W. C. BEEREMANSf Een jaar van groot gebeuren ECONOMIE EN FINANCIEN MAANDAG 4 JANUARI 1937 DERDE BLAD PAG 10 E^n der voortrekkers der Chr. Soc. Beweging Weder is een .1er voortrekkers van de Chr. Sociale Beweging, de laatste der vete ranen, do eenige oprichter van Patrimonium die nog in leven was, neengegaan. Ten huize van zijn zoon te Haarlem, in wiens woning hij de laatste twee jaar ver toefde is nog betrekkelijk onverwacht na een ongestldheid van slechts eenige dagen in den Heerc ontslapen, de heer W. C. -Beeromans op den leeftijd van ruim S9 jaar. (De heer Beeremans is 20 Oct. 1847 geboren).; De heer Beeremans was de man hij wicn al vroeg het Christelijk sociaal gevoel \v>erd -gevonden, voortvloeiende uit zijn Christelijk geloof. Hij was indertijd onder de oprichters .van Patrimonium de jongste der broederen. Hij werd gevonden onder het gehoor van Kohlbrugge. wanneer deze optrad in de .gastvrije woning van mevr. Boissevain te Amsterdam; hij woonde de predicatiën van Ds. Schwartz in de Schotsche Zendingskerk ]bij; hij had nog de heugenis aan Da Costa. Hij was de man wien God al vroeg de lief de in het hart gaf om te strijden voor de cere van Z'jn Koning en Heiland. Daarvan getuigden ook de gedichten die hij maakte on waarvan menig lied zoo uitnemend ge schikt zou zijn voor de tijd van het heden. „De Werkmansvriend" was het eerste or gaan. waarin van zijn hand publicaties verschtene'n. Zoo schreef hij in het nummer van dat blad van 4 April 1S73 een artikel over dc toestanden op een loodwitfabriok te 'Amsterdam, in welk nummer ook de heer K. Kater evenpens een artikel over die fabriek schreef. Dit heeft gemaakt dat de twee latere oprichters van Patrimonium 'elkaar lwbben gevonden. Bekend is, hoe hij met eenige andere broeders te Amsterdam Patrimonium stichtte, hoe hij in de eerste 'jaren van het h" Wan van het Verbond aan gijn werkzaam'i "n een levendig aandeel "heeft gehad. Er werd biina geen commissie benoemd of bij bad er zitting in. Wij rele- veeren. hoe. toen in 1878 te Amsterdam een rónsrres voor inwendige zending werd ge- 5 Irn. hij In het bestxiur van de sectie sociale kwesties zitting had en over Patri monium heeft gesproken. Hij leefde noc op Tiooge leeftijd op als hij over die dagen sprak. In Amsterdam deed hijveert werk. Hij was twe..de voorzitter van de afd. Am- StiTdam van Patrimonium. In die dagen pre sideerde hij meer dan cons de volkssamen- onenkomsten die in de tachtiger jaren in „Vrede" op Papenburg werden gehouden en waarin vaak mannen als Fortuyn op heftige wijze kwamen debatteeren. De latere jaren hebben de werkzaamheden van den over ledene op bouwkundig gebied gemaakt dat hij in het leven van Patrimonium niet meer zoo op den voorgrond kon treden. Maar al de liefde van zijn hart bleven behouden Pa trimonium en de Chr. Sociale Beweging. Ook op kerkelijk gettoied bewoog hij <zich gaarne. Voor een aantal jaren schreef hij in de „Amst. Kerkbode" herinneringen over be wogen jaren. In ,De N.-Hollandsche Kerk bode" verscheen o.m. een artikelenreeks over „De Synode van 1618 en 1619 en wat daaraan 'voorafging". En dan het terrein der politiek. De over ledene is steeds een trouw en toegewijd lid der A. R. Partij geweest, een vurig ver eerder van Dr. Kuyper vooral. Toen hij in de negentiger jaren te Haarlem woonde was hij daar eerst lid van het bestuur en daar na secretaris van de A. R. Kiesvereeniging. Toen hij daarna de woonplaats naar Utrecht verlegde, heeft hij daar aan het werk der propaganda deelgenomen. In de dagen dat Mr. de Jongh nog voorzitter van de organi saties van A. R. Propagandaelubs was, hield hij meermalen lezingen voor de A. R. Propagandashib aldaar. Het bouwvale is steeds zijn lust en zijn leven geweest. Jaren lang was hij in dienst van de bekende aannemersfirma De Haan en Cerlijn te Amsterdam. Als uitvoerder in 1 dienst van die firma was hij werkzaam hij de uitvoering van groote werken als Pa nopticum en Aquarium. Voorts was hij eenige jaren opzichter in dienst van de Ned. Herv. Kerk van Amsterdam. Door hem werd in 1887 de Gereformeerde Kei'k van Soest naar eigen ontwerp gebouwd. Van 1898 tot 1918 was hij in dienst der gemeente Utrecht als bouwkundig opzichter. Hij heeft als zoodanig onder meer het toe zicht gehad bij den bouw van groote scholen Bij den toenmaligen directeur van openbare werken, den heer Nieuwenhuis, en den heer Faure, den onderdirecteur, stond hij wegens zijn bekwaamheden in groot aan zien. Ook genoot hij het volle vertrouwen van den Burgemeester van Utrecht, den te- genwoordigen Commissaris der Koningin in Groningen. Toen hij al niet meer zoo heel jong was en van de heeren Rothuizen en anderen de oproep uitging tot de stichting van een Chr. Opzichters en Teekenaarsbond, woon de hij de stichtingsvergadering bij en werd hij voorzitter van den Bond. Ook werd hij hoofdredacteur van het eerste Bondsorgaan „De C.O.T.B.", Gelijk bekend is die orga nisatie later omgezet in een vereeniging van Chr. Technici. Na zijn aftreden als Bondsvoorzitter wegens zijn pensionneering werd de heer Beeremans eerelid van ds organisatie. Hij heeft na dien nog vaak voorzoover zijn krachten dat toelieten, al- gemeene vergaderingen van de Ned. Ver ceniging van Chr. Technici bijgewoond. Zoo heeft de overledene op menig gebied een werkzaam leven geleid. God heeft hem de genade geschonken^, dat hij tot op hooge leeftijd in vele dingen belang bleef stellen. De Regeering heeft indertijd zijn verdien sten op sociaal gebied erkend door hem te benoemen tot Ridder in de Oide van Óranje-Nassau. Zijn heengaan is nog plotseling gekomen. Zeker, de gebreken van de ouderdom de den zich gevoelen. Maar nog op de Kerst dagen had niemand in zijn omgeving kun nen bevroeden, dat het einde zoo spoedig zou gekomen zijn. De laatste dagen kon hij niet meer spre ken. Maar heel zijn leven is een vast ge tuigenis geweest van zijn geloof in zijn Heer en Heiland. Thans mogen zijn oogon Gods heerlijkheid aanschouwen. In breede kring zal zeker met ontroering het ver scheiden van dezen veteraan zijn verno men. LAND- EN TUINBOUW TEELTREGELING PLUIMVEEHOUDERIJ Het bestuur der „Vereeniging van Broe- derijen en Pluimveefokbedrijven" heeft per schrijven den Minister van Landbouw ver klaard, dat oe „teeltregeling voor de pluim veehouderij 1937" in hooge mate heeft te leurgesteld. omdat het in deze regeling op gesloten dwangelement, om van bepaalde categorieën het materiaal af te nemen, on gerept gehandhaafd is gebleven. Het Parlement in 1936 Het jaar der onmiskenbare economische opleving (Van onzen Parlementairen redacteur) TWEEDE KAMER Groote nationale, staatkundige en mone taire gebeurtenissen hebben ep ikt j..„r 1936 hun stempel gezet. Nationale opleving Beginnen we met hetgeen ons nationale leven als het ware een nieuwe en krachtige impuls geschonken heeft en de misschien hier en daar sluimerende nationale senti- men hoog heeft doen opvlammen, dan moet herinnerd aan de op 8 September meege deelde verloving van H. K. H. Prin ses Juliana met Prins Bernhard v o n L i p p e-B iesterfeld. Daardoor is als 't ware een omkeer gebracht in ons in de historie gewortelde nationale gevoelsle ven. Aan alle kanten brak het zich baan, openbaarde zich op enthousiaste wijze, golfde breed uit over de akker van ons nationaal bestaan en deed in de harten van honderd duizenden nieuwe hoop geboren worden voor het ontbloeien van nieuwe loten aan de ge knotte aloude roemrijke Oranjestam, die in een geschiedenis van vele eeuwen zijn wor telen diep in ons volksbestaan heeft doen indringen. God heeft Nederland en Oranje saamgestrengeld tot een mystieke unie, waar van de hechtheid en de kracht in de laatst- verloopen maanden heerlijk openbaai' is ge worden en rijke en blijde glansen heeft ge worpen ook in het zoo klein geworden Ko ninklijk gezin. In blijde vreugd en daep mee leven maakt ons wik zich thans gereed om op 7 Januari 1937 het huwelijksfeest van Prinses en Prins te vieren. Wonderlijk mogen we wel zeggen heeft deze vorstelijke verloving op het bewustzijn van ons volk ingewerkt. Breede kringen, die men na een opvoeding van tientallen ja ren in republikeins che geest vervreemd waande van ons constitutioneele koning schap, hebben zich bekeerd tot de gevoelens, dde in het overgroote deel onzes volks voor Oranje opgevat in nationale zin leven dig waren. Zelfs hebben we het in deze da gen kunnen lezen, dat in Denemarken een soc.-dem. minister-president een pleidooi levert, waarin hij in het belang der demo cratie aan de constitutioneele monarchie de voorkeur geeft boven de altijd theoretisch beleden z.g. democratische republiek. Er is een nationale opleving mogen we met dankbaarheid constateerenzij het ook, dat althans ten aanzien van een deel on zes volks gebeurtenissen over onze gren zen in belangrijke mate hebben meegewerkt om het besef van eenheid in nationaal op zicht te verhelderen en te verdiepen en als realiteit te aanvaarden mei. verschillende daaraan verbonden consekwenties. Die consekwenties zijn met name door de soc.-dem. arbeiderspartij voor een belangrijk deel reeds getrokken. Velen van hen houden zich niet langer afzijdig van de nationale ge beurtenissen, die als acoente- in ons na tionaal bestaan zich voordoen. Zij werken op tal van plaatsen zelfs mee aan die voorberei ding der feestvieringen, die haar bekroning zullen vinden op de dag, waarop onze Kroon prinses ten huwelijk zal zijn gegaan. De verdediging des Rijks Deze opleving strekt zich staatkundig echter nog verder uit. Ook in verband met de verdediging des Rijks doet zij zich gevoe len. Zeker, ook hier is het gebeuren buiten onze grenzen niet zonder invloed geweest, maar feit is dan toch, dat de vrijz. dem. in het Parlement ditmaal voor het eerst al hun stemmen gaven aan de belangrijke uitgaven, welke voor verbetering der verde- digina zoo hier te lande als in Indië noodig zijn. De soc.-dem. kwamen nog wel zóó ver niet. maar niettemin aanvaardden ze toch de tientallen millioenen meer, die voor Indië gevraagd werden. Met. zekere inconse- kvjentie konden ze met de verbeteringen voor onze nationale weermacht hiin instem ming nog niet betuigen; het was intusschen duidelijk, dat het principieel verzet der vroe gere eenzijdige ontwapenaars was prijs ge geven en het vermoedelijk nog slechts een kwestie van tijd zal zijn om de eenheid in houding voor het geheele Rijk te vinden. De monetaire maatregelen Zoowel van staatkundige arts monetaire beteekenis is, in de derde plaats geweest het op 26/27 September door de Regeering geno men besluit om de gouden standaard los te laten, toen de omstandigheden daartoe dwongen, nadat Frankrijk en Zwit serland als „goudlanden" waren weggeval len en Nederland de eenig overgeblevene het trio, dat tot die tijd toe stand ge houden had, was geworden. Door dit besluit viel een appel van twist uit ons staatkundig leven weg. Politieke ver houdingen verbeterden dientengevolge in belangrijke mate en ook voor het bedrijfs leven had de maatregel gevolgen, die in allerlei opzicht niet ongunstig mogen wor den geheeten, al bleven uit den aard der zaak voor sommige groepen en bedrijven schadelijke nevenwerkingen niet achterwege In het algemeen echter heeft het besluit der Regeering heilzame ontspanning gebracht We konden daarbij profiteeren van de be langrijke aanpassing, welke reeds tot stand was gebracht. Dat terstond maatregelen werden ge troffen om de gulden te beschermen tegen aanvallen op de internationale geldmarkt, ligt voor de hand. Er werd een Egalisatiefonds ingesteld, dat de koers van de gulden bedoelde te be- heersohen. Met zekerheid is omtrent deze monetaire defensie weinig be kend geworden. Toch zijn er verschijn selen, die er op wijzen, dat de Neder- landsche Regeer ing door middel van de Nederlandsche Bank op zeer geluk kige wijze heeft geopereerd «n niet on belangrijke voordeelen konden wor den behaald ten koste van hen, die met hun speculatief optreden zeer stel lig andere oogmerken hadden dan het algemeen Nederlandsch belang. De parlementaire arbeid Na deze inleidende opmerkingen komen we tot de directe parlementaire a beid in het afgeloopen jaar. Op 11 Februari keerde de Kamer van haar Kerstreces terug. Haar eerste ontmoeting met het Kabinet leidde tot een echecje voor minister Oud. Deze zag n.l. een door hem verdedigde r ganisatie van de Algemeene Rekenkamer met 4331 stemmen verworpen. De Kamer wenschte de contróle-capaciteit van dit Col lege niet te zien verzwakt. Belangrijker was de beslissing, waarvooj de Volksverte»f- 'oordiging daarna kwam te staan. De Regeering han.L, teneinde het materieel onzer weermacht in sneller tempo naai behoor en te kunnen versterken, voor gesteld een Defensiefonds in te stellen. Na een driedaagsch debat werd deze maatregel, die een nieuwe periode voor ons defensie apparaat inluidde, aangenomen met 6227 stemmen. De soc.-dem. en een deel der vxijz.- dem. stomden nog tegen. Surinaamsche en Indische begrooting kre gen vervolgens een deugdelijke beurt. Suri name kon in één dag worden afgedaan, maar Indië legde op zeven vergaderdagen beslag. De begrooting-1936 van het Landibouw- crisisfonds kon in ruim vier dagen worden afgehandeld. Het voornemen tot heffing van tolgeld op nieuw te bouwen bruggen geraakte definitief van de baan, doordat op 13 Maart met 6520 stemmen een wetsontwerp ward aanvaard, waardoor versnelling van de bruggenbouw mogelijk werd door verhooging van de ben zinebelasting met een halven cent per liter. Een nieuw Regeeringsreglement van Suri name en Curacao kwam op 13 Maart zonder veel moeite tot stand, evenals de machtiging tot het aangaan van een leening van millioen. Op 1 April weigerde de Kamer aan de Regeering een machtiging om aan de korting op de salarissen der rechterlijke macht terug werkende kracht tot 1 Jan. 1936 te verleenen. Op dienzelfden dag werd de vereeniging var Beverwijk, Wijk aan Zee en -Duin goedge keurd. Tijdens het Paaschreces ontviel aan de Kamer geheel onverwacht haar hooggewaar deerde president, Jhr. Mr. Ch. Ruvs Beerenbrouck, die ook tot drie malen toe minister-president was geweest. Den 17den April ging hij in tot de rust, waai hij als geloovig Christen-staatsman zoo me nigmaal getuigd had bij anderer overlijden. De Kamer eerde zijn nagedachtenis op 20 April. De volgende dag werd het stoffelijk overschot in de eenvoud, die het kenmerk was van den heer Ruys, te Warnsveld tér aarde besteld. Tot nieuwe president der Kamer werd op 6 Mei Mr P. J. M. Aalberse met vrijwel algemeene stemmen aangewezen. Zijn presi dium der R K. Kamerfractie ging ove handen van Mr. G o s e 1 i n g. Na de rust van Paschen nam de Kamer de Industriefinanciering in behandeling. Deze gezonde steunverleening aan bestaande of nieuwe industrieel e on dernemingen werd op 7 Mei z.h.s. goedgekeurd. Op industrieel gebied lag ook de beperking van de mechanisatie in de sigarenindustrie. Z.hs. passeerde het wetsontwerp op 27 na een tweedaagsch debat. Het verbod van particuliere weercorpsen verwierf de volgende dag de goedkeuring der Kamer. Slechts 2 comm. en 1 rev.-soc. waren tegen Op 3 Juni nam de Kamer, na langdurige voorbereiding het wetsontwerp iin behande ling tot vermindering van som mige vaste lasten en huren. Na vier dagen viel, ondanks de zeer tegemoetkomen de houding der Regeering, de beslissing in voor haar ongunstigen zin. Met 55 tegen 37 stemmen werd op 9 Juni het wetsontwerp verworpen. Voornamelijk Kath. en soc.-dem. droegen tot dezen uitslag bij. Dat bij hep niet uitsluitend zakelijke motieven maar politieke overwegingen golden, werd duide lijk toen de soc.-dem.. nadat zij omtrent het tegenstemmen der Katholieken zekerheid verkregen hadden, retireerden met een voor hen zeer belangrijk amendement, waardoor de beteekenis van het vaste-lasten-ontwerp zeer zou zijn vergroot. De Juli-maand bracht als oogst o.a. de uit breiding der bestuurshervorming in. Ned.- Indië. Ingesteld zuil an worden drie nieuwe gouvernementen met regeeringscommissaris- sen aan het hoofd. De volgende dag, 2 Juli. werd de oplossing van de oude Paleis-Raadhuis-kwestie te Amsterdam verkregen. Het Paleis wordt onbetwist Rii-kseigendom en de hoofdstad zal met 10 millioen worden gesteund voor de bouw van een nieuw stadhuis. Voorts werd het bestaan van het Werkloosheidssubsidie- fonds met drie jaar verlengd en kwam een regeling van het'Giroverkeer tot stand, waar door nieuwe gemeentelijke girodiensten niet meer zullen kunnen worden opgericht. De deelname in het kapitaal der maat schappij voor Industriefinanciering werd op 7 Juli vastgesteld; tevens werd op die dag nog 20 millioen ter beschikking van het Werkfonds gesteld. Op 8 Juli kwamen de Werktijdregeling voor chauffeurs, de Lucht vaartrampenwet en wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en -reizigers tot stand. Diezelfde dag ging het zomerreces in. Na de derde Dinsdag Op de derde Dinsdag in September, toen het land nog vol was van de feestvreugde over de verloving van de Prinses en Prinsjes dag een belangstelling had getrokken als nooit te voren van buiten waren vele tienduizenden naar de Residentie getogen hervatte de Kamer haar arbeid. Onverwacht werd ze op 29 Sept. bij eengeroepen in verband met de mone taire maatregelen der Regeering. Er was een drietal wetsontwerpen inge diend, dat onverwijlde bekrachtiging noodig had: verbod van gouduitvoer, maatregelen tegen prijsopdrijving en instelling van een Egalisatiefonds ter beheerscbing van den wisselkoers. Onmiddellijk werd het drietal in de afdeelingen onderzocht, 's Avonds te 10 minuten over acht hechtte de Kamer haar sanctie aan de ontwerpen van wet. Deze werden terstond doorgezon den aan de Eerste Kamer, die om half 9 bijeen was gekomen, eveneens de wetsontwerpen onmiddellijk in behan deling nam en er een goed uur later haar goedkeuring aan verleende. Dat was snel werk. De volgende dag heeft de Tweede Kamer zich uitgesproken over de monetaire politiek der Regeering: bijna algemeen kon men zich met haar beleid vereenigen. Alvorens op 10 Nov. de behandeling der Rijksbegrooting voor 1937 te begin nen, heeft de Kamer, in October, nog aantal min of meer belangrijke wetsontwer pen afgedaan. We noemen: opsporing en ontginning delfstoffen op Nieuw-Guinea, steun aan textiel-industrie en de Indische batiknijver heid, wijziging der Vogelwet, handelsverdra gen met Duitschland en Amerika (20 Oct.) en saneering van tramwegen in Overijssel en Drenthe, in Noord-Brabant en in Zeeuwsch- Vlaanderen, oeperking van het betrekken van electrischen stroom uit het buitenland (21 Oct.). Van bijzonder belang was ds behandeling eener nieuwe Pachtwet op 22. 23, 27, 28 ei. 29 Oct. Het ontwerp werd door amendee-ing, waarin de heeren Terpstra en v. d. Heuvel een voornaam aandeel hadden, belangrijk verbeterd, zoodat net. toen op 10 Nov. de eindstemming gehouden werd, zh.s. koo wor den aanvaard. Zooals gezegd kwam op 10 Nov. de Rijks begrooting in behandeling. Het debat ken merkte zich niet door eenige scherpte. De soc.-dem. deden een heel waf rustiger en gematigder geluid hooren dan zij buiten de Kamer plegen te doen. Ook teekende zich bij hen reeds af de frontverandering, welke met prijsgeving van een deel van hun verle den in wording was. De rechtergroepen spraken zich onomwon den uit voor de positief christelijke beginse len als basis voor de politieke strijd en vooi een samenwerking op den grondslag dier be ginselen, dde tevens het hechte fundament zijn voor ons volksleven, en voor de verde diging van gezag, orde en vrijheid. Ter linkerzijde uitte zich unisono angst voor een nieuwe coalitie en bleef men de voorkeur geven aan een kabinet op breeden grondslag. De S.D.A.P. toonde daarbij een duidelijke neiging tot mee-solliciteeren. In tusschen werd van anti-rev. zijde voorshands samenwerking met de soc.-dem. zeer beslist afgewezen. Hun eri anderer voorkeur gaat 'uit naar eeri kabinet op positief christelijken grondslag. Of die voorkeur zal kunnen a den gevolgd, moet evenwel worden afge wacht. De stembus van 1937 zal daarover beslissen. Midden in dit debat, dat een zestal ver gaderingen in beslag nam. viel op 13 Nov. de goedkeiiring van het voorgenomen huwe lijk van Prinses Juliana en de naturalisa tie van Prins Bernhard. Zonder debat of stemming passeerden de beide wetsontwer pen den hamer. De behandeling der begrootmg werd in een vlot tempo, met behulp van avondvergade ringen waarvan er enkele tot nachtver gaderingen ontaarden ten einde gebr tusschen 17 Nov. en 22 Dec. Er tusschen door werden nog afgedaan: de vereeniging van IJsselmuiden met vier an d-ere gemeenten tot één gemeente (24 Nov.), het wetsvoorstel-K. ter Laan tot invoering van een achtste leerjaar, dat met 58-25 stemmen werd verworpen (24 Nov.), verlen ging octrooi Ned. Bank (7 Dec.), verlenging termijnen L.O.-wet (sfopwetje), opschorting vaccinedwamg met een jaar (17 Dec.), Vesti gingswet en verlenging korting Indische pen sioenen tot 1 Mei 1937 (22 Dec.). Economische opleving onmiskenbaar In de vergadering van 26 Nov., welke eenige tijd door Prins Bernhard werd bijge woond, constateerde minister Gelissen met grooten nadruk: de economische ople ving in ons land is onmiskenbaar. Op 16 Dec. voltrok zich, althans voor een deel, de frontverandering bij de soc.-dem. ten aanzien van deDefensie. Ze stemden toen voor de extra-uitgaven vóór de Indische ver dediging. De Nederlandsche Defensdebegroo- ting verwierf hun instemming nog niet, maar wel die der vrijz.-dem. Ze werd goedgekeurd met 5321 stemmen. Tijdens het uitvoerig debat bleek van veel instemming met de voornemens der Regeering om de verdedi ging des Rijks zoo te verbeteren, dat zij naar de mate onzer krachten in overeen stemming is met hetgeen door de sterk "ge wijzigde en gevaarlijker geworden wereld- verhoudingen geëischt wordt in het belang van de veiligheid van ons grondgebied in Europa en overzee. Na een periode van ongetwijfeld in/gespan nen arbeid kon het Kerstreces ingaan. Aa-ngeteekend zij hierbij nog, dat de Kamer ditmaal tevens de begrooting van het Land- bouw-crisisfonds en die van het Zuiderzee- fonds heeft afgedaan. Haar prestatie is dus nog grooter dan in andere jaren. Interpellaties en moties Met het toestaan van interpellaties is de Kamer ook dit jaar zeer sober geweest. Terecht. De grens tusschen regeer en, wetge- ven en controle op de uitvoerende macht wordt belangrijk nauwkeuriger in het oog gehouden dan enkele jaren geleden. Een valseh-democratische practijk uit het verle den is vaarwel gezegd. Een interpellatie-S chalker over de houding der Regeering ten opzichte van het in Geldnood verkeerende Rotterdam werd toegestaan en bood gelegenheid het juiste licht te werpen op de overmoedige houding der soc.-dem. stadsbestuurders, die ten slotte het hoofd in de schoot hebben moeten leggen. Op 5 Maart eindigde een interpellatie-de Visser over voorgenomen wijzigingen in de steunregeling zo-nder motie. Geweigerd werd op 13 Mei een interpellatie-d e Visser over de internationale toestand en in verband daarmee te nemen regeeringsmaatregelen. Evenmin werd toegestaan een interpeliatie- aanvraag-de Visser (8 Juli) over de wilde staking te IJmuiden. Een communistische in terpellatie in verband met de toestand in Spanje werd eveneens afgewezen. Op 17 Sept. wilde de heer Kupers (soc.- dem.) interpelleeren over de wijziging van de Steunregeling met betrekking tot den huurbijslag. Ook deze aanvraag had geen succes, omdat enkel-e diagen tevoren de zaak uitvoerig in de Eerste Kamer aan de orde was geweest. Personalia Tenslotte enkele personalia. Op 18 Februari werd Mr G. v. Baren geïnstalleerd als lid der Kamer in de vaca ture-Prof. Visscher. Op 3 Maart kwam Mr P. A. Schwartz de vacature van Dr. Rutgers, die tot lid van de Raad van State was benoemd; vervullen. Het overlijden van president Ruys me moreerden we reeds. In diens plaats nam zitting het oud-lid der Kamer Mr. Fruyn, terwijl in de door be danken ontstane vaeaiture-F e b e r (r.k.) de heer H. E. v. d. B r ul e zijn intrede deed. Aan de vrijz.-dem. fractie ontviel door overlijden de heer Th. M. Ketelaar. Hij was 39 jaar lid der Kamer geweest. De heer M. M. Cohen werd zijn opvolger. EERSTE KAMER De Eerste Kamer pleegt over de behande ling van bij haar ingekomen wetsontwerpen geen gras te laten groeien. Reeds op 7 Januari kwam zij bijeen om hét wetsontwerp tot het tegengaan van cumulatie aan te nemen. Alleen de bei de N.S.B.-ers .ei-klaarden er zich tegen. Februari en Maart waren bij uitstek ver gadermaanden. Op 5 Februari werd de Crisishypo- theekaflossingswet met 385 stem men goedgekeurd. De beide volgende dagen werden besteed aan Algemeene Beschouwin gen over de Rijksbegrooting. Een week la ter werd het Bezuinigingsontwerp afgedaan. Met 9 soc.-dem. stemden de twee N.S.B.-ers er tegen. De verschillende begrootingshoofdstukken kwamen tusschen 18 Febr. en 26 Maart aan de orde. De Regeering had moeite om met het inzenden van Memories van Antwoord het werktempo der Kamer bij te houden. Tusschen 28 Febr. en 10 Maart moest zelfs worden gepauzeerd. Op 26 Maart werd o.a. het Defensiefonds goedgekeurd: 8 soc.- dem. en de vrijz.-dem. Dr. v. Embden stem den er tegen en ook tegen de Defensie- besrooting zelf. Aan de avond van 21 April werd het over lijden van den president der Tweede Kamer herdacht. Den volgenden dag gaf de Kamer haar fiat aan 't Regeeringsreglement voor Suriname en Curasao, de regeling van het afbetalingsbedrijf en de bescherming der be volking tegen luchtaanvallen. De Indische begrooting en dde voor Suriname namen in Mei twee dagen in beslag. De versnelde bruggenbouw ging er op 2 Juni z.h.s, door: eveneens op 15 Juli het crediet, dat was aangevraagd o.a. voor de aanschaffing, van pantserwagens. De begroo- ting van het Landbouwcrisisfonds (1936) vorderde slechts één dag (16 Juli) en op 17 Juli werden de Maatschappij voor In dustriefinanciering en het crediet voor den P a 1 e i s-R aadhui s-bouw te Amsterdam aanvaard. Op 29 Juli werden het Girowetje en de verruiming van het crediet voor het Werkfonds benevens de kapitaalsinyesteering in de Maatschappij voor Industriefinanciering afgedaan. De verloving van Prinses Ju liana werd op den dag zelf op 8 Sept. ook in den Senaat dankbaar en ver heugd herdacht. Die avond en de volgende dagen werd goedkeuring gehecht aan de wetsontwerpen: voorzieningen betreffende luchtvervoer, de Luchtvaartrampenwet, uitbreiding der Indi* sche bestuurshervorming en voorzieningen omtrent weerkorpsen. De N.S.B. was tegen dit laatste ontwerp. De dagen van 10 en 11 Sept. werden be steed aan een interpellatie. Dat mag in dei Eerste Kamer een witte raaf heeten. De in terpellatie werd gehouden door den soc.- dem. de la Bella en betrof het beleid van minister Slingenberg in verband met de re geling van den huurtoeslag. Aan het slot werd een soort motie van afkeuring van den R.K. senator a e Bruyn met 25 tegen 16 stemmen aangenomen. Meer dan een gebaar was dat niet. Na de stemming deelde de mi nister mede, dat werkloozen een extra-uiit- keering van 2.50 zouden ontvangen in vext band met de verloving van de Prinses. Van haar gebruikelijke Adres van Ant woord op de Troonrede deed de Eer-# ste Kamer ook dit jaar nog geen afstand. Op 29 Sept., 's avonds, werden in een amerijtje de drie monetaire wetsontwerpen afgedaan. De eerste week van November was een legislatief zeer vruchtbare periode: 3 Nov.i wettelijke bepalingen omtrent handelsagen ten en -reizigers z.h.s. goedgekeurd; 4 en 5 Nov. id. Mechanisatie in de slgarenindustrie en tegengaan van oververmoeidheid van be stuurders van motorrijtuigen. Op 18 Nov. werd het Duitsohe handels verdrag goedgekeurd, 's Avonds werden in de afdeelingen o.a. de beide wetsontwerpen onderzocht, die betrekking hadden op het huwelijk van Prinses Juliana; den volgenden morgen volgde de goedkeuring er van. De maand December werd, als van ouds, gebruikt om de grootst mogelijke opruiming te houden onder hetgeen door de Tweede Kamer werd toegezonden. Daartoe behoorden o.a.: regelen omtrent het betrekken van elec- triciteit uit het buitenland: de N. Guinea-» exploratie, de vereeniging van IJsselmuiden, enz. en verschillende kleine begrootingen. Bij tientallen gingen de wetsontwerpen onder den hamer door tot op den voorlaatsten dag des jaars, toen o.a. nog werden afgedaan de ontwerpen, die per 1 Januari in werking moesten treden. O.a. de opsdwrting van, de vaccinatie, de verlenging van het Stopwetje, de verleging van de korting op de Indische pensioenen, opcenten op de Indische invoer rechten en verlenging van de werkingsduur van de wet tot instelling, afschaffing, ver hooging of verlaging van de invoerrechten op korten termijn. Omtrent „gaan en komen" in de Senaat hebben we ditmaal geen mededeelingen te doen. Ned. Gist- en Spiritusfabriek In zijn Oudejaarsavondtoespraak tot het personeel heeft ir. W. H. van Leeuwen, pre sident-directeur der Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft, medegedeeld dat alhoewel dc verkoopsprijzen gedurende het geheele jaar gemiddeld lager waren dan over 1935 er ook factoren waren die de resultaten gun stig hebben beïnvloed, zoodat, behoudens on voorziene omstandighcdeiy verwacht kan worden, dat de eindrekening niet onbelang rijk van die van het vorig boekjaar zal ver schillen. Wat den iilvloed van 'de depreciatie van den gulden op de toekomstige bedrijfsuit- komsten betreft, is het nog voorbarig daar over een oordcel uit to spreken. Waar naar alle waarschijnlijkheid de prijzen in het bin nenland niet zullen stijgen, wordt deze in vloed in hoofdzaak behoerscht door de ont wikkeling van twee factoren: de grondstof- prijzen op de wereldmarkt en de opbrengst van het voor export bestemde gedeelte der productie. Deze ontwikkeling zal moeten worden afgewacht om te kunnen vaststellen of en in welke mate dc depreciatie van deni gulden voor het bedrijf der Nederland sche Gist- en Spiritusfabrieken ecnig voordeel zal brengen. Hoogovens en Staalfabrieken Opleving ingezet. Moeilijkheden bij voorzie ning van grondstoffen In het Maandblad voor Directie en Personeel der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden schrijft de directie dat een opleving gaande is op de staal- en ijzermarkt. Deze begon al in den zomer en ging stérker worden door het uitvallen van Spanje als ertsleveran cier wegens een burgeroorlog en door de inkrimping der productie in Duitsch land met ongeveer 20 pCt. De vraag naar ruwijzer overtreft het aan bod, zoodat Hoogovens meer zorg hebben om haar product gefabriceerd te krijgen dan om daarvoor afzet te vinden. Men zal het voor zieningsplan voor ertsen, nu die uit Spanje vrijwel zijn uilgevallen, geheel moeten om werken. Ook is het onzeker of de directie er in zal slagen een voldoenden aanvoer van kolen en in het bij zond-er van cokes in stand te houden. In de eerstvolgende maanden zal de voornaamste aandacht moeten blijven ge richt op het verkrijgen van de noodige grond stoffen om voldoende ijzer te kunnen produ- ceeren tot nakoming der aanzienlijke ver plichtingen. J. P. WIJERS Voorgesteld Dividend 5 pCt. (v. J. nihil)' Blijkens het verslag van J. P. Wijers Ind. en Handelsonderneming N.V. over het boekjaar 1935-1936 geëindigd per 30 September j.l. is 't resultaat veel gun stiger dan vorig jaar. De brutowinst is f 381.844,— (vorig jaar f 186.375,—) Voorgesteld wordt 5 pCt. dividend uit te keeren (v. j. nihil). In het nieuwe boekjaar is de omzet belangrijk geste- Blijkens het verslag is de gunstiger gang van zaken in het afgeloopen boekjaar te danken aan: le. bezuiniging op exploitatiekosten; 2e. bevredigende gang van zaken in 'de Belgische ondernemingen; 3e. terugboeking van een deel van het vo rig jaar afgeschreven koersverlies op 'de Bel gische deelnemingen en vorderingen, als ge volg van de op 26 September j.l. gewijzigde kocrsverhoud'ing tusschen gulden en Belgi schen frank. JVat de Belgische bedrijven betreft wordt opgemerkt, dat deze niet alleen kon worden; gehandhaafd, maai- dat deze zich nog in' steeds stijgende lijn beweegt. De handel-Mij. „Europa-Azië, die de be-« langen in Ned.-:Indië behartigt, heeft zich in een bevredigenden gang van zaken kunneru verheugen niettegenstaande het economi sche leven onder sterken druk bleef staan« i De vestiging te Groningen, geopend in April j.l., voorziet in een behoefte. Het accres van den. omzet in dc noordelij ke provinciën in het tijdvak April-Sepfem- ber 1936 levert daarvoor liet bewijs. Van het niéuw ingetreden boekjaar ïoont het eerste kwartaal een belang rijke stijging in het bedrag van den omzet. Na de monetaire maatregelen onzer regeering van 26 September j.1. is een wijziging ten goede gekomen in den gang van zaken. De kooplust der afnemers is sterk toegeno- j men en wordt gestimuleerd door de prijsstij" 1 ging, die zoowel voor binnen- als buitenland1» sche fabrikaten is ingetreden. Die prijsstij- ging is niet alleen een gevolg van de depre ciatie. maar ook van de algemeene prijsstij ging voor grondstoffen. De van de afnemers ontvangen orders voor levering in het a.s. voorjaarsseizoen beloopen een aanzienlijk hooger bedrag dan in vorig boekjaar. Grootere bedrijvigheid bij Kromhout Verbetering reeds voor de depreciatie In „Kromhoutnieuws" deelt de directie dep N.V. Kromhoutmotorenfabriek mede, dat do bedrijvigheid in 1936 geleidelijk bleef toe nemen Het aantal werklieden steeg van 363 tot. 433. Deze stijging vond vooral in 't be.» gin van 't jaar plaats. Sedert Sept. is "t aan tal vrijwel constant gebleven. De omzet zal ca f 165.000 hooger zijn dan in '35, doch deze verheoging weerspiegelt niet ten volle dei toeneming en bedrijvigheid aangezien bij het begin van het nieuwe jaar de onderhanden; zijnde bestellingen ca. f 127.000 hooger zijn; dan bij de vorige jaarwisseling. De gunstige gevolgen van de depreciatie zijn voor het bedrijf -nog niet in het oog val- lend. Tóch zijn de kansen, zoowel op de bin- nenlandsche als buitenlandsche markt beter I geworden. Dit zal in het nieuwe jaar onge- j twijfeid merkbaar- worden. Wat het financi- eel resultaat over 1936 betreft, dit zal min der ongunstig zijn dan over 1935. Waar schijnlijk zal een klein bedrijfsoverschot worden geboekt. VAN CULTUUR-ONDERNEMINGEN Cultuur Mij. „Balapoelang" Op rekening van het dividend over 1936 zal door de Cultuur Mij. „Balapor-lang" een voorloopige uitkeering plaats hebben vara j f 40 per aandeel (over 1935 werd in totaal S pCt. uitgekeerd). Cultuur Mij. Goenoeng Malang De Cultuur Mij. „Goenoeng Malang" deelt mede, dat op rekening van het dividend over 1936 een voorloopige uitkeering zal plaats hebben van f 75 per aandeel (over 1935 werd een interim-dividend betaald van 1 5 pCt. en totaal 20 pCt.). Cultuur Mij. „Pasir Malang" De directie van de Cultuur Mij. „Paslr Ma lang' deelt mede, dal over 1936 een voorloo pige uitkeering zal plaats hebben van f 40 per aandeel (over 1935 bedroeg hot totale di vidend 7% pCt.). Preanger Landbouw Mij. Naar de directie van de Preaugor Land bouw Mij. bericht, zal over 1936 een voorloo pige uitkeering plaats hebben van f 75 per aandeel (over 1935 werd in totaal 15 pCt uit gekeerd), FAILLISSEMENTEN IN 1935 Totaal passief f 34,7 millioen (vorig jaar f 44,8 millioen) Volgens het weekblad Handelsbelangen werden over 1936 in totaal 2097 (v. j. 2210) crediteurenlijsten bij de gezamenlijke grif fiers in Nederland gedeponeerd. Het totaal passief daarvan bedroeg f 34.724.642 (v. j. f 4-4 864.611) waarvan pre ferent I 7.757.984.37 (v, j, f 7.700.913),

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10