Jliruuie gfrtterijr (üoiiraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De spoorwegdrukte en onze courant GEDENKNUMMER Eere-Avond in de Residentie BMNDElSfl wmm SS EOVEHHAAGÉ Unicum in Haagsch Society Leven HOTEL- HAMDORFF Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksclie I zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5978 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166)Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 6 JANUARI 1937 aïfoertentieprij?en: Van I tot 5 regels!.17»/i EJke regel meer 0.221/: fhgezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer045 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 16e Jaargang Met het oog op de te verwachten groote drukte bij de Spoorwegen, kunnen wij onze lezers helaas NIET garandeeren, dat ze morgen hun krant op tijd zullen ontvangen, temeer waar de posterijen op dien dag de Zondags dienst doorvoeren. Het blad van Donderdag zal de feestelijkheden uitvoerig weergeven, terwijl de courant van Vrijdag het slot zal bevatten. Bovendien zal in onze bladen van Vrijdag een worden ingelegd. Inhoud en uitvoering zullen uitblinken. De illustratie zal keurig zijn. De Directie. Koninklijke Familie onder de gasten Zaal K. en W. bood een schitterende aanblik Het comité voor de luisterrijke viering te 's-Gravenhage van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard heeft gisteravond in het ge bouw voor K. en W. een eere-avond ge geven. De zaal bood een schitterenden aan blik. Tal van buitenlandsche vorsten en vorstinnen, gezanten van vreemde mo gendheden, ministers en andere autori teiten, de meeste vergezeld van hun da mes, woonden dezen avond bij. De hee- ren waren in ambtsgewaad of rok ge kleed en de dames in avond-toilet. De gasten van H. M. de Koningin arriveer den tusschen half negen en negen uur aan het gebouw. De Hertog van Kent kreeg'we derom een ovatie van het talrijke publiek dat zich langs de route van 't palcis Noord einde tot het gebouw had opgesteld. Even negen uur hield een hofauto met een Ko ninklijken standaard voor het Gebouw stil. H. M. de Koningin, het Prinselijk Bruids paar en Z.K.H. de groothertog van Mecklen burg stapten uit en werden in de hall van het Gebouw welkom geheeten door de com missie van ontvangst, bestaande uit gene- raal-majoor Wagner en de heeren F. N. V. Quant van der Hevden, Mr. Palte, A. Vrolijk, Jhr. D. G. de Graeff en du Buisson. H. M. was gekleed in een parel-griis robe en droeg het grootkruis eener Lippi- sche orde. De Prinses droeg een crême-satijnen robe en, evenals de Koningin, een tiara in het haar. Prins Bernhard droeg dé ceremonieele tenue van ritmeester der blauwe huzaren en het grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ter eere van de komst van de vorstelijke personen speelde een ensemble van leeraren en leerlingen van het Kon. Conservatorium voor muziek onder leiding van den directeur een compositie van Dr. Johan Wagenaar voor koperen blaasinstrumenten en pauken. Aan de arm van den Groothertog van Meck lenburg besteeg H. M. de trap, gevolgd door het Prinselijk Bruidspaar en begeleid door eenige heeren van het comité, om zich naar de Koninklijke loge te begeven. Teen de hooge fi-asten de loge betraden zette het Residentie-orkest het Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen staande werd medegezon gen. Vervolgens bracht het Orkest, dat door kap. C Walther Boer gedirigeerd werd, het Duitsche volkslied en het' Engelsche volks lied ten gehoore. Het programma werd geopend met n voor dracht van .Tkvr. Caudine Witsen Elias, die eenige strophen, gedicht door J. W. F. We- rumeus Buning en opgedragen aan het Prin selijk Bruidspaar, ten gehoore braiht. Het Residentieorkest speelde vervolgens hJt voorspel van 't derde bedrijf uit Lohengrm. Het orkest stond onder 'eiding van Dr. Peter van Anrooy en het koor werd gevormd door leden der Mij. tot bevordering der Toon- kunst, afd. 's-Gravenhage en oinstrekea. Hierna werden eenige volksliedjes uit ver schillende tijden door Harry van Oss ge zongen. die begeleid werd door Felix de Nobel. Darja Collin met haar dansgroep voerde hierna eenige indrukken uit het oude Wee- nen op. een ballet ontworpen op orkest-com positie van .Tohan Wagenaar, die het orkest diri" >p Er was hierna 20 minuten pauze. Wie er waren In de h'ofloge-hadden op de eerste rij van rechts naar links plaats genomen: de erf- groothertogin van Oldenburg, hertog, Adolf Friqdrich van Mecklenburg, de prinses, van Saksen Meipingen, hertogin Adolf Friedrich. de hertog van Kent, prinses Alice van Groot- Rrjttannië, de v.orst van Lippe, prinses Ju liana, prins Bernhard, H.M. de' Koningin, de groothertog, van Mecklenburg, de groother togin douairière van Oldenburg, de vorst van Waldeck Pyrmoiit, de groothertogin van Mecklenburg, de erfgroothertog van Olden burg, en de vorstin van Erbach Schönberg. Voorts bevonden zich in deze loge alle gasten van H.M. de Koningin, behalve dc moeder van Prins Bernhard, de aan hen toegevoegde dames en heeren, leden van het gevolg van- de vorstelijke aanwezigen en bruidsmeisjes en bruidsjonkers bij het a.s Prinselijk Huwelijk. In de overige loges op het balkon waren aanwezig nagenoeg alle leden van het corps diplomatique,- de president- van het perma nente-hof van internationale justitie, enkeie rechters uit dat hof, leden van de hofhou ding, de ministers, leden'van 't kabinet, de ministers van- Staat, Jhr. de Geer en Mr. Fock, de Indische vorsten en hun gevolg, de gezant te Parijs Jhr.. Loudon en de oud gezant te Berlijn, graaf Van Limburg Stirum, de president en de procureur-generaal van den. Hoogen, Raad, de voorzitter van de Ai- gemeéne Rekenkamer, dé loco-burgemeester van Den Haag,en de oud-opperbevelheibber. generaal Snijders. De meesten dezor autoriteiten'waren ver gezeld van hun dames. Voor de vorstelijke gasten waren achter het balcon buffetten aangericht. H. M. de Koningin werd de thee aangeboden door Jkvr. W. Quarles van Ufford en dé Prinses door Jkvr. D. van Reenen. De Verloving bij lantaarnlicht Na de pauze werd de Verloving bij lan taarnlicht, een operette van Offenbach, op gevoerd Het Symphonieorkest der Kon. Mil. Kapel, dat voor de begeleiding zorgde, wei;d door kap. C. L. Walter Boer gediri geerd. Het koor bestond uit leden van de Haagsche Onderwijzerszangvereen. Mevr. J. Meihuizen ter Braake voerde de regie. Ten slotte' werd een apotheose, welke tot uit drukking bracht een hulde van Nederland en de overzeesche gebieden aan het Prinse lijk. Bruidspaar, uitgevoerd.- De begeleidende HEDAIllES .INSIGNES 'KRANSEN TAKKEN rAtiv muziek, uitgevoerd door het Symphonieor kest der Kon. Mil. Kapel, versterkt door eenige leden van het Residentieorkest is op gedragen aan Prinses Juliana en Prins Bern hard en gecomponeerd door Dr. II, E. Ent- hoven. Het programma was hiermede ten einde. Nog werd het Wilhelmus gespeeld, dat door velen werd meegezongen. Spontaan bracht het publiek een lang durige ovatie aan H. M. de Koningin en 't Prinselijk Paar, aan wie door dezelfde heereii van ontvangst uitgeleide werd gedaan. HET VORSTELIJK HUWELIJK Prof. Haizenga genige Naar verluidt zou Prof. J. Hui zen ga zijn aangezocht om als getuige op te treden bij het huwelijk van Prinses Juliana ter ver vanging van den Prins van Wied die ver hinderd is de plechtigheid bij te wonen. Troepen wordon goed verzorgd De Gouverneur der residentie, luit pen. Jhr. W Roell heeft maatregelen getroffen, dat aan de materieele verzorging der 10.000 man troepqn, welke Donderdag a.s. uit al I e deelen van het land naar Den Haag zullen komen voor het militair eerbetoon, niets zal ontbreken, 's Morgens vijf uur zullen de mee'sten reeds in de' Residèritie aankomen 's avonds zullen zij ongeveer te zeven uur Den Haag weer verlaten. In verband met de koude, welke de mili tairen wellicht zullen moeten verdragen, zal ieder, een-half. ons candij ontvangen.- Dit is geschied op advies van den Geneeskundigen Dienst. Des middags zal hun een warme maaltijd worden verstrekt, bestaande uit snert,, waarin ;,de lepel recht blijft staan." Oorkonde van Russische emigranten Door de Russische Emigrantenvereenig;"<t te 'sGravenhago is naméns alle Russi sche'uitgewekenen, wonende inNederland aan Prinses Juliana der Nederlanden en Prins Bernhard aangebeden een oorkonde in het Russisch gesteld, van den volgenden in houd: 1 Koninklijke Hoogheid: De Russische uitge wekenen. die door den wil des Heeren hun vaderland moesten verlaten en in het gast vrije Nederland een tehuis hébben gevonden, sluiten zich op den dag van uw huwelijk van ganscher' harte aan bij- de vreugde van het Nederlandsche volk en verzoeken Uwe Koninklijke Hoogheid en Zijne Doorluchtige Hoogheid onze oprechte gelukwenschen te willn aanvaarden. Mógé de Heere God Uw Koninklijke H«x>g- heid en Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard een, lans leven van voorspoed en geluk schenken, tot welzijn en vreugde van uw volk. Deze oorkonde werd vervaardigd door Wladimir Bielkine in Oud-Slavisch schrift en gebonden in wit Afrikaansch leer met Russische'linten. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" H.M. de Koningin verleent kwijtschelding van straf BATAVIA, 5 Januari (Aneta/A.N.P.). H.M. de Koningin verleende aan de muiters van de „De Zeven Provinciën" kwijtschelding van hun straf. Naar men zich zal herinneren heeft de iiïuiterij plaats gehad in 1933. In het daar op volgende jaar zijn de muiters tot zware straffen veroordeeld. Op de indertijd in gediende gratie-verzoeken is toen afwij zend bès'chikt Thans heeft H.M. de Koningin blij Tijdens het spelen van de volksliederen K. en W. te Dén Haag. Van rechts naar Vorstelijk Paar en de Vorst van Lippe. op de gala-avond in het gebouw voor links zietmen H.M. de Koningin, het Schittering van kleuren en uniformen in K. en W. ONVERGETELIJKE OOGENBLIKKEN Warme ovaties voor de Koninklijke Familie (Van onzen eigen verslaggever) Een unicum in het Haagsche socie- tyleven, zoo kan de gisteravond in het gebouw van K. en W. gegeven gala-avond met recht genoemd wor den. H. M. de Koningin, het Vorste lijk Bruidspaar, alle officieele gasten van H. M-, waaronder de hertog van Kent, alle gezanten, Ministers, Mili taire en Rechterlijke autoriteiten, hooge ambtenaren en vele burgerlijke hoogwaardigheidsbekleeders waren aanwezig. Een schittering van costuuras en uniformen als men slechts bij zeer hooge uitzondering bijeen ziet. Officieel zou de avond om negen uur aanvangen, riiaar reeds om acht uur was het gebouw met zijn 2300 zitplaatsen voor het grootste gedeelte gevuld. De politie had buiten voor een goede af zetting gezorgd en alle maatregelen geno men om het. voorrijden der auto's vlot te doen verloopen. In de omgeving van het gebouw hadden zich duizenden verzameld om een glimp op te vangen van de weelde van kleuren en uniformen. Toen te ruim acht uur Minister Colijn met zijn echtgenoote arriveerde steeg uit de duizenden verzamelden aan den Z.O. Buitensingel tegenover het gebouw een en thousiast gejuich op, dat het karakter van een ovatie aannam. De in de zaal aanwezigen behoefden zich ondanks het lange wachten geen oogenblik te vervelen. Steeds kwamen nieuwe ge- noodigden en werden de namen en func ties van pas aangekomen autoriteiten van mond tot mond doorgegeven. In de loges namen aan de rechterzijde de diplomaten met hun dames plaats. Aan de linkerzijde de Ministers van Staat en der Kroon met hun dames. De Indische Vorsten en Vorstinnen met hun gevolg vormden een heel aparte noot tusschen al dit geschitter en geflonker van W'estersche pracht en praal. Zoo langzamerhand komen ook op het halkon. dat voor de Koninklijke familie en het gevolg is gereserveerd enkele gasten plaats nemen. Hel roode uniformen met effen grijs van de Duitsche. uitmonstering, de keurige toiletten der dames. Het wordt steeds levendiger en fraaier. De Hertog van Kent komt binnen, gekleed in donker Mari ne-uniform, de borst bedekt met ordetee- kenen. De diademen in het haar der Vor stinnen, hertoginnen, gravinnen en baro nessen flonkeren in schitterende pracht Heel de zaal is een en al oog. Zoo wordt het langzamerhand negen uur. De klanken van de bazuinen en pauken, die in de hal de Vorstelijke personen met een hymne van dr. J. Wagenaar verwel komen, zijn flauw hoorbaar. Kapitein Walther Boer heeft de dirigeer stok en als H.M., Prinses Juliana en Prins Bernhard, omstuwdd door vele gasten en leden der Hofhouding binnentreden wordt ons oude Wilhelmus ingezet en het enthou siaste meezingen door alle aanwezigen is als een welkom, dat men hier onze geliefde Vorstin en het Verloofde Paar toeroept. Dan volgt onmiddellijk het Deutsch- land-lied. Enkele stemmen zingen het mee. Bij het daarop aansluitende Horst Wessel-Iied hoort men bijna uit sluitend de muziek. Als daarop volgend ter eere van de Engelsche gasten het „God save the King" wordt ingezet, davert de geheele zaal van de zang. Als de Vorstelijke personen gezeten zijn wordt overgegaan tot de afwerking van het programma, waarvoor we naar het verslag elders in dit blad verwijzen. Het laatste stuk (Hulde van Nederland en de Overzeesche gebieden aan het Prinse lijk Bruidspaar) naar ontwerp en onder leiding van J. H. van Mastenbroek valt buitengewoon in de smaak. Onder de muzikale Degeleiding van Kapt. Walther Boer gaat het doek van het enorme tooneel o-pen. Dat is aanvankelijk geheel in het duister gehuld en langzaam, zeer lang zaam woïxlt het lichter, steeds lichter, tot we tenslotte in volle glorie op de achtergrond de Nederlandsohe Maagd tegen een fond van de gouden zon zien staaji. De Neder landsche vlag in de hand en het Nederland sche wapenschild tegen zich aan leunend. Waaiervormig naar yoren staan gelijkvloers de elf provinciën in hun kleederdrachten en met hun provinciale vlaggen geschaard. Vooraan staan pages met de wapens en kleuren van de groote Nederlandsche steden bekleed. Vanaf de verhooging waarop de Neder landsche Maagd staat loopt een breede Oranj est rook tot vooraan het podium. Op deze strook staat een enorme mand met blauwe seringen voorzien van Oranje en rood-wit-blauwe strikken. Een Schevening- sche visschersvrouw staat eenzaam daar achter. Dan naderen van beide zijden de verte genwoordigsters van onze Koloniën. Forsche negerinnen uit Suriname en .fragiele Javaansche vrouwen, alle in haar typi sche kleederdracht en dragende geschenken en wierook branders. Een groote bloemenmand wordt opgetild door de Scheven ingsche visschersvrouw, een negerin en een Javaansche en statig lang zaam naar voren gedragen, tot waar een doek ligt met het woord „Hulde". Daar neer gezet wordon de linten ontplooid en een blanke, een zwarte en oen bruine hand hou den Oranje en de Nederlandsche kleuren tesamen. Thans zet de muziek het Wilhelmus ln. Alle aanwezigen richten het gezicht naar de Koninklijke Familie en in een gevoelige ver tolking van ons oude Wilhelmus; wórdt ons Prinselijk Paar een ontroerende hulde ge bracht. Dan is het einde van den avond daar. De Koningin en het Vorstelijke Paar nemen af scheid van de gasten. Daarna buigen Zij zich over naar de zaal om een laatste groet te brengen. Maar zoo gemakkelijk neemt de zaal geen afscheid. Allen zijn opgestaan en luide hoera's weerklinken Een hoera wordt uitgebracht op het Verloofde Paar een hoera op de Koningin, één op Prinses Armgard (die niet aanwezig kon zijn) en een op Prins Aschwin. Aan het gejubel komt schier geen einde. Tót tweemaal toe wordt een „Lang zullen 'ze leven", ingezet. Het publiek juich', en zingt. Dankbaar en gelukkig staan d i Vorstelijke Personen te buigen en te danken en dan komt het einde. De Koningin ver trekt, Prins Bernhard geeft Prinses Juliana een stevige arm en een van de mooiste avonden in de rij van feestelijkheden in Den Haag behoort weder tot het verleden. kens het bovenstaande bericht aan de veroordeelden de nog uit te zitten straf kwijtgescholden. Men zal zich herinneren, dat in totaal 165 schepelingen van „De Zeven Provinciën" terecht stonden, van wie 31 Europeanen en en 134 Inlanders. Slechts één marinier twee de klasse werd vrijgesproken. In de groep „inlandsche hoofdmuiters" kregen er vier 18 jaar gevangenisstraf, de rest werd van 6 tot 15 jaren veroordeeld. Slechts één kwam er met lVa jaar gevange nisstraf af. In de groep „Europeesche hoofdmuiters" kregen de meesten twee tot negen jaar ge vangenisstraf, de leider korp. machinist Boshart kreeg 10 jaar. Van de meeloope-rs varieerden de straffen grootendeels van twee tot negen jaar. Voorts werd de commandant, een hoofd officier, die voor het Hoog Militair gerechts hof te 's Gravenhage terecht 6tond tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Verlichting en kwijtschelding van straffen BUITENZORG, 6 Januari (Aneta). De Gouverneur-Generaal verleende ter ge legenheid van het huwelijk der Prinses aan een zeer groot aantal veroordeelden hier te lande strafvermindering van twee a zes maanden, terwijl van straffen van kcrieren duur (restantstraffen) en geldboeten aan vele veroordeelden kwijt schelding is verleend. De concentratie bij het Lager Onderwijs Verslag van de Staatscommissie op komst Publicatie nog deze week De Regeeringspersdienst meldt: Bij Kon. Besluit van 11 Februari 1936, No. 15, werd een staatscommissie ingesteld met de op dracht te onderzoeken of pou wettelijke regeling kan worden getroffen om de con- centratie van bijzondere scholen voor al gemeen vormend lager onderwijs te ver wezenlijken op een wijze, die de bezwaren tegen paragraaf 12 van het wetsontwerp van 6 Augustus 1935 ondervangt De opdracht hield tevens in, eventueol voorstellen in die richting te doen, zoo mede voorstellen, welke betrekking hebben op de materie, geregeld in de wet van Augustus 1933, staatsblad No. 414. Het verslag, dat die staatscommissie op 16 December 1.1. aan de Koningin heeft uitgebracht, zal in den loop van deze week worden gepubliceerd. Een wetsontwerp, op den grondslag van dit verslag samengesteld, heeft het departement van onderwijs, kansten en wetenschappen verlaten. MOTORWAGEN ONTSPOORD OP GOUDSCHE STATION Groot ongerief het gevolg Geen schade Op het Goudsche stations-emplacement is gisteravond een motorwagen ontspoord, waardoor groot ongerief ontstond. Een motorwagen van de lijn Gouda Bos koop, Alphen. Leiden liep omstreeks 5 uur bij het rangeeren, door het ontijdig trekken van een wissel, even buiten 't perron uit de rails, waardoor het voertuig dwars over de sporen kwam te staan. De ontsporing ge schiedde wel op een zeer ongelegen punt, want niet alleen het kopspoor, waarop de treinen, naar en van Alphen a.d. Rijn ver trekken en aankomen, maar bovendien het hoofdspoor van Rotterdam en Den Haag naar Utrecht werd versperd. Hierdoor moes ten de treinen voor Utrecht over een zijspoor binnen geleid worden, om een eind verder op het hoofdspoor te komen. Het was hier door niet mogelijk de treinen van Rotterdam en Den Haag in Gouda te koppelen, zooals altijd gebeurt, waardoor zij thans apart naar Utrecht moesten worden doorgevoerd. De treinen van en naar Alphen werden over het ander hoofdspoor geleid.. Verschillende VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Gister is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een eere-avond gegeven. Het verslag van de Staatscommissie inzake de concentratie bij het Lager On^ derwijs. De Residentie in afwachting van de groote feestdag. Aan de muiters van de „Zeven Pro-» vinciën" is gratie verleend. De gemeenteraad van Rotterdam is begonnen met de behandeling van het Tunnelplan. De weekstaat van de Nederl. Banlc laat een sterke vermindering zien van de beleeningen. Nabij Lunteren zijn twee knaapjes on der zand bedolven en gestikt. Het kerkelijk jaar 1936 (II)* De Britsche regeering heeft te Berlijn en Rome aangedrongen op een spoedig antwoord inzake de Spaansche vrijwilli-, gerskwestie. De Duitsche admiraal in de Spaansché wateren heeft een nieuwe nota aan de volksfrontregeering te Valencia gezonden* Arita verdedigt in een radio-rede het Japansch-Duitsche anti-communistische verdrag. Mist vormt opnieuw een belemmering voor het nationalistische offensief tegen Madrid. De sleutel tot succes hebt Gijzelf in handen! Ontwikkel Uw Persoon lijkheid door dc Pelman- Training. Vraagt ons gratis hoekje No. 20. PELMAN Instituut Damrak 68 - Amsterdam treinen op dit baanvak werden 's middags opgeheven. In verband met het zeer drukke reizigers- vervoer naar en van Den Haag kostte het het spoorwegpersoneel groote moeite het verkeer in goede banen te leiden, maar met hard werken is dit gelukt, al viel uiteraard eenige vertraging in den treinenloop niet te vermijden. Uit Utrecht is een ongevallen- trein gekomen. Eenige uren later had men den ontspoor* den wagen weer in de reils. Schade heeft het ongeval niet veroorzaakt De botsing te Haren Het slachtoffer overleden De 40-jarige Honebeek uit Glimmen, die het slachtoffer werd van een autobotsing aan de Verlengde Heereweg te Haren bij Groningen, is gistermiddag aan de bekomen verwondingen overleden. WONING UITGEBRAND Aan den Leidschen straatweg te Veur is brand ontstaan in de woning van den koop man A. v. d. G. Het peiceel is nagenoeg ge heel uitgebrand. Er wordt vermoed, dat brandstichting in het spel is. De marechaussee te Wassenaar heeft de eaak in onderzoek. De Stadt-Schanke Leidschcplelo 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER I DINER 4 gangen I 6 gangen 75 c. 1— 1.25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIEI LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN T.l.leo. 552395 D E g.lRg.nh.id voor Uw Pirtijtn, Congressen e. d. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1