'A Jaarvergadering van het N.C.G.V. HOEST Siroop Famel allehen 8 MAANDAG 4 JANUARI 1937 DERDE BEAD PAG. 9 NED. CHR. R(EiS) VEREEN. De algemeene vergadering te Utrecht Zaterdag J.l. hield de Ned. Chr. Reisver- teeniging haar algemeene vergadering in hotel Noord-Brabant te Utrecht. Van de openingsrede van den Voorzitter der Vereen. Dr. A. van Deursen gaven wij reeds verslag, Aan de rede ging een begroetingswoord vooraf onder leiding van Dr D. M. Hoogland, den voorzitter van de afd. Utrecht. Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin en het .Vorstelijk Bruidspaar. De voorzitter herdacht nog de overleden leiders der N. C. R, V., waarna met de werk zaamheden begonnen werd. Mededeeling werd gedaan van het feit, dat Ds. W. F. M. Lindeboom Czn., van Se- roosk-erke (Walcheren) zich niet herkies baar stelt als bestuurslid. Na stemming werd besloten deze vacature niet onvervuld be laten gedurende een jaar. (De mededee ling was n.1. zeer laat binnengekomen). Bestuursverkiezing In het hoofdbestuur werden herkozen de heeren Dr J. van Bruggen (Heem stede), H. A. Dijkstra (Den Haag) en T. K. Roos jen (Bloemendaal). In de vacature, ontstaan door het bedan ken van Ds Lindeboom is gekozen de heer C H. Sonnevelt te 's-Gravenhage. De voorzitter uitte woorden van hartelij- ken dank voor het werk dat Ds Lindeboom yoor de N-C.R.V. heeft verricht. Hij is een krachtige persoonlijkheid voor de vereeniging geweest. Het jaarverslag van den secretaris,, den heer J. C Risseeuw, werd goedgekeurd. Bij de bespreking van het jaarverslag van den penningmeester, den heer van Dijk, werd door eenige leden aangedrongen op verhooging van de post „Propaganda'. Hoe wel het hoofdbestuur doordrongen is van de groote beteekenls van het voeren eener krachtige propaganda, kan om financieele redenen deze post niet verhoogd worden. De rekening sloot ditmaal nog met een klein batig saldo 297.46). Op voordeelige wijze zal echter een flinke propaganda ge voerd worden. De balans per'30 Sept 193b sloot met een bedrag van f 37.899.08. De rekening werd goedgekeurd. Volgend jaar zal de algemeene vergade ring te Amsterdam worden gehouden. Bij de bespreking Reisplan 1937 werd ge wezen op het gevaar dat bestaan kan bij het te goedkoop reizen. T<er wille van de concurrentie mag men geen sleohte accomodatie op reis hebben. Voorts werd gevraagd of het niet moge lijk is dat een reis naar de Wintersport ge organiseerd kan worden. De secretaris wees erop dat do beste pro paganda is: goedkoope reizen. De reissom- men moeten naar beneden omdat er veel concurrentie is! Namens de Reizen-Commissie zal bi] het Hoofdbestuur een voorstel worden inge diend om reizen naar de Wintersport te organiseeren. Er zullen meerdere Jeugdreizen worden georganiseerd. Bij het hoofdbestuur werd erop aange drongen in samenwerking met de andere Reisvereenigingen te trachten om de bepa lingen voor reisgroepen welke in Duitsch- land gelden, wat spepeler te maken. De voorzitter zegde toe deze aangelegen heid nader te zullen behartigen. In het reisprogram voor 1937 is opgeno men een reis naar Florence en Rome. Van deze „nouveauté" wordt veel verwacht. Voorts staan op het programma reizen naar Lippe-Detmold, het land van Prins Bernhard! De wenschelijkheid werd uitgesproken dat het Vereenigingsorgaan „Ons Reis- b 1 a d" inplaats van eenmaal per maand, in do toekomst weer iedere veertien dagen zal verschijnen. Het Hoofdbestuur zal hieraan volledige aandacht schenken. De afd. Amsterdam trok haar voorstel betreffende de veertiendaagsche verschij ning van het Orgaan, in, Door het Hoofdbestuur waren uitgebreide -voorstellen ingediend om uitbreiding te geven aan het arbeidsgebied der Vereeni ging. Dit voorstel omvat o.m. medewerking te verleenen aan privé-reizen, een ...hotel plan", medewerking aan reizen in gesloten groepen en exploiteeren van kampementen. Na breedvoi-Vige discussie en toelichting werden de Bestuursvoorstellen z.h.st. aan vaard. Na rondvraag werd de vergadering ge- Sloten. HONDENVOER „VLUG" rijst met vlees en groenten niet koken 30 CENT PER PAK VAN 1 K.G. VRAAGT UW WINKELIER Er zal een film gemaakt worden Zomerconferentie te Lunteren Leerzaam referaat van Ds. Bos „Het jaar, dat heenging, was voor het Verbond een kalm jaar, waarin van verschillende kanten en op onder- soheiden wijze aan den opbouw daar van werd gewerkt. Met ons werk be strijken wij een terrein, waarop zoo licht het menschelijk kunnen, de men- schelijke prestaties ia de hoogte wor den gestoken. Daarbij komt, dat het gebied der lichamelijke oefening in den ruimsten zin een terrein is, waar in het wereldleven te, veel aandaoht aam gewijd wordt. De herleving van die. in den grond heidensche cultuur, die vaak op suggestieve wijze niet nalaat haar invloed uit te oefenen, vooral op de jeugd, is een groot ge vaar voor onze beweging. Niet altijd komt het uit, dat zij in levensopvat ting diametraal staat tegenover die, welke daaraan ten grondslag ligt". Aldus sprak de heer J. J. Adriaanse, voorzitter van het Ned. Lhr. Gymnasthk- verbomd bij den aanvang van de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van dat Verbond. 7. 7. Adriaanse Op het hoofdgebouw van het Leger des Heils te Amsterdam, zoo vervolgde hij, staat in vlammende letteis: ,.De wereld voor Go". Als wij over dit woord gaan nadenken vraagt men zich af, of dit werkelijk zoo is. ,Is het voor» ons vaak niet zóó, dat wij in de uitingen vaa het aardsche leven zoo vaak dingen zien, die zich tegen God rich ten, is ons aardsche leven in het algemeen niet bepaald anti-Christelijk? Gelukkig de wetenschap, ontleend aan den Bijbel, dat worden gegeven, die Hem alleen toekomt, in de eindtriomf ook aan God de eer zal In dat besef zullen wij ook de moed niet verliezen, maar telkens weer terugkceren tot de Bron, waaruit wij ons levenswater putten, d'an zullen wij gesterkt onzen weg vervolgen. Het nieuw jaar ingaan met nieuwe kracht en naar de mate onzer krach ten op bescheiden wijze het eenvoudige werk, dat God in orxs Verbond op de schou ders heeft gelegd, volbrengen en trachten tot Zijn eer. maar ook alleen in Zijn kracht daarin werkzaam te zijn. (Applaus). Mededeellngen werd aan hef Koninklijk Bruids paar een telegrafische gelukwensch te zen den. Geestdriftig werd na dit besluit ons Volkslied gezongen. Aan de vereenigingen Sparta, Wilhelmina (Emsdhedé), AohMles, W.I.L. (Almelo) en O.V.K. zal een plaquette worden aangebo den, in verband met hun 25-jarig lidmaat schap. Door de Ned. Vereen, van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden is aam het Ver bond een zilveren brug aangeboden. Met damk werd dit geschenk door de vergade ring aanvaard. In 1937 zal in de Geldersch- Overijselsche gew. organisatie gekampt wor den om deze brug en daarna in andere ge westen. Tot eerelid werd benoemd de heer L". v atenburg. Jaarverslagen Blijkens het jaarverslag van den secreta- westelijke leden met een totaal van 13210 ris, den heer J. de Haas te Zaandam, telt het verbond 52 bondsleden en 36 ge leden. Het aantal bondsleden loopt terug, terwijl dat der gewestelijke leden stijgt. Een breed verslag werd uitgebracht door het Bondspropagandabureau. Met mede werking van de gewestelijke propagandiste werd veel verricht. De inkomsten bedroegen, volgens het ver slag van den penningmeester, den heer M. Z. de Pagter, van Den Haag. over 1936 ƒ3009.31, he tsaldo bedroeg ƒ26.50. Door den secretaris van de Bondstechni- sche Commissie werd medegedeeld, dat de openluchtsport drukker dan voorheen be oefend wordt. Een nieuw tuincostuum voor dames werd ontworpen. Den heer G. Burgwal, die de commissie verlaat, werd dank gezeed voor zijn werk. De redacteur van het orgaan, de heer Joh. de Vries van Den Haag, drong aan op meerdere medewerking. De heer J. de Man bracht verslag uit als bestuurder van het toestellenfonds. Naar aanleiding der uitgebrachte verslagen '-er- den enkele vragen gosteld. Na beantwoor ding, werden alle verslagen goedgekeurd en de resp. functionarissen dank gebracht voor hun arbeid. Contributieregeling 1937 De inkomsten van het verbond moeten grooter worden en een tekort van ƒ330, dal het orgaan heeft opgeleverd, moet gedekt worden. Door het Bondsbestuur werd voor gesteld door contributieverhooging het te kort te dekken. Enkele tegenvoorstellen kwamen uit de vergadering. Ten 6lotte werd de cootributleregeling voor 1937 aiö volgt vastgesteld: voor leden niet abonnees op het orgaan ƒ1.10, voor leden abonné op het orgaan ƒ1, adspirant- leden van 1417 jaar ƒ0.20, id. van 12—lt jaar ƒ0.10, alles per jaar. Voor de deelname aan de turnmarschen zal een bedrag van een kwartje per drie marschen voortaan gestort moeten worden. De bondsbestuursleden, de heeren J. J. Adriaanse (voorzitter), M. Z. de Pagter (P3n- •ningmeeeter)en J. de Man (commissaris) werden bij acclamatie herkozen. In de bondstechnisohe commissie werd gekozen de heer H. H. Da llem an, te Bussum. Referaat Ds Bos In de middagvergadering sprak Ds Bos. Ned. Herv. predikant te Den Haag, over het onderwerp: „AIzoo werd de mensch tot een levende ziel". Het probleem van ver houding van lichaam en ziel, aldus spr., is zeer boeiend en steeds actueel. In het wijs- geerig denken vindt men t.o.v. dit vraag stuk twee stroomingen, nl. bet idealistische (meo-pldtonisme) cn materialistische stand punt. Spr. ontwikkelde nader het ,neo-plat> nische standpunt. Daarin is het lichaai het ongoddelijke, het matcrieele; de zi«l wordt overschat. Het lichaam, het onstof felijke moet overwonnen worden. Bij de Grieksche moralisten vindt men daarom eenerzijds een zich geheel uit te-ven, om het lichaam te dooder.; anderzijds vindt men een ascetische houding. Deze laatste hou ding beheersoht tot op dit oogenblik het Roomsche denken. De materialistische houding is in dezen 1 ijd-ook- aetueelHet eeroig werkelijke aoht- men de materie, het waarneembare. Ziel kundige verschijnselen acht men materie- verschijnselen. In Karl Marx vindt men deze wereldbeschouwing weer. Het ideëele ontkent men. De exponent vind/t men in de secularisatie, waar de mensch gezien wordt als een product van zijn tijd in den meest letterlijken zin. Lichaamscultus, rastheorieën zijn het gevolg. Tusschen de materialistische en idealisti sche houding ligt onze Bijbelsche houding De uitdrukking: een mensch heeft een lichaam en een ziel, is zeer onbijbelsch. Dit dualisme is Grieksoh en doet het accent te zwaar leggen op lichaam of op ziel. Wij handhaven de eenheid van lichaam en zielalzoo werd de mensch tot een le vende ziel. rru2AV het door artsen aanbevo- - Icn geneesmiddel, dat het slijm losmaakt, de hoer* kalmeert en de lucht Vrëag^te^oordee^w^Uv^dokterl sw De mensch is niet de geseculariseerde mensch. De mensch heeft een afkomst en een toekomst Geen enkel stuk van ons ie- ven kunnen we los maken van God en Zijd heerlijkheid; wij zijn Zijn schepsel, beeld dragers Gods. De mensch in zijn geheel ligt onder het óórdeel; niet alleón het lichaam. HIJ verlost ons straks van de zonde, niet van het lichaam. In de wederopstanding ontvangen wij een nieuw lichaam. Door Jezus Christus wor den we opgewekt als mensch. Het lichaam heeft dcnzrifden nadruk als de ziel. Spr. besloot met te wijzen op de moeilijk heden, die den Verbondsarbeid heeft, niet bepaald in de geseculariseerde wereld, maar vooral in de kringen, waarin de Rijbel als richtsnoer voor het leven geno men wordt N.C.G.V.-film Het bondsbestuur stelde voor, een N.C G.V.-film samen te steBen. De kosten zullen ongeveer ƒ4000 bedragen. Voor aankoop en samenstelling van de film zal een finan cieringsfonds gevormd worden. Reeds ƒ1200 is voor dit fonds gestort Van de bruto-ont- vangsten zal 50 afgedragen moeten wor den aan de film commissie. Ter vergadering zegden 40 vereenigingen het organiseeren van een voorstelling toe. Door het aanne men van het film-voorstel zijn de andere vereenigingen automatisch verplicht tot hel geven van een voorstelling. Een voorstel tot het organiseeren van een zomerconferentie te Lunteren, werd aan genomen. Het voorste! Vaardig en Sterk te Velp om het bondsorgaan zonder meer af te schaffen werd zonder discussie verworpen, evenals een voorstel tot het uitgeven van een or gaan in combinatie met C.K.B. en C.N.V.B Aan het einde van de vereradering sprak de heer J. van- Kinsbergen, van Utrecht, den voorzitter toe en zegde hem dank voor de goede leiding. De vergadering werd vervolgens gesloten. HET SCHAAKTOURNOOI TE HASTINGS Fine nog ongeslagen Aljechin op dreef gekomen De uitslagen van de partijen in de zesde ronde van het tournooi te Hastings waren: Vidmar—Vera Menchik AljechinSir Thomas 1—0 KoltanowskiTylor 10 EliskasesWinter 10. FeiginFine 01. De reservegroepen De Groot, die in de reservegroep a met vier uit vijf partijen leidde, stond er in de zesde ronde met wit tegen Prins spelend, bij het afbreken niet zoo goed voor. Na dé ïïèrvat-~ ting won Prins. In groep b was het een minder goede dag voor onze landgenooten. Landau verloor fnet wit tegen Bowen en Scheffer met zwart van den Belg Devos. Van Seters en Michell eindigden in remise. De nederlaag van Landau kostte den Nederlandschen kampioen de leiding. De uitslagen waren: Re&orvegroep a, zesde ronde: De Groot Prins 01. Reservegroep b, zesde ronde: Devos Scheffer 10; Van SetersMiohell VzVi\ BowenLandau 10. De vierde en de vijfde ronde Over de partijen, gespeeld in de vierde ronde, vernemen wij nog het volgende: Aljechin is ineens op dreef gekomen. Hij won twee partijen op een dag. In een Caro- verderiiging bracht hii tegen Winter een pion-offer, welk door Mieses vroeger reeds diepgaand was geanalyseerd. De Engelsch- man stond geheel vreemd tegen deze va riant; in wanhoop offerde hij een pion. Eenige zetten later kon hij opgeven. De afgebroken partij tusschen Feigin en Aljechin nam een onverwachte wending. Aljechin had remise verwacht, doch zag plotseling een kans, na een fout van zijn tegenstander, om den vijandelijken koning mat te zetten. Niet minder dan 95 zetten telde deze partij. Aljechin staat nu een halve punt achter op Fine. Een fijn staaltje schaak-psychologle De Amerikaan leverde in de vierde ronde een fraai staaltje schaak psychologie. Hij had de partij tusschen Vera Menchik en Thomas uit de eerste ronde goed bestu deerd en kwam daarbij tot de ontdekking, dat, alhoewel Thomas met zwart spelend de partij had gewonnen, de opening slecht behandeld was. Hij stelde nu Thomas in staat dezelfde variant te spelen, mot dien verstande, dat de Amerikaan beter speelde dan de wereldkampioene. Zoo moest de En- gelschman de vlag strijken. Fine had sterkere tegenstanders voor de boeg dan Aljechin, zoodat hun kansen na vier ronden nog als gelijk moeten worden beschouwd. Vidmar en Eliskases schoven een snelle remisepartij. In de vijfde ronde wonnen Fine en Al jechin beiden. Vera Menchik geraakte tegen Aljechin spelende spoedig in een moeilijke positie. Zij verloor een pion en na 36 zetten was het pleit beslecht Fine speelde in den stijl van Flohr: eerst bezorgde hij zijn tegenstander een zwakken pion op d5 en vervolgens wist hij dezen pion te winnen. Toen Tylor bovendien nog enkele zwakke zetten deel viel ook hier de beslissing vrij spoedig. Vidmar deed niet veel moeite om togen Winter op winst te spelen. De partij ein digde in remise, evenals die tusschen Elis kases en Thomas. Vera Menchik—Aljechin De partij tusschen Vera Menchik en Aljechin had het volgende verloop: Wit: Vera Menchik. Zwart: Aljechin 1. d2d4 d7d5; 2. Pgl—f3 c7—c5; 3. c2 c4 e7e6; 4. e2—e3 Pg8—f6; 5. Pb1—c3 PbSc6; 6. a2a3 Pf6—e4; 7. Dol—c2 Dd8 e5f; 8. Lel—d2 Pe4Xd2; 9. Dc2Xd2 c5X d4; 10. Pf3Xd4 d5Xc4; 11. Pd4Xc6 b7Xc6; 12. LflXc4 Lf8—e7; 13. 0-0 0-0; 14. Dd2— e2 Ta8bS; 15. Tfl—dl Le7—f6; 16. Tal—cl c6c5; 17. Lc4d3 Lc8—b7; 18. De2—c2 g7 -g6; 19. Pc3b5; Lb7—d5; 20. Dc2Xc5 Lf6 Xb2; 21. Pb5—c7 Da5Xc5; 22. TclXc5 Ld5 b3; 23. Tfl— bl Lb3—a2; 24. Tbl—al; TfS d8; 25. Pc7—h5 a7—a6; 26. Pb5—d4 Lb2X d4; 27. e3Xd4 To8Xd4; 28. Kgl—fl Tb8—b3; "1. Kfle2 Th3Xa3; 30. Ke2—el Tc4—d5; 31. Tc5c8f Kg8g7; 32. Kei—e2 La2—b3; "1. Tdld2 Td5—e5t; 34. Ke2—f3 Lb3—dóf; 35. Kf3—f4 Te5h5; 36. Opgegeven. De Revanchewedstrijd EuweAljechin FiDe secondant van onze landgenoot Dr. M Euwe, onze wereldkampioen schaken, heeft als secondant voor zijn in September van dit jaar in ons land te spelen revanchewedstrijd tegen Dr. A. Aljechin, den Amerikaanschen mees ter Rueben Fine gekozen. Dr Euwe heeft zijn besluit in een schrijven aan Dr Aljechin medegedeeld, die zich ge- heej met deze keuze heeft kunnen vereenigen. j; De vroegere wereldkampioen heeft zijn keuze inzake het secondantschap nog niet bepaald. De mogelijkheid hiervoor den Zweedschen meester Stahlberg te ne men heeft Aljechin nog niet verworpen. Werhlijk kwaliteit waar deer en Dan: Conserven „BLOM"begeeren" DINSDAG 5 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble. 10.00 Mor genwijding. Gram.pl. 10.30 Vervolg van 9.00. 11.00 Huish. wenken. 12.15 Wiener Gitarre-Kammermuzik-Trio. 1 00 Om roeporkest. 3.00 Knipcursus. *.00 Piano recital. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kirderen. 5.30 Omroeporkest en Baarnsch Meisjeskoor. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 „Juliana van Stolberg op de Dillenburg". 7.30 Engelsche les. 8.00 Ber. ANP. 8.10 AVRO's Bonte Dinsdagavond- trein. 10.00 Meteorologische causerie. 10 15 Eere-avond in het Gebouw van K. en W. te Den Haag. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM n 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-Melodisten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Orkest. 7.15 Causerie over Drieko ningen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO- Symphonieorkest. 10.15 Eeieavond in het Gebouw van K. en W. te Den Haag. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orkest van het Royal Theatre te Birmingham. 12.50 Kwintet. 1.40 Orkest. 4.20 Actueele cau serie. 4.40 Orkest. 5.35 Septet. 6.45 Orgel spel. 7.30 Strijkkwartet. 7.50 „The shop ping public". 9.40 BBC-orkest en cello. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Parijsch Ka merorkest. 5.50 Kamerorkest. 9.05 Opera uitzending. KEULEN 456 M. 11.20 Fabrieks-orkestcon cert. 12.35 Omroep-Amusementsorkest. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 4.20 Ka mermuziek. 5.20 Graim.pl. 6.00 Omroep- kleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 1.30 Omroepkleinorkest. 5.20 Omroeporkest. 8.20 Salon-orkest. 484 M.: 12.50 Omroepkleinorkest. 1.50— 2.20 Gram.pl. 5.20 Orgelconcert. 8.20 Om- roepsymphonie-orkest DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 „La Boihème", Puccini. 9.50 Oude muziek. VOETBAL DE C.N.V-B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag 2 Januari Afd. Zwolle. Klasse 1: Volharding- Stormvogels 9—0, SportclubDOS 2—0 Klasse Ilia: Vitesse 1Vitesse 2 1—6. Afd. Twente-West Junioren;. DGS 6 —Volharding a uitgesteld. Afd. Twente-Oost. J unioren: Sparta b-» Sportlust a 1—6. i DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 73. „Gauwer! Gauwer!" schreeuwen we het hardst. Opnieuw legt de voerman er de zweep over en... boem. meteen botst dp slee tegen een afgehouwen boomstronk. Ze vliegt een heel eind de hoogte in en wij, die er niet op verdacht zijn worden er in vólle vaart afgeslingerd. We scheren 'n heel eind door de lucht en rollen dan langs de vlakbij lig gende helling naar beneden. 74. Kolossaal, wat 'n buiteling maken we! Als we eindelijk blijven liggen, zeg ik: „Gauw. wegkruipen!" En zonder zelfs maar naar boven te durven zien, waar de uil is, steken we onze kop in de sneeuw en graven er ons zoo diep in weg, als we maar kunnen, 't Is alles in een oogenblik gebeurd. Als 't nu maar niet te lang duurt, want we krijgen 't onder de sneeuw al gauw tamelijk be nauwd. Wordt vervolqd) VERHAALT.UIT -HETö Dil*ANDSCHE yfsSCHERSUEVEN ^Wan TÖJLINGEN DOl (45 Hij loopt enorm. Onze 130. Soms een kleine afwijking, als hij een por krijgt. Direct ligt-ie weer in z'n streek. Toch mot je opletten, 't Is niks voor een stuk water om alles in puin te slaan, 'k Heb 'et eens ondervonden, 'k Was matroos op een logger, 'k Sta op wacht met een maat. Een fijne vent. Een kerel. Vol leven en toch niet uitbundig. Eén met zeker heid. Wist, waar hij an 't eind naar toe ging. En daarom was zijn leven waarachtig. Hij hield ervan met hart en ziel, omdat hij er van scheiden kon. 't Was rauw weèr dien nacht. Opeens zegt hij: Wil je thuis de groeten doen en vertellen, dat alles vrede is? Ik, sprakeloos. Wil je dat doen? vraagt hij me. Waarom? Omdat ik niet meer thuis zal komen. Ik weet het pertinent. Hoe? Onverklaarbaar. Ik durfde, nee kon niet lachen, niet twijfelen. Aan 't end van onze wacht ga ik beneden waarschuwen, kom terug. De boot schokt, er kwakt een zee over. En m'n maat is verdwenen; Alle Hens! Wij gezocht, niets ontdekt. Wonderlijk, zoo zeker die man in zijn geloof stond. Kijk, dan mag het orkanen, het slaat je niet uit je roer". Ze stonden schouder aan schouder. Ze zagen elkander nier aan. Hun oogen, in smalle spleten, tuurden naar het kluifhout, of naar de schommelende kompasroos. Hun taak was het schip te besturen, veilig en correct. Het was geen gelegenheid om elkaar in de oogen te zien. Het werk eischte aandacht. Hun handen, in ruige wanten, klemden zich om de roerstrengen. Hun beenen bogen zich door op het wiegelend dek. Ze balanceerden de lichamen. Het olie-schoeisel schiffelde bij iedere aanraking met helmstok en touwen. Dotten schuim petsten op de naar voren gestrekte koppen. Het water spoelde langs de peknaden, stroomde uit de spuigaten, en klotste weer weg. Bij tijden golfde het sissend van boord tot boord. Woedend knaagde het aan de gesjorde luiken. Vruchtelooze poging. Toch liet het niet af. Koppig keerde het weer. Hest bleef buit zoeken. De hemel was dik door grijze wolken. Sporadisch boorde het maanpartje door een vlossige strook. Om het schip was de zee melkwit. Voor en achter en opzij gleden slierten witte verband- reepen. De Noordwester veegde over de schuimspitsen en smeet een waternevel op den logger. Die schudde er zich onderuit evenals de mannen op zijn achterlijf. De wind rukte aan de nekkleppen van de Zuidwesters. Boosaardig en zonder zin. Want riempjes knelden om een vierkante en eep ronde kin. Dan tornde hij aan, de boordsels der zeilen. Maar cfe luiken weerstonden de gierende rukken. Grimmig retireerden ze in hun schuilhoeken. Gereed om toe te springen, zoodra de kans zichtbaar was. Manus keek door de lichtkap van het achteronder, waar de scheepsklok hing. Een milde glimp schoof over het gelaat van den stuurman. Is het tijd? Ja stuur. Zal ik ze gaan porren? Beljaat! De nieuwe wacht kwam op. Oliejassen, gummilaarzen: Hein en Jochem. Hoe is het? vroeg Hein. Tot nou tamelijk, antwoordde de stuur. Wat je tamelijk noemt. Beesteweer, zei Jochem. De stuurman klopte hem op den schouder. Kerel, wat mot dat een belabberd leven zijn. Hè?! Krek, wat ik je zeg. Goeje wacht lui! Maf ze stuur. Maf ze Manus! Ook zoo! wenschte Jochem verstoord. De schipper lag wakker. Hoe is het boven? Stoplucht. Ruige zee. Maar 't gaat. De schuit houdt zich goed, wat? Zeker! De stuur schopte z'n laarzen in een hoek, hing z'n jas aan een spijker, kroop in kooi. Er zit gang achter. Dat geloof ik graag. De ouwe kar doet voor geen jacht onder. Hij snijdt natuurlijk, dat het een lieve lust is. Als het maar niet tè bar wordt. Anders motten we nog zeil minderen. Op 't oogenblik nog nfet nöódig." Straks eens kijken, wanneer ze me komen kloppen. In het vrondel gluurde Kees naar Manus. Hij was ont waakt door het gestommel en kraken van de trap. Pst! Hé! Manus!, fluisterde hij Rauw an dek? 't Is slim hoor. 'k Wou, dat 'k eens mocht kijken. Ben je dwaas. Als je over den muur slaat't Is donker. Niks gedaan hoor. 'k Ben blij, dat ik beneden ben. Is er nog koffie? t Zal wel. In de ket*»!. 'k Zou best een wachie willen pikke. Och jong. praat niet zoo zot. Ga slapen. Je maakt de lui wakker. En dan krijg je bout op je kop. Manus was toch geen echte zeeman. Iemand, die bang was voor storm moest eigenlijk thuis blijven. Flip was ten minste zoo verstandig om aan wal een baantje te gaan zoe ken. De volgende teelt zou hij niet meer op zee zijn. Wie weet, mocht hij. Kees. dan als reepschieter mee. Hij was sterk genoeg. Zou dat kim wezen. Meer verdienen dan een zaag- jongen. Misschien kreeg hij zakgeld om voor thuis wat te koopen. Thuis? Zou moederZe zat nu stellig in angst. Want in Haringstad zou het ook stormen. Zou ze het goed vinden, dat hij weer naar zee ging? Het duurde nog lang. Volgend jaar zou ze er wel overheen zijn. Tijd slijt. Allicht stemde ze dan toe. Beljaatl Waarom niet? Wat loeide die wind! Zou hij stiekum naar boven kruipen? Maar Hein had gezegd, dat een zeeman moest gehoorzamen. Bovendien had hij de wacht. Nee, nou ging het in geen geval. Aan dek. Wat zou de stuur bedoelen? Belabberd leven? W ordt vervoigdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9