LAATSTE NIEUWS De J.B.-feesten in de Sleutelstad MAANDAG 4 JANUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 M STADSNIEUWS „Pro Patria" Eet gerestaureerde vaandel ï)e studentenvereeniging tot vrijwillige befening in dien wapenhandel „Pro Patria" heeft hedenvoormiddag voor de Academie op plechtige wijze het gerestaureerde vaan- bel in ontvangst genomen, weleer toebe hoord hebbend aan de Leidsche Jagers van 1830 en thans door het corps mede te voe- (ren bij zijn dienst als eerewacht ter gele genheid van de huweliijkspl-echtigheid in Den Haag. De secretaris van curatoren, Mr ïdenbung, overhandigde het vaandel met teen kernachtige rede, dfi? door den com mandant, den heer Borgerhof Mulder, be antwoord werd. Pro Patria, dat in zijn ge heel wee opgesteld op het Rapenburg, maakte een buitengewoon correcten en mi litairen indruk. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Wijziging 2 Jan. J. H. van Berghem Jr. Noordwij k a/Zee. Huis ter Duinstraat 41. aannemersbedrijf. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma J H. van Berghem Jr. Aannemersbe drijf. (B.P.). Venn.: J. H. van Berghem Jr '(H.V.); E N. van Berghem (H.V.) E. N Schneyder (H.V.) OUDE VROUW AANGEREDEN Gisteravond te omstreeks 12 uur is de 72- jarige Mej. E. K.-L., die voor een stilstaande tram de Hoogewoerd overstak door 'n auto komende uit de richting Hooge Rijndijk aan gereden. De oude vrouw kreeg vermoedelijk een schouder- en een rib-fractuur en is door den E.H.D. naar het Academisch Zieken huis overgebracht. De bestuurder van da auto is onbekend gebleven. UIT DE CHR. GEREF. GEMEENTE De heer K Wielinga, die tot diaken der Chr. Geref. Gemeente alhier gekozen is, heeft deze\ benoeming aanvaard. De heer H. C. F. de Greef Jr., die eveneens tot diaken geko zen werd hiervoor bedankt. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN ALPHEN IS IN FEESTTOOI Doortrekkende vreemdelingen, reizigers en anderen, spraken eenige dagen geleden hun verwondering uit, dat men hier zoo ijverig in de weer was om alles een feestelijk aan zien te geven. Dat was eenige dagen terug. En nu? Vreemdelingen, die Alphen bezoe ken, staan, vooral in de avondturen, stom verbaasd over de sprookjesachtige versierin gen hier, vaak tnet eenvoudige middelen aangebracht. Oudei's, die met hun kinderen het dorp bezoeken, hebben thans geen moeite ze bij zich te houden. Met open mondjes en wijd open oogen genieten de kinderen en bii hun thuiskomst, ails de tong weer wat loskomt, is er maar één roep: „Wat was dat mooa!" Velen uit den omtrok bezochten^ reeds Donderdagavond onze gemeente en wi] twij felen niet of, indien het weer gunstig is, on ze plaats zal zioh in veler belangstelling, ook uit den omtrek, mogen ve-rheugen. Een be langstelling die dan ook zeer zeker ver diend is. Hoewel reeds eenige dagen van tevoren enkele straten en gehouwen verlicht waren, begon Donderdagavond om 6 uur de offi- cieele feestweek, die tot 7 Januari zal duren. En toen wa« dan ook heit mom-ent aange broken dat alle versierde straten on gehou wen hun licht uitstraalden. Het is haast ondoenlijk om alles te be schrijven. Wij zullen eenige dingen aan stippen. Daar is allereerst het centrum van de gemeente, hoek Bruggestraat-Juliana- straat Hier trekt vooral de aandacht het Huis der Gemeente, met daartegenover hel gebouw -van de Alphensche Bank en op het Kerkplein, het door een sohijnwerper ver lichte monument, vervaardigd door perso neel en werkjongens van de Marttha-Stich- ting (alle lof voor dit keurige werk). Deze hoek is werkelijk buitengewoon mooi. Wij noemen verder de Jongkindt Coninck- straat en de Stationstraat, heide op zeer moderne wijze verlicht Daar is de knusse verlichting van de Con- cordd astraat, met haar prachtige eerepoort, het HazeveM met de spuitende fontein, de Lemsonlaan, de Hortensiastraat en de Bloem- hofstraat, die ook op den dag aardig zijn Verder de Gouwsluisschebrug, de 's-Mole- naarsbrug, beide heel mooi. De eerepoort van de Water- en Licihtbe- 'drijiven is gemaakt volgens de nieuwste ideeën die op dit gebied bestaan. Jammer dat hier de omgeving niet, boo mooi aanpast. Door tal van particulieren is keurig werk Verricht. Alles noemen, wij zeggen het nog maals, kan niet. Hier kan men slechts over tuigd worden door te zien. Loop de beenen nu allen maar eens los, straat in straat uit. verdwalen kan niet en geniet van het groot- sche schouwspel dat Alphen in deze dagen oplevert. HET PROGRAMMA VOOR DE FEESTELIJKHEDEN Vanaf 2 Januari zal er iedere avond een muzikale rondgang door de gemeente wor den gehouden. Dinsdag 2 Januari des nam. 7 uur: rond rit met de ouden van dagen, met mede werking van ^Crescendo", de „Oranje Garde" en de Padvinders. Woensdagavond: wijdingsdiensten in .Verschillende kerkgebouwen. En dan de groote dag: Donderdag 7 Jan.: 7.30—7.45 uur klokluiden; 8.15—8.4b uur: koraalmuziek op drie verschillënde plaat sen in de gemeente; 8.309.30 uur: visch- wedstrijd voor werkloozen; 8.459.15 uur: rondgang met muziek door de Oranje- Garde; 9.30 uur: wijdingsdiensten in ver schillende kerkgebouwen; 11—1.30 u.: pro gramma-onderbreking voor het beluisteren van de radio-uitzendingen in da Residentie; 2.30 uur: vertrek van de groote algemeene feest- en reclame-optocht door de gemeen te, opgeluisterd door muziek van de drie plaatselijke muziekvereenigingen, vanaf de Buitenweg; 6 uur: vertrek van de massale lichtstoet van alle plaatselijke vereenigin- gen. Vooraf gaat een vaandel-défilé, aan geboden aan den Burgemeester; 8 uur: opvoering van het Oranje-spel: „Er waren twee Koningskinderen", door diverse plaat selijke vereenigingen in de zalen van het Nutsgebouw, hotel „.Centraal", hotel „De vergulde wagen", „Concordia", „Martha- Stichting", JSt Jo^eph-zaal" en gebouw „Jonathan"; 9.30—10.15 uur: groote zang- huide door ongeveer 250 deelnemers in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van den heer J. L. J. Gaillard, met medewerking van don heer Van der Heijden, organist; 10.30 uur: ontsteken van een vreugdevuur op het terrein vóór de Chr. H.B.S. door de nfd. „De Hollandeche Nachtegalen" van de Nederlandsche Padvinders. De tractaties van de schoolkinderen zul len geschieden op Vrijdag 8 Januari, Het werk der contact-commissie Wat er vanmorgen te doen was Leiden heeft vandaag zijn feestdag, een feestdag, die tot stand ls kunnen kranen, dank zij de eendrachtige samen werking van de verschillende nationaal- gezinde vereenigingen in de Contact commissie. Reeds bij de verloving van onze Prinses heeft deze commissie haar bestaansrecht en haar put ten duide lijkste bewezen en het sprak, na die goed geslaagde verlovingsfeesten van zelf, dat zij ook de algemeene huwelijks feesten zou moeten organiseeren. En zoo is het dan, dank zij haar initiatief, dank zii het onvermoeid werken van haar leden, die schier allen in de een of andere sub-commissie aan de werkzaam heden deelnamen, dat de Leidenaars vandaag in de gelegenheid worden ge steld de blijdste gebeurtenis sinds vele jaren in ons land, op waardige wijze te vieren. Leiden heeft zich in feestgewaad gestoken Het aantal gebouwen cn huizen, waaraan de vlag ontbreekt, wordt steeds geringer en wanneer men dit aantal gaat vergelijken met dat van nog maar enkele jaren geleden, dan mag met groote blijdschap worden ge constateerd, dat de lauwe Jan Salie-geest hoe langs zoo meer voor de oud-Hollandsche geest van Jan Courage gaat plaats maken. Dat is een winst in (van?) deze nare tijds omstandigheden, die wij niet mogen onder schatten En niet alleen wapperen de vlaggen zon der tal. maar ook wat de stadsversiering betreft, maakt Leiden allerminst een slecht figuur. Men moet niet vergeten, dat Leiden een kwartiertje sporens van Den Haag ver wijderd ligt en dat het gevaar groot, was, dat men terug zou wijken voor de vrees, dat de Sleutelstad toch niet in de Haagsche schaduw staan kon. Het ligt nu eenmaal in de Hollandsche en dus ook in de Leid- sche aard om de dingen, die in de eigen plaats gebouren, te onderschatten en te zeggen: Déér en daér (i.e. in Den Haag) moet je gaan kijken, daarbij vergeleken is het hier niets gedaan. Dit in aanmerking genomen mogen wij voor de versierings initiatief-nemers in onze stad wel zeer groo te waardeering hebben. De resultaten van dat initiatief mogen gezien worden. Dank zij medewerking van het stadsbestuur, dank zij de medewerking van de Contact-Commis sie prijken verschillende straten in de bin nenstad, zooals de Breestraat, de Hooge woerd. de Botermarkt, de Diefsteeg, de Beestenmarkt, de Doezastraat, de Haarlem merstraat, de Hooigracht, het Kort Rapen burg, de Maarsmansteeg, de Nieuwe Rijn, het Rapenburg, de Steenstraat met 'n fraaie verlichting en versiering, waarvan de een beter geslaagd is dan de ander, maar die toch met elkaar dat feestelijk effect teweeg brengen, dat de menschen in een plezierige feeststemming brengt, en dat een elk ieder oogenblik weer bepaalt bij het groote feit, waarover heel ons land in een lange roes van vreugde verkeert. En niet alleen in de binnenstad treft men deze verandering aan. Ook enkele stadswijken doen er op 'n royale wijze aan mee, zooals to.v. de Vogelwijk, die zich bijzonder heeft ingespannen om goed voor den dag te komen, en zooals de buurt van „Eensgezindheid", van wie ook niemand verwacht zou hebben, dat zij op het appèl zou ontbreken. „Eensgezindheid is altijd present als het er om gaat hulde te brengen aan de leden van ons Koninklijk Huis. De Contact-Commissie richtte in de stad ver schillende eere-poorten op. Daarenboven ga ven verschillende particulieren hun gevel een feestelijk aanzien. Het Rijk bleef niet achter met de verlichting van zijn gebou wen in de stad. En zoo kan dus door veler medewerking Leiden vandaag zijn feest hou den in een prachtig aangekleede stad. Wij kunnen dan misschien niet in de Haagsche schaduw staan, maar er is ook niemand die ons verplicht 'daarin te gaan staan. Leiden heeft zijn best gedaan en wij kun nen met het resultaat tevreden zijn. De Leidsche feestdag is begonnen onder niet al te gunstige weersomstandigheden. Een krachtige Zuidwester woei regen aan een klamme, fijne motregen, die het ergste deed vreezen, maar wonder boven wonder werd het al spoedig droog en hoewel de regen ernstig 'bleef dreigen, kon de eerste feestelijkheid: de kranslegging bij het mo nument aan de Jan van Houtkade, in een ietwat opgedroogde atmosfeer plaats vinden. De kranslegging Op het monument prijkt de beeltenis van Willem van Oranje en in den Vader des Vaderlands het heeJe Oranjehuis te eeren, was het doel van deze plechtigheid in het vroege ochtenduur. De dag is aangevangen met een symboli sche handeling, de kranslegging bij het monument aan de Jan van Houtkade. Op dit monument prijkt de beeltenis van Wil lem van Oranje, den Vader des Vaderlands, en hem te eeren was het doel van deze plechtigheid in het vroege ochtenduur. Als wij, Leidenaars, over dit monument spre ken kunnen wij, eerlijk gezegd, een glimlach niet onderdrukken, omdat men zich een waardiger herinnering aan Leidens ontzet kan indenken, maar dit neemt niet weg dat de kranslegging een door velen gewaardeer de aanvang van de feestelijkheden was. De besturen van de in de Contact-Commissie samenwerkende vereenigingen kwamen met hun vlaggen en vaandels te kwart over negen bijeen in de Stadsgehoorzaal en van daar werd in gezelschap van de Leidsche Chr. Harmonie-Vereeniging naar de Jan van Houtkade gewandeld. In de stoet, die opgefleurd werd door de fraaie vlaggen van „De'Graal", liepen mee de burgemeester, Mr. A. v. d. Sando Bak- huyzen, de garnizoenscommandant overste Koningsfeld, en de rector-magnificus, Prof. Dr. J. J. v. d. Hoeve. Toen de vereenigin gen zich rondom het monument hadden ge schaard, hield de voorzitter van de Contact Commissie, Mr. G. H. E. Nord Thomson, zich richtende tot den burgemeester, een korte toesnraak, waarin hij er op'wees, dat men de clag met deze symbolische handeling heeft willen openen om daarmede te her inneren aan de hechte band tusschen Lei den en Oranje en om in den stamvader van het Huis van Oranje het geheele Huis te eeren. Wel gaarne had men dat bij een schooner en waardiger monument gedaan, maar dit is helaas in onze stad niet voor handen. Moge het spoedig verrijzen. Mr. Nord Thomson legde daarna een krans aan de voet van het monument, waarna zijn voorbeeld werd gevolgd door den garnizoens commandant en vervolgens door verschil lende der bij de Contact-Commissie aan gesloten vereenigingen. Het monument fleur de van de bloemen heelemaal op. De mu ziek zette na de kranslegging het Wilhel mus in, waarvan het eerste en het zesde couplet gemeenschappelijk werden gezon gen. De stoet begaf zich daarna weer naar de Stadsgehoorzaal, om daar het défilé van het garnizoen af te wachten. Het défilé van het Garnizoen Het garnizoen maakte een rondwandeling door de stad Vanaf de Doelenkazerne werd afgemarcheerd. Voorop ging de muziek vau het 6e Veld, daarachter kwam het 4e R-eg. Inf., vervolgens het 6e Reg. Veldartillerie. Het was een respectabele stoet, die overal groote belangstelling had. Vanaf de Doelen kazerne werd direct door het Noordeinde naar de Breestraat gemarcheerd, waar op de stoep van de Stadsgehoorzaal do autoritei ten stonden opgesteld om het défilé gade te slaan. Onder hen bevond zich de burgemees ter Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Het défilé werd afgenomen door den garnizoenscom mandant, overste Koningsfeld. Op het balcon van de Stadsgehoorzaal werd door de Leid sche Chr. Harmonie-vereeniging vroolijke marschmuziek geblazen. De soldaten maakten een flinke marsch door de stad, ook door de buitenwijken en overal waren veel menschen op de been om dit bijzondere militaire schouwspel gade te slaan. Van 11 tot 12 uur maakte de contact-com missie vergezeld van de jury voor de versie ring een rondrit door de versierde straten van de stad. Te 1 uur vertrok van den Hooge Rijndijk de groote Middenstandsoptocht en te half twee van 't terrein van de Leidsche Groen- tenveiling een optocht van versierde fietsen. Maar daarop alsook op het geheele middag en avondfeest hopen wij morgen nader terug te komen. De feestcommissie vertrouwt, dat de fees ten zoodanig zullen slagen,, dat alle feest gangers hieraan nog lang de prettigste her inneringen zullen bewaren. STORMSCHADE AAN DE VERSIERINGEN Eerepoort ingestort De storm in den namiddag van Zaterdag heeft aan de versieringen op meerdere plaat sen belangrijke schade aangebracht. Zeer veel vlaggen waaiden aan flarden, waarbij ook niet zelden de stok brak. In die straten waar over de geheele breedte slingere wa ren opgehangen, raakten deze los, zoodat sommige buurtcommissies druk bezig waren om ter voorkoming van verdere schade alles nog eens extra vast te zetten. Het zwaarst werd echter de Concordiastraat getroffen, waar de fraaie eerepoort het niet langer te gen de straffe wind kon volhouden en inéén- stortte, waardoor mede de verlichting van de geheele straat defect raakte. Het ijverige comité van die 9traat blijft echter niet bij „do pakken neerzitten" en zal een nieuwe collecte houden om de poort te restaureeren. Voor de middenstand vooral was deze avond een teleurstelling, omdat het niet druk op straat was, wat zeker bij mooi weer wel het geval was geweest, waardoor de om zet gunstig was beïnvloed. RONDRIT DOOR DE GEMEENTE Hedenavond zullen do Burgemeester, de heer P. A. Colijn, de beide wethouders, de heeren Hern green en Sprey, de gemeente secretaris, Mr F A. Helmstrijd, de Algemee ne commissie, bestaande uit de voorzitters der verschillende sub-commis9ies, alsmede de versierings- en verlichtingscommissie Der auto een rondrit door de gemeente ma ken, teneinde de verchillende aangebrachte versieringen en verlichtingen in oogen- schouw te nemen. De stoet vertrekt te 6 uur van de Dr Lovinklaan. HAZERSWOUDE WOENSDAG EN DONDERDAG ORANJEFEEST De feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H. K H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard zullen alhier gehou den worden op Woensdag 6 en Donderdag 7 Januari a.s. Op Woensdag 6 Januari zullen kinderfees ten worden gehouden In de scholen. Des avonds is er groote lichtstoet aan den Rijndijk. De stoet zal om 7 uur des avonds worden opgsteld op het rijwielpad van het gedeelte van den provincialen weg tusschen Rijksstraatweg en den Spoorweg en gaat eeret tot de R.K. Kerk aan 't Zwaantje en daar na ongeveer tot de R.-K. Kerk aan den Groe nendijk. Op Donderdag 7 Januari van 8.36—8.45 klokgelui; 9 uur aanvang dienst in alle ker ken. Van 14.30 volksspelen op het dorp, welke zullen worden opgeluisterd met mu ziek. Van 7—S.30 muziek- en zanguitvoerin gen met vrijen toegang in de volgende ge bouwen: de Ned. Herv. Kerk, het gymnastiek lokaal van de Chr. School (dorp), de R.K. Par.-School aan den Groenendijk. Om 9 uur muzikale omgang door het dorp. De feest commissie die deze omgang organiseert, ver zoekt ook de ingezetenen met een branden den fakkel of lampion ziich aan te sluiten. Om 10 uur ontsteking van een vreugdevuur in de nabijheid van de nieuwe Gemeene- brug. KATWIJK AAN DE RIJN DE ORANJEFEESTEN Het officieele programma der Oranje feesten ter gelegenheid yan het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard is thans verschenen. We ontle nen hieraan het volgende: Dinsdag 5 Januari a.s. wordt de3 namid dags om 1.45 uur een optocht gevormd van alle schoolkinderen op het Kerkplein. Van- daar gaat het naar den driesprong Kerk straat— Achterweg, waar de planting var den Julianaboom zal plaats hebben door zes leerlingen van de hoogste klassen der scholen, nl. van elke school twee. De burge meester zal daar een toespraak houden, ter wijl de schoolkinderen een plantlied zullen zingen. Daarna in optocht naar het St. WI1- librorduscollege, waar voor de kinderen Id de aula een filmvoorstelling betreffende ons Vorstenhuis zal worden gegeven. Tevens worden de kinderen getracteerd. Om 5 uur en om 6.15 uur zullen een tweetal filmvoor stellingen gegeven worden voor de leden der Oranjevereeniging in de zaal van de Chr. J.V., Voorstraat. Des avonds zal er een groote lichtstoet worden georganiseerd op het Kerkplein, vanwaar het in optocht gaat langs Kerk straat, Achterweg, Voorstraat, Nieuwsteeg, Wassenaarsche weg, N. Commandeurslaan, Julianalaan, Gemeentehuls, waar van ge meentewege een Bcngaalsch vuur zal wor den ontstoken Terug Zeeweg, Kerkstraat, Van Egmond- straat, Bruggcstraat, waar de stoet ont bonden zal worden. Het tijdstip van het vertrek van den licht stoet zal nog nader bekend geivaakt wor den in overleg met de Oranjevereeniging te Katwijk aan Zee. KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSSHEID COLLECTE De gehouden wintercollecte ten bate voor de diaconie der Ned. Herv. Gem. heeft opge bracht de som van f 1916.28. AANTAL GEDOOPTEN In 1936 werden bij de Ned. Herv. Gem. ge doopt: 162 jongens cn 166 meisjes, totaal 328 kinderen. Het aantal huwelijksinzegeningen bedroeg 52. EXTRA COLLECTE OUDE KERK De gehouden extra collecte ..Oudo Kerk" op den lsten Kerstdag bracht op f 1S9.64. VOORZITTER KERKE RAAD Gedurende het eerste halfjaar van 1937 is voorzitter van don kerkcraad Ds. Broeijer secretaris Ds. R. P. A. Rutgers. PREDIKBEURT Donderdag 7 Jan. a.s. des avonds om 8 uu,- hoopt in „Casa Cara" voor te gaan Ds. Lek kerk-erker van Oldenbroek. LEIDERDORP HUWELIJK PRINSES Ter eere van het huwelijk van Prinses Juliana hebben verleden week de jeugdige werkloozen, onder leiding van den heer W. H. van der Heide, de voorgevel van het ge meentehuis versierd. Ook voor de openbare school werd een smaakvolle versiering aan gebracht; de schilden daarvan werden door de leerlingen vervaardigd. Feestelijkheden De feestelijkheden in deze gemeente zul len op 6 Jan. a.s. plaats hebben. Het voor nemen 'bestaat om 's morgens 10 uur in het plantsoen achter de Ned. Herv. Kerk een huwelijksboom te planten in tegenwoordig heid van de schoolkinderen; eenige leerlin gen van de hoogste klasse zullen hiebbij be hulpzaam zijn; de burgemeester zal dan een toespraak houden. Des middags zal er ringrijderij op de fiets plaats hebben voor jongelui boven 14 jaar (inleggeld 0.10. Des avonds zal er een Oranjefilm worden vertoond in de Geref. Kerk; na afloop hiervan zal een lichtstoet door het dorp trekken. VEEZIEKTE In deze gemeente komen eenige gevallen van pest onder de varkens voor. LISSE BRUIDSUIKERDAG Ten bate der liefdadigheidsinstellingen Door B. en W. dezer gemeente is aan gezamenlijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose vergunning verleend tot het houden van een bruidsuikerdag op Dinsdag 5 Januari. De bedoeling is, dat de ingezetenen een zakje bruidsuikers zal worden aangeboden tegen een bepaald be drag. De opbrengst zal ten bate komen van de genoemde instellingen. WERKLOOSHEID Volgens de laatste telling stonden bij de Gem. Arbeidsbeurs alhier 620 werkloozen ingeschreven. LAATSTE BUSLICHTINGEN VOOR MAILPOST 5 Januari: 5.10 uur voor s.s. Aquitania; 7 Januari: 5.10 uur voor s.s. Bremen; 8 Januari: 16.05 uur voor ss. Rotterdam. POSTDIENST OP 7 JANUARI Op 7 Januari zal de postdienst worden uitgevoerd als op Zondag. DANK- EN BEDESTOND Tn verband met het vorstelijk huwelijk zal er Woensdagavond om 6.30 uur in de Geref. Kerk een dank- en bedestond worden gehouden, in welken dienst Dr. Th. Ruys Jr. zal voorgaan. De dienst zal eindigen om half acht, zoodat ieder in de gelegenheid zal ziin om ook de groote Eore-avond bij te wonen, welke belegd is door het Oranje- Comité. BORDENWEDSTRIJDEN VAN P.D.L.V. TE LISSE 3e ronde le klasse: D. Vergunst Sr.—D. Algera 0—2; B. KuipersJ. C. Hobo 02; J. AlgeraG. Balkenende 2—0; K. v. Essen—W. Mohl- niann 2—0 (reg.); I.'v d MeulenY de Jong 0—2; Gvd Stelt—C. Blom afgebr. 2e klasse: S. Klein—C. Baartman uitgest.; H. Schrier—A. Balkenende uitgest,; A. KersbergenA. v. Rossen 02; P. de Koo kerW. Warmerdam 0'2; J. Lang- Broek—J. v. Woersen uitgest.; C.v. d. Leede P. G. Balkenende 0—2; H. v. DrunenS. v. Roode uitgest.; Z. de Jong—D. Vergunst Jr. 1—1. Voor de competitie leed het eerste tiental een gevoelige nederlaag tegen A.D.C. I. Het speelde met negen spelers, terwijl de ande ren (A. D. C.) ook een invaller hadden. De meeste P.D.L.V.-ers zullen hun partij we.l te gemakkelijk hebben opgevat. De laatste wedstrijd brengt de beslissing tegen D.C1. I. Hier zal het aan spanning niet ontbreken. PJ).L.V. heeft een beste kans. OEGSTGEEST DE HEER J. M. POS GEHULDIGD Boven ons verslagje van de huldiging van den Voorzitter van de Burgerwacht, stond als opschrift: „De heer van Egmond gehul digd". Dit moest natuurlijk zijn: „De heer J. M. Pos gehuldigd." RIJNSBURG UITVOERING VAN DE CHR. ZANG- VEREENIGING „DEO VOLENTE" Op Nieuwjaarsavond gaf de Chr. Zang- vereen. „Deo Volente" onder leiding van den heer Leppink een uitvoering ter eere van het a.s. huwelijk van onze Prinses en Prins Bernhard. De avond werd geopend door den heer D. de Jong, die alle feestgenooten welkom heette en daarna uit Gods Woord voorlas Psalm 150. Nadat 't harmonie-gezelschap Benvenuto uit Voorschoten de Lippe-Detmold-marsch ten gehoore had gebracht, begon de uit voering van het historische zangspel „Ne derland en Oranje", hetwelke bestond uit drie tafreelen. In het eerste tafreel werd de Nederland sche Maagd toegezongen door een kinder koor. bestaande uit kinderen der hoogste klassen van de Koningin Wilhelminaschool De liederen werden door de kinderen pit tig en met goestdrift gezongen. Na het eerste tafreel werden door allp feestgangers gemeenschappelijk vaderland- sche liederen gezongen, waarna de heer De Jong een voorwoord sprak tot het tweede tafreel. Spr. las daarna Matth. 4 111. waarna alle aanwezigen zongen Gez. 58 7: Het Vorstelijk Huwelijk Een Bruidsmeisje verhinderd Naar wij vernemen, is H.H. Prinses Sophie van Saksen Weimar—Eisenach, die als bruidsmeisje bij het huwelijk van Prinses Juliana tegenwoordig zou zijn, ver hinderd de plechtigheid bij te wonen. In haar plaats zal als bruidsmeisje fun- geeren de hofdame honoraire van H.M. de Koningin, jonkvrouwe Amr. A. H. M. O. baronesse van Heeckeren van Keil. Voorname gasten aangekomen Hedenmorgen zijn te 's-Gravenhage met den nachttrein uit Berlijn aangekomen de hertog en hertogin Adolf Friedrich von Mecklenburg. De hertog is een broeder van wijlen Prins Hendrik. H.M. de Koningin heeft Haar gasten persoonlijk op het sta tion verwelkomd. Per auto reed men naar bet Paleis. Gesloten bruggen op den huwelijksdag Ingevolge een besluit van Ged. Staten zul len de navolgende bruggen voor het scheep vaartverkeer gesloten zijn in verband met het Vorstelijk Huwelijk: 1. Van 6 Januari 16 uur tot 8 Januari 4 uur v.m. de Hoornbrug. 2. Van 7 Januari 4 uur vm. tot 8 Januan 4 uur v.m. a. de brug over den Rijn in den Rijks weg Haarlem—'s-Gravenhage aan het Haag sche Schouw; b. de blokhuishrug over de gracht te Woerden; c. de brug over den Rijn te Bodegraven: d. de brug (van Rijnland) over de Gou- weeluis; e. de Wilhelminabrug -over het Rijn Sohieikanaal te Leiden; f. de Blauwpoortsbrug aan de Turfmarkt te Leiden; g. de Rijnzidhtibrug over het Galgewater te Leiden. Tusschentijds zal echter bij tijden van minder druk verkeer over deze bruggen, zulks ter beoordeel ing van het dienstdoende poison eel, gelegenheid worden gegeven om wachtende schepen door te laten. Coöp. Vischmeelfabriek opgericht Gevolg van Regeerlngimaatregel tot vergrooting der Maaswijdte Naar wij vernemen is, blijkens acte, voor notaris Mr. H. C. Ittman te Haarlem, vorige week te Haarlem opgericht de coöperatieve vereeniging: Coöp. Vischmeel fabriek „Noordzee" U.A. en stelt deze zich ten doel de verwerking tot vischmeel der door de leden-visschers gevangen visch. Dit is een gevolg van de onlangs door de Regeering getroffen maatregelen betref fende de Maaswij dte-vergrooting. De vis- schersbevolking ziet thans de toekomst met vertrouwen tegemoet, daar de coöpe ratie de sterk verminderde verdiensten der visschers zal trachten te compenseeren door een belangrijk hoogeren prijs voor de grondstoffen aan de leden te betalen, ter wijl bovendien aan het einde van het boek jaar de winst aan de leden-visschers uit gekeerd wordt. Waar eenerzijds de Regeering de inkom sten der visschers beperkt door vergrooting der maaswijdte, heeft men anderzijds de verwachting dat de Regeering niet zal na laten haar onmisbaren steun te verleenen voor zoover dit in haar vermogen zal zijn. Aanbestedingen NEDERLAND-DUITSCHLAND Nota van de Nederlandsche Regeering aan de Duitsche Regeering In de Duitsche pers ziijin de laatste dagen eenige besohouwingien verschenen, welke een deels overdreven, deels geheel een on juist beeld geven van enikele gebeurlijkhe den hier te lande tijdens de Prinselijke bruidsdagen. In aanmerking -nemende de haar bekende verhouding tusséhen de Duitsche overheid en die Duitsche pers heeft de Nederland sche regeering hierin aanleiding gevonden, door dion tijdelijk zaakgelastigde te Berlijn stappen bij de regeering aldaar te onderne men. De Nederlandsche regeer ing tocht achtte de zaak van groot belang, ook om dat de in Duitschland ingezette perscam pagne ook den persoon van den aanstaan den gemaal van de Prinses der Nederlan den im- de polemiek heeft betrokken, o.m. door hem te verwijten, dat hij zajn vroegers vaderland zou hébben verloochend, en deze campagne er verder zelfs toe geleid hee£J, dat aan bet vertrek naar Nederland van eenige Duitsche gasten van H. M. de Ko ningin aanvankelijk moeilijkheden werden i nden weg gelegd. Verder wordt er op geweren, dat Z. D. H. Prins Bernhard een persoonlijk schrijven aan het Duitsche staatshoofd heeft gericht en de medewerking van den rijkskanselier heeft ingeroepen om aan die den Prins per soonlijk zooveel ergernis gevende campagne een einde tie maken. Omtrent het vlagincident acht de Neder landsche regeering, dat de Duitsche reg-e- ring slechts eenzijdig was ingelicht en om dat zij blijk gaven van een volkomen mis vatting van het karakter, dat de viering het aanstaand vorstelijk huwelijk draaagt. De Nederlandscfhfe regeering heeft In dit verband de Duitsche regeering er op geweizien, dat voor zoover vlagver toon plaats vond naast de Nederland sche nationale vlag met Oranje-wim pel, niet die vlag van het voormalige vorstendom Lippe-Dctmold, doch de kleuren van het geslacht van den gemaal der Prinses werden vertoond, dat voor het uitstéken vam de Duit sche rijksvlag van Nederlandsche offi cieele gebouwen of van privé-wonin- gen van Nederlanders derhalve gee nerlei aanleiding bestond, maar dit zelfs onvereenigbaar zou zijn geweest met het karakter van een familie- gebeurtenis, hetgeen eveneens geldt een aanbien van het spelen van volks liederen, dat mogelijk ten cmredhte, t doch in ieder geval te goeder trouw, geschiedde. Zulks geschiedde i-ntue- schen nimmer op officieele feesten, dodh uitsluitend door particulieren, in café's enz. De Nederlandsche regeering neemt aan, dat door deze uiteenzetting elke misvatting bij de Duisohe regeering geheel zal t zijn weggenomen spreek ten slotte de verwach- ting uit, dat de Duitsche regeering, mocht zij zich in de toekomst op een of andere wijze gegriefd gevoelien over een veremen- de onwelwillende houding van Nederland sche zijde, zij haar standpunt eerst bepa len zal, nadat zij door navraag bij de Ne derlandsche regeering omtrent de juiste toedracht der feiten zich een oordeel heeft -j kunnen vormien. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed het onderhouden van de wegen LeidenOude Wetering (ged. Leiden Nieuwe Wetering), LeiderdorpAardam (ged. LeiderdorpHeerenweg), Rijnsburg— AlphenRijnsaterwoudeHaarlemmermeer- polder (ged. AlphenRijnsaterwoude) en de Van der Valk Boumanlaan te Woerden. Laagste inschrijvers waren A. van Halen en I. Doornik te Leiden voor ƒ14.670. Voorts is aanbesteed het onderhouden van de wegen DelftPijnackerZegwaart, nieu we rijksweg Den Haag—UtrechtPijnacker BerkelBergsohenhoek (ged. Pijnacker— Berkel), en nieuwe rijksweg RijswijkRot terdam—Berkel—buurtschap Katwijk met zijtak (ged. Berkel—Katwijk) gedurende liet jaar 1937. Laagste i-nsohrijfster was de N.V. Splunders Aann.- en Handel-Mij te Rid derkerk voor 15.944. Ruwe stormen mogen woeden, tafreel, waarin we allereerst de „Handel" tofrael, waarin we allereerst de „Handel" zagen gesymboliseerd werd door 'd visscher, dan onze nationale helden, o.a. De Ruyter, Willem van Oranje. Daarna verscheen wederom de Nederland sche Maagd, die de onscheidbaarheid van Handel en Nederland en Oranje voor oogen hield. Toen in het slottafreel het portret van H. M. de Koningin en daarna dat van het Bruidspaar op het podium verscheen werd er enthousiast geapplaudiseerd in de gevulde Flora-zaal. Nadat kinderkoor en groot koor gezamen lijk twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen werd de avond, waarop ,Deo Volente" met voldoening terug kan zien, besloten met het gemeenschappelijk zingen van: Mijn schilt ende betrouwen, VOORHOUT BEGIN VAN BRAND ONTDEKT Zaterdagmiddag \verd door den gemeente werkman B. v. d. Ploeg brand ontdekt in de paardenstal van den heer P. van Werkho ven. Hij waarschuwde een der buren, waar na hij de schuur binnen drong en ontdekte dat een groot pak stroo in brand stond. Een houten schutting, waartegen het pak stroo 9tond, had reeds zoodanig vlam ge vat, dat de zoldering en een houten trap aangetast waren. Door spoedig ingrijpen is erger voorkomen. Vermoed wordt, dat kinderen met lucifers hebben gespeeld. VOORSCHOTEN REDE- EN DANKSTOND Voor het huwelijk van het jonge Vorste lijk paar, zal in de Geref. Kerk a.s. Woens dagavond om 8 uur, een bid- en dankstond worden gehouden. Voorganger is Ds. J. C. Houtzagers. W. P. F. van Deventer t Directeur van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer In den afgeloopen nacht is te 's-Gra venhage, tengevolge van een hartaan- doening, plotseling overleden de directeur van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer W. P. F. van Deventer. De overledene genoot als directeur van de A.N.V.V. bekendheid in het geheele land. DE WADDINXVEENSCHE ZWERVER De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde in de zaak tegen den 29-jarigen zwerver J. C. van der L., die de burgemeester van Wad- dinxveen mishandelde, tot een gevangens- straf van een jaar en zes maanden. De Marta Junquera door de Königsberg in beslag genomen Officieele kringen bevestigen het OfficceiLe kringen hebben vanochtend be vestigd, dat het Spaansche stoomschip I Marta Junquera door den Duitschen kruiser Königsberg in beslag is genomen. Italiaansche hulp aan Spanje? 6000 Italiaansche militairen aangekomen in de laatste paar dagen LONDEN, 4 Jan. (A.N.P.). De .Daily 1 Herald" meldt uit Gibraltar, dat in de beide laatste dagen meer dan 6000 man Italiaansche troepen, met kader en voor zien van volledige oorlogsuitrusting, door Italiaansche oorlogsschepen in Spanje zijn aan land gezet. De correspondent verklaart, dat dit sen- sationeele nieuws hem uit volkomen be trouwbare bron te Sevilla heeft bereikt. Hij noemt het bericht des te verrassender, daar men algemeen geloofde, dat Musso lini zich uit het Spaansche avontuur te rugtrok. De Italiaansche oorlogsbodems waren ter reede van Cadiz voor anker gegaan. De 6000 soldaten werden met stoombarkassen aan wal gebracht. Deze 6000 man staan onder bevel van een generaal, die wordt bijgestaan door of ficieren van zijn staf. De manschappen kwamen aan land mot volledige oorlogs- uitrusting. Italiaansche tegenspraak Het Italiaansche ministerie voor pers en propaganda spreekt het bericht tegen, daS Italianen te Cadiz zouden zijn ontscheept

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6