KERK EN ZENDING BRüaO a MAANDAG 4 J ANT TART 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 VEILIG VOOR GRIEP EN KEELPIJN De antiseptische tandpasta Ivorol zui vert den mond van bacteriën en vermindert daardoor besmettingsgevaar in tijden van griep en verkoudheden. DEPRECIATIEKANSEN NIET OVERSCHATTEN Nieuwjaarsrede van den heer G. H. Crone Aanpassingspolitiek heeft succes gehad Bedrijfsleven staat er beter voor dan een jaar geleden De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, de heer Gottfr. H. Crone, heeft vanmid dag de gebruikelijke Nieuwjaarerede uitgesproken, waarin hij een alge meen overzicht gaf van d'e economi- edhe toestand in die wereld. Het economisch herstel, aldus Spr., zett' 'eich voort en ook Nederland werd bin nen den kring van deze conjunctureel* opleving getrokken. Naar Spr.'s oordeel kan echter nog niet veel hoop op een spoe dige aanzienlijke verliohting van de ioter- nationale handtelsbelemmeringen worden di-gekoesterd. De militaire bewapening neemt ers-toe. In 1936 zijn hieraan door alle landen lutosamen zes milliard gouden dollar besteed ia££ tegen vier milliard in 1930. irbij Weinig hoopgevend is het, dat nog geen wa* belangrijke stappen zijn afgelegd op den 00 weg naar internationale stabiHseering van de valuta's. Van beteelcenis is. dat de In- van ^mationale investeeering van kapitaal steeds achterwege bleef. Voorloop'g wijzen de statistieken er op, dat in 1936 _e^ wereldhandel nog beperkter was dan in 1929, zich wel voortzette, maar wederom achterbleef bij dfe van de voortbrenging, De voortbrenging in de nijverheid was grooter dan in 1935. De voortbrenging kapitaalsgoederen nam over het algemeen meer toe dan die van wirbrui lesgoed eren. Een voortschrijdend herstel op het gebied van den landbouw bleek reeds uit het ver minderen van de voorraden van een aan tal belangrijke landbouwproducten. De ■werkloosheid in de wereld daalde belang rijk, hoeiwel het aanital werkloozen nog zeer groot is. In Nederland is aar het dieptepunt der depressie i i e sen overschreden. Het is echter, aldns Spr., on- be. juist, in het veriaten van den gouden stan- eu. daard een factor te zien, diemet zeker- be- heid en door een min of meer automatische ste werking het herstel voor ons land brengt, rd. Diet is daarom dringend noodig, dat wij alles vermijden, wat de thans in een tal bedrijven waar te nemen opleving kan te niet doen, en bevorderen, dat het be- VlrijMe ven ten volle gebruik kan maken van de kansen, die moohten worden gebo- 'den. De handelsbelemmeringen, gemis aan O- koopkracht el/diers, devieroenregeling etc. 'feijn door het uitvoerverbod van goud niet 00 veranderd. De economische mogelijkheden j Van het verlaten van dien gouden Stan Haard1 moetien dus niet worden overschat, Met veeJ waardeering gewaagde spr. van het algemeen befledd der Ne- deriamdisdhe regeering, al is spr. het ook niet met alle maatrege.len eens. en Het beleid zij er op gericht, het be drijfsleven zijn vrijheid terug te geven en gedegenheid te geven voor de ont plooiing van de particuliere werk zaamheid. De aanpassingspolitiek onzer regee ring, hoewel zij nog geen voldoende evenwicht tussohen kosten en prijzen je had geschapen, heeft ons een flink etuk op weg naar evenwicht van de kostenbasis gebracht, ri jg Over het geheel genomen staat het Neder- iandsche bedrijfsleven er beter voor dan "een jaar geleden. Na de devaluatie is b ;t 'l1* algemeen verhoudingsgetal voor groothan- m delsprijzen ongeveer 11 gestegen, de stij ging van levensmiddelen in dien kleinhan del bedroeg slechts 2.2 De prijsopdrijving werd door de regeering met groote voor- I aidhtigheid' gehanteerd. Vervolgens gaf spr. een overzicht varai on- I* zen handel met het. buitenland, besprak de toestand in Ned. Indië, die zeer moedgevend is voor de toekomst, behandelde de toestan- te den in diverse cultures en gaf ten slotte een overzioht van Amsterdam in 1936 en van de werkzaamheden der Kamer, waarna hij eindigdie met de gebruikelijke nieuwjaars- d- w ensohjen. KUNST EN LETTEREN Verbond van Chr. Letterk. Kringen (Vervolg van hef verslag zie blad van Zaterdag 2 Januari). Te half drie heropende de Voorzitter de vergadering. Als uitslag van de bestuurs verkiezing werd vastgesteld, dat de aftre denden, de heeren Allon (Haarlem), de Bruin en Spaans (A'dam) herkozen waren, terwijl de heer van Duinen (Groningen) aan het bestuur werd toegevoegd. Hierna heette de Voorzitter den heer Seerp Anema welkom, dje een lezing hield over het on derwerp: Destructivisme. Hij beschouwde de revolutie van 1789 in haar verwoestende gevolgen voor de kunst in het algemeen en de literatuur in het bij zonder. Het impressionisme, het expressio nisme en de -nieuwe zakelijkheid, hoezeer ook verschillend, zijn alle drie geesteskin deren van die revolutie. In de romantiek is reeds iets van het verscheuren van de zedelijke orde. al heeft deze beweging een geloovigen schijn. Maar tijdens de romantiek blijft de aesthetische uitingsvorm intact, die bij de drie andere bovengenoemde richtingen duidelijk sporen vertoont van da destructieve werking van de revolutie. Spreker licht dit uitA-ocrig toe in een breed betoog, waarbij het impressio nisme wordt gelaakt om het. op den voor grond stellen van de zintuigelijke waar neming en het subjectieve inzicht. De be weging van '80 had alleen zuiverend en aanvullend móeten werken, waar een vo rige periode te kort schoot. Nu heeft deze beweging vervreemd !van NED. HERV. KERK en: Naar Delft, J. Fokkema te Amstelveen. Bedankt: Voor Meppel, J. H. F. Engel te Aliblasserdam. Voor Rottum-Sti'ts werd, S. Riemens, cand. en hulppred. te Haarlem- Noord (Spaarndam). CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Bunschoten, Joh. Jansen Leiden. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Dirksland, H Ligtenberg te Lisse. AFSCHEID, Dr K. DLJK Dr K. Dijk zad, in verband met zijn benoe ming tot hoogleeraar aan de theologische hoo geschool te Kampen en het hem verleende emeritaat, Woensdagavond 13 dezer afscheid nemen van de Gereformeerde kerk in D e n H a a g-W est. Ds. H. Janssen Wordt 6 Januari 65 jaar Woensdag 6 Januari viert Ds H. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst te 's-Gravenhage, zijn 65sten ver jaardag. Ds Janssen werd 6 Jan. 1872 te Tholen geboren. Op 20-jarigen leeftijd ging hij in militairen dienst te Utrecht bij de Genie. Hij slaag de voor het exa men mil. adspi- rant-op zich ter der genie. De Rijks opzichter bij den Waterstaat te Tho len, wekte ziji liefde voor d< waterbouwkunde. In dien tijd ging hij van de Ned. Herv. Kerk over naar de Chr. Gereformeerde kerk en deed aldaar belijdenis der geloofs. De liefde de theologische studie won het van de wa terbouwkunde en als milicien-korporaal deed de jonge Janssen toelatingsexamen voor de Theologische school der Chr. Ger. Kerk, die thans te Apeldoorn gevestigd is. In werd ds Janssen candidaat en uit vijf beroe pen nam hij dat naar Amsterdam aan, W£ hij door wijlen ds. J. Wisse van Den Haag het ambt werd bevestigd. Amsterdams ge meente ontving in hem haar eersten predi kant. Na zes jaar vertrok hij naar Leiden, waar hij eveneens de eerste predikant van de Chr. Geref. Gemeente was. Door hem werden in die tijd ook de gemeenten te Hilversum en Naarden in het leven geroepen. In 1909 benoemde de Gen. Synode der Chr. Gerefor meerde Kerk hem tot docent aan de Theolo gische school om te doceeren de exegese en inleiding op het O. en N. Testament, de in leiding tot de godgeleerdheid en de tekstcri- tiefle. Met een oratie over: „De tegenwoordige strijd over den persoon van Jezus" aanvaard de hij zijn ambt. In 1914 benoemde de Synode hem tot veldprediker. Als veldprediker beidde Ds Janssen in de 3de divisie met standplaats Woensel. In 1918 volgde hij wijlen dr. T. Th. de Visser op als waarnemend veldp-ediker in algemeenen dienst. In 1919 werd hij in die functie definitief 'benoemd en verleende de Chr. Geref. Kerk hem eervol emeritaat. In 1921 volgde zijn benoeming tot veldprediker in algemeenen dienst. Ds Janssen is meer dan een kwarteemv voorzitter geweest van het hoofdbestuur van den Oir. Geref. Jongelingsbond en was tal van jaren hoofdredacteur van zijn orgaan. Verder is hij voorzitter van de Tuch-tunie, lid van het hoofdbestuur van den Chr. Mil. Bond voor O. en W.-Indië, idem van de Zeemans centrale, van den Anti-^loekhond en vice- voorzitter van den Nat. Bond tegen revolutie. In opdracht van dè regeering belastte hij zich in 1930 met de organisatie van de gees telijke verzorging van de tewerkgestelde werkloozen in de werkverschaffing, in welke kwailiteit hij het Nat. Prot. Chr. Com. voor deze zaak in het leven riep. Ook van de Harskamp-commissie fïiaakte hij deel uit. In Den Haag diende Ds Janssen als ouderling. Hij is medewerker aan het Ohr. Geref. week blad De Wekker, aan het weekblad De Ned, Krijgsman, aan de .Chr. Geref. Kerkbode van Den Haag en deed ook enkele geschriften het licht zien. Ook redigeert hij het orgaan van den Raad van Leger- en Vlootpredikaiuten Het Wachtwoord. Ds Janssen is officier in de orde van Oranje Nassau, Ridder Aran den Ned. Leeuw, drager van het gouden officierskruis en Ridder 2de klasse Duitsch Roode Kruis. In 1936 maakte Ds Janssen in opdracht van de Gen. Synode een reis naar Amerika, terwijl hjj ook een aantal jaren geleden in verband met de geestelijke verzorging onzer weermacht een studiereis naar Indië maakte, Avaar hij meermalen in de Gereformeerde Kerk voorging. het verhevene terwijl de volksgeest, de zuiverder bron van het le\'ensvatbare woord, wordt uitgeschakeld. Het expressionisme is de deformatie; de vormende geest zoekt zichzelf een stof en sluit de objectieve norm nog vollediger uit- da,n het impressionisme en neigt daardoor tot het ongezonde, het pathologische. Deze richting bezweek aan hartverlamming we gens voortdurende opAvinding. In de nieuAve zakelijkheid zien we dan weer een AA'ending naar het object, naar de aarde, maar zij knijpt het leven dood, door het te vermechaniseeren. De destructieve krachten van deze rich tingen Avorden in het tweede deel A'a lezing gedemonstreerd aan de katholieke en de protestantsche kunst van nu, waarvan spreker zegt, dat zij niet geholpen kan AArorden door een christianiscering. Men kan geen christen en paganist tege lijkertijd zijn. Na de pauze ontspon zich een uitvoerige gedachtemvisseling. Avaaraan deenamen de heeren Korthuis, Limburg, de Groot, Van de Hulst, Van Hulzen, Vink en de Voor zitter. De referent had gelegenheid nog in te gaan op de problemen van christelijke lite ratuurbeschouwing, de critiek en de tegen stelling rhctoriek-nieirwe zakelijkheid. Ook nu bleek, dat de beschouwingen van den referent en die der vergadering nogal uiteenliepen Avat niet zeggen wil, dat refe raat en discussie onvruchtbaar waren, in tegendeel. Te zes uur werd de zeer geslaagde Atorga- dering door den heer Anema met dank zegging gesloten, BEGRAFENIS DS C. F. WESTERMANN De herder herdacht Zaterdagmiddag is de nestor der predikanten van de Hersteld Evange lische Gemeente te Amsterdam, Ds. C. F. Westermann op „Zorgvlied" ten grave gedragen. Honderden belangstel lenden verzamelden zich tegen 1 uur op den doodenakker, waaronder depu taties uit de vele vereenigingen en corporaties, waaraan de overleden leeraar een deel van zijn welbesteedi leven had gewijd. Er waren ook vele Luthersche predikanten w.o. de beide Amsterdamsche collega's, Ds. A. Klinkenberg J.Azn. en Ds. P. Neideck; Ds J. C. Schroder, de predikant-directeur van de Luth. Diakonesseninridhting (waarvan ook een zusterdeputatie aanwezig was): verderde predikanten Ds. J. P. van Heest, Dr. P. Boen dermaker, Ds. W. F. ten Rouwelaer, Ds. G. J. Duyvendak: de heer L. J. van Wijk, oud- secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap, en a'ele anderen. Rondom de in de aula opgestelde baar schaarden zich, naast de familie, ouderlin gen, diakenen en vertegenwoordigers van de Amsterdamsche gemeente. Vervolgens tal van belangstellenden, Avier aantal zoo groot Avas, dat velen hunner de toespraken buiten de aula per luidspreker beluisterden. Namens de familie sprak Prof. Dr. J. W. Pont, van Bussum, woorden van dank. Spr., die den rouwdienst ten sterfhuize had geleid, zeide dat de familie zeer getroffen is door de vele blijken van belangstelling Zij hield zich overtuigd, dat deze ook aan het graf tot uiting zou komen, maar Prof. Pont zeide, dat dit niet mogelijk was en daarom door twee sprekers het woord zou worden gevoerd, De herder en leeraar herdacht Namens den Kerkeraad en gemeente ge tuigde nu in deze weemoedige oogenblikken Ds. P. Neideck van den jarenlan-gen beid van Ds Westermann voor het Konink rijk Gods en in het bijzonder voor de PI. E. L. gemeente te A'dam. Spr. zeide dit ook namens de colleges en kerkelijke vereendie den overledene hebben gekend-, geëerd en liefgehad. Hij dacht hierbij bi het bijzonder aan het levenswerk van den ontslapene, aai „Elim" in de Westelijke wijk, waar hij meer malen schertsend over zijn. „Elimietea" sprak. Vooral de predikdienst van Ds. Wester mann Avas Aran groote beteekenis, Avaarbij spr. herinnerde aan het afscheid op 1 No vember, toen evenals altijd Jezus Christus de hoofdinhoud zijner prediking was. Wat hij gezegd heeft van Jezus' liefde en genade, Zijn zoeken van zondige menschenzielen, is het eeuwigheidselement in Ds Westermanns prediking geweest. Naast de catechisatie was vooral het huis bezoek voor hem een geliefde arbeid. Gedre ven door de /i^fde van Christus liep hij trap op trap af. Hoevelen, waaronder ook zieken, hebben naast God veel aan zijn arbeid te danken. Spr. herdacht hier verder het werk voor de Middernaohtzending. De beste dank voor het Averk Aran term-ann, besloot spr., bestaat hierin, dat Avij gedenken het door hem gebrachte Avoord der waarheid in Christus; dat Avij ons door die waarheid zelf laten Avinnen en haar uitdra gen in het leven, in overgave en toewijding De krachtige, blijmoedige werker Ds. J. C. Schroder sprak hierna inzon derheid namens het Luthersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Ds. Wester mann, die zich aan vele corporaties gaf, heeft vooral ook in dit Genootschap getoond zijn blijmoedige Aroomheid, zijn enorme kracht. Hij kon, zei spr., zooveel werk verzetten dit gaf bij zijn kennis en helderen kijk zulk een veilig gevoel. Van dit Averk heeft hij moeilijk kunnen scheiden, maar God gaf hem er tóch de ge nade toe, en toen spr. 14 dagen geleden hem nog bezig zag en hij alles aan spr. heeft over gedragen, hebben wij nog samen gelachen: zoo was hij. Het levende Woord van God is hem tot 'kracht en sterkte geweest. Uit dat Woord kon hij helder putten. God1 heeft er door tot zijn eigen ziel gesproken. Hij is ingegaan de vreugde zijns Heeren en hij wacht ons het Vaderhuis. Spr. eindigde met te citeeren de versregels „Rust mijn ziel, Uav God Koning", onder de orgelmelodie waarvan de baar daarna werd uitgedragen. Aan het graf heeft Prof. Dr. J. W. Pont nog gelezen een gedeelte van Romeinen 8 en het Onze Vader gebeden. Nadat een familielid "woorden van dank had gesproken, werd de plechtigheid besloten met een lievelingslied van den overledene: Gistermorgen is in de H. E. L. kerk aan den Kloveniersburgwal een rouwdienst ge houden. VAN DEN ZENDINGSAKKER Naar Nederland vertrokken met Euio- peesch verlof: dr. H. Slettenaar van het zendingshospitaal te Poenvoredjo, zr. S t e i n- metz van het zendingsziekenhuis te Mod- jowarno, dr. R. Veen en zr. D. Bos van het Petroneliahospitaal te Djocjakarta. EEN HALVE EEUW ORGANIST Op den len Januari heeft de in den West hoek van Noord-Brabant bekende organist der Ned. Herv. Kerk te F n a a r t, de heer J. D. van Doorn, het feit herdacht, dat hy 50 jaren het kerkorgel bespeeld heeft. GEREF. MANNENBLAD Tot het „Geref. Mannenblad", het orgaan van den Bond van Geref. Mannenvereenigin- gen, zijn met ingang van 1937 toegetreden als medewerkers de heeren Dr. J. G. v. Es, arts te Leiden, en voorzitter eener Geref. Mannenvereen. aldaar, die artikelen op me disch terrein schrijven en een serie over Lijkverbranding geven zal. Dr. S. O. Lo em.-predikant te 's-Gravenhage, die oa'er het Gezinsleven zal schrijven en aanvangt met een artikel over „Onze grootere kinderen", Ds. Joh. Jansen, em. predikant te Katwijk aan Zee, die over enkele onderdeelen der Dordtsche Kerkenorde zal schrijven en Ds. J a c. v. Nes C z n., miss. predikant voor de zending onder de Joden der Geref. Kerken, die 'n leidraad over Jodenzending geven zal. Ds H. STEGENGA As. Donderdag hoopt Ds H Stegenga, Ned. Herv. predikant te Sim-mshaven zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ds Stegenga werd 2 September 1882 ge boren en genoot zijn opleiding aan het Ste delijk Gymnasium te Doetinchem en stu deerde achtereenvolgens aan de Universitei ten te Amsterdam, Utrecht en Edenburgh (Schotland). In 1909 werd hij candidaat en deed 7 Januari 1912 intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Cothen, Avaar hij at spoedig optrad als lid van het Classicaal bestuur, welke functie hij vele jaren heeft waargenomen. In 1925 vertrok hij naar zijn tegenwoordige gemeente te Simonshaven. Op velerlei gebied heeft Ds Stegenga ge arbeid. Vijf maal maakte hij de kruistocht mee op het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop". Vele jaren was hij bestuurslid van de Ver- eeniging „Het Evangelie in Spanje", in welke hoedanigheid hij Spanje bereisde om de Evangelisatiepos ten te bezoeken. Door de verschillende comité's in Europa werd hij in de vergadering te Parijs, benoemd tot inter nationaal secretaris. Ds Stegenga is voorts lid het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland scriba-quaestor van den Ring Geervliet. Bij de oprichting van den Bond van Ned. Predikanten werd hij gekozen tot lid van het hoofdbestuur. Herhaaldelijk fungeerde hij als gecommitteerde bij de eindexamens H.B.S- voor de vakken Fransch en Engelsch en als lid van de vaste examencommissie voor het na-examen Chr. V.O. In de Engelsche Gods dienstoefeningen in de Schotsche kerken te Rotterdam, Amsterdam en Vlissingen trad hü vele malen op. Van de vele door hem be- kleede bestuursfuncties vermelden we die in de Vereeniging „Kimderzorg", in de Stichting oude lieden „Vredeheim" te Rookanje. ï-g- en Weekbladen versohenen verschil lende artikelen van zijn hand. Ds Stegenga is voornemens ter gelegenheid van zijn jubileum een gedachtenisrede te houden. Ds. J. P. VISSCHER t In den ouderdom van 74 jaar is te 01st overleden Ds. J. P. Vissqher, em. predikant der Geref. Kerken. Ds. Johann Peter Vissoher werd 4 Dec. 562 geboren en aanvaardde zijn ambt op 14 Pee. 1862 te Emiichheim (Duitsóhland). Hij diende achtereenvolgens de Geref. Kerken van Baarn, Voorschoten, Loosduinen Leeuwarden B. Daar noopte zijn gezondheids toestand hem in 1904 emeritaat aan te vra gen. In 1908 mocht hij weer zoover herstel len, dat hij zijn ambt weer kon aanvaarden, thans te Kockengen. Hij diende daarna nog de kerken van Huizen (N.-H.), Herwijnen en Nieuw-Lekkerland, waar hij in 1931 eervol emeritaat ontving. Hij vestigde zich daarop metterwoon te Olst, waar hij hulpdiensten aan de Geref. Kerk aldaar verleende. Zijn stoffelijk overschot zal morgen (Dins dag) te Olst worden ter ruste gelegd. P. KOSTER t Te Driebergen is Zaterdag j.L overle den in 84-jarigen ouderdom de heer P. Koster, die o.m. 38 jaren penningmeester geweest is van de Geref. Zondagsschool-Verg. Jach in. Voorts was de heer Koster kende figuur op het gebied der Inwendige Zending en heeft hij ook als leerend ouderling een geziene plaats ingenomen. Van 1880 tot 1887 was de overledene, die te Middelhamis geboren was, zendeling-col porteur onder Israël voor de Chr. Geref. Kerk. In 1887 riep hem de gemeente van Zoetermeer-ZegAvaard als leerend ouderling. In 1899 vertrok de heer Koster naar Appel scha. Ook in deze gemeente heeft hij met a-eel zegen gearbeid, ook voor de Chr. School. Op 4 Augustus 1912 preekte hij zijn afscheid en deed den daarop volgenden Zondag in trede als oefenaar bij de Geref. Kerk te Valtermond. Na 4 jaar arbeid mooht de heer Koster daar een Chr. school openen. Voorts werd het kerkgebouw geheel vernieuwd, een orgel in de kerk geplaatst en een vergaderlokaal gebouAvd. In 1932 verliet de heer Koster, die steeds een groot geh-or trok, Valthermond en vestigde zich te Driebergen, waar hem na een leven Aran hard werken nog eenige jaren rust waren weggelegd. HET VORSTELIJK HUWELIJK Gemeenschappelijke bidstond Naar wij vernemen, zullen ook de Ned. Herv. en de Geref. te Ermelo gemeen schappelijk bijeenkomen as. Woensdagavond in een ure Aran dankzegging en gebed in band met het a.s. Vorstelijk huwelijk. De tAvee Ned. Herv. en de tAvee Geref. predikan ten die Ermelo heeft, zullen daartoe onder ling samenwerken. In het Ned. Herv. zoowel als het Geref. kerkgebouw zal van de Ned. Herv. Gem. en van de Geref. Kerk een pre dikant het woord voeren. DE TOESTAND VAN DEN PAUS Met den Paus gaat het nog steeds den rand van de crisis. Neemt hij zich goed in adht, dan spreken de berichten van „Arrij goed"; geeft hij daarentegen weer zijn ondoofbare werklust, in Arerband waar mee bijv. gisteren dr- bezoeken van ambte lijken aard werden ontvangen, dan Arolgt vermoeienis en zwakte in zoodanige mate, dat soms een injectie noodig is. Van loopen is nu geen sprake meer: het eene been wei gert eiken dienst. Prof. dr. LOUIS AÜBERT t Te Lausanne overleed den 27sten De cember j.l. op 81-jarigen leeftijd de Oud- Testamenticus der universiteit prof. dr. Louis Aubert. Fransch Zwitserland verliest in twee dagen tijds twee bekende oud-testamentische hoogleerairen, prof. dr. Gampertte Genève en prof. dr. Aubert te Lausanne. J. MEURER j- In den ouderdom van 64 jaar is te Kam pen overleden de heer J. Meurer, oud-hoofd eener Christ, school aldaar. CHR. M.U.L.O. De heer K. v. d. K o o 1 heeft afscheid ge nomen als secretaris der Ver. voor Chr. M.Ul.O., hem wordt deswege in het orgaan der Vereeniging voor jarenlange trouwe arbeid hulde gebracht. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS Voor de afd. den Haag en Omstreken de Ver. van Chr. Onderwijzers enz. zal Za terdag 9 Januari as. in de Dr H. Pierson- school als spreker optreden de heer P. v Nes Czn., hoofdinspecteur L. O. in de 2e hoofdinspectie, met het onderwerp: „De waarde van het kindergetuigenis". CHR. H.B.S. TE BATAVIA De vereeniging voor Christelijke Scholen te Batavia, die voornemens is om met ingang den cursus 19371938 te Batavia een Christelijke Hoogere Burger-School op te richten, heeft van het departement Aran on derwijs bericht ontvangen, dat aan de op te richten school „gelijkwaardigheid" is ver leend. A. DUBOIS TeVoorburgis overleden in den ouder dom van 82 jaar, de heer A. Dubois, oud- leeraar in het Fransch, schrij\rer van de zeer bekende leerboeken voor het Fransch. ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDERWUSBENOEMINGEN Rijswijk (Z.H.). Chr. School. Tot onder wijzer: de heer W. de Graaff te Uitwijk Middelhamis. Chr. U.L.O. school. Tot on derwijzer: de hepr C. J. Veldhuyzen, vakleeraar Chr. U.L.O. school te Rijswijk (Z.H.). CHR. KWEEKSCHOOL TE DOKKUM Dinsdag is te Dokkum het 25-jarig bestaan van de Chr. Kweekschool feestelijk herdacht. Vele van de 440 oud-leerlingen der school waren voor deze gelegenheid naar Dokkum gekomen. Aan de feestelijkheden ging vooraf een Avijdingssamenkomst in de Noorderkerk, Avaar het bestuurslid, ds J. W. P i e p e r, Ned. Herv. predikant te O. Nijkerk, een gedachte nis woord sprak. Na den Avijdingsdienst werd er in het gebouw voor Ohr. Belangen een ontmoetingssamenkomst gehouden. 's A\-onds vond in de groote versierde gym nastiekzaal der school "e feestelijke herden king plaats, onder leiding A'an dien voorzitter der schoolvereeniginig, den heer S. S ij t s- m a. CURSUS NEDERLANDSCH Van 1'5 dezer tot 15 Mei wordt aan de Uni versiteit te Lund (Zweden) een cursus ge geven in de Nederlandsche taal door onze land'genoote mej. dr. L. E. van W ij k te Bilthoven. Examens Propaed. clAdel ing. Delft, de heer H. L. Kiens. Propaed. werktuigk. ing.: de heer J. A. Borggreve. Propaed. scheik. ing.: de heeren W. Lammers, C. J. de Rijk en C. Vermande. Boekhouden m.o. afd. Q. 's-Graven hage. Geslaagd J. Verduyn, Slikkerveer; H. J. van de Vliet, Amsterdam: A. Vroom, Zalt- bommel; Z. J. H. Wierenga, Zwolle; D. IJskes, Koog a. d. Zaan. De examens zijn hiermede geëindigd. CoSp. Praktijkschool. Hoek van Hol land. Examens tweede 15-weeksche c van de Coöp. Praktijkschool. Aan 28 va 32 leerlingen is een bewijs van vakbekw - en handelskennis uitgereikt, welke mede onderteekend zijn door de Rijks- gecommittoerden Mr. J. J. R. Schmal van het Dep. van Econ. Zaken en Dr J. D. Jansen, Di- :teur van den Keuringsdienst voor Waren Rotbe.-dam. Iet goede kantoorboek VOOR 4-AGE PRIJS LAND- EN TUINBOUW Tarweprijzen Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de bonificatie op tarwebloem A, met ingang van heden bepaald op een vast bedrag van f 1.15 per 100 k.g. tevens wordt de speciale prijs aran L c. tarwe met ingang van 4 Ja nuari a.s. gebracht van 18.op f9.per 100 k.g., de bonificatie op ongebuild tarwe meel Avordt daaraan aangepast. De bonifica tie per 100 k.g. tarwebloem B is met ingang van 4 Januari a-.s. bepaald op het verschil tusschen het totale im'oer-monopolie- prijsverschil op tarwebloem B en f2.P HULP AAN KLEINE BOEREN EN TUINDERS De Minister van Sociale Zaken heeft een rondschrijven gericht tot de 13 inspecties voor de werkverschaffing, waarin de Minis ter mededeelt, dat de regeering besloten heeft, de mogelijkheid onder de oogen te zien, om te komen tot uitbreiding van do hulp aan kleine hoeren en tuinders door plaatsing van deze in AverkA'erschaffing en, Avaar mogelijk en verantwoord, op eigen be drijf. Het gaat hier om een proef, waarvoor in elke inspectie 3 gemeenten zullen worden aangeAvezen. Er is voor deze proef een nau- AA'e samemverking tot stand gebracht tus sohen den dienst van de kleine boeren bij het departement A'an LandbouAV en Vis- echerij, Avaarvan directeur is de heer Ir. Const. Stevens en de afdeeling werkver schaffing van het Departement van Sociale Zaken. De heer Meyer de Vries, hoofdinspec teur voor de aa'erkverschaffing, is door den Minister van Sociale Zaken in het bijzonder aangewezen voor het te voeren overleg. De bedrijfsconsulenten, verbonden aan den dienst van de kleine boeren, zullen voor het organiseeren A'an deze proef samemverken met de inspecteurs Aoor de werkverschaffing en gemeenschappelijk verbinding zoeken met burgemeester en wethouders van de ge kozen proefgemeenten en met deze colleges nagaan, Avelke kieine boeren en tumder6 voor hulp, als hiervoren bedoeld, in aan merking komen. De Minister wijst er nadrukkelijk op, dat medewerking van het gemeentebestuur on ontbeerlijk is, omdat hier subsidieering ilt het werkloosheidssubsidiefonds zal plaats vinden. UIT OOST-INDIE De uitbreiding van het Luchtnet Vliegveld te Boeton en Ambon Omtrent de plannen tot het opnemen van de Groote Oost in het luchtnet van de K.N.I. L.M., deelt de ,Java-Bode" het volgende mede: Alvorens Nieuw-Guinea in de regeling zal worden opgenomen, zal eerst de vliegdienst op Ambon worden geopend. Hiertoe zal noo dig zijn de aanleg van vliegvelden op het eiland Boeton (ten Zuiden van Z.O.-Cele- bes) en natuurlijk op Ambona. De vliegduur van Soerabaja naar Ambon zal zeven uur bedragen,. Eerst daarna kan de doortrekking der verbinding met Babo wor- Hoogste stand te München 775.2. Laagste stand te Seydisfjord 729.7. Stand vanmorgen halftwaalf 767.2. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke later weer ruimende wind. zwaar bewolkt of betrokken met waarschijnlijk regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEKOVERZICHT In het Zuidoosten van het waarnemings gebied blijft de hooge luchtdruk stand hou den. Het Noordelijk deel blijft onder invloed van depressies, waarvan een secundaire de Iersche kust nadert. Als gevolg van deze luchtdrukverdeeling waaien over het grootste gedeelte van het Avaarnemingsgebied krachtige tot matige winden uit richtingen, gelegen tusschen West en Zud. De lucht is hierbij zwaar be- Avolkt of betrokken, met plaatselijk regen. De regenval was in het afgeloopen etmaal ZAvaar in Ierland en langs de Noorsche kust. Blacksod had 22 mm., Nordyan 13 mm. De temperatuur is als gevolg van deze warme Zuidwestelijke strooming vrijwel overal aan merkelijk boA-en normaal. In afwijking van het bovenstaande is het in Zuid-Frankrijk, Zwitserland en Zuid- Duitschland over het algemeen windstil met plaatselijk nevel, de temperatuur is hier om het vriespunt. De bergstations in de Alpen melden mooi helder Aveer met zwakke wind en temperaturen van enkele graden onder het vriespunt In midden-Zweden nam de vorst toe. Ook daar is het windstil oi waaien zwakke winden THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.4 C. 5 JANUARI Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 4.00 uur Maan op vm. 1.13 uur, onder Arm. 11.07 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 5 JANUARI Van 'b avonds 4.30 uur tot 's morgens 7.41 uur den overwogen. Uit den aard der zaak weet men nog heelemaal niet wat de A-erbinding met Ambon zal opleveren; het nut hiervan staat vast, dus zal het Gouvernement moeten bijpassen. Het ligt voor de hand, dat men het ver- keersvliegen, b.v. wat de grondorganisatie betreft, niet zal houden buiten het contact met de militaire en maritieme luchtvaart Het schijnt wel vast te staan, dat snelle landvlieg- tuigen in het controle- en bewakingssysteem een groote rol zullen spelen. Bouw van Sanatoria Een keten over Java Omtrent den bouw der sanatoria voor ver pleging van tuberculoselijders in Indië, zoo meldt de Javabode, vernemen wij het vol gende: Men streeft naar de vorming "van een ke ten sanatoria over Java, zoodat tusschen deze inrichtingen niet te grooten ouderlingen af stand ligt. Natuurlijk zal men ze oprichten in een gezond klimaat en een streek waar bijv. weinig last van stof bestaat. Tevens zal men ze houden in de buurt van thans reeds bestaande consultatiebureaux. West-Java zou er dan twee krijgen, Midden- en Oost-Java elk drie. Makassar krijgt er zéker een, terwijl het nog niet vast staat waar het andere komt: te Ambon of op de kleine Soemba-eilanden. Bij de mededeeling der verschillende "voor stellen welke voor de beschikking van het aandeel-1937 uit het 25-mil'lioenfonds zullen worden gedaan, merkten wij op dat nog op een enkel punt geen zekerheid bestond. Het giing nl. om het bouAvwerk dat Batavia zou krijgen, nu het museumplan van de baan is: een psychiatrische afdeeling bij de C.B.Z., of een verbouwing met uitbreiding Aran het gou vemeurskantoor. Wy kunnen hierover nog melden dat de dienst der Volksgezondheid die uitbreiding krijgt Ook het gouA'emementskantoor, waarin nog enkele diensten moeten worden onder gebracht, of beter geplaatst dan zij thans zijn, heeft uitbreiding noodig. Wij betwijfelen echter of deze uit het meerbesproken fonds zullen worden bekostigd. UIT HET SOCIALE LEVEN De contracten te IJmuiden Lasten der vlsschersvloot met 3Va ton gestegen Dezer dagen zullen de besprekingen der organisatiebesturen met hun leden over den inhoud der nieuwe contracten begin nen. Naar wij vernemen zullen de contrac ten der vischlossérs slechts in zooverre worden gewijzigd, dat in bepaalde geval len aan de lossers het wachten wordt ver goed. In de contracten der zeelieden zal een duurte-clausule worden opgenomen, Avaarvan de lasten voor het geheele bedrijf Avorden geschat op 100.000, terwijl verder nog eenige andere verbeteringen zullen Avorden ingevoerd. De contracten A'oor de kolenwerkers zullen A\*el ongeAAijzigd blij ven. Bij de onderhandelingen over 'de nieuwe contracten is er door de reeders op geAvezen, dat het bedrijf door de deA'aluatie van den gulden op veel hooger lasten is gekomen. Door de stij ging van den kolenprijs met 1.— a 1.50 per ton^ en van andere benoo- digdheden, schat men dat de exploita tiekosten voor de heele vloot met ca, 350.000 zijn gestegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3