jAlXEÏfiN/Z ■Ja de groote slot-apotheose VRIJDAG 8 JANUARI 1937 TWEEDE BI7AD PAG. 5 emmende factoren op feestviering Vroege uittocht van vreemdelingen lieuwsgierigheid om het Paleis Even uitblazen En toen trokken we gistermiddag \nog eenmaal de stad in om kennis te inemen van de reactie, die de groote \lot-apotheose bij de honderdduizend n had verwekt. Wat ons aanstonds opviel was de 1 aast ondefinieerbare kalmte, die over \et algemeen ten toon werd gespreid. mocht dan op énkele belangrijke nooppunten wat gedrang en lawaaie- ige vroolijkheid worden ontmoet. en drukte, die aan verwarring rensdeof van een ..toffe Oranje- looi" kon gelukkig in de verste verte •orden gesproken. iettemin kon ons het beeld, zooals wc tlians vonden, ook niet ten volle bw re it---.Wjfriiiir schenken. Daarvoor deed het teveel ^Kirkcn aaneen snel verterend, stroo- -*T- »n nam sfeer mee jjÉafeerdere factoren speelden daarbij een Het liefelijke zonnetje, dat de glorieuse ijL» jchtipheid van het begin tot het eind in ffe 1 gulden lijst zette, schoot direct weer liter het grauwe wolkendek, zoodra de Wiyi frstelrijke stoet ten paleize was terugge keerd Hier en daar vielen zelfs dikke re- droppels. En daarbij stak de toch a! ijnig snijdende wind nog meer den op. Dat bracht niet alleen met zich mee, dat Y 1 aantal blauw gewaaide gezichten in L I korte spanne tijds recordafmetingen jinam, doch bovendien werden vele wa- dge oogen ook nog rood gebrand van cHe ierpe zandkorrels, die in verraderlijke (Aaikolkcn tot boven de daken uitvlogen. goede, bedoelingen die bij d'e bestrooiing de Trouwroute hadden voorgezeten, (iden zoodoende wel een bitter resultaat wandelaars. Tegenover deze kwade dehetposten stond ikkig nog één post credit n.l. dat die .vind tevens den regen overwon. Al £lt een ieder, dat mét de zon de sfeer belangrijk deel verloren was ge- tt kwaad wreekt zich Een tweede factor, die de stem- Ipiing in den namiddag drukte, vond pijn oorzaak in de overdreven voor zorgsmaatregelen, welke door de autoriteiten waren getroffen. Het was nu soms net. of het publiek zich met zekere vrees door de- straten bewoog. ~"n het feit, dat het aantal belangstel lenden van buiten Den Haag nog fe heusch wel wat grooter had kunnen w fijn, moet naar onze vaste overtui- ♦j jging eveneens aan een schuwen van le duizend-en-een bepalingen worden oegeschreven. wroken, waarvoor ook door ons eenige ma len gewaarschuwd is. In dit verband willen we thans nog één kwestie noemen, die eveneens remmend op de feestviering heeft gewerkt: de nog altijd weinig rooskleurige economische toestand. Voor tienduizenden, die vandaag den tocht naar Den Haag ondernamen, heeft dit een offer betoekend. Dat onder die omstandig heden de pret binnen zeer enge grenzen moest worden gehouden ligt voor de hand. Nu zou het verkperd zijn, na al het boven staande de conclusie te trekken, dat d'-e thuisblijvers de wijste partij hebben geko zen. Verre van dat! Doch de gezellige, ge zonde napret, die we ons nog herinneren van vroegere groote gebeurtenissen rondom het Oranjehuis, zochten we ditmaal tever- Uittocht begon vroeg Als gevolg of zoo men wil als oorzaak van een en ander bfgon de uittocht van vreemdelingen al vroeg. Zelfs naar meer dichtbij gelegen plaatsen. Onder de tonen van radiomuziek waartoe alom in de binnenstad centraal verbonden luidspre kers waren opgesteld toog men dikwijls onmiddellijk naar de stations, hoewel ook velen den maag nog eerst even versterk ten en de versieringen in oogenschouw na- Dan waren er natuurlijk groot aantal, die niet vertrokken, alvorens zij met de verlichting hadden kennis go- Voor de laatste keer! De Hagenaars, voor wie de illuminatie toch waarlijk niets nieuws meer te bieden had, trokken er niettemin dezen laatstcn avond nog in groote getale op uit. Overv A was het wel niet, zooats het op voorgaande avonden was geweest, doch zij zorgden er in elk geval voor, dat het leven tot het laatst toe ir. de brouwerij bleef. Herhaaldelijk ontmoette men clubjes H. B.S.-ers en gymnasium-leerlingen, die arm in arm luidkeels het Lippe Detmoldliod vertolkten en daarmee soms aanstekelijk op de anderen werkten. De gevallen echter dat ook de laatsiten 1/tin stembanden eens deden trillen, waren sporadisch. Een laatste groet Aan het Paleis werd dezen avond een laatste groet gebracht, een groet, Jie wel een zeer speciaal karakter drotg omdat ze nog een bijzondere verrassing kon inhou den. 't Gerucht was namelijk doorgedron gen dat het Prinselijk Pair na de lunch per auto de huwelijksreis zou aanvaarJen. Waar de ochtendbladen het bericht hadden gebracht, dat een tocht door het Britsche Eilandenrijk op het programma stond, kon men bij het Paleis telkens weer den naam Hoek van Holland hooren noemen. Maar wat bij hoog en laag ontbrak was de zeker heid, of Juliana en Berahard nu al vlogen" waren, of dat Z-ij nog steeds in den Familiekring vertoefden. Zoo kwamen en gingen onafgebroken nieuwe kijkers, waaaronder we er nogal eens een terugherkenden die voor de twee de keer een kans wilde wagen. Echter tot op het oogenblik, dat we dit schrijven, tevergeefs Alweer regen Om half 10 brak er een bui regien los, die voor groote scharen het signaal was, om de lichtstad adieu te zeggen voor altijd. De jeugd liet er zich nog niet zoo aan stonds door terugschrikken getrokken als ze werd niet alleen door het licht, maar evenzeer door de aardige melodieén, die de luidsprekers voortdurend produceerden. Maar het werd later en later, en ook dit deel der bevolking had er tenslotte genoeg van, zoodat het laatste verlichtingsuur vrij eenzaam verstreek. O onvergetelijke dag! O onvergetelijke dag van ongekende glorie. Van schier onmetelijk geluk in Nederlands historie! O schoone dag van zonneschijn, ons in Gods gunst gegeven, Gij zijt ons een der schoonste in ons nationale leven. In Nederland, in Oost en West, mocht iedereen hei hooren Er is een groot, een nieuw geluk in Nederland geboren: Prins Bernhard en zijn jonge Bruid zijn in de echt verbonden, ln liefde heeft ons Koningskind haar Prins-Gemaal gevonden. De wereld heeft het zelf gehoord: Zij hebben voor het leven. In zuivre toegenegenheid zich aan elkaar gegeven. Heel Nederland, dat bidden kan. heeft God voor Hen gebeden: Behoed, o Heer. dit jonge Paar naar Uw barmhartigheden! O onvergetelijke dag van onverdiende zegen! Hoe blonk ons 't licht van 's Heeren Woord in volle luister tegen! O schoone dag van zonneschijn, van ongekende glorie. Met goud zult gij geboekstaafd staan in onze landshistorie 7 JANUARI 1937 (Nadruk verboden.) LEO LEN NA HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA HET HUWELIJKSDEJEUNER Ruim twee honderd personen zaten aan Aan het huwelijksdejeuner ten Pa leize Noordeinde, hebben ruim twee honderd personen deelgenomen. Er was een groote tafel met verscheidene kleine tafels. Tot de genoodigden behoorden behalve de vorstelijke gasten, o.m. de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, alle groot officieren van de Koningin, de minister president dr Colijn, de minister van buiten- land'sohe zaken, jhr mr de Graeff, de deken van het corps diplomatique, de Zweedsche gezant von Adlercreutz, en de gezanten van Duitschland, graaf von Zeek von Bur- kersroda, en van Groot-Brittannië, sir Hu- bert Montgomery. Voorts de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land. minister van staat, jhr mr dr van Karnebeek, de gouverneur van de Residen tie, luitenant-generaal jhr W. Röell, de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Revnders, de commandant der zeemacht, vice-admiraal Kruys, de burgemeesters van 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam en alle officieren van het militaire huis van de Koningin, die in den koninklijken stoet hadden meegereden, o.m. Pangeran Adipati Ario Mangkoenegoro VII, die mee gereden had als adjudant i.b.d. van de Koningin. Het vertrek van het Prinselijk Paar In den namiddag zijn gister Prinses Jnliana en Prins Bernhard nit 's-Gra- venhage vertrokken. Tegen vier opende zich een der achteruitgangen van het paleis, een auto reed nit en volkomen onbemerkt reed het jonge vorstelijke paar weg door de feestende stad. De Prins en Prinses zijn van plan Vorstelijk Bruidspaar temidden der bruidsmeisjes Toto F. Ziegler, 's-Gravenhage hun huwelijksreis op zoo eenvoudig mogelijke wijze te ondernemen. De reis zal grootendeels per auto worden ge maakt, waarbij de Prins zelf den wagen zal bestaren. H.M. de Koningin naar het Buitenland Naar wij vernemen, is H. M. de Koningin zeer vermoeid van de feest- drukte en zal Zij na Haar verblijf op Het Loo eenigen tijd rust nemen in het buitenland. Een onderscheiding voor den Kamerdienaar van de Prinses H. M. do Koningin hoeft aan den heer H G. Rotteveel, kamerdienaar van H. K. H. Prinses Juliana het zilveren kruis van verdienste in de huisorde van Oranje toegekend. De bruldsbouqnetten Hot bruidsbouquet van Prinses Juliana bestond uit witte orchideeën (phalanopsue) en was ivet kant afgewerkt. De twaalf bou- qetten van de bruidsmeisjes waren uit zacht rose anjers samengesteld, met fluweelen linten in dezelfde tint als de ceintuur, be- hoorende bij de japon. De ruiker van Prinses Juliana was ge leverd door bloemenmagazijn N.V. Van Houweninghe en IJsselstein en die voor de bruidsmeisjes door het bloemenmagazijn M. W. Doppenberg, beide in Deji Haag. De drukte voor het paleis Nog langen tijd nadat de stoot ont bonden was en de vorstelijke personen het paleis waren binnengegaan bleef de menschenmenigte, die hier verza meld was, bijeen. Ondanks herhaalde aanmaningen door luidsprekers van de politie om zich zoo spoedig mogelijk langs de verschillende wegen te Verwij deren, bleven de menschen hardnekkig op hun plaatsen, ja drongen zelfs dich ter naar het paleis toe in de hoop, dat het vorstelijk bruidspaar nog eenmaal op het balcon of voor de ramen zou verschijnen. Hun hoop werd echter niet vervuld, on danks het steeds weer aanheffen van het Wilhelmus, het zingen van „Lang zullen 55e leven" of het gejuich. Het eenig resul taat was, dat enkele zeer jeugdige bruids meisjes zich voor de ramen van het paleis vertoonden en de juichende menigte toe wuifden. Toen het publiek de raadgevingen per luidspreker niet opvolgden, moest de politie meer handelend optreden en vooral bereden politie moest er bij te pas komen om weer een behoorlijke circulatie op het Noordeinde te krijgen. Daartoe werden eerst alle tcfegangswegen tot het Noordein de afgesloten en den menschen, die zich daar 'bevonden gelast zich in één richting te verwijderen. Toen de drukte voldoend^ geslonken was werd het verkeer van tegenovergestelde zijde weer toegelaten. Den geheelen namiddag defileerden echter nog duizenden langs het paleis. Z.K.H. de groothertog van Mecklenburg, H.K.H. de erf groothertogin van Olden burg en hertogin Eilika van Oldenburg arriveeren aan de kerk. Gelukwensch van het Comité voor de luisterrijke viering Het Comité voor de luisterrijke viering van het Vorstelijk Huwelijk heeft aan Prinselijk Paar het volgende telegram ge richt: „Wij bieden het Prinselijk Paar onze eerbiedige en hartelijke gelukwenschen aan en spreken daarbij den oprechten we uit voor een langdurig, zonnig huwelijks geluk". Het telegram was onderteekend door den heer J. C. Wagner, voorzitter en L. P. van der Heijden, secretaris van het comité. De trouwfilm Het eerste deel van de trouwfilm, ver vaardigd door Profilti en door dit cor opgenomen, werd gisteren reeds te kwart over drie in de Haagsche Theaters, waai Profilti-films worden gedraaid, vertoond, Huwelijksfeesten te Bordeaux en Berlijn De Nederlandsclie kolonie te Bordeaux heeft gisteren ten huize van den consul, den heer A. F. E. Maehler, ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk een feestbijeenkomst gehouden. De prefect van de Gironde, die com deur is in de Orde van Oranje-Nassau, bood den heer Maehler zijn hartelijke geluk wenschen aan. Te Berlijn Legatiera^d baron van Boetzelaiar van Oosterhout als vertegenwoordiger van afwezigen Nederlandschien gezant, alsmede de Nederlandsclie consul-generaal Wolff en talrijke Duitsche vrienden woonden het feest bij. Prof. dr. M. T. B'reine, docent in de Neder- landsche taal aan de Berlijnsche universi teit hield een feestrede, waarin hij vooral op de nauwe betrekkingen tusschen Duitsch land en Nederland wees. Hij besloot met hoera's op de Koningin en het Jonge Paar uit te brengen, die door de aanwezigen geestdriftig werden overgenomen. Men zong daarop het Wilhelmus. De gasten bleven let laat in den avond gezellig bijeen. Geboorte op een historisch moment Gistermorgen 11 uur, toen 't prinselijk paar zich op het stadhuis te 's-Gravenhage bevond om in den echt te worden vereenigd, is in het arbeidersgezin van dein heer J. Peters-Orval te Tegel en een zoon geboren. De familie heeft den jongen spruit,, die op dit bij uit stek historische oogenblk ter wereld kwam de namen gegeven van Bernard, Wilhelm, Julius. HEEL 1NDIE VIERDE FEEST Radio-uitzending overal uitstekend ontvangen Feestpredikatie van Ds. de Vreede te Batavia BATAVIA, 7 Januari (Aneta-ANP). De ontvangst van de radio-uitzending uit Hol land was uitstekend. Overal waren luidspre kers opgesteld, in hotels, restaurants en so ciëteiten waar men in groote getale met de grootsche nationale gebeurtenis meeleefde. Jammer was het dat een plotselinge, zwa re regenbui, nadat het bijna den geheelen dag goed weer was geweest, een ontijdig nde maakte aan de viering buitenshuis. Op het moment waarop in de residentie het huwelijk werd voltrokken, donderden in geheel Indië de voorgeschreven saluutscho ten. In alle gewestelijke hoofdplaatsen in ge heel Indië, ontvingen de bestuurshoofden in openbaar gehoor, dan wel namen op an dere wijze de gelukwenschen van alle bevol kingsgroepen in ontvangst. De feestelijkheden te Batavia werden voortgezet met volksconcerten etc. De Ja- pansche ingezetenen hielden een feeërieke optocht voor den gouverneur-generaal. Te Semarang Werd de „Gijsbrecht van Aemstel" met zeer veel succes opgevoerd. In Medan gaf men het openluchtspel „Van; Juliana tot Juliana". Des avonds is een fak keloptocht gehouden voor den resident waar* bij de Sultan van Deli in den stoet liep, i AT A VIA, 7 Januari. Aneta/A. N. P. )V De dienst in de Portugeesche Buitenkerk was een officfeele dienst die een bijzonder feestelijk, doch stemmig karakter droeg. Het interieur van de kerk was versierd met vlaggendoek, lauwerkransen en wapen schilden. De gala-uniformen van vele auto riteiten en loden van het consulaire corps alsmede de fraaie toiletten van de dames, verhoogde de feestelijke aanblik. Klokslag halftien kondigde klokkengelui de komst van den gouverneur-generaal aan, waarop op het orgel het Wilhelmus werd in gezet. Alle aanwezigen zongen het volkslied uit volle borst mede. De dienst, waarbij ds. de Vreede in gebed voorging, ving aan met een lezing uit de Schrift en het zingen van Psalm 21 vers 2 en 8. Hierna voerde het koor van de Orato- rium-vereeniging uit. het „Salum fac regem" en het „Trauungslied" van Hauptmann. Daarna hield ds. de Vreede van den kan sel een indrukwekkende rede, waarbij hij als leidraad had gekozen de woorden: „want U is d'o heerlijkheid". Ds. de Vreede wees in zijn rede er op hoe zeer deze dag in de eerste plaats is een heer lijke dag, een hoogtijdag voor onze Prinses en Prins en hoezeer thans een nieuw leven ons uit de portretten van Prinses en Prins tegenblikt, de weerschijn waarvan ook bi] onze geliefde Koningin valt te ontwaren, die opleeit in het geluk van Haar kind ert per*- soonlijk alle zorgen aan den dag legde, de versieringen van het paleis ontwierp en bij tïe voorbereidingen voor het feest tot in kleinigheden voor alles zorgdroeg. Ook, voor Haar is dit een dag van heerlijkheid'. Hoe kan die heerlijkheid (bewaard blij ven? Het eenige wat Bruid en Bruidegom kunnen doen om zeker te zijn van een blij vend geluk is: dit geluk bergen bij God* Wij zijn hier allen tezamen voor het Vor stelijk Bruidspaar. Doch dit is niet enkel hun feest doch ook ons feest. Een feest van het Nederlandsclie volik, waarbij kleine dingen werkelijk klein zijn, het groote alles» beheerschend op den voorgrond treedt en waarop het heele volk als één man rea geert. Na deze toespraak, welken diepen indruk maakte op de aanwezigen en die door de radio over geheel Indië werd verspreid, werd besloten met den zang „Wo du hirv» gehst, da will auah ich hingehen" en daar» na geëindigd met gebed. Hiermede was een van de vele plechtig heden van deze feestdagen tèn einde. Verduistering door bedrijfsleider Door de gemeentepolitie te Waddinxveen is gearresteerd de bedrijfsleider R. die ten nadeele van zijn patroon, den meubelfabri kant M. een aanzienlijk bedrag, men spreekt van ongeveer f 1300 heeft verduisterd en vervalschingen in <ie boaken heeft gepleegd, R. is overgebracht naar het Huis van Be waring te Rotterdam. Wegens eenzelfde feit, een paar jaar geleden gepleegd, heeft R. nog een, .voorwaardelijke veroordeeling (Adv.) VERBAAL*: UIT WET hlQL&NDSCHE yiSSCHERSUEVtN DOOT5.VANTEIJLINGEN (49 Hij stond zelf verwonderd over zijn fantastisch doordraven, n eigen vrees duwde hij opzij, om z'n vrouw op .te monteren. )u hij slagen? Vrouw Poot luisterde scherp en wantrouwend. En haar gst groeide, wikkelde een fijn net van wortels om haar rt, boorde takken in haar hoofd en schouders. Haar man rak te vlug en daarom ongeloofwaardig. Meen je dat? Ja, hoor eenshij vermande zich, voelde het on- delijke van zijn driftige uitval. Hij begreep nieit, dat hij z'n igst wilde verbergen, door ontstemd te worden over haar tijfel aan zijn voorstelling, waaraan hij zelf evenmin veel doof hechtte. Het helpt ons niet veel, of we er over praten. We aken ons blij, öf we zitten in zak en asch met onze gedach- n. Dat is allebei yerkeerd, meen ik. Want we vergeten daardoor een groot feit. Dat Hij over de onzen waakt onder I alle omstandigheden. Of geloof je dat niet? Dat wel, maar Juist, maarEeuwig en altijd komt dat êr bij ons achter. We kunnen onze moeilijkheden niet loslaten, mis schien willen we 't niet. Onvoorwaardelijk overgeven is niet gemakkelijk. Ja vrouwtje, we staren ons blind in onze tobbe rijen, .terwijl we weten, dat we er overheen kunnen kijken. Ik denk wel eens, wat zou het er anders op de wereld uitzien, als wij Christenen wat minder over onze moeiten prakkizeer- den en wat meer vertrouwen hadden in God. We piekeren te veel over ons bestaan, onze kinderen, over allerlei en vergeten dikwijls het voornaamste. Nou zijn wij bezorgd over Kees, en zoo moet het. Maar 't is de fout. wanneer we aan den Heer geen gelegenheid gunnen over hem te waken. We mogen Hem niet uitschakelen. En daarom moeten wij pro- beeren alles in Zijn hand te leggen. Poot stortte zijn hant uit. Niet alleen om zijn vrouw te sterken, maar ook om z'n eigen wanhoop te verjagen. Vrouw Poot zweeg. Haar man had gelijk. Ze wist het. Wat bleef het echter moeilijk afstand te doen van iets dier baars. De angststruik groeide niet verder, doch verdorde evenmin. XVII. Hoe lang nog? Op hun kousen klommen de mannen en jongens uit het vrondel. Tijd om laarzen te zoeken in de wanorde op de vloer was er niet. Het ging er nu om zoo snel mogelijk uit het benauwde kombuis te komen. Ontzet bezagen ze de ruïne. Waren ze gered om lang zamer de ondergang tegemoet te gaan? Ze groepten radeloos samen. Manus stond dicht bij Hein. Waar bleef de schipper? En Piot, en Heerke? Die hadden toch wacht? Zouden ze Volk vergat z'n pijn. Zijn schip lag recht, dus moest ook hij present wezen. Naar boven! Hot eerst zag hij het gebroken tuigage en den grijnzenden maststomp. Hij keek rond. Krebben kapot, de sloep weg, en de zeilen Machtig, wat was zijn schuit toegetakeld. Hoe moest dat afloopen? Goddank Ouwe. Zie je dat? De pompen staan er nog. Het kompas is heel en het roer! De stuurman sprak rustig, hoewel z'n stem eenigszins beefde. Wonderlijk, hoe verschillend menschen in dezelfde om standigheden de dingen bezien. Ontdaan voegde Heerke zich bij hen. Jö. waar is Piet? Piet? 'k Weet niet, stuur. Hij hield het roer, toen 'k naar jullie kwam. Hé jongens! Is Piet vóór? De zee brulde zwaar en slingerde haar golven over het dek. De stuurman moest nog eens roepen. Piet? Nee! Dan is hij Eer hij z'n vermoeden kon uitspreken, gleed een zwakke kreet over den achtersteven. Hoor je dat?! Piet! Ze leunden over de bakboordsreeling, zochten en zagen. Piet! Help me!'k Ben op! Kan je t nog uithouden? Hé lui, kom hier! Breng een haak mee! Voorzichtig! Pas op de ruimen! Hand in hand schuifelden ze over het gladde hout. De 130 schommelde en tjompte hulpeloos. Gelaten onder* ging hij de ruwe slagen van de grommende golven. Driemaal moesten de matrozen zich schoor zetten, om een stuk water op te vangen. Met vereende krachten werd Piet binnenboord getrokken. God zij dank! Allemaal present. Dat mag een wonder heeten, zei Piet verkleumd. Ga droog goed antrekken, waarschuwde Volk. —- Als het tenminste ook niet nat is. De ruimen staan vol. 1 oen bemerkten de visschers, dat ze ongeschoeid waren. Ze rilden van kou. Hein, Jochem. Meewis en Klaas! An de pompen! En- halen jullie de laarzen. Anders word je doodziek. Haast ie. En voorzichtig! Ouwe, je hebt bloed an je kop. O, dat s niks. Tegen de kachel gevallen. Ga naar beneden. Ouwe! Ik blijf hier. We zijn er nog niet boven op. Dan haal ik verband, besliste de stuur. Och, wat! -We hebben je broodnoodig. Nadat hij Volk verbonden had, ging hij met de matrozen de schade op de last herstellen. Ga jij een pot koffie zetten, Ful, stelde hij fluisterend voor. Ze spanden lappen persenning over de open ruimen, scho. ten de losse einden touw op, bergden het gespleten hout. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5