DE HUWELIJKS-INZEGENING Bruidsdrukfe in de Maasstad DONDFRDAG 7 JANARI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 ■^toespraak van Prof. Dr H. Th. OBBINK 1. ie£)e trouwtekst:Mijn oog zal op U zijn' Een oogenblik, dat vele tienduizenden in den geest meeleefden 'b^Ontvangst van het Prinselijk Paar nigi Aan do dour van de keTk werd het Prin- elijk Paar ontvangen d'oor don opperkamor- icer en een kamerheer en naar de consis- jriekamer geleid, gevolgd door H. M. de ioningin en de gasten van de stoet Tevens was bij de deur der kerk ter be- Eeting aanweöig een commissie uit de keraad der Nod. Herv. Gom. te 's-Graven- ;e, bestaande uit de heeren Dr. L. D. poot (voorzitter van die raad), Ds. J. Ra- a'es 1 o01 (scriba), Mr. J. /E. A. Lisman, kerkvoogd, L. Slag-ter, ouderling on Jhr /c Mr. J. M. M. vanAschvan WijCk, ad- nocaat-diaken. c" De begeleidende cavalerie-officieren en de tt escortoerende officieren, zoomede de chef ran het militaire huis, <Je gouverneur der Residentie en de overige officieren van het If militaire huis stegen af en begaven zich naar Ja de voor hen bestemde plaatsen in de kerk. ec Inmiddels hadden ook de overige gasten, die s* niet in het Stadhuis aanwezig waren, hun ïC plaatsen in hef kerkgebouw ingenomen*. ,n De Groote Kerk was voor deze bijzondere gelegenheid niet speciaal versierd; er was n' Slechts weinig aan haar gewoon aspect ver 5- knderd. Alleen waren uit het middenvak :ct alle banken verwijderd, waarvoor losse stoe- Jeu in de plaats waren gekomen, de vloer was bedekt met een wijnrood tapijt. Voorts was er voor de preekstoel een knielbank go- t, plaatst, welke eveneens dienst had gedaan it bij de inzegening van het huwelijk van H.M. de Koningin met wijlen Prins Hendrik, evenals het tapijt, dat onder deze knielbank n "op de knielbank lagen knielkussens, wel- j ke een geschenk waren van de vereemging LArbeid Adelt". De preekstoel was met witte lelies en jl groen op sobere doch smaakvolle wijze ver- !- eierd. Recht tegenover de kansel waren de 1 Ketels geplaatst bestemd voor het Prinselijk Paar. Op de rugleuning waren de wapens van Lippe en Nederland aangebracht. Voor de kansel was een katheder, vanwaar de ^•■voorgangers de dienst leidden. Op deze ka- dcitheder lagen in een bakje de beide ringen van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ter weerszijden van de zetels voor het "bruidspaar waren twee tabouretten ge 10$ plaats voor de voer bruidskinderen. ^Binnenkomst van de bruidsstoet Twaalf paren bruidsjonkers en bruids- enj meisjes gingen aan het Bruidspaar vooraf, »Jdc vier bruidskinderen volgden. j Daarna traden twee een twee binnen: :e®H. M. de Koningin met prins Aschwin aan >oI<haar linkerzijde, H.D.II. prinses Bernard van ïeilLippe Biesterfeld met Z. H. hertog Adolf „JFriedrich van Mecklenburg, H.H. hertogin ,*Adolf Friedrich van Mecklenburg met Z. D. a"H. Prins .Tulius zur Lippe, H.D.H. prinses lecJulius zur Lippe met graaf Rabe Oevnhau- )ec6en-Sierstorpff, Jonkvrouwe L. P. van de Poll met Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, mevrouw Bee'aerts van Blokland met Prof. )n«Huizinga en gravin von Oeynhausen-Sier- ioa6torpff met kolonel von Pantschulitzew. 'é- in, De aanwezigen in de kerk M dt Onmiddellijk achter het bruidspaar he rvonden zich de zetels voor de Koningin, Prinses Douairière Bernhard van Lippe -Biesterfeld, Prins Aschwin en de overige 'Cn.vorstelijke gasten. Deze namen, gezien van 'uit de preekstoel, in deze volgorde plaats: ,Jachter de Bruid had H. M. de Koningin 1 plaats genomen, achter den Bruidegom Prinses Bernhard van Lippe-Biesterfeld, aan a^de zijde van de Koningin was Z.D.H. Prins lorAschwin gezeten, naast dezen de Vorstin Aan Lippe en voorts de Vorst van Waldeck Pyrmont, Prinses Carola van Lippe, de Groot 'hertog van Mecklenburg, de Vorstin van Erbach-Schönberg, de Erfgroothertog van Mecklenburg, Prinses Alice van Groot- Brittannië en de Vorst van BentheimStein- furt. Aan de zijde van Prins Bernhard wa ren achtereenvolgens gezeten Hertog Adolf von Mecklenburg, Groothertogin Douairière van Oldenburg, de Vorst van Lippe, Prinses ^Douairière van Saksen—Meiningen. Prins an Julius van Lippe, Hertogin Adolf Friedrich j van Mecklenburg, de Erfgroothertog van [f* Oldenburg, de Groothertogin van Meoklen- ja burg en de Hertog van Kent. Op een tweede u. rij zaten van links naar rechts Prins Ernst August van Lippe, mevrouw Beelaerts van Blokland, Kolonel von Pantschulitzew, lady in May Henry Abel Smith, Graaf van der Goltz, Prinses Julius van Lippe, Graaf van Athlo- ,i. ne, de Vorstin van Bentheim—Steinfurt, de js Erfgroothertog van Oldenburg, Graaf Rabe a, Oeynhausen—Sierstorpff, Gravin von der tH Goltz. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Gravin Rabe OeynhausenSierstorpff, Ma ïs,1 joor Henry Abel Smith, Jonkvrouwe van de ld Poll en Prof. Huizinga. Aan weerszijden van de preekstoel waren ig de plaatsen voor de bruidsmeisjes enbruids- iil jonkers. Daarachter was een groote groep van speciale gasten uitgenoodigd vanwege it de Prinses en den Prins, onder welke een A- groot aantal tijdgenooten en studiegenooten van de Prinses. Op de rij achter die, be st stemd voor de Vorstelijke genoodigden, wa ren een aantal speciale gasten van de Konin- rt gin gezeten. Daarachter zaten de grootmees- ters van H. M. de Koningin en de Dames 'du Palais. De hofbank daarachter bood plaats aan de grootofficieren van het Huis H der Koningin. Aan weerszijden van genoem- de personen hadden groote groepen dames en heeren van de hofhouding plaats geno- men. Een zeer fleurige groep werd verder 5 gevormd door alle actieve vlagofficieren en 3 oppemffirieren, waarbij tevens gezeten wa- ren de leden der ridderlijke orden (het j'Dnitsrhe huis Ralliie van Utrecht, do Joan- J niters en de Malthesers) in hun veelkleu- J rige uniformen. Aan de zijde van de weg, J die de bruidsstoet van de consistoriekamer J naar do plaats der huwelijksvoltrekking ai (volgde, werd een andere groep, die zeer de il We aandacht trok, gevormd door de Indische Norsten. Ook hevonden zich aan deze zijde 1de Ministers, leden van het Kabinet, en de &Iinisters san Staat met hun echtgenooten en de voorzitters der hooge colleges van Staat. Dit gedeelte van de kerk en het daar aan grenzende gedeelte bevatte ook de plaatsen voor de leden van de beide Ka mers der Staten-Generaal en van de overige colleges van staat. Ook waren hier de plaatsen voor de Commissarissen der Ko ningin, het college van Ged. Staten van Zuid-Holland, den burgemeester der Resi dentie die intusschen in verband met zijn gezondheidstoestand de kerkdienst niet bij woonde met de wethouders en den ge meente-secretaris met hun dames, de burge meesters van Amsterdam, Rotterdam, Delft, Baarn, Soest, Apeldoorn en alle burgemees ters van de provinciale hoofdsteden.Tal van andere civiele autoriteiten hadden hier eveneens hun plaatsen, evenals een groot aantal kerkelijke autoriteiten van verschil lende gezindten. Een andere groep werd ge vormd door de raadsheeren van de Hooge Raad. In hun nabijheid waren ook gezeten de secretarissen-generaal en de directeuren- generaal der verschillende departementen van algemeen bestuur. Duidelijk kenbaar was de groep der diplomaten, bestaande uit de hoofden van missies met hun echtgenoo- ten. In dit vak waren ook de rechters van het Permanente Hof van Internationale Justitie gezeten. De honneurs werden hier waargenomen door den chef van 't kabinet van den Minister van Buitenlandsche Za ken, Jhr. Mr.G. C. J. vanReene n, bijge staan door de gezantschap-attaché's, de hee ren Dr. Boon en Crommelin. Verder waren in de kerk en op de galerij een zeer groot aantal mannelijke en vrouwelijke leden van het personeel van de Koninklijke hofhou ding aanwezig, naar wij vernamen een 450- tal, waaronder de groene uniformen van de boschwachters en jachtopzieners van het Loo duidelijk herkenbaar waren. 0. m. was ook tegenwoordig het geheele gepension- neerde personeel van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder. Ook waren aanwezig verte genwoordigers van een aantal vereenigin- gen, waarvan de Prinses beschermvrouwe is, zoomede het geheele dagelijksche be stuur van het Roode Kruis. De gasten, die niet in de stoet naar het Raadhuis aanwezig waren, werden in de kerk onder oppertoezicht van den oppercere- moniemeester, door den eersten kamerheer- ceremoniemeester, bijgestaan door kamer- heeren ontvangen en naar hun plaatsen ge leid. Op een der galerijen was het zangkoor van Excelsior opgesteld. Op de galerij boven het orgel bevond zich een zangkoor van Sem Dresden. De tribune voor de pers boven de con sistoriekamer, recht tegenover het Bruids paar, bood een uitnemend uitzicht over het centrale gedeelto der plechtigheid en tevens over de geheele kerk. Alleen waren niet zichtbaar de onder deze tribune zich bevin dende plaatsen, die gereserveerd waren voor de officieren der cavalerie en verdere in den stoet mederijdende officieren van het Militaire Huis der Koningin en de officieren die bij het vertrek uit de kerk van het jonggehuwde Paar de sabelboog zouden vormen. De Kerkdienst Na het votum, uitgesproken door den hof prediker, Prof. Dr. Obbink, klonk plechtig de zang der gemeente door het kerkgebouw: „Dankt, dankt nu allen God met blijde lofgezangen." (enz.) Vervolgens ging de hofprediker voor in gebed en hield daarna de volgende toe- Toespraak Een onstuimige vreugde brak over ge- heel Nederland los bij het vernemen van de zoo geheel onverwachte verloving on zer beminde Prinses Juliana. Dagenlang wapperden de vlaggen huis aan huis van den Dollard tot de Schelde en tot in de Overzeesche Gewesten toe. En die vreug de laaide opnieuw op toen ons volk gele genheid kreeg kennis te maken met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeldtoen hij zich aan de zijde onzer Prinses op zoo ongedwongen wijze onder ons bewoog en aanstonds door zijn persoon en optreden aller harten won. Met ongetemperde vreugde zijn de Prinselijke Verloofden door het Nederlandsche volk ontvangen. Erof. 2h H. Ï7Ê, 'Ommi Nu bleek weer eens hoe diep de liefde voor 't Oranjehuis in de ziel van ons volk is geworteldhoe onverwoestbaar de ban den zijn die Vorstenhuis en Volk aan elkander verbinden. En nu staat Gij, Prins Bernhard en Prinses Juliana, zoo pas in den echt ver bonden. als man en vrouw in ons midden! Niet alleen de oogen van die hier verga derd zijn. maar de oogen van geheel Ne derland en van overzee en over het rond der aarde waar Nederlanders wonen, richten zich naar deze plaats en uit dui zenden harten stijgen gebeden op naar den troon van God. dat Zijn liefde en zegen U geleiden mogen op al uwe wegen. In dit oogenblik gevoelen wij ook de geestelijke aanwezigheid van hen die ons reeds zijn voorgegaan en die wij thans zoo gaarne in ons midden hadden gezien. O, ah al die menschen, wier oogen op U zijn gericht in dit plechtig uur, het eens vermochten, het levensgeluk dat zij U toewenschen, voor U tot werkelijkheid te maken! Uw beider leven zou één stra lende vreugde zijn. Want geheel Neder land heeft U lief en ziet op U met ont roerde en eerbiedige dankbaarheid aan God. dat Hij het zoo heeft willen maken als het heden is: Gij beiden, leden van ons beminde Koningshuisdoor den huwelijks band vereenigd Maar de tallooze getuigen van dezen dag. door wier liefde Gij U omringd en gedragen weet. hebben het niet in de hand uw huwelijksleven rijk en mooi te maken. Van hen en hun vriendelijke ge zindheid hangt uw beider levensgeluk niet af noch van de goede en hartelijk gemeen de wenschen waarmede zij U op uw le vensweg vergezellen, doch waarvan de vervulling niet in hunne hand ligt. Gij beiden weet dat ook zeer wel. Daarom is uw eerste daad na uw officieele echtelijke verbintenis, dat Gij hier temid den der Christelijke Gemeente U 'komt stellen voor Gods aangezicht om Zijn zegen af te smeeken over den gesloten hu welijksband. Ik vergeet dus niet en weet mij daarmee in overeenstemming met uw gevoelen dat deze plechtigheid een zuiver godsdienstig karakter draagt en een ker kelijke handeling is. Ik ga dan ook stil zwijgend voorbij allerlei dat bij een gele genheid als deze zou kunnen worden ge zegd of misschien verwacht. Ik sta hier niet om bij de goede wen schen der duizenden nog mijn wenschen te voegen, maar ik ga uit van een woord Gods dat geen wensch maar een belofte inhoudt want Hij alleen kan belo\ zonder falen. Ik bedoel het woord uit 32en Psalm het laatste gedeelte van achtste vers: ..Mijn oog zal op u zijn". En ik leg den nadruk hierop dat onder de duizenden, wier oogen in dit oogenblik op U zijn gericht, ec Eén is die meer kan dan toezien en wenschen uitspreken. Die wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan. Die ook een weg zal vinden waarlangs uw voet kan gaan. Hij belooft het: Mijn oog zal op U zijn Dat is een woord vol troost en kracht voor U beiden, nu Gij voortaan samen den levensweg zult gaan. Het zegt U dit: dat God li zal begeleiden op al uwe wegen, dat Hij U zal sterken in den levens strijd, dat Hij U zorgend en bewarend zal omringen, dat uw gebed niet tegen 'n ge sloten hemel zal stuiten, maar dat uw Vader in den hemel uw gebeden hoort en er op antwoordt. /ecfer huis heeft zijn kruis, zegt een Nederlandsch spreekwoord, en ook uw huis zal zijn kruis wel hebben. Maar of een kruis zwaar is of licht, of wij er onder bezwijken of het met vreugde dragen, hangt niet af van de zwaarte van het kruis maar van de kracht van den drager. En dé bron van alle ware levenskracht is een leven in Gods gemeenschap. Of ons leven rijk is of arm. hangt niet af van de veelheid van aardsche goede ren. noch van het getal der voor- of tegenspoeden, die ons op onzen levens weg ontmoeten, maar van de vraag of wij ons leven met zijn blijde en smarte lijke ervaringen mogen zien in het licht der eeuwigheid, dat is in het licht Gods liefde. Of een huwelijk slaagt of mislukt, hangt niet af van de vraag of de beide echtgenooten het altijd en in alles eens zÜn bet aan elkander aanpassen van twee karakters hééft zijn moeilijke zijden maar of zij samen kunnen knielen voor Gods troon met gebed en dankzegging en of hun liefde in Christus geheiligd is. Soms mislukt een huwelijk van twee goedwillende menschen. wanneer zij trach ten er buiten God om door eigen kracht en wijsheid iets van te maken. Te mogen gelooven dat God, die twee levens samenbracht, ook die beide levens samen leiden wil door Zijne liefde, dat Hij hun samen een levenstaak geeft en hun voor die levenstaak Zijn Goddelijke hulp toezegt, dat is het geheim van het waarachtig huwelijksgeluk. En waar elk huis het noodig heeft te leven onder open hemel, zal uw huis dat noodig hebben in dubbele mate: Uw hooge plaats te midden van het Neder landsche volk. uw meer dan gewone ver antwoordelijkheid tegenover elkander tegenover ons Vaderland en daarmee tegenover God. stelt U tot plicht met groote wijsheid te wandelen in uw per soonlijk èn in uw openbaar leven. Het Nederlandsche volk wil hoog tegen U opzien met eerbiedige liefdetegen U beiden, zooals wij het tot nu toe deden tegen onze beminde Pr Wij willen in U beiden zien ons voorbeeld in trouw, in eenvoud, in plichtsbetrachting, in Gods vertrouwen. Gij. Prinses Juliana, hebt reeds over vloedig getoond en toondet het onver vaard tot in uw bruidsdagen toe, welk een hooge opvatting Gij hebt van uw taak en verantwoordelijkheid en hoe Gij medeleeft met de belangen en nooden van ons volk. Tot welke terreinen van socialen en filantropischen arbeid Gij uw belangstelling en onvermoeide werk kracht uitstrekt en welke offers Gij U ge troost om te helpen en te steunen waar dat noodig is, behoef ik waarlijk niet te zeggen: het ligt voor aller oogen. En Gij, Prins Bernhard. hebt van stonde aan. dat Gij de Nederlandsche grens overschreedtopgemerkt, hoe onze Prinsesthans uwe Gemalin, door ons volk op de handen wordt gedragen niet alleen, maar ook hoe Zij de haar toege brachte verecring en liefde eerlijk heeft verdiend èn door Hare persoonlijkheid èn door Hare volkomen toewijding aan het welzijn van ons volk. Het moet voor U een heerlijke gedachte Zijn Haar daarbij terzijde te staan om nu samen te doen, wat Zij tot nu toe alleen deed. En wijdie reeds hebben opge merkt uw vitaliteit, uw breede belang stelling. uw open oog, uw blijmoedig hart, wij zijn overtuigd, dat Gij samen de schoone lijn zult doortrekken, die van Grootmoeder over Vader en Moeder heen naar de Dochter loopt: de lijn van werken der barmhartigheid en sociale zorg voor hen, die lijden of in nood zijn. Er is voor U samen prachtig werk te doen in Nederland, waarvoor het gansche volk U dankbaar zal zijn. En op dezen voor U en voor ons ge liefde Vaderland zoo gewichtige dag. zegt God U toe, dat ook voor het volbrengen van deze taak Zijn oog op U zal zijn en dan houdt dat in, dat Gij in uw hoogen staat veel genade Gods behoeft, maar ook. dat die genade Gods uw deel zal zijn. U gedragen te weten door de liefde en de gebeden van ons volk, moge reeds een lichtend spoor zijn op uw levensweg, maar de zekerheid, dat uw Vader in den Hemel weet. wat Gij van noode hebt, zelfs eer Gij Hem bidt en dat Hij in LI ook ons volk wil zegenen, zij U een ster kende gedachte. De duizenden, getuigen van dit plech tig oogenblik, gaan straks huns weegs en nemen de beste wenschen voor uw wel zijn mee in hun hart. Maar die Eene Ge tuige, die 11 belooft, dat Zijn oog op U zal zijn, blijft bij U met Zijn Goddelijke hulp en liefde. Zooals een moeder haar kind voortdurend volgt met een oog vol waakzame liefde, zoo is Gods oog op 11 nu en voortaan. Maar dan ook uw oog op HemOm het van Hem te verwachten, zooals Zijn oog op 11 rust om te geven. Hij zij de derde, neen de eerste in uw verbond. En uw weg zal licht en vrede zijn. Hoogvereerde en geliefde Koninginl God geve U de genade lange jaren de blijde getuige te mogen zijn van het luk Uwer Kinderen, wandelend in den weg des Heeren, waarin Gij Uw Dochter hebt opgevoed. En Gij. Prinses Armgard. Moeder van onzen Prins Bernhard, die Uw Zoon af staat aan een vreemd volk om onze Prinses gelukkig te maken en zelf daarin gelukkig te zijn. houd U overtuigd, dat Hij reeds nu de liefde van ons volk heeft gewonnen en dat Nederland Hem met vreugde ontvangt als de Gemaal onzer Prinses Juliana. Amen. De inzegening Ds We Iter, de oud-hofprediker, stond op en nam zijn plaats achter de catheder ia. Hij sprak als volgt: „Moge ik u thans eerbiedig verzoeken, op te staan, van uw plaatsen, elkander de rechterhand te reiken, u ten volle te door dringen van de heiligheid en heerlijkheid van dit oogenblik en zoo staande, als voor Gods aangezicht, God, die u ziet en hoort, te antwoorden op de vragen, die ik u thans van Zijnentwege ga voorleggen. Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld. bekent gij voor God en allen die hier zijn vergaderd, dat gij genomen hebt en neemt tot uw wettige vrouw haar, wier hand in de uwe rust, haar nimmer te zullen ver laten. haar lief te hebben en te eeren gelijk een getrouwe en godvreezende man zijn wettige vrouw schuldig is, dat gij heiliglijk met haar leven wilt naar uitwijzen van het heilig Evange lie? Wat is daarop uw antwoord? Nadat Prins Bernhard deze vragen beves tigend had beantwoord, richtte Ds Weiter zioh tot Prinses Juliana en stelde haar de vragen in gelijken zin. Ook Prinses Juliana antwoordde beves tigend. De grijze predikant strekte toen zijn han den zegenend naar het jonge paar uit en sprak: ,,Mag ik u than6 verzoeken, samen neder te knielen tot het ontvangen van den zegen des Heeren?" Prins Bernhard en Prinses Juliana kniel den op het kussen neer, waarop Ds Weiter hun als volgt toesprak: „De Vader der barmhartigheid die u tot dezen heiligen staat des huwelijks geroepen heeft, verbinde u met rechte liefde en trouw en geve u Zijnen zogen. Ja, de Hoer zegene u en behoede u. De Hedr doe Zijn aangezicht over u lichten en zij u genadig. De Heer verheffe Zijn aange zicht over u en geve u vrede. Amen". Ds Weiter verzocht het paar zijn plaatsen weder in to nemen: „Mag ik u thans ver zoeken als Koninklijk echtpaar uw plaatsen weder in te nemen?" Dank zij een perlecfe organisatie verloopt alles zeer vlot Ruim 40.000 menschen van de stations vertrokken Vanmorgen leek de stad uitgestorven Carillon spel en marschen Rotterdam, Donderdag. Zes uur in de vroege morgen van 7 Ja nuari. Haastig begeven we ons stadwaarts in een heerlijk winterkoutje, om eens pools hoogte te gaan nemen aan de verschillende stations, ©enigszins bevreesd eigenlijk 'lat we wol wat laat uit ons warme bed gestapt zijn... Met eenige verbazing zien we telkens trams voorbij zoemen, die... voor het groot ste deel leeg zijn. Het autoverkeer is nog niet eens zoo druk als op een gewone werk dag, maar toch rijden er nog wel meer auto's dan gemeenlijk op een Zondagmorgen op dit vroege uur. Zouden de menschen door het minder prettige weer van de laatste dagen afgeschrikt zijn, en het niet wagen naar de Bruidsstad te gaan? Dat lijkt toch wel zeer onwaarschijnlijk, want de Oranje- lievende Rotterdammers hebben warempel wel eens meer bij minder aangenaam weer hun liefde voor het Vorstenhuis getoond, j En zouden ze dan vandaag, op een hoogtij dag voor het heele Nederlandsche volk, dat zoo intens met de Koninklijke Familie mee leeft, hetgeen het in de laatste maanden op zeer ondubbelzinnige wijze gedemon streerd heeft, achter de warme kachel blij ven zitten? Zou de burgerij van Rotterdam nu heusch genoegen nemen met een radio reportage, hoe mooi die ook zijn mag? We believen het niet te gelooven. Eén agent en één man Dan maar naar de stations. Eerst de Beurs. Maar daar beginnen we nu toch heusch een beetje aan ons zelf te twijfelen. Stil en verlaten ligt daar de helder verlichte ingang voor het stille Beursplein. Wat er te zien is? Eén agent en één man. Meer niet. In de binnenstad is er ook zeer en zeer weinig te beleven en zoo gaan we met stij gende ongerustheid verder, tot we bij het station Hofplein komen. Daar fleurt uw ver slaggever weer een beetje op. Ja, ge moét u maar eens indenken, dat ge strenge op dracht hebt een artikel over „de Bruids- drukte" in Rotterdam te schrijven, terwijl er heelemaal geen drukte te bespeuren is. Dat werkt bepaald een beetje deprimcerendl Èen regelmatige stroom aan het Hofplein Zooals gezegd, in de buurt van het Hof plein begonnen zich de eerste symptomen van levendigheid te openbaren. Er was een regelmatig af- en aanrijden van taxi's, er kwamen wat menschen uit de overigens lang niet volle trams en uit de verte hoor den we al het geschreeuw van de lieden, die dezen dag een zoet winstje hoopten te ma ken met de verkoop van Oranje-speldjes. Stalen stoelen voor een halve piek Thans trad Prof. Obbink wederom naar voren tot het verrichten van de cere monie van het verwisselen der ringen. Plechtig klonk zijn stem: „Deze ringen mogen voor u het symbool zijn van de onkreukbare en onverbrekelijke trouw, die gij elkander hebt toegezegd". Onmiddellijk hierop zette het orgel de zegenbede in., welke staande door allen werd medegezongen: U zeegne God, Hij stelle u tot een zegen, Gezegend zij uw hoofd, uw hart, uw wegen, Uw aardsch, uw eeuwig lot. 0 God, verhoor en schenk ons deze bede: Toon hun Uw gunst, doordring hen van Uw vrede. -,icht met Uw licht hen voor. De trouwbijbel Nadat de laatste orgeltonen verklonken waren, heeft Prof. Obbink, aan Prins Bernhard een Bijbel uitgereikt, hot ge schenk, dat elke man ontvangt bij de ker kelijke inzegening zijns huwelijks. De aangeboden Bijbel is in quarto for maat. gebonden in zwart leder. Prof. Obbink zeide daarbij ongeveer het volgende: ..Gij hebt reeds vele geschenken ont vangen. Geen van deze overtreft in in nerlijke waarde het geschenkdat ik u aanbied namens den kerkeraad der Ne- derduitsch-Hervormde gemeente van 's Gravenhage: een huwelijksbijbel. De kerkeraad biedt u dezen bijbel aan in het vertrouwen, dat hij voor u zal zijn een lamp voor uw voet en een licht op uw pad. Dat gij veel daarin zult lezen en er kracht uit putten". Daarna ging de predikant voor ln dank gebed. De slotzang: „Halleluja, eeuwig dank en eere", werd nog door de gemeente gezon gen, gevolgd door het uitspreken van de zegenbode. Tot slot zong het koor Psalm 138, deD lofpsalm van J. P, Sweelinck. allen ook met een echt Oranje-gezicht, alleen ook met een echt Oranje-gezicht Dank zij de uitstekende ordemaatrege len die genomen waren, had alles een zeer vlot verloop. Er waren op de perrons en in de tunnels groote hek ken aangebracht om de stroom in ordelijke banen te lelden, er stonden groote borden, die onwetenden de weg wezen, en zoodoende was het ondanks de drukte toch kalm. De meeste herrie maakten nog wel de venters van ver schillende waren. De verkoopers van Oranje-strikjes deden zoo te zien wel zaken, maar de man, die met stentor* stem verkondigde dat hij „stalen stoelen voor een halve piek" verkocht, vond niet veel klanten. Op het station zelf waren de noodige voor zorgsmaatregelen genomen. Er liepen heel wat agenten en Roode Kruismannen rond, die echter een zeer gemakkelijke taak had den: alles liep zeer gesmeerd. De stations chef, bij wien we ons licht eens even gingen opsteken, was dan ook zeer te spreken over de gang van zaken. Wie echter mocht mee- nen, dat er niet veel menschen naar den Haag gegaan zijn, vergist zich sterk. Op het Hofplein bijvoorbeeld stond er vanmorgen om vier een heele queue van menschen voor de deur, en toen die om vijf uur dan ook ojx>n ging, was do eerste trein direct stamj> vol. Iedere zeven minuten ging er weer een nieuwe trein en aldoor waren de treinen volbezet Dat is zoo tot zeker negen uur doorgegaan. Indien men nu weet dat de treinstellen, die van het Hofplein naar Den Haag reden, ieder 450 menschen konden be vatten, leert een eenvoudig rekensommetje dat er tusschen vijf uur en negen uur vanaf dit station toch altijd nog een goede 16000 passagiers naar de Residentie getrokken zijnl Kalmte aan station D.P. Op het Stationsplein lhad men wel zeer uitgebreide maatregelen getrofen. Het was immers te verwachten dat de groote stroom van bruiloftsgangers via het D.P. station zou reizen. Reeds aan de ingang van het plein stonden groote borden, die de reizigers naar de overzijde dirigeerden, waar een spe ciale tweebanige „verkeersweg", respectie velijk voor'menschen met en zonder kaartjes was aangelegd. Dit alles was zoo geregeld, dat de uitgang ditmaal als ingang dienst deed. Een maatregel, die uitstekend voldeed, want het heeft geen oogenblik gehaperd. Voortdurend stroomde het door, maar er is voor zoover ons bekend, geen oogenblik een file gevormd, zoodat de groote houten hek ken er eigenlijk meer voor het mooi stonden, dan omdat ze zoo hard noodig waren. Dat er ook van het Delftsche Poortstation ondanks deze rust een massa menschen ver trokken zijn, moge blijken uit de volgende ciifers: Om.de tien minuten vertrok een trein naar Den Haag, bestaande uit acht wagons, zoodat er 800 menschen, als het moest duizend personen tegelijk vervoerd konden worden. Aannemende.- dat de treinen telkens 800 menschen bevatten (dat zal niet zooveel gescheeld hebben), zijn er dus van dit station, waar om vier uur de eerste trein vertrok, ongeveer 24000 menschen ver trokken voor negen uur. Totaal vertrokken dus naar schatting van de beide groote sta tions hier ter stede een goede veertigduizend menschen. Dat is toch een alleszins behoor lijk aantal. Het is slechts aan de uitnemen de organisatie te danken geweest, dat men hiervan zoo weinig gemerkt heeft. Huldq riaarvoorl Vlot verloop op de tramlijnen De trams, die naar het station rijden, zijn vanmorgen om half vijf hun diensten al aangevangen, iedere vijf minuten vertrek kend. Ook hier waren de maatregelen zeer lofwaardig, want het is slechts zeer spora disch druk geweest. Een conducteur van lijn 3, die we nog even spraken, zeide zelfs dat het de heele vroege morgen door buiten gewoon 6til geweest was. Omstreeks half zes is >het op verschillende lijnen even wat drukker geweest Op dat uur is bijvoorbeeld Kralingen leeggestroomd, waardoor de trams het een oogenblikje maar net aankonden. Stilte in de stad Er heerschte een serene stilte in de stad vandaag, althans vanmorgen. Alle men schen hadden immers vrij om het feest van onze Prinses en Haar Prins te gaan vieren! Dat was een der vendels toch wat al te machtig, en met vlaggen, vaandels, trommen en trompetten ging men de slapende men schen wakker maken, hen beduidende, dat het op een hoogtijdag als deze niet past zoo lang in bed te liggen. Aan de Schiekade kwamen we ze tegen. Verder hebben we aan de overkant, in de buurt van het Tuindorp Vreewijk, nog het jonge vendel van de Oranje-garde aan de Linker Maasoever ge signaleerd, dat eveneens zeer duidelijk liet hooren, dat het er was. Om half negen deed de stadsbeiaardier de klokken van het stadhuis-carillon jubelen. In zonnige en vroolijke klanken klonk het Wilhe'mus allereerst, zioh verspreidende over de daken der stil'e stad, waarvan een ander deel zich voorloopig nog schuil hield. Andere jubelliederen volgden gedurende een half uur. Jammer, dat er zoo weinig men schen waren om naar al dit schoons te luisteren! Er komt wat meer leven Maar daarna werd het velen toch te mach tig. Heerlijke zonnestralen uit een helder blauwe lucht kwamen aan het feest van twee Koningskinderen luister bijzetten, en wie in de stad gebleven was, ging dan toch nu eens genieten van de het heerlijke win terweer, zooals we het de laatste tijd zoo weinig gekend hebben. Tot de radioreportage om kwart over tien begon. Daar moest ieder; natuurlijk bij zijn. Wie niet thuis of bij een kennte of fami lielid kon luisteren, wel, in verschillende groote gebouwen en kerke t waren daartoe mnatregp'en gptroffen. zoodat letterliik ieder, die maar W'lde, in de gelegenheid was do plechtigheden te hooren. Bovendien werden een aantal bioscopen speciale voorstel li n- II in verband mej het vorstelijk huwelijk seven, waarvoor naar we vernamen, veel helangstolling was. Rotterdam viert wel zeer stil het feest van 7 Januari. Althans in de morgenuren. Maan vanmiddag en vanavond, als er een zang- uurtje is. als 17 muziekcorpsen de versierde stad gaan doorkruisen, dan zullen we nog eens zien!

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3