Rotterdam in 1936 Terugblik op de Residentie MAANDAG 28 DECEMBER 1938 J Ten besluite een enkel woord overl kerkelijke en politieke leven. We verlat, wijlen Ds. W. van 't Sant (predikant M Geref. Kerk van Den Haag-West) en wijl Ds. J. Jeronimus (predikant der Baptir gemeente) en raken straks ook nog Drl Dijk kwijt (predikant der Geref. Kerk J den Haag-West) die zijn benoeming tot hu leeraar te Kampen aanvaardde. p Eén predikant kregen we gelukkig al \jT] terug in den persoon van Ds. G. Bos uit demsvaart, die de vacature van wijlen I C Ferguson (predikant der Ned. Herv. u meente) kwam vervullen. In de Duits J Evang. Gemeente had verder een muti)l plaats, doordat Pastor F. Herbst tot een dere taak werd geroepen om opgevolgd worden door Pfarrer Kaetzke uit Haarl Twee nieuwe kerkgebouwen werden jaar in gebruik genomen, t.w. de Jeruzali kerk der Chr. Geref. Gemeente van I Haag-West. op het PomonapLein, en een bouw der Vrijzinnig Hervormden aan Beeklaan. Op het terrein van het A.R. politieke le^i viel een lofwaardige activiteit waar te men die culmineerde in den grooten Lagi< dag op 15 September op Houtrust. De AJF< propaganda-club .Mobiel", die het leeuw* aandeel in de voorbereiding daarvan h e kon haar eerste lustrum hierdoor met dfc bele vreugde vieren. Met het splitsen van kiesvereenigin) werd voortgegaan Weer kwamen er j doende twee bij, hetgeen een gunstigen vloed had op de ledenwerving. De secret* der Centrale Kiesver. de heer J. A. Schai ma, die zooveel jaren als een trouwe diei knecht de partij had gediend, ging op lauweren rusten, om zijn werkzaamha te zien voortzetten door Dr. F. L. v. M winkel. We zijn dit summiere overzicht bpgoni met ons Vorstenhuis We willen daar mee eindigen. En daarom releveeren wc n hoe uit dankbaarheid voor koningin Eni ■een fraai gelijkend monument werd op richt in het Rosarium. Mogen wij allen ons in het komende ja het Huis van Oranje ten voorbeeld steil tn ieder opzicht, dan kan het niet andi of de donkere wolken zullen eenmaal den weggevaagd om plaats te maken vo een stralende welvaartszon! AULEEN DEZE VLUCHTHEUVELS □groen Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- nrsjg zuilen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere JJgroen altijd ter rechterzijde. LIMK5 OF RECkré PA5&É ERÊTTfl Interessante dingen over de Spoorwegen Zuinig en veilig. Exploitatie-kosten in 15 Jaar tot de helft teruggebracht In het Tijdschrift „Spoor- en Tramweg worden verschillende mtoressante 'in* verteld over de Ned. Spoorwegen. We lal ze hieronder volgen: Het blad vraagt: wist u wel, dat er in de laatste jaren intensief bezuin is? De exploitatie-kosten werden van millioen gulden in 1921 tot f 96.000 000 1935, dus tot de helft, teruggebracht. de Nederlandsche Spoorwegen in G laatste tijd bezig zajn verschillende statia ingrijpend te verbouwen? Denkt u eens aj< de verandering van de stations Beurs 1 Delftsche Poort te Rotterdam, lie d<x lichte kleuren en moderne architeotijj heel wat aantrekkelijker zijn gemaakt. de Netlerlandsche Spoorwegen 1121 stoq locomotieven in dienst hebben, die samt 64 millioen kilometer per jaar aflegge» Iedere locomotief rijdt dus per jaar and& half maal om de aarde. behalve de 1100 stoomlocomotieven j Nederlandsche Spoorwegen 52 benzine-lo) motieven, 12 diesel-electrische locomoiorg 2 diesel-electrische locomotieven, dan ru 3 benzine-motorrijtuigen en 40 diesel-eb trische treinstellen bezitten? de Nederlandsche Spoorwegen sind9 ko een gestroomlijnde locomotief bezitten. N derland is dus in het geheel niet achterlij want slechts Engeland, Amerika, rijk en Nederland hebben een lijnde locomotief in actieve gedurenu de jaren 1931—1935 die per trein reisde, gedood werd? bij een dergelijk groot vervoer als de landsche Spoorwegen dagelijks Spoorwegvervoer is de Nederlandsche mate hebben, waaraan zij lioenen ten koste leggen? minder dan 3000 verkeersagenten die veer 7500 armseinen bedienen. In de steigers Het herstel begonnen Een jaar, dat hoop geeft voor de toekomst De oade St. Laarenstoren staat in de steigers. Te voren in z'n fiere kracht zinnebeeld van de zich in der jaren wenteling voort stuwende Maasstad, is de grauwe reus geworden tot een vervallen grootheid, waar men wat medelijdend naar kijkt werkverschaffingsobject. Maar is de toren gekneusde en ge zwachtelde held ook in dezen vorm niet gebleven het zinnebeeld van het Rot terdam. dat gebeukt en geschonden door de crisis-stormen, wel tot verval scheen te zijn gekomen Goed. maar houden we dan voor 1936 het symbolische beeld vast. dan mogen we dankbaar constateeren: waar stei gers zij n, daar is herstel en dat herstel, al gaat het dan zooals bij alle res tauratiewerk langzaam, is onmiskenbaar. Waar en hoe het herstel is aangevangen ïs moeilijk aan te geven. Wij zouden meenen, dat het bij scheep vaart en scheepsbouw is begonnen. Hier gold de oude spreuk onzer vaderen: Navigart necesse est vivee non est necesse. De oude HollandAmen- ka-Lijn, eens het symbool van Rotterdams moed en volharding, was langzaam-aan ver vallen tot een maatschappij, die het uiter lijk gaf meer te vegeteeren dan te leven. Maar toen een interne saneering was tot 6tand gekomen en de mogelijkheid van nieu we opbouw zich opende, mits een nieuw groot mailschip op stapel werd gezet, toen werd ook doorgetast en, met de zeer ge waardeerde hulp van de landsregeering, kon in het begin van dit jaar begonnen worden met den bouw van Neerlands grootste pas sagiersschip,,- de „Nieuw-Amsterdam Het leggen van de kiel van dit schip scheen wel de wekstem te zijn geweest om de neergeslagen scheepswerven, waar men nauwelijks een kern van het vaste perso neel had kunnen aanhouden, tot nieuw le ven te roepen. Nog in de eerste maanden van het jaar kwamen verschillende scheepsbouw-orders los, die het vroolijk gedaver van de hydrau lische klinkmaahines weer over Maas en Waterweg deden weerklinken; de kruiser „De Ruyter" werd toen al staag an afge bouwd en het mailschip van de H.A.L. bleef in toenemende mate aan tal van handen werk en brood geven; ook de Lloyd bestelde een schip. Was er aanvankelijk in de soheepsbouw- orders een zekere eenzijdigheid, omdat het .voornamelijk gold de vernieuwing en uit breiding van de tankvloot, in den loop ,van het jaar zou blijken, dat de zee-scheep vaart als geheel ging profiteeren van de op leving in den wereldhandel, die in Amerika was ingezet en die zóó doorzette, dat spoe dig het getal der binnen de haven en in de Oude Maas opgelegde schepen smolt als sneeuw voor de zon. Momenteel is er niet een opgelegd schip meer in de Rotterdamsóhe haven, wanneer men ten minste de Slamat, het reserveschip van de Rotterdamsche Lloyd, dat er af en itoe uit komt rusten, uitzondert Betere vrachtprijzen en meer vervoer leid- Öen er toe, dat enkele diensten moesten worden uitgebreid en een enkele maatschap pij al in time-charter moest laten varen. Het spreekt wel hoost wm zelf. Üat de lang zame opleving in de wereldhandel, die ooit tot uitdrukking kwam tn een wat opgewek ter bcursleven, haar weerslag zou moeten den geroelen in het verkeer op de haven van Rotterdam. Ten gevolge van de onnatuurlijke maat regelen van buitenlandsche havens om het verkeer tot zich te trekken dreigde echter dit natuurlijke voordeel, dat als gevolg van haar gunstige ligging mocht worden ver wacht, aan Rotterdam te ontgaan, vooral omdat de devaluatie in Belaië aan Antwer pen een voorsprong gaf, die niet was in te halen. Met voldoening mag worden gewezen op het feit, dat de regeering getoond heeft het belang van Rotterdam als nationale haven in te zien, door niet alleen de loodsgelden aanzienlijk te verlagen, doch ook door een compensatietoeslag op de haventarieven te verleenen, welke het mogelijk maakte de concurrentie met Antwerpen vol te houden. De landsoverheid wist ook de juiste vorm te vinden tot het psychologisch stimuleeren door rul te verlangen, dat de particuliere ondernemers eveneens een korting op hun tarieven toepasten. Eind April kwam de heugelijke meded.ee- ling van het Haagsehe besluit binnen en reeds per 1 Juli kon de verlaging ran de havengelden ingaan Aanvankelijk was het moeilijk om aan invloed daarvan na te gaan. omdat juist in dezen zomer in de Belgische havenstad een wilde staking uitbrak, doch allengs kwam toch wel vast te staan, dat de tariefs verlaging onmiskenbaar de cijfers gunstig beïnvloedde. Beeds op 7 November kwam dit maal het 10.000ste sehip binnen, vijf d les weken eerder dan vorig jaar. Het was echter te voorzien, dat dit alles Rotterdam nop; niet tot haar oude bloei zou kunnen terugbrengen. Vier factoren remden en remmen nu nog in sterke mate de ont wikkeling van de grootste havenstad van nest-Europa: de verarming en handelsver starring van het Duitsche achterland; de ta riefmuren, die overal In de wereld nog hoog zijn opgetrokken; het geforceerde premie stelsel, dat genabuurde landen ter bevorde ring van hun havens hebben ingevoerd en ten slotte de monetaire onzekerheid. Het spreekt wel vanzelf, dat het gedwon gen loslaten van den gouden standaard aan het eind van September ook in Rotterdam invloed heeft gehad. Hoe vèr die strekt, is zelfs nu nog niet te overzien, doch wel mag worden gezegd, dat de moeilijke positie van -het alléén-staan en het zich voortdurend verdedigen tegen de devaluatielanden, een strijd, die op den duur afmattend begon te worden, nu kon worden opgegeven. De voor afgaande aanpassingspolitiek heeft het gun stig gevolg gehad, dat aan Rotterdam de heftige schokken zijn bespaard, die in België de bevolking te hoop hebben doen loopen en die óok elders tot telkens nieuwe sociale conflicten heeft geleid. Of het mogelijk zal zijn, om den ban van het premiestelsel te brekendoor zelf tot invoering van Rijnvaartpremies over te gaan, moet worden afgewacht; jammer ge noeg is Rotterdam wel gedwongen telkens opnieuw op deze zwakke stêe in haar econo mische verdediging te wijzen. De afsluiting van Duitschland als zich- zelf-voedend land heeft er uiteraard toe ge leid, dat met name de Rijnvaart een nog weinig rooskleurig aspect biedt. Hebben wij nu In den polsslag van Rot terdam eenige meerdere toestrooming van het hartebloed der stad opgemerkt, de stad als gemeenschap van menschen, als zidh uit bouwend organisme, vraagt evenzeer aandacht. Voor het gemeentebeheer ls het Jaar wel zeer bewogen geweest. De bestuurswisseling ten vorigen jare was hier van invloed. Terwijl een vorig college van B. en W. op krachtige, zij het soms noodzakelijk hard handige wijze, de gemeentelijke uitgaven, voor zoover dat mogelijk was, richtte naar de sterk gedaalde inkomsten, bleken de nieuwe s.d. wethouders aanvankelijk niet van zins om den sluitsteen aan den bezui- niging&arbeid aan te brengen. Zij namen een houding van verzet aan tegenover de WiBt&p - t* Morltf Regeering, uit welker hand Rotterdam als het ware tijdelijk moest eten. Die verzet-houding heeft de stad veel kwaad gedaan: de zoo noodzakelijke R<_ ringshulp voor dat elementaire belang van Rotterdam de haven moest wachten op het tegenstribbelen van wethouders, die wel wilden uitvoeren wat hun nauwkeurig werd voorgeschreven, doch die recalcitrant wei gerden de bestuursplicht op zich te nemen, zelf de hand aan den ploeg te slaan. Het kwam zoover, dat de Regeering gerde Rotterdam verder van kasgeld t» voorzien, indien het niet besloot z'n begroo ting in orde te brengen. Na een tegemoet komende houding ten aanzien van de boe- -king van allerlei begrootingsposten bleek er tenslotte nog een tekort te bestaan van 4.3 millioen, waarvan de Regeering eischte, dat nog 2 millioen bruto zou worden gevonden. Het nieuwe college heeft tenslotte de vraag van het hooger bestuur, of het nog wel In staat was de aan B. en W. bij de Gemeente wet opgedragen taak te vervullen, goed ver- stAan en is met een nota van wijzigingen gekomen, die stellig niet zou zijn aangeno men, indien men niet ten volle voor de ver antwoordelijkheid was geplaatst Het conflict met de Regeering heeft maan denlang het bestuursleven van Rotterdam gestagneerd en doet tot op dit oogenblik zijn invloed gelden. Nadat de operatie op financieel gdbled was gelukt, bleek het voor Rotterdam mo gelijk om aan de credietverstarring te ont snappen. Dank zij een willige geldmarkt en het prijsgeven van een deel der rechten, die Rot terdam in het collarleening-proces meende te kunnen verdedigen, kan m de laatste maanden van het jaar weer op de vrije markt geld worden opgenomen ter consoli datie van de vlottende schuld. De wethouder voor de financiën, die als de man met de strop om de hals had rondge- loopen, kan zich nu weer wat vrijer bewe gen. Op het gebied van groots werken fs dit jaar maar heel weinig tot stand gekomen. Aan de Beursbouw kon gedurende het laat ste half jaar krachtig worden doorgewerkt; in het eerste halfjaar hebben credietmoei- lijkheden het nog langen tijd onzeker ge maakt of de gunning van het bouwwerk wel zou kunnen geschieden. Van de zijde der gemeente is rechtstreeks niets van betee ken ls tot stand gekomen. ïn werkverschaf fing werd langzaam doorgewerkt aan het Noorderkanaal, in werkverschaffing werd voortgebouwd aan het Zuider Zieken huis, in werkverschaffing werd nog wat ge knutseld aan don Kralinger Hout. Kademuren werden hersteld omdat ze in stortten en slechts in het Timmerhuis werd wat van beteekenls getimmerd. Verder heerschte er rust Van particuliere zijde kwam het grooto Stadion in Zuid tot stand; er was wat ru moer over de vraag, wie de toegangswegen en de parkeergelegenheid zou financieren en daardoor werd de opening van ait sport centrum uitgesteld. De stadion-bouw leidde er toe, dat de Ned. Spoorwegen een staticmsemplacement sticht ten, dat nu binnenkort met de bewoonde wereld zal worden verbonden door luchtbrug. Rondom de nieuwe Petroleumhaven onder Pernis heeft zich snel een belangrijk indus trieel centrum ontwikkeld; de oude petro- leum-terreinen in het centrum van het ha vengebied konden in de>n loop van het jaar worden ontruimd. Rondom het driehavengebied werd de outillage vcor den overslag van stukgoede- uitgebouwd. Kwam van de zijde der gemeente al weinig of niets tot stand waaraan de crediet-crisis niet vreemd was wel werd op de teekenkamers gewerkt aan toekomstplannen. Na een periode van rust kwam op nieuw een Hofplein-plan op de prop pen, waarbij zonoer dure onteigenin gen een naar het oordeel van den Teohnischen Dienst nuttige verkeers- oplossing kan worden verkregen. De uitvoering van dit werk werd echter naar 1937 versohoven. De kwestie van de tweede oeverver binding, zoo noodzakelijk in aanslui ting op de totstandkoming van de nieuwe Moerdijkbrug en straks van de brug bij Dordt, stond in bet centrum der belangstelling. De strijd tusschen brug of tunnel sóhijnt aanvankelijk te zijn beslecht ten gunste van een vierbanige ver- keerstunnel, waarvan twee banen wor den gebruikt voor het autoverkeer. De resultaten van de proef-aahbesteding schijnen de oeververbindingscommissie een oplossing in deze richting te heb ben aangewezen. Evenwel: een beslis sing is nog niet gevallen en Den Haag zal, zooals in zooveel dingen, ook hier in wel het laatste en beslissende woord spreken. Dit geldt ook voor de be raamde verplaatsing van het vliegveld naar Zestienhoven. Aan het eind van het jaar viel na een langdurige periode van stilstand weer eenige opleving te constateeren in de bouw nijverheid. Terwijl maanden lang geen en kel nieuw bouwblok van beteekenis werd opgezet, is er nu zoowel in het Zuiden als in Oud-Mathenesse en Blij dorp een groote opleving. De laatste wijk hoopt men zelfs in 1937 geheel „uit te geven". In het voorjaar bleek bij een inschrijving op bouwgrond in Oud Mathenesse geen hoogere prijs voor de gemeente te kunnen worden verkregen dan f 17 k t 18 per vier kante meter, een abnormaal laag beo rag voor grond aan den Rechter Maasoever. Ook voor de particuliere bouwnijverheid was echter langen tijd het arediet bevroren en het overcompleet van mid denstands wonin gen remde eveneens de bouwnijverheid. Met den bouw van goedkoope arbeiders woningen kon nog steeds niet worden be gonnen; ce intrekking van de huurtoeslag, die aanvankelijk eenige beroering wekte, werd op andere wijze weer ongedaan ge maakt, waardoor echter een sterke prikkel, om tot den goedkoopen volkswoningbouw te komen, is vervallen. Bleef het geheele Jaar 'door het groote aantal der werkloozen zorg baren, de laat st» maanden is er eenige, zij het nog niet overtuigende verbetering op te merken. Met een cijfer van om en nabij de 50.000 blijft de toestand echter voor Rotterdam benauwend en velen vragen „Wie zal ons 't goede eog doeö üml" Moge althans een^ Donkere economische schaduwen; maar de lichtrand is er De vorstelijke verloving en ondertrouw doen de Hofstad opveeren GravenhageTweede Kerstdag Uren. dagen, maanden, jaren Wéér is het Kerstmis en opnieuw zien we ons voor de taak gesteld, een terugblik te werpen op de Residentie: een taak. die om meer dan één reden gemakkelijker valt dan in de dagen toen 1935 werd uitgeluid. Want hoe donker de economische schaduwen aan het einde van dit jaar nog mogen zijn. de lichtrand is er zij het ook een ijle) waarbij voorts komt. dat 1936 een zóó trillend •blijde mare bracht, dat het heele Haagsehe leven er als 't ware van opveerde. Op 8 September toch bereikte ons van den Regeeringspersdienst het lang verwachtedoch niettemin totaal verrassende bericht over de verloving van HJC.H. Prinses Juliana: en niet lang daarna vernamen we. dat 19 De cember en 7 Januari resp. als data van ondertrouw en huwelijk waren be stemd! Ofschoon we zeer goed weten, dat deze dingen het gansche land van vreugde deden schallen, men zal ons niet van chauvinisme beschuldigen, wanneer we er aan herinneren, dat het per saldo de Hofstad was. waar de zoo zeer verslapte polsslag de sterkste impuls ontving. Wat de algemeene toestand van Den Haag betreft, we kunnen geen betere barometer raadplegen dan de werkloosheidscijfers. En die cijfers hebben voor het eerst sinds vele jaren een lichte verbetering te zien gege ven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelde kortgeleden n!. mede. dat het aantal volledig werkloozen eijid October 25.081 per sonen omvatte, terwijl een maand tevoren nog 25.433 menschen als zoodanig od de beidsbeurs stonden Ingeschreven. Deze daling is stellig gering en wordt, ook ih, procenten, door Amsterdam en Rotter dam niet onbelangrijk overtroffen. Men ge lieve echter te bedenken, dat waar deze ste den in een veel sneller tempo den weg berg afwaarts moesten afleggen, het geen ver wondering behoeft te wekken, wanneer zij op den terugtocht een voorsprong hebben Centra van handel, industrie en scheepvaart zijn nu eenmaal ook gevoeliger voor een algemeene oplevende tendenz dan een stad als Den Haag, die haar relatief luxe leventje pas leiden kan als er elders ver diend wordt Een relatief hixe leventje Want we weten wel dat er in Den Haag ook nog harde werkers wonen, die bepaalde takken van nijverheid vertegenwoordigen. Daar is dan altereerst Scheveningen met zijn groote visscherijbedrijven, die. dank zij onverwachte transacties met Rusland, vrij goede zaken hebben gedaan. Dezer dagen kon men vernemen, dat het aan dat land verkochte aantal Schotsche tonnen haring, zoo ongeveer de 100.000 nadert. En de prij zen waren beter dan een jaar geleden, toen er heel wat van het zeebanket in de koel huizen moest worden opgeslagen, wat uiter mate deprimeerend op de besommingen werkte. Ging bet de visschersbevolking dus wat meer naar den vleeze, de meedoogenlooze najaarsstormen hebben helaas voor de .zwar te bladzijden gezorgd. Eerst verging de Sch. 68, waarbij vijf visschers een prooi der golven werden en ongeveer tegelijkertijd verdween de Sch. 179 in de diepte, waardoor het aantal dooden tot 19 steeg. Het stoere volk van den havenkant werd wèl zwaar agen. Zij in dit verband nog gememo reerd, dat de zoo geziene directeur van den ruime medewerking van de regeering tot uitvoering van wérkversohaffingsplaninen hierin wat meer perspectief bieden. Het cultureele- en gemeenschapsleven heeft zich in het afgeloopen jaar onder scheiden door enkele belangrijke feiten. Boymans vroeg opnieuw de aandacht der wereld voor de schitterende Jeroen Bosch- tentoonstelling en ook de herdenking van Desiderius Erasmus met een daartoe belegd congres vroeg de aandacht Rotterdam nam spontaan deel aan de vreugd van Nederland over Oranje. Een heithaald bezoek van H. M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana wekte groote voldoening en op grootsche wijze hebben stad en haven Prins Bernhard met zijn a-s. Bruid in gezelschap van Hare Ko ninklijke Moeder gehuldigd. Het geestelijk leven van de stad is een gebied, dat zich moeilijk voor ontleding leent Op het randgebied van kunst en geestelijk leven viel echter het opmerkelijk verschijnsel waar te nemen van een overgTOote belang stelling voor de Mattiheus Passion in de Groote Kerk. Besluiten wij ons jaaroverzicht met 'n her innering aan twee belangrijke jubilea, die verleden en toekomst van Rotterdam met el kaar vereenigen: de herdenking van de sa menvoeging van Rotterdam en Delfshaven en de viering van het 70-jarig bestaan van den Waterweg. Gegrond in het verleden, geven beide feï- n tegelijk de verbindingssohakel aan naar v.» toekomst. Rotterdam, het is in de nu af gesloten zesjarige periode van beproeving wel gebleken, blijft een vitale stad, die de elementen bevat voor nieuwe opbloei. Een nieuwe toekomst wacht Zij het door de gUflfite Gods eep goede toekomst. WINTER AVOND. Vischafslag de heer P. Hoogenraad, dit jaar eveneens van zijn post werd afgelost, en dat de heer P. J. de Mos. als zijn op volger werd aangesteld. Het Scheveningen van plezier en vertier, met als centrum 't Kurhaus, heeft het heel erg tegen gezeten. Gaven de vorige zomers weinig reden tot juichen, het laatste bad seizoen was uitgesproken-slecht Zoo lang zamerhand had de Mij. Zeebad, die verre weg de meeste hotels aan de boulevard ex ploiteert, er zich al mee vertrouwd gemaakt, dat ze van de buitenlanders al heel weinig meer verwachten mocht. De universeele cri sis en als uitvloeisel daarvan allerlei rem mende grensbepalingen, deden haar steeds meer streven naar bevordering van het be zoek van eigen landgenooten. Nu echter deze zomer vrijwel van zonneschijn gespeend bleef kon het niet anders, of de uitkomsten moesten diep teleurstellend zijn. En alsof dat nog niet voldoende was moet ze thans nog met leede oogen aanschouwen dat alle Haagsehe hotels zijn uitverkocht, terwijl zij geen enkele kamer verhuren kan, omdat in haar hotels een behoorlijke ver warming ontbreekt Dat de zooeven besproken werkloosheid het gemeentebestuur veel hoofdbrekens be zorgt ligt voor de hand. Van veel wat dier baar was moest afstand worden gedaan en het ziet er naar uit dat we nog wel meer zullen moeten los laten. Met name op on derwijs werd sterk bezuinigd. Toch achten we het niet zonder bedenking, dat bepaal de zaken blijven gehandhaafd en men de eindjes aan elkaar wil knoopen met her haalde verhooging van de belastingen Steeds heeft de Residentie vrij vlot nieuwe burgers tot zich getrokken, die tof de wel- gestelden konden worden gereko, d. Daar van profiteerde met name de kleine man, die zich voor een schijntje vaste lasten zag geplaatst. Het als maar aandraaien van de belastingschroef heeft evenwel met name bij de beter gesitueerden de schrik er in ge bracht en het „Vestigt u in de Residentie" gaat dan ook langzamerhand klinken als de stem eens roependen in de woestijn. Het is derhalve geen toeval dat een randge meente als Voorburg eenigen tijd terug den 25 000sten inwoner boekte en de bevolking van Den Haag verschillende maanden steeds achteruit liep. We dreigen op zoo'n manier in een vicieuse cirkel te geraken, waar we niet zoo gemakkelijk uitkomen Ondanks alles werden we „verrijkt" met een nieuw, uiterst deftig ingericht bioscoop paleis het Metropole Palace aan de Carnegie laan en kregen we er een tweede Cineac bij in de Lange Poten. Voorts verrees op den hoek van de Javastraat en de Zeestraat een kapitaal glazen gebouw van de Ned. Reis vereeniging; in de Rijnstraat een nieuw ge bouw van de Centrale Arbeidersverzekerings en Depositobank; terwijl de Chr. Zangers hond beslag legde op een eigen gebouw tn de D° Perponcherstraat. Verder kregen we een royale nieuwe brug in de Laan van Meerdervoort (over het Ver- verschingskanaal); werd begonnen aan een uitbreiding van het ziekenhuis aan den Zuid wal; werd lijn 20 doorgetrokken tot der. Pioenweg; schafte de H.T.M. 12 nieuwe Die selbussen aan; begon men aan een groote zweminrichting, in 't Bezuidenhout, het z.g. Boschbad dat bijna gereed is, werd de eerste spade in den grond gestoken voor ■een per manent tentoonstellingsgebouw op Houtrust; werd het Heilige Geesthofje gerestaureerd; werd aangevangen met de overkluizing van de Vaillantlaan; werd besloten tot algemee ne invoering van standaard-vuilnisbakken; en werd voortgegraven voor de Binckhorst- havens. Toch was het stil in de bouwerij, omdat er nog altijd ettelijke duizenden woningen te huur staan, terwijl de H.T.M. eveneens van stilte kon spreken in dien zin, dat zij on danks tariefsverlaging veel te weinig klan ten heeft om met de kosten op te kunnen zeilen. Ook was het heel stil in het landelijke deel van Den Haag. het tuindersoord Loosduinen, dat nog meer dan voorheen gehandicapt werd ten gevolge van diverse maatregelen, door Duitschland getroffen. Tenslotte had de middenstand het hard te verduren (waar de roemruchte Residentie- week het hare nog toe bijdroeg) terwijl de café- en hotelhouders heelemaal steen en been klaagden. Alleen de bioscopen hadden nog niet bepaald met gebrek aan belangstel ling te worstelen hetgeen blijken moge uit de haast constant gebleven opbrengst der vermakelijkheidsbelasting. Toch begint 't nog steeds stijgend aantal dezer theaters ook hier de spoeling te verdunnen. Dat „we", gezien met annexatie-oogen, een vliegveld „Ypenburg" rijk werden, mag voorts niet onvermeld blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8