet onberoerd blijven als het een van ons slecht mocht gaan. Onze weigering om te kiezen tusschen ae verschillende vormen van diktatuur betee kent niet, zoo verklaarde Mr. Hansson ten s'otte, dat wij van plan zijn om ons te iso- leeren of af te snijden de uitwisseling, welke wij met autoritaire staten nebben. Als er een aanbod gedaan wordt voor eer lijke internationale samenwerking, dan zul len wij dat niet verwerpen, ómdat het uit Berlijn of Moskou komt. Integendeel zullen wij dat gaarne volledig steunen, voorzoover het praktisch uitvoerbaar en bruikbaar is. Brand in een wijnhandel te Groningen Als men kleeren bij de kachel hangt. Gistermiddag te half zee brak brand uit in het perceel ZuidercLiep 72 te Gronin gen, waarin is gevestigd een handel i-n wijnen en gedistilleerd, eigendom van deD 'heer H. Mei essen. Het pand is gelegen op twee huizen af stand van de brandweerkazerne, zoodat d* brandweer o-nmiddellijk kon ingrijpen. Het vuur werd aangewakkerd door een groote 'hoeveelheid spiritualiën en spoedig sloegen de vlammen fel naar buiten. De brandweer slaagde er niettemin in met twee slangen op de waterleiding het vuur te blussohen. De winkel en de keuken zij2 geheel uitgebrand. De bovenverdieping be kwam waterschade. De oorzaak van den brand is te zoeken in de keuken, waar hoven een kachel een overall hing, welke vlam neeft gevat Van de inboedel kon niets worden gered. Botsing tusschen twee auto's Onderwijzer uit Bergen op Zoom gedood Gistermiddag omstreeks drie uur zijn op den weg Roosendaal—Wouw twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Ten gevolge hiervan is een der beide wagens het fietspad opgereden, waar die heer Van ILooy, onderwijzer te Bergen op Zoom, reed. Deze werd door den wagen gegrepen en bekwam zoodanige verwondingen, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Het stoffelijk overschot is naar hef R.K. ziekenhuis „Cha- ritas" te Roosendaal overgebracht ROFFELRIJMEN HELDER OOGENBLIK 't Is de dag na Neerlands Bruidsfeest Pa leest vergenoegd de krant. Moeder breit iets kleins en kleurigs. Telkens staakt haar rappe hand. Vader leest het heele feest voor. Moeder luistert en geniet. Midden tusschen stapels blokken Op de grond zit kleine Piet. Pa leest grappige gévallen Van de eerste kijkers voor. Nu eens lachend, dan diep ernstig Leven ze de feestdag door. Heerlijk vinden ze de plaatjes Van den Bruigom en zijn Bruid. Maar dan, midden in de vreugde Roept pa hoogst verwonderd uit: ,,'t Bruidspaar plotseling verdwenen! Niemand die er weet waarheen Moeder laat de pennen rusten, Ziet verwezen voor zich heen. „Wat!" zegt Piet, „de Prins ver dwenen! En nog wel met de Prinses?! Waarom stuurt de Koningin dam Niet direct een S.O.S.Ü (Nadruk verboden) LEO LENS Het ronddrijvende Russische schip De schade hersteld Het Russische sa., dat Vrijdag tusschen de lichtschepen Maas en Haaks stuurloos ronddreef, was de „Tovaritch Stalin", ko mende van Moermansk en bestemd voor Gent Het schip is, nadat het defect aan hef roer hersteld was, op eigen kracht binnen gekomen en heeft de reis onmiddellijk voor. gezet Veelbelovende jongelui Inbraken in leegstaande villa Den laatsten tijd kwam het te Hilversum veel voor dat verscheidene jeugdige perso nen niet gewenschte bezoeken aan leeg staande villa's brachten en dan alles, wat van hun gading was, medenamen. De poli tie heeft thans twee van deze jongen» op heeterdaari betrapt toen deze bezig waren ongeveer 40 ledige flesschen uit een villa aan het Suzannapark mede te nemen. Het bleken te Hilversum wonende knapen te zijn beiden 12 jaar oud. Aan het genoemde perceel was reeds eerder een bezoek ge bracht door een eveneens aldaar wonenden Door minister-president Hansson van Zweden De democratie heeft behoefte aan een krachtige regeering Onder de sprekende en zelfs voor Neder landers "begrijpelijke titel „Demokratierna behöva stark regeringsmakt", publiceert het Zweedsche dagblad „Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tidning" een artikel dat de minis ter-president P. A. Hansson van Zweden schreef voor de Engelsche Times. Deze beschouwing over de problemen der kleine Europeesche staten is belangrijk ge noeg om ze hier in vertaling weer te geven. Wij doen dat aan de hand van het uittrek sel, dat de Londensche correspondent van het Göteborger blad aan zijn krant zond. Het Zweedsche volk, ja alle demokrati- sche volken, aldus schreef Mr. Hansson, moeten leeren inzien, dat demokratie geen wondergave is, welke men kan krijgen, als men er om roept, maar die gewonnen moet worden, en welke men, eenmaal verworven, als een dierbare schat behoort te bescher men en ten koste van telkens nieuwe offers dient te versterken. De zekerheid onzer demokratische in stellingen berust op handeling en niet op woorden en op ons vermogen om ons aan te passen aan nieuwe toestanden, alsook op onze wil om verouderde begrippen prijs te geven voor het algemeen nut. Daarmee bedoel ik, dat wij bereid moe ten zijn de macht der regeering te ver sterken, zoodat zij in staat is om vlug en doelbewust op te treden. Wij mogen de diktatu urm achten geen ge legenheid geven om voor een verblufte we reld te schreeuwen over htm geweldige po litiek en groote werken en daardoor de in druk te vestigen alsof het de demokratie aan initiatief en kracht ontbreekt. Zoo'n groote vrees hebben wij voor een minderheidsregeering, dat wij, ondanks de grootsche verkiezingsoverwinning in de laatste herfst er toch de voorkeur aan gaven met de agrarische partij samen te werken boven de vorming van een eenzijdige regee ring. Zoodoende kregen wij een zekere par- lementarische majoriteit (overwicht). Wij kunnen nu regeeren in de zekerheid, dat onze voorstellen in samenwerking met de rijksdag doorgevoerd zullen worden. 15-jarigen jongen, bij welke gelegenheid looden buizen, electnsche schellen e.d. wa ren weggenomen. Naar is gebleken zijn d« dieverijen hoofdzakelijk als kwajongens- werk te beschouwen; liet laatstgenoemds materiaa il b.v. werd gebruikt om zelf t<j kunnen seinen. EEN SNOEK VAN 14 POND De heer J. A. Vledder te N ij a t r ij n e, wist met den hengel een dikken snoek van 14 pond te bemachtigen die een lengte had van 92 c.M. Het eigenaardige van het geval is wel, dat de heer Vledder het vorig jaar op denzelfden dag ook zoon kanjer ving. Toen was de visch 98 c.M. lang en woog ruim 14 pond. LAFFE VERNIELZUCHT In den nacht van Vrijdag ap Zatardag is te Kilder gem. Bergh, de boom, dia ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard op plechtige wijze door den burgemeester was geplant totaal vernield. in de Albert Hall te Londen ter gelegenheid van het ROEDERS SCHNEIDER Bergschenhoek (Z.-H.) Tei. ROTTERDAM 43886 Onze smaakvol Ingericht# toonzalen bieden U een ruime keuze SALON- HUIS- EN SLAAPKAMERMEUBELEN Kruiser „De Ruyter" VHVertrekt morgen naar Ned. Indi9 1 ü'l Zooals bekend is, zal Hr. Ms. krui- Ser „De Ruyter" a.s. Dinsdag 12 dezer i p.ri de reis naar Nederl. Indië, via Suez, 10.C aanvangen en 's morgens van uit Nieu- pjj wediep vertrekken om, volgens het 44-* reisplan, 2 Maart te Sabang aan te [jj'jj komen. °.<J 3.2 Met het bevel la belast de kapitein ter zee, X C van der Sande Lacoste. De volledige 'état-major bestaat uit: de kap.-lult. ter zee E G de Brutjne, de lult. ter zee le kL F J v d 'Poll ,A W Kruk enJJL Wlllinge; de Idem 2e kl. A P L de Gelder, G P Kuiler, C J Gallas. A .van Miert, P G de Back en H D Claus: de Idem 8e kl. W Langeraar. J L Dencher, J van Dap peren, S H de Boer en N J A C Swelllngrebel; de officier-vlieger 2e kl. E Bakker; de officier ENSvan den marine stoomv.-dlenst le kl. M. de Vries (hoofd machinekamer); de Idem 2e kl. L, ;8tam. Ir. N J C Smit. W P J Brunet de Roehe- brune, A Everaard «m T J Spangenberg; de ld. Se kL J Ehrenburg. K Kets. W Morde en ^"Ellers; de officier van adr*. le kl. A J Poll; '•""de Idem 3e kl. F A Bouman en C van der Stad; 141 le uit. der mariniers J G M Nass; officier van 4>gezondh. le kL P C Broekhoff en idem 2e kl. WH E J E de Ruöter de WUdL Chef d'eauipage U 2Ja de opperschlpper J H A Goedknegt. ,1'oemeensche volksdansers, die deelnamen aan het feest 25-jarig bestaan der English Folk Dance Society, gaven in een der Londensche straten eenige nummers ten beste. Op een der drukste punten der Charlottenburger Chausse te Berlijn kunnen voetgangers door het drukken ului °P een knop het "verkeer om de drie minuten stopzetten, «as teneinde veilig over te kunnen steken. G O U D S I R O O P Op het Helden der Zeeplein te Den Helder werd een troepen-defilé gehouden. De manschappen trekken voor- bij vice-admiraal Kruys (vooraan links) en schout-bij- nacht Dikkers (rechts). Voor de Nederlo,ndsche Marine is op een der hellingen van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam ni aanbouw Hr. Ms. flotielje-leider „Tromp". Overzicht van den stand der. werkzaamheden aan het nieuwe vaartuig. Tengevolge van de snelle was van de Maas zijn uitgestrekte terreinen nabij Maastricht onder water komen te staan. Onder Heugen begint het water het verkeer op de landwegen reeds ten deele te bemoeilijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5