Jlirtiwr Criitsdjf (üvurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL-HAMDORFF Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar P"reau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5973 WOENSDAG 30 DECEMBER 1936 16e Jaargang At)brrtentirprij?en: Van I tot 5 regels I.171/» Elke regel meer 022'/t Oigezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer O-Ö Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend /0.I0 EIGENAARDIGE OMLIJSTING t Met alle waardeering voor de wijze, waarop Sir Henry Deterding zijn invloed- 1 rijke economische positie als directeur generaal der Kon. Shell groep heeft dienst Jj baar gemaakt aan de uitbreiding der werk gelegenheid in ons land: met alle waardeering van zijn edel pogen om de voedselnood in Duitschland te leni gen; met alle waardeering van zijn loffelijk streven 0111 daarbij de Nederlandsche land bouw in te schakelen en voor een produc tie-overschot een goede bestemming te vin den; heeft toch dit economische gerecht voor ons een eenigszins onaangename bij smaak. Wij laten daarbij buiten bespreking het feit, dat de benzineprijs opnieuw met halve cent per liter verhoogd is door het petroleumconcern, waarvan tot voor twee maanden Sir Henry opperleider was, omdat wij niet ten volle kunnen beoordeelen of de depreciatie van de gulden deze verhooging volkomen rechtvaardigt Maar de groote massa, die deze producten noodig heeft, zegt niet geheel ten onrechte dat deze mo nopolie-bedrijven naar believen de winst kunnen bepalen; hoewel anderzijds toege geven moet worden, dat het publiek in algemeen niet gebrandschat wordt Dit economisch gerecht heeft echter voor ons een onaangename bijsmaak, omdat de opdiening gepaard gaat met de stichting van de „Vereeniging tot studie van de Staat", welke is opgericht door de groep intellectueelcn, die eenige tijd geleden uit de N.S.B. getreden zijn. De stichting wordt door dezelfde gedachte geleid als de daad van den heer Deterding, zoo gaf zijn medewerker Dr Dijt toe en bei den maken er deel van uit Het bureau van de Centrale Inkoop voor de export producten is ook het bureau Waag". In het bestuur zitten nog prof. J. te 's-Gravenhage, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, te Haarlem en de heer A. Karseboom, te Aerdenhout De stichting zal met 15 Januari bij Joh. Enschedé en Zonen, een tijdschrift J)e Waag" uitgeven, dat zich voorname lijk, doch niet uitsluitend, op economisch terrein zal bewegen. Hieraan moet volledigheidshalve wel toe gevoegd worden, dat men beslist ontkent op deze wijze het fascisme te steunen, doch daarmee is de onduidelijkheid niet opgelost. Immers blijft men onwillekeurig vragen hoe het komt, dat hier een combinatie go vormd wordt van personen, die in het ver leden althans sympathiek tegenover de N.S.B. stonden, de groep van Mussert om deels persoonlijke redenen verlieten, en die een tijdschrift gaan oprichten, dat „zich voornamelijk doch niet uitsluitend op eco nomisch terrein zal bewegen". Dat laatste wil zeggen, dat men „het staatsbelang wil behartigen, zooals deze groep het ziet". Waarlijk, volkomen klaar zijn deze dingen niet en het spijt ons# dat door de entourage, welke Sir Henry zelf om deze royale schenking heeft gehangen, nobele daad een eigenaardige omlijs ting heeft gekregen. Rotterdam en de feestviering Voorstel tot een bijdrage van I 5000. B. en W. van Rotterdam hooben een voorstel bij de raad ingediend tot het toe staan op de begrooting 1937 van een bedrag van f 5000 als bijdrage aan Rotterdams Co mité ter behartiging van nationale belangen in de kosten van feestviering ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Het ligt in de bedoeling dit voorstel nog aan de orde te stellen in de vergadering van vandaag als punt 21 bis van de agenda.' dtutfls M (JbtoAJJUlMfcS De Stadt-Schanke Leidschepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gingen I 6 gangen I «roéuvre° vorM 75 c. I L— I 1.25 elk diner een topprestatie! LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor ianger verblijf en week-ends Casino Japansche tuin HOTEL WITTE BRUG DEN HAAG SCHEVENINGEN Te'e oon 552395 DE gelegenheid voor Uw Partijen, Congressen e. d. Het Vorstelijk Huwelijk Het aanbieden der Huwelijksgeschenken Bruidspaar ontvangt verschillende delegaties en personen Het geschenk var.de Nederlandsche schooljeugd Warme sympathie van Jong Nederland Na terugkeer in het Kon. Paleis van de rijtoer langs do huldebrengende ver- eenigingen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard gister in den namiddag verschillende delegaties en personen in audiëntie ontvangen, die huwelijksge schenken kwamen aanbieden. Geschenken uit Ned.-Indië. Dr Meyer Ranneft is om vier uur in zijn hoedanigheid van voorzitter van de. Nederlandsche commissie van vertegen woordiging van het centrale comité in Ned.- Indië voor het aanbieden van een ge schenk, in audiëntie ontvangen voor dc aanbieding van verschillende cadeaux. welke door tusschenkomst van het Indisch comité en de Nederlandsche vertegenwoor diging daarvan zijn aangeboden. Het betrof allereerst een paar vazen af komstig van een aantal Chineesche ingezc tenen van Ned.-Indië. Behalve het Chineesche geschenk betrof de audiëntie geschenken aangeboden door Javaansche Vrouwenvereenigingen en een borduurwerk, aangeboden door de Roemer V isschersvereeniging Aanbieding Nationaal Huwelijksgeschenk Te half vijf arriveerden de leden van het uitvoerend comité en eenige leden van de technische commissie voor de aanbieding van het Nationale Huwelijksgeschenk, waarvoor allerwege in den lande de gelden zijn bijeengebracht en dat als het groote geschenk van het Nederlandsche volk be schouwd kan worden. Mr. L. J. A. Trip, voorzitter van het Comité, sprak een rede uit, waarin hij ge wag maakte van de groote vreugde, die zich van het Nederlandsche wik meester maak te, toen de verloving van H. K. H. Prinses Juliana bekend werd. Dit geschenk, bestaan de uit een verbouwing en inrichting vain de Prinselijke woning in het Paleis Soestdijk en een jacht ter bevaring van de Nederland wateren, wil zijn een uiting van liefde en trouw, van vreugde er, dankbaarheid, welke onder het Nederlandsche volk leeft. Het doet mij leed, aldus Mr. Trip, dat wij de geschenken niet in voltooiden staat kunnen aanbieden, de beschikbare tijd was daartoe te kort. Maar wel kunnen wij verzekeren, dat in den aanvang van den zomer het Prinselijk jacht ter beschikking zal staan en eenige maanden daarna de arbeid aan het Paleis zal beëindigd worden. Wij zien ons dus verplicht te verzoeken, thans slechts te willen aanvaarden de oor konde, die vastlegt, dat uit naam van he'. Nederlandsche volk heden het Nationaal Huwelijksgeschenk werd aangeboden, en die de omschrijving van dat geschenk met bij- behoorende teekeningen, bevat. Maar alvorens deze oorkonde eerbiedig te overhandigen, zou ik U, namens alle deel nemers aan het geschenk, ik mag wel zeg gen namens het geheele Nederlandsche volk, onze diepgevoelde gelukwensclien willen aanbieden en uitdrukking willen geven aau onze vurige bede, dat het God moge beha gen, den huwelijksdag van 7 Januari 19?7 te zegenen en te maken tot den eersten dag van een onafgebroken reeks van jaren van voorspoed en geluk, van arbeid en voldoe ning voor H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin, voor onze Prinses en onzen Prins, voor het Koninkrijk der Nederlanden onder het zoozeer gewenschtê en gewaardeerde oe- stuur van het Huis van Oranje. Vervolgens deelde Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra nog mede, dat Suriname als onderdeel van den verbouw van Paleis Soestdijk een schouw in de ontvangkamer aanbood, terwijl Curasao de inrichting van de eetkamer verzorgde. Prins en Prinses gaven uiting aan hun groote waardeering en dankbaar heid voor de wijze, waarop het Neder landsche volk aan de geschenken heeft H.K.H. en Z.D.H. bezichtigden daarna met groote belangstelling de teekeningen van het jacht, daarbij voorgelicht door de leden van de technische commissie. Het geschenk van de Ned. Schooljeugd Te kwart voor vijf is het geschenk van de Nederlandsche schooljeugd aan geboden, dat naar men weet, bestaat uit een bibliotheek voor het paleis te Soestdijk en de inrichting van een sportterrein bij dit paleis. De aanbie ding van dit geschenk geschiedde In den vorm van overhandiging van een oorkonde. Het comité van aanbieding van het ge schenk der Nederlandsche schooljeugd ar riveerde in twee auto's en bestond uit Joh. H. van Burkom, A. P. Jungcurt en Dr. M. van der Wijk. resp. voorzitter, secretaris penningmeester van het comité van de Ne derlandsche schooljeugd, en de scholieren Elsje Boon, Lydia Mayer, Lucie Walter. Joh. H. M. Derksen, Dick Janssen en Jood Waterreu». Als voorzitter van heit comité bood Dr. Joh. H. van Burkom het Prinselijk bruidspaar de gelukwenschen aan van de Nederlandsche schooljeugd en zeide o.a. het volgende: Het bedrag van de inzameling heeft ons» geraamde minimum ver overtroffen. Dit re sultaat geeft ons een groote voldoening. Maar meer dan dit financieele resultaat zegt ons het warme hart, waarmee de kin deren hun gift gegeven hebben. 15 December 10 uur 's morgens is een tijd stip geworden, belangrijk voor de toekomst van Uw Prinselijk paar, omdat toen het be wijs geleverd is, dat de Nederlandsche schooljeugd in al haar schakeeringen en verschil van inzichten zich één voelt in haar enthousiasme voor U beiden. We hopen van ganscher harte, dat uwe Koninklijke Moeder nog vele jaren voor U beiden en voor ons volk gespaard moge blijven. Maar wanneer Uwe Koninklijke Hoogheid eens tot de regeering geroepen zal worden, dan zal de jeugd van thans op gegroeid zijn tot volwassen mannen en vrou wen, en zal het jeugdig enthousiasme zich verdiept hebben tot een oprechte liefde cr hechte trouw, waarop Uw Koninklijk Huis zal kunnen bouwen". Namens de scholieren overhandigde Elsje Boon de oorkonde met de vol gende woorden: „Mij is de groote eer te beurt gevallen U, namens de geheele schoolgaande jeugd van Nederland de oorkonde aan te bieden van het hulde blijk, dat jong Nederland U zal mogen schenken: de bibliotheek en het sport terrein van uw toekomstige woning. Wij hopen,, dat de groote liefde van d kinderen van uw volk, die spreekt uit dit, van eigen spaargeld bijeengebrachte ge schenk, moge worden omgezet in vreugde voor u beiden, wanneer u het geestelijk ge not zult smaken, dat de bibliotheek u zal mogen verschaffen en de ontspanning daar- a op het sportterrein. Dat het voor ons heerlijk is u het sport terrein te mogen aanbieden, is vanzelfspre kend: jeugd en sport behooren bij elkaar. Doch gedachten aan boeken, althans aan schoolboeken, zijn voor ons kinderen niet altijd een bron van louter genoegen Echter kan ik u verzekeren, dat deze bibliotheek aan heel jong Holland niets dan vreugdevolle gedachten heeft ingeboezemd door de liefde voor u. Eerbiedig bied ik u dan ook beide ge schenken aan als hewijs van warme sym pathie van de geheele Nederlandsche jeugd" De Prinses en de Prins dankten zeer onder den indruk voor het jeugdge- schenk, waarbij de Prinses den voorzit ter verzocht, vooral te willen trachten, haar dank over te brengen aan eiken Nederlan Ischen scholier en aan alle groepen der Nederlandsche schooljeugd, die aan het geschenk hadden bijge- Oostenrijksche geschenken Kort voor vijf uur arriveerde de Oosten rijksche gezant te 's-Gravenhage, Z. Exc. rg Alexich, ter aanbieding van 't huwelijksgeschenk der Oostenrijksche Bondsregeering. bestaande uit een fraai be werkte leeren cassette met zilveren deksel De gezant werd vergezeld door de in na tionaal costuum gekleede Oostenrijksche dames Schmidhuber en Bruckmayer en door freiherr Von Redtwitz-Jordan, die het geschenk kwamen aanbieden der in Neder land wonende Oostenrijkers. Eenige der Indische i or sten, die bij het huwelijk van de Prinses aanwezig zullen zijn, werden gistermiddag door minister Colijn in audiëntie ontvangen. V.l.n.r. minis ter Colijn; Tengkoe KamilTengkoe Mansjoersja en pangeran Ario Soerhamidjojo Het geschenk der Oostenrijksohe kolonie bestaat uit een glasservies in den stijl van oud-Oostenrijksche glazen uit de achttiende eeuw, met ingebrande jachtscènes naar Riedinger, en is vervaardigd in de ateliers van J. en L. Lobmeyr te Weenen. Geschenk der Zwitsersche Regeering Vervolgens ontvingen Prinses Juliana en Prins Bernhard in audiëntie den Zwitser sche gezant te 's-Gravenhage, Z. Exc. A. de Pury, die de Prinses namens de Zwii sersche Bondsregeering een prachtige pla tina armbandhorloge als huwelijksgeschenk yam aanbieden. Het horloge, dat fraai bewerkt is en werd vervaardigd in de Omogafabrieken te Biel- hin, Zwitserland, bevat een der kleinste uurwerken die in Zwitserland vervaardigd zijn. Het uurwerk is n.l. 6.5 mm. breed, mm. lang, 2.7 mm. hoog en weegt 2.13 gram. Geschenk van den President der Poolsche Republiek Tegen half zes ontvingen de Prinses cn „a Prins den Poolschen gezant te 's-Gra venhage, Z. Exc. Dr. W. Babinski, die een geschenk kwam aanbieden namens den Poolschen Staatspresident, Dr. Moscicki. Dit geschenk bestaat uit een fraaie col lectie zeer fijn, met de hand vervaardigd kostbaar borduurwerk volgens oude Pool sche motieven. Voor het Paleis, dat toch steeds in deze ~igen, met de vele bezoekers van buiten Den Haag, zeer veel publiek trekt, vooral als na 5 uur de feestverlichting ontstoken ia, bestond groote belangstelling voor het af- en aanrijden van de auto's der bezoe kers en deputaties. HET INDISCHE GESCHENK J Een schitterende armband aangeboden Hedenochtend te tien uur is het In dische geschenk aan H. K. H. Prinses Juliana aangeboden.. De delegatie bestond uit de heeren Mr J. W. Meyer Ranneft, oud-vice-pre- sident van den Raad van Ned.-Indië, Pangeran Ario Adipati Koesoemo Joe- do, oud-lid van den Raad. den oud- regenit R. A. A. Soejono en den heer Van der Leeuw, directeur der Han- delsvereeniging Amsterdam. Het sieraad, dat aangeboden werd, bestaat uit een armband, geheel van platina Het is een armband van breed model en zal door Prinses Juliana bij plechtige gelegenheden, o.m. op den Huwelijksdag worden In de bovenste helft van het middenstuk staat de Nederlandsche kroon. Daaronder zijn aan belde zijden de uitgeslagen vleugels van een garoeda, den bekenden mystieken Indischen vogel. Elk der beide zijvakken wordt gevuld door een garoeda, gekeerd naar het middenvak. Tusschen de groote figuren zijn arabesken aangebracht volgens oud-Javaansche motie ven. De randversiering is ontleend aan een motief van den Boroboedoer. De diamanten zijn alle volstrekt loupe- zuiver: zij zijn van de helderste blauw-witte kleur, alle afkomstig uit Zuid-Afrika. De 34 groote steenen vertoonen alle het moderne Het huwelijkscadeau van hst Nederlandsche volk voor het Vorstel jk Paar. bestaande uit n jacht. Een model van het schitterende jacht, dat gistermiddag aan het Prinse'-jk P"ar door net comité werd aangeboden. 'vierkante slijpsel: de verhoudingen, van het slijpsel bedoelen de levendigste schittering te geven. De figuren zijn geheel bezet met brillam- ten, allen geslepen in den ronden vorm met 58 facetten. Het geheele aantal steenen Is meer dan 1700. De doos is vervaardigd van een speciaal alliage waaraan in Indië groote waarde wordt gehecht. Op den deksel zijn in be trekkelijk kleine afmeting de wapens ge plaatst van de Prinses en van den Prins, terwijl links en rechts in twee vignetten de Indisohe gelukwenschen in symbool zijn gebracht door de afbeelding van rijstaren, buigend van rijpheid, de vrucht en bloesem van den cocospalm en an iere gewassen, een tros pisang, sirih ranken en een tros van den pinangnoot, alle tot uitdrukking bren gend wenschen van voorspoed, welvaart geluk. De wapens en versiering zijn aanga- bracht in émail in natuurfijke kleuren. De binnenzijde van de doos is bekleed met donker fluweel, waarop de zuivere blauw witte bnllanten rusten. Geschenk Geref. Jeugdbonden HEDENMORGEN AANGEBODEN Hedenmorgen werd aan het Paleis Noord- einde het aangeboden der drie Geref. Jeugdbonden. Het cadeau bestaat uit een Statenbijbel, rustende op een zuil van koromandelhouL De bijbel is uitgevoerd in donkerblauw met matzilveren hoeken en 6loten. Het bindwerk is geleverd door de firma J. Brandt en Zoon te Amster dam. De lessenaar is vervaardigd in de Meubelfabriek vfh. Gebr, Reens te Am sterdam. De Regeering en Rotterdams haventarieven Toezegging van continueering der extra-bijdrage B. en W. van Rotterdam stellen de raad voor de tijdelijke verlaging van de haventarieven te continueeren. Van den Minister van Financiën heeft het College de mededeeling gekregen, dat bij de bepaling van het bedrag van ee» extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds voor 1937 „vanzelfsprekend" rekening zal worden gehouden met de omstandigheid, dat de budgetaire positie van de gemeente door deze verlaging een ongunstigen in vloed kan ondergaan. De Delftsche Poort te Rotterdam B. en W. te Rotterdam hébben thans van den Minister van Onderwijs, K. en W. een schrijven ontvangen, waarin deze mede deelt, dat hij, in verband met het plan tot verruiming van het Hofplein voor het ver keer, geen bezwaar heeft tegen .len voorge nomen verplaatsing van de Delftsche Poort, mits aanstonds hoogterooilijnen worden vastgesteld voor de verbouwing langs Haag- sche- en Delftsche Veer en met den Rijks dienst voor Monumentenzorg te zijner tijd nader overleg wordt gepleegd over de détails van de techniek der verplaatsing. VERSIERING METBOEREKOOL! Een buurtcomité te N a a 1 d w ij k, is bij zijn versieringsplan in de lijn van de tuin bouw gebleven, en heeft hét karakter van het Westland als tuinbouwcentrum niet ver loochend. Inplaats van het dennegroen, dat thans ln heel het land als versieringsmateriaal dienst doet, gebruikte dit comitéboerekool om de Prins Hendrikstraat een feestelijk aanzien te geven! En, dat is ook gelukt, want ook boerekool heeft de eigenschap lang groen te blijven. Ze doet dus voor sparregroen ndet onder. ROOKT U EENS GROENEVELDS TABAK DE Rijpe pijptabak FABRIEK TE SNEEK (Fr.) VOORNAAMSTE NIEUWS 1 Oit nummer bestaat uit VIER bladeflg De 'Itslag van de tweede ronde van' het Schaaktoernooi te Hastings. De verdachte inzake de zegeldiefstal te Utrecht is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereen. Het Nederlandsdie We gencongres. Het teelt; Tan voor de akkerbouw 1937# De weekstaat voor de Nederla ;ch£ Bank vertoont een nieuwe toename vaif de goudvoorraad. Overleden is Ds. C. F. Westermanni# emeritus-predikant der Hcrst."i-Evange* lisch Luthersche Gem-»nte te Amsterdam* Conferentie van de Chr. Boeren- en Tuindersbond op de Ernst Sillemhoeve. Het aanbieden van de huwelijksge* schenken aan het prinselijk bruidspaar. Aan boord van de „Petrakis Nomikos" is nog een lijk gevonden. Tot Gedeputeerde van Groningen Is benoemd Mr. A. W. Haan. Te Amsterdam is een moordaanslag ge* pleegd op een 23-jarig meisje. Gister heeft het Vorstelijk Bruidspaaf een rijtoer gemaakt door de Residentie. Algemeene vergadering van de Unfe van Chr. Onderwijzers. Graaf Ciano heeft te Rome overleg ge* pleegd met de Duitsche en Portugeescht gezanten over de vrijwilligerskwestie in zake den Spaanschen burgeroorlog. j In Amerika zullen stappen worden ge* daan om levering van oorlogsmateriaal aan Spanje te verhinderen. Het Parijsche gemeente-personeel heeft een demonstratie-staking van één uur ge houden. PELMANISME is de wetenschappelijke training van Uw Geest Het Pel manisme brengt U VOORUIT! - Vraag ons gratis boekje No. 20. Pelman Instituut Damrak 68 Amsterdam (Adv.) OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 üjnen) (Adv.Jj Door den Ned. Bond van Jongelingsver-* eenigingen op G.G. den Bond van Meisjes vereenigingen op G.G. in Nederland en den Bond voor Geref. jeugdorganisatie, samen 60.000 leden tellende, wordt aart Prinses Juliana en Prins Bernhard een Statenbijbel met lessenaar aangeboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1