Sihi-POMPEN DE /N DE PIJP. KNOOP 1936 VRIJDAG 8 JANUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a GARANTIE.STANDGROEN GARANTIE-STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE.STANDBLAUW I Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Buitenland DE KWESTIE VAN ALEXANDRETTE Reeds eerder hebben wij op deze plaats een uiteenzetting gegeven van het vraag stuk, dat thans de Fransch-Turksche mee ning zoo gespannen houdt, namelijk het lot van Alexandrette, op zijn Turksch Iskan- doer geheeten, en van het gebiedsdeel daar omheen, hetwelk gewoonlijk met den Turk- schen naam „sandsjak" wordt aangeduid. Dit territoir vormt een grensgebied lus- schen Turkije en het zuidelijk daarvan ge legen Syrië en heeft uit dien hoofde een sterk gemengde bevolking, waarvan da Turken een zeer belangrijke minderheid yormen. Toen na den wereldoorlog door do deel nemers aan de vredesbesprekingen de land kaart der wereld op ingrijpende manier ge wijzigd werd, waarbij de Syrische gebieden onder vooiioopig Fransch mandaat geraak ten, was Turkije tezeer verzwakt en in een toestand van innerlijken oVergang om zich over het lot van dit belangrijke grensland veel te bekommeren. Het nam er derhalve voorloopig genoegen mee, dat Frankrijk daarover zeggenschap en beheer zou heb ben. Nu echter de Syrische gebieden bin nen niet al te langen tijd tot onafhankelijk heid zullen geraken, wenscht Turkije zich niet langer bij dezen toestand neer te leg gen. Het wenscht voor Iskandoer en om geving een eigen statuut, dat met de Turksche belangen aldaar in voldoende mate rekening houdt. Een der wrijvingspunten, die hier hun invloed doen gelden, is het nationale anta gonisme tusschen de Turken, die eertijds in de Arabische landen de onbetwiste mees ters waren, en het oplevend gevoel van eigenwaarde der Arabische volken, hetgeen tot het ontstaan der pan-Arabische gedach te heeft geleid. Tijdens de ontwikkeling van het jongste Joodsch-Arabische conflict in Palestina heeft dit pan-Arabisme zich meermalen gemanifesteerd, o.a. door de be middeling der Arabische koningen. Het is duidelijk, dat uit dezen hoofde in 'de nabije orient een botsing dreigt, waarbij ook Frankrijk, als huidige mandaat-mogend heid, betrokken kan worden. Reeds thans is de verhouding tusschen Turkije en Frankrijk uiterst gespannen, en heeft de Turksche Ghazi, Kemal Ataturk, zich in misprijzenden zin over de houding van Parijs uitgelaten, terwijl hij zich van Euro- peesch-Turkije naar Klein-Azië heeft be geven, alwaar hij in Konia, dus aanmerke lijk dichter bij het omstreden gebied gele gen, voorbereidingen voor een eventueel in grijpen schijnt te treffen. In dit verband verdient het de aandacht, dat Turkije reeds eerder, namelijk in de kwestie van Smyrna, togen den wil en het oordeel der groote mogendheden in heeft durven gaan. Dit geschiedde in een tijd, dat het jonge rijk zich nog geheel reorganiseeren moest; thans is men zich ook in dezen hoek van de we reld bewust van zijn kracht, en van de practische waarde, die in vele gevallen do daad heeft boven het woordI In sommige kringen paait men zich met 'de gedachte, dat Ataturk zich wel zal wachten, eigenhandig toe te grijpen, doch men ziet daarbij teveel over het hoofd, dat de Turken uitnemend beseffen, thans voor een heel andere kwestie te staan dan die van 'de herbewapening der Dardanelles Tegen deze remilitarisatie verzetten zich noch Fransche, noch Britsche belangen. Deze werden daardoor veel meer het ging voor hen ten deele om een tegenwicht in de Middellandsche Zee tegenover Italië in de hand gewerkt. Nu echter komen zoowel de Fransche als de Britsche inzich ten met die van Turkije in conflict. Het is Frankrijk en Engeland er ditmaal om te doen, de Arabische bevolkingen niet tegen zich in het harnas te jagen door een be voordeeling der Turken. Engeland wenscht dit niet, met het oog op de buitendien reeds netelige situatie in Palestina; Frankrijk wil van de Syrische staten vrienden en bond- genooten maken, zoodra deze hun geheele onafhankelijkheid hebben verworven. Het zou derhalve niet behoeven te verbazen, zoo Ataturk het inzicht huldigde, beter bij verrassing te kunnen toeslaan, om zich van de gewenschte gebieden meester te maken, dan zich toe te vertrouwen aan de juridi sche welsprekendheid der diplomaten, die zoozeer rekkelijk is. Voorshands is men echter nog in de periode der démarches Maandag j.L Is te Thlonville, in den trein, waarmede koningin Maria van Joego slavië, vergezeld van haar tweeden zoon, naar Ostende reisde, een man gearresteerd van Zuid-Slavische nationaliteit, die op een valschen pas reisde. De politie tracht na te gaan, of de gear resteerde, die zich Palowitsj noemt, in eenigerlei betrekking staat tot de oestasjis, die twee jaar geleden koning Alexander en den Franschen minister van buitenland- sche zaken, Barthou, hebben vermoord. Blijkens een te Athene ontvangen bericht is de omgeving van de Grieksche stad Pyr- gos, in den westelijken Pelopponnesus, door een ernstige aardbeving geteisterd. Tot nog toe is niet bekend, of er nog per sonen om het leven zijn gekomen. Niettemin moet zich van de bevolking een paniek heb ben meester gemaakt. De meeste mensehen zijn hun huizen ont- SÜuchJ ea kampeerea thans ia bet open veld. DE KWESTIE DER SPAANSCHE VRIJWILLIGERS Duitschland-en Italië antwoorden op Fransch-Britsche nota Zij willen een algeheel verbod van inmenging Duitschland en Italië hebben thans officieel geantwoord op de stappen, der Fransche en Britsche regeering inzake het vraagstuk van de toestroo- ming van vrijwilligers naar Spanje. Rome en Berlijn hebben onderling over leg gepleegd, alvorens zij hun nota's aan de Fransche en Britsche gezanten ter hand stelden. De Duitsche nota heeft den volgenden in houd: 1. De Duitsche regeering moet er in de eerste plaat haar verwondering over uit spreken, dat de Fransche en de Britsche regeering het noodig geoordeeld hebben, naast den arbeid van de commissie voor de niet-inmenging te Londen voor de tweede maal een buitengewoon en onmiddellijk beroep te doen op andere, in deze commis sie vertegenwoordigde regeeringen. Over het onderwerp van dit beroep, het vraag stuk van het Verbieden van dienstneming door buitenlandsche vrijwilligers in Spanje, wordt op het oogenblik in de Londensche commissie beraadslaagd. Het is niet duide lijk, in hoeverre deze beraadslagingen kun nen worden bevorderd door de methode van dergelijke bijzondere diplomatieke stappen van eenige regeeringen. Indien men de procedure in de commis sie voor de behandeling der Spaansche vraagstukken niet toereikend of doelmatig acht. dan zou het in het belang van de duidelijkheid en de eenheid van behande ling beter zijn van verdere werkzaamheden "?r commissie geheel af te zien. 2, De Duitsche regeering moet er tegen opkomen, dat door den nieuwen stap der Britsche en Fransche regeeringen de in druk gewekt wordt, dat het vraagstuk der buitenlandsche vrijwilligers in den Spaan- schen burgeroorlog door Duitschland ver oorzaakt of ook maar miskend is. Zij stelt derhalve opnieuw vast, dat het de Duitsche, alsook de Italiaansche regee ring waren, die van den beginne af gc- eischt hebben, dat het vertrek van vrijwil ligers naar Spanje verhinderd zou worden, dat het anderzijds de Britsche en Fran sche regeeringen zijn geweest die een der gelijk verbod niet wilden aanvoerden. 3. De oorspronkelijke houding van de Britsche en Fransche regeeringen in deze zaak kan slechts zóó verklaard worden, dat deze beide regeeringen in den toevloed van vrijwilligers geen on toelaatbare inmenging in de Spaansche aangelegenheden wenschen te zien. Wanneer beide regeeringen thans een ander standpunt verdedigen, moet de Duitsche regeering zich ernstig afvra gen, of het voorgestelde verbod op dit oogenblik niet feitelijk een eenzijdige bevoordeeling van de elementen, die de nationale Spaansche regeering, béstrij den, tot gevolg zou hebben. Maandenlang zijn de bolsjewistische elementen ongehinderd toegestroomd. Het is derhalve moeilijk zich los te maken van den indruk, dat het verbod thans alleen de bolsjewistische partij in Spanje, die klaarblijkelijk voldoende met buitenlandsche vrijwilligers aan gevuld is, ten goede zou komen. 4. Daar echter de Duitsche regeering van den beginne af op de bres heeft gestaan voor het stuiten van den vrijwilligers- stroom, is zij ook thans nog bereid, alle maatregelen te steunen, die dat doel kunnen verwezenlij- ke'n. Zij moet daarbij echter de verwach ting uitspreken, dat thans alle mogelijkhe den voor een middellijke of onmiddellijke inmenging in den Spaanschen strijd eens en voor altijd uitgesloten zijn. Zij doet derhalve haar toestemming afhankelijk zijn van de volgende voor waarden: a. De andere belanghebbende staten verplichten zich tot het aannemen van dezelfde houding; b. Ook de oplossing "der andere, met de middellijke inmenging samenhangen de aangelegenheden wordt onverwijld ter hand genomen; c. Alle belanghebbende regeeringen stemmen toe in een onvoorwaardelijk doelmatig toezicht ter plaatse op de ten uitvoerlegging van het verbod, waartoe men moet besluiten. De Duitsche regeering zal haar vertegen woordiger in de Londensche commissie op dragen, op dezen grondslag de onderhande lingen voort te zetten. Indien geen over eenstemming bereikt zou kunnen worden ten aanzien van de verhindering van de andere vormen van inmenging, dan zou de Duitsche regeering zich moeten voorbehou den, ook haar standpunt ten opzichte van het probleem der vrijwilligers opnieuw te bepalen. De beste oplossing van het vrijwilligers- vraagstuk zou naar de meening der Duit sche regeering verkregen worden, indien t mogelijk zou zijn allen niet-Spaansche deel nemers aan den strijd, en wel met inbegrip van de politieke drijvers en propagandis ten, uit Spanje te verwijderen, om den toestand van Augustus van het vorige jaar te herstellen. De Duitsche regeering zou het zeer toejuichen, indien men te Londen zou nagaan, op welke wijze een dergelijke maatregel ten uitvoer zou kunnen worden gelegd. Zij is bereid, daarbij in leder op zicht haar medewerking te verleenen. Helden wasgoed en niet duun ZOWEL PER K.G. ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: <1 AN SNEL STOOMWASSERIJ „NEDERHORST" NEDERHORST DEN BERG Adv. Eiken ochtend verstijfde vingers. Hulpbehoevend door rheumatische pijn. „Mijn rheumatische pijn was zoo erg, dat ik een stok moest gebruiken om te kunnen loopen en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Voordat ik ech ter de tweede flacon Kruschen Salts op had, was mijn rheumatische pijn volkomen ver dwenen. Dit schrijft de heer R. G. S. Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. De zes minerale zouten in Kru schen Salts zorgen er echter voor dat alle gevaarlijke afvalstoffen zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Kruschen Salts is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten A 0.40, ƒ- 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch en op de buiten verpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, .voorkomt. (Adv.) De Spaansche burgeroorlog ER KOMT MEER LIJN IN FRANCO'S AANVAL Nationalistisch front verkrijgt betere positie De bijzondere correspondent van de U. P., Reynolds Packard, dié zich bij de nationalisten te Las Rozas bevindt, seint* dat Franco's troepen thans aan den straatweg Madrid-Coruna zijn vooruit gedrongen tot Pozuelo, dat 6 K.M. dich ter bij Madrid gelegen is dan het giste ren door hen veroverde Las Rozas. Een deel van de huizen van Pozuelo, die door de rooden krachtig waren ver- barricadeerd en van machinegeweren voorzien, zijn reeds in een aanval met handgranaten door de Marokka&nsche troepen ingenomen. Deze jongste aanval heeft de nationa listen over een frontbreedte van 11 K.M. zes en een halven K.M. vooruitgebracht. Alle verbindingswegen tusschen Ma drid en het Escoriaal worden thans vol komen door Franco's troepen beheerscht. Ook de radio-zender van Sevilla beves tigt. dat de strijdkrachten van Franco zich meester hebben gemaakt van Las Rosas, El Flantino en .Casa de Los Pinos. Hieraan wordt toegevoegd, dat 50 vlieg tuigen der rechtschen doeltreffende hulp hebben geboden door laag langs den grond te vliegen. Door samenwerking van artille rie en infanterie slaagden de nationalisten erin de rooden uit hun stellingen te ver drijven. Een aanzienlijke, nog niet geïnventariseer de buit, viel den rechtschen in handen, waarbij zich o.a. verscheidene vliegtuigen bevonden. Een belangrijke strategische manoeuvre - Naar Hayis. uit Avjla meldt,- beschpuwl men daar de manoeuvre in de richting, van het dal van dé Manzanares, bij El Pardö, als nog belangrijker dan de behaalde ter reinwinst. Dit is namelijk het begin van de uitvoering van een plan, dat Franco ontworpen heeft, na de bespreking met M o 1 a, onlangs te Avila gehouden. De bedoelde manoeuvre werd uitgevoerd onder bevel van generaal O r g a z en is naar haar opzet de grootste strategische manoeuvre van dezen burgeroorlog. Zij on derscheidde zich door belangrijke kenmer ken. Ie. De beste troepen van Mola vielen de beste troepen van de regeering aan ten N.W. van Madrid, waar zij werden samengetrokken. Er kan voor de regeeringstroepen geen sprake meer zijn van een kramp achtig verzet om den tegenstander te te verzwakken, zij moeten een open ge vecht wagen en alles op alles zetten of zich terugtrekken om een betere kans af te wachten. 2e. Het verrassend element: Sinds drie dagen was er een aanval ingezet uitsluitend tegen het Escorial. De rech tervleugel van de aanvallers scheen Pozuelo en Aravaca te veronachtzamen en zich niet te bekommeren om het zuiveren van het terrein ten Noorden van de Casa de Campo en om een goede verbinding met de andere troepen op den linkeroever van de Manzanares. Het opperbevel van de regeeringstroe pen werd hierdoor zoozeer in den waan gebracht, dat hei Escorial het doel was van den aanval, dat het zijn cavalerie Dinsdagnacht bevel gaf, een poging te doen las Rozas en Majadahonda te her nemen. 3e. Het plotselinge van Franco's aan val. Eerst tegen het einde van den kou den maar helderen ochtend brak de aanval los, die een half uur later of elf uur reeds geleid had tot het ne men van het dorp El Plantio. Eerst over eenige dagen zal men de ver dere groote lijnen van het plan van Franco kunnen zien. Bij het opperbevel van de rechtschen is men vol goeden moed. Madrid benauwd Alle Madrileensche bladen publiceerden gisteren een oproep tot de bevolking der hoofdstad, om onverwijld deze te verlaten. „Geen vrouw en geen kind meer in het mitrailleurvuur", luidt de regeeringsorder. De gevechten bij Pozuelo, Las Rosas en El Plantio duurden den geheelen nacht voort. Naar de verdedigingsraad van Madrid meldt, oefenden de Duitschers en Marok kanen, die hier geconcentreerd liggen, ge steund door een groot aantal pantserwagens een hevigen druk uit op de volksfronttroe pen. Belgische nota aan Valencia De Belgische regeering heeft de regee ring te Valencia een nieuwe nota doen toe komen, waarin betoogd wordt, dat de Spaansche regeering ernstig aansprakelijk fs voor den dood van baron de Borch- grave, den jongen Belgischen edelman, die nabij Madrid door de rooden werd ver moord. Naar Havas uit Brussel meldt, heeft de Belgische regeering behalve excuses, scha dpvergoeding van een miHioen voor de fa milie geëischt benevens uitlevering van het stoffelijk overschot met militaire eoTj Hoe wordt China's nieuwe politiek? Japansche pensbureaux verspreiden nieuws over hetgeen tusschein Tsjang Kai Sjek en Tsjang Sjoe Liang aangaande China's bui tenlandsche politiek zou overeengekomen zijn. Zij noemen de volgende zeven punten: 1. Vrijlating van Tsjang Kai Sjeik tot weerstand tegen Japan, met als voor bereiding toenadering tot Engeland, Frankrijk en de sovjet-unie. 2. Staking van de strafexpedities tegen de eomimunisten. 3. De regeering van Nanking ver strekt een voorschot van tien millioen joean aan Tsjang Sjoe Liang en Yang Hoe Tsjang, om hun militaire uitga - ven te dekken. 4. Reorganisatie van de Nanking- regeering en ontslag van de pro-Japan- sohe ambtenjren op verantwoordelijke posten. 5. Vrijlating van de zes leiders van het volksfront, die kort geleden to Shanghai werden gearresteerd. 6. Geheimhouding van het dagboek, dat Tsjang Kai Sjek heeft geschreven tijdens zijn gevangenschap te Sian Foe. 7. Herstel van den status quo vóór het incident te Sian Foe en kwijtschel ding van alle strafmaatregelen tegen Tsjang Sjoe. Men zal goed doen, dit nieuws met reserve té bezien, aangezien Japan zelf bij deze vraagstukken te nauw is betrokken, om als onpartijdig toeschouwer te kunnen gelden. Herleefde onrust in Noord-China Schermutselingen met rooden De troepen der centrale regeering te Nan king hebben bevel ontvangen onmiddellijk terug te keeren 'naar het gebied van Sianfofe, vanwaar zij sedert de invrijheidstelling' van, Tsjang-Kai-Sjek teruggetrokken waren Er hebben zich reeds schermutselingen voorgedaan tusschen deze troepen en die van Tsjang-Sjoe-Liang, op 50 mijl ten oos ten van Siaafoe. Een incident te Tanger Tq Tanger brachten een viertal Spaan sche fascisten een aantal Duitsche zeelie den, die zij ontmoetten, den Hitler-groet. Vermoedelijk heeft dit kwaad bloed gezet bij een eveneens passeerenden Franschman, die daarop door de Spanjaarden werd be dreigd. Hij beklaagde zich bij de interna tionale politie en drie pereonen werden ge arresteerd. Op hen werden legerpistolen gevonden. Zij zullen voor de gemengde rechtbank tereahtetaaru De Japansch-Russische grensgeschillen Re Japansche minister van buitenland sche zaken A r i t a zal binnenkort den sovjet-gezant Joerenef uitnoodigen tot het' hervatten van de onderhandelingen ov^r het vaststellen van de grens tusschen de Sovjet-Unie en de Mandsjoekwo. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat Japan wenscht dat de grenscommissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, Japan en Mandsjoekwo, van ieder land een gelijk aantal, terwijl Rus land verlangt dat de commissie voor de helft uit Russen en voor de andere helft uit Japanners en Mandsjoes zal bestaan. Kwaadaardige griep in Engeland De griep-epldemie, die sinds eenigen tijd in Engeland heerscht. heeft in de afge- loopen week in Londen en andere groote steden van Engeland en Wales 325 sterf gevallen veroorzaakt, terwijl dit aantal in de voorafgaande week 97 was. lp Londen zelf zijn de vorige week 125 personen overleden aan griep, 119 aan bron- chiUs en 215 aan longontsteking. Eden ontvangt Labour-leiders De „Daily Herald" deelt mede, dat mi nister Eden de leiders van de Labour- partij Attlee cn Greenwood heeft ont vangen. Zij wezen hem op de onrust, welke in hun partij is ontstaan tengevolge van de ontwikkeling van den internationalen toe stand. Maandag a.s. zullen de voornaamste mi nisters dezen toestand bespreken, terwijl een plenaire zitting van het kabinet tegen Woensdag a.s. is bepaald. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat deze plenaire zitting reeds Maandagavond of Dinsdag bij een zal komen. De ministers zullen "dan het antwoord van Duitschland en Italië op de jongste vragen bespreken en indien dit antwoord onbevredigend wordt geacht, zal in nauwe samenwerking met de Fransche regeering worden besloten, welke nieuwe stappen zul len moéten worden gedaan. EX-KONINGEN ONTMOETEN ELKANDER Gistermorgen is de hertog van Windsor te Weenen aangekomen voor een ontmoeting met ex-koning Alfonso, die terugkeerde van de teraardebestelling van aartshertog Frede- rik van Habsburg. De beide voormalige vorsten gebruikten tezamen het dejeuner in een hotel, waarna de hertog van Windsor zich naar de Engel- sche legatie begaf. Vroeg in den middag keerde de hertog naar Enzesfeld terug. Over het lot van Alexandrette De bevolking wacht rustig aL Terwijl de volkenbondswaarnemers alle elementen van het door Turkije aan do orde gestelde vraagstuk ten aanzien van hel Sandjak en Alexandrette bestudeeren, wacht de bevolking van dit gebiedsdeel van Syrië met de grootste kalmte het einde der be sprekingen tusschen de beide belangheb bende landen af. Al bestaat de bevolking van het Sandjak uit een belangrijke Turksche minderheid, de<ze minderheid staat toch bijna in haar ge heel vijandig tegenover iedere oplossing, welke het zou wagen, het tegenwoordige politieke statuut omver te werpen, aldus een Fransch persbureau. De Turken in het Sandjak kunnen in drie groepen worden verdeeld: De Kemalisten, die ook wel de „hoeden- dragers" wor L*n genoemd wegers de grout2 politieke waartlo, welke zij hechten aan het dragen van een hoed, vormen een greep, welke strijdt voor onafhankelijkheid. De tweede groep is die der traditionalisten, die den Mohammedaanschen godsdienst be lijden. De derde is een groep wijfelaars, die uit vrees voor de beide genoemde groepen en onder pressie van de „hoedendragers", aar zelen voor hun meening uit te komen. Geen van deze groepen is evenwel voorstander van aansluiting van het Sandjak bij Turkije. Tegenover den vertegenwoordiger van Ha vas verklaarde Abdulghani Agha, de leider van de Kemalisten, bijvoorbeeld: „Uit terri toriaal oogpunt willen wij geen aansluiting aan Turkije. En ook de Turksche regeering denkt er niet aan, het Sandjak bij Turkije in te lijven", Degrelle's Italiaansche radio-rede Het feit, dat de leider van Rex, Leon Degrelle, er in geslaagd is, voor de mi crofoon van een aantal met radio Turijn verbonden zendstations te spreken en al daar een rede tegen de Belgische regeering, de Belgische politici en de Belgische justi tie gericht, te houden, heeft in officieele Belgische kringen heel wat ontstemming teweeggebracht. Donderdagmiddag deelde de socialistische senator Mr Rol in mee, dat hij van zins u as den minister van buitenlandsche zaken, zijn partijgenoot Spaak, over deze kwes tie in het parlement te interpelleeren. Spaak heeft intusschen den Italiaan- schen ambassadeur te Brussel bij zich ont vangen en hem erop opmerkzaam gemaakt, dat hij deze daad van de Italiaansche regee ring als van een onvriendschappelijk ka rakter besohouwt. N.V. ALG. INTERN. TRUSTEE- EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOOP" Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Directies H. N. J. KUJJER, lid. Ned. Inst van Acc. O. HEIJKOOP, lid G. Acc. Kantoren te DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irrlsstr. 206. tel. 838209 BlUhamsterstr. 13b, ALKMAAR: atmjtVA. 0nal°rim Grootstraat 34a, 2296 tel. 2957 V ZWOLLE UTRECHT Y. Nahuysplejn 15; Swlndenstr. .154, tét 435* tel: 18506 Als er controle rond Spanje komt. Een zeer kostbare geschiedenis Als de nïet-inmengingscommissie te Lon den mocht besluiten, een effectieve controle te gaan toepassen op de non-interventie in zake Spanje, zou dit een kostbare geschie denis worden. Het aandeel van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië zou voor elk der landen omstreeks 10 millioen Fran sche francs bedragen. De rest zou gelijke lijk verdeeld ten laste komen van de andere deelnemers aan het controleplan. Reeds thans is een meerderheid van gun stige antwoorden ontvangen. Portugal, Roe menië, Albanië en Hongarije zouden echter bezwaren hebben gemaakt tegen hun parti cipatie, op grond van hun bijzondere po sitie. DE JOODSCH-ARABISCHE GESCHILLEN In een bijeenkomst der Britsche koninklijke commissie van onderzoek naar de ongere geldheden in Palestina, welke te Jeruzalem gehouden werd, hebben Arabieren en Joden voor de eerste maal samen aan de groene ta fel gezeten. De voorzitter van de Jo'odsohe delegatie gaf een uiteenzetting van wat volgens Joodsch standpunt de Joodsche rechten in Palestina èn door de Balfour-declaratie èn van historisch standpunt beteekenden. Morgen komt de leider van het Arabisch comité aan het woord, die bij Koning Ibn Saoed is geweest om instructies te halen. De vergadering is zonder eenigen wanklank ver- loopen. De Arabieren hebben aanteekeningen ge maakt van wat de Joden zeiden, maar de houding van beide groepen tegenstander, was onder de neutrale leiding van den En- gelschen voorzitter volkomen correct. De raad van stamhoofden der Torikhels in de Khaisora-vallei, het tooneel der jongste gevechten aan de Noord-Westgrens van Britsoh-Indië, heeft honderd mannen met honderd geweren als gijzelaars aan de Indi sche regeering uitgeleverd. Dit was een der voorwaarden, welke door de Engelschen waren gesteld voor het sluiten van een wapenstilstand, om den stammen tijd te geven, zich naar de eischen der re geering te schikken. In de geheele streek heerscht thans rust. Kort Nieuws Minister-president Baldwin is gisteren op Downing Street 10 teruggekeerd en heeft een uur later Eden ontvangen die hem verslag kwam uitbrengen van de situatie in de buitenlandsche politiek. De premier gaat Zaterdag naar San dringham om het weekend bij den Koning door te brengen. Te Rome doet het gerucht de ronde, dat de minister van buitenlandsche zak<-n, graaf C i a n o, eind Januari of begin Fe bruari een reis naar de Verecnigde Staten zou maken. NieTS G€27£N.T? A4AAO...„ Douwe Egberts Echte friesche rteeren-Baai en Varinas Nederlands geurigste pijptabak. Ongeveer 500 Iersche vrijwilligers, waarvan het meerendeel uit Dublin kwam, hebben in het graafschap Waterford ge wacht op een buitenlandsch stoomschip, dat hen, te middernacht aan boord zou ne men om hen te vervoeren naar het m handen der rechtschen zijnde deel vam Spanje. Gister werd bekend dat het schip niet zou komen en dat de vrijwilligers bevel hebben gekregen naar hun haardsteden terug te keeren. Koning G u s t a a f van Zweden zal van 2 tot 3 Februari een bezoek brengen aan Koning Leopold te Brussel. De Koning zal vergezeld worden door defl minister van buitenl. zaken, Sandler. Koningin Elisabeth van België en da kleine prins van Luik zijn naar Zwitser* land vertrokken. Zij worden vergezeld doof den koning, die er eenige dagen vertoeven GEMENGD NIEUWS VAN BUDAPEST NAAR HOEK VAN HOLLAND Op de assen van een trein De lotgevallen van een „stow-away" Een 24-jarige Pool heeft", liggend op de stangen van een wagon in den Mit- ropa-trekii, -de reis BudapestHoek van Holland meegemaakt als „ver stekeling", en is als slot van deze verkleumende reis in den Nieuwen Waterweg gevallen. 's Morgens vier uur werd inspecteur De Pous te Hoek van Holland door personeel van den Mitropa medegedeeld, dat in den trein zich een man bevond, die in het water had, en door en door verkleumd Bij het verhoor, dat nogal moeilijkheden opleverde, omdaf, de man noch behoorlijk Duitsch, noch Engelsch sprak, bleek dat hij uit Polen afkomstig was, en in Budapest, waar de Mitropa zijn tocht 'naar ons land aanvangt, onder een wagon was gekropen In vliegende vaart was hij, liggend op enkele stangen, door verschillende landen getrokken. Honger en koude kwelden hem, nu en dan dreigde hij van zijn ongemakkelijke plaats te vallen, toch hield hij vast, en kwam in Rotterdam terecht Daar werd het treindeel naar Hoek vaa Holland afgetakt, en zoo kwam de jonge man bij de Harwich-steiger. mogelijk om op deze wijze weer met de boot naar Enge land te vertrekken. Door de duisternis en uitputting viel hij evenwel in den Waterweg, welk ongeval door niemand werd opgemerkt De drenkeling wist zich zwemmende te redden, doch kon zich toen niet langer meer verbergen, waarna de politie werd gewaarschuwd. Deze voorzag hem van droge kleeren, voedsel, en liet den Pool zich verwarmen. Hij bleek niet in het bezit van papieren te zijn, en toch reeds alle Balkanlanden te hebben rondgezworven, na eerst in Pa rijs werkzaam te zijn geweest. De politie te Hoek van Holland heeft den jongeman ter beschikking van den Vreem delingendienst te Rotterdam gesteld, die zal nagaan wat met hem gebeuren moet. op een *<*<*•- ZWEEFZADEL 7ce/ió ftieiduu/t.\raagt Uw rijwielhandelaar H. LANG ZOON - ÜLFT (Gld RIETMEU BELFA BRIE K „INDUSTRÏA"' Opgericht 1875 Tel 213. Rietmeubelen voor serre/s, terrassen, schepen, zie kenhuizen. sanatoria, etc. Levering door den handel (Adoli

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2