üir» $imw (tLmrrnt Een getij dat keert MAKELAAR r ,u« Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche i Bij dagelijksche zending.5.50 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Alles bij vooruitbetaling j losse rtummers 5 cl. mei Zondagsblad 7'/,rt Bureau; Breeslraat 123 TelefOOII 2710 (na 6 UUr 3166) POStbOX 20 POStgïrO 58936 I niet afzonderlijk verkrijgbaar gKrtjermttiiprijjen: Van I tot 5 regels L17'/» Elke regel meer 0.72'U Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 EJke regel meer CL45 Voor het bevragen aan '4 bureau V wordt berekend 0.10 No. 5976 MAANDAG 4 JANUARI 1937 16e Jaargang Bij een beschouwing van de veelheid der gebeurtenissen, welke zich in 1936 op het weidsch toonêel der wereldpolitiek hebben voorgedaan, heeft het er wel iets van, als dreef dit alles doelloos her en der, gelijk wolken worden voortgestuwd langs den wijden hemel. Er werden veldslagen gewonnen en verloren in het verre Abes- sinië. dat de meesten onzer wel nimmer zullen zien; Genève confereerde over zijn juridische kwesties en deze werden zoo fijn uitgesponnen, in zitting na zitting, dat ze tegen 't lest wel tot op den draad kaal gesleten leken. Hitler deed een stuk of wat opzienbarende dingen, zooals de herbezetting van het Rijnland en het nie tig verklaren van de internationalisatie van enkele Duitsche stroomen, die de den denken aan een verachtelijken schop tegen oude rommel. Dit was, notabene, het Versailles-vredes-tractaat! In Palestina plukhaarden Arabier en Jood; in de Le- vantstaten en in Egypte flitste het weer licht: Spanje bedekte zichzelf geleidelijk met puin en bloed. Doch tusschen dit alles door werd georeerd, in alle toonaarden, overal ter wereld, als op een handelsbeurs. Men staakte het woordenspel slechts, om even te luisteren naar wat anderen zeiden, en dan onmiddellijk opnieuw te beginnen. Naast de nog ^teeds niet overwonnen wel- vaarts-baisse handhaafde zich de hausse van het gesproken woord. Massa-verga- deringen gingen zich daaraan, als aan een roes, te buiten. Waar was, in deze men geling van enkele zeer groote gebeurtenis sen, temidden van zeer veel gepraat, de fijne verbindingsdraad, die men kan ^aan vatten, zoodat al deze „faits et gestes" ten slotte toch blijken inderdaad samen te hangen? Merkwaardig was, dat in het bijzonder een drietal wijd uiteen liggende landen, de trits Italië, Duitschland, Japan, in den strijd der meenigen op overeenkomstige manier naar voren trad, ondanks hun zoo verschillend economisch en cultureel ver leden, en dat er zelfs tusschen hen een soort van verbondenheid ontstond, niet anders te verklaren dan uit een gemeen- schappelijken nood. Wie deze landen na der beziet, ontwaart naast hun territoir in puin gevallen scheidingsmuren en winge- bieden, die men bezig is bij 't aloude bezit te trekken. Japan doorbrak zijn begren zingen aan den kant van Mansjoerije; reeds in 1932 en '33 begon het daarmede. Thans wijst ook Noord-China zijn poli tieke „terrains vagues" aan en zijn bouw vallen. Italië overweldigde de Somaliland- en Eritrea-grenzen en brak zich over het daartusschen gelegen Abessinië baan, tot het Oost-Afrika tot één imperiaal domein gemaakt had. En het „Derde Rijk Duitschland is als een trage reus, wien de N.S.D.A.P. zijn leus „Erwache'' net zoo lang in de ooren heeft' geschreeuwd, tot hij eindelijk is overeind gestommeld en den slaap van zich heeft geschud. Als verbro ken banden liggen voormalige Versailles- en Locarno-verdragen om hem heen; reeds thans schuwt men zijn kracht en groept tegen hem samen: Frankrijk met Rusland; Engeland met Frankrijk; Balkanbond en Kleine Entente aarzelen her en der. Hit- ler-Duitschland ziet om zich heen en vraagt zich af: „Waarheen zal ik mij kee- ren?" Hij heeft nog geen keuze gedaan tus schen zijn voormalige koloniën en even- tueele invloedssferen in Oost-Europa. Liefst wel wilde hij beitel Dit nu is het bindende tusschen deze drie, dat hen tevens frappant van de ove rige wereld onderscheidt, dat zij het sta tisch beginsel van den Volkenbond hebben verlaten, en een nieuwe, eigen koers wil len. Wilson, die in zijn tijd een groot idealist was, de menschheid kon na de rampjaren die zij toen had meegemaakt ook waarlijk wel eenig idealisme gebrui ken! was de meening toegedaan dat de wereld rijp was voor nieuwe opvattingen. Niet langer zouden machts- en gebieds- honger de aarde gezamenlijk verdeelen, doch elk volk zou zijn vrijheid en zijn va derlijk erfdeel genieten. Het befaamde „vrijheid, gelijkheid en broederschap" der Fransche Revolutie, dat van toepassing was op den mensch als staatsburger, werd als het ware uitgerekt zoodat het, door de stichting van den volkenbond, voor taan ook van de staten als zoodanig gel den kon. Arbitrage ter regeling van ge schillen, dat was het nieuwe woord, en als basis voor dit alles moest worden aan vaard het door Versailles getrokken hin- kelperk, hoe wonderlijk onbeholpen zijn lijnen ook liepen. Versailles bracht niet alleen het aanvechtbare evangelie van den wereldvrede, doch tevens de belijdenis van het status quo, het inzicht dat voor taan alles wel zou blijven gelijk het was. Was met zulke natuurlijke dingen als groei en verval van volken wel eenigszins ge rekend? Toonde men wel eenig besef dat een volk als bijv. het Duitsche niet geneigd is, tot in eeuwigheid op de knieën te blij ven? Er brak zich allengs een nieuwe geest in de landen baan, die zich tot de onterf den rekenden: Japan,- dat een moderne staat werd toen het rijke koloniale gebied in Azië was verdeeld; Italië, dat uit den wereldoorlog niet de gebiedswinst, begeer lijk voor zijn wassende bevolking, had ontvangen; Duitschland, dat zich beroofd voelde en verweesd. Tegenover het Wil- soniaansche beginsel der statische Genève- politiek plaatsten zij doelbewust hun dyna miek, Groot-Brittannië en Frankrijk ten spijt, wier idealisme voor de nieuwe we reldorde den bijsmaak had van verworven en veilig gesteld bezit. Het afgeloopen jaar heeft van deze politieke stroomingen en tegen-stroomingen niet het begin te zien gegeven, doch eerder de crisis, die zich voordeed als een draaikolk van krach ten. Italië zette onverdroten zijn aange vangen Abessijnsche campagne voort, dwars tegen het streven van Genève in; Duitschland maakte van deze afleiding gebruik, om op 7 Maart het Locarno-ver- drag op te bergen. Het werd een boompje verwisselen voor groote menschen; men gleed langs elkander heen en bleef on grijpbaar. Duitschland met Italië samen gaande achtte men het grootste gevaar, dat zich liet denken. De diplomatie deed derhalve alles, om dit samengaan te ver mijden, en uit deze vrees schiepen Berlijn en Rome beurtelings winst. Winst ook, althans voorloopig, boekte uit dit alles het verzwakte Oostenrijk, dat langen tijd tusschen het fascisme en nationaal-socia- lisme een wrijvingsvlak was geweest. Over dit land heen reikten beide dictatoren elkander de hand, en zoo kon voorloopig worden verwezenlijkt Dollfuss' oude droom van een zelfstandig zich ontwikke lende Oostenrijksche bondsstaat. Hoe in de toekomst het in stukken gedeelde stroomgebied van de Dcnau economisch weer een werkelijke eenheid zal moett worden is echter, ondanks de protocollen van Rome en de Duitsch-Italiaansche toe nadering, nog niet duidelijk. De legkaart sluit nog niet. Een factor van niet te onderschatten beteekenis bij de lotsregeling van Europa is tevens het ultra-roode Rusland, dat ondanks zijn dictatuur en zijn strakke marxistische doctrine nog immer een staat met zeer dubbelzinnige houding is. Mos kou handhaaft zijn dictatuur en toont zich zelfs bij gelegenheid niet afkeerig van ter reur, terwijl het tevens gaarne spreekt over democratie en vrijheid en onder op pertoezicht van den „almachtigen" Stalin zich in optima forma een grondwet aan meet. Op gelijke manier handelt men op het gebied der internationale politiële Met de zalving van een geroepene ver kondigt Litwinoff in Genève zijn bood schap van ondeelbaren vrede en van ge lijke rechten voor alle volken, en zoo men aan het gehalte van zijn woorden twijfelt. zooals zekere Zuid-Amerikaansche republiek, die intusschen gestook van Mos- kousche agitatoren op haar territoir had aan den dag gebracht, dan bleef er niet anders over dan dat men met behulp van formules en van frazen in het onge lijk werd gesteld. Rusland belijdt openlijk het statische der volkenverhoudingen, de heiligheid van verdragen en het onschendbaar-zijn van grenzen, terwijl het zijn dynamiek tot uiting brengt in een ondermijningsarbeid, die in het afgeloopen jaar niet slechts in enkele Amerikaansche republieken of in afgelegen deelen van Mandsjoerije en Noord-China, doch zelfs tot aan de oevers der Middellandsche Zee, in het veel-geplaagde Spanje, tot uiting kwam. Hier raken wij aan een der grondproble men van onzen tijd, de doctrinaire wor steling tusschen de dictaturen van rechts en van links, welke zich slagvelden zoekt overal ter wereld waar armoede, werk loosheid of onwetendheid der volksmassa deze aan den geesel der ontevredenheid bloot stelt. Wij repten zooeven over Spanje. Het is er een afschrikwekkend voorbeeld van, een spiegel die schrikkelijke tooneelen weerkaatst, waarvoor men wel het oog kan sluiten, doch die spreken van een werkelijkheid, die bestaat. Tusschen de groeispanningen, welke Italië en Duitsch land en ook Japan in de wereld teweeg brengen, hun bevolkingen nopen tot expansie, hun armoede roept om grond stoffen, als mogelijkheid tot arbeid en de kunstmatige rust der bezittende lan den, die desnoods wel iets van hun over vloed zullen willen afstaan, doch terecht vrees koesteren dat hun daarbij teveel zal ontglippen, staat de macht der sovjets. Zij zoekt als een sjacheraar naar elk mogelijk voordeel. Het heeft zijn troeven, als elk ander land. Rusland. Het kan bij voorbeeld in het Verre Oosten dienen als contra-gewicht tegen Japan, hetwelk aan Engeland niet onwelgevallig is. Het kan ook in Europa zelf zulk een evenwichts- factor vormen, ten bate van Frankrijk, te gen Duitschland. In dit licht bezien geeft noch de dikke Fransch-Britsche vriend schap der laatste weken, noch de Duitsch- Japansche verbintenis tegen het commu nisme reden tot al te groote verrassing. HET MISVERSTAND MET DUITSCHLAND Passen van drie bruidsmeisjes ingetrokken „Incident" later opgelost Dezer dagen hebben de Duitsche autoriteiten de passen van drie Duit sche prinsessen en wel de Prinses sen Elisabeth zur Lippe, Sieglinde zur Lippe en Sophie van Saxen-Weimar die bruidsmeisjes moeten zijn bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana in beslag genomen, omdat bij de Duit sche Regeering de meening had post gevat, dat men in Nederland de feesten heeft aangegrepen tot het uitoefenen van indirecte critiek op Duitschland, zulks naar aanleiding van de „vlaginci- denten", waarover wij j.L Zaterdag uit voerig berichtten. Wij vernemen voorts, dat ook ver scheidene andere Duitsche gasten, die bij de huwelijksplechtigheden tegen woordig zouden zijn. groote moeilijk heden hebben ondervonden bij hun vertrek naar Nederland. Van Nederlandsche zijde heeft men on middellijk na het bekend worden hiervan er de Duitsche Regeering opgewezen dat voor haar opvatting niet de minste grond aanwezig is, terwijl men haar tevens op de hoogte heeft gesteld van de juiste toedracht der zaken. Van Duitsche zijde heeft men met deze verklaring genoegen genomen, zoodat hier mede dit „incident" als opgelost mag wor den beschouwd.. De Duitsche Regèering heeft dan ook de intrekking der passen weer opgeheven. Prinses Sieglinde zur Lip pe, die eerst Vrijdagavond in de Residentie werd verwacht, is daar thans Zaterdag avond aangekomen. Ook in de Fransche en Engelsche pers heeft de Duitsche perscampagne de aan dacht getrokken. In verband hiermede wist de Daily Express" het volgende te melden: „De houding van de Duitsche autoritei ten, welke zonder twijfel een groote terug slag zal hebben op de openbare meening in Nederland, is het gevolg van een heftige campagne in de Duitsche pers Itegen Prins Bernhard, die wordt beschuldigd zijn land te hebben verraden door te dulden dat het hakenkruis en het Duitsche volkslied in Nederland beleedigd werden". Prins Bernhard, die voordat hij de Ne derlandsche nationaliteit verwierf lid was van de lijfgarde van Hitier, heeft onmid dellijk Hitler per specialen koerier verzocht opdracht te geven dat de ingetrokken pas sen werden teruggegeven en dat de bladen hun verontschuldigingen zouden aanbieden voor de aanvallen, welke zij hebben ge daan. In dezen brief verklaart Prins Bernhard dat hij persoonlijk een onderzoek heeft in gesteld naar de anti-Duitsche incidenten waarvan melding wordt gemaakt en dat hij heeft geconstateerd dat deze ofwel schromelijk overdreven werden voorgesteld, ofwel van allen grond ontbloot waren." Naar aanleiding van deze en andere berichten in buitenlandsche bladen, welke den indruk wekten dat zij zijn uitgegaan van Prins Bernhard, verne men wij echter van gezaghebbende zijde, dat Z.D.H. noch direct noch indirect inlichtingen ter zake aan deze bladen heeft verstrekt. GLAZEN KOETS IN BRUIDSSTOET H.M. de Koningin zal in dit voertnig rijden Naar wij met zekerheid ver nemen, zal, behalve de. gouden koets, ook de zgn. glazen koets in den huwe lijksstoet mederijden. In deze koets die zeer mooi is en voor de groote ceremonies dienst deed vóór dat de gouden koets werd in gebruik genomen, zal H.M. de Koningin zijn gezeten, geës corteerd door haar geheele militaire huis. Verder zullen in den stoet mederijden negen staatsiekarossen, zoodat de huwe lijksstoet grooter en schooner zal zijn dan die waarmede de Staten-Generaal plegen te worden geopend. Het logge Russische rijk, met zijn mil- lioenenleger en zijn fantastische luchtvloot als evenwichtsfactor in een geschokte we reld, welk een merkwaardige gedachte! Duidelijk blijkt er wel uit, dat het nog steeds opportunisme is, hetwelk de volken leidt. Genève heeft niet gebracht, wat de wereld er van gehoopt heeft: aan het Abes sijnsche conflict is deze illusie stuk ge slagen. Van Christelijke zijde is er meermalen op gewezen, reeds bij de geboorte van den Bond, dat er reden te over was, de verwachting niet te hoog te spannen. Ook thans, nu het pleit zich steeds meer schijnt te gaan toespitsen tusschen fascisme, in al zijn schakeeringen, en communisme, en men ons het dilemma van een keus wil opdringen, weigeren wij deze. De hoop voor de wereld ligt elders! Feeslelijkheden in Bruidsstad Programma voor hedenavond: Het feestprogramma van de Bruids stad voor he&enavond vermeldt o.m. de navolgende festiviteiten: 19.30 nar Jul. van Stolberglaan. Ver zamelen voor taptoe Nat Jongeren Verbond, m.m.v. div. muziekkorpsen; krans- legging bij het gedenktee- ken van Willem den Zwij ger op het Plein; daarna omstreeks 21.00 uur, taptoe in 't Voorhout (Pad van Saksen Weimar. 20.00 uur Herhaling kijkspel der dames-gymnast.ver. Hygiëa in den Dierentuin. 20.00 uur Wijdingsavond Groote Kerk (met autoriteiten). Spr. Dr. H. Schokking en Ds. A. K. Straatsma Dito avond in Bethlehemkerk (L. v. Meer- dervoort). Spr. Ds K. H. E. Gravemeijer en Ds G. Bos. 20.00 uur Concerten in Oosterkerk (Z.O. Buitensingel), West- duinkerk (Fahrenheitstr.), Willemskerk (Nassaulaan) en Pr. Julianakerk (Nie- 20.00 uur Volksavond Alg. Ned. Ver bond in Musica (Delftsche- laan). 20.30 uur Dankstond Duitsche Evang. Gemeente in Kerkgebouw Bleyenburg, o.l.v. Pastor Kaetzke. Groote verlichtingsavond Programma voor Dinsdag: 13.30 uur Bad- en Zweminrichting „De Regentes" (Weimarstr.), Zwemwedstrijden voor leer lingen van allerlei scholen. 20.00 uur Dierentuin, Nationale Zang avond o.l.v. mevr. Riesz Klikee, m.m.v. 500 meisjes en tenor. 20.00 uur Thaborschool (Pluvierstr.), Opvoering hist spel „Oran je en Scheveningen 21.00 uur Geb. v. Kunsten en Weten schappen, Groote gala- avond, in tegenwoordigheid van de Vorstelijke personen. Muziek, spel, declamatie, i ZELFST. POSITIE Schriftelijke opleiding tol In vaste goederen, hypoth., assurantiën, door N.V. N. 0. S. - A m s l e r d a m-C. Prinsengracht 668 Telef. 34850 GRATIS PROSPECTUS OP AANVRAAG (Adv.) PRINS BERNHARD PRINS DER NEDERLANDEN KON. BESLUIT SPOEDIG TE WACHTEN Naar wij vernemen, kan zeer binnen kort een Koninklijk Besluit worden te gemoet gezien, waarbij aan Z.D.H. Prins Bernhard de titel van Prins der Nederlanden zal worden verleend. Auto tegen boom te pletter gereden Slippen was de oorzaak Zaterdagavond laait is op den weg Arn hemEde een auto van den aannemer M. Kropman te Nijmegen geslipt en tegen een boom te pletter gereden. In den wagen bevonden zich behalve den heer Kropman, die aan het stuur zat, zijn echtgenoote en een tienjarig dochtertje, als mede een 25-jarige zoon en diens verloofde, mej. Haukes uit Nijmegen. Allen liepen min of meer ernstige verwon dingen op. Mej. Haukes bekwam een her senschudding en werd inwendig gekneusd. Ook het tienjarige kind had inwendige kneu zingen opgeloopen. De heer Kropman Jr. had een lichte hersenschudding opgeloopen, ter wijl zijn vader schaafwonden aan het hoofd had. Mevrouw Kropman tenslotte brak een pols en ook bij haar constateerde men in wendige kneuzingen. De gewonden zijn op genomen in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem. Hun toestand was gister redelijk wel. Korenmolen afgebrand Zondagmorgen omstreeks half vier is brand uitgebroken in den korenmolen van den heer C. A. Jacobs te Oude Tonge. De molen en de daarin opgeslagen voor raad lijnkoeken, boonen, erwten, tarwe, meel, verschillende molenaarswerktuigen en eenige rijwielen gingen in de vlammen op. De brandweer, £ie spoedig ter plaatse was, slaagde erin twee -naast den molen staande schuren te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. ERNSTIG ONGEVAL TE ALPHEN AAN DEN RIJN Auto tegen boom gebotst Drie inzittenden ernstig gewond Zaterdagavond is op den Kortsteekter- weg te Alphen a. d. Rijn nabij de grens der gemeente Zwammerdam een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarvan de familie Schafer uit Amersfoort het slachtoffer is geworden. De heer J. L. Schafer, eerste luitenant bij het 16e regiment infanterie te Amersfoort, was met zijn echtgenoote, 17-jarige dochter en 15-iarige zoon per auto op weg naar Den Haag. Hij bestuurde de wagen zelf. Waarschijnlijk is de heer Schafer te Bode graven een verkeerden weg ingeslagen. waar door hij aan de Noordzijde van den Ouden Rijn via Zwammerdam op den Kortsteekter- weg te Alphen terecht kwam. Voor hen, die hier niet bekend zijn. ïs deze smalle weg vrij gevaarlijk. Uit de anto geslingerd Tengevolge van de gladheid is de wagen geslipt, waardoor hij in volle vaart tegen 'n boom reed en totaal werd vernield. De vier inzittenden werden uit de auto geslingerd en ernstig gewond. De heer Schafer, die een gebroken neusbeen en verschillende hoofdwonden had opgeloopen, was er nog het best aan toe. Zeer ernstig liet zich ech ter de toestand aanzien van zijn echtge noote, bij. wie een schedelbasisfractuur en een ontwricht dijbeen werd geconstateerd, en van het zoontje, dat in bewusteloozen toestand werd opgenomen en behalve een kaakfractuur een zware hersenschudding had opgeloopen. Mejuffrouw Schafer bleek een heupbeen te hebben gebroken, terwijl zij bovendien ernstig aan het hoofd was gewond. Met twee ziekenauto's zijn de slachtoffers naar het Diaconessenhuis te Leiden over gebracht. Bij informatie vernamen wij, dat de toe stand van mevrouw Schafer en haar zoon zich Zondagavond iets beter liet aanzien. De toestand van mej. SchSfer is niet direct zorgwekkend. De heer Schafer is te Amers foort teruggekeerd, waar hij verder zal wor den verpleegd. Voor zoover uit het onderzoek van de po litie is komen vast te staan, reed de heer Schafer met een huurauto, welke toebehoor de aan een garagehouder te Amersfoort. Auto omgeslagen te Oegstgeest Drie gewonden Zaterdagavond is op den Rijksstraatweg te Oegstgeest tusschen de Postbrug ei Kanaal-brug een personenauto bij het passec- ren van een stilsta anden wagen omgeslagen, waarbij drie dar inzittenden werden gewond. De verongelukt* auto, waarin vijf personen uit Amsterdam zaten, reed met vrij groote snelheid in de richting Haarl Toen de bestuurder, de heer M. G. van Es, de geparkeerde auto, welke hij op het laatste oogehblik had bemerkt, rakelings gepasseerd was, gooide hij het s/uur te snel naar rechts om, door welke manoeuvre de wagen sloeg. Van de inzittenden werd mevr. van Es van Wessem op den weg geslingerd. Zij be kwam ernstige hoofdwonden en een kneu zing in den rug. Voorts liep mevrouw van Esvan der Leij een ernstige beenbreuk op, terwijl de heer A. van Es een hoofdwonde kreeg en bovendien de linkerarm brak. De bestuurder en diens verloofde bleven onge deerd. De doktoren Hugenholtz uit Oegstgeest en Legrand uit Sassenheim verleenden de eerste hulp, waarna de drie gewonden per zieken auto naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den zijn vervoerd. Mevr. van Esvan Wes sem was er het ergst aan toe. De toestand van de beide andere slachtoffers was naar omstandigheden redelijk weL Drie woningen afgebrand Zware brand te Medemblik In den afgeloopen nacht om uur, is door nog onbekende oorzaak brand ont staan in de woning van de familie de Vries aan de Kromboutsteeg te Medemblik. De bewoners waren afwezig. De brand werd door de buren ontdekt, die onmid- lijk de brandweer waarschuwden. Toen deze ter plaatse arriveerde, stond de woning reeds in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken en in korten tijd sloeg het vuur over naar twee aangrenzende percee- lén. De brandweer kon niet verhinderen, dat ook deze twee huizen een prooi der vlam men werden. Zij moest zich tenslotte bepa len tot het nathouden van de in de nabij heid staande lak- en verfwarenfabriek van de firma Kool en Co. De schade, welke aanzienlijk is. wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN In den Oudejaarsnacht was de vijftigjarige smid M .C. Bek, wonende aan de Nieuwe Singel te Schoonhoven, niet thuisgeko- men- B. woonde samen met zijn broer, die de politie Zaterdagmiddag van de vermissing in kennis stelde. Gister is zijn lijk uit de Sin gelgracht opgehaald. De man moet door de duisternis te water zijn geraakt. DS „SEARAMBLER" WEER VLOT GEKOMEN Het Engelsche vrachtschip „Searannbler", dat Woensdag jj. voor den Nieuwen Water weg aan den grond liep, is Zondagavond om zes uur tijdens den vloed vlok gebracht door de sleepbooten Oostzee, Ganges, Maas en Hoek van Holland en L. Smit en Co. Het schip is met sleepboot-assistentie op gevaren naar Rotterdam. TEOLIN van WAGEMAKEPS 'Ba* VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschillende auto-ongelukken van miii of meer ernstige aard vonden plaats. De feestelijkheden ïn Den Haag. Voortzetting van de vergadering van het Verbond voor Christelijke Letterkuni dige Kringen te Utrecht. Te Utrecht werd de jaarvergadering gehouden van het Chr. Gymnstiekver-t bond. Te Londen is bekend gemaakt de offi- cieele telkst van de Britsch-Italiaansche overeenkomst inzake de Middellandsche Zee. De Duitsche admiraal ïn' de Spaansche wateren heeft tot de volksfrontregeering een soort van ultimatum inzake het „Palos'-incident gericht. Door de nationalisten ïs een hevig ofi fensief rond de Spaansche hoofdstad ont« ketend. D ro oggepe rst vuurvast materiaal. Zuiver van vorm en maatvast. n.v. vereenigde nederlandsche Chamotte-fabrieken geldermalsen, tel. 3 en 69 (Adv.) GESOIGNEERDE DAGSCHOTELS vanaf FL L25 LUNCH FL 1.50 DINER SOIGNé FL 2.—, FL 3.— a la Carte. ORCHESTRE FARKAS JENO inFDC die een soed Internaat UL/Lrvo zoeken voor hun kinde ren, speciaal vooi die een tekort toouen aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 (Adv.) De „Ibis" terug Eerste vlucht naar Indië een succes De „Ibis", de eerste D.C. ÏTI van da K.L.M.-vloot, heeft een zeer geslaagds Kerstvlucht op de Indië route gemaakt. Naar men weet, zal met ingang van .15 Mei a.s. de huidige D.C. Il-vliegtuigen geheel door het nieuwe type worden vervangen. Vergelijkt men de huidige vliegtuigen met de D.C. III, dat blijkt uit de cijfers, dat de D.C. III op de reis heen en terug naar Batavia 5minder brandstof heeft ge bruikt en 27% minder vliegtijd behoeft, daarentegen 35% meer snelheid ontwikkelt en 73% meer laadvermogen bezit. De nieu we vliegtuigen zijn dus heel wat economi scher en het bewijst hoe snel de vliegtuig industrie zich ontwikkelt, waar het D.C. Il-type nog geen twee jaar geleden in ge bruik werd genomen. CAdvJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1