cuoot ofüid yWiAwm WEKELIJKSCHE B IJ LAGE K*G „E N F A" N.V. ^Artsilk"-Breda Hoe ..Eau de Cologne' in de wereld kwam Hot meest verfrisschende toiletwater, dat ooit werd uitgevonden is zeker wel de be faamde KEau de Cologne", of te wel het Keulsche water, zooals zijn Fransche bena ming letterlijk zeggen wil. Gelijk het meer gaat met goede en in hun soort onberispe lijke dingen is men aan him gebruik zoo algemeen gewend, dat de vraag waaraan zij hun ontstaan hebben te danken nauwe lijks kan opkomen. Men aanvaardt immers hun bestaan als een vanzelfsprekendheid! !Wie was de uitvinder van deze vloeistof, welker samenstelling nog steeds wordt ge heim gehouden? De overlevering vertelt daaromtrent een merkwaardig verhaal, dat een typisch romantisch tintje heeft,: doch iaat het punt in kwestie feitelijk onop gelost. Het „Keulsche water" namelijk zou ont staan zijn tijdens den zeven-jarigen oorlog, dus in de jaren van 1756—1763, tijdens een periode dat de Franschen de befaamde Rijnstad met hun troepen bezet hielden. Al hun officieren bromden en klaagden over den onaangenamen reuk, die in de oude, emalle straten heerschte. Generaal Lefèvre eischte daarom, dat de grachten zouden worden gedempt, vermufte huizen moesten worden afgebroken, enz. Burgemeester A. von Scheven had geen oogenblik rust meer. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat was hij op stap om erop toe te zien,, dat aan alle politievoorschriften ter bevordering van de hygiëne, behoorlijk de hand werd gehouden. Toch hielp dit blijkbaar al zeer weinig, want de officieren bleven, als zij zich voor dienstzaken op straat moesten begeven, met een zakdoek voor neus en mond loopen. Generaal Lefè vre was woedend, burgemeester Von Sche ven wanhopig, temeer daar de burgerij be gon te klagen over de overlast, die al de nieuwe overheidsmaatregelen haar aan deden. Na afloop van zulk een conferentie trad hij eens met bezorgden blik zijn huis kamer binnen, om zijn èohtgenoote deelge noot te maken van zijn muizenesten,, maar hij vond haar niet alléén. Naast haar zat een nonnetje, dat bij het binnentreden van den magistraat verlegen op stond. Zijn vrouw nam het woord en zeide: Manlief, z uster Clementine Martin brengt een fleschje welriekend water, dat- De burgemeester liet zijn vrouw niet uit spreken, hij had nauwelijks het woord „welriekend" gehoord, of zijn gezicht hel derde op. Hij snelde naar zijn bezoekster en vroeg: Is het uw eigen uitvinding? Zuster Clementine antwoordde ontken nend en vervolgde: Jaren geleden klopte een arme zieke aan onze poort Ik deed open en bracht de afgematte vrouw naar een kamer. Zij was een Italiaaneche en heette Paula Feminis; ik verpleegde haar tot zij stierf. Den avond vóór haar dood haalde zij het recept voor 'dit water te voorschijn en zeide: „Zuster 'Clementine, neem dit van mij aan; het is het eenige, dat ik nalaat; mijn vader heeft het mij gegevenl Hij vond het uit in de ge vangenis en toen hij weer in vrijheid kwam had hij geen geld genoeg, om voordeel te trekken uit zijn uitvinding. Maak gij er nu gebruik van. Water, dat volgens dit recept is bereid, geeft een heerlijken geur." Ik liet het recept geruimen tijd ongebruikt liggen, maar nu de klachten van de Fran schen en het verdriet van de bevolking ook in ons klooster zijn doorgedrongen, herin nerde ik het mij en nam een proef, waar van ik u hier de uitkomst Met deze woorden gaf zuster Clementine het fleschje aan den burgemeester, die er aan rook. 't Is overheerlijk, ik ga direct naar den Franschen generaal om hem dit te ver tellen. Deze wilde zich wel verwaardigen er een goedkeurend woordje over los te laten, maar toch kon hij niet nalaten te bulderen: Waarom hebt ge ons dat niet vroegei gebracht? De burgemeester vertelde in geuren en kleuren, mogen we jvel zeggen hoe hij er aan gekomen was. Bezorg ons daar meer van, besloot de generaal; dan zullen wij het hier uithouden Nu liet hij de officieren bij zich komen Pm hen ook eens te laten ruiken. Heertijk! Frisch! bekenden ze allen. Hoe heet dat goedje? vroeg er een. Algemeene stilte. Eau de Cologne, Keulsch water, stelde Iemand voor. Neen maar! riep de generaal. Wij Franschen zijn toch de oorzaak, dat het nonnetje weer aan het recept heeft ge dacht? Eau de Paris (Parijsch water) zul len we zeggen. Iedereen moest nu Eau de Paris hebben, en een der soldaten deed den ganschen dag niets anders dan heen en weer naar het klooster loopen. De 'non werkte door, zon der eenige hulp, om iedereen tevreden te kunnen stellen. De heele opbrengst kwam den armen van Keulen ten goede. Zoolang zij leefde, bereidde de zuster alles alleen. Na haar dood viel het recept aan 't klooster ten deel. Er werd nu een groote werkplaats opgericht en men stelde iemand aan, die achter den Dom een winkel opende Maar op zekeren dag verrees er nog een F.ou de Colognewinkel, waarin een Ita liaan, Jean Maria Farina genaamd, stond. Hij beweerde, dat zijn vader de werkelijke uitvinder van het water was geweest en dat deze het recept aan den vader van Paula Feminis had gegeven, terwijl hij met hem gevangen zat De Keulenaars bekommerden zich er echter niet verder om, wie het al of niet had uitgevonden, maar verheugden zich in den roem en het geluk, dat zij aan het wa ter te danken hadden. Toen de Franschen vertrokken waren, werd het Eau de Paris dadelijk in Kölnisch Wasser, Eau de Cologne, herdoopt HANDWERKEN Een gehaakte papegaai (Aanvattertje) Kleuren: voor het lijfje: groen; vlerken: geel; lussen: oranje; staart en kuif verschil lende kleuren; pootjes en snavel: grijze zijde. Bewerking: lijfje: 20 lossen haken. Ie toer: 20 stokjes, 2e toer: 20 stokjes, 3e toer: 22 stokjes, 4e toer: 22 stokjes, 5e toer: 24 stok jes, 6e toer: 24 stokjes, 7e toer: 26 stokjes, 8e toer: 26 stokjes, 9e toer: 24 stokjes, 10e toer: 22 stokjes, 11e toer: 20 stokjes, 12e toer: 18 stokjes, 13e toer: 16 stokjes, 14e toer: 14 stok jes, 15e toer: 12 stokjes, 16e toer: 4 stokjes, 4 lossen (4 stokjes vorige toer overslaan), 4 stokjes, 17e toer: 4 stokjes, 5 lossen, 4 stok jes, 18e toer: 10 stokjes (nu ook op de 5 los sen haken), 19e toer: 8 stokjes, 20e toer: 6 of 7 stokjes. Over de 2 openingen, die door de lossen zijn ontstaan, haakt men een apart staar tje, direct boven de eerste opening, dat er dan overheen valt. Hiervoor haakt men: le toer: 8 stokjes (men haakt direct aan het lijfje), 2e toer- 7 stokjes, 3e toer: 6 stokjes. Plet lijfje wordt nu dubbel gevouwen en aan de verkeerde kant boven dichtgenaaid. Ook op zij moet het iets dichtgenaaid wor den om het kopje beter te kunnen zien. De vlerken: 30 lossen. Vervolgens haakt men 8 vasten, 8 stokjes, de rest dubbele stokjes. Nu haakt men 5 lossen, die men op het laatste stokje aan de andere kant dicht- hecht, zoodat een ringetje ontstaat. Men haakt 2 vlerken, die aan het smalste einde aan elkaar gemaakt worden en op het lijfje genaaid, even boven het staartje. De lussen: hiervoor heeft men noodig 3 stukjes karton, groot: 8 c.M. lang, 2 c.M. breed. Het volgende: 8 c.M. lang, 2% c-M. breeed en de derde 8 c.m. lang en 3Vfc c.M. breed. Men haakt: 65 lossen, pakt het smalste karton, legt de draad van voren naar achter over het karton en neemt een steek op en haakt de lus er doorheen, daarna werkt men het af als een vaste. Men doet zoo 20 lussen over het eerste karton, dan 20 lussen over het volgende karton en 25 lussen over het derde karton. Net als de vlerken wordt het lussen pa troon ook tweemaal gehaakt, en naait ze dan om de vlerken. Als men nu bij het ringetje komt legt men de lussen er ook langs, doch hecht het naar beneden toe vast. De snavel: 18 lossen; le toer: 18 vasten, 2e toer: 12 vasten, 3e toer: 10 vasten, 4e toer: 8 vasten, 5e toer: 4 vasten, 6e toer: 4 vasten, 7e toer: 2 vasten. Men vult dit stukje op met watten en naait het dicht, waarna de snavel aan het kopje wordt genaaid even boven de vlerken. De pootjes: 20 lossen, le toer: 20 vasten, 2e toer: 20 vasten. Dit wordt 4 maal her haald. Kuif en staart De kuif en staart maakt men van einden wol. De einden worden er aan geknoopt en voor de staart onder het apart aangehaakte lapje bevestigd. Hoe dik ker men de staart maakt hoe mooier. Nu voert men de papegaai met een lapje zijde en bevestigt de pootjes er aan, die over elkaar gekruisd erop genaaid worden. De oogen worden geborduurd van zijde of wol, b.v. een bruin rondje, met gele pupil letjes Van alles en nog waf Nu er dezen winter weer zooveel fluweel wordt gedragen, is het wel goed om eenige wenken te geven voor de behandeling er van. Als fluweel op de een of andere plaats geplet is, moet men 'n uit door midden snij den en met de vochtige snijvlakte over het geplette gedeelte wrijven. Vervolgens de stof aan de achterzijde bevochtigen en er met een heet strijkijzer over strijken. Het beste is om dit werk met z'n tweeën te doen. Als fluweel van goede kwaliteit is en het moet opgefrischt worden, dan zegt een oud huismiddel, dat men dit met zuiver wit zand kan doen. Men maakt het zand warm, strooit het op het fluweel en borstelt het met een sohoonen borstel tegen de vleug in er af. Het zand nog eens afschudden en het fluweel nog eens tegen de vleug in bor stelen. Spiegelfluweel mag niet tegen de vleug in geborsteld worden. Nat fluweel moet men afschudden en op hangen, om te drogen, daarna afwrijven met een doek, die met spiritus bevochtigd is en vervolgens gedurende vijf minuten met de keerzijde boven kokend water houden, zoodat de heet* damp door het fluweel trekt. In de nog vochtige toestand wordt het flu weel op een zacht voorwerp gelegd en met een stijven borstel afgeborsteld. Als de stof droog is nog eens naborstelen Sommige men 6chen doen dan een weinig amandelolie op den borstel. Ten eerste moet men zéér zui nig in het gebruik van amandelolie zijn, omdat het fluweel anders te licht stof op neemt en in de tweede plaats moet men óf het geheele kleedingstuk er mede bewerken óf het nalaten^ daar, doet men het bij een gedeelte, het met amandelolie bewerkte flu weel donkerder van tint wordt Voor veel vrouwen levert het altijd nog moeilijkheden op om katoen van linnen le onderscheiden. Beproefde huisvrouwen kun nen het op 't oog direct zeggen. Zij zullen u vertellen, dat linnen glanzend van opper vlak is, terwijl de draden meer gescheiden langs elkaar liggen zoodat 't weefsel dik wijls ongelijk is. Katoen daarentegen Is zeer gelijk geweven: de draden liggen schier zóó vast tegen elkaar, dat ze in elkaar ge weven schijnen; ook is het oppervlak wolli- ger dan van linnen en voelt het daardoor minder koel en fijn aan. Kan men het echter op het oog niet zien, houdt dan het weefsel tegen het licht en dan zal men zien. dat de linnen draden telkens verdikkingen vertoonen. Heeft men met half-linnen te doen, dan zal men kunnen zien, dat, terwijl het eene gedeelte der draden glad is, het andere dus die van het linnen gedeelte ook bovengenoemde verdikkingen vertoont. Als ge lekker koffie-extract wilt maken, doe het dan op de volgende wijze. Men be gint den vorigen avond: doe zooveel koffie in den filter als ge noodig meent te hebben en stamp deze zoodanig aan, dat de massa zeer stijf is. Giet er vervolgens bij kleine beetjes koud water op. Dit water doordringt de massa langzamer dan heet water en geeft daardoor een fijnere geur. Net zoolang opgieten^ totdat men voldoend* extract heeft. Wat aspic is, is lang niet algemeen bekend. Aspic is een doorzichtige massa, een soort van gelei, welke veel gebruikt wordt voor het versieren van koude visch- en vleeschschotels. Goed bereid is ze ook heel smakelijk. Men kan ze maken van vleeschbouillons, ook bijv. van zwoerd of varkenspooten. Gebruikt men varkenspoo- ten of zwoerd, dan wordt het product van zelf gelei-achtig, omdat deze dingen lijm- stoffen bevatten. Anders moet men wat gelatine bijvoegen. Laat 1 liter bouillon trekken met een stuk ui, wortel, peterselie, selderij, laurier blad en peperkorrels ongeveer 1 uur, voeg dan een beetje zout toe, het sap van een halve citroen en een halve d.L. azijn, onge veer tien blaadjes, in koud water geweekte en weer uitgeknepen gelatine en 1 eiwit. Verhit deze massa, onder kloppen, tot het kookpunt, giet ze 2 maal door een linnen of molton doek tot ze helder is en laat ze bekoelen, onder af en toe roeren. Wanneer ze drillig begint te worden behoeft u er niet meer in te roeren. Handige maniertjes Als ge glasneteldoek mooi stijf wilt heb ben, doe dan een weinig suiker in het spoel water. Als men zeemleeren lappen heeft, moet men die na het gebruik goed uitspoelen in schoon water ze goed uitwringen tot ze ge heel droog zijn en daarna kloppen. Als ze vuil worden, leg ze dan een poosje te weo- ken in lauw water, waarin een scheut am moniak, wasch ze er in uit en spoel flink na in schoon water. Zijn ze buitengewoon vuil, wasoh ze dan in een zuiver* zeepsoort uit. Daarna laat men ze langzaam drogen onder voortdurend voorzichtig oprekken. Kaarsvet verwijdert men op de volgende manier: men begint met het vet er af te breken; is het er goed af, dan neemt men een vlammenden lucifer en houdt dezen zeer dicht bij de vlek, het vet wordt dan door de vlam verteerd. Dit moet echter heel voor zichtig geschieden, wil men geen brand- gaatjes maken. Het is dus lang niet een ieders werk. Wanneer men nieuwe wollen sokken lang wil sparen, moet men ze op de volgend« manier behandelen: men neemt de kousen, legt ze op een strijkplank en bedekt ze met een vochtigen doek. Vervolgens strijkt men dien doek zóó lang met een heet strijkijzer, totdat al het vocht verdampt is. De kousen zullen dan veel langer meegaan. Wentelteefjes: 1 oud brood, 2y2 lepel cus- tardpoeder, 1 liter melk, 1 theel. kaneel of citroensap, 4 lepels suiker, slaolie. Maak van de custard nyt de suiker en de kaneel, met een deel der koude melk een glad papje zon der klontjes. Voeg daarna de rest van de melk toe en week hierin de sneetjes, al of niet van korstjes ontdaan, tot ze goed door trokken zijn. Zorg dat ze heel blijven. Bak ze daarna in heete olie lichtbruin en be strooi e met suiker. Broodschoteltje met abrikozen of appel moes: 1 halve liter melk, 125 gram oud brood zonder korst, 1 ei, 4 lepels suiker, half pond abrikozen, citroensap, halve liter water, 4 4 5 Iepels suiker^ 1 lepel aardappel meel. Week de gewasschen abrikozen een nacht in de halve liter water. Kook ze in dit water gaar, 10 min. Bind het vocht vrij dik met het aardappelmeel. Voeg suiker en ci troensap naar smaak toe. Week de stukjes Prima kwaliteit VISCH dat heeft JANSEN Keizerstraat 26 Telefoon 56175 brood in kokende melk. Voeg van het vuur de eierdooier en suiker toe en vermeng het dan met het stijfgeslagen .eiwit Bedek het brood van de schotel met abrikozen-moes, giet hierover de saus en garneer de boven kant met een paar achtergehouden abri kozen. KerrysauS: (bij rijst, macaroni, witte boo- nen of harde eieren) halve liter water, 2 bouillonblokjes, 3 afgestr. eetl. bloem, 2 af- gestr. eetl. boter, 1 uitje, een theel. kerry. Verwarm roerende op een zacht vuur de ho- ter, de bloem, de kerry en het fijngesnip perde uitje tot een lichtgeel papje, verdun dit, steeds roerende, met het water, waarin de bouillonblokjes zijn opgelost. Laat even doorkoken en giet ze dan door een zeef. Winterpotje van prei, knolselderij en san- sijsjes: 1 pond sausijsjes 1 flinke knolselde rij, 40 gram boter, 1 bos prei, V/2 pond aard appels, halve liter water, peper en zout, eventueel wat aardappelmeel. Schil de sel derij en snijd of rasp deze aan kleine stuk jes. Maak de prei schoon en snijd deze aan kleine reepjes, en snijd de aardappels even eens aan plakjes. Doe in een pan de helft van de aardappels, leg hierop de helft van de prei en de helft van de selderij, hierop doet men het water, de boter en de sausijsjes. Vervolgens legt men de rest aardappels er op, de prei en de selderij en teverjs wat zout en peper. Men laat dit een flink uur zachtjes stoven, af en toe roeren met een vork. Breng daarna het geheel op smaak met wat peper en zout en zoo noodig met wat aardappelmeel. Strooi desgewenscht voor het opdienen wat gehakte peterselie er over. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROO Nr. 746: gekleede japon voor oudere da mes. Als materiaal kan men zoowel wol als zijde gebruiken. De garneering bestaat uit een vestje van wit piqué of zijde in een af stekende kleur. Het model is zeer afklee- dend. Benoodigd materiaal: 5 meter van 90 cM. breedte. Het patroon is verkrijgbaar in maat 50: bovenwijdte 120 cM., taillewijdte 100 cM., heupwijdte 138 cM. Door het al of niet aanknippen van naden maakt men het patroon passend voor eigen figuur. Prijs: 30 cent per stuk. Nr. 778: aardig japonnetje voor jeugdige, slanke figuurtjes te vervaardigen van soe pele wollen stof. Benoodigd materiaal: 3 M. van 130 cM. breedte. Het patroon is te ver krijgen in maat 42: bovenwijdte 96 cM., tail lewijdte 74 cM., heupwijdte 104 cM. Door het aJ of niet aanknippen van naden maakt men het patroon passend voor eigen figuur. Prijs van dit patroon is 30 cent per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de „Af- deeling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij wDe Mijlpaal", Singel 91 te Amsterdam. Toezending zal geschieden! ontvangst van het verschuldigde bedrag, I ,v.ai kan worden voldaan in postzegels, per p« ger wissel of per postgiro 41632. we Aan de lezeressen wordt vriendelijk 1 ver zocht bij bestelling duidelijk het verlang 'n nummer en tevens naam en adres zoo v ledig mogelijk op te geven; men voorka Zjc daardoor onnoodige vertraging in de toed wa ring. ge< Gelieve de bestelbrieven voldoende te frj orïl keeren, daar zij anders niet door ons word ^ic geaccepteerd. lei Bovenstaande patronen zijn ook n« de maat te verkrijgen. De prijs is dan 70 c(- de per stuk. Verder leveren we niet alleen j tronen van door ons gepubliceerde model li za] doch van ieder gewenscht model. Toes ring van afbeelding of schetsje met verm vo ding van maten is voldoende. Prijzen ai deze patronen naar maat zijn: voor e mantel: 85 cent, voor een japon 70 cent, vd vo lingerie of kinderkleeding 45 cent en vd wc blouse of rok 35 cent per stuk. tol EINDELIJK UITKOMST! D ontsierende haartjes op kin i ent En «I)d re nog steeds niet 1 geprobeerd hebt? Dan ruit B verbaasd c(|n over het resultaat Dr Lo nil roe's ExpIlHtor. Dit electrlsch zwakstroom apparaat er llehtnet) verwijdert gegarandeerd pUoloos en ongevnarlUk inent de leelUk staande haartjes, daar de haarwortels gedood worden. Het eenige relllooze ontharlngsapparaat voor waarvan het gebruik uiterst eenvoudig geschikt dankhctulgini aanwijzing en geïllustreerde zonden door PrUs t S.23, compleet, i be«ü». V rangt welke U gaarne ,en. Tallooze et gebrolk» m J. VAN EFFRINK HILVERSUM 12 KamerL Onnesweg 489, TeL 6370, Postrekening 106484 Prijs Aed.-Indll' en bnltenlnnd f0.50 (fro.) bjj voorultbet. Dames, breit zelf Uw Onderkleeding! Voor 1.80 ontvangt U van ons merk „Dovesdown", hygiën. verp. in cellophane, voldoende wol voor het breien van een hemd en broek terwijl het patroon gratis Is. „DOVESDOWN", de ideale wol voor ONDERKLEEDING, is verkrijgbaar in do klenren: wit, blauw, rose en jaeger. Schrijf nog heden 2.— op onze Giroreke ning 46396 over met opgaaf van verlangde kleur en U ontvangt alles franco. SOPHIA GEMMEKEN, Heiligeweg 37, Telefoon 30866 AMSTERDAM-0. UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE N.V. Kanis Gunnlnk, Importeurs, Kampen ST00MWASSCHERIJ Th.BOMBEI OOSTMAASLAAN 93 Telefoon S2S ROTTERDAM HELDERHEID en AFWERKIN ONGE-EVENAARD I HAVERMOUT VLUGKOKEND 4Q CENT PER IO PONDSPAK H.V. tON. fFlif.RU „MFRCUR1US" - WORMERVEQL Breidt Uw klantenkring ui Adverteert in Voor Onze Vrouwer N PERZISCH TAPIJT? GOED eo GOEDKOOP bil 1 BESHIR" GOEDKOOP bH PERZISCHE TAPIJTEN STATIONSWEG 18A BOTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12