AEG ANITAIP KING pepermunt Elke dag fit BRAAT-DELFT VRIJDAG 8 JANUARI 1937 KERK EN ZENDING CHE. GEREF. KEEK Bedankt: Voor Gouda, M. W. Nieuwen- huijze te Franeker. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Makfcum-Cornwerd, G. F. D. Locher te Nijega. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Opperdoes, cand. D. Roest te Maassluis. DOOPSGEZ. KERK Aangenomen: Naar Hippolytushoef, prop. H. J. de Wilde te Borne. EMERITAAT Ds N. DE JONG Het Prov. Kerkbestuur van Gelderland der Ned. Herv. Kerk heeft tegen 1 Mei a.s. eer vol emeritaat, op veraoek, na volbrachten 40-jarigen dienst, verleend aan Ds N. de Jong, te Velp (G.). Ds de Jong, die 66 jaar oud is en in 1893 candidaat werd, diende ook de gemeenten van Engwierum en Uithuizer- meeden. Sedert 10 Mei 1908 staat hij te Velp. „Het recht der Kerken" Oude kwestie te Kampen De Kamper Kerkbode schrijft het volgende: „Zooals bekend is komt ieder jaar op de begrooting der stad Kampen een post voor van 4 x f 1715 6860 ten behoeve van het traktement der predikanten der Ned. Herv. Kerk. Over de „tractementskwestie" is een jarenlange strijd gevoerd tusschen de stad Kampen en de Hervormde Kerk. De vraag ■werd nl. gesteld: Is de burgerlijke gemeente verplicht een bedrag uit te keeren? De ker- keraad beantwoordde deze vraag bevesti gend, de gemeenteraad ontkennend. Naar aanleiding van een voorstel tot af koop (dat door de burgerlijke gemeente niet is aanvaard) kwam de vraag aan de orde: Heeft de Hervormde Kerk alleen maar aan spraak op een vergoeding uit de stadskas of hebben andere kerkelijke gezindheden ook recht op een evenredlig deel. Pastoor Nieu- wenhuizen betoogde in een uitgebreide bro chure dat de Roomsch-Katholieke Kerk dan wel in de eerste plaats aanspraak kan laten gelden daar die goederen vóór de hervor ming aan genoemde kerk behoorden. Hij schreef o.m.: „Het zijn geestelijke goederen, gesticht door zijn Katholieke voorouders, tot Katholieke doeleinden. En als kind' der Ka tholieke Kerk heeft hij recht tot een onder zoek omtrent de nalatenschap dier ouders". „Tusschen hem- en den kerkeraad der Her vormde kerk", zoo zegt de heer pastoor, „i: geen verschil omtrent den geestelijken aard en de geestelijke bestemming dier goederen. Wel verschillen we over de vraag, of de geestelijke bestemming een Hervormde is. Is het bezit der Hervormden wettig? Annexatie is immers nog geen rechtstitel?" Ook in den kerkeraad der Geref. kerk werd deze VTaag besproken en werden de professoren der Theologische Hoogeschool uitgenoodigd om hun advies te geven. Te Breda Anders "vdrcv- opzfct ï&aar ojf rechtsvraag stuitend,-,is. gen kwestie te- Breda, in verband met de restauratie der eeu\ oude Groote of O. L. Vrouwékerk aldaar. Men is thans gereed gekomen met die restauratie n.l. van het koor, alsimede het noorder en zuider transept. Dezer dagen werd het gerestaureerde gedeelte door de restauratie-commissie overgedragen aan den kerkeraad, die fcet 0p zijn beurt weer o droeg aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, in wier bezit de Groote Kerk thans is. Dit prachtige gothische gebouw was vroeger het middelpunt van tallooze be devaarten, die uit geheel Brabant werden georganiseerd ter eere van het H. Sacrament van de Nieuwervaert, dat in de Groote Kerk bewaard werd. Tijdens de hervorming is het wonderbaar H. Sacrament spoorloos verdwe nen, terwijl de kerk, die door de 'beelden stormers ernstig beschadigd was, in Protes- tantsche handen overging. Van de Groote Kerk moet thans het geheele westelijke ge deelte nog worden gerestaureerd, een werk, dat nog l'O jaren tijds zal vragen. Daarna zal «Je restauratie-commissie haar werk beëin digd zien en is het zelfs niet onmogelijk, dat de Groote Kerfc weer in R.K. handen zal overgaan. Voor de Nederl. Hervormde Ge meente zal het immers onmogelijk zijn de lasten te dragen, die aan het gebruiken van dit majestueuze gebouw verbonden zijn. De laatste -veronderstelling en haar moti veering lijkt ons voorbarig, maar in R.K. kringen te Breda heeft men evenzeer als te Kamnen een open oog voor „het oude recht" van bezit. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. Fijne Vleeschwaren Conserven Worstsoorten HOFLEVERAMCIERS Uw Brandverzekering moet U sluiten bij een coulante Höllandsche Maatschappij het Nederl. Brandwaarborg Genp. Anno 1821 en de Firma Hogestijn en Co. Heerengracht 258 Amsterdam Dwight L'. Moody Tot de namen, die alleen in combinatie met een andere, inhoud krijgen, behoort die van den Amerikaanschen Evangelist Moody, wiens 100e geboortedag in dit jaar valt. Immers^, ook in ons land zullen er velen zijn, die onmiddellijk reageeren met een: natuurlijk, Moody en Sankey. En dan worden al spoedig mog meer associaties gemaakt: de Negerzangers, die met hun prachtige stemmen en ontroerend recita tief in ons land duizenden hebben gesticht en de Bell-Ringers, die eveneens liederen van Sankey voor hun handig klokkenspel gebruikten. Hoewel Moody en Sankey uiteraard ln Engeland de meeste belangstelling vonden, toen zij daar in 1873 uit Amerika heen gingen. zijn hun namen ook in ons land te goed hekend, om bij den bovengenoem- den gedenkdag niet even stil te staan. Moodv. die »62 jaar geworden is, was ge boren te Northfield. In 1870 kwam hij in aanraking met Ira D. Sankey, die uit Penssylvania geboortig was. Sankey was toen afgevaardigd naar een intern, confe rentie van de Y.M.C.A. te Indianapolis, en bier heeft hij Moody voor bet eerst ont moet. Moody was in de Y.M.C.A. ook een leider; hij was in 1865, dus op 28-jarigen leeftijd, voorzitter van de jongemannen- vereeniging in Northfield geworden. Op de bovengenoemde conferentie nu DE REFORMATIE is bet Weekblad onder redactie Van: Prof. Dr. K. Schilder te Kampen, dat U niet missen kunt als U „bij" wilt zijn. De jaargang loopt van 1 Oct.—30 Sept. Abonnementsprijs: 2.50 per half Jaar. Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, te GOES Wdv.) RUSTON DIESEL MOTOREN horizont, en vertic. 10-2000 P.K. Speciaal geschikt voor het opwekken van electriciteit, aandrijven van pompen enz. Prijs per KW. I.i cont aan brandslof en smeerolie. Nadere Inlichtingen op aanvrage aan MvV. TECHN. BUREAU „STOCKPORT v/h KIDERLEN Co. Prinsegracht 359, Amsterdam C. Tel. 37/62 TOONZALEN VAMPYR. STOFZUIGERS 3 TYPEN PRIJS OP AANVRAAG OOK IN HUURKOOP N.V. ELECTRICITEITS MY AEG Frederlksplein 26 AMSTERDAM C. Elke dag Centrale verwarming Oliestookinrichtingen Metalen ramen hoorde Moody Sankey zingen. Die stem, die voordracht, zij pakten hem ineens en geheel: .„Gij zijt de man, die ik al jaren lang gezocht heb", zei Moody, rechtuit op z'n doel afgaande. Als het Moody te doen was om krachten te winnen voor den dienst van zijn Mees ter, was hij onweerstaanbaar. Hij over laadde Sankey met. vragen, samenloopende „U moet met mij mecgaana". Dat be- teekende voor Sankey het loslaten van een goede betrekking aan het Departement van Staatsinkomsten. Maar hij liet haar los en werd Moody's rechterhand, zooals men hem, later dikwijls gezien heeft, zit tende voor het harmonium, waarop hij zichzelf begeleidde. (Niet onwaarschijnlijk heeft Joh. de Heer, die in Engeland de twee gehoord heeft, dit van Sankey afgekeken). Moody zelf heeft de hulp van Sankey hoog aangeslagen: „Zij komen om Sankey te hooren zingen en ik neem mijn kans waar'V Nu- was die- waarneming óók niet van zwak gehalfe: Moody was een phv- siek geweldig man; meermalen, moest de balustrade, waartegen hij leunde, versterkt worden-, zoo onstuimig onderstreepte hu HET KERKELIJK JAAR 1936 II De Ned. Herv. Kerk In de geschiedenis der Ned. Herv. Kerk zullen de data van 14 en 18 Mei, hoe ook de ontwikkeling der gebeurtenissen zij, als data van groote beteekenis geboekstaafd blijven. Tijdens de zittingen der Alg. Synodale Com missie werd bekend, dat de door Kerkherstel en Kerkopbouw benoemde commissie, voor een nieuw reorganisati e-o n t w e r erin geslaagd was, op de hoofdpunten tot e gemeenschappelijk voorstel te komen, en dit voorstel door beide hoofdbesturen aa vaard was. Vier dagen later was het reeds ter tafel van de Alg. Synod. Commissie te 's-Gravenhage; en de Commissie, die nar haar de vergaderingen had' bijgewoond, deed aanstonds het voorstel, nu ook tot een Syno dale Reorg. Commissie te komen. C Ajugustus -besloot de Alg. Synode op voorstel van de Alg. Synod. Commissie, zulk een Commissie te benoemen en op 9 September volgde de publicatie van den inhoud van ontwerp, waarover Kerkherstel en Kerkop bouw het eens waren geworden. Met ge mengde, doch niet ongegronde verwachtingen hebben de leidende figuren in deze gewich tige aangelegenheid het jaar 1936 verlaten, en met groote belangstelling ziet men ook buiten de Ned. Herv. Kerk uit naar den dag, waarop bekend wordt, of het ideaal van te zijn Belijdeniskerk bereikt kan worden. De beteekenis van het dusver bereiktè werd scherp geaccentueerd door de bekende z a a k-S nethlage, welke den inhoud 'het begrip leertucht aan een gevoelige toets onderwierp. Op 12 Juni verzond de Gerefor meerde Bond een adres aan de Alg. Synode, verzoekende de procedure tegen de twee communistische predikanten door te zetten en hen zoo noodig uiit hun ambt te ontzetten. Twee weken later verbond het adres van den Haariemschen kerkeraad deze zaak aan de reorganisatievoorstellen, en verzocht deze niet ter zijde te leggen, getuigende „dat ge brek aan leertucht hem tot een nood wordt." Op 6 Augustus had de procedure de tafel der Alg. Synode bereikt: zij besloot, gelijk men zich herinneren zal, de zaak naar de be trokken classicale besturen te verwijzen, en nam voorts een motie aan, waarin het com munisme in het algemeen als voortvloeiende uit een atheïstische wereldbeschouwing, met de kerkelijke belijdenis in strijd werd geacht. De besluiten der Synode werden ten uit voer gebracht: a. door de classis Leeuwarden, die 4 Nov. Ds Boers geschorst heeft voor 3 maanden „wegens verstoring van orde en rust"; en b. door het classicaal bestuur van 's-Hertogenbosch, dat 13 December Ds Sneth- lage een berisping gaf. Ds. Boers zou intrek king van het schorsingsbesluit vragen, Ds. Snethlage heeft erin berust en bovendien loyaal inperking van zijn liefdebetoon voor Sovjet-Rusland beloofd. Een ander conflict, ook uit 1936 da toerend, lcwam Ln 1936 tot afdoening. Men herinnert zich de kwetsende wijze, waarop Ds Boer (Den Haag) en Ds van Empel als secretaris van den jBond van Ned. predikanten zich hadden uitgelaten over den Raad van Beheerf meer bijzonder met betrekking tot de financiering van bepaalde gevallen. De Raad van beheer verzocht een vervroegde Alg. Synode, doch deze werd niet gehouden. In de Alg. Syn. Commissie die in buitenge wone zitting voor dit doel bijeenkwam, werd 18 Juni de zaak voorbereid ter behandeling op de Alg. Synode, en deze sprak op 4 Aug. haar afkeuring uit over het optreden van de beide predikanten, maar liet oök den Raad van Beheer weten, dat deze niet steeds had vermeden de gevaren van overschrijding zij ner bevoegdheid. De eind September gepubli ceerde rapporten over deze zaak wijzen uit, dat de beschuldigingen tegen den Raad van Beheer onhoudbaar bevonden zijn. Een derde, echter meer persoonlijk conflict was in het afgesloten jaar dat tusschen Ds Knottnerus van Varsseveld en het clas sicaal bestuur, dat hem vermaand, berispt en geschorst had ter oorzake van uitlatingen in een Oudiejaarsavondpreek van 31 Dec. 1933. Intussóhen moest dat bestuur zich veront schuldigen, bmd'^t het de schorsing kerkrech telijk te vroeg had uitgesproken. Het prov. kerkbestuur vernietigde bovendien op 9 Mei het classicale vonnis en beperkte zich tot een berisping. Begin November is de zaak op nieuw in de aandacht gekomen, doordat het Prov. kerkbestuur de inmiddels door Ds Knottnerus tegen het classicaal bestuur inge diende aanklacht niet in behandeling wilde nemen, aleer het voorzien was van het ant woord op drie vragen inzake ontijdige publi- oeering van de uitspraak van het provinciaal kerkbestuur. In dit stadium heeft de zaak 1937 bereikt. Van de vergaderingen der Alg. Synode (15 Juli7 Augustus) zijn, behalve de reeds genoemde, geen ingrijpend belangrijke be sluiten te vermelden. Groote aandacht had het rapport van den gezegenden arbeid der legerpredikanten, en niet minder het verslag der commissie van correspondentie met bui- tenlandisohe kerken, omdat uit diverse erva ringen gebleken is, hoe goed het werkt, als de Synode afgevaardigden zendt in geval die kerken synodaal bijeenkomen. Opmerking verdient, dat de Synode met alg. stemmen verwierp een voorstel van de classicale vergadering Middelburg, om pre dikanten op hun 65e jaar te emeriteeren, ten einde ruimte te maken voor de candidaten. Een op hetzelfde doel gericht voorstel voor een nieuwe regeling van het hulpprediker- schap kon evenmin een meerderheid verwer ven. Twee onderwerpen verwees de Synode resp.: naar de lagere vergaderingen het rap port over de grootestadskerken (het regle ment naar de commissie van samenspre- king) en naar de Alg. Syn. Commissie dat over de huwelijkswetgeving. Een poover ant woord volgde op de vraag der Synode var de Geref. (Herv.) Kerk in Zuid-Afrika om samenwerking inzake de vervolgingen Rusland: „zal met een schrijven beantwoord worden". De classicale vergaderingen van 24 Juni hadden dit jasu- een sobere agenda te behandelen; slechts drie punten van belang vroegen de aandacht: een toevoeging aa: reglement op de vacaturen; de regeling der kerkvisitatie, en een vereenvoudiging van de administratie der kas tot aanvulling van hel Rijks-emeritaatspensioen. Het hcxrs d'oeuvre de zaak Boers-Snethlage en de reorganisatie voorstellen hadden meer belangstelling. Bo vendien was er een voorstel \an het classi caal bestuur van Amersfoort, dat verplichte onderteekening der belijdenis van predikan ten beoogde, terwijl de kerkeraad van Ber gen op Zoom de vrouw den weg tot het diakenambt wilde banen. En eindelijk wa. er de wrijving tusschen den Bond van predi kanten en den Raad van Beheer (zie boven). Geen dezer onderwerpen werd door de clas sicale vergaderingen met een groote meerder heid gesteund of afgewezen; hierbij is reke ning te houden met het feit, dat tal van clas sicale besturen zich over een of meer onder werpen niet uitspraken. Langzaam vorderden in het afgeloopen jaar de pogingen tot activeering van het gemeentelijk leven. Het voorbeeld ■het inmiddels tot weekblad gepromoveerde „Hervormd Amsterdam" vond navolging in het te Rotterdam uitgegeven „Hervormd Ne derland". Tot die activeering i^^jelligj^ re kenen het mobiel maken der gemeente baar Ze'ndin-gs t a a"kr in verband waar mede onder leiding van Dr. H. Kraemer op gericht weid de Zendings-Reorganisatie- Comrnissie. Naarmate de door dezen krachtigen en be kwamen Zendingsleider geopperde denkbeel den ingang vinden, zal de relatie tusschen Ned. Herv. Kerk en Zending het ideaal (de Kerk zendt) genaderd worden. Bij wijze van overgang naar het volgende artikel memoreeren wij tenslotte met blijd schap de nog spaarzamelijke verschijnselen rakende het verlangen naar he id, althans naar kleiner afstand tusschen bepaalde Kerkgroepen. Werd in April te Smeek een geslaagde samanspreking tusschen Herv. en Geref. broeders gehouden,in No vember kwam het in Indië reeds tot een ver gadering van predikanten van beide groepen. En al zullen detze eenzame zwaluwen nog geen lente maken, zij verheugen toch het hart van allen, die verlangen naar de ver- her- eeni'ging van kerkformaties, welke op den bodem der H. Schrift één Evangelie en één Belijdenis kennen. I stond in ons blad van 5 Januari. zijn woord met gebaren. Het is bekend ge worden, dat hij per jaar één Bijbel ver sleet! (Président Wilson heeft er in zijn levendrie verbruikt.) Aan de bekende Sacred Songs van San- kev hadden Moody (die er zelf ook teks ten voor schreef) en Sankey kunnen in nen. Zij hebben het niet gedaan. Toen Moodv in 1875 Engeland verliet, stonden er bij den uitgever duizenden ponden ster /ing op zijn credit. Hij heeft ze geweigerd en bestemd voor de voortzetting van den Evangelisatie-arbeid in Engeland; later zijn voor den herbouw en de uitbreiding van „Moody's Church" te Chicago nog groote bedragen aan gemaakte winst uit- Deze beschikking treft temeei), als men weet; dat Moody en Sankey, toen zij in Engeland aankwamen, totaal van geld verstóken waren. De twee vrienden, die hen liitgenoodigd hadden, den Oceaan over te steken, waren namelijk overleden, toen hun schip te Queenstown aankwam. Daar stonden de zes (Moody en Sankey met hun vrouwen en twee kinderen van Moody) zonder eenig „welkom" of middel van bestaan. Wel, zei Moodv op zijn ge wone abrupte manier, „wij zullen zelf geen deur openen en als niemand anders het doet. gaan we terug naar Amerika". Toen is het de bekende Rev. F. B. Mever ge weest, die hun deuren èn harten geopend heeft, en dusdoende mee genoemd moet worden hij de wegbereiders van de groote „Revival", die als een bruisende stroom van religieuze opwaking over Engeland golfde. Bij het gedenken van Moody's lOOen ge boortedag vergeten we dus niet den onbe- rekenbaren invloed, welke er destijds door een réveil, en later indirect ook in ons land is uitgegaan van de twee mannen, die bewezen hebben, hoe machtig het lied in dienst van' het JSvangelle kan zijn. IIoer wel thans weinig meer gebruikt, zijn de bij Neerbosch destijds door M. S. Bromet en C. S. Aif'ama van. Soheltema vertaalde Sankey-liederen de voortzetting er van ge weest in breede kringen van óns volk. HOLL. GEMEENTE TE PARIJS In den gedenkdienst ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk in de Höllandsche Geineente te Parijs op a.s. Zondag, ht >pt voor~te gaan de lieer S. P. de Roos, hulp prediker der Ned. Herv. Gemeente te Drie bergen. ONDERWIJS EN OPVOEDING Een der laatste dagen van het oude jaar vergaderde het volledige bestuur van deze Centrale onder leiding van den lieer C. Sm e e n k. Uit de 4er vergadering gedane mededee- lingen bleek, dat deze Centrale haar werk zaamheden krachtig voortzet en niet zonder gunstig resultaat. Aan de kweekscholen te Gorinchem en Zetten zijn namens -^de Centrale door den heer Drs J. H. Ruysch van D u g t e r e n aan de leerlingen der hoogste klasse en der B-afdeeling eenige lessen gegeven in de psycho-techniek.' Binnen enkele we ken zullen deze lessen ook worden gehou den aan de kweekschool te Doetinchem. Bij de leerlingen vinden deze inteitessante les sen zeer groote belangstelling. De pogingen tot de oprichting van meer dere bureaux tot voorlichting bij beroeps keuze worden krachtig voortgezet, met hoe groote moeilijkheden men daarbij ook te kampen heeft. Do propaganda-campagno voor het wer ven van nieuwe leden bracht niet onbe langrijk resultaat en geeft goede hoop voor de toekomst. Besloten wordt op Woensdag 17 Maart een algenvéne vergadering te honden. Voor deze vergadering zal eon bevoegd spreker worden uitgenoodigd om een referaat te houden over den invloed van gezin er fijvencmiddelen op het al of niet slagen in geschieden. Binnenland AMSTERDAM IN DE AVONDUREN Receptie van den burgemeester Groote drukte in de stad Fakkeloptocht en massa vergadering Na de drukte In de middaguren kwam de eigenlijke feeststemming 's avonds. In de binnenstad bewoog zidh een dichte menigte, die de verlichting bewonderde. Vooral op de Dam en in de Kalverstraat kon men als 't ware over de hoofden loopen. Er heersehte een opgewekte geest, die aan een avond van Koninginnedag deed denken. Toch duurde cl feestvreugde op straat niet zoo heel lang. Het meeste volk was tusschen 8 en 10 uur op de been, zoodat men betrekkelijk vroeg huis waarts trok, uitgezonderd in de restaurants, waar tot laat in de avond het feest door ve len werd voortgezet. De fakkeloptocht In de vooravond trok de groote fakkelop tocht, die van het R.A.I.-gebouw zich in be weging zette, de algemeene belangstelling. Het was een lange, fleurige stoet, onder broken door verlichte auto's en begeleid met eenige muziekkorpsen. Langs de weg van he R.A.I.-gebouw tot aan de Westermarkt ston den tienduizenden kijkers, die de fakkelop tocht gadesloegen en daarna naar het een trum der stad zich begaven, waar het tegen achten al voller werd. De burgemeester en andere autoriteiten hadden zich op het pe ristyle van de Stadsschouwburg verzameld., waar zij talrijke ovaties in ontvangst hadden te nemen. Het grootste gedeelte van de fakkeldragers zette van de Westermarkt de avondwande ling voort naar de Centrale Markthal. Hef feest in de Markthal Te 9 uur stroomden de deelnemers aan de fakkeloptocht de enorme Markthal in Westen der stad binnen, waar reeds duizenden aanwezig waren. Het binnentrekken van de dichte groepen met talrijke vaandels, vlaggen en banieren gaf aan de enorme samenkomst een bij dere attractie. Na een vaandeldefilé onder het spelen van de muziek zetten de circa 10.000 feestgan gers zich op hun zitplaatsen neer. De vaan dels plaatste men ter weerszijden van het versierde en verlichte spreekgestoelte, w door het feestelijk aanzien der met groene slingers en vlaggen gedecoreerde zaal werd geaccentueerd. De feestvergadering ving aan met de machtige samenzang van het Wilhelmus, on dersteund door de muziek. Het was een ge weldig geluid door de hooge ruimte. Nadat de voorzitter van het Centraal Co mité van Oranje- en nationale organisaties dat de bijeenkomst had belegd, een woord tor opening had gesproken, kwamen de spre kers aan het woord. Rector H. D r o e t, bij zijn optreden met daverend applaus begroet, wees in zijn geest- driftfgfcTSde op dè'Tiéchto band, die ons volk Oranje wederzijds verbonden, houdt. Oranje's smart was onze smart, Oranje's ge luk is het onze. (Daverend applaus). Oranje heeft Nederland gehandhaafd, wij zullen Oranje handhaven. Wat God heeft mengevoegd kan niet worden gescheurd door geweld of list. Wij hebben er voor te zorgen, dat nooit een schennende hand zich uitstrekt naar het huwelijksgeluk van Prinses en Prins Wij Nederlanders, ging spr. onder voort durende toejuichingen voort, zullen een muur vormen rondom het jonge Paar. Wij laten nooit de Oranjezon verduisteren en daarom, besloot spr. zijn pakkend betoog, laat trouw zijn aan Oranje tot heil van ons var der land. Mr. H. Bijleveld' richtte zich tot zijn mede-bruiloftsgasten, die hem met daverende toejuichingen verwelkomden. Vandaag, spr., hebben we hartelijk medegeleefd met het Bruidspaar, maar wij moeten oppassen, dat niet alleen het gevoel spreekt. Spr. omschreef de hechtheid van de huwe lijksband, gelijk die ook gezien wordt bij het Vorstelijk Paar, op welker echtverbond God ook door de stralende zon, Zijn zegen heeft gegeven. De Prinses vond den Haar van God toegevoegden man. De Prins brengt mee een schoon getuigenis van trouw, die de adel van zijn karakter is. Amsterdam wacht op de komst van het Bruidspaar van vandaag en dan zullen we Prinses en Prins op buitenge woon hartelijke wijze ontvangen en toonen, dat het blijft: Oranje Boven! Na de toegejuichte rede van Mr. Bijleveld, reden Thomasvaer en Pieternel, gezeten op een tandem, de feestzaal binnen. Wat zij in hun wensch aan het Bruidspaar ten beste gaven, interesseerde de saamgekomenen ten zeerste. Nadat nog Dr. I. H. J. Vos had gespro ken, werd de goedgeslaagde bijeenkomst met het Wilhelmus besloten. Ontvangst bij den burgemeester Gisteravond hebben de burgemeester van het beroep en bij de schoolopleiding. Deze vergadering zal toegankelijk zijn voor be langstellenden. TECHNISCHE HOOGESCHOOL Gedurende het ziekteverlof van prof. dr. J. G. Rutgers zullen de colleges in analy tische en beschrijvende meetkunde en de daarmede verbonden oefeningen aan de Technische Hoogeschool worden gegeven door dr. W. L. van de Vooren, leeraar de 3 H.B.S. met 5-jarigen cursus in Den Haag. ONDER WIJSBENOEMINGEN De Pollen (O.). Ohr. school. Tot hoofd (vac. Glasenburg) de heer H. Mullink, tijdel. aldaar. Tot onderwijzer: de heer P. Brouwer, tijdel. aldaar. els dijk. School m. d. Bijbel. Tot tijdel. onderwijzer: de heer Boersma. Dr. H. D. VERDAM f In den ouderdom van.ruim 60 jaar is te Den Haag, waar hij zijn laatste levensjaren rustend doorbracht, na een langdurige ziekte overleden Dr. II. D. Vrrdam, die van Mei 1918 tot Maart 19:14 rector van het gymna sium te Dordrecht is geweekt. Hij studeerde aan de Leidsche Unïversi- it en was, voordat hij in Dordrecht kwam, leeraar te Leiden, Dordrecht, Leeuwarden on Sneek. De teraardebestelling zal a.s. Zaterdag op de Algemeene Begrr /plaats te Dordrecht Hoogste stand te Roche fort 776.9. Laagste stond te Reykjavik 725.7. Stond vanmorgen halftwaalf 775.4 WEERVERWACHTING Matige tot zwakke, later wellicht, weei toenemende Westelijke tot Zuidelijke wind helder tot licht bewolkt, later wellicht toe nemende bewolking, aanvankelijk nog droog temperatuur om het vriespunt tot lichti vorst des nachts, overdag weinig verandc ring in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST ALGEMEEN WEER OVERZICHT De hooge drukking breidt zich adhter d< smel afnemende depressie steeds snelle: noordoostwaarts uit, maar neemt af in he zuidwesten. Bij IJsIajnd is een zeer diep en nog sne toenemende depressie verschenen, die hoofd 3 zakelijk noordoostwaarts schijnt te trekker maar ook op de Britsohe eilanden den baro^ meter do-et dalen. Over d<? Ica\«che en Scihatsclhe kust waaiei, k/rachtige tot stormachtige zuidelijke win- den en valt hier en daar regen. Engeland heeft fraai weer na lichte plaat 1} selijke vorst. In Scandinavië stijgt de barometer nogj^ sterk en breidde de vorst zich zuidwaarts uit, terwijl zij in het midden en noorden streng bleef. Aan de noordwest kust waait het n< krachtig uit west en valt plaatselijk sneeuw Om de Oostzee waaien nog krachtige tot stormachtige noordelijke winden en in Oost- IVuisen valt sneeuw Ook elders in Duitschland is de tempera tuur gedaald, de wind is matig tot krachtig uit Noordwest cn in de bergen valt overal sneeuw, terwijl de bovenlucht op 5 km. hoog te tot minus 30 eraden C. is gedaald. Frankrijk heeft gnootendecls windstilte met mist. op veel plaats enen lichte vorst in het midden. In de Alpen valt sneeuw tot op de hoog" ste toppen, hij temperaturen vau minus lOjV graden tot minus 20 graden C. Voorloopig is hier te lande afnemerdi wind met helder tot licht bewolkt weer ei lichte vorst in den nacht in het binnenland te wachten. Later is wellicht im verband met de depressie in het Westen, eenige toe neming van de bewolking te wachten. THERMOilETÉkSTANtf k Stond ijvanmprgen halftwaalf, 7.2 Q g 9 JANUARI Zonsopgang 8.09 uur, zonsondergang 4.05 uu: Maan op vm. 5.32 uur, onder nam. 1.10 uui VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 JANUARI Van 's avonds 4.35 uur tot 's morgens 7.39 uuj Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, en echtge-v noote in het Rijksmuseum een ontvangst gehouden, ter gelegenheid van het huweliikg van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. De ontvangst geschiedde in de eere-galerij van het museum. Tot hen, die hun opwach ting maakten er waren ongeveer duizend 'genoodlgden behoorden de wethouders der gemeente, leden van den Raad, hoog leeraren, leden van de rechterlijke macht, de geestelijkheid, directeuren van bedrijven, tal van leden van het corps consulaire, vertegen woordigers van handel, scheepvaart en nij verheid, figuren uit de kunstenaarswereld^ vertegenwoordigers van corporaties en velej^ anderen. De meesten waren vergezeld van hun dames. In de eere-galerij en de aangrenzende len van het Rijksmuseum was ter gele; heid van deze receptie een tentoonstelling ingericht van doeken en bustes van de leden van het huis van Oranje, van Prins Willem I tot Koning Willem III en Koningin Emma, Mr. J. H. Telders f Een brillant pleiter, een geboren jurist Gistermiddag is te 's-Gravenhage. in den ouderdom van 60 jaar overleden Mr. J. H. Telders, oud-landsadvocaat en oud-deken van de orde van advocaten bij den hoogen Raad der Nederlanden. Jean Henri Telders werd 4 Februari 187fi te Gorinchem geboren. Na een gymnasiale opleiding in Den Haag .studeerde hij rechts wetenschappen aan de Lcidsche Universi teit. Hij promoveerde in 1900 op een proef- schrfit, getiteld „Wijze van onderzoek van wetsvoorstellen in wetgevende vergade ringen". Nauwelijks gepromoveerd werd de jonge doctor beëedigd advocaat en procureur bij den Hoogen Raad en hem een plaats inge ruimd op het kantoor van Mr. W. Thor- becke, één van de bekwaamste advocaten uit die dagen en destijds landsadvocaat Al spoedig werd Mr. Telders plaatsver vangend landsadvocaat en toen Thorbeckc in 1917 kwam te overlijden, volgde Mr. Telders hem als landsadvocaat op. Gedurende 19 jaar heeft Mr. Telders dit ambt uitgeoefend en bovendien een zeer drukke particuliere practijk gehad. Z(jn kundige adviezen* waaruit een ge degen juridische kennis bleek en boven dien gesteld waren in een welsprekend en klassiek Nederlandsch, zijn aan zijn voor-! naamste .cliënt, den staat, zeer te stade ge komen. In tal van bekende procedures trad Mr. Telders voor den staat op. Hij was een brillant pleiter, een geboren jurist, die niet alleen het privaatrecht, maar ook liet pu bliekrecht .volkomen -Ibeheerschte,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10