l/rienden. van. onze krant ÏTsjang Kai Sjek is weder vrij man "MZWOLSCHE 1895 MAANDAG a8 DECEMBER 193Ö EERSTE BLAD PAG., De Spaansche "burgeroorlog FRANCO'S TROEPEN OVER DE MANZANARES Een overromelend rechts offensief Rooden doen tegenaanval De troepen van generaal Franco heb ben ten westen van Madrid een verras send offensief ondernomen, hetwelk hen in staat stelde, de Manzanares over te trekken en belangrijke successen te be halen. Om drie uur 's morgens begon de na tionalistische artillerie een hevig tom- ibardement, waardoor vooral de wijk La Latina, de vroolijkste van geheel Madrid, werd getroffen. Korten tijd later rukten de troepen van generaal Franco, die op de Casa del Campo, aan de overzijde van de universiteitswijk waren gelegerd, over de Manzanares en vielen de militie aan, die .volkamen overrompeld was. Na de eerste verrassing, aldus seint Ha vas uit Madrid, herstelden de regeerings- troepen zich en wisten met hun batterijen te beletten, dat de opmarsch nog verder werd voortgezet. Mortieren en inachinegewer n kwamen in actie, de nationalisten konden 'de universiteitswijk niet verder binnen dringen, doch de strijd duurde voort. Voort durend bleven de witten aanvallen, hoewel zij daarbij groote verliezen leden, doch ook Jiun tegenstanders, die in hun loopgraven onder liet vuur der kanonnen kwamen, had den het zwaar te verduren en leden, naar 'de regeering toegeeft, e\ en eens zware ver liezen. Vervolgens trachtten de rooden het verlo ren terrein te herwinnen, doch zij werden door een hevig machinegeweervuur ontvan gen. Alle batterijen waren in actie, het ka non donderde zonder onderbreking, om de beurt trachtten de partijen aan te vallen, Itelkens werden zij weer afgeslagen en bleven dooden en gewonden in de straten achter. Bood tegenoffensief Terwijl de witten in het Westen hun ver overde stellingen hardnekkig verdedigd m, gingen de rooden in het Zuiden tot den aan- ival over. Ook zij hadden eerst de stellingen hunner tegenstanders met. artillerie bestookt en om halfacht weerklonk het aanvalssig- naal. Ondanks het spervuur der nationalis ten, aldus het regeeringscommuniqué, had den de milities om 4 uur 's middags twee K.M. terreinwinst geboekt. De republikeinsche generale staf schijnt Ban dat offensief nogal belang te hechten, omdat het doel daarvan is aanvallen van Franco bij Villaverda te voorkomen en in het Zuiden de tang rond Madrid minder knel lend te maken. Vanuit het thans verover <e gebied kunnen de rooden hun artillerie richtien op de nationalistische posities op de Casa del Campo, en Carabanchel bedreigen, waar Franco zijn troepen zou concentreeren voor het groote offensief tegen de Spaansche hoofdstad, dat thans elk oogenblik kan wor den verwacht. Naar een lid van het verdedi- gingscomité aan United Press mededeelde, zouden Franco's troepen hoofdzakelijk uit Mooren, legioen sol dat en en Duitschers be staan, terwijl de Italiaansche vrijwilligers vooral als technische raadgevers bij de artil lerie zouden worden gebruikt. franco mobiliseert Up Uit Avila wordt gemeld, 'dat Franco bevel heeft gegeven tot mobilisatie van van de in het tweede en derde kwartaal van 1915 en in het eerste kwartaal van 1910 geboren miliciens. De volksfrontregeering Keef*, besloten tot de oprichting van arbeidskampen voor ge vangenen, die door de volksreohtbanken zijp. Veroordeeld wegens deelneming aan de op standige beweging. Zij Bullen gebruikt wor den voor irrigatiewerken, den aanleg van vvegen,. kanalen, iboaschen, enz. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de Cata- laansche regeering een overeenkomst met de Sovjet-Unie heeft gesloten voor de levering van het benoodigde graan. Voorts is e-n secretariaat voor de buiteolandsche betrek kingen ingesteld, waarvan Rafale Gloses, een advocaat, die ziah specialiseert in het Volkenrecht, de leider is. Incident in Tanger In Tanger heeft een aantal Italiaansche matrozen, onder commando van een officiir, een inval gedaan in de bureaux van het Spaansche blad „Democratio". Dit incident zal thans worden onderzocht door de inter nationale controle-oommissie. De voorzitter var» deze commissie is op het oogenblik een Italiaan, n.l. graaf Rossi del Lion Nero. Deze zal echter op 1 Januari as. worden op gevolgd door den Nederlandschen vertegen woordiger Van Wijk. De eigenaar van het blad, Solves, heeft herhaaldelijk aanvallen op Italië en Duitsch- land gericht, in verband waarmede hij werd veroordeeld krachtens de wet tegen beleedi- ging van buitenlandsche mogendheden. Duitsch schip opgebracht Te Berlijn wordt officieel medegedeeld, 'dat het Duitsche schip „Palos", van de Ol denburg-Portugeesche Scheepvaart-Mij, bui ten de Spaansche wateren is aangehouden door oorlogsbodems van de volksfront-regee ring en naar Bilbao is gebracht Het schip bevond zich op weg van Ham burg via Rotterdam naar Spaansche havens. De lading bestond niet uit oorlogsmateriaal. De noodige maatregelen zijn genomen on 2e vrijlating van het schip te verkrijgen. Uit Londen seint Havas, dat zich in de Spaansche wateren bij Bilbao de Duitsche oorlogsschepen „Deutschland", „Admit al Scheer", „Koln" en .twee floótiljes torpedo jagers bevinden. Men zou de aanhouding van de „Pa los" als een zeer ernstig incident beschou wen, indien men zich niet herinnerde, dat bij het begin van den Spaanschen burgeroorlog een dergelijk conflict de aanhouding van de „Kamerun" even eens tusschen Madrid en Berlijn werd geregeld. United Press verwacht, dart de com mandant van een der Duitsche oorlogs schepen zal trachten met de Baskische autoriteiten een vriendschappelijke rege ling te verkrijgen. Uit Washington meldt Havas, dat de Amc- rikaansche regeering haar vertegenwoordi ger té Valencia heeft verzocht inlichtingen in te winnen over een lading lijnzaad ter waarde van 400.£00 dolar, die door de volks frontregeering in beslag zou zijn genomen China verheugd over het bijgelegd conflict Alle vijandelijkheden gestaakt Vijf uur voor het verstrijken van den nieuwen termijn van drie dagen^ dien de centrale regecring den gouverneur van Sjensi, Tsjang Sjoe-liang had toege staan voor de invrijheidstelling van zijn hooggeplaatsten gevangene, verschenen Zaterdag op het vliegveld van Lojang vijf vliegtuigen uit Sianfoe, waarin o.a. de twee maarschalken, mevrouw Tsjang Kai Sjek, de directeur van de Bank van China, Soeng, de Australische journalist en bemiddelaar, Donald, de minister van Binnenlandsche Zaken, Tsjang Tso-pin en de onder-minister van Oorlog, gene raal Tsjen Tsjeng waren gezeten. Te Lojang was het heuglijke bericht van de invrijheidstelling van Tsjang Kai Sjek reeds ontvangen en tiendui zend personen o.w. 200 hooggeplaatste autoriteiten hadden zich op het vlieg veld verzameld om den maarschalk een enthousiaste ontvangst te bereiden. Ver scheiden vliegtuigeekaderst die in de richting van Sianfoe waren gevlogen, om den maarschalk te escorteeren, cir kelden in de lucht Het eerste, wat Tsjang Kai Sjek na zijn aankomst te Lojang deed, was het bevel te geven de vijandelijkheden te staken en de regeeringstroepen uit de provincie Sjensi terug te trekken. „Een misverstandzegt Sjoe Dat ook Tsjang Sjoe Liang tegelijk met Tsjang Kai Sjek Sianfoe heeft verlaten, be wijst, dat hij goede waarborgen voor zijn persoonlijke vrijheid heeft ontvangen. Hij verklaarde, dat de opstand het gevolg is van een misverstand, dat thans uit den weg feeruimd is. „Ik dacht ten onrechte, aldus Tsjang Sjoe Liang dat Tsjang Kai Sjek mij wilde afzet ten en mijn leger ontbinden. Om mij te be schermen, heb ik daarom Tsjang Kai Sjek vastgehouden. Nanking betaalde, naar ik meende, het voor de soldij van mijn troe pen noodige geld, niet, doch thans is geble ken, dat een van mijn ondergeschikten, die inmiddels is gearresteerd, zich het voor de soldijbetaling ontvangen geld heeft toege- eigend". Over de politieke kwesties, die met dit conflict verhand houden repte Tsjang Sjoo Liang geen woord. Nadat Tsjang Kai Sjek de Regeering te Nanking telefonisch van zijn invrijheidstel ling in kennis had gesteld, werd officieel mededeeling gedaan, dat er geen voorwaar den door Tsjang Sjoe Liapg waren gestold. Laatstgenoemde, aldus werd verklaard, heeft zijn vergissing ingezien. Dat Sjoe voor reke ning der Nanking-regeering naar het bui tenland zou gaan, werd niet bevestigd. Groote vreugdebetuigingen Buitengewoon groote vreugde heeft de vrijlating van Tsjang Kai Sjek in geheel China verwekt en de Chineezen gaven aan hun vreugde op de gebruikelijke wijze uiting door het afsteken van vuurwerk en 't organiseeren van optochten. Te Sjanghai liepen duizenden door de straten, onder het geroep van „Leve Tsjang Kai Sjek" en „Leve de Reubliek", er was geen doorkomen aan, zoodat het verkeer gestaakt moest orden. Te Nanking steeg de vreugde ten top, toen de maarschalk, zijn echtgenoote en Donald uit het vliegtuig stapten, waarmede zij van Lojang naar Nanking waren gevlogen. Twee honderdduizend monschen waren op het liegveld bijeen, die den maarschalk aan houdend toejuichten. „Mijn vrijheid heb ik grootendeels aan den moed en de tact van mijn vrouw te danken" zeide Tsjang Kai Sjek in zijn dank woord voor de huldebetuigingen. Twee uur later kwamen ook Tsjang Sjoe Liang en Soeng aan, die zich naar de wo ning van den directeur den Bank van China begaven. Om zes uur gistermiddag ontving de maarschalk de officieele persoonlijkheden, die hem kwamen gelukwenschen met zijn bevrijding. Hij zag er bleek uit, doch overi gens mankeerde hem niets. Tsjang Kai Sjek geeft ophelderingen Op 12 December, aldus verklaarde Tsjang Kai Sjek, heeü, Tsjang Sjoe Liang mij zes eischen gestela, die onmiddellijk aanvaard moesten worden. Ik antwoordde, dat aange zien er in China geen dictator bestaat, ik mij niet kon verplichten en dat ik boven dien weigerde onder dergelijke omstandig heden besprekingen te voeren. Tsjang Sjoe Liang heeft daarop een minder halsstarrige houding aangenomen en zijn fout ingezien. De volgende dagen durfde Tsjang Sjoe Liang niet verder te komen dan het aan mijn kamer grenzende vertrek. Toen ik in zag, dat Tsjang Sjoe Liang berouw had, stemde ik er in toe hem te ontvangen. Daarna zijn 'de besprekingen begonnen, die tenslotte tot mijn onvoorwaardelijke vrij lating hebben geleid". Tsjang Kai Sjek deelde verder mede, dat hij voor zijn vertrek uit Sianfoe een brief van tweeduizend woorden aan Sjoe Liang en Jang Sjoe Tsjeng. den commissaris voor de pacificatie van Sjensi heeft gezonden, waarin hij o.a. het volgende heeft gezegd: ,,Gij zijt beïnvloed door reactionairen, doch gij zijt bereid uw fout te herstellen. Gij zijt verantwoordelijk voor den opstand, doch daar ik uw opperbevelhebber ben, ben ik niet zonder schuld voor de verslapping der discipline, waarvoor ik het land mijn verontschuldigingen aanbied. Ik verzoek u beiden zich aan de Hegeering te onderwer pen, opdat gij gestraft kunt worden, doch ik beloof u voor u op te komen, want gij be treurt oprecht uw vergissing". Als bewijs van berouw over zijn daad heeft Tsjang Sjoe Liang zijnerzijds den volgenden brief aan Tsjang Kai Sjek ge zonden: „Ik ben natuurlijk een ruwe, onbeschaafde boer en daarom heb ik deze misdadige, onbeschaamde daad ge pleegd. Berouwvol heb ik u nu naar Nanking gevolgd, om daar te wachten op de straf, die voor mijn misdaad past. Ik zal zelfs den dood aanvaarden, in dien dat voor mijn land van voordeel is. Laten geen gevoelens van vriendf schap u weerhouden mij te behandelen, zooals ik verdien". Men verwacht, dat ook Tsjang Kai Sjek spoedig een nieuwe verklaring zal afleggen, waarin hij zal ze.ggen, dat Tsjang Sjoe Liang en Jang Sjoe Tsjeng de oentrale regeering trouw zijn en dat hun daden niet beschouwd moeten worden als opstand of muiterij. Tevens zal hij ontkennen, dat langs financieelen weg het conflict werd bij- Generaal von Seeckt f De organisator der „Rijksweer" Te Berlijn is gisteren op ruim 70-jarigen leeftijd overleden generaal Hans von Seeckt, de organisator van de Rijksweer, het beroepsleger van 100.000 man. dat Duitschland bij het verdrag van Versailles was toegestaan. Gedurende den wereldoorlog was de toen malige kolonel Von Seeckt chef van den staf van het elfde leger, dat aan het ooste lijk front opereerde. Hij organiseerde den slag van Gorlitz en Tarnnow en de veld tochten in Galicië en Polen. Vervolgens werd Von Seeckt chef van den staf van de legergroep van Mackensen en leidde hij de operaties in Servië, Galicië en Roemenië. Einde 1917 werd hij chef van den staf van het Turksche leger. In 1919 maakte hij deel uit van de Duitsche dele gatie op de vredes-conferentie van Ver- De republikeinsche Duitsche regeering droeg hem in 1920 op de Reichswehr te or ganiseeren. In 1925 verliet hij den dienst wegens een incident met de regeering. Hij had namelijk een zoon van kroonprins Wil helm toegestaan dienst te nemen bij de rijksweer. Van 1930 tot 1932 was hij afgevaardigde van de Deutsche Volkspartei in den Rijks- "ig- Generaal Von Seeckt genoot een goede reputatie als militair schrijver en zijn wer ken spelen een groote rol in de organisatie an het huidige Duitsche leger. Duitsche vliegboot verliest een schroef Bemanning en toestel gered De Duitsche vliegboot „Balox" is op dan Atlantischen Oceaan gedaald, op 11 gr. 36 min. 20 sec. N.B. 2 graden O.L., tengevolge een beschadiging, waardoor zij hasr achterste schroef verloor. Een inspectie-vaartuig van de Air-France, die kort daarop de plek, waar de „Balox" lag, passeerde, nam de bemanning over, doch kon door de woelige zee verder geen hulp verleenen. Het bepaalde er zich derhalve ton in die nabijheid te blijven tot de komst van het vliegtuigsteunpunt „Ostmark", dat ver volgens de bemanning aan boord nam en hot toestel opsleepte naar Bathurst. Een oude strijd beslecht Om bezit van oud-Romelnsch paleis Op Kerstavond hebben de vertegenwoordi gers van Frankrijk en Italië te Parijs em overeenkomst onderteekend, waarbij Italië het onbetwistbaar eigendomsrecht verkrijgt op het beroemde Palazzo Farnese, dat van 1514 dateert en reeds in 1662 tot verblijf diende voor de Fransche ambassade bij den paus. Zoowel de pausen als de opeenvolgen de Italiaansche regeeringen heöben echter steeds het Fransche eigendomsrecht op dit gebouw betwist. Thans heeft de Fransche regeering het ge bouw voor 99 jaar in erfpacht gekregen, zoo dat het toch de zetel zal blijven van de Fransche ambassade bij het Quirinaal. Actieve Vtrtcgenwoordigerj Gevnaogd Een aalmoezenier van de Spaansche nati onalistische troepen geeft een afd. sol daten, welke van Avila, naar het front ver trekken, 'zijn zegen. De kwestie der buitenlandsche vrijwilligers Démarche in vier hooldsteden Do Britsche regeering heeft, naai Beuter meldt, haar ambassadeurs te Berlijn, Rome, Moskou en Lissabon op dracht gegeven bij de regeeringen der landen, waar zij geaccrediteerd zijn, aan te dringen op het nemen van maatrege len, om aan het toestroomen van bui tenlandsche vrijwilligers naar Spanje een einde te maken. Enzelfde démarche is ook namens de Fransche regeering in de genoemde hoofdsteden gedaan. Het D.N.B. wijst er op, dat men in Fran sche kringen, volgens een Reuterbericht, het aantal Duitschers, dat aan de zijde van ge neraal Franco streed, op 20.000 tot 25.000 schatte, n.l. 5000 speciaal gewapenden en twee leger-divisies. In Berlijnsche politieke kringen meent men, dat de Fransche zegs lieden van Reuter blijkbaar belang mce- nen te hebben bij een vergiftiging van de poliieke atmosfeer. Te Berlijn noemt men de door Reuter verspreide inlichtingen vol komen gefantaseerd. In de „Voce d'Italia" schrijft Virginio Gayda, volgens een Havas-bericht uit Rome, dat de Fransch-Britsche démarche h zake de vrijwilligers te laat komt. In Aug. heeft de Italiaansche minister Ciano tot twee keer toe de aandacht der Fransche regeering op deze kwestie gevestigd, doch er is toen niet naar hem geluisterd. Sedert dien is de toestand in Spanje grondig ge wijzigd. De roode strijdmacht is aanzienlijk versterkt Men moet thans weten, of een internationaal besluit, om den huidigen toestand te kristalliseeren werkelijk eei vestiging van de neutraliteit zou zijn, dan wel een stilzwijgende en vermomde mani festatie van interventie, ten gunste van een der twee partijen. Het Indisch nationaal congres Ook Gandhl spreekt! Het Indisch nationaal congres, waaraan 60.000 personen deelnemen, o.w. ook Gandhi is gisteren te Fairpoer bijeengekomen. De president, Jawaharlal Nehru verklaarde, dat de congrespartij etrijdt tegen de on langs aangenomen grondwet voor Indië, in trekking daarvan eischt alsmede de verkie zing van een wetgevende vergadering. Het congres nam eenige resoluties aan, waarin het zich uitsprak voor verzet tegen alle voorbereidselen voor een oorlog en waarin het de politiek der Indische regee ring aan de Noord westgrens veroordeelde. Het congres richtte ook een adres tot het Spaansche -volk, waarin het de verzekering gaf van zijn solidariteit bij „de groote wor steling voor de vrijheid" van dit volk. Tijdens een conferentie, die ter gelegen heid van dit congres werd gehouden, heeft ook Gandihi het woord gevoerd en daar mede voor het eerst sinds twee jaar zijn meening in het openbaar uitgesproken. „Ik ben bereid terug te gaan naar de ge vangenis, aldus Gandhi, zoo noodig om op gehangen te worden. Doch Indië is groot genoeg om zoowel de Indiërs als de Brit ten te bevatten". Deze verklaring wordt in sommige krin gen opgevait als een terugkeer van Gan 'hi tot zijn vroegere politieke activiteit In een interview verklaarde hij echter later, dat hij daaromtrent niets kon zeggen Geen Fransche vliegtuigen naar Spanje Vervolging tegen dagblad Ingesteld Als gevolg van de berichten, welke 3e „Echo do Paris" gepubliceerd heeft over de lieveringen van vliegtuigen, die door de Fransche vlieg+uigenfabriek Dewoitine ten behoeve van Spanje zouden zijn gedaan, heeft het parket van de Seine den rechter van instructie opdracht gegeven, een in structie te openen tegen Pierre Leroy, direc teur van dit blad en tegen alle bij deze zaak betrokkenen. Kerstfeest der Britsche Koninklijke familie Prinsesje geboren De Britsche koninklijke familie heeft den eersten Kerstdag doorgebracht op Sandring ham. Na den kerkdienst te hebben bijge woond, keerden de koning en koningin naar het paleis terug, waar zij van koningin Mary het nieuws vernamen van de geboorte eener dochter van de hertogin van Kent. In de groote zaal was een enorme kerst boom opgesteld, waar geschenken werden uitgedeeld aan het personeel. De hertog van Windsor had van Weenen uit telefonisch zijn Kerstwenschen aan zijn moeder en koninklijke familie doen toe komen. Frankrijks oudste vrouw overleden Zij werd 107 Jaar Madame Bombaron, de oudste vrouw van Frankrijk, is te Reims in den ouderdom van 107 jaar overleden. Zij bleef tot het einde in het bezit van al haar geestvermogens en vreedzaam is zij in de armen van haar doch- tre, die reeds flink over de zeventig jaar is, overleden. Madame Bombaron verheugde zich in ge heel Frankrijk, doch vooral in Reims, in een groote populariteit, en de laatste jaren vier den de leden van hert gemeentebestuur van deze stad altijd den verjaardag van Mada me Bombaron mede. Tijdens den oorlog bracht zij in de beroem de oude kelders van Reims zes maanden door, voordat zij zich over liet halen naar Parijs te vertrekken. De laatste twintig jaar was zij in het zwart gekleed, als rouw voor haar kleinzoon, die in den oorlog was ge dood. nu is het Uw tijd. Straks begint met het nieuwe jaar ook een nieuw kwartaal. Nu kunt gij bij Uw kennissen de „neutral e" krant ver vangen door de christelijke. BRAND IN DE BERLIJNSCHE „UNTERGRUND" METERSHOOGE VLAMMEN SLAAN UIT DE STRAAT Werk van maanden totaal vernield Geen persoonlijke slachtoffers In een in aanbouw zijnde tunnel van den Berlijnschen „Untergrund"-spoor- weg is Zondagavond door onbekende oorzaak brand uitgebroken, en wel on der het Potsdamscheplein. De blus- sching was zeer moeilijk door de groote rook-ontwikkeling, in verband waarme de met gasmaskers moest worden ge werkt. De brandweer heeft later met hou- weelen de straat open gehakt Vlam men van drie meter hoog sloegen daar- op uit de gaten omhoog en dikke rook wolken dreven boven de huizen. Met fakkels en electrische toortsen daalden de brandweerlieden af in de gangen om het vuur te bestrijden. Door middel van luidsprekers werden him orders gegeven. De brand heeft geen slachtoffers ge- eischt Geholpen door manschappen van de ge nie heeft de brandweer een geul gegraven dwars door de Leipzigerstrasse om het vuur in den haard aan te grijpen en om te voorkomen, dat het verder uitbreidde. Men vermoedt, dat de schade zeer aan zienlijk zal zijn. Het vuur heeft het hout werk van de tunnel vernield en het blusch water, dat de grond heeft doordrenkt maakte het voortzetten van den arbeid niet gemakkelijk. Verwacht wordt, dat het ver keer enkele weken zal worden omgelegd. Omtrent de oorzaak van den brand zijn twee lezingen in omloop, nl. kortsluiting of vuur uit een kachel, welke in de verband- plaats van het werk brandde. Een waker, die te kwart voor zes in den avond ziju ronde heeft gemaakt, heeft niets gezien. Uit vrees vóór instorting zijn het Palace- Hotel en het Warenhuis Wertheim ont ruimd. Te middernacht scheen de brandweer er in geslaagd het vuur te overmeesteren. Te half elf konden de brandweerlieden de gan gen van den ondergrondschen spoorweg binnendringen. Het vuur scheen zich over een lengte van 150 meter te hebben uitge breid. Bij den vuurhaard was de hitte zóó groot, dat de koperen straalpijpen van do brandweer smolten. Door deze hitte be staat gevaar, dat de benzine-opslagplaatsen in de nabijheid zullen ontploffen. Het is moeilijk te zeggen hoe groot 3e aangerichte schade is. Het staat thans wel vast, dat geen slachtoffers te betreuren zijn doch op een afstand van 150 tot 200 mete» van den vuurhaard moet het werk worden stopgezet en vermoedelijk* zal voor een groot deel het werk opnieuw moeten wor den gedaan. Het ongeluk gebeurde op een afstand van ongeveer 500 meter van de plek, waar het voorjaar de instorting plaats had. Hie uit blijkt wel hoe moeilijk het werk in tP1 zand onder Berlijn is. s< Ketelontploffing op Italiaansch schip Honderd gewonden, 26 dooden! Van het in de haven van Massaua (Oof' Afrika) liggende Italiaansche passagier» schip „Cesare Battisti" is de ketel ontplof waarbij 26 personen werden gedood en o| geveer honderd gewond, van wie 20 levens gevaarlijk. Naar het agentschap Stefani mededee^ had de explosie des avonds om 10 u£, plaats, terwijl men bezig was met lossing werkzaamheden. Het middendek van hg schip werd geheel vernield. Daar de „Ces% Battisti" water maakte, werd zij naar kade gesleept en daar vastgemaakt v Bij de ontploffing werden alle docunwL ten, die zich aan boord bevonden, vernie',^ zoodat het moeilijk is de identiteit dk, slachtoffers 'vast te stellen. Het zijn, va., zoover bekend, meest arbeiders, die zi'r naar Italiaansch Oost Afrika begaven, Jt daar te werken. Het Kerstverkeer iri 3e Vereen. Staten Een lange doodenlijst Het drukke Kerstverkeer heeft in de V» eenigde Staten tot dusverre reeds tal vr slachtoffers geëischt Hert aantal 'looden, d daarbij gevallen is, bedraagt reeds 400, v«(' wie 79 zijn vermoord. Het aantal gewonden liep in de honda den. In het gemeentelijk tehuis voor daklooes te New-York zijn 8000 maaltijden udtgereiï ten bate van behoef tigen. Verder vond d uitreiking plaats van groote hoeveelhedtf Kerstgeschenken, Arbeidsarbitrage in Frankrijk De Fransche Senaat heeft met 170 tege' 89 stemmen het wetsontwerp in zake de vefJ plichte arbitrage en verzoening in arbeid» conflicten aangenomen. 4, Daar de nieuwe tekst aanmerkelijk va, schilt van het door de Kamer aangenomd' ontwerp, moet laatstgenoemde zich opnieuji uitspreken. Grieksche legatie te Addis Abeb Wordt consulaat-generaal Naar het Grieksche nieuwsagentschu meldt, zal binnenkort een Koninklijk deermj worden uitgevaardigd, waarbij verschillend! wijzigingen zullen worden gebracht in ff organisatie van het ministerie van Buit» landsclie Zaken. Deze wijzigingen zuilental doel hebben, de onkosten van dit ministeif te verminderen, door het afschaffen vu legaties en consulaire diensten, die over» dig zijn geworden. Voorts zal de legatie a Addis Abeba worden opgeheven en vervat gen worden door een consulaat-generaal daarentegen zal in Iran een Grieksche leg# tie worden gevestigd. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOE' Na een lange tocht komen we aai gevangenis. Die is ook al onderin een oude eik gevestigd. Als Heintje veilig en wel ach ter slot zit en de soldaten afgemarcheerd zijn. gaat Neef naar den Generaal toe en vraagt hem, hoe wij, Piepneus en Bibber- snoet, nu naar huis moeten komen. Want door het bezoek aan den Koning is het erg laat geworden, veel te laat om nog per schaats terug te keeren, 70. „Komt in orde!" zegt de Generaal. H! gaat naar de gevangenis, waar ze een praca tige slee hebben staan, die anders voor haf vervoer van gevantrrnrn zehrui'ri -vordt. BI worden twee atev'gi pokhoorng vooreespad ncn. Nu. wij c op. En, terwijl Neef zot trots als een pauw naast den Generaal weflj stapt, vliegen wij op onze slee pijlsnel ovw de gladde meeuw... naar huis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2