BRT fcZWOISCHE 1895 De student in h^t Derde Riik TERK MAANDAG 4 JANUARI 1937 EERSTE BI .AD PAG a Buitenland SCHEEPSINCIDENTEN IN DE SPAANSCHE WATEREN Duitsche kruiser „Königsberg" eischt voldoening van Volksfrontregeering Engeland protesteert te Burgos De Duitsche kruiser „Königsberg", die onlangs als represaille-maatregel voor het „Palos"-indident het roodo Spaan- sche vrachtschip „Aragon" heeft opge bracht, heeft thans aan de volksregee- ring het volgende radiogram gezonden: „De Duitsche admiraal in de Spaan- sche wateren is bereid, zoo de passagier, die aan boord der „Palos" werd gear resteerd, is vrijgelaten en het van dat 6chip in beslag genomen deel der lading eveneens is vrijgegeven, zijnerzijds het Spaansche schip „Aragon" terug te ge ven en elke nieuwe represaille op te schorten. Hij wacht op een antwoord per radio aan de „Königsberg" In verband met een en ander heeft de Baskische regeering vèrdragend geschut opgesteld aan de ingangen der havens, om op alle gebeurlijkheden bereid te zijn. Met het oog op de schietproeven zijn de schepen gewaarschuwd minstens 15 mijl uit de kust te blijven. De Spaansche gezant te Parijs verklaarde aan United Press: „Ik heb zoo juist met minister del Vayo gesproken, die van oor deel is, dat de „Königsberg" eigenlijk een ultimatum heeft gesteld. Het antwoord der Spaansche regeeering zal waarschijnlijk negatief zijn, daar de Baskische regeering volgens het internationale recht heeft ge handeld. Ik zal den Quai d'Orsay, na ont vangst van het antwoord mijner regeering. op de hoogte stellen van den toestand. Ik ben er van overtuigd, dat de non-inter- ventie-commissie zal weten, wat zij moet 'doen. Spanje zelf kan de kwestie niet aan deze commissie voorleggen, daar het er geen lid .van is, doch het kan zich wel tot den Vol kenbond of het Haagsche Hof wenden", Een Duitscher doodgeschoten Tusschen de Duitsche en de Spaansche regeering is inmiddels nieuwe wrijving ont staan, doordat het bekend i® geworden, dat de Duitsche onderdaan Gifdde op 11 Nov. j.L ia terechtgesteld, na door een Baskische rechtbank te zijn veroordeeld. Het geldt hier den Duitscher Lothar G i» d d e, geboren 9 October 1917 te Bannen (Rijnland), vrijgezel, op 5 October j.l. gevan gen genomen aan t front van Ochlandiano, terwijl hij, met de wapens in de hand, 9eu groep strijdenden aanvoerde tegen de volks- fronttroepeu. Güdde heeft bovendien bekend als vrijwilliger dienst te hebben genomen bij de Spaansche phalanx, die hem tot korpo raal benoemde. Hij werd op 9 November door de rechtbank ter dood veroordeeld en twee dagen later gefusilleerd. Tien andere ver dachten, o. w. de Duitscher Wollfand uil Eupel "(Rijnprovincie) en de Zwitser Her mann Maurer-Lehmann, werden Apt levens lange gevangenisstrai veroordeeld. Het D.N.B. meldt hierover uit Berlijn, dat 'de „Völk. Beobachter" schrijft, dat „de moord op den Duitscher Gtfdde" een van de incidenten i9, die Duitschland hebben ge dwongen de betrekkingen met de roode machthebbers in Spanje te verbreken. De .Berliner Börsenzeitung" zegt, „dat Duitsch land er reeds vroeger gen twijfel over heeft laten bestaan, dat het niet met het leven ,van zijn zonen laat spelen. Dat de bolsje wisten van Bilbao desondanks een nieuwen moord hebben gepleegd, moet tot de conc'u- Bie leiden, dat zij een openlijke provocatie beoogen". De .Deutsche Allgemeine Zeitung" spreekt Jvan „de moord-bandietm van Caballero". De „Lokal Anzeiger" wijst er op, dat Duitsch land zich niet zal laten weerhouden, voor eiken Duitschen onderdaan op te komen. Ten slotte spreekt de „Völk. Beobachter' nog het bericht uit Baskische bron tegen, dat zich Duitsche oorlogsschepen in de Spaansche haven Guetaria zouden bevinden. Ook een Britsch protest De Britsche admiraliteit deelt medé, <iat zij een rapport heeft onvangen van den kapitein van de „Blackhill', 'n schip van 2492 ton uit Newcastle, dat op weg was van Bayonne naar Santander. Daar uit blijkt, dat een gewapend vaartuig der nationalisten ongeveer dertig granaten op het schip heeft afgevuurd. Geen van deze granaten heeft doel getroffen en de Blackhill" wist te ontsnappen door vlugger te varen. De admiraliteit ontkent, dat de .Black hill" door de „Königsberg" zou zijn aan gehouden. De Britsche torpedojager „Fearless" en de .Blackhill" bevinden zich op het oogenblik te Santander. Reuter verneemt in verband hiermede, dat de Britsche gezant voor Spanje, sir Henry Chilton, die zich thans te Hendaye be vindt, opdracht heeft gekregen de aandacht van de autoriteiten te Burgos te vestigen op Jiet incident, dat Vrijdag j.L met de „Black hill" is voorgekomen. Het schip, aldus dit Reuterhericht, was in ballast op weg van Bayonne naar Santan der, om daar ijzererts voor de Tyne te laden en is toen beschoten door een treil er, die. naar gemeld wordt, aan de Spaansche natio nalisten behoorde. De nationalisten hebben verder het Sov jetschip „Postisjef' met een lading gietijzer voor Gent, aangehouden en weer vrijgelaten. Anderzijds heeft een regeeringsvaartuig het Fransche schip „Roche Brune" aangehouden ien daarna laten doorvaren. BelgiscHe mijnwerkers stellen nieuwe eischen Een staking op 18 Januari a.s.7 Het hoofdbestuur van den Belgischen Mijnwerkersbond is te Brussel bijeengeko men om zijn standpunt te bepalen ten aan zien van de verkorting van den arbeidstijd in de mijnen. F.en resolutie werd aangeno men, waarbij de vroeger te dien aanzien goedgekeurde besluiten werden bekrachtigd en waarbij vertrouwen werd uitgesproken ja het comité, dat onderhandelingen voert met de regeering ten einde vóór 15 Januari aanstaande inwilliging der eischen te ver krijgen. Indien deze onderhandelingen mis lukken, zal met ingang van 18 Januari de Staking worden geproclameerd. Hoofdkantoor. Der» Ho Laan van M cirdtrvoor Actie vc Vertegenwoordiger* Gevraagd De Spaansche burgeroorlog HEFTIGE STRIJD ROND DE HOOFDSTAD Brandbommen op Malaga De rooden bombardeeren Andalusië Zondagmorgen hebben de Spaansche nationalisten een zeer feilen aanval ge daan op het front van Madrid. Naar Havas verneemt is dit de heftigste aan val op de roode stellingen, sinds gene raal Varela met zijn troepen voor Ma drid is aangekomen. Aan het geheele front bij Madrid wordt intensief ge vuurd. De aanval wordt begunstigd door mooi helder weer. Reeds meer dan een week was dit offensief verwacht. Het schijnt voornamelijk gericht te zijn tegen Vallecas (ten O. van Madrid aan den weg naar Valencia) en tegen Las Rosas (ten N.W. van Madrid aan den weg naar het Escorial). Het natio nalistische opperbevel had aanzienlijke strijdkrachten voor deze operaties ver zameld. Wat het hoofddoel is, wordt zorgvuldig geheim gehouden De roode luchtmacht is zeer actief ge weest in de provincie Andalusië, alwaar dn vliegtuigen der rooden de steden Cordova Porcura en Villa del Rio hebben gebombar deerd. Ook de nationalistische vliegtuigen heb ben weer van zich doen spreken. Verschei den bombardementsvliegtuigen verschenen boven Malaga, waar zij een groot aantal brandbommen lieten vallen, waardoor vele huizen vlam vatten. Dit is wel de felste aanval, die deze stad tot nu toe heeft meegemaakt. Het aantal slachtoffers moet zeer groot zijn. Nog steeds zijn de brand weerlieden bezig met het blusschen van de brandende perceelen. Ook Albacete (tusschen Madrid en Valen cia) werd door nationalistische vliegtuigen onder vuur genomen. Twee vliegmachines openden een krachtig bombardement, waar bij verscheiden slachtoffers men spreekt van twintig personen gevallen zijn. Een bom kwam op het dak van een hotel terécht, ging door alle verdiepingen heen en sloeg daarna nog een groot gat in den grond zonder te ontploffen. De loopgraven voor Madrid Naar de verslaggever van United Press, Reynold Packard, mededeelt, hebben de Spaansche nationalisten thans aan het front ten Westen van Madrid enorme ver dedigingswerken aangelegd die zich over honderden K.M. uitstrekken. Het is den sol daten, die daar in de felle kou en dikke sneeuw liggen, zoo behaaglijk mogelijk ge maakt. De modderige en ongezonde loopgraven zijn in comfortabele kwartieren veranderd, die door de sneeuw zeer goed voor den vij and gecamoufleerd zijn. Het is als het ware een moderne stad geworden. Er zijn meta len ledikanten, schommelstoelen, tafels, electrische verlichting: kortom alles waar aan de soldaten maar behoefte kunnen heb ben. In een der loopgraven is zelfs een kap- persbedrijf ingericht. Verder zijn er groote tenten, waar de soldaten zich van tijd tot tijd kunnen vertreden. Weer een Daitsch schip opgebracht? Te Berlijn verluidt, dat het Duitsche vrachtschip .,Pluto" door 'n rood Spaansch oorlogsschip naar Bilbao zou zijn opge bracht, doch later weder vrijgelaten. Bijzonderheden over deze aanhouding ont breken echter. Franco humanitair Uit het kamp der nationalisten wordt nog gemeld, dat generaal Franco in zijn kwaliteit van hoofd der regeering de dood straf, die door den krijgsraad te Avila te gen 60 politieke gevangenen was uitgespro ken, in andere straffen heeft veranderd. Verder heeft hij een comité ingesteld, dat zich in alle plaatsen van de bezette gebie den zal bezighouden met achtergebleven kinderen, die door hun familieleden zijn verlaten en ronddolen. De kinderen zullen in gezinnen worden ondergebracht. Naar Reuter nog verneemt, heeft de En- gelsche zaakgelastigde te Madrid de hoofd stad thans definitief verlaten. Hij is in ge zelschap van den militairen attaché per auto naar Valencia vertrokken. HET BRITSCH-ITALIAANSCHE ACCOORD Bestaande gebiedsverdeeling gehandhaafd Italië waarborgt Spanje's integriteit Het Foreign Office te Londen heeft thans den officieelen tekst gepubliceerd van de Britsch-Italiaansche overeenkomst inzake de Middellandsche Zee. Deze overeenkomst luidt als volgt: „De regeering van het Vereenigd Konlnk rijk en de Italiaansche regeering bezield door den wensch meer en meer bij te dra gen tot de zaak van den algemeenen vredo en de veiligheid en tot de verbetering der betrekkingen onderling en tusschen allo Middellandsche Zee-mogendheden, en vast besloten de rechten en belangen van dio mogendheden te eerbiedigen, erkennen, dat de vrijheid van toegang uitgang en doorvaart van de Middel landsche Zee van vitaal belang is voor de verschillende deelen van het Brit sche rijk en Italië en dat die belangen in geen enkel opzicht onvereenigbaar met elkaar zijn. Zij ontkennen den wensch te hebben, dat de status quo, wat de nationaliteit over de gebieden aan de Middelland sche Zee betreft, wordt gewijzigd. Zij verplichten zich eikaars rechten en belangen in dat gebied te eerbie digen. Zij komen overeen alle moeiten te doen, om pogingen te verijdelen, welke de goede betrekkingen kunnen schaden, Deze verklaring heeft ten doel de vredes- lt U reeds gebruiker van Lunchkaas „DRIE TULPEN" ?e munt uit door fijne smaak, bijzonder hooge voedingswaar- a hoog vitamine gehalte Nederlanders! Geeft van uw medeleven het geluk van het aanstaanc VORSTELIIK HUWELIJK daadwerkelijk blijk door het zen den van een gelukwensch-tele- gram aan het Koninklijk Huls op het daarvoor ontworpen formulier. Alléén van 2 t/m. 6 Januari. De netto opbrengst komt ten goede aan Jeugdorganisaties, hetNederlandsch Jeugdleiders instituut en de Academie voor Lichamelijke Opvoeding. De Spaansche kwestie In een afzonderlijk schrijven heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken C i a n o bevestigd dat voorzoover Italië daarbij is betrokken, de integriteit van de huidige Spaansche grondgebieden onder alle omstandigheden intact en onge wijzigd zal blijven. De Britsche gezant Drummond heeft daarop Ciano bezocht en hem medegedeeld dat minister Eden hem had opgedragen uiting te geven aan zijn voldoening over het tot stand komen der overeenkomst. De heer Eden, aldus zeide Drummond, hoopt, dat het accoord het begin zal zijn van la tere samenwerking tusschen beide regee ringen ten gunste van den vrede en de in ternationale veiligheid. Graaf Ciano dankte voor deze verheu gende mededeeling en verzocht sir Eric Drummond Eden mede te deelen, dat zijn opvattingen door de fascistische regeering worden gedeeld. In de studenten-organisaties speelt zich sedert geruimen tijd het spelletje der gelijk- schakeling af, zooals we dat in de jeugd organisaties over heel Duitschland met bedenkelijk eindsucces voor Baldur von Schiraoh van dichtbij hebben meegemaakt. Ook in de studentenwereld heeft men ondanks langdurigen en hardnekkigen te genstand het totaliteitsprincipe weten door te zetten. Oorspronkelijk wilde men dit doel langs vriendschappelijken weg bereiken. Aan de hoogescholen kende men twee organisaties; het belangrijkst was ongetwijfeld de „Deutsche Studentenschaft", die ongeveer alle studeerende mannen en vrouwen om vatte. Het gaat hierbij om een instituut van den staat, met statuten en leiders, die door den staat worden voorgeschreven. Maar daarnaast bestond de „National- sozialistische Deutsche - Studentenbund", die zich geroepen achtte tot de politieke opvoeding van alle studeerenden. Weldra kwam deze organisatie tot .de ervaring, dat dit doel lang niet zoo gemakkelijk be reikt kan worden als men oorspronkelijk dacht! Een ernstige hindernis op den moeilij ken weg der gelijkschakeling bleken de corporaties in verschillende deelen van hel Duitsche Rijk, waar men met zijn hart was blijven hangen aan traditie en verschil van stand. Het tlians afgeloopen Jaar stond geheel in het feeken van dezen strijd. Mat sterke machtsmiddelen is hij beslist ten gunste van den staat. De meeste corpora ties zijn vrijwillig ontbonden en nog maar enkele wij denken hierbij overwegend aan kleinere universiteitssteden leiden nog slechts een kwijnend bestaan Een bijzondere plaats bekleedt in 3ezer. strijd de vooral in Noord-Duitschland in vloedrijke „Verein Deutscher Studenten" die zich beroept op par. 24 van het natio- naal-socialistische partijprogram (positief Christendom en gewetensvrijheid). Merk waardig genoeg was juist deze organisatie van huis uit conservatief, anti-semitisch en lalldeutsch**! Op het stichting.sfeest van den nationaal- socialistischen Duitschen Studentenbond i« het parool der totaliteit voor alle studee renden geproclameerd. Den Rllkslelder der studenten Derlchsweiler kon men op zijn rondreis aan alle universiteiten hoo- ren zeggen: „Wij dulden geen „Einze]- ganger" meer, want alle studeerenden warden saamgevat ln „Gemeinsohaften"! Voor den eerstvolgenden tijd i9 de oven eenkomst van belang, die tusschen den tegenwoordigen leider der S.A. StabcheJ Lutze en den nationaal-socialistisohen Studentenbond pas kortelings tot stand Is gekomen. S.A.-mancen, die studeeren, krij gen drie semesters verlof, maar moeten dan ook als „Stammanschaften" medewer ken aan de „weltanschauliche" en de poli tieke ontwikkeling hunner kameraden. De 9tudenten beloven van hun kant, dat allen een tijd lang dienst nemen bij de S.A., de S.S. of de H.J. Rond 30 studenten vormen zulk een „Kameradschaft". die dan door een „Stammannschaft" der S.A. wordt on derwezen in de nationaal-socialistische we reldbeschouwing van Rosenberg en diens geestverwanten. Men concentreert zich hfer bij vooral op de eerste drie semesters, dat wil zeggen, op de studenten, die nog on- beïnvloed naar de alma mater komen. Langs dezen weg wil men ze voor de nieuwe „levensstijl" traohten te winnen. Op het congres van den Duitsohen Stu dentenbond hoorde men als principe ver kondigen, „dat de eer slechts door bloed gezuiverd kan worden'', dus precies het zelfde, wat men in de feodale studenten organisaties van voor den oorlog „satle factie" pleegde te noemen! Als nieuwste symptoom van voortgans in deze richting kan men de invoering be schouwen van eigen uniform en eigen vlag voor den nationaal-sociaüstlschen Studen tenbond. Uiterlijk zijn de studenten zoo doende ingelijfd bij de groote organisatie der N.S.D.A.P. en heeft men ook hier hef principe der totaliteit weten door te zetten. Natuurlijk blijft de vraag onbeantwoord of deze overgang ook innerlijk heeft plaats gevonden. Karakter en eenheids type zijn twee sterk uiteenloopcnde begrip- Den en juist onze jeugd voelt meestal prin cipieel weinig voor gelijkschakeling. Gene raties achtereen was Duitschland bekend door zijn betrouwbare ambtenaren, zijn voortreffelijke gpneeskun-digen. zijn weten schappelijk eefundcerde Juristen en schei kundigen, rijn met groote toewijding voor bereide theologen. Of de nieuwe sf.ijl van Het tegenwoordig bewind en het streven naar gelijkschake ling op elk zelfs op wetenschappelijk gebied den student in het Derde Rijk ten goede zal komen is een vraag, die we niet maar bevestigend durven beantwoor den. Roofoverval in New-Yorksch kleedingmagazijn 145 menschen bedwongen door 8 bandieten! In een New-Yorksch kleedingmagazijn hebben acht zwaar gewapende bandieten 's avonds een inval gedaan en er zoowel het personeel als de klanten beroofd. Daarna hebben zij in een woning ruzie gekregen over de verdeeling van den buit, waarbij een hunner werd vermoord. De roovers, die kleine machinegeweren bij zich hadden, drongen een groote bee- renkleedingzaak binnen, waar zich op dat oogenblik 145 personen, koopers en ver- koopers, bevonden. Niemand durfde zich te verroeren toen uit acht monden het angst wekkende „hands up" weerklonk, en na dat allen op een hoop waren gedreven, gin gen de dieven kalm aan den slag en maak ten zich meester van 22.000 dollar in geld en 7000 dollar aan kostbaarheden. Een uur nadat de politie was gealar meerd. drong zij een woning in het centrum der stad binnen, waar zij het lijk vond van den 29 jarigen Fred Kindley, die in zijn zak nog eenige uit de winkelzaak gestolen chèques had. De politie meent, dat Kindley oneenigheid met zijn medeplichtigen heeft gekregen toen de opbrengst van den over val moest worden verdeeld en dat hij daarbij werd doodgeschoten. Een Spaansch uitvinder overleden Een veelzijdig talent! De veelzijdige Spaansche uitvinder Leo nardo Torres Quevado is dezer dagen in den ouderdom van tachtig jaar te Madrid overleden. Als velen zijner collega's heeft hij o. een mechanischen schaker uitgevonden, die zelfs op elk gambiet correct kon antwoor den. zonder dat er, zooals vroeger wel is voorgekomen, iemand in de machine ver borgen zat. die in werkellijkheid speelde en het mechanisme in werking bracht. Zijn vernuft heeft hij verder gewijd aan een voertuig voor het passeeren van den Nia garawaterval, een bestuurbaar luchtschip, dat op twee auto's vervoerd kon worden, een telmachine en wetenschappelijke in strumenten, zooals de telekino, een toestel voor het overbrengen van signalen van het vasteland naar schepen enz. Dynamietramp in Mexico Twintig wegwerkers gedood! Volgens een bericht van het Mexicaan- sche blad „Universal" heeft te Torreon, in den staat Durango, een ernstige dynamiet- ontploffing plaats gehad. Men was bezig met dertig kisten dyna miet uit te laden, die benut moesten wor den voor den aanleg van een nieuwen straatweg. De lading ontplofte plotseling met het gevolg, dat alle arbeiders, onge veer twintig man, gedood werden. Conflict in de Amerikaansche auto-industrie Vrees bestaat voor een algemeene staking De vakvereenigingsleiders der Amerikaan sche automobielindustrie hebben, naar Ha vas meldt, besloten een ultimatum te rich ten tot de directie der General Moters Cor poration, om deze uit te noodigen met de vakvereenigingen in onderhandeling te tre den, daar anders in de fabrieken een alge meene staking zal worden ontketend. Indien de algemeene staking zou worden geproclameerd, zouden daar 275.000 arbeiders bij betrokken zijn. Reuter meldt, dat de conferentie van vak- vereenigingbestuurders besloten heeft een actie tot algemeene staking te steunen. In dien de General Motors weigert de eischen der vakvereeniging in zake collectieve ar beidsovereenkomst in te willigen, wordt ern stig gevreesd, dat deze staking de halve automobiel-productie in de Vereen. Staten zou treffen en ernstige gevolgen hebben voor de staal- en rubber-industrieën. Een millioenenschenking aan de Amerikaansche Staat Mellon sticht schilderijen-mnsenm President Roosevelt heeft een brief wisseling gepubliceerd mot den vroegeren ambassadeur der Vereen'gde Staten te Lon den, den milliardair Andrew Mellon, volgens welke deze zijn M:hilderijenverzame ling. een der waardevolste en volgens kunst kenners een der meest veelzijdige particu liere verzamelingen der wereld, aan het Amerikaaansche volk wil schenken. De totale waarde der collectie wordt op ongeveer 19 millioen dollar geschat. Te Southampton Is uit New-York aange komen de bekende ontdekkingsreiziger Sir Hubert W i 1 k i n s, die van plan is In Juli te trachten zich met een duikboot van Spits bergen naar de Behringzoe te begeven. Deze expeditie zal volgens Wilkins twee maanden duren en een bedrag van ongeveer 35000 pond sterling kosten. De duikboot zal zoodanig ingericht zijn, dat zij langen tijd achtereen tot vijf dagen toe onder water zal kunnen blijven. Zooals men zich zal herinneren, heeft Sir Hubert reeds In 1931 een dergelijke poging ondernomen, welke evenwel geen succes had. Kort Nieuws Volgens „Le Soir" z>ou koning Leopold van België voornemens zijn binnenkort op nieuw een bezoek aan den Belgischen Congo te brengen. In een Nieuwjaarsrede heeft de Bul- gaarsche minister-president Kusseiva- nof officieel medegedeeld, dat binnenkort een verdrag van vriendschap zal worden ge sloten tusschen Bulgarije en Joego-Slavië. GEMENGD NIEUWS Doodslag of fantasie? guur weer! Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen 't barre, gure weer te wapenen. Denk er aan, uw keel te beschermen Wybert voorkomt verkoudheid en keelontsteking I 50 - 35 - 20 ct. Nog geen lijk gevonden Aan het bureau Warmoesstraat te Am sterdam heeft zich Zaterdag een varens gezel van 34 jaar gemeld. De man, die geen vaste woonplaats heeft en den laatsten tijd op verschillende adressen te Amsterdam heeft vertoefd deelde aan de politie mede, dat hij Vrijdagavond tusschen zes uur en half zeven met een Duitscher, eveneens zon der vaste woonplaats, boogloopende ruzie heeft gehad op de Weesperzijde bij de Grens- straat. Beide twistenden verkeerden onder den in- voed van sterken drank. De varensgezel heeft toen volgens zijn verhaal aan de poh- ti/e, den Duitscher in den Amstel geduwd. De man kwam niet meer boven en moet ter stond zijn verdronken. De politie is onmiddellijk op de aangege ven plaats gaan dreggen doch heeft geen lijk gevonden. De varensgezel ls in voorloopig arrest ge steld in het bureau Linnaeusstraat. Na aanrijding doorgereden Automobilist thans opgespoord De politie te Breda heeft thans aange houden de automobilist die Vrijdagavond den 42-iarigen lantaarnopsteker Koenraed- aanreed tengevolge waarvan laatstgenoem de kort na de aanrijding overleed. Het bleek te zijn een zekere K., eigenaar van een hotel te Ginneken. Uit het voort gezet onderzoek bleek, dat K. zijn auto naar een garage heeft gereden, alwaar hij opdracht gaf, de sporen der aanrijding zoo snel mogelijk te verwijderen. Daartoe be hoorde het aanbrengen van een nieuwe koplamp en een voorruit Door het breken van deze voorruit werd een naast K. zitten de persoon ernstig aan het gelaat gewond. W-e-gens het veroorzaken van dood door schuld werd tegen K. proces-verbaal op gemaakt. Brandkast geforceerd Inbraak te Zaandam Te Zaandam ls ingebroken in het kantoor van d-9 firma K. Schenk en Zo nen, fabriek van napierwaren aan het Kalf aldaar, waarbij de brandkast is ge forceerd en alle daarin aanwezige gelden tot een bedrag van ongeveer f 700 is ge stolen. Toen Zaterdagmorgen cte schoonmaakster in het kantoor kwam om het een Zaterdag- sche beurt te geven, vond zij de brandkast open en de inhoud in groote wanorde over den vloer verspreid Begrijpend";, dat er on- gewenscht bezoek was geweest, heeft zij di rect den patroon van haar bevindingen in kenni'9 gesteld die op rijn beurt de politie met het gebeurde heeft ingelicht. Bij het onderzoek bleek, dat het slot van de brandkast was uitgebrand. Al het aanwezige geld is buitgemnakt. Al les wijst «r op, dat met handschoenen aan gewerkt De firma is zoowel voor de brandkast als voor het aanwezige geld verzekerd. Dit is de vijfde maal. dat in het kantoor is ingebro ken; tweemaal te Koog aan de Zaan, toen "t kantoor daar gevestigd was en driemaal aao het Kalf. ALS EEN LEEUW Vitaminen, ijzer, kalk en pnospha- ten ziedaar wat krachtige spieren en weerstandsvermogen kweekt. En deze stoffen vindt U juist in TEN HOEVE'# ROGGEBROOD vraact uw bakker.' GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TEL.335298 TEL.55949 Zwerver aangereden o k Aan onvoorzichtigheid te wijten d XI Zaterdagavond reed de 43-jarige H. R., di-g recteur van een N.V. wonende te Hillegers-t« berg, als bestuurder van een personenauto s langs den rijksweg onder Overschi«3 naar Rotterdam in matige snelheid. Even voorbij de Zwethhrug zag hij plotseling voor zijn wa- j gen een wandelaar. De bestuurder van dev auto trachtte nog te remmen en week naar^ links uit, doch kon niet verhinderen dat de man gegrepen werd door de rechterzijde van den auto. Het slachtoffer bleek de zwerver J. A. M. van L. uit Deventer te zijn. die zich zoo ondoordacht op den rijweg had ge-1 waagd. De politie en de politiearts waren spoedig ter plaatse, doch de groote moeilijkheid op dezen donkeren weg r was het onderzoek. Ondanks de roode j lantaarns, die om het slachtoffer wa- v ren heengezet, scheerden d>e aanlco- mende auto's rakelings voorbij, op ge- vaar af nieuwe ongelukken te maken. T Het onderzoek was hierdoor geheel on- z mogelijk. De getroffene is per Roode Kruis-auto naar I het Roode Kruisgebouw in Overschie gebracht. Bij onderzoek bleek v. L. een groot gat in het achterhoofd te hebben be- j nevens een zware hersenschudding en kneu- zingen aan borstkas en schouders. In be- J wusteloozen toestand ls v. L„ na de eerste hulp, naar het ziekenhuis Eudokia vervoerd. a Wandelaar aangereden t V: Zwaar gewond 1 Bij het oversteken van de Laan van N. O. ]j Einde te Voorburg is de 75-jarige heer j W. G. de Knokke v. d. Meulen, consul van de A.NW.B. en oud-directeur van de Voorburg- sch"ï waterleiding .aangereden door een auto bestuurd door den heer H. te Voorburg. De heer v. d. M. werd tegen den grond gewor pen en is in bewusteloozen toestand en met een hoofdwonde naar zijn woning vervoerd, alwaar tevens een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. Overbrenging per ziekenauto naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag werd noodzakelijk geoordeeld. Fietser door tram gedood Onvoorzichtig oversteken Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is op de Ganzenweide te Heerlerheide de courantenbesteller van O. uit Heerlerheide, die op de fiets plotseling van rechts naar links den rijweg overstak, door de electri sche tram gegrepen en daarbij zoo ernstig gewond, dat overbrenging naar het St. Jo- sephsziekenhuis te Heerlen noodzakelijk was. Korten tijd na aankomst aldaar ls Van O. aan zijn verwondingen overleden. INBRAKEN TE VELSEN De laatste dagen zijn in de gemeente Vel- sen weder verschillende inbraken gepleegd. Tijdens afwezigheid van de bewoners is in een woning aan de President Steijnstraat te IJmuiden ingebroken en een bedrag van f30 ontvreemd. Op Nieuwjaarsdag werd ingebroken in een woning aan den Schulpweg te Velsen-Noord. Hier werd de voordeur geforceerd. Kasten werden mot beitels opengebroken. Een por- temonnaie met geld werd ontvreemd. CHEF COMMIES AANGEHOUDEN De politie heeft de 41-jarige H. H„ chef commies ter secretarie van de gemeente Ooststellingwerf, die verdacht wordt van verduistering en valschheid in geschrif te in dienstbetrekking gepleegd, aangehou den. ERNSTIG MOTOR-ONGEVAL Zaterdagmiddag wilde op den Broekweg te N a a d w ij k, de motorrijder J. Bakker uit Loosduinen den Rijksweg 20 kruisen, toen uit de richting Westerlee een personen auto, bestuurd door den h"»er B. uit Den Haag naderde. Deze meende dat Bakker den Rijksweg zou opdraaien en verleende daarom geen voorrang. Een botsing ontstond, waarbij de motorrijder over den weg werd geslineerd. Hij bekwam een hersenschudding en een hoofdwonde, en brak den linkerpols. Nadat een voorloopig verband ter plaatse was ge legd. is B. per ziekenauto naar ern ziokpn- huis te Den Haag vervoerd. JONGEN ONDER EEN AUTO Te Ni stel rode is Zondagmorgen een zevenjarig knaapje door een passoprnnde personenauto overreden. Met een hloedendo hoofdwondp en kwetsuren aan de bepnen werd het slachtoffer opgenomen en door den betrokken automobilist naar huis ver voerd. Inmiddels was ook de plaatselijke geneesheer gewaarschuwd, die de eerstö hulp verleende. De toestand van het ventje is ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2