ONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR DE PHILIPS* INDUSTRIE TTM. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana voor de microfoon van den Philips'kortegolf zender P. C.J. op 1 Juni 1971 LS op 1 Januari 1937 ons geheele land vervuld is van jubelende feestvreugde en duizenden in de Residentie getuige zijn van de vorstelijke huwelijksplechtigheid, zullen ook veler gedachten uitgaan naar het verleden en herinneringen worden wakker geroepen aan hoogtijdagen, die door de belangstelling van ons Vorstenhuis zooveel kleur en luister verkregen. Prinses Julianabegeleid door Ir. P- F. S. Otten ert Philips, bezichtigt op 1 Juni 1927 de Philips' fabrieken,, Juni 1936 bracht onze Prinses een. VOOW aan. het Philips Laboratorium* len van die gedenkwaardige en onvergete- lijke dagen was stellig de eerste Juni van het jaar 1927, toen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in Eindhoven vertoef den, teneinde in het Philips' Laboratorium, voor de microfoon van den P.C.J.-korte golf- zender, het woord te richten tot onze land- genooten in Oost- en West-lndië. Deze Koninklijke daad getuigde wederom van de spontane belangstelling van onze geliefde Landsvrouwe voor het leven en streven van ons volk. Het was immers slechts eenige maanden geleden en wel op den 11en Maart 1927, dat het Philips' Laborato rium erin geslaagd was, radio-telephonische verbinding op de kortegolf met Neder- landsch-lndië tot stand te brengen. Ondanks het experimenteele karakter dezer proef nemingen heeft H. M. de Koningin toen echter niet geaarzeld Haar wensch te kennen te geven, deze nieuwe mogelijkheid te benutten om „een groet van hart tot hart" tot Hare onderdanen in de Overzeesche gewesten te richten. En onze Prinses verklaarde: „dat dit eerste persoonlijke contact met Oost- en West-lndië voor haar een onvergetelijke her innering zou blijven." Bij deze gelegenheid heeft Hare Majesteit, begeleid door Mevrouw A. PhilipsDe Jongh en Dr. A. F. Philips, de Philips' fabrieken bezichtigd. Ook H. K. H. Prinses Juliana heeft toen voor het eerst met het eigenlijke Philips' bedrijf kennis gemaakt. Begeleid door Ir. P. F. S. Otten en Ir. F. J. Philips maakte Zij een rondgang door de fabrieken. En hoe hartelijk werd Zij toegejuicht-.door de tienduizenden, die zich op het Philips' sportveld en elders hadden opgesteld! Toen bleek reeds hoe zeer Zij met Hare Koninklijke Moeder in de aanhanke lijkheid der bevolking voor ons Vorsten huis deelde. Inmiddels zijn er jaren voorbijgegaan, De experimenteele P. C. J.-zender werd vervangen door den krach- tigen Indië-zender van den Philips' Omroep Holland-lndië (Phohi), die nog steeds zijn gewichtige nationale taak vervult. In de maand Juni vaiv- 't vorig jaar vereerde H.K.H. Prinses Juliana wederom Eindhoven met Hare aanwezig heid. Als Voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis feldde Zij de hier gehouden Jaarvergadering. Reeds bij de ontvangst in het Philips' Ontspanningsgebouw door het Hoofdbestuur en het Bestuur van de Afdee- ling Eindhoven, waarvan Mevr. A. Philips De Jongh tot voor kort voorzitster was, bleek de geestdrift van het Philips' personeel voor onze Prinses. En eenieder, die weet, wat Mevr. Philips zoo jarenlang voor het Roode Kruis in Eindhoven gedaan heeft, zal met groote instemming vernomen hebben, dat de Prinses in Hare toespraak erop wees, „hoe naastenliefde op gelukkige wijze leiding gaf aan de deugdelijkheid en de kracht, door welke de Afd. Eindhoven van het Roode Kruis zich kenmerkte, als het ware geperso nifieerd in hare Voorzitster, Mevrouw Philips. Na afloop van de vergadering bracht H. K. H Prinses Juliana een bezoek aan de Philips fabrieken en aan het Natuurkundig Laborato rium, welke na Haar vorig bezoek zeer zienlijk waren uitgebreid. Ook bij den terug keer van het diner van het Roode Kruis naar Huize „de Laak", 't woonhuis van Dr. Philips, waar de Prinses en Haar gevolg overnachtten, kwam het tot spontane huldebetoogingen. Met groote vreugde nam men in de Philips' fabrieken kennis van de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard von Lippe Biester- feld. En ook Z. D. H. Prins Bernhard gaf door een bezoek aan deze onderneming in Octo ber j.l. eveneens blijk van belangstelling voor dit wereldbedrijf, waarbij h ij na een rondgang in de fabrieken, in het Laborato rium verschillende wetenschappelijke demon straties volgde en o.m. kennis nam van de nieuwste vorderingen op televisiegebied. Enkele foto's op deze pagina getuigen var» de vroolijke stemming die er 's middags aan de Brabantsche koffietafel heerschte, waar aan eenige honderden leden van het staf personeel en vertegenwoordigers der arbei ders deelnamen. Onder levendige toejuichin gen werd op voorstel van Dr. Philips een telegram van aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin en een huidetelegram aan H. K. H. Prinses Juliana gezonden. Geheel Eindhoven was 28 November J.l. wederom in vlaggentooi en er was geen in woner, die niet getuige wilde zijn van de komst van Prinses Juliana en Prins Bernhard, voor de onthulling, in het Stadswandelpark, van het Radiomonument een geschenk van de burgerij aan de Gemeente „Ier herinne ring aan het feit, dat, dank zij het vernuft van het Philips' Laboratorium, de eerste radio- phonische verbinding is tot stand gebracht tusschen het Moederland en Koloniën." Na deze onthulling werd door Z. D. H. Prins Bernhard, in tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Juliana, de eerste steen gelegd van de „Dr. A. F. Philips'Sterrenwacht", een ge schenk van Dr. Philips aan de Eindhovensche Afd. van de Ned. Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde, waardoor deze toonde, dat die takken van wetenschap, waarbij het zuiver wetenschappelijke zonder meer gediend wordt, hem ook zeer ter harte gaan. Het Prinselijk Paar heeft dien dag Eindhoven ook als „Lichtstad" leeren kennen. De mach tige Philips' fabrieken straalden in feestgloed. Huize „de Laak" was sprookjesachtig ver licht en ook elders in Eindhoven zette 'n feest verlichting, afgewisseld door kleurige lichtem- blemen, luister bij aan dezen dag. Ook dit gebeuren behoort weer tot het verleden, maar de eerende getuigenis en de Koninklijke belangstelling ook bij deze gelegenheid wederom getoond voor hetgeen door de Philips* industrie is tot stand gebracht, zal stellig voor allen, die hur» volle werkkracht aart dit bedrijf geven, een aanleiding te mèer zijn om den wereldnaam var» deze nationale Industrie ver over landen en oceanen lot steeds groo- fer eer van ons Nederland te doen strekken. Overzicht van de Directietafel. H. K. H. Prinses Juliana, "begeleid door Mevrouw A. Phihp* ie Jongh. begeeft zich naar de Jaarvergadering vaft hei Nederl. Roode Kruis in de Philips' Aula op 12 Juni 1936. Toespraak van Dr. A. F. Philips. Z. D. H. Prins Bernhard ontvangt van Dr. A. F Philips den zilveren troffel voor de steenlegging H K H Prinses Juliana hij de eerste steenlegging van de ..Dr. A. F. Philips Sterrenwacht Eenige snapshots tijdens de koffietafel. de Roode Kruis colonnes H. K. H Prinses Juliana inspecteert De eerstesteenlegging Z.D.H. Prins Bernhard. Z.D.H. Prins Bernhard bij zijn bezoek aan het Philips' Laboratorium. De Philips' bedrijven bij avorui. Huize ..De Laak in fcestglans.- het Vorstelijk Paar bij de toespraken ter gelegenheid van de onthulling van het Radiomonument. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15