De „niet-inmenging" in Spanje VELP£, Woningbureau VISSER Go. Woninsbur- MOOI TP00RP V\TERDAG Q JANUARI 1937 EERSTE BLAD PAG VOOR KLEUTERS (4-8 jaar) HET GESCHENK: BIJBELSCHE VERTELLINGEN VOOR ONZE KLEINTJES DOOR W. G. VAN Oi HULST Met vele gekleurde en zwarte platen van Isings In prachtband f 5.75 Bij den boekhandel en bij de uitgevers N.V.h.J.SPRUYTs UITG..MIJ, AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengrach» 112 Telef. 45041 Buitenland VOLKENBOND EN VOLKENRECHT De positie, welke de volkenbond in h-H jaar dat achter ons ligt heeft ingenomen in het leven der volkeren, verdient dat wij er tna de jaarswis6eling nog eens het licht over laten vallen. Het Geneefsche instituut is Immers door den drang der voorbije ge beurtenissen min of meer op de helling gebracht, mede dank zij het besluit tot i; stelling van een commissie, welke erover eal hebben te beraadslagen hoe deze stich ting in de toekomst zal moeten worden her vormd. ten einde gemakkelijker en vooral op completere manier te kunnen beant woorden aan de in haar gestelde verwach tingen. Ofschoon Genève zeer veel ander werk beeft verricht, dat niet onmiddellijk samen hangt met de vraagstukken van bewape ning of ontwapening en de handhaving, of eventueele verdediging van den vrede, wij denken hier bijvoorbeeld aan de bestrij ding der prostitutie en van den handel in ve-rloovende middelen, mag toch wel ■worden gezegd dat de rol van den volken- hond allereerst en allermeest behoort te ril® die van vredesinstituut en van hand haver van het internationale recht. Bezien wij de voornaamste gebeurtenissen, dip zich in 1936 hebben afgespeeld en die in dit opzicht kenechetsend kunnen worden geacht, dan blijft de aandacht allereerst hangen aan het zoo weinig opwekkende lAbessijnsohe probleem, hetwelk tot een ge welddadige oplossing werd gebracht. Het verloop van dezen strijd ophalen ligt niet Sn onze bedoeling-, evenmin als wij in bij- eonderheden nog eens wikken nagaan, welke bemoeienissen volkenbondsraad en volken- bondsvergadering terzake hebben genomen. De groote les, die Europa en de wereld uit dit conflict tusschen twee volkenbondsleden ■hebben kunnen trekken is, dat bij al 't van 6ommige zijden aan den dag gelegde idea lisme toch wel is komen vast te staans dat ten slotte het nationale egoïsme van zekere partijen het pleit heeft beslist. De offers, die de werkelijk neutrale staten voor de rechtshandhaving en de steun aan den aangevallene hebben over gehad werden geenszins opgewogen door bijvoorbeeld de houding van Frankrijk. Dit land stelde eigen veiligheid blijkbaar hooger dan de trouw aan het volkenbondsbeginsel, en wilde derhalve tot eliken prijs zijn vriendschap ten opzichte van Italië voorrang verleenen hoven een te hulp schieten, in samenwer king met Engeland, van den in den hoek geschoven Negus. Immens, voor Frankrijk beteekenden banden van goede -nabuur schap met het laod van MuseolinL een be veiliging tegen den alouden Duitschen erf vijand. Voor deze persoonlijke veiligheid liet men gaarne den Oost-Afrikaanschen „kafferkapitein", gelijk een Z.-Afrikaansch blad Hailé Selasöié onwelwillend betitelde, in den steek. Merkwaardig stak deze Fran- sche houding af bij het eigen Fransche volkenbondsverleden. Was het niet juist dit land geweest dat immer, tegenover Groot-Brittannië, een politiek vao integrale Bteun aan Genève had bepleit? De belan gen van Groot-Brittannië en Frankrijk ech ter bleken thans stuivertje te hebben ge wisseld. Londen schoof zich besohermend voor den volkenbond en voor Oost-Afrika; •Parijs trok zich terug naar dien achtergrond, gelijk ook de veiligheid van het continen tale Europa, bij doze probleemstelling, plaats moest maken voor het handhaven d°r Britsche en internationale positie rond Suez-Kanaal en Middel 1 andsche Zee. Ter loops kan hier worden opgemerkt, dat eenzelfde evolutie, in tegenovergestelde richting, zich in den loop van dat jaar nog maals voltrok, toen namelijk de herbezet ting van het Bijnland door Duitsche troe pen de inzet van internationale bespre kingen vormde. Toen was het weder Frankrijk, dat als volkenbondskampioen optrad, en Engeland dat op matiging, voor- eichtigheid en al dergelijke deugdien aan drong. Het scherpst bleek echter Genève wel met zichzelven en met de nieuwe interna tionale in conflict op die laatste volken- bondsvergadering, waartoe de Abessijn- eche delegatie al of niet zou worden toege laten. Terwijl het juridisch wel voor ieder vast moest staan, dat de Abessljnen onte genzeggelijk het recht hadden, in deze erentfeste vergadering als vanouds hun plaatsen in te nemen, ofschoon er practisch in Oost-Afrika geen Abessijnsch bewind meer bestond, werd juist dit goede recht tot een onderwerp van préparatoire bespre kingen gemaakt Men redeneerde daarbij op de volgende wijze. Er bestaat de facto geen onafhanke lijk Ethiopië meer, ergo hebben de heeren die zich als Abessijnsche delegatie aan dienen geen enkele macht of autoriteit achter zich dan die van den negus, welke een voret-op-de-vlucht is. Vergat men, zoo sprekende, dat Juist de omverwerping van het Abessijnsche gezag de felste aanklacht tegen den Bond zelf RUST- EN HERSTELLINGSOORD 'T HEMELDAL Landgoed Hartenstein - Oosterbeek Voorzien van Centr verw. VV en K stmomend water Bi'lijke Verpleging In 3e kl Geneesheer aan huis verhonden. Aanvragen a d. Directie. TeL 5152 was, en dat de vlucht van den negus, in plaats van tot afleidingsmanoeuvre te die nen, veelmeer Genève tot thans werkelijk afdoende activiteit had moeten prikkelen? Geenszins, doch de overigens zeer goed be grijpelijke zucht naar zelfbehoud, die ervoor terug deinsde, om der wille van een „koh> •niaal conflict" een Europeeschen oorlog te ontketenencn, zocht naar een geschikt voor wendsel, om zich voor zichzelf en anderen te maskeeren. Zoo greep men dan naar een verouderd internationaal rechtsbeginsel, dat der „debellatio". Debellatio, dat is de volstandige onderwerping van den eenen staat door de gewapende macht van den anderen, was vroeger de maatstaf, die men aanlegde bij he» beoordeelen van een vraag, of de souvereiniteit van den over weldigde in die van den overweldiger was overgegaan. Men weet, hoe tenslotte de Abessijnsche affaire zich heeft gekeerd. De gevolmach tigden van den negus hebben, wellicht voor de laatste maal, hun stem in de Geneefsche besprekingen .doen hooren, al was hun aan wezigheid er feitelijk, om met de kinderen te spreken, eene „van spek en boonen". Wie meent, dat dit erop moet wijzen, dat er al thans nog een glimp van recht tot uiting kwam, moet mede in aanmerking nemen, dat zekeren machten, met name Rusland, er alles aan gelegen was de Italianen van Genève verwijderd te houden, en de terug komst van Duitschland op het internatio nale forum te verhinderen. Zulks weder uitsluitend om redenen van „hoogere poli tiek". Ook de Snaansche affaire wijst wonder lijke kronkelingen aan. die geen hoog denk beeld geven van de huidige opvattingen van volkenrecht. De volkenbondsresolutio, aan het Spaansohe geval gewijd, spreekt het uit, „dat iedere staat verplicht is zich te onthou den van tussch en-komst in de binnenland- sche aangelegenheden van een anderen staat". Juist moge dit zijn, in zooverre het onrechtmatig is, opstandelingen steun te verleenen tegen hun wettige landsregeering, doch opmerkelijk onjuist is de stelling, dat men ook aan een wettige, bevriende regee- ring steun en bijstand zou moeten onthou den. De eenige juiste weg in de Spaansche aan gelegenheid ware geweest, beide partijen, die ook klaarblijkelijk tegen elkander op wogen, den status van oorlogvoerenden te verleenen. Genève had dan in een zuivere positie gestaan, ten opzichte van zijn bemid deling in dit conflict. Dezen koninklijken weg echter heeft men gemeden, ook weder uit vrees, of wil men het wat gesluierder zeggen, uit voorzichtigheid. Want Spanje dreigde, als Abessinië, tot een Europeesche brandhaard te worden. Vandaar de instelling van die merkwaar dige non-interventie-commissie van Londen, die, hetzij ruiterlijk erkend het uitbre ken van een Europeeschen oorlog heeft weten te voorkomen, doch daarnevens een voorbeeld van politiek hypooritisme heeft geleverd, dat wellicht uniek is in de moder- Duitsche soldaten in Spaansch, Marokko Londen en Parijs beraden zich Letten wij op deze twee meest markante feiten uit de jongste volkenbondsgeschie denis en ook op andere symptomen, welke zich in de volkensamenleving voordoen, zoo als de toenemende tenfenz naar verbonds- vorming, dan heeft het er veel van of Genève meer en meer zal worden voor de oude politiek van het machtsevenwicht. De reorganisatie van den bond, welke dit jaar haar beslag zou moeten krijgen, lijkt ons, wat haar uitslag betreft, derhalve reeds van tevoren zeer „fragwürdig". DE MUITERIJ HERLEEFT IN NOORD-CHINA Negen generaals vallen Nanking af Is Japan weer aan het stoken? Negen generaals in het Noord-Westen van China, die het bevel voeren over de vroegere troepen van Tsjang Sjoe Liang en Yang Sjoe Sjen, hebben telegrafisch hun gehoorzaamheid jegens de Nan- king-regeering opgezegd. Zij verklaren, dat het optreden der regeering niet in overeenstemming is mét het door maar schalk Tsjang Kai Sjek tijdens diens ge vangenschap te Sian Foe goedgekeurde program. Met name protesteeren zij te gen de aanwezigheid van tien divisies Nankingtroepen in Toeng Koean. Het zou reeds tot bloedige gevechten zijn gekomen. Nader wordt gemeld, dat de plaatselijke autoriteiten in het Noord-Westen van China zich inoerdaad niet bekommeren om de nieuwe regeling, welke door de Nanking- regeering is getroffen, zoodat Nanking hoogstwaarschijnlijk energiek zal moeten in grijpen. De regeeringstroepen, die de pro vincie Sjensi pas hebben ontruimd, zijn op bevel van Nanking op hun schreden terug gekeerd. Zij zijn inmiddels op emstigen te genstand gestuit van de zijde der strijd krachten, waarover generaal Yang Sjoe Sjen voeger het bevel voeroe. Tsjang Kai Sjeks vrijlating In Nanking wordt officieel ontkend, dat een overeenkomst is gesloten tusschen de Nanking-regeering en Tsjang Sjoe Liang, om Tsjang Kai Sjek vrij te laten. Men houdt vol, dat de generalissimus onvoorwaardelijk werd vrijgelaten. Protesten te Tokio De Chineesche regeering heeft bij Tokio geprotesteerd tegen de „hinderlijke activiteit 'n China". Uit Sjanghai wordt inmiddels gemeld', dat de politie van Tsjen Tsjoe in de provincie Honan drie Japanners heeft gearresteerd, dje verdacht worden van spionnage. Een aantal documenten werd in beslag genomen. De arrestanten zijn aan het Japansche con sulaat uitgeleverd. GRIEP NEEMT AF IN ENGELAND In Londen en de overige groote steden zijn in de afgeloopen week 325 personen over leden. Thans neemt de epidemie echter af. In de vier groote ziekenhuizen van Londen is het aantal grieplijders verminderd van 1200 tot 500. De griep heeft vooral oude lieden en vrouwen aangetast. Fransche berichten uit Rabat beweren, dat de laatste dagen in de Spaansche zone van Marokko twee driehonderd Duitsche soldaten aan land zouden zijn gegaan. Voorts wordt gemeld, dat de ijzermij nen van Zeghanghai\ nabij Melilla, op intensieve wijze geëxploiteerd zouden worden door Duitsche werkkrachten die eveneens in de havens van de Spaan sche zone van Marokko aan land zou den zijn gezet. Te Parijs is gisteravond in officieels kringen bekend gemaakt dat de Fran sche regeering, aangezien zij vernomen had dat de de-facto-autoriteiten van de Spaansche zone van Marokko kazernes in gereedheid lieten brengen, om Duit sche troepen onder te brengerv. de re geering te Burgos heeft doen herinneren aan de bepalingen van het Fransch- Spaansche verdrag van 1912, waarin aan beide mogendheden verboden wordt toe te staan, dat vreemde troepen op dit gebied worden toegelaten. Wat de Fransche bezorgdheid ten aanzien van Marokko betreft deze vindt haar oor zaak voornamelijk in de Duitsche propa ganda en ook wel eenigszins in de door Italië in dat gpbied gevoerde propaganda. Voorts wordt vernomen, dat Frankrijk en Groot-Brittannië elkander van tijd tot tijd geraadpleegd hebben ten aanzien van den toestand in Marokko. De voornaamste bespreking van dezen aard is ongeveer drie weken geleden gehouden tijdens een onder houd tusschen Eden en den Franschen am bassadeur. Corbin. Groot-Brittannië bestudeert thans den toestand in Marokko. De Fransche regee- ring heeft haar inlichtingen ter beschik king gesteld van de Britsche regeering en Groot-Brittannië wint nieuwe inlichtingen in door tussehenkomst van zijn eigen ver tegenwoordigers Weer Italianen te Cadiz? Volgens te Gibraltar ontvangen be richten zouden Dinsdag j.L weer 3500 Italiaansche vrijwilligers te Cadiz zijn gelanJ vanwaar zij met transporttrei nen naar Sevilla zouden zijn vervoerd. Indien dit bericht justi is. dan strij den thans in Spanje aan Franco's zijde 15000 Italianen. Britsche Ministerraad bijeen In Downingstreet hoeft gisternamiddag onJer presidium van Baldwin een bui tengewone ministerraad plaats gehad. Aanwezig waren de minister van buiten- landsche zaken Eden, de minister van marine, Hoaro, de minister van oorlog Duff Cooper, de minister voor coördi natie van de verdediging sip Thomas I n s k i p en de minister van binnenland- sche zaken, sir John Simon. In ingelichte politieke kringen is men overtuigd ,dat de toenemende Europeeschs spanning als gevolg van den Spaanschcn burgeroorlog tot de bijeenroeping van dezen ministerraad aanleiding is geweest. Het ministerieel consult duurde tot 5 uur 30. Naar verluidt, liepen do discussies voor namelijk over het Duitsche en het Itnliaan- sche antwoord inzake de vrijwilligers- kweslie. Mussolinls' houding Zooals reeds uit hot Italiaansche memo randum viel op te maken en bovendien in Romeinsche kringen wordt betoogd, wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat Mus solini in overleg met Duitschland eischen za'. dat Frankrijk zich aan zijn Spaansche grens aan een internotonale controle on derwerpt, opdat ook daar Iedere hulp naar de Madrileensche regeering wordt tegeng; houden Men wijst don Franschen eiscl\ dat Italië zal deelnemen aan een Fransch- Britsche blokkade der Spaansche kusten van de hand mot de verklaring, dat eerst de voornaamste doorgang voor wapen-, munitie- en vrij will igerstrans- porten naar Spanje, de Fransch-Spaan- sche grens namelijk, hermetisch moot worden gesloten. Italië kan geen nieuwe verplichtin gen aanvaarden, alvorens aan dezen eisch is voldaan. Intusschcn meldt Havas uit Parijs, waar men de antwoorden van Duitschland en Italië niet onbemoodigend vindt, dat de Fransche reegering nog steeds bereid is zoodra een accoord tusschen alle belang hebbenden tot stand is gekomen, alle ad ministratieve maatregolen te treffen, welke noodig zijn. om het vertrek uit en den doorvoer over Frankrijk van vrijwilligers te beletten. De Franscho regeering is bereid van het parlement de legislatieve maatregelen te eischen. welke voor dat doel noodig zouden kunnen zijn. Wat de Britsche pers zegt In een commentaar op het Engelsch- Italiaansche accoord. schrijft het liberale weekblad .Economist": „ïri plaats van een triomf voor onze di plomatie begint deze nota-wisseling gevaar lijk vee! te lijken op een tweede en een misschien nog zwaardere nederlaag van Engeland tegenover Italië en Duitschland. Een overwinning kan in dit laatste sta dium niet meer verkregen worden, tenzij onze regeering en de Fransche zonder dub belzinnigheid haar gemeenschappelijke vastbeslotenheid te kennen geven, zich nu verder eenvoudig te .verzetteu tegen iedere actieve inmenging in Spanje, met alle mid delen. die haar ter beschikking staan. Voor den conservatieven .Spectator" wordt ,de positie van Engeland en Frankrijk in me] tempo ondragelijk en zullen de pogin- gen tot handhaving van de non-interventie slechts kunnen worden voortgezet, wanneer Duitschland en Italië bereid zijn,, van het verbod tot iedere buitenlandsche inmenging in Spanje een werkelijkheid te maken. Wanneer men echter deze politiek zal moeten prijsgeven, zal bet eerste resultaat daarvan zijn, dat de Spaansche regeering onder normale voorwaarden zal kunnen worden voorzien van wapentuig door Groot- Brittannië en Frankrijk en de gevaren van een dusdanige ontwikkeling zijn maar al te duidelijk wanneer men b.v. rekening houdt met het optreden van de Duitsche oorlogsschepen in de Spaansche wateren." DE BEGROOTING DER VEREENIGDE STATEN Roosevelt zal financieel evenwicht handhaven Nieuwe werkloosheids- credieten gevraagd De defensiebegrooting met 27 miiiioen verhoogd President Roosevelt heeft de be grooting voor 1938, d.w.z. voor het boek jaar, dat 30 Juni 1938 eindigt, bij het Congres ingediend. In zijn boodschap zegt de president; dat de begrooting voor 1936 in evenwicht is en blijft, ook indien hierbij nog sup plementaire uitgaven worden gevoegd tot een maximum van $1.537.123.000 ter bestrijding van de werkloosheid. Voor het geval, dat de verbetering in zaken in het huidige tempo voortgaat, zal de begrooting voor 1939 geheel in even wicht zijn, waarbij moet worden aan genomen.. dat de aflossing der schulden gelijk blijft. Roosevelt is voornemens, op later datum aan het Congres voor te stellen credieten te openen, ter bestrijding van de werkloosheid in 1938. Hij hoopt, dat deze credieten niet meer dan 1.537.123.000 dollar zullen bedragen. Deze hoop is gegrondvest op de veronderstelling dat de industrie zal medewerken, door aan een grooter aantal mannen en vrouwen werk te verschaffen, dan het geval was in het afgeloopen jaar. Verder is hij voornemens een uitgebreid plan tot reorgansiatie van het bestuur in te dienen, waardoor,, naar hij hoopt, een besparing van $87 miiiioen op de begroo ting van 1938 zal worden verkregen. De uitgaven worden in de begrooting geraamd op 6158 miiiioen, waarbij inbegrepen de aflossing der schulden, doch zonderde uitgaven ter bestrijding van de werkloos- h e id welke, zooals reeds gemeld werd. naar Roosevelt hoopt, niet meer dan $1.537.123.000 zullen bedragen, tegen $2.215.000 000 in 1937. Do begrooting voor leger en vloot is met $27 miiiioen gestegen tot $99.160.000, een record voor vredestijd. Roosevelt verklaart, dat de uitgaven voor defensie dienen tot PROFITEERT! PRACHTIGE KANARIES, nrima dag- en avondzangers 2.50 en 3.-—. Extra voorzangers 3.50. Popjes 0.50. Mannen Japansche Nachtegalen op zang 3.50. CORSTENS VERSCHUREN Oudste adres Helmond 'Adv. I vermeerdering van de effectieven^ welke door het Congres is goedgekeurd, alsmede tot het vervangen van oorlogsschepen. In de begrooting van defensie zijn fond sen opgenomen voor het beginnen van den bouw van twee nieuwe linieschepen van 35.000 ton, welke 50 miiiioen elk zullen kosten. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor den bouw van 400 marinevliegtuigen, terwijl voor het leger plannen zijn opge steld die een minimum van 530 nieuwe vliegtuigen eischen, welke in 1938 gereed moeten zijn. De inkomsten worden geraamd op $7.293.607.000, hetgeen een vermeerde ring van 1.465.456.000 beteekent, voor namelijk tengevolge van do meerdere ontvangsten uit de inkomsten-belasting door de verbetering in zaken en tenge volge van de toepassing van de finan- cieele wetten van 1936. De opbrengst van do inkomstenbelasting wordt geraamd op 992.400.000 meer dan in 1937. Roosevelt beveelt verder aan de .minder gewenschte belastingen" te handhaven op het huidige peil. Zonder rekening te hou den met de uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid, doch wel inbegrepen de som noodig voor aflossing, wordt de te hoog ge raamde schuld voor 1938 geschat op 8 135.608.000. Afgezien van de amortisatie bedraagt de te hoog geraamde schuld 1.537.123.000. Voor het loopende belastingjaar 1937 worden de inkomsten gebaseerd op de be grooting, zonder rekening te houden met de wijzigingen, welke het gevolg kunnen zijn van de politiek der schatkist tot steri- satie van het goud, geraamd op 5.828.151.000 dollar. De nieuwe belasting op de maat schappijen zal vermoedelijk de ontvangsten volgens de inkomstenbelasting met $916.325.000 doen toenemen. Dp uitgaven voor 1937 worden geraamd op 8.480.801000. waarvan Roosevelt bin nenkort S 790 miiiioen aan het Congres zal vragen om de bestrijding der werkloosheid te vervolgen. Het bruto deficit, waarhij inbegrepen dc vermindering van de schuld, zal vermoede lijk $2.652 653.000 bedragen. Hiervan zaï naar verwacht wordt $900 miiiioen worden gedekt door kasgeld. De openbare schuld zal naar raming einJ van het loopende belastingjaar bruto 35.026 miiiioen dollar bedragen,, hetgeen $121S miiiioen meer is dan het voorgaande jaar. In 1936 bedroegen de inkomsten 4.115.956.615 dollar en de uitgaven 8.879.79S.258, De Spaansche burgeroorlog SITUATIE ROND MADRID IS ERNSTIG Hoe zal het „Palos"-incident eindigen Een Vrijdag uitgegeven communiqué van het volksfront in Spanje geeft het volgende nieuws omtrent de gevechten rond Madrid: Het kanonivuur, dat gisteren en van morgen hevig was, is in den namiddag geëindigd. Het is kalm in de hoofdstad. In den afgeloopen nacht trachtte een rechtsche strijdmacht over het goheele front aan te vallen, doch zij stiet op hef- tigen tegenstand. In officieele kringen wordt niet ver heeld dat de toestand ernstig is, maar hij wordt verre van wanhopig genoemd. De gevechten van de laatste dagen wa ren zeer verbitterd en ook de aanvallers leden zware verliezen aan menschenle- vens. Gisteren konden de repubiikeinsche troepen verschillende malen loopgraven verlaten om den vijand tot zijn punt van uitgang terug te drijven. De reehtschen trachten nog steeds in het Noorden een omsingelende beweging uit te voeren, maar de indruk bestaat, dat zij daarme- de geen succes kunnen hebben, zoolang zij de versterkingen in het Westen niet genomen hebben. Havenstadjes gebombardeerd Gisteren om twee uur heeft de nationalis tische kruiser „Canarias" Portnou en de kleine haven Culera gebombardeerd. De „Canarias" had gebruik gemaakt van den nacht, om de kust te naderen e® dre granaten af te vuren. Volgens de ontvangen berichten kwam een granaat neer op de telefooncentrale, waar een employé gewond werd. Men weet niet of er nog meer personen gewond zijn. Omtrent de belangrijkheid van de aange richte schade ontbreken de gegevens. Het ,fPalos"-inddent De Spaansche voflksfrnnt-gezant te Londen heeft het Foreign Office doen weten, dat dj volksfrontregeering te Valencia voojrstelt, de „Palos"-affaire aan de arbitrage van de non- intenventie-commissie te onderwerpen. Beslist me® daar, dat de lading van de „Palos" geen oorlogsmateriaal is, dan is zij bereid de lading aan Duitschland terug te geven. Intusschen is, zooals gemeld, op he* dooi den admiraal der Duitsche zeestrijdkrachten in Spanje aan de regeering te Valencia gerichte aanbod, waarin een termijn werd gesteld voor de uitwisseling van een achter gehouden deel der lading en van den passa gier van de „Palos" tegen de heide door ds Dui'schers opgebrachte Spaansche handels schepen „Aragon" en „Marta Junquera" geen antwoord gegeven. In Berlijn acht men het waarschijnlijk dat deze beide schepen thanis aan de Franco- regeering zullen worde® overgegeven. Baron de Borcbgrave Het Belgische ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat het stoffelijk overschot van baron Jacques de Borchgrave te Fuencarral in tegenwoordigheid van Spaansche autoriteiten, den Belgischen zaakgelastigde en den Belgischen consul te Madrid is opgegraven. He lijk vertoonde drie wonden, veroor zaakt door kogels uit een revolver. Duidelijk e® onomstootelijk kon worden geconstateerd, dat de baron was vermoord. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. Om het lot van Alexandrette Engeland als bemiddelaar? De ontwikkeling van het Fransch-Turk- sche geschil over Alexandrette wordt te Londen met aandacht gevolgd. Men gelooft, dat de bestaande eendracht tusschen Frank rijk en Engeland gehandhaafd zal blijven, ook indien Turkije zich aa® een daad van geweld zou wagen, hetgeen voor het overige zeer wordt betwijfeld. Een billijke regeling in het kader van oen Volkenbond zou te Londen worden toegejuicht, doch men wensoht niet, dat een dergelijke regeling zou berusten op de onafhankelijkheid van Alexandrette. Engeland zou een tweede Danzig niet kunnen dulden evenmin als een wijziging van het verdrag van Lausanne, omdat oit het evenwicht in het geheele na bije Oosten zou verstoren. Men acht het zeer twijfelachtig, of Turkije de afscheiding van Alexandrette van Syrië juridisch kan motiveeren. Aan den anderen kant wordt niet ontkend, dat het Turksche deel van de bevolking van Alexandrette zijn recht kan opeischen op den grondslag van het Fransch—Turksch verdrag van 1921. Het is niet uitgesloten, dat Engeland van zijn goede betrekkingen met Frankrijk en Turkije gebruik z>al maken, om een vriend schappelijke oplossing te bevorderen. De „Dailly Herald" deelt mede, dat op een conferentie van de conservatieve studenten bondon te Glasgow vrijwel eenstemmig het voorstel is verworpen, de regeering te ver zoeken, den dienstplicht in te voeren. Alleen de vrouwelijke afgevaardigde stem de voor het voorstel. De minister van opvoeding, Olivier St a n d 1 e y, waarschuwde de conferentie dat niets de regeering meer kon schaden dan een voorstel tot het invoeren van den dienstplicht. Verder werd eenstemmig een resolutie aangenomen, om de regeering aan te spe ren, krachtiger maatregelen te nemen ten gunste van noodlijdende gebieden. Van zes Joden uit Brooklyn, die wegens roofmoord ter dood waren veroordeeld, zijn er gisteravond twee geëxecuteerd, terwijl de vier andere door gouverneur Lebmann gratie kregen van de doodstraf, welke in le venslange tuchthuisstraf veranderd werd. De executie had plaats door middel van den electrischen stoel. De Joden te Brooklyn hadden twee dagen geleden een demonstratie gehouden en ver scheiden verzoeken aan den gouverneur ge richt om gratie voor de zes jeugdige misda digers te verkrijgen. Voor' C0RPULENTEN, DIABETIC MAAGLIJDERS, PICNICCEFJ Suiker maakt dH* SUKRISTOL NIE1 Enorme besparing op Uw suikerreken in* Vooral bij bereiding van Rhabarber i andere veel suiker vragende spijzen. OnmiC baar bij picnic. SUKRISTOL geeft ge» bijsmaak; het is een zuiver product \7 handige platte draaidooejes h 400 stuk slechts 25 cent Bij Apotheken en Drogist* Import.: H. TEN HERKEL HUversm Amerika en de Spaansche kwesti President Roosevelt heeft de re« door het huis van afgevaardigden en den a naat aangenomen resolutie inzake het wapei embargo naar Spanje onderteekend. Hiermtï de is deze resolutie wet geworden. r Terstond daarop zijn de noodige maatregt len getroffen, om een verderen uitvoer v?J wapens en ander oorlogsmateriaal nar Spanje te verhinderen. \S De reeds verleende uitvoervergunning*l zjjn ingetrokken. a Op hetzelfde oogenblik, waarop presidet t Roosevelt zijn handteekening plaatste ondt j de resolutie betreffende het wapenembari voor Spanje, gaf men van gezaghebbend zijde te kennen, dat de regeering der Vet eenigde Staten zich niet zou verzetten tege 2 een blokkade van de Spaansche kusten, wat t neer de Europeesche regeeringen hierto mochten besluiten. Alle voorzorgsmaatregelen zouden worde® genomen, om te verhinderen, dat de aanwe zigheid van Amerikaansche schepen in <5 J geblokkeerde zone tot een bron zou kunne 4 worden van internationale incidenten, aange zien de Amerikaansche regeering wenscht t vermijden betrokken te worden in de Spaan sche kwestie. Censuur in de Belgische radio De Belgische minister van P. T. I. hoef besloten, dat voortaan de radio-stations vai België als berichten voor het „Gesprokei Dagblad" alleen nog maar de communJ qué's van het officieuse persagentschap dei regeering mogen doorgeven. In de niet-socialistische pera wordt me kracht tegen deze censuur op het gesprokcj woord geprotesteerd Nieuwe Amerikaansche linieschepen President Roosevelt heelt asngekoe diga, dat in de Vereenigde Staten twee nleu we linieschepen op stapel zullen wordej gezet. Hij motiveerde dit besluit met de vet klaring, dat de vlootverdragen thans ziji afgeloopen, en dat de overige landen even eens met den bouw van dit soort oorlogsbo dems een aanvang hebben gemaakt. als huizenbezit niet zoovee) omhaal meebracht son het toch wel een aangename en voordeelige belegging rijn, nietwaar? als U huizen koopt bij Algemeen Beheer en ze daar in beheer geeft, hebt U geen risico, geen zorg, geen rompslomp, maar wel...... tt 7 tot 12 rente na aftrek van alle kosten, juist nu hebben wij zeer voordeellgé aan biedingen. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag Laan 7. Meerdervoort 259 Telefoon 333278. BEKOORLIJKE Arnh.straat 3 - VELP - Telef. 3653 WONINGEN IN EL KEN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service Voor VESTIGING te UTRECHT: RAIFFEI3ENLAAN S3 - TelsfMn ITO» KOOP en VERKOOP HUUR en VERHUUR UITVOERIGE INLICHTINGEN GRATIS van Straaten's Woningbureau van 1892 Otrecbt. BIRstraat RKhis .pi 1U42'J Qeelt 'nJIcbilnQci imtrenl alle te UTRECHT te KOOP ot te HUUR zijnde perceelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2