LAATSTE NIEUWS Een nieuwe sprong voorwaarts Winter in 't land - tijd voor de krant! Uw eigen dagblad 3 Nieuwe Leidsche Courant 2 RIJNSBURG NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 28 DECEMBER 1936 TWEEDE BEAD PAG. 7 Velen versterken thans de positie van ons blad en daardoor van het Christelijk beginsel door nieuwe abonné's op te geven Doe als zij, geef proefadressen 'op en 'werf 'nieuwe abonné's biedt de beste waarborg voor juiste voorlichting, van enorm belang voor heel ons volkslevenElke nieuwe abonné beteekent grooter invloed Ons adres is: Breestraat 123, Leiden, telefoon 2710. yan de gemeente, begeleid door het koor Na deze inleiding werd uitgevoerd de Koraalcantate Ev. Gez. 40, speciaal voor deze wijdingsavond bewerkt door den heer Feike Asma. Naast gemeente en koor werk ten hieraan mede de dames A. Spaander man en G. Schouten, sopraan, de heer Feike van Zwieten, Alphen a. d. Rijn, obligaat viool, en de heer Feike Asma. Het geheel maakte een diepe indruk op de aanwezigen, Het Hervormd Jeufplienstkerkkoor „Jubi late Deo"' uit Leiden droeg hier zeker het zijne toe tbij. Volgde verder Concerto (G- Moll) van Antonio Vivaldi, voor viool orgel, waarna weer voor koor en gemeente volgde Ev. Gezang 270. Het openingswoord werd gesproken door Ds. P. D. Kuijper uit Sassenheim. Spr. be paalde zich tot het verband, dat wij meestal leggen tusschen Kerstmis en zang. En toch is de vraag gewettigd, aldus spr.: is er niet beter een zwijgen op zijn plaats, bij de gebeurtenissen in Bethlehem? Drieërlei zien we in de Kerstgeschiedenis. In de stal te Bethlehem zwijgt God en de mensch zwijgt ook. In de velden van Ephrata zongen de engelen en spreken van God, en de herders zwijgen. Als God zwijgt en als God spreekt ziin wij stille, klaar ook is er het gaan van de herders naar de kribbe en gezien heb bende maakten zij alom bekend het woord dat hun van den engel was verkondigd. Misschien was dit heel gebrekkig, maar het was toch zingen. Het was het zingen van Gods lof. Niets is heerlijker voor God dan dat menschen Zijn lof zingen. Moge ons heale leven een zingen wezen van Gods lof. Naar de speciale bewerking van Feike Feike Asma volgde Ev. Gez. 230 1, 2 en 6, voor gemeente, koor en orgel. Waarna we nogmaals het vioolspel van den heer Van Zwieten konden bewonderen in Sonate (A-dur) van G. F. Handel, weer begeleid werd door den heer Feike 'kana, orgel. Ten slotte volgde voor gemeente en koor 'de Engelenzang, waarna Ds. P. D. Kuijper sloot met dankgebed. Het damescomité kan terugzien op een Uitstekend geslaagde wijdingsavond, waar voor een woord van hulde a&n de mede werkenden zeker op zijn plaats is. t „calvijn" 3 De Geref. Mannenvereen. „Calvijn" hoopi fe vergaderen morgenavond 8 uur in de Julianaschool. Onderwerp: „Verbondsver- pieuwing op Sinaï", door B. Bouman. (collecte De rondgang langs de huizen voor de Diaconie der Geref. Kerk heeft opgebracht de som van f 620.67. DSASSENHEIM eï.V. JONATHAN n In plaats-van a.s. Vrijdag zal de J.V. op dG.G. Jonathan vergaderen op Dinsdagavond 29 December. Aanvang half acht. g AUTOBUS-ONGELUK I Door de hevige mist op 2e Kerstdag zag 3e chauffeur van een autobus, waarin zich J24 personen bevonden, te laat dat de hoornen 3gesloten waren yan den spooroverweg bij 1 „Klinkenberg". 5 De autobus, welke uit de richting Den ^Haag kwam en een flinke vaart had, Jweek op het laatste moment naar links uit jen vernielde een hek en een schuur, die zich y daar achter bevindt. De autobus werd van jvoren zwaar beschadigd. De inzittenden be geen letsel. J De politie alhier maakte proces-veihaal op be tram uit de rails Donderdagavond geraakte 'de electrische jiiram nabij het wissel bij de oude Postbrug |i"uit de rails. Na een uur van oponthoud Jlukte het de „weerspannige tram" weer in Üe rails te krijgen. De politie regelde het verkeer. 'Be verwarming in de geref. kerk Naar wij vernemen is na de gehouden Inschrijving het aanleggen van een centrale verwarming in het gebouw van de Geref. Kerk alhier opgedragen aan de firma Gebr. 'Schouten te Lisse, de bij werkzaamheden aan de fa. J. E. Dijkstra en Zn., alhier. heisjesvereen. dorcas Door de leden van de Geref. Meisjesver. Boreas alhier zijn in het afgeloopen jaar 1178 kleedingstukken vervaardigd, die met Kerstmis aan de armen der gemeente zijn liitgereiH VOORSCHOTEN [ARBEIDSBEMIDDELING Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling alhier, staan als werkzoeken den 198 personen ingeschreven. L 24 timmerlieden, 11 metselaars, 10 opper lieden, 15 grondwerkers, 11 schilders. 1 stu- (cadoor, 1 taludwerker, 1 betonwerker, 1 ptraatmaker, 1 rietdekker, 11 chauffeurs, 3 taonteurs, 1 electriciën, 4 smeden. 4 kantoor bedienden, 1 winkelbedienden, 2 loopknechts [1 schipper, 2 scheepmakers, 1 bakker, 1 spin- taeester, 4 fabriekarbeiders, 1 radio techr.i ker. 1 kok, 2 verplegers, 1 huishoudster, 1 pienstmedsje, 1 drukker, 1 meubelmaker, 1 glazenwasscher, 1 schoenmaker, i Door den agent der arbeidsbemiddeling pvnrdt dagelijks ten Raadhuize voor werkge- !&ws en werknemers zitting gehouden des toorgens y&n, 2—12 .uur m HET VORSTELIJK HUWELIJK Kinderzanghulde aan Prinses Juliana Meer dan 1600 Haagsche schoolkinderen, vijftig bij loten aangewezen klassen van openbare en bijzondere scholen, hebben Donderdagmiddag in de groote zaal den Dierentuin aan Prinses Juliana ontroerende zanghulde gebracht. De zaal was vroolijk versierd en in spanning wachtten de honderden jongens en meisjes de komst der Koninklijke Bruid af. Tegen half 3 arriveerde de Prinses met klein gevolg. Zij werd ontvangen bij den ingang van het gebouw door den voorzit ter van het comité tot luisterrijke viering, generaal-nyxjoor Wagner en den heer L. P. van der Heydcn, die de leden van de commissfe Kinderzang aan Haar voorstel den. Tilly Goslinga en Wouter van Ringe- lenstein, kinderen van comité-leden boden de Prinses bloemen aan. Terwijl duizenden oogen op de voor Haar bestemde naast het podium gelegen loge gericht waren, nam H.K.H. daarin plaats. Allen stonden. Nadat de Prinses had plaats genomen, trad de heer D. G. van Ringelenstein naar voren om de Prinses, den minister van onderwijs, en den burgemeester van 's-Gra- venhage, te begroeten. Hij herinnerde er aan, dat de hier aanwezige 1600 leerlingen de gelukkigen zijn, die meer dan 80.000 Haagsche schoolkinderen, ja, de geheele schooljeugd mogen vertegenwoordigen. Hij dankte inzonderheid de Prinses voor- haar aanwezigheid. De dirigent W. D. Ka at, die het diri- geergestoelte had beklommen, vroeg daar na de aandacht en uit honderden kelen klonken twee coupletten van het oude Wilhelmus. De kinderen in de zaal zongen vervol gens nog twee liederen uit Valerius Ge- denck-clanck „Wilt heden nu treden" „Heer, die uw tent in de HeemTen spreidt". Na deze massa-zang was de beurt aan het op het podium opgestelde koor van 300 kinderen, die onder leiding van den heer R. A. van Pelt eenige gedeelten ten gehoore brachten van de Oranje-Nassau-cantate, die in 1898 op muziek van Catharina van Ren- nes was uitgevoerd bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina en thans opnieuw werd gezongen met een nieuwen tekst van J. D. C. van Dokkum. Met groote aandacht olgde de Prinses deze cantatei, die zij met hartelijk applaus beloonde. Vervolgens zongen de kinderen in de zaal „Waar de blanke top der duinen" en Fer me jongens, stoere knapen". Toen van het inmiddels ontruimde podi um het gordijn weer opging stonden daar in hun keurige matrozen-blouses de han den voor de borst gevouwen, de knapen an het Haagsche „Matrozenkoor", die op ooi-treffelijke wijze vier liederen ten ge hoore brachten, n.l. Vondels' Wildzang, het middeleeuwsche „De winter is vergangen", „Zondag", van J. Hartog, en het bekende „Wiegelied" van Johan Brahms „De bloem pjes gingen slapen". Prachtig zuiver klon ken de hooge knapenstemmen, en vooral in het laatste lied de stem van den jeug digen solist, die de Prinses met een harte lijk knikje nog eens extra dankte toen zij het applaus inzette, dat de zaal overnam, schier geen einde wilde nemen. Te ruim 3 uur, toen het grootste gedeelte in het program was afgewerkt, verliet de Prinses de zaal, na hartelijk afscheid te hebben genenomen van de kinderen, die haar uitgeleide deden met een daverend „Leve de Prinses". Huldebetoon 29 December Bij het huldebetoon door de Vereenigin- gen op 29 Dec. a.s. zullen de vereenigingen tusschen 12.45 uur en 13.45, niet eerder en niet latera haar opstellingen moeten men. De opstelling geschiedt ter weerszijden van de wegen, twee rijen achter elkaar. Het verdient aanbeveling, dat de veree nigingen haar leden te uiterlijk 12.30 op m verzamelplaats doen komen. De aanmelding voor deelname aan het huldebetoon is thans gesloten. Aan verdere aanvragen, ook om uitbrei ding van het aantal deelnemers, kan geen gevolg meer worden gegeven. Orderegeling op 7 Januari De burgemeester heeft in verband met het voorgenomen huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard het volgende bepaald: 1. Het is op 7 Januari 1937, den dag van de huwelijksvoltrekking, aan ieder verboden zich te bevinden op daken,, dak kapellen, torens en dergelijke onderdooien van gebouwen, welke liggen aan of in de onmiddellijke nabijheid van of uitzicht geven op den weg. dien de Koninklijke stoet zal volgen,-tenzij voorzieningen zijn getroffen en maatregelen zijn genomen, welke door het gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht zijn goedgekeurd en dit toe zicht overigens met betrekking tot de vei ligheid geen bezwaren heeft, g, iéclefl, .dig Jer gelegenheid yan, de trouwplechtigheid, met inachtneming van het onder 1 gestelde, een plaats op een derdeel van ccn gebouw, als daar bedoeld, afstaat of heeft afgestaan, is verplicht hier van (overeenkomstig het bepaalde in de eerder afgekondigde verordening van 8 De cember 1936) ton spoedigste schrifteijlk mededceling te doen aan den hoofdcom missaris van politie (Laan Copes van Cat- tenburch no. 19), onder opgaaf van dc na men, voornamen, geboortedatum, nationa liteit en woonplaats van de personen, di> van de afgestane plaats gebruik zullen maken. 3. De bevelen van de politie en van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht, te geven in het belang der openbare orde en veiligheid, moeten terstond worden opge volgd. Feestgave aan armen en verpleegden in ziekenhuizen Do sub-commissie voor de feestgave aan armen en verpleegden in ziekenhuizen uit het „comité voor de luisterrijke viering", bericht ons het volgende betreffende hare werkzaamheden en plannen. Gelijk reeds is gepubliceerd,, heeft de 0. meenteraad het voorstel van B. en W. aan genomen, waarbij aan het comité ten be hoeve van genoemde sub-commissie een be drag van 60.000 k f 65.000 wordt beschik baar gesteld voor een feestgave aan de dersteunden van burgerlijke en particuliere instellingen van weldadigheid van alle ge zindten en alle ondersteunde werkloozen. Het ligt in de bedoeling, dat deze week de genoemde instellingen de feestgave ont vangen. Zij zorgen voor uitreiking aan de gesteunden. De commissie heeft daan-oor een be paalden maatstaf vastgesteld en daarbij verzocht dubbele bedeeling zooveel moge lijk te voorkomen. De feestgave zal worden verstrekt ii. oranjekleurige enveloppen, welke behalve de gave in geld, een portret van het Prin selijk bruidspaar zullen Jjevatten. Deze portretten en enveloppen worden tevens door de commissie ter beschikking van de ondersteunende instellingen gesteld. Naast deze gave, die de ondersteu nende instellingen zullen uitreiken, wordt rechtstreeks van wege het co mité een feestgave verstrekt aan eenige honderden stille armen. Voor dit doel heeft het gemeentebestuur een bedrag van f 5000 ter beschikking van het co mité gesteld, welk bedrag zal worden aangevuld met een gedeelte van de opbrengst van de op 19 December jL gehouden collecte., welke f 5000 heeft opgebracht. Het comité verzoekt geen aanvragen voor een feestgave in te zenden, daar de namen dergenen, die voor een gave in aanmerking komen van een aantal instellingen op maatschappelijk gebied zijn ontvangen en dit aantal reeds zoo groot is, dat waar schijnlijk niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. Ten slotte zal het comité aan alle verpleegden in ziekenhuizen een ver snapering uitreiken, bestaande uit een doos chocolade met oranje lint ver sierd voor de vrouwen en chocolade of~ sigaren in feestelijke verpakking voor de mannen; ook de verpleegde kinderen zullen onthaald worden. Tevens zullen alle zieken een insigne met oranjestrik ontvangen, dat aan den bruidsdag her innert, terwijl in alle ziekenhuizen de speciaal op te nemen smalfilm van den bruidsstoet zal worden vertoond. Ook de onkosten van deze feestgave zullen uit de opbrengst der collecte worden geput Na afloop der feestelijkheden hoopt de sub-commsisie nog eenige cijfers omtrent den omvang van haar bemoeiingen te pu- bliceeren. Rijtocht van Haagsche studenten De rijtocht van Haagsche studenten zal gehouden worden op Zaterdagmiddag 2 Ja nuari a.s. en om 2 uur vertrekken van Plein 1S13, waar de stoet eveneens opge steld zal worden. De duur van de tocht zal circa 2 uur bedragen en de ontbinding van den 'stoet zal eveneens op Plein 1813 plaats hebben. De inschrijving zal op Woensdag 30 De cember a.s. gesloten worden. Men kan zich voor deelneming nog aanmelden van Boet- zelaerlaan 130a, Riouwstr. Ill of het mini mum bedrag van f 2.25 voor de deelneming direct storten op gironummer 214232 ten name van den heer J. Ferguson. De Koninklijke Bruidsstoet Het ons toegezonden bericht, dat de Ko ninklijke bruidsstoet den 7den Januari a.s. op het Nassauplein den westelijken rijweg zal berijden, berust op een misverstand. Bereden zal worden de postel ij ke rijweg. Zijn uw plaatsen goed? De hoofdcommissaris van politie alhier waarschuwt het publiek nogmaals ernstig vooral nauwlettend na te gaan of te laten nagaan, of de plaatsen in perceelen welke voor 7 Januari a.s. te huur worden aange boden, een behoorlijk uitzicht op den stoet geven. In bepaalde gevallen zijn wel alle tp ver huren plaatsen aanwezig, doch zijn de op stellingsplaatsen zoodanig, dat teleurstel ling is te vreezen. Gevallen zijn bekend, dat in perceelen zelfs verbouwingen hebben plaats gehad zonder vergunning van bouw- en woning toezicht en bovendien nog op een gevaar lijke wijze. Het behoeft geen betoog, dat hiertegen streng wordt opgetreden. De door de hoofdcommissaris van politie verstrekte doorgangsbewijzen tot de per ceelen, waarborgen uiteraard geenszins een behoorlijke kijkplaats in de perceelen. Men lette op zijn eigen zaak Voorts bedenke men, dat de door 3en hoofdcommissaris van politie afgegeven doorgangsbewijzen tot die perceelen, geen recht geven zich daar per auto of rijtuig te laten brdngen. Alleen voetgangers worden 'doorgelaten. De symboliek van de verslering op de Groenmarkt Architect Wegcrif, de ontwerper van de versiering op de Groenmarkt., deelt om trent de daarin gelegde symboliek het Vol gende mede: 0p .esn met pareïrand omgeven plateau, dat zich eenige meters boven het „aardsch gewoel" verheft, bevinden zich twee zuilen, die, hoewel afzonderlijk staande ,een een heid vormen. Zij zijn bevestigd aan en ge steund door een oranjekleurig construc tief element, een paal. Dc onbestemd ein digende zuilen symboliseeren tezamen het huwelijk, dat uit twee eenheden gevormd tot één wordt. De blauwe zuil krachtiger, de zilveren zuil met kroonvormige motie ven gedeeld teerder van vorm en vooral bij avond tot bijna abstractie geworden. Zij zijn beide geplaatst op een voetstuk van gestyleerde bladeren en de zilveren zuil heeft bovendien een bladkrans waar uit oranjekleurige knoppen omhoog stijgen. Beide zijn verbonden door een als het ware oneindigen band van oranjekleurig licht dat er omheen slingert en ze tezamen houdt. Het huwelijk wordt verondersteld te overdekken al wat zich daaromheen be vindt; de slingers van lichtende oranje- bollen overspannen een groote menigte van onduidelijken omvang. Aan deze slingers en tusschen het oran- jelicht is door symbolische voorstellingen aanduiding gegeven van al hetgeen he! jonge paar wordt toegewenscht zoodat een innige band gesymboliseerd wordt door de innig verbonden cirkels, de samengevloch ten harten, de verbonden handen, terwijl de duif de zuiverheid weergeeft en meer populaire symbolen als het hoefijzer, het vierdeelige klaverblad en zelfs het geluks- zwijn het toegewenschte geluk aanduiden. Het mannelijk en het vrouwelijk element en het cosmisch verband worden door dp vormen van zon en maansikkel aangege ven terwijl de sterren het lichtbrengend motief zijn. De belangstelling voor eenige cultureele vaarden en handel en industrie worden roor de bouwkunst door passer en winkel haak, voor de schilderkunst door het wa pen van St. Lucas, voor de muziek door een harp, voor de techniek door een tand wiel en voor den handel door den Mercuri- sstaf aangeduid. Op deze wijze is getracht de vreugde over het huwelijk, het toegewenschte geluk de zegeningen ervan voor de heele be volking uit te beelden. De drukte in de stad De versiering en verlichting in de stad heeft Donderdagavond slechts matige be langstelling getrokken. Op Eersten Kerstdag is de drukte even eens binnen beperkte grenzen gebleven. Velen gaven er de voorkeur aan dezen dag in den huiselijken kring te blijven. Zaterdag was bet echter anders. Per auto en trein zijn tienduizenden naar i Residentie getrokken en vulden er de de straten. Ten slotte werd de massa zoo compact, dat de politie tot instelling van éénrichtingsverkeer overging. In de avonduren was het vooral het Paleis, waar alles zich concentreerde. Het aantal versieringefl neemt nog steeds toe. De lichtzuilen op den Vijverdam zijn nu ook gereed en hebben reeds gebrand. De Frederikskazerne is versierd in pas senden stijl. Ook het kantoorgebouw van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij zal weldra zijn tooi hebben voltooid. Ook hier is het de firma W. G. Soheeres, die de verlichting tot stand brengt. De gedenknaald op het Regentessepleïn eveneens fraai verlicht. Koningsplein, Wei- marstraat, Prins Hendrikstraat en Witte de Withstraat loonon eveneens een bezoek. Aanbesteding B. en W. van Amsterdam hebben aan- steeö' bet aanleggen van een rijweg en een fietspad, in aansluiting met de Rijks weg Amsterdam-V eisen, met bijbehoorende werken. Ingekomen waren twee en twintig biljetten. Laagste inschrijver was N.V. Bitu men weg, Utrecht met f 104.290. WATERSTANDEN RIVIEREN Relnfelden Brei9ach Kebl Maxau Manhelm Lohr Mainz Hingen Canb Co bi en s Trier Raeseldorl Rahrort Wesel Emmerik 1.97 1.98 0.82 0.86 2.10 2.09 3.68 3.76 2.70 2.77 1.86 1.90 0.76 0.85 1.87 1.92 2.( 4 2.12 2.23 2.39 0.95 1.05 2.26 2.40 1.70 1.85 1.02 1.17 0.95 1.13 2.29 2.42 Heden Vorie 38.20 38.98 11.25 1t.98 Kenlen Lobltb Nijmegen St Andrlea Arnhem Vreeswijk v Westervoort 9 43 Deventer 8.4U 3 76 3.60 4.06 8,86 9.40 0.84 1.15 Kampen Maastricht Belfeld Venlo Gravt-slnls 0.10 0.23 41.90 42.55 11.70 12.58 12.18 6.34 7.80 KHVMCNLANDSGHF) WATERSTANDEN 24 DECEMBER Alle waterstanden waren beden voldoende. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 29 DECEMBER Defztjl 12.05 Hellevoetal. 3.29 15.47 Tersehelllne 9.15 21.32 Willemstad 4.17 16.35 Harlingen 10.16 22.25 Bronwersh. 2.41 14.59 üen Heidei 8.05 20.16 Zterlkzee 3.17 15 38 LJmniden 3.36 15.62 Wemeldlnge 8,38 16.57 EL v. Holl. 2.40 14.67 VUsalngwn 1,34 13,57 Schevening. 2X0 15.07 Ternenzen 2-13 14,32 Rotterdam 4.48 17.C6 Hansweert 3.08 16.27 BELANGRIJK GESCHENK VAN DR DETERDING Voor tien millioen Nederlandsche landbouwproducten naar Duitschland Naar we vernemen heeft Sir Dr. He n r i W. A. Deterding, begaan met het lot van de Nederlandsche landbouw en met de groote voedselnood in Duitschland een be drag van 10 millioen gulden ter beschikking gesteld om voor dit geld landbouwproducten te koopen ten behoeve van de voedselvoor ziening van het Duitsohe volk. Aan deze gift is de voorwaarde verbonden dat de producten in Nederland aangekocht moeten worden en ter beschikking moeten gesteld worden van de Duitsche regeering. Deze aankoop zal neerkomen op ongeveer 700 wagons landbouwproducten. De producten zullen aangekocht worden door een speciaal te stichten aankoop bureau dat te Haarlem gevestigd wordt en komt te staan onder leiding van Ir. Dr. Mr. van Dijk, beheerder der Duitsche landgoe deren van Dr. Deterding. Onze Regeering heeft met de uitvoering van dit plan alleen in zooverre te maken, dat uitvoervergunning verleend moet wor den. DE BE-EEDIGING VAN PRINS BERNHARD Gelukwenschen uit Indië BUITENZORG, 28 Dec. (Aneta) De Gou- verneur-Generaal zond het volgend 'telegram aan Prins Bernhard: Uwe Doorl. Hoogheid moge mij ver oorloven eerbiedig jegens haar te ge tuigen van de oprechte verheugenis en de innige voldoening welke de Ned. Indische regeering en het Kon. Ned. Indische Leger bezielen bij de gedach te aan den band welke dooi haar be noeming tot kapitein en ritmeester en de plechtige eedsaflegging welke gisteren tusschen Uwe Doorluchtige Hoogheid en dit leger is gelegd. Zeer gevoelig voor de. door Uwe Excellentie uitgesproken, voldoening van de Ned. Indische regeering en 't Kon. Ned. Indische leger met mijne benoeming tot kapitein en ritmeester en de plechtige eedsaflegging, betuig ik Uwe regeering en het leger daar voor mijn welgemeenden dank. De gestrande SChï 266 nog niet vlot Vannacht hebben de sleepboot en Maas en Hoek van Holland van L. Smit en Co's Ber- gings Maatschappij, echter zonder eenig succes, gepoogd, de gestrande logger SCH 266 vlot te krijgen. Ook het bergingsvaartuig Meermin was ter assistentie aanwezig, ter wijl de bok Kolossus zich onderweg bevindt om eventueel te trachten het schip te lich ten. Vanmiddag zouden, naar men hoopte met beter resultaat, nogmaals pogingen in het werk worden gesteld de SCH 266 vlot te brengen. Eigenaren van het schip zijn Pronk en De Ruiter uit Soheveningen, resp. schipper en stuurman van het vaartuig. Toespraak van den Mangkoe Negoro Hedenavond om 22.30 uur brengt de N.C. R.V. een korte toespraak van Z.H. den Mangkoe Negoro tot 't Nederlandsche volk. Vechtpartij tusschen Nederlanders in Antwerpen Gen van hen gedood Zondagnaoht is het tusschen een aantal Nederlanders, drie mannen en twee meisjes te Antwerpen twist ontstaan. Het geschil liep zoo hoog, dat het tot vechten kwam, waar bij zekere Derven uit Oud-Gastel zoo ernstig "•ewond werd, dat hij korten tijd later in en café, waarheen hij was overgebracht, overleed. De beide andere jongemannen zijn in arrest gesteld. De 26-jarige v. S. uit Eind hoven wordt er van verdacht de dader te zijn. Restitutie op graanvoorraden Onrust op de gr a an beurs Gelijk wij elders in dit blad hebben medegedeeld heeft het Comité van Graan handelaren met den Bond van Nederlandsche Graan- en Zaadimporteurs een telegram ge richt aan den Minister van Landbouw en Visscherij, waarin geprotesteerd wordt tegen de voortdurende onzekerheid, waarin de han del wordt gelaten met betrekking tot de ver laging der moaopolierechten en waarin op vergoeding op voorraden rogge wordt aange drongen wegens verlaging van het bij in voer te betalen bedrag op 28 September, 12 October en 21 December. Het feit, dat juist met ingang van vandaag opnieuw een verlaging van de monopolierechten is doorgevoerd, waar door handelaren met voorraad gruote verliezen lijden, heeft vanmorgen op de graanbeure heftige beroering ge wekt. Na eenige bespreking besloot men de bakken met monsters gesloten te houden en geen zaken te doen, in af wachting van nadere maatregïlen. door het Comité van Graanhandelaren te treffen. Noteeringen zijn dan ook op de Rotterdam- sche Beurs voor het binnenland niet tot stand gekomen. Naar men ons later op den dag van be voegde zijde meedeelt, zal in den loop van de volgende maand een regeling in werking treden krachtens welke onder zekere voor waarden restitutie worclit verleend op voor raden tarwe, rogge, mais, gerst en haver, in dien de monopol ie-prijsverschillend op deze granen worden verlaagd. De restitutie wordt verleend aan daartoe bij ministerieel© be schikking aangewezen importeurs van die granen. Tegelijkertijd wordt een regeling getroffen voor restitutie aan bepaalde hoogmolenbe- drijven on him voorraden tarwe, tarwebloem, tarwemeel en tanve-afvallen .indien de mo- nopolnewinst op tanve of de prijs van vita- tarwe wordt verlaagde, voorzoovrr déze ver laging niet samenhangt met een opheffing van de zgn. ibomificatieregeling met de hoog- molens. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere bijzonderheden wenden tot de Nederlandsche Akkerbouw-centrale te 's-Gravenhage. Tevens vernemen wij, dat het in het voor nemen ligt, de restititie-regeling op voorra den geleidelijk uit te brei (ten tot andere groepen van belanghebbenden en eventueel tot andere producten. Te gelegener tijd zullen daarover nadere worden gedaan. Baron van Wassenaer 80 jaar Op tweeden Kenstdag vierde Mr. O. J. E. Baron van Wassenaer vanCatwijck oud-lid van de Eerste Kamer zijn SOsten ver jaardag. Wegens een lichte ongesteldheid ontving Baron van Wassenaer die dag, op medisch advies, niet Vele bloemstukken sierden zijn woning en talrijke schriftelijke gelukwenschen, uit den kring van familie en vrienden bereikten hem ter gelegenheid van zijn verjaardag. Auto met vijf jonge mannen te water GRONINGEN, 28 Dec. Op de aivondi van tweede Kerstdag is een personenauto, ko mende uit Uithuizermeeden, waarin vijf jongemannen gezeten waren bij Zandeweer or.der Uithuizen in het Boterdiep gereden. De bestuurder van de auto, de negentien jarige P. B., heeft blijkbaar een bocht in de weg te laat opgemerkt en toen inplaats van te remmen het gaspedaal gebruikt met bo vengemeld gevolg. Gelukkig zijn alle inzittenden, zij het dan ook met veel moeite, aan de kant gekomen. De negentienjarige J. Alllersma, die er als eerste in slaagde uit de auto te komen, heeft zich hierbij vooral kranig gedragen. Hoewel hij tengevolge van een wonde aan het ach terhoofd veel bloed verloor, slaagde hij er in de vier andere inzittenden allen op het droge te brengen. Deze jongeman was echter zoo o Tstuur geraakt, dat hij op advies van den te hulp geroepen geneesheer, niet mocht worden vervoerd. Hij was er vanmorgen iets beter aan toe. De ai te is later door 'n kraan wagen gelicht. MARKTBERICHTEN VXAARDIXGEX» 28 Decenber. Binnen van de haringvisscherü: van de 10e reis VL 83 Alb v. Embden (7 Nov. vertr) met 25 last. van de 10e reis VL 195 A Poot (30 Nov vertr.) met 23 last. van de 7e reis VL 84 G v d Snoek (10 Nov vertr.) met 36 last, van de 7e reis VL 78 Zelm (12 Dec. vertr.) met 19 last, KW haring: Eng:, tring Idem 8—8.50, tJle - ---0, volle haring: K 10.60, idem hom on KUitziek 10.30. - haring Kanaal f 8.40—8.60, ijle haring Kanaal 8.60—8.80 alles per kantje. Ondergeteekende verzoekt een abonnement op de voor minstens één Jaar, waarby sal worden betaald per kwartaal met recht ia per week VERLOVINGS-HUWELIJKS-PREMIE roor AANBRENGER en NIEUWE ABONNé. Aanbrenger! Nieuwe Abonné: Nieuwe Abonné: Naam Naam Naam Woonplaats Woonplaats Woonplaats Adras Adres Adraa Dit formulier op te senden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Doorhalen wat niet rerlaogd wordt Datnm Breestraat 123, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7