I Wj zwaarLemaker jo" cIbisschöpwijn 6 MAANDAG 28 DECEMBER 1936 DERDE BLAD PAG. 0 WEERKRACHT VAN NED.- INDIE TOEGENOMEN 'EEN INTERVIEW MET flhr. Mr. B. C. DE JONGE pe grootste voldoening van den iud-Gouverneur-Generaal Goede toekomst tegemoet I Het „Alg. Handelsblad" heeft een belang wekkend interview gehad met den oud-Gou- ;rneur-Generaal van Ned.-Indië. Jhr. Mr. C. de Jonge, waarin deze zich zeer op timistisch over de toekomst van onze kolo niën uitliet, vooral nu in September 1.1. de jepreciatie een feit geworden is. Jhr. de >nge liet zich over de depreciatie uit als r Ned.-Indië zeer goed iets. De bui- lenlandsohe schuld blijft men in guldens be- i voor den export krijgt men meer iuldens. En die export was nog zeer ruim! f Er is, zoo verklaarde Jhr. de Jonge, in de Crisisjaren in Inddë buitengewoon ernstig ge- xlen. In den aanvang is er wel onwil en Jrerzet geweest maar ik schrijf dit toe aan het feit, dat men het nog niet begreep. Allengs eeft deze toestand zioh gewijzigd in gunsti- e zin. Jhr 3Ir B. C. de Jonge „Mijn gróótste voldoening Is, dat Ik dit idee ran „verzet" omgezet heb in een begrij pen van den toestand, en in een vasten wil om samen te werken. Ik denk aan mijn tijd [sis Gouverneur-Generaal dan ook met groo- e voldoening terug! Steeds was ik mij intusschen er van be rt, dat het „afbreken" (want daarop kwam [het toch weer) beteekende het leggen van ieuwe fundamenten en ik heb hetgeen wij [gedaan hebben steeds als „opbouwen" be bouwd. De verdediging van Ned.-Indië itrent de verdediging van Ned.-Indië deel- jhr. de Jonge mede, dat binnen het finan- bereikbare gedaan is wat gedaan kan moet worden en wij onze 3 kruisers, tor- lojagers en onderzeebooten met wat daar- lij behoort gevechtsklaar hebben. Het leger en ook de vloot zijn aanmerke- k verbeterd tijdens den duur dat ik Gou- ■Generaal was, aldus jhr. de Jonge. Balikpapan en ook Tarakan zijn on der mijn bewind krachtig versterkt. Alles is thans klaar en behoeft niet meer gereed te worden gemaakt bij het ontstaan van een dreiging. De kanon nen zijn nu opgesteld, er zijn zeer be hoorlijke betonnen onderkomens, de bezetting is er, en ook mijnen en bom- nen voor de vliegtuigen zijn aanwezig. Ook Nieuw-Guinea wordt thans veel beter bewaakt dan voorheen; Ambon wordt een huipbasis voor de vloot. U ziet dus, er is een goede bewaking. -Jaar ik herhaal: afwerken is eerste eisch. Dat kost zonder twijfel meer geld, doch dit acht ik financieel zeer wel mogelijk. En wat het leger betreft, dat is ontegen- leggelijk kleiner geworden, maarde weerkracht is toegenomen. Door de bezuini- .ging en de nieuwe maatregelen voor de de- fensie, is het Ja va-leger wel wat verzwakt. Maar daarin wordt voorzien doordat men oud-gedienden op Java gaat organ iseeren en de barisan (hulpcorpsen) op Madoera gaat uitbreiden, terwijl men op Bali en Lombok eveneens een barisan gaat inrichten. Daar voor zijn eenige duizenden goede mannen te krijgen, die uitstekend geschikt zijn voor be waking van gebouwen, bruggen enz. Het bezoek van Mussert Een van de laatste vragen betrof het be zoek van ir. Mussert aan Ned.-Indië en diens ontvangst door den oud-Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië. Jhr. de Jonge verklaar de dat hij voor Indië niet de houding kon aanvaarden die men in Nederland heeft aan genomen. Ik stelde mij zuiver op het standpunt van rust en orde. De N.S.B. in Inddë had nimmer aanleiding gegeven tot ingrijpen. Ik achtte mij als Gouverneur-Generaal volkomen be voegd te oordeelen, hoe het bezoek van ir. Mussert zou worden behandeld! Persoonlijk wenschte il» hem te zeggen, dat ik geen ver storing van orde en rust wenschte, een der eisohen voor herstel daar te lande. Ik heb hem erop gewezen dat, als hij zich hieraan niet zou wenschen te houden, onvoorwaarde lijk uitzetting uit Indië het gevolg zou zijn! De heer Mussert hééft zich stipt aan mijn voorwaarden gehouden. En toen hij vToeg in afscheidsaudiëntie te mogen worden ontvan gen, bestond daartegen mijnerzijds geen be zwaar. Ziedaar, het geheele geval!" DE WERKLOOSHEID EIND NOVEMBER Stijging kleiner dan verleden jaar Vooral in de groote steden betere ontwikkeling Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle orga nen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zioh als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrij- Bij vergelijking met opgaven van vorige maanden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking en door maatregelen van administratie ven aard, welke beoogen de arbeidsbemiddeling te bevorderen. Gemeenten boven l'OO.OOO inwoners: aan tal geheel werkloozen op het einde van Nov. 1936: 165.726; Oct. 1936: 163.697; stijging: 2.029. Gemeenten boven 50.000 inwoners: Nov. 1936:52.252, Oct. 1936: 52.093; stijging 159. Gemeenten boven 20.000 inwoners: Nov. 52.937; Oct. 1936 49.619; Stijging 3.318. Ge meenten beneden 20.000 inw.: Nov. 1936 148.565; Oct. 1936 129.035; stijging 19.530. Totaal Nov. 1936 419.480, Oct. 1936 394.444; stijging 25.036. Uit onderstaand overzicht betreffende de overeenkomstige maanden van het jaar 193ö blijkt dat de stijging van het aantal werkloozen toen grooter was. Gemeenten boven 100.000 inw.: aantal ge heel werkloozen op het einde van Nov. 1935 164.960, Oct. 1936 161.162, stijging 3.808, gemeenten boven 50.000 inw. Nov. 1935 51.991, Oct. 1935 49.165, stijging 2.1""" gemeenten boven 20.000 inw. Nov. 1935 51.844; Oct. 1935 48.227, stijging 3.617; be neden 20.000 inw. Nov. 1935 146.385, Oct. 1935 123.392, stijging 22.993. Totaal Nov. 415.180, Oct. 1935 381.936, stijging 33.244. Wellicht ten overvloede zij hierbij nog aangeteekend, dat de hierboven aangegeven omstandigheden, die den loop der werkloos heid van maand tot maand kunnen be ïnvloeden, eveneens, doch in belangrijk ster kere mate, van beteekenis kunnen zijn den loop der werkloosheid van jaar tot jaar. Gerekend naar de beroepsklasse is de werkloosheid sinds September het sterkst gestegen in de aardewerkindustrie (van 9395 tot 11902), in de bouwbedrijven (van 83056 tot 92050), in de landbouwbedrijven (van 34988 tot 54006) en bij de ongeschool de fabr. e. a. arbeiders (van 62534 tot 65.614) Gedaald is de werkloosheid in de kleeding- industrie (van 6660 tot 6133), in de metaal nijverheid (van 46583 tot 43856), in de pa pierindustrie (van 2132 tot 1637), in de drukikersbedrijven (van 3435 tot 3240) en in de textielnijverheid (van 10991 tot 8638). In de overige beroepsklassen bleef de werkloosheid vrijwel onveranderd. Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden Reeds 9004 inzendingen Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo den deelt mede, dat op zijn prijsvraag reeds 90.000 olossingen zijn binnengekomen. De gemiddelde opbrengst per briefkaart be draagt belangrijk meer dan 25 cent, daar vele inzenders hoogere bedragen} zelfs tot 10 aan postzegels bijplakten. Men hoopt als opbrengst f 50.000 te halen. Wie zijn oplossing nog niet inzond, haaste zichl Toogdag Ned. Chr. Vereen, van Padvinders Op Nieuwjaarsdag te Amsterdam Evenals vorige jaren organiseert de N.C.V.P. op den aa. Nieuwjaarsdag ditmaal te Amsterdam weer een grooten toogdag voor haar leden uit N. Holland, Z. Holland en Utreoht. Ver wacht wordt dat aan dezen dag onge veer 1500 padvinders zullen deelne men. De dag begint om 11.30 uur met een wij- dingsdienst in de Nieuwe Kerk op de Dam, welke door de Ned. Chr. .Radio Ver. zal wor den uitgezonden. In deze dienst hoopt Ds. W. M. A. Kalkman, de Voorzitter der N.C.P.V., voor te gaan. Na de dienst vindt er in de groote zaal van restaurant „Krasnapolsky" een broodmaaltijd plaats, waarna een propagandamarsoh door de stad gemaakt zal worden. Vervolgens vin den er Welpenspelen plaats, terwijl de Ver kenners en Voortrekkers een oefening in de oude binnenstad zullen houden. Het einde van den dag zal een indrukwek kende verrassing zijn, welke zeer zeker in de geest van de jongens zal vallen. LAND- EN TUINBOUW Intern. Pluimvee-tentoonsteliing te Antwerpen De jury van de Internationale Pluimvee tentoonstelling te Antwerpen heeft den groo ten prijs van den koning der Belgen voor de beste inzending van krielhoendsrs toe gekend aan den heer E. Ostemann te Baarn. Van Zaad tot Suiker Wij ontvingen het eerste nummer van het tijdschrift „Van Zaad tot Suiker", mede deelingen van de Kon. Beetwortelzaadcul- tuur Kuhn en Co. N.V. te Naarden, uitge geven door de afdeeling Publiciteit, Harten Kerklaan 7, Bloemendaal. worden, de hoofdzaak blijven natuurlijk de ties, die voorheen in verschillende organeh geplaatst werden, zooveel mogelijk te bren gen onder de oogen van ieder die belang heeft bij de suikerbietencultuur. Wel zal niet het geheele gebied dat ligt tusschen het ontstaan van suikerbietenzaad en consumptiesuiker gelijkmatig bestreken worden, de hoofdzaak blijft natuurlijk de mededeelingen, die meer in verband staan met de veredeling van het suike'rbietenzaad, toch zullen ook allerlei wetenswaardigheden over het geheele terrein langs bovengenoem de weg vermeld worden. In dit eerste nummer komen artikelen voor over: De beteekenis van selectie voor de uitkomsten van de suikerbietenteelt, over Schieters, over de productie der beet wortelsuiker over 1935 en een kaart over suikerbietenverbouw in ons land, met een toelichting. Deze kaart werd begin van dit jaar in het groot uitgegeven. Het lijkt ons een zeer interessant tijd schrift en daarom raden we alle belangheb benden en belangstellenden aan het aan te vragen. Het is gratis verkrijgbaar bij boven genoemd adres. VERLAGING MONOPOLIERECHTEN OP ROGGE Vergoeding gevraagd voor aanwezige voorraden Het comité van graanhandelaren te Rot terdam dringt bij den Minister van Land bouw met nadruk aan op het verleenen van vergoeding op voorraden rogge, wegens verlaging van het bij invoer te betalen bedrag op 28 September, 12 October en 21 December en op spoedige definitieve en billijke regeling ten aanzien van de houders van voorraden bij eventueele verdere ver lagingen. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het monopolieprijsverschil bij invoer en het restitutiebedrag bij uitvoer van ongedena- tureerde rogge voor het tijdvak van 28 Dec. 1936 tot en met 2 Januari 1937, behoudens ciö K* Sukkelt Gij met Uw spijsvertering? Beslagen tong Beladen gevoel Gebrek aan eetlust Last van bloedaandrang Maak Schoon Schip, neemt M.S.S.-cachels Zij bewerken een wonder. AI Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch Opgewekt, vroolijk, ala verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. L Ovtial verkrijg ba w. nadere wijziging, is vastgesteld op f 2.75 per 100 kilo. In overeenstemming daarmede is de dena- GEMENGD NIEUWS ZWARE MISTBANK OVER EUROPA Tal van vliegvelden potdicht Ongekende drukte te Eelde Het internationale vliegverkeer was op Tweede Kerstdag ernstig gehandicapt als gevolg van een zware mistbank, welke boven een groot deel van Europa hing en welke zich ook over ons land uitstrekte.. Schiphol, Waalhaven, Vlissingen en Twente zaten reeds in de ochtenduren potdicht en dat was ook het geval met Brussel. Later op den dag gingen ook Eelde en Parijs in den nevel schuil. De K.L.M.-machines Toekan en Sperwer, die resp. van Londen en Parijs kwamen, zijn in plaats van op Schiphol te Eelde geland. Ook de Koetilar.g, die van Malmö op weg was naar Parijs, is daar neergestreken om korten tijd daarna de reis voort te zetten. De „Norrland" van de Zweedsche Maat schappij „A.3.A.", die op Schiphol voor de aansluiting zorgt met Kopenhagen en Malmö, is naar Eelde gevlogen om daar de door gaande reizigers van de Toekan en Sperwer over te nemen. Een en ander bracht op het vliegveld Eelde een groote drukte teweeg, aangezien men op deze landingen niet was voorbereid. De douane moest uit Haren naar Eelde komen, terwijl het restaurant zoo vol was, dat hulp-personeel moest worden gerequi- reerd. De passagiers, bagage en post werden ten deele per auto naar Groningen vervoerd. .Enkele luchtreizigers zijn 'met de avond- sneltrein naar Amsterdam doorgegaan. Klinker door plank gedood Ongeluk aan boord van stoomschip Aan boord van het Braziliaansche stoom schip „Parma Heber", dat ligplaats heeft hij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam, was de 41-jarige klinker M. Bogert uit de Voetiusstraat te Rotterdam bezig met het verrichten van werkzaamhe den. Op een gegeven moment, toen de. man onder een luchtkoker door liep, wierp men juist een plank omlaag, waardoor B. werd getroffen. Hij kreeg het voorwerp op het hoofd en was op slag dood. Per politieboot is het stoffelijk overschot van den man naar het bureau van de rivierpolitie over gebracht. Landbouwschuur uitgebrand Donderdagavond brak door tot nu toe on bekende oorzaak brand uit in de kapitale boerenbehuizing van den landbouwer A. G. van der Ark te Zuidbroek (Gron.). In een ommezien stond de groote land bouwschuur, waarin de tanve-oogst gebor gen was, in lichterlaaie. De brandweer slaag de er in het voorgebouw, dat door een brandmuur van de schuur was gescheiden, te behouden. Het vee kon men tijdig in veiligheid brengen. De landbouwwerktuigen zijn evenwel verloren gegaan. De schade, die ongeveer twintig duizend gulden be loopt, wordt door verzekering gedekt. De moord te Leek Twee personen aangehouden Het onderzoek inzake den moord op den 66-jarigen Chr. Reyntjes te Leek, gepleegd in den nacht van 1 op 2 December, duurt nog steeds voort. Donderdag zijn leden van het parket te Groningen opnieuw naar L e e k geko men om nog eenige personen te hooren. Na afloop van dit verhoor is onder lei ding van den Groningschen commissaris an" politie een inval gedaan in een café in le Sledemennerstraat te Groningen. De caféhouder, diens vrouw en twee andere personen zijn naar het politiebureau geleid. De caféhouder en zijn echtgenoote zijn in den loop van den dag vrijgelaten, doch men achtte termen aanwezig de beide andere personen in arrest te houden. Een ontvanger, die teveel in kas had Cassatie-beroep door Hooge Raad verworpen Toen in 1930 aan de heer B. van E. eer vol ontslag werd verleend als ontvanger der gemeente Z i e r i k z e e, heeft hij de kas over gedragen aan zijn opvolger, waarbij bleek, dat ongeveer f 4000 te veel in kas was. Zoowel de gemeente als de ontvanger maak ten aanspraak op den eigendom van dit geld, met het gevolg, dat de ontvanger bij de rechtbank te Middelburg een vorde ring instelde, waarbij hij uitbetaling van dit bedrag eischte. Intusschen hadden Ged. Staten van Zeeland het bedrag onder „andere inkomsten" opgenomen onder de ontvangsten van de rekening van den ont vanger. De rechtbank wees deze vordering af en in hooger beroep deed het Haagsche Ge rechtshof evenzoo, daarbij overwegende, dat niet is gebleken, dat het gevorderde be drag aan den eischer, die gesteld had, dat hij dit gr'd uit anderen hoofde onder zich had. toebehoorde. Van dit arrest ging de ontvanger in cas satie. In deze zaak heeft de Hooge Raad thans arrest gewezen. De Hooge Raad heeft nu oa. overwogen, dat het de wil van den wetgever is, dat de beslissing van het administratief gezag betreffende den inhoud van des ontvangers rekening bindend is en de burgerlijke rech ter deze moet eerbiedigen, zijnde op on regelmatigheden geen beroep gedaan. Het cassatieberoep werd aldus verworpen. Dank voor aan de „Norburg" verleende hulp Een waardeerend schrijven De Noord- en Zuidhollandsche redding maatschappij heeft van de reederij H. Sehuldt te Hamburg, eigenares van hei Duitsche stoomschip „Norburg'1 een schrij ven ontvangen. In dit schrijven, dat ver gezeld is van een gift, betuigt de reederij haar dank voor de krachtige hulp. welke de reddingbooten „Brandaris" en Insulin de" hebben verleend aan het s.s. „Norburg". Zooals bekend hebben deze beide redding- booten tijdens de hevige stormen van 27 op 28 October j.l. hulp geboden aan de „Nor burg" toen deze benoorden Terschel ling in nood verkeerde. De „Insulinde bleef dien nacht zeventien uur uit Op den uiterst moeilijken tocht werden het zoek licht en de uitlaatpijp voor de gassen van den motor weggeslagen. DINSDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Ultzendlngr. 8.00—9.15 Gram.pl. 9.30 H. Mis. 11.30 Graim.pl. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO- Melodisiten en Gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.05 Gram.pl. 4.10 KRO- Kamerorkest en Gram.pl. 5.45 Felicitaitie- bezoek. 6.00 KRO-orkest. 6.40 Esperamto- cursus. 7.00 Berichten. 7.40 Voor Kafiu Padvir^rs. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gev. programma. 9.10 KRO-orkest en de Co median Harmonists. 10.15 Terugblik op het Oude Jaar. 11.15 Berichten ANP* 11.20—12.00 G/aim.pl. HILVERSUM H 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gr.pl. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.15 Gram.pL 1.15 Orgelspel. 1.45 Gram.pl. 2.00 Omroep orkest en solist. 2.40 Voordracht met mu ziek. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianorecital. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Kinderkoor- zang. 5.30 Het Omroeporkest en Gram.pl, 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Bonte Dinsdag- avomdtrein. 10.00 Gram.pl. 10.15 Renova- kwintet. 11.00 Berichten ANP. 11.50—» 12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 OrgelspeL 12.05 Orkest. 1.05 Kwintet. 1.35 Orkest mm.v. solist. 2.35 BBC-orkest. 4.40 Orkest. 5.35 Kwintet en soliste. 6.45 PianorecitaL 7.20 Trio. 9.40 Prograrnmabespreking. 9.55 BBC-orkest en solist. 11.35 Band. KEULEN 456 M. 5.50 Militair concert. 7.53 Amusements-orkest en Schrammel-En- semble. 11.20 Politiemuziekcorps. 12.33 Omroeporkest. 1.35 Ge var. concert. 3.20 B. v. Geczy's orkest. 4.40 Kwartet. 7.30 Or kest. 10.20 Vocaal en instrumentaal kwar tet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Sa lonorkest. 1.30 Orkest. 5.20 Kleinorkest. 8.20 Maand-Revue. 9.20 Mexicaansch* liederen. 484 M.: 12.50 Orkest. 1.30 Salon-orkest, 6.50 Zang. 9.35 Symahonie-orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Bar nabas von Geczy's orkest. 9.50 Viool en piano. Oude man door stoomtram aangereden Slachtoffer overleden De 70-jarige d. W. te A al ten, die in b« schonken toestand verkeerde, is door een goederentram van de Geldersch-Westfaal» sche Stoomtram Mij. aangereden. Ernstig ge» wond en met een gebroken been is de man' naar het ziekenhuis te W i n t e r s w ij k ver voerd, waar hij spoedig is overleden. BOERDE RIJBRAND Donderdag zijn in den Haarlemmermeer nabij Sloten de schuren en stallen van een boerderij, bewoond door den heer v. d, Knibbe, vermoedelijk tengevolge van een schoorsteenbrand in vlammen opgegaan. Het woonhuis en het vee- konden worden De brandweer van de gemeente Haarlem» mermeer verrichtte het blusschingswerk. De expositie, welke in het muntkabinet t e Weenen gehouden wordt door het Kort Muntkabinet uit Den Haag, van werken van hedendaagsche Nederl. medailleurs trekt veel belangstelling vosAAALTUITWET-, i01&NDSCHE yfsSCHERSlEVEN DOOBG.vAN*TLIJLmGEN (40 En met gewelddaden komen we er zeker niet. Daarvan is het oogpunt: hebben we jullie er onder, dan heerschen wij. Onderscheid is hier niet te zien. Dan liever op God bouwen. Want anders speelt de begeerte ons parten. Een kwaad ding, die begeerte. Daar mot je soms tegen vechten op leven en dood. En ehbij dat gevecht is het beter nabij den Heere te wezen. Krek, wat Piet zei. Weer zweeg hij. De kapitalisten gaan in ieder geval met de centen Schuiven, en het proletariaat kan ploeteren. Kees had aandachtig geluisterd. Veel ontging hem van den inhoud der gesprekken. Maar hij begreep, dat het niet bepaald een stichtelijke nabeschouwing op de „preek" was. Bleef dat er nou van over? Schelden. Hoorde dit nou bij het verhaal van de vischvangst? Ja, de discipelen kregen al die Visschen. Een wonder. Zouden ze op den 130 ook nog eens tooiets meemaken? Ze ploeterden hard, „Net; als Petrus"* Deze woorden ontvielen hem. Ze schenen een aanvulling op het gezegde van Meewis. De mannen zagen verwonderd op. Mengde Kees zich in 't gesprek? Flip keek verontwaardigd. Wat verbeeldde zich zoo'n pork wel? Dat hij overal z'n tong in njocht steken? Hij moest eens flink op z'n nummer gezet worden. Dacht natuurlijk, dat hij een heele Piet was. Landschutter! Een blauwe Maandag op zee. Heerke kneep z'n bolle oogen half toe. Hoort, spuit elf gaf ook modder, 't Was 'em niet kwalijk te nemen. Dat joch wist immers niet, wat het „etiket" bij den dienst voorschreef? Later zou hij z'n gemak wel houden. Zoo Kees. Wou jij ook een woordje an *t kapittel rijgen? Je bedoelde zeker, dat Petrus ook hard werkte. Volk knipoogde. Eh, ja. Maar 'k zei het eigenlijk voor mezelf. Toch was het in orde, stelde Ful gerust. En of! stemde Piet in. Die menschen moeten toch een geloof gehad hebben, om den raad van Jezus op te volgen. Daarom gebeurde dat wonder, stelde Hein vast. Och wonder. Meewis schokschouderde 'k Heb al eens hooren beweren, dat er niks wonderlijks in stak. Iemand, die op 't strand stond, kon dikwijls scholen visch zien. Wonderen bestaan niet. Toch wel Meewis. zei de stuur. De kwestie ïs alleen, of je eraan gelooft. Wanneer we zeggen, die gebeur tenis is een wonder, ontkent het een ongeloovige. Zegt: het is een natuurverschijnsel. Door geleerden geconstateerd. In ieder geval probeeren ze te verklaren. Een wonder is 't voor hem niet. Omdat ze geen geloof kennen. Petrus gehoorzaamt. Een heele nacht voor lauw geploeterd. En toen geloofde hij in het wonder. Anders had hij nooit gezegd: „Ik ben een zondig mensch". Hij zweeg, en toen geen der anderen iets zeide, vervolgde hij meer tot zichzelf in een alleenspraak: Soms twijfel je aan alles. Vooral wanneer je al die onderdrukking ziet. Maar dat is het ongeloof in ons. We motten veel meer vertrouwen hebben. Ook op stoffelijk gebied. Ik wist daarnet niet, hoe me precies uit te spreken. Helpen de terechtwijzingen niet, dan blijft ons het vertrouwen en het geloof. Ik bedoel, tegen over het geweld. Want het Koninkrijk der hemelen is niet alleen een zaak van het hiernamaals, evengoed van hier, in ons. Kees had rimpels getrokken. Ik snap er niet alles van, dacht hij. Maar wat de stuur over dat wonder zei, daarin heeft hij glad gelijk. Want twee schepen vol vangen, is niet te begrijpen, als het geen wonder zou wezen. En gisteren was het bij hen toch precies eender. Eerst geen kop in de netten, en dan ineens vijftig kantjes, wel geen schip vol. Maar toch eventjes vijftigduzend haringen, zooals Ful vertelde. Loog die het, dan hij ook. 't Was in ieder geval wonderbaar. Waar om keek Flip nou zoo nijdig. De mannen bewaarden het zwijgen. Er was rust gekomen, na de scherpe woorden. Er werd nagedacht. Onvoldaan, onverschillig, maar ook verblijd en gesterkt naar den geest. 't Was weer een best uur, meende Hein, toen hij den last op en neer stapte met Manus. Wat zeg je?Oja. zei deze verstrooid. Hij tuurde peinzend over de beweeglijke zee, die ver en breed op lichtte onder matte zonnestralen. XIV. De H. 130 was nu enkele weken op zee. De maan waS door haar laatste kwartier naar de volle duisternis gegleden* en kroop weer in groeiende partjes terug. Met afwisselend resultaat was er gevischt. Er waren nacïw ten geweest, waarin de mannen zwoegend donkere netten haalden; er waren dagen geweest, waarop de mannen tot laat in den morgen kaakten en pakten. Even zoovele malen was de stemming verwisseld. Neer-» slachtige uren werden opgevolgd door uitbundige en opge* wekte. Een mensch blijft een mensch. De omstandigheden blijven invloed uitoefenen. Op geloovigen en ongeloovigen, op sterke en zwakke karakters. Op hen, die vol vertrouwen aanpakken en doorzetten, korter van duur, dan op hen, die hun werk doen, omdat het nu eenmaal niet anders kan. Hoe dan ook, ze beïnvloeden den mensch. En zeker den zeeman, den visscher. Dus ook het scheepsvolk van de H. 130. De wantstaanders sjorden en sloegen de netten. Hun spie* ren waren hard, hun polsen breed en zwaar. Alles heeft echter zijn grenzen. Na urenlang trekken en heffen werden de spieren murw, de polsen stram. De reepschieter stapte in z'n mallemolen, rond het spette* rende vlammetje. Los en soepel in het begin van den nacht, loom en sleepend tegen het aanbreken van den dag. De afhouder drukte de draaiende reep naar het nauwe ruim. In de kleine knuisten beten venijnige pekelvreters. Het schrale zoute water vrat nietige wondjes open. en boorde gaatjes pasklaar voor stekende zweren. Het nieuwe, de zee, de ruimte vergoedden evenwel veel, j ÏWordt vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9