DONDERDAG 7 JANARI 1937 EERSTE BLAD PAG. DRIE KONINKLIJKE BESLUITEN Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Heden verscheen een buiten gewone Staatscourant Heden is verschenen een buitengewone Nederlandsche Staatscourant, waarin is op genomen de volgende bekendmaking: Heden heeft ten Stadhuize te 's-Gravcn- hage de voltrekking plaats gevonden van het Hooge Huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau. Hertogin van Mecklenburg, enz. enz. met Zijne Doorluch tige Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld. De inzegening van het huwelijk heef' daarna plaats gevonden in de Groote Kerk aldaar. Voorts bevat deze Staatscourant drie Koninklijke Besluiten, n.l.: I Besluit van den 6den Januari 1937 (Staatsblad no. 1), waarbij aan Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard vanLippe- Biesterfeld wordt verleend de titel van PrinsderNeder- landen met het praedicaat van Koninklijke Hoogheid. Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden. Prinses van Oranje-Nassau. enz., enz., enz., gelet op ar tikel 65 der Grondwet, hebben goedgevonden en verstaan: Na de voltrekking van het huwelijk van onze beminde Dochter Prinses Juliana der Nederlanden met Zijne Doorluchtige Hoog heid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter yan Lippe-Biesterfeld aan Zijne Doorluchtige Hoogheid te verleenen den titel van Prins der Nederlanden, met het praedicaat van Koninklijke Hoogheid. Onze Minister van Justitie is belast met 'de uitvoering van dit. besluit, dat in het Staatsblad en in de Staatscourant zal wor den geplaatst en waarvan afschrift zal wor den gezonden aan den Raad van State. 's-Gravenhage, den 6den Jan. 1937. wilhelmina De Minister van Justitie, VAN SCHAIK -v Uitgegeven den 7den Januari 1937. De Minister van Justitie, VAN SCHAIK II Besluit van den 6den Jan. 1937 (Staatsblad no. 2), waarbij aan Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana der Neder landen wordt verleend de titel van Prinses van Lippe- Biesterfeld. Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods. Ko ningin der Nederlanden. Prinses van Oranje* Nassau, enz., enz., enz. gelet op artikel 65 der grondwet; gezien het tusschen Ons en Zijne Door luchtige Hoogheid den Vorst van Lippe ge sloten familieverdrag; hebben goedgevonden en verstaan: aan onze beminde dochter Prinses Juliana der Nederlanden na de voltrekking van haar huwelijk met Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld te verleenen den titel van Prinses van Lippe- Biesterfeld, met dien verstande, dat zij dien Zal voeren na den naam Mecklenburg. Onze Minister van Justitie is belast met 'de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad en in de Staatscourant zal wor den geplaatst en waarvan afschrift zal wor den gezonden aan den Raad van State 's-G ravenhage, den 6en Januari 1937. .wilhelmina. De Minister van Justitie, VAN SCHAIK. VAN SCHAIK. III Bij Koninklijk Besluit van G Januari 1937 no. 3, ingaande 7 Januari 1937, heeft het Hare Majesteit behaagd aan Zijne Koninklijke Hoogheid Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter, Prins der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld, zitting te ver leenen in den Raad van State. Een krans gelegd te Delft Namens het Prinselijk Bruidspaar Vanochtend vroeg heeft de secretaris van Prins Bernhard. Jhr. Ir. W. G. R e 11. een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Debt. Jhr. Röell arriveerde om half acht. Hij werd ontvangen door den commissaris var- den koninklijken grafkelder, burgemeester Mr. G. van Baren, die in ambtsgewaad was en den ambtsketen droeg en den heer D. Houtzager. Jhr. Röell vertoefde eenigjen tijd m den grafkelder, waar hij een krans van arons kelken namens het Vorstelijk Bruidspaar op de kist van wijlen Prins Hendrik lc-gde. Om acht uur .vertrok Jhr. Röell weer naar <3e Residentie. EEN GEVAL VAN ENCEPHALITIS Ten kennis van het Staatstoezicht cp de Volksgezondheid is gebracht een geval van encephalitis na inenting met doodelijke af loop. Het betreft een meisje van -vijf jaar,- AMSTERDAM OP DEN PRINSELIJKEN TROUWDAG In afwachting van het komende feest. Vandaag beieren de klokken. Groote zanguitvoe ring op den Dam. Geschen ken aan de jeugd. Alom feestvreugde. Met het eigenlijke groote feest ter eere van het Prinselijk Paar wacht de bevolking van Amsterdam tot het bezoek der vorstelijke jonggehuwden aan de hoofdstad. Wanneer dat precies wezen zal is nog niet bekend. In ieder geval meent men het binnen afzienba- ren tijd, in het vroege voorjaar, te mogen verwachten. In verhand hiermede stonden de feestelijk heden te Amsterdam vandaag niet op het hoogtepunt. Toch heeft de hoofdstad zich al lerminst onbetuigd gelaten. Dank- en bedestonden Na de reeks van voortreffelijk geslaagde samenkomsten tijdens de eerste dagen der week, georganiseerd door vereenigingen w.o. de Chr. Oranje Ver. Amsterdam Oost te noemen valt zijn gisteravond in allo kerk gebouwen dank- en bedestonden belegd. Vanmorgen had menigeen de door stormen en regenvlagen ontredderde vlag opnieuw uitgestoken, zoodat de stad door algemeen vlagvertoon werd gekenmerkt. Geschenken aan de jeund De schoolkinderen hadden vrij natuurlijk. Zij mochten gistermorgen de souvemirs in verband met den huwelijksdag in ontvangst nemen Naast de Regceringsrijmprent werd aan alle scholieren, circa 125.000, de fraaie, medaille van de gemeente Amsterdam uit gereikt. Aan de voorzijde den beeldenaar van Prinsfes en Prins, aan den achterkant het relief van hot stadswapen. De medaille is bevestigd aan een Oranje draaglint. Zoo voelde de schooljeugd zich geridderd en zeer vele kinderen zag men vandaag met de Prinselijke medaille langs den weg. De bijzondere scholen schonken hun leer lingen over het algemeen nög een herinne ring in den vorm van een plaat, een boek of op andere wijze. Wij hebben prachtig uit gevoerde platen ge/zien. alsmede rijk geïl lustreerde boekwerken, waarmee dc jeugd zich zeer ingenomen toonde. Bij de radio Behalve de jeugd genoten ook de volwas1 scnen \an den nationalen feestdag. Rijks- en Gemeentepersoneel was grootendeels vrij van dienst, verreweg de meeste particuliere zaken, kantoren enz, waren gesloten. Win kels en maagzijnen waren dicht, met name tijdens de uren der radio-reportage van het blij gebeuren in de residentie. Het overgroote deel der Amsterdammers zat toen bij het radio-toestel binnenshuis te luisteren, terwijl velen op straat dit deden op den Dam en op het Amstelveld. Groote luidsprekers stonden hier opgesteld en velen hebben van deze gelegenheid korter of lan ger gebruik gemaakt. Er waren vanzelf ook groote groepen naar Den Haag getogen. Reeds om 4 uur 's nacht© begon de tram te rijden in aansluiting op in de vroegte a! gereedstaande tremen. Toen het begon te dagen waren reeds vele propvolle treinen met feestgangers vertrokken en in de eerste morgenuren, zelfs later in den ochtend bleef het stroomen naar de perrons in het Centraal Station, waar om de 10 of 15 mi nuten treinen vertrokken. Het was de laat ste avonden reeds buitengewoon druk ge weest in verband met de schitterende ver lichting van de hofstad, vandaag is het re cord geslagen. Gewijde muzidk In de stad bleef het in de ochtenduren betrekkelijk stil. Van 9 tot 10 uur gaf de Paleisbeiaardier, dfe. heer J. Vincent, een carillonbespeling vanuit den toren van het Koninklijk Paleis op den Dam in semen N ar king met het muziekgezelschap ,;,Soli Deo Gloria" en ntet bazuinblazers. Gelijktijdig gaven de muzikale politie corpsen het Amsterdamsche Politiemu- ziekgezelschap en de Chr. Politiemuziek- vereeniging .Crescendo" gewijde muziek op het peristyle van den Stadsschouwburg op het Leidscheplein. Klokken beieren Een plechtig oogenblik- was liet, toen om half één alle kerk- en torenklokken in me talen klanken de vreugde uitjubelden over het gesloten echtverbond van Prinses Ju liana en Prins Bernhard. Tien minuten hield dit algemteen beieren der klokken aan. Op den feestelijk versierden Dam begon het na deze bijzondere plechtigheid vol te loopen met belangstellenden voor de groote zanguitvoering van 5000 zangers. Het middenstuk van den Dam was groo tendeels vrijgehouden voor dit reusachtig zangkoor, dat onder leiding van den heer W. van Laar en metmedewferking van drie muziekcorpsen, voor den burgemeester, Dr W. de Vlugt, en andere autoriteiten, zijn opgewekte nationaje liedere" Muziek door de stad Mede door dezen massazang was het in de binnenstad vol geworden,, hoewel de ■drukte zich hiertoe niet bepaalde, want in de middaguren schalde, behalve op den Dam, de muziek in onderscheiden deelen der stad. Zes muzikale marschen werden georganiseerd, die overal de vreugde brach- De avondfeesten In eenige gehouwen waren verder van daag feestelijkheden van allerlei aard op touw gezet. De grootste drukte wachten wij hier evenwel vanavond, als de fakkelop tocht door de straten trekt, terwijl de mas sale feestavond in de Markthallen zijn vele duizenden bezoekers zal 1/ekken. Vooral de verlichting van den Dam en tal van gebou wen zal de aandacht trekken en een groot deel der bevolking op de been brengen. Bandjirs vernielen spoordijken DJOCJA, 6 Januari (Aneta). Bandjirs sloegen de spoordijk tussohen Klaten en Prambanan op drie plaatsen weg. Ernstige schade werd aangericht bij Srovvot, waar de baan over een gedeelte van -40 meters is vernield. De rails hangen over een afstand van 50 meter 4 meter hoog in de lupht.- RECHTSPRAAK EN CONTROLE Algemeen verbindend-verklaren van collectieve arbeids overeenkomsten Het wetsontwerp inzake het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van be palingen van collectieve arbeidsovereenkom sten is in breeds kring met instemming ontvangen. Daarvan getuigt Mr S. M o k in de roode pers met deze woorden: Principieel is het wetsontwerp van groote beteekenis, omdat het opnieuw een diepe inbreuk maakt op het zuiver individualistische burgerlijke rechL De beteekenis van de organisatie, van de col lectiviteit, als rechtsvonmend orgaan, wordt er door versterkt Het is een nieuwe stap op de weg naar socialisatie van liet privaatrecht Hoe bescheiden die stap ook is, wij" zijn er verheugd over. omdat hij ons dichter bij ons doel brengt. De instemming belet natuurlijk niet het oefenen van critiek. De schrijver wijst op het volgende: Het wetsontwerp geeft een viertal be palingen aan, welke nimmer bindend zul len mogen worden verklaard. Daartoe behoort o.a. alweer in afwijking van het voorontwerp van 1925 de bepaling, welke ten doel heeft de beslissing van den rechter omtrent twistgedingen uit te slui ten. Bedenkt men, dat de Grondwet (art. 157) bepaalt -dat niemand tegen zijn wil kan worden afgetrokken van den rechter, dien de wet hem toekent, dan zal men moeten erkennen, dat dit nieuwe voor schrift juist is en een verbetering bevat. De vraag is echter, of men wel zoover mag gaan, dat men elke vorm van be- drijfsgewijze bij legging van geschillen bij voorbaat uitsluit van verbindendverkla ring, zooals de Memorie van Toelichting doet. In het „Drukkers-Weekblad" van 19 December jl. heeft mr. P. Borst hierom trent opmerkingen gemaakt, welke in elk geval aandachtige overweging ver dienen. Wil men zoover gaan. als de minister blijkbaar wenscht, dan zal het thans voorgestelde vermoedelijk niet vol doende zijn. In dit laatste vindt men zoo ongeveer de kern van het betoog van Mr. P. Borst, Secretaris van de Federatie der Werkge versorganisaties in het Boekdrukkers- bed r ij L dat onder de titel „Rechtspraak en Controle" in brochurevorm bij het Druk kersweekblad verscheen. De belangrijkheid van dit onderwerp geeft ons vrijheid de voornaamste gedachten uit deze beschouwing weer te geven, al zul len wij de juridische bewijsvoering achter wege moeten laten. Twee dingen stelt Mr. Borst voorop: ten eerste dat hij groote waardeering voor het wetsontwerp heeft en daarom slechts op bouwende critiek zal leveren en ten tweede, da de on verbindendverklaring in dit ver band buiten beschouwing kan blijven. Voorts is de schrijver van meening, dat twee leemten in het wetsontwerp aanvul ling behoeven, zal het waarlijk tot zijn recht komen: I. De uitschakeling van den (lee- ken)-b"ed rij fs'rec liter in arti kel 2 alinea 5 sub avanhet ontwerp, in verband met pag. 4 en 5 der Memorie van Toelichting: II. Het ontbreken van een con trole-instantie als bestaat in artikel 12 der wetvande 24ste Mei 1935 tot hetalge- m e e n-v erbindend- en onver- bindend-verklaren van on dernemersovereenkomsten. Wat het eerste betreft, zegt het wetsont werp: „Van de verbindend-verklaring zijn uit gesloten bepalingen eener collectieve ar beidsovereenkomst, die ten doel hebben: a. de beslissing van den rechter omtrent twistgedingen uit te sluiten". Dit wordt, in de Memorie van Toelichting nader verdedigd, maar Mr Borst plaatst er tegenover de volgende stellingen: 1. Deze uitschakeling is een achteruit gang bij de vroeger door de Regeering (vóór-ontwerp Aalberse 1925) en de Hooge Raad van Arbeid (advies 192G) gehuldigde erkenning van de bedrijfs- rechtspraak. 2. De uitschakeling van den bedrijfs- rechter op grond van grondwettelijke bezwaren berust op een misverstand inzake het verschil tusschen arbitrage en bindend advies. 3. De uitschakeling van den bedrijfs- rechter maakt de naleving der collec tieve arbeidsovereenkomst in een over wegend aantal gevallen illusoir. 4. Niet-uitschakeling van den bedrijfs- rechter wil nog niet zeggen, dat de staatsrechter uitgeschakeld wordt, zoa dat de rechtszekerheid niet behoeft te worden geschaad. 5. De uitschakeling van den bedrijfs- rechter is in vele gevallen een misken ning van de waarde van hetgeen his torisch in het bedrijfsleven is gegroeid. Deze stellingen spreken bijkans voor zich zelf, maar de schrijver geeft er nog een breede bewijsvoering bij en concludeert b.v. bij de eerste stelling: Het systeem van Minister Aalberse en van de Hooge Raad van Arbeid is dus: erkenning van de bedrijfsrechtspraak, controle van den Minister of die recht spraak aan behoorlijke eischen voldoet. Het ontwerp-1936 echter, althans de om schrijving in de Memorie van Toeliching, sluit verbindend-verklaring van elke be drijf srechtspraak reeds bij voorbaat uit. Dat dit een teruggang is in de waardee ring en erkenning van hetgeen te dezen opzichte in het bedrijfsleven is gegroeid, behoeft geen nader betoog. Voorts beroept hij zich voorde volgende stellingen en zeker niet zonder opzet op vroegere artikelen van Mr. Dr. A. A. van Rhijn, die dezelfde meening was toegedaan en nusecretaris-generaal is, zij het dan oolc niet van Sociale Zaken. Wat punt, 3 betreft, wijst de schrijver er op, dat „het collectfef contract in de typo grafie met feiten heeft bewezen, dat een dergelijke leekenrechtspraak vlot kan wer ken en voor de handhaving der C.A.O. on misbaar is. Het feitenmateriaal ten bewijze daarvan is overstelpend groot. De Centrale Commis sie in de Typografie heeft sinds 1914 ruim 6000 beslissingen genomen, waarbij 13000 arbeiders en 1300 patroons waren betrokken en, zegt de schrijver: het is voor wie met de typografie hekend is, duidelijk, dat deze Centrale Commissie zich een zeer hooge reputatie, niet alleen van deskundigheid, maar ook van on kreukbaarheid en onpartijdigheid, heeft verworven! Het vertrouwen in dit college is zonder uitzondering algemeen. Dit be hoeft ons niet te verwonderen. De waar borgen tegen misbruik van macht, de waarborgen voor rechtszekerheid werden hier immers niet gevonden in enkele for- meele bepalingen, maar in de eerste plaats in het karakter en de bekwaam heid van de bedrijfsrechters. die in volle publiciteit te midden van hun collega's staan en daar een naam hebben te ver liezen. Do schrijver betreurt dan ook ten zeerste, dat de Minister voornemens is den bedrijfs- rechter uit te schakelen en wijdt ten slotte een drietal bladzijden aan de noodzakelijk heid om een contröle-instantie op to nemen als bestaat in artikel 12 der wet van de 24ste Mei 1935 tot het algemeen verbindend-verklaren van ondernemers overeenkomsten. Want zegt hij: „Waarom wordt de C.A.O. in de typo grafie zoo betrekkelijk goed nageleefd? Omdat zij gedragen wordt door de con trole, de beïnvloeding, de opvoeding van de patroons- en arbeiders-organisaties, die contractanten zijn. Als de arbeider een klacht indient, wordt hij beschermd, en voorkomen, dat hij deswege zal worden ontslagen. De zelfstandigheid van de indi- vidueele arbeiders is grooter geworden. Zij durven hun recht zoeken, ook al zijn zij de economisch zwakkeren. Dat dit con tract werkelijk nageleefd wordt, ligt niet aan de tekst der bepalingen zelve, maar aan de gezindheid en kracht der vakor ganisaties". De Kamerleden, die zich straks met deze materie hebben bezig te houden, zullen in deze brochure sterken steun vinden. VeiligvoorGriepen Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmet tingsgevaar in tijden van griep en verkoud heden. TAdt>.) Gemengd Nieuws ONTPLOFFING BIJ DE LEIDSCHE SPOORBRUG Vermoedelijk slechts een kwajongensstreek Gisteravond werd de omgeving van de Haarlemmertrekvaart te Leiden op geschrikt door een hevige knal, welke onmiddellijk deed denken aan een explosie in de vuurwerkfabriek der firma Kat, die aldaar haar werkplaat sen heeft. Het bleef echter bij één ex plosie en een onderzoek wees uit, dat de oorzaak van deze knal niet gezocht behoefde te worden bij de firma Kat. De seinhuiswachter van den overweg aan de Haarlemmertrekvaart, die zijn post waarneemt tusschen den overweg en de spoorbrug aan de Haarlemmer- trekvaart. hoorde n.l. de ontploffing eveneens, komende uit de richting van de spoorbrug. Hij snelde zijn wachthuis uit en zag een roeiboot in de richting Oegstgeest wegvaren. Hij meende twee personen de weilanden in te zien vluchten. Met een spoorwegwachter, die in de nabij heid woont en die ook op het hooren van de ontploffing was komen toeloopen, besloot hij, voor alle zekerheid, den trein uit Amsterdam te doen ophouden, voor bet geval iets met de spoorbrug zou zijn gebeurd. Daarna stelde hij den stationschef van het geval op de hoogte, waarna ook de politie werd gewaarschuwd. Spoedig waren de stationschef van Leiden en de politieautoriteiten ter plaatse. Hoewel bij het eerste onderzoek niets viel te bespeuren noch aan de brug noch aan den spoorbrug, ■liet men den trein uit Amsterdam langzaam de brug pass^eren, daarna ook de volgende treinen uit de richting Leiden en Amster dam, maar er gebeurde gelukkig niets. Men stond voor een raadsel en de autoriteiten vroegen zich af: is het een kwajongensstreek, een grap om onrust te verwekken, in verband met het drukke treinverkeer? Of is het een geval van ernstiger aard, n.l. een aanslag op den spoorweg om het overladen spoorweg verkeer op den dag van het vorstelijk hu welijk in de war te sturen? Voorzorgsmaatregelen Hoewel er geen aanleiding was voor de laatste veronderstel!ing meende de commissaris van politie te Leiden, de heer Meyer, dat het 'tbeste was dit laatste geval voor mogelijk te houden dus stelde hij den procureur-generaal in Den Haag, fungeerend directeur van politie, van het raadselachtige geval in kennis. Deze gaf daarop, de mogelijk heid aannemende, dat een heethoofd rare dingen kan doen, bevel de geheele spoorlijn onder bewaking te stellen. Zulks geschiedde. Van Leiden uit werd aan de politie te Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Delft, Schie dam, Rotterdam en van de tusschen gel< plaatsen verzocht een bewakingsdienst in te stellen. Tevens werd aan de spoorwegautori teiten gevraagd om, waar die bewaking niet bestond, zelf er voor zorg te dragen. Zoo ging men den nacht door en de ochtend brak aan zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Hedenmorgen is opnieuw een uitgebreid onderzoek ter plaatse ingesteld. De spoorbrug werd door de politie en spoorwegdeskundagen opnieuw aan een nauwkeurige inspectie on derworpen, doch er viel niets te bespeuren, zoodat het raadsel voorloopig onopgelost blijft. Het meest voor de hand liggende wordt geacht een kwajongensstreek, n.l. dat eenige jongens een niet ontbrand stuk vuurwerk van de laatste feestviering hebben gevonden en dit op deze stille plek tot ontbranding hebben gebracht. In Leiden .ging gisteravond' al spoedig het gerucht over een aanslag, zoodat de commis saris van politie om onder de honderdduizen den feestgangers onrust te voorkomen, aan de pers verzocht over het gebeurde voorloo pig niets te publiceeren. Met deze uiteenzetting hoopt de commissa ris van p>olitie het geheele geval tot zijn ware proporties te hebben teruggebracht. Mei Juli ROGGE per Mei Juli HAVER per Mei Juli GERST per Mei Juli Hoogste barometerstand 774.3 Biarritz. Laagste barometerstand 734.6 Vardoe, Stand vanmorgen half twaalf: ,757.5. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige meest Noordwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt met eenige kans op regenbuien, iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie, welke gisteren tusschen Schot land en IJsland lag, trok Oostwaarts en ligt thans met het centrum over de Oostzee. Op de Britsche eilanden, in onze omgeving, België en Noord-Frankrijk klaart de lucht op, het waait er nog krachtig tot stormachtig uit het Noordwesten, terwijl plaatselijk een enr kele regen- of hagelbui valt. In Scandinavië werd het veel kouder, de weerstoestand varieert er sterk; het Zuiden is onder invloed van de depressie over de Oostzee met N.-O. winden en regen of sneeuw. Het Noorden is nog onder invloed van de oude depressie, welke naar de Poolzee trekt; daar heerschen Westenwinden. Over het middengedeelte ligt een rug van betrek kelijk hooge druk met zwakke winden er licht bewolkte hemel. Duitschland en Midden-Europa ondervin den thans de invloed van de secundaire depres sie welke gisteren in ons land zooveel regen bracht. Er waaien krachtige tot stormachtige Z.-W. winden met regen. De Alpen liggen in de wolken. 8 JANUARI Zonsopgang 8.10 uur, zonsondergang 4.04 uur Maan op vra. 4.32 uur, onder nam. 0.28 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 8 JANUARI Van 's avonds 4.34 uur tot "s morgens i.od uur (medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt) Ingezonden Stukken DE HEIDEMAATSCHAPPIJ 'EN DE WERKVERSCHAFFING Geachte Redactie, In Uw nummer van 2 Januari lees ik in het Sociale Overzicht in verband met enkele werkstakingen bij de werkverschaf fing in 1936 het volgende: Zulke stakingen zijn naar het oordeel der betrokkenen meestal het gevolg van het optreden der Heide-Maatschappij, die eerst de contractloonen zoo laag mogelijk drukt om vervolgens angstvallig te waken tegen hooger overschrijding dan 10 pCt. Deze scherpe critiek op de Heide-Maat schappij is in haar algemeenheid stellig onjuist. Men dient er rekening mede te houden dat niet de Heide-Mij. maar de Minis ter van Sociale Zaken de loonen vaststelt, die verdiend mogen worden. Om dat alles niet met een schaartje kan wor den geknipt,, staat de Minister toe, dat deze normen bij tariefwerk met 10 pCt. mogen worden overschreden. Deze tarieven zijn in het algemeen, voor werkverschaffingslo o.n.e.n inder daad niet onbillijk. De Heide-Maatschappij ziet slechts toe, dat de voorschriften van den Minister worden uitgevoerd en dat er behoorlijk wordt gewerkt. Hier is toch niets tegen in te brengen. Bovendien is mij uit eigen ervaring be kend, dat door de Heide-Maatschappij in verschillende gevallen geen aanmerking wordt gemaakt op een hoogere overschrij ding dan 10 pCt., indien slechts vaststaat, dat deze overschrijding het gevolg is van buitengewone prestaties. In deze gemeente is gedurende 1936 voor ongeveer f 20.000 in de werkverschaffing verloond; het Gemeentebestuur is vol lof over de samenwerking die van de Heide- Mij. werd ondervonden, terwijl van de zijde der te werk gestelden mij geen klachten ter oore kwamen. A. WARNAAR Jzn. Burgemeester yan Hazerswoude AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK, 6 JANUARI Slot. Vor. slot. TARWE. No. 1 Manitoba 143% 143% No. 2 Harde winter 149% 150% No. 2 Roode winter 146% 147% •ROGGE. Can. W. no. 2 125125% MEEL. Sprlngclear 6.65 6.65 KOFFIE. De markt opende nauwelijks prtJsh., daalde op verkoopen door Europa wegens d trage stemming in Brazilië en sloot onregelma tig. 8% 11% Rio contract: Maart 3.95 3.95 Santos contracts Maart 10.35 10.34 Mei 10.36 10.37 KATOEN. De markt opende pijjshocdend en 2 p. hooger tot 5' p. lager, daalde op trage depe- ches uit Liverpool, herstelde zich in aankoopen door den handel, doch reageerde weer ten deele op hedge-verkoopen. Later vonden aankoopen van nabije maanden door den handel plaats RUBBER. Slot prijshoudend. CHICAGO. 6 JANUARI TARWE. De markt opende prijshoudend c lager, steeg op voorspelling van koudegolf In W. Kansas en vaorts o aanduidingen oversold-positie en sloot traag. uil 116— 116— MAIS. De markt opende zeer priishoudend oi g c. lager, steeg op koud weer en op flink an\oeren. Slot traag. lei 105— 106% uil 102%' 100% HAVER. Slot priJshocdend. 62% .46— 62% 46% ROGGE. Slot nauwelijks prijshoudend, ei 112% 113— all 106— 105%' PROVISIEN. Slot nauwelijks prijshoudend. Reuzel: Prima W Steam loco 13.12% 13.16 j 13.85 13.90 10.15 10.15 10.20 10.20 WINNIPEG. 6 JANUARI TARWE. De cnarkt steeg op verbeterde 50% 79% 70% 171% 170— 125%! 121% 108%, 104% 52% 50% 77% 1 70% RIV1ERBERICHTEN LOBÏTH, 6 januari 1937,""*. Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: de stoomschepen: Walsum li Sophie, Willem III, Kibo. Kronos V, K. Vaan 15, Paula II. Fiat 12, Willem, Nordrl, Henny Credo, Johanna, K. Vaart 5. Willem Marie Rlnda, Splca, Paula, Prlnse3 Juliana; Atlas III, Kief er; Nedu, Martens; D.A.P.G. 14, Ballier; Talisman. Rossmuller; Aargau, Brandt; Wlsand Koch; Atlas 4, Kolmen; Asama, ten Kate; Mai Grassman, Klich; Anna Rosa, Korte; Mannheim 205, Selbert; Mannheim 206, Knaab; Verdi, Thutsj Toost; Ad. Linden 13. Linscheidt; Phenix 13, Haubrich; Rheinpreussen, Bachstein; Zurich, Wörter; Ruhrort, Ilsner; Hamund, Drevers; Aalgat h, Donk; Monning, v. Unnlk; Lu era tl et Heil; Guiseppe, de Bot; St. Antonlus, Bonink Imperator, Keller; Iffamuth, Kehl; Cuba, d« Bot; R. Karcher 13, Bleneman; Presto, Friedrich| Veritas, Neukirchen; Anna Theodora, v. Koever den; Ancor, Oosterwaal; D.A.P.G. 12 Kirdorf; Helvetia, Schouwstra; Dlna, Rubel; Harry, v. d, Ende; AMSTERDAM: s. VreeswUk; Wijkdienst Turgot; VREESWIJK: s. Teu.«a Vaart 17; ZUTPHEN: s. Mathilde; HENGELO! s. Gretha; Helena, Senf; Martha, Ulrlch WEURT: s. 3 Gebrs.; BERGEN OP ZOOM: Ri. sico, v. Nederfieldt; IJMUIDEN: Cornelia, Vos; APELDOORN: St. Antonlus, Bauman; Vertrou< wen. Koster; ZWOLLERKERSPEL: Eendracht, v. Asperen; MAASTRICHT: s. Harry; LEEU4 WEN: Antonlus, v. Emmerloot; KEMPEN} Harma, Tuilemans; STEIN: Willy, Mucke; ST, ANNALAND: Pius X, Stegers; HANS WEERT: Sulphur, Duut; VLIEREEDE: Arnold, Bartels; BONGENAAR: En Avant, Bastlaanse; ZWOL LE: Hendrika Joha.; UTRECHT: Joal, Tango; ZUTPHEN: St. Antonius, Pruln; HELMONDi Hendrika Joha., Visser; Johanna, Lenting; NIJ« MEGEN: Binnenvaart 13,"v. d. Kolk; GRONIN. GGEN: Hendrika Joha., Everardus; DELFT! Eva, HammeiTILBURG: Fransiska, Tromp; BRUINISSE: Allegonda Joha, van Hoeven; UTRECHT: Excelsior, de Hoog; 1 BELGIë: s. Majo; s. Ophir; s. Goliath; Mafnz, Augspurger; Julier, Ghijssels; Adrian, Gasten Richard, Baden; Pelikaan, Kuis; Margaret ha, Merseburg; Mannheim 214, Adler; St. Maria 3J Vilters; Sublto, Hovestadt; Hans en Grethe, Napp; Freihelt, Zammen; Frans Michael. Winn ROTTERDAM: stoomschepenT Njord 1, Phoe" dra, Fiat Voluntas 8 en 11, Bragi, Norvi, Theo- dora, Constantina, Lis, Maja, Jan Burink, Oder, Jajico; Amst, Schilling, Meiners; Vesalie. Hoch; Trinitas 2, Schmitz; W. T. A. G. 107, Tehmet; W. T. A. G. 116, Bollen; Celebes, Breur; Maas- troom, v. d. Kroon: Wuta, Oerlemans; Kasang, Poot; Gretha, v. Woerkom; Roma, Ruitenberg; Gezi, Vos; Fe. Lucassen; Unilever 11, Wilting;, Unilever 10. Dolk; Donau, de Jong; Spes, Boere; Poseidon, Didier; Poeldijk, Schellaers; Seam 14, SchneidersAtlas 7, LinkenbachMontan 23/ Dehrls; Disponibel, Drost; Binnenvaart 29, Wie- rlnga; Vermeer, Hulssen; Occedent, Meijer; Mui tatio, Ludewlgs; Titiaon, Klootwijk; St. Therese/ Akkerman;; Binnenvaart 9, Werkhoven; Pijnl acker. Jonker; Alida, DraiJer; Walsum II, v,- Strien; Aldward, Roskam; Paula Bendt; W. v. Driel 34, v. Teefelen; H. Köln Neuessen 1, Drel« smith; Pr Ida, de Jonge; Wilma. Jiskoot; Mar rlanne, Rosch; Delft, Rink; W. T. A. G. 75, Prier; Kanaalvaart 14, Krebs; Kanaalvaart 13 TryjenJos Schurman 54, Voswinkel; AMSTER. DAM: Hendrika, Loois; Martha, Heemskerk; DORDRECHT: stoomschepen: Alcyon, Ernst, Exvoto, Borussla, Conne, Zuiderzee, Cuviesi WEURT: st. IserePANHEEL: st. Verando ring; VREESWIJK: st. Gelria; st. Harmonie l| st. Koopvaart II; ARKEL: Rika, de Bie; MUI» DEN: Sillesia, Sikkel; OIRSCHOT: Poolster; Kunst; NEDERWEERT: Theodora, Poel; ARNi HEM: Energie 4, Honltoop; DORDRECHT: Ener. gie, Verhoeven; STRIJENSAS: Cor, Visser) DELFT: Gerardus, Wijnen; REUVERS: Con. stan, v. SchijndelZWOLLE: Ebenhaezer, Mo> raai; Corry. Rubers; VLIEREEDE: Klarina, Wolthuis; Neeltje, Dekker; NIEUWENBRUGl Excelsior, v. Wygerden; DEN HAAG: Vitesse, Buisman; HANSWEERT: Margaretha. Apolliusj BELGIë: stoomschepen: Volerie, Stella Ma-" ris, Njord II, Jacobus, Zeehond; Josepha, Bau< Wijkman; Neptun I, Dubbel» v. Leeuwen; Leonidi las,j EMMERIK, 6 Januari* V Gepasseerd vóór 12 uur en bestemd voor: DUITSCHLAND: st. Nanny; Lorraine, Sallze), Joma, de Graaf; Marcel Petit, Zimmerman; Neeltje, Cornet; Christina, v. Keulen; Nieuw» Zorg, v. Loplk; st. Annard; Gelria, Buisman; C. E. M. 4, Hutflies; Alsatia Smit; st. Harmonie 4; Neeltje, v. Eek; Tabor, de Bot; st. d'Alem« bert; Lucia, Hooglander; Mersinne, Vorsten» berg; Henny, Kerkhof; st. Pasto; Harpen 77,1; Wenzel; C. G. Mayer 16, Gassert; Greta, v,*- Geenen; Jenny, Potters; Eva, Joosten; Jupiter, Willens; st. Katerveer; Levi, Westerllnck; Tony, Eraert; Victoria, Bal; st. l'Avenir; Clemence. Wijckmans; Fraca, v. Gemert; st. Maria; Lemo]a Steenhuis; Hendrika, den Ouden; st. Johanjg Whistier, de Vries; Theodor, Theunisse; st. Herdlh II; Excelsior, Arends; Rhelnfahrt 142, Adler;*, st. 3 Gebroeders; Vliegende Hollander, Neyen«'. hoffst. Lilly; Addonir, Wlllaert; Sindoro, Ver-^ tongen; Cito, Willaert; Jenny, Rogiers; st. 4e Gebroeders; Johan, Joosten; St. Joseph, Roosen- y boom; st. Maipo; Pinang, v. Dort; Kirishima,r Cornelisse; Sindoro, v. d. Zande; Komba, Schwarzst. Badenia 21st. FloraGeertrulda, v. d. Ben; Obo, Meynen; Nussla II, Fabri. Gepasseerd n& 12 uur en bestemd voor: DUITSCHLAND: st. K. Vaart 13; Mina, v, Lent; Dirkje Gerdina, Verwoerdt; st. Asa; st, Esperance, Tantris, Oerlemans; Irene, v. Dongen; st. Flat 9; Ceylon, Fendol; Gott mit Uns, Emmich; R. Karcher I, Kayser; st. Mol X; Geertrulda, Smits; Salve Regina, Louter; Agnes, Hirschman; st. Aisne; Venus, v. d. Meuten; Naphta III, Wetzel; Melpomene, Muller; Pema, de Boer; Eendracht, Speksnijder; st. K. Vaart 8; Balmung, Vive*n; Isis, Vogel; Granl, de Rover; st. l'Avenir; Fluvlale 6, v. Schijndel; id. 28. Bedet; Herman, Doodewaard; God met Ons 2, Wottman; Altena, Cornet; Krimpen a/d, Lek, v. Dijk; Onderneming, Snijders; Piejo, v, Dijke; Onderneming, Hoogendoorn; Digo, van Oort; st. Jenja; Avontuur, Zuidema; Risico,! Faber; Jantlna, Dijkman; Vier Gebroeders,. Faber; Hoop op Zegen, v. Balen; st. Johanna1 2; Paul, Asbeck; Fritz, Heckhoff; C. G. Maler 20, Müssig; st. Asgard; Amsterdam, BeckhausJ DUsseldorf, Bauer; Molenaar, Paaman; st. Nol- dlna; Johan Anna. Scheers; Nieder Mittelrhein j 2. Braun: st Keulsche Vaart 9; Erda, Jansen: in; Gungner, Zeeman; st. Tlreur! Rhenania 50. Sack; st, - Cjj£riSl| Teniers, Volstrei Agatha; Triviaal. Storm; Vertroi st. Helena 2; Wilhelm. Baumer; Fellman; Twee Gebroeders, Kror. tracht, KUhne: st. Cornells Adrianus; R.' S G. 14, Pronk; Elisabeth, Schwager; Hannover 3, Klipper: st. Cornells; Pittsburg. Pauwels; St. Maurice, Joos- Stil Olieslagers; Christoph, Michiels; Antoine, Bo' Franziska Mi 47, Neuhaus; oiiijuuucr; jjonau, v d. Kinderen; st. Harmonie 2; C, E. M, 2, JoeleJ Bernardina, Bongers,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 4