STADSNIEUWS MAANDAG 28 DECEMBER 1936 TWEEDE BLAD PAG. Het nieuwe Rijnlandgemaal In aansluiting aan het reeds medegedeel de omtrent het ingebruikstellen van het nieuwe Dieselgemaal van het Hoogheem raadschap van Rijnland te Spaarndam, dat het oude stoomgemaal aldaar heeft ontvan gen, kan nog het volgende worden bericht. De beide door Werkspoor geleverde Diesel motoren zijn langzaam loopende. Zij zijn na melijk berekend op 160 a 185 omwentelingen per minuut. De kosten van de door Werkspoor gele verde twee Dieselmotoren met bijbehoorcn hebben f113000 bedragen, terwijl de verbou wing van het oude gemaal, alles inbegrepen f18000 heeft gekost. Als gemiddelde op brengst van het nieuwe Dieselgemaa! kan men aannemen 1800 M3. water per minuut of 26 millioen M3 water per etmaal. Hot groote voordeel van het nieuwe ge maal te Spaarndam ligt in de zooveel lagere expolitatiekosten terwijl verder de onmiddel lijke bcdrijfsvaardigheid een belangrijk .voordeel is. Wegens de heerschende windrichting Xvorden de noordelijke gemalen van Rijn land (Spaarndam en Halfweg) het meest in werking gesteld. Zij hebben altijd 70 tot S0 pCt. van de geheele kunstmatige loozing yan Rijnland voor hun "rekening genomen. Het was dus van belang om in het Noorden een gemaal met lage exploittiekosten te hebben. Dat dit bereikt is, blijkt wel uit de yolgende cijfers: Terwijl het oude stoomgemaal te Spaarn dam per etmaal malen f 205 kostte is dit be drag voor het nieuwe Diesselgemaal f72.04. Per 1000 M3 wateropbrengst waren de kos ten voor het oude stoomgemaal 9,45 cent, ivoor het nieuwe 2,8 cent. Ook het andere noordelijke stoomgemaal |van Rijnland te Halfweg werkt betrekkelijk zuinig daar te Halfweg één etmaal malen f 102 kost en de kosten per 1000 M3 water 5 cent bedragen. Het nut der Sociale Verzekering Op 3 December jL was het 17 jaar ge leden, dat de Invaliditeitswet in werking trad. Om een idee te geven van de resultaten 'dezer verzekering, volgt hieronder een over zicht van de op 1 December .van dit jaar loopende renten. 52212 Invaliditeitsrenten tot een bedrag Van f 7.255.681.90; 117348 Ouderdomsrenten tot een bedrag van f 17.790.702.80 34948 Weduwenrenten tot een Ibedrag van f 5.549.079.54; 13936 Weezenrenten tot een bedrag v. f 1.949.635.39. Totaal f 32.545.099.63. Dit zijn de bedragen, welke per jaar over het geheele land worden uitgekeerd. Alleen in het gebied van den Raad van 'Arbeid te Leiden waren op 1 December jl loopende: 1' 1604 Invaliditeitsrenten tot een bedrag van i 232.498.S5; 3604 Ouderdomsrenten tot een bedrag van f 544.232; 1077 Weduwenrenten tot een bedrag van f 175.582.45; 395 Weezen renten tot een bedrag van f 57.003.69. To taal I 1.009.316.99. Bovendien werden tot op 1 December ïyoo in totaal 58.719 personen voor rekening van het Invaliditeitsfonds behandeld of ver pleegd, waarvan alleen in het gebied van den Raad van Arbeid Leiden 1279 verzeker den. Uit deze gegevens blijkt zeer zeker weer Opnieuw het groote nut van de sociale ver zekering. -ï De Spoorwegovergang te Leiden Ontstemming over tiet antwoord der Spoorwegen In antwoord op een verzoek van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden aan de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen om maatregelen te treffen opdat de spoorwegovergang aan 'den Rijnsburgerweg te Leiden door invoe ring van een tien-minutendienst op de spoorlijn Amsterdam—Den Haag zoo kort mogelijk gesloten bldjve, heeft de directie der Spoorwegen der Kamer onder meer ge antwoord, „dat het van zelf spreekt, dat bij een massa-vervoer zooals op dezen dag, dat zeer zelden voorkomt, geen rekening kan gehouden worden met de overwegen". Naar aanleiding van dit antwoord heelt 'de Kamer zich thans gewend tot den Mi nister van Waterstaat met een adres, waar in zij o. m. schrijft zich heel moeilijk aan den indruk te kunnen onttrekken, dat de Spoorwegen nog niet voldoende inzien, dat zij "t -bedrijf inderdaad sleohts te algemee- nen nutte mogen voeren en daarom er naar hebben te streven, dat het algemeen belang zooveel mogelijk wordt gediend. Het heeft de Kamer overigens wel zeer pijnlijk getroffen, dat een bedrijf, dat met zooveel verlies werkt, tot stopping waarvan de Nederlandsche staatsburgers vele millioenen moeten opbrengen, zoo weinig égards tegen over deze Nederlandsdhe staatsburgers in acht neemt als uit den brief blijkt. De vraag komt bij dit alles op, of de bevoegdheid, aan de spoorwegen gegeven om de overwegen af te sluiten, niet zooda nig moet worden beperkt dat niet alleen den spoorwegen daarbij de verplichting wordt opgelegd, om de belangen van het wegverkeer zooveel mogelijk te ontzien als mogelijkerwijs met de uitvoering van den spoorwegdienst is overeen te brengen (iets wat ook thans nog niet is bepaald), maar dat ook een instantie worde geschapen, die bij strijd van belangen er voor kan zorgen, dat de belangen der betrokken partijen op billijke wijze tegen elkander worden afge wogen. Ten slotte spreekt de Kamer de hoop uit, 'dat de Minister middelen en wegen zal weten te vinden om te voorkomen, dat het wegverkeer over den spoorwegovergang bij den Rijnsburgerweg te Leiden op 7 Ja nuari op de drukste uren wordt gestag neerd. AANRIJDING Op Eersten Kerstdag des morgens om ongeveer 12 uur had een aanrijding plaats op de Rijnsburgerweg ter hoogte van Turn- lust Op dat tijdstip was daar ter plaatse de luxe auto HZ 6801 aan het keeren, toen met groote snelheid de luxe auto GZ 23302 uit de richting Leiden kwam aanrijden en achterom de tram te voorschijn kwam. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Van de aangereden auto werd het linker spatbord geheel beschadigd. Het linker portier werd in elkaar gedeukt en geheel pntzet CHR. GEREF. GEMEENTE Tot ouderling der Chr. Geref. Gemeente zijn herkozen de heeren D. Kruit en C. H. Overduin. Als diaken werden gekozen de heeren H. C. F. de Greef Jr. en K. Wielenga en herkozen de heer J. Overduin. AUTOBOTSING De taxi-chauffeur J. K, alhier, heeft voor de Haagsche Rechtbank terecht gestaan wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. K. zou in deji nacht van 31 Juli op de Plantage alhier met een door hem bestuurde auto een botsing hebben ver oorzaakt met een andere auto, tengevolge waarvail een bekende ingezetene van Lei den, de beer N. C. F. van Ginkel, een compliceerde beenbreuk heeft opgeloopen. De rechtbank heeft verdaohte \rijgespro- ken. MISLUKTE INBRAAK In den vooravond van Eersten Kerstdag, heeft een slechts ten deele gelukte poging tot insluiping met braak plaats gehad een hotel aan de Sfeenstraat alhier. Te omstreeks 7 uur, terwijl de bewoners der huizen beneden waren, hoorde de 16- jarige zoon der hoteleigenaar, iemand naar boven gaan. De jongen begaf zich eveneens naar boven en hoorde al spoedig, dat iemand iets openbrak. Hij waarschuwde daarop zijn vader, die tot de ontdekking kwam. dat een schrijf tafel was opengebroken en dat daaruit een geldkistje was verdwenen. Bij onderzoek trof hij in de badkamer aan den 21-jarigen kok L. J. v d. H., die vroeger bij hem in betrekking was ge weest. Terwijl de hoteleigenaar de politie opbelde, zag de jonge man kaïis door een raam naar het dak te vluchten, waar de politie hem echter spoedig te pakken had, waarna hij in arres#werd gesteld. BEEN GEBROKEN Op het terrein der Voetbalvereeniginc Roodenburg aan den Zoeterwoudscheweg heeft gister tijdens een wedstrijd de 16- jarige C. v. B. een trap tegen een scheen been gekregen, waardoor dit been brak. Door den E.H.D. is de jongen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. OPENBARE DRONKENSCHAP Op Tweeden Kerstdag ontstond hij café aan de Steenstraat een vechtpartij tusschen eenige personen, die teveel aan Bacchus geofferd hadden. De politie zag zich daarbij genoodzaakt in te grijpen en den 21-jarigen C. G., uit Katwijk, te arres teeren, waarbij gebruik moest worden maakt van den gummistok. VROUW VERMIST Sinds gister wordt hier ter stede vermist de 43-jarige mej. W. W. J. Edelaar geb. Eibers. De juffrouw, die aan zwaarmoedig heid lijdt, loopt eenigszlns gebogen en praat in zichzelf. Zij heeft een nikkelen bril op, een blauwen mantel aan met bruin bont, grijze hoed en zwarte lage schoenen. Zij heeft kort geknipt haar. Wie over haar inlichtingen kan verstrekken wordt zocht de politie hiervan op de hoogte te stellen. INBRAAK Tijdens afwezigheid der bewoners, die ter kerke waren, is gistermorgen tusschen 9.30 en 1.30 uur ingebroken in een perceel aan den Hooge Morschweg. Toen de bewoners thuis kwamen vonden zij den boel over hoop. Bij onderzoek bleek uit een spaarpot f 25 ontvreemd te zijn. De inbreker heeft zich vermoedelijk van een valschen sleutel teogang verschaft. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: E M Laf eb erKompier z OVERLEDEN: Gvd KilsEfdé. wede 73 3- H v d Berg', m, 71 j. M T Eveleens— Versloot, vr.. 28 J. A Schtiff. co. 77 J. ONDERTROUWD- H S v Dam 31 j. en J Nie- hot 23 j- H W Beunen 26j.en F J Harbst 24 j UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN CHR. ORANJE-VEREENIGING De film ran de huwelijksfeesten op 7 Ja nuari a.s. wordt reeds op 9 Januari 1937 voor de leden van de vereeniging vertoon 1, des avonds vanaf 6 uur. Tevens biedt de C.O.V. aan alle school kinderen gratis voorstelling aan op genoem den Zaterdag vanaf 's morgens 8 uur tot des middags 5 uur. KERSTFEESTVIERING ZONDAGS SCHOLEN Ook dit jaar is Ihet Kerstfeest van de verschillende Zondagsscholen weer met op gewektheid gevierd. Aan talrijke kinderen uit gezinnen, waar men den naam van God niet anders dan ij del gebruikt, werd het heerlijke Kerstevangelie verteld, terwijl ook een Kerstverhaal de jonge luisteraars wist te boeien. Van-zelfsprekend ontbrak de tractatie niet. waarbij ook de traditioneels kerstkrans gaarne werd aanvaard. Bij verschillende Zondagsscholen was aan het Kerstfeest voorafgegaan een uitdeeling van kleedingstukken. Alles bijeen genomen kunnen de leidsters en leiders van de Zondagsscholen weer met voldoening op een geslaagd Kerstfeest terug zien. waarbij in woord en daad werd ge tuigd van de blijdsohap die allen volken rezen zal. AUTO-ONGEVAL de beruchte bocht hij de dakpannen- fabriek der firma Van N., in wijk Hoorn, is Eerste Kerstdag een auto-ongeluk ge beurd. dat vrij goed is afgeloopen. Een luxe auto, bestuurd door A. R. uit 's-Gravenhage. wilde met groote snelheid een voor hem rijdende auto passeeren. In de bocht slipte de wagen en vloog tegen 'n boom, draaide pretWs een slag om en kwam weer tegen een boom terecht. Wel een be uijs, dat hier roekeloos gereden werd. De bestuurder kreeg verwondingen aan het gelaat. Een inzittende dame. mej. H. B. al hier. raakte buiten bewustzijn en werd ook licht gewond. Beiden werden door Dr. van W. behandeld. De dame kwam spoedig weer tot bewustzijn, waarna ze naar huis kon orden vervoerd. De auto werd zwaar be schadigd* ZIJN VINGER GEKNELD Donderdagmiddag geraakte de 16-jarige K., werkzaam op de verffabriek van de fa. Klaverweide, met zijn hand tusschen een der machines. Een zijner vingers kwam daarbij onder een ijzeren wals, waardoor dit lichaamsdeel zoo ernstig werd gekneusd, dat K. zich onder doktersbehandeling moest stellen. HAZERSWOUDE DE LICHTSTOET Reeds hebben zich dertig vereenigingen voor deelneming aan de lichtstoet opgege ven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook op zichzelf staande personen zich kun nen aansluiten,, doch bij voorkeur met oranje-lampion. KERKVOOGDEN NED. HERV. KERK. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk wer den herkozen de heeren D. van Klaveren en A. A. Matzc en tot secretaris van de nota belen de heer J. Blijjeven, f ARBEIDSBEMIDDELING Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos inge schreven 169 personen, waarvan 101 steun trekkend. HILLEGOM HUWELIJKSFEESTEN Zooals bekend zullen de feesten te Hille- gom, worden gehouden op 7 en 8 Jan. 1937. De schoolkinderen worden onthaald, krij gen een aandenken en 's middags wordt een bioscoopvoorstelling voor die kinderen gegeven in het veilingsgebouw aan de van Tetsstraat. Op 7 Januari worden 's middags op de Sixlaan te 2 uur kinderspelen gehouden voor jongens van 14 tot 17 jaar, ad. hard- loopen en mastvechten en voor meisjes van 14 tot 17 jaar „haal de trein" en plank rijden per fietö. Aanmelding hiervoor moet plaats heb ben op Zaterdag 2 Januari van 58 uur in Gebouw Patrimonium aan de Van den Endelaan. Op 8 Januari zal 'savondis 7.30 een gecos- tu<meerde fakkeloptocht worden gehouden met twee muziekcorpsen. Aanmelding hiervoor moet plaats hebben 1 Januari 's avonds van 79 uur bij Café Flora van den heer van Dril. Verder zal een wedstrijd worden gehou den voor etalage-, straat- en gevelversie- Aanmelding hiervoor moet plaats hebben schriftelijk tot en met Zaterdag 2 Januari bij den secretaris van het Werk-Comité no taris D. Lodder, van den Emdelaan 9, Hille- gom. Voor alle wedstrijden wordten zeer fraaie prijzen uitgeloofd, o.a. voor de fakkelop tocht prijzen tot een gezamenlijke waarde van ƒ60, voor de etalage-wedstrijd prijzen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ25, voor gevelversiering, prijzen tot een gezamenlijk bedrag van ƒ25, voor straatversiering geld prijzen tot een gezamenlijk bedrag van etc. etc. - De commissie deelt mede dat in totaal ongeveer een bedrag van ƒ3500 bij deze gelegenheid is gecollecteerd, waarvan een bedrag van meer dan ƒ1500 zal worden be steed voor het uitreiken van pakketten met levensmiddelen aan behoeftige ge- De inleiding voor de feestelijkheden zal zijn een bidstond in alle kerkgebouwen op den avond van Woensdag 6 Januari des avonds V/2 uur. De Commissie verzoekt ïn verband daar mede alle neringdoenden op den avond van 6 Januari van 7—8.30 uur hun winkels te sluiten. KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureau voor arbeidsbemiddeling stonden heden 774 personen als werkloos ingeschreven. ORGELBESPELING NIEUWE KERK Op 2e Kerstdag werd door den heer G. van Rhee een orgelconcert gegeven in de Nieuwe Kerk. De heer van Rhee die voor het eerst in het openbaar, zijn muzikale talenten liet hooren, heeft met dit orgelconcert blijk gegeven, een goede organist te zijn. Uitge voerd w erden werken van Teike Asma, Jan Zwart, Cloussiman, S. Bach. BENOEMD Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. is als regent herbenoemd do heer D. van Duijn en als regent van het weeshuis de heer Kr. Haasnoot. KERSTFEESTVIERING ZONDAGSSCHOLEN De Zondagschoolvereen. ,De Vuurbaak' „Het Mosterdzaadje" en de Geref. Zondags- schoolvereeniging hielden 2e Kerstdag haar feestviering. Bij de Herv. werd de Kerstge schiedenis verteld door de 3 plaatselijke pre dikanten, tenvijl de heer J. Vooijs, de kerk geschiedenis vertelde voor jongens en meisjes van 12—13 jaar. Bij de .Vuurbaak" werd door den heer M. G. de Jong deze ge schiedenis verteld en verduidelijkt met lan taarnplaatjes. De Geref. Zondagsschool ver eeniging hield haar samenkomst in de Geref. Kerk, welke goed was bezet. Ge opend werd door den heer Heurink, waar na de heer Peters het feestverhaal vertelde. Ds. Ir.gwersen sprak een slotwoord. Het or gel werd bespeeld door den heer Jac. Klaas. KOUDEKERK GEVONDEN Bij de gemeentepolitie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende voorwer pen: een rijwielbelastingmerkt in étui, een kosteloos rijwielbelastingmerk in étui en een bril in étui. BOEKJESVERKOOP De door eenige jonge dames gehouden boekjes verkoop ten bate van den Were Ja- bond van Kerken, heeft opgebracht f 12.Jo. COLLECTE Tr De gehouden collecte voor de Kerstfeest viering met de kinderen voor de Zondags school heeft opgebracht f 201.54. PROGRAMMA DER HUWELIJKS In verband met het a.s. huwelijk van prin ses Juliana en Prins Bernhard, is alhier een programma vastgesteld, dat er ongeveer al- zoo als volgt uitziet: 30 D e c e m b e r Des nam. 4 uur Bioscoop voorstelling in de Geref. Kerk voor de school kinderen, wonende in deee gemeente, als mede de schoolkinderen wonende aan den H. Rijndijk die in deze gemeente de school bezoeken. Van GV2—8 en SV2—10 uur n.m. bioscoop voorstelling bij de Bruin voor leden der Oranjevereen. en genoodigden. 4 Januari des ajvonds te half acht, fees telijke bijeenkomst in de Geref. Kerk, waar die zijn uit de mode! Tegenwoordig staat 't niet meer Uw vrienden en kennissen per kaartje gelukkig Nieuwjaar te wenschen. Doe dat per advertentie. Steeds meer menschen gaan daartoe over. Het is veel gemakkelijker en bespaart U een hoop tijdl En U kunt niemand per ongeluk vergeten I De prijs is heel billijk. Deze bedraagt voor advertenties van 5 REGELS VIJFTIG CENT Meerdere regels; 10 cent per regel. DE ADMINISTRATIE als spreker zal optreden Dr. Poot, Ned. Herv. Pred. uit den Haag, met heit onderwerp: „Het Vorstelijk Bruidspaar in de Morgen poort des levens", tei-wijl de beide Zangver- eenigingen „Soli Deo Gloria" en Koudekerks Gemengd Koor alsmede het fanfare-corpn „Kunst na Arbeid", hun medewerking zul len verleenen. 5 Januari des avonds te half aoht za! er bij „Molenzioht" in den Hondsdijk e. lichtstoet opgesteld worden, waarvoor aller medewerking nog wordt gevraagd. Ook zal er een bijzondere verlichting aan het Raad huis en aan de Koudekerksche Brug worden aangebracht. LEIDERDORP, GEMEENTERAAD Alle leden zijn aanwezig, wanneer de Voorzitter, Burgemeester K. Brug, de ver gadering met gebed opent. De Voorzitter stelt voor aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een telegram te zenden ter felicitatie met de ondertrouw. De notulen worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de begroo ting van het grondbedrijf is goedgekeurd. De gemeentebegrooting 1937 is met eenige opmerkingen terug gekomen, in overweging werd gegeven over te gaan tot verhooging der opcenten op verschillende belastingen, en aangeraden werd deze gemeente voor de gemeentefondsbelasting in een andere klas se in te deelen. Naar aanleiding van dit schrijven, maak te de Voorzitter de opmerking, dat de toe stand van de gemeente-financiën nog zoo slecht niet is. Na uitvoerige toelichting, deelt de Voor zitter mede, dat B. en W. een en ander duidelijker aan Gedep. Staten zullen uit leggen. Op het verzoek van den heer M. van der Velden, om vergunning tot aanleg van drie straten, wordt met algemeene stemmen gunstig beslist. Met algemeene stemmen worden aange nomen een voorstel tot wijziging van de schoolgeld-verordening, een voorstel tot wij ziging van de verordening op de heffing en invordering van los-, laad- en kadegeld, alsmede het voorstel tot onderhandsche verhuring van de woningen in de z.g.n. Blauwe Buurt, waarvan er momenteel vijf worden verhuurd en drie leeg staan. Het ligt in de bedoeling de leegstaande wonin gen niet meer te verhuren. De heer Van der Wal wil de huurprijs der woningen verlagen, waarop wethouder Boot ant woordt, dat wanneer de huurprijs nog la ger wordt gesteld, de bewoners in deze huizen blijven wonen, en dat is de bedoe ling niet. Aan de orde komt het punt: verhuring gemeente-localiteiten. B. en W. stellen voor deze op dezelfde voorwaarden aan gegadig den te verhuren. De heeren Klaver en De Haas hebben een voorstel ingezonden om de huur te verhoogen, behalve voor de mu- eiekvereeniging .Devote"; welk voorstel na der wordt toegelicht door den heer De Haas. De exploitatie-kosten zijn hooger dan de vergoeding voor het gebruik der lokalen, hetwelk z.i. een verkapte subsidie is. De Voorzitter geeft ten antwoord, dat het college van B. en W. het vereenigingsleven tegemoet wil komen, te meer, daar men veelal met moeilijkheden zit, door de werk loosheid onder sommigen der leden. Spr. geeft in overweging de tarieven te handha ven. De heer Klaver zegt. dat de gemeente er niet is om vereenigingen in stand te hou den, door het geven van een verkapte subsidie. De beide wethouders, en de heer Groenen dijk ontraden verhooging ook voor „Devote". Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 4—3 stemmen (tegen: de heeren De Haas, Klaver en Van der Wal) aangeno men. Voorts wordt besloten, het onderhoud der gemeentelijke plantsoenen opnieuw aan te besteden voor 1937. Tot leden van het Burgerlijk Armbe stuur worden benoemd de heeren J. van der Meer en A. van Winkel. De heer Dr. J. J. Persant Snoep wordt benoemd tot geneesheer voor de vaccinatie in 1937. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt met algemeene stemmen opgeheven. De muziekvereen. „Devote" wordt een subsidie toegekend over 1935 groot f 100. B. en W. bieden vervolgens het vijf- jaarlijksch verslag der gemeente aan. Een reclame hondenbelasting wordt be handeld en een wijziging in de begrooting aangebracht. Naar aanleiding van een voorstel betref fende versterking van schoeisel enz. aan schoolgaande kinderen ingezonden door de heeren Klaver en Van der Wal, zegt de Voorzitter, dat hier over prae-advies door B. en W. zal worden uitgebracht, nadat advies is ingewonnen bij de hoofden dei- scholen. De Raad gaat over in geheime vergade ring ter bespreking van de contract-bepa lingen tot verpachting van den tol van de Leiderdorpsche brug. Na heropening der openbare vergadering stellen B. en W. voor de tal onderhands te verpachten voor drie jaren aan den tegen- woordigen pachter, mits een pachtsom ge boden wordt, waarmee de Raad genoegen kan nemen. Met algemeene stemmen aan genomen. Aan het einde der vergadering, dankt de Voorzitter de leden voor de aangename sa menwerking en wenscht de leden hij de •wisseling des jaars een goed einde en een gezegend begin toe. ONDERSCHEIDING Aan den heer J. M. de Koning, comman dant van de Leiderdorpsche Burgerwacht, is een zilveren eere-kruis van den Bond van Burgerwachten toegekend. LEIDSCHENDAM RADIOLUISTERAARS CIE Op Dinsdag 29 December a.s. des avonds 7 uur komt de radioluisteraarsoommissie bijeen in hotel „De Zwaan" ter uitreiking van re ductiebons aan werklooze luisteraars, die aangesloten zijn op de radio-centrale. Laatst betaalde kwitantie moet worden medege bracht, eventueel ook lidmaatschapskaart van een der drie omroepen, K.R.O., N.C.R.V. en VA..R.A. LEDENVERGADERING ANTIREV. KIES VEREENIGING „Nederland en Oranje" hoopt morgen avond half 8 een ledenvergadering met introductie te houden in het vereenigings- gebouw Dam laan. Na eenige huishoudelijke zaken komt de candidaatstelling voor de Tweede Kamer aan de orde en voorts de vraag hoe de propa ganda gevoerd zal worden. Daarna hoopt de heer K. Vink te spreken over het onderwerp „Zonderlinge men schen". Het bestuur hoopt op een goede opkomst. Er is groeiende politieke belangstelling en dit moge ook hier blijken. ORANJE-AVOND Naast de reeds plaats gehad heb/bende algemeene Oranjefeesten heeft de Chr. Oranjevereeniging Juliana nog een afzonder lijke feestavond belegd op Maandag 4 Jan I.S., des avond 7.30 uur, in het Patronaats gebouw, welke kosteloos toegankelijk is. Medewerking verleenen alle Prot. Chr. ver eenigingen ter plaatse, terwijl als feest redenaars zullen optreden de heer T. B o r s t met het onderwerp „Oranje Boven" en dp heer K. Vink met het onderwerp „Oranje voorheen en thans". Het bestuur verzoekt in verband met het uitgebreide programma op tijd aanwezig te zijn en oranje te dragen OPSPORING VERZOCHT Dp burgemeester van Veur verzoekt na mens den echtgenoot te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van Trijntje Johanne van den As. geboren te Leeuwar den op 31 Mei 1896, echtgenoote van Willem Pfeyffer, koopman, wonende te Veur, Veur- sche Straatweg 166,. die in de namiddag an 23 December jl. te omstreeks 2 uur haar oning heeft verlaten met achterlating van haar vijf minderjarige kinderen. Zij is tot heden niet teruggekeerd. Signalement is als volgt: lengte 1.60 M.f normaal postuur, ro3ig haar, gekleed in 'n bruin gespikkelde mantel, zwart hoedje met RADIO DISTRIBUTIE ..._rka Radio, 12.20 Brussel VI.. 14.20 Dlvi Plm. 14.50 London Reg., 16.20 Paris Radii 17.20 Keulen, 9.05 Boedapest, 19.20 BeromunsU 21.85 Boedapest of dlv. 21.50 Keulen, 23.}j Paris Radio. Programma TV: 8 Brussel VI., 9.20 Divert* 10.35 Droltwlch, 13.20 London Reg.. 17.35 Droll wlch, 18.20 Divert 19.10 Droltwlch. rk Radio: 12.20 Brussel VI: 14.2-0 Droitwlck 16.202 Paris Radio; 17.20 Brcssel VI; 18.50 Parli Radlo2- .pl.-n» 19.50 Keulen: 21.20 London Reg 21.50 Berlijn; 23.20 Paris Radio Programma 4; 8.00 Brussel VI; 9.20 Diversen 10.35 Droltwlch: 12.50 Londen Reg; 16 50 Droltl wlch; 18.20 Diversen; 18.45 Droltwlch; 21.4| Weenen; 22.50 Londen Reg. Agenda Dinsdag 29 Deo. Stadsgehoorzaal. 8 uur Feestavond Leiosche Chr. Oranje-vereen. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei a/potiheken wordt van Maandag 28 Dec. aj tot en met Vrijdag 1 Jan. 1937 (Nieuwjaar»' daf) waargenomen door apotheek: M. Boek wi't, Visehmarkt 4, telef. 552. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. a.s. nemet waar oe apotheken: G. F. Reyst, Steenstr. 3 telef. 136 en A. J. Donik, Doezastraat 3 telef. 1313. veertje, (bruine japon, beige kousen, bruin lage 9ahoenen. Tose ondergoed, welk goe niet is gemerkt; zij is in het bezit van eei bruin imitatie-lederen koffer met kleedin) Zij heeft vanwege een twist met haar ech genoot de eohtelijke woning verlaten, voo gevende daar niet meer te ziullen terugkt eren. Bij aantreffen wordt verzocht haal te bewegen naar haar echtgenoot en kin deren terug te keeren. Transportkost^ kunnen niet worden vergoed, LISSE OPCENTEN GEMEENTEFONDSBELASTING Om de Gemeentebegrooting voor hei dienstjaar 1937 sluitend te maken is hel noodig op de hoofdsom der Gemeentebelas' 1 ting 1937/1938 75 opcenten te heften. j De opbrengtst der Gemeentefondsbelasting over genoemd tijdvak wordt, door den In- specteur der directe belastingen geraamd op f 45.000. Bij een heffing van 75 opcenten ten bak der gemeente wordt derhalve een bedraj verkregien van 33.750, waarvan 2/3 o: 22.000 ten goede komt aan het belasting- 3 jaar 1937. j p De overige heffingen zijn tot een rede lijke hoogte opgevoerd. j OPCENTEN VERMOGENBELASTING De financleéle toestand der gemeentt maakt het noodig, om ook over het belae tmgjaar 1937/1938 het maxima aantal op. 3 oenten op de hoofdsom der Vermogens!J lasting in de gemeente te heffen om e sluitende geaneente-begrooting te verki gen. De opbrengst der Vermogenebelastii over het jaar 1937/1938 wordt door den li specteur geraamd op ƒ17.400. Bij een heffing van 40 opoenitén ten bat der gemeente wordt derhalve een bedrf van ƒ6960 verkregen, waarvan komt 85 - ten bate van het belastingjaar 1937 5916. BEVORDERD De brigadier der rijksveldwacht, de heer K. Koers, is met ingang van 1 Januari i93i bevorderd tot majoor der rijksveldwacht,; Hij is geplaatst in de brigade Haarlemmer meer en heeft tot standplaats Hoofddorp. De heer Koers is in deze gemeente ongeveer 3 jaar werkzaam geweest. NOORDW1JK BIJZ. VRIJW. LANDSTORM I Dinsdag 23 December had in de achien zaal van café „De Zwaan" een schietwedil strijd plaats voor de leden van de B.V.Li De deelname liet weinig te wenschen over, want 51 schutters kampten om de 32 nuttigs j en smakelijke prijzen, door B.V.L.-vriendefl» beschikbaar gesteld. Om de spanning te verhoogen waren da schutters, naargelang hun sohietresultatei waren in de gehouden oefeningen, verdeelt in drie groepen. De eerste groep bestond uit degenen, dn voldaan hadden aan de eischen voor soherp schutters. De tweede groep bevatte degenen, die hel predicaat „schutter 1ste klas" behaalden, terwijl de overige deelnemers de groep „schutters 2de klas" vormden. Al spoedig bleek, dat de oefeningen goede vruchten hadden afgeworpen, want (al scha nen eenige schutters, vooral in de scherp schuttersklasse, nog al last van wedstrijd koorts te "hebben), de resultaten waren hef wat beter dan verleden jaar. Vooral d sohutters 1ste klasse bekampten elkaar zeer fel en verschillende malen moest worden overgeschoten om de rangorde te kunnen vaststellen. Ten slotte bleek de uitslag te zijnt A. Scherpschutters: J. H. A. v. d. Weijden. 96, Th. J. van Ruiten 95, D. A. Luschen 93. K. van der Meij 90, Th. Vink 89, W. Schelvis 87, J. van Beelen 87, N. J. Caspers 87 pnt B. Schutters 1ste klasse: J. ,P. Goudriaan 94, G. Koelewijn 92, E. de Jong 92, J. J van der List 91, Th. Steenvoorden 91, CJ H. V. Floor 90. J. N. Baalbergen 90, A. G Slater 89. G. A. Vink 89, Th. van der Meed 89, Jac. Plaatzer 89, J. C. Vink 89, Jac. Plaatzer Wzn. 86, J. P. Passchier 86, R.j van Eeden 84, G. Stafleu 83 punten. C. Schutters 2de klasse: A. Caspers 87J Jac. Meijers 85, J. W. Vink 84, N. B. Hoogerj vorst 83, W. van Zonneveld SO, P. Lindhout] 77, J. Kapteijn 74, J. van Egmond 73 pnt. j OEGSTGEEST 3 i KERSTWIJDINGSAVOND de Geref. Kerk alhier wenl op den^ avond van den 2en Kerstdag een Kerst wij-: dingsavond gehouden, waarvoor veel be-L langstelling bestond. Ne een inleidend or-' gelspel van den heer Feike Asma te Leiden opende Ds. Jac. Eringa de avond met het, laten zingen van Ps. 118 13a en 12a, waarna hij voorging in gebed. Na een kort openingswoord heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid hen, die zich bereid verklaard hadden aan den avond hun medewerking te verleenen. Hij danktfl het damescomité voor het orgelfonds voor da schoone avond, die zij aanbieden en snreekt de wensch uit dat d/» vnvhten van den avond mogen gezien worden bij het streven en werken van het comité. Ten slofte geeft hij een korte verklaring van het Cantus Firmus zingen, wat deze avond op het pro gramma staat, en wat bestaat in het zingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6